Suggesties aan Oe Thant Luns wil overleg in Midden-Oosten weer op gang brengen en Eerste Kamer verdeeld over minimumloon-mechanisme Verontrusting in Synode over defensiebudget Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! voor Haarlem en de IJmond Bronchi letten Niet optimistisch over huidige situatie Kort geding over steentransporten Abi Nathan doet beroep op publiek en bedrijven Twee weken geëist tegen senator Prinses Margriet opent helihaven Oppositie tegen gemengde index Nieuwe senatoren Minder mist i Bootje verdwijnt De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. WOENSDAG 20 NOVEMBER 1968 Bij 6 reumatische pijnen, spit, neusverkoudheid, verstuikingenen winterhanden. 42.50 PHILIPS China niet in VN Rhodesië Gevaar voor huizen Weer Biafra-actie Vervolg van pagina 1 Haarlem Velsen-I J muiden Beverwijk KEUKