Val van kabinet-Cals: moord met voorbedachten rade" i> De Mantelspecialist Daf-dealer betrouwbare inruilauto garantie swilrési KNIPSELKRANT Prof. Hooykaas van HOFNAR vraag uw winkelier 100% tabak Vondeling: KVP-bestuur wilde al in de zomer naar nieuwe regering Beslissing inzake partij vernieuwing is al gevallen" Regen R.K. aannemers eens met fusie CONTROLE Ontploffing bij „Petrochemie" Israëlisch plan: repatriëring van Arabieren Twintig ton hennep in brand; verkeer gestremd 99 Deze perfekt afgewerkte wintermantel in prachtige kwaliteit heeft een shawlkraag vanToscaanslam Wintermantels en mantelpakjes mantels 49,95 Bontmantels WOENSDAG 20 NOVEMBER 1968 13 en kost bij ons slechts met of zonder bont ■y van 59,95 tot en met 89,95 Terlenka met "Borg" voering 59,95 extra mooi en uiterst voordelig Haarlem: Grote Houtstraat 180 Opvolger Luns Partijvernieuwing Ga naar de voor een uiterst tot en met gecontroleerde en let op dit garantie-vignet HÉr* Coupon van Doome's Automobielfabrieken N.V. Nieuw-Links Eis van 2000 boete voor kamerverhuur op de walletjes Niet op de hoogte 10 stuks f.2r Jkk V erleden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het boek „Nasmaak en voorproef" van dr. A. Von deling, waaruit we gisteren het hoofdstuk over het koninklijk huis in tegraal publiceerden, wordt ook uitvoerig ingegaan op de val van het kabinet-Cals; door dr. Vondeling bestempeld als een „moord met voorbe dachten rade". De veranderde houding van de K.V.P. ten opzichte van het kabinet-Cals was voor Vondeling een verrassing. Pas begin ok'. ber hoorde hij van Cals dat er grote onrust bij de K.V.P. was. De premier had dat vertrouwelijk uit de fractie gehoord „niet van Schmelzer", zoals Vonde ling met nadruk schrijft. Vondeling liep de begroting nog weer eens na, „maar ik bleef de overtuiging houden dat de opstelling volkomen verantwoord was." Achteraf werd het hem duidelijk dat de K.V.P.-fractie helemaal geen prijs meer stelde op behoorlijk overleg. Vondeling wijdt nogal wat scherpe woorden aan het optreden van de financiële specialist van de K.V.P., drs. Notenboom, die onver wachts met een zeer gedetailleerd verhaal kwam. „Notenboom had moeten weten dat je met zulke cijfers als hij rondstrooi de, eerst eens naar het departement van Financiën en naar de begrotingscommis sie loopt, al was het alleen maar uit be leefdheid. Dat was zeker mogelijk ge weest, want achteraf is mij gebleken dat zij het produkt waren van een K.V.P.- gtudieclubje, dat zeker een week tevoren er al mee klaar was". Vondeling noteert verderop dat het hoofdbestuur van de K.V.P. al in de zo mer van 1966 sterke druk uitoefende om het kabinet te laten vallen. „Schmelzers houding is daardoor wel wat duidelijker geworden maar blijft even onbegrijpelijk. In elke behoorlijk functionerende vereni ging en zeker in een politieke partij hou den de kopstukken elkaar toch op de hoogte van belangrijke ontwikkelingen? Niet zo de K.V.P. van Aalberse en Schmelzer, die een moord pleegde met voorbedachten rade." Vooral hierom noemt Vondeling de houding van Schmel zer deloyaal en onverantwoordelijk. Vlak voor de „nacht van Schmelzer' was Vondeling door de P.v.d.A. gewipt als lijstaanvoerder. „Die beslissing was voor mij bijzonder pijnlijk", schrijft Von deling. Het was de premie voor het on- ADV ERTENTIE HOOGSTE Den Haag Haarlem Breda Utrecht Rotterdam Amersfoort Tilburg Leiden DEN BOSCH. Nadat twee weken ge leden de ledenvergadering van de Neder landse Christelijke Aannemers en Bouw vakpatroonsbond had besloten tot 'n fusie met de Nederlandse Katholieke Aanne mers- en Patroonsbond heeft dinsdag ook de in Den Bosch gehouden ledenverga dering van laatstgenoemde bond zich met 304 tegen 2 stemmen voor deze fusie uitgesproken. De nieuwe vereniging (4800 leden) krijgt als naam Algemeen Verbond Onderne mers Bouwnijverheid. dankbare ministerschap van Financiën. Den Uyl werd lijsttrekker. Een half jaar tevoren was Vondeling deze plaats nog toebedacht. Vondeling noemt de beslissing „voor mij bijzonder pijnlijk." Ook de formatie van het kabinet-Cals krijgt in „Nasmaak en voorproef" uitvoe rige aandacht. Interessant is zijn mede deling dat van de socialistische fractie alleen Van der Goes van Naters tegen deelneming was en dat hij bezwaar had tegen het niet raadplegen van de kiezers. „Later en nu opnieuw heb ik dikwijls aan Van der Goes' standpunt gedacht." Hij geeft toe dat Van der Goes in parle mentair-democratisch opzicht gelijk had, vooral ook toen zes ministers naar het nieuwe kabinet overgingen en Vondeling zelf de impopulaire post van Financiën aanvaardde. Interessant is verder dat nu voor de eerste maal zonneklaar blijkt dat Vondeling tijdens de formatie inderdaad de opvolger van Luns op Buitenlandse Zaken wilde worden. Dagbladberichten daarover zijn nooit volledig bevestigd. Dat de P.v.d.A. in 1965 niet stond te trappelen om mee te doen bewijst Vonde ling door de publikatie van zijn advies aan de koningin waarin hij haar aller eerst een reconstructie van het kabinet- Marijnen voorstelt. Publikatie van een dergelijk advies is een staatsrechtelijk novum dat navolging verdient. „Nasmaak en voorproef" eindigt met een beschouwing over de partijvernieu wing. Vondeling vindt dat de beslissing eigenlijk al gevallen is omdat nu wel vaststaat dat de drie confessionele par tijen elkaar niet meer zullen loslaten. De P.v.d.A. zal tijdig laten weten met wie ze in een volgende regering wil. „Zij kan het eenvoudig niet willen met de K.V.P., zoals die reilt en zeilt. Zelf respect en goed politiek fatsoen sluiten zo'n huwelijk uit. Daarmee zijn de K.V.P. en de beide andere confessionele partijen op de V.V.D. aangewezen." Als bijna onontkoombaar alternatief ziet Vondeling de samenwerking van P.v.d.A, D'66. P.S.P. en P.P.R., die ten slotte zal kunnen leiden tot de vorming ADVERTENTIE Ik ben geïnteresseerd in een inruilauto met DAF Garantie Controle naam adres plaats In enveloppe zondef postzegel zenaen aan OAF antwoordnummer 2000 Eindhoven van een S.V.P. de Samenwerkende Vooruitstrevende Partijen. Over de moeilijkheden in zijn eigen partij is Vondeling betrekkelijk kort. Nieuw-Links krijgt er wat van langs maar zijn critiek geldt alleen maar de eerste publikatie „Tien over rood". Hij vindt daarin geen enkele aardige of origi nele opmerking. Latere publikaties vindt hij beter maar tegen het opereren van de linkervleugel heeft hij bezwaar. Hij be speurt een broeierige, rommelige sfeer en twijfel aan eikaars oprechte bedoelingen. Maar als geheel heeft hij waardering voor het motief van nieuw links; het tot gro tere activiteit brengen van de P.v.d.A. (Van onze correspondent) DELFZIJL. Het exploderen van een hogedrukleiding heeft de n.v. Petroche mie in Delfzijl veertien dagen stilgelegd. De explosie, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, had maandagmiddag op het terrein van Petrochemie plaats. Niemand van de ter plaatse werkende arbeiders is getroffen. JERUZALEM, (Reuter). Israel heeft een plan bekendgemaakt voor de repatriëring van duizenden Arabieren die als vluchteling wonen op de bezette wes telijke oever van de Jordaan. Voorrang, aldus een bekendmaking van het Israëlische ministerie van Bin nenlandse Zaken, krijgen de bezitters van uitreisvisa, verleden jaar verstrekt, die zich niet tijdig voor bun terugkeer hebben gemeld. De uiterste datum hier voor was toen 31 augustus 1967. Het totale aantal niet gebruikte uitreis visa wordt geschat op 7.000. Voor en op 31 augustus 1967 zijn ongeveer 14.000 Arabieren gerepatrieerd. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE GESCHENKEN KUNSTNIJVERHEIDSHUIS Grote Houtstraat 163 Gen. Cronjéstraat 143 Tel. 12393 Tel. 51393 MAKKUMER AARDEWERK LEIDSCHENDAM. Twintig ton brandende hennep op een vrachtauto met aanhangwagen heeft dinsdag drie kwar tier lang het verkeer op de rijksweg van Den Haag naar Amsterdam, in heide richtingen belemmerd. Een vrachtauto met aanhangwagen met 20 ton hennep reed naar Amsterdam. Van de wagen viel een baal hennep en bleef tussen de voorwielen van de aanhanger hangen. Door een andere automobilist werd de chauffeur hierop attent gemaakt. De vrachtautochauffeur stopte en begon de hennep te verwijderen. Terwijl hij hiermee bezig was vloog de aanhanger plotseling in brand. Vermoedelijk was de hennep door wrijving gaan smeulen. Ambulancehulp. Het hoofdbestuur van het Nederlands Rode Kruis heeft twee nieuwe ambulance-auto's aangekocht, die worden ingezet op de grote en druk ke verkeerswegen. Het aantal ambu lances voor deze wegen bedraagt thans zeven. AMSTERDAM. Tegen een 44-jarige Amsterdamse kamerverhuurder heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof wegens het opzettelijk bevor deren van ontucht kamerverhuur aan prostituees een boete van 2.000 en drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf geëist. Zijn twee panden op de. walletjes wer den 16 februari op last van B. en W. van Amsterdam gesloten. Vergeefs heeft de man geprobeerd via een kort geding tegen de gemeente de sluiting ongedaan te ma ken. De Utrechtse hoogleraar prof. Hooykaas heeft met zijn opmer kingen over sociale klasse, gezins grootte en intelligentieniveau heel wat gemoederen in beweging ge bracht. In een ingezonden brief in DE VOLKSKRANT merkt Frits Kief hierover onder meer op: Toen in het begin van dit jaar de Rotterdamse vereniging „De Techni sche School" vroeger De Ambachts school (het instituut om met de directeur van de Landsdrukkerij te spreken voor „de afvalbak voor de lagere IQ's") haar eeuwfeest vierde, heb ik mij de moeite getroost de lotge vallen van een aantal oud-leerlingen na te gaan. Een aanzienlijk aantal heeft van de destijds bestaande mogelijk heid, de zesjarige avondcursus te vol gen van de Academie van Beeldende kunsten en Technische Wetenschappen afd. HTS (dat is het instituut, waar ook de heer Verolme zijn opleiding kreeg) gebruik gemaakt. Velen daarvan hebben een goede po sitie, soms zelfs als bedrijfsleiders in de (Rotterdamse) industrie verwor ven. Een aantal is leraar of directeur bij het nijverheidsonderwijs (LTS en UTS). Van één jaargang van een am bachtsschoolklas elektrotechniek heb ben minstens vijf een hoge zelfs zeer hoge positie bij de PTT. Een ander behoort bij de staf van de SER en één heeft „het vak" verlaten en is een niet geheel onbekend journalist geworden. Stuk voor stuk waren ze „goed" voor HBS. TH of universiteit. En verder Als men een „afstammingsonder zoek" wat een rotwoord, ik moest het op last van de nazi-bezetter on dergaan naar hoogleraren, lectoren, wetenschappelijke medewerkers en afgestudeerden bijvoorbeeld aan de Amsterdamse universiteit zou instel- rechtshof, in 1948 advocaat-generaal len, zou blijken, dat arbeiderskinderen het nog zo slecht niet doen. Maar dat belet de heer Hooykaas natuurlijk niet zonder enig onderzoekzijn beweringen op te laten borrelen. Dr. J. van de Bosch, arts-anthropo- geneticus heeft naar aanleiding van de uitlatingen van prof. Hooykaas in ALGEMEEN HANDELSBLAD enige kanttekeningen geplaatst. De punten die van belang zijn in het betoog van prof. Hooykaas laten zich als volgt formuleren: 1. Dahr intelligentie een genetisch bepaald kenmerk is en de lagere standen met minder intelligentie bedeeld zijn dan de beter gesitueer den en verder de gezinsgrootte toe neemt naarmate de intelligentie af neemt, dreigt er een daling te ont staan van de intelligentie van de gehele populatie als totaal; dit is in feite reeds merkbaar op de mid delbare scholen en de universi teiten. 2. Om dit te voorkomen zal de over heid op den duur wel moeten over gaan tot wettelijke geboortenbe- perking van deze lagere standen. 3. Intelligente kinderen uit de gezin nen behorende tot de lage standen zouden als „onwettige" geboorten dienen te worden gekwalificeerd. Ten aanzien van punt 1 moet worden vastgesteld, dat het inderdaad wel juist is dat intelligentie, voorzover dit begrip meetbaar zou zijn aan school prestaties, een erfelijke basis heeft, al spelen ook milieufactoren een rol. Dat de lagere standen zich in deze lage standen zouden bevinden door hun lage l.Q. is echter nooit aangetoond door onbevooroordeelde onderzoe kingen. Punt 2. Dat de overheid op den duur wettelijke maatregelen zal moeten nemen ten aanzien van de vermeende dreiging is een bij het hele complex van inzichten behorende opvatting. Dit hele complex echter is al zó lang be kend en al zó vaak ontzenuwd, dat men zich alleen kan verbazen over het gebrek aan kennis van de spreker. En: We geloven dan ook, dat een wette lijke geboortenbeperking niet de juiste of zelfs meest effectieve weg zal zijn om iets te bereiken. De ervaring leert dat een vrijwillig besluit gefundeerd op goede voorlichting de enige goede methode zal zijn. Maar dan zal het gaan om een beperking die niet aan een klasse is gebonden, want het is nu eenmaal een feit, dat kinderen met zeer lage I.Q.'s, die dus het l.Q.-ge middelde van een populatie bijzonder sterk negatief beïnvloeden, zowel in de hogere als de lagere als de midden klasse worden geboren. Tot slot nog een korte opmerking over punt 3: in analogie met de sug gestie van prof. Hooykaas inzake het als onwettig beschouwen van intelli gente kinderen uit lagere stand milieus zouden we moeten vaststellen, dat dan kennelijk beide ouders on wettig als dusdanig fungeren, daar een van de meest voorkomende verschij ningsvormen van de erfelijkheid van intelligentie van laag gehalte er een is die door beide ouders wordt over gedragen in latente vorm (maar in alle klassen van de maatschappij). We geloven eigenlijk dat prof. Hooy kaas zich hier op glad ijs heeft ge waagd, en heeft gesproken over zaken waar hij niet goed mee op de hoogte is. ADVERTENTIE VRIJ NEDERLAND laat ons zien wat de rol van prof. Hooykaas in de oorlogsjaren is geweest. Prof. Hooykaas is gedurende de Duitse bezetting van Nederland twee maal waarnemend secretaris-generaal van het departement van Justitie ge weest. In die functie heeft hij mee gewerkt aan een aantal zeer bedenke lijke maatregelen van de bezetter. Zo heeft hij met de Duitsers dr. Wimmer en dr. Rabl de bestuursorganisatie tijdens de bezetting opgesteld. Met Rabl stelde hij de verordening op waarbij de Staten-G ener aal voor ont bonden werden verklaard en ook heeft hij te maken gehad met tegen de joden genomen maatregelen. In zijn ver hoor voor de Parlementaire Enquête commissie op 19 maart 1952 heeft hij zijn oorlogsverleden omstandig ver dedigd. Over de maatregelen tegen de joden zei hij toen „Er zijn, als ik het wel zie, twee kwesties met de joden. Eerst hebben wij de kwestie met de joodse ambtenaren gehad; later heb ben wij het wegvoeren van de joden gekregen". Over de eerste „kwestie" merkt hij op dat de Duitsers hierin niet handelden in strijd met het volkenrecht. „Dat hangt hiermede samen, dat de ambtenaren gedurende de tijd, dat zij voor de Duitse overheid optraden, het vertrouwen van die overheid moesten hebben. Nu hadden de Duitsers zich tegenover de joden zo onbehoorlijk gedragen, dat zij niet kon den verwachten, dat de joden voor hen betrouwbare ambtenaren zouden zijn. Het klinkt mal, dat de Duitsers door hun eigen slechte handelingen zelf de mogelijkheid hadden geopend om de joden te verwijderen, maar het was zo". Het wegvoeren achtte hij wel in strijd met het volkenrecht en uitvoerig zette hij uiteen hoezeer hij en andere secretarissen-generaal zich hebben be ijverd om daar iets aan te doen. Dat begon na de Februaristaking „er waren in februari 1941 relletjes ge weest in Amsterdam" maar niet direct want de gearresteerden werden door de Duitsers eerst naar het kamp in Schoorl gebracht. „Daar hadden die jongens het best", oordeelde Hooykaas in 1952. Presser denkt daar anders over. Hij vertelt in „Ondergang" dat de gevangenen in Schoorl „op de knieën kruipende, een op de grond aangebrachte stenen hakenkruis met een tandenborstel (moesten) schoon maken" en dat zij niet zelden werden mishandeld. Maar Hooykaas stelt dat hij pas bezorgd werd toen hij berich ten kreeg uit joodse kring over het hoge sterftecijfer in Mauthausen, waar de gevangenen van de februaristaking later naar waren overgebracht. Het blad maakt tenslotte nog deze opmerking: Deze man werd direct na de oorlog raadsadviseur in algemene dienst van het ministerie van Justitie, in 1946 raadsheer in het Amsterdamse ge- bij de Hoge Raad en in 1950 werd aan hem de opleiding van nieuwe juristen opgedragen doordat hij benoemd werd tot hoogleraar tn Utrecht. Aldus wordt in Nederland omgesprongen, met de integriteit van de rechterlijke macht en met de verantwoordelijkheid voor de opleiding van toekomstige juristen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13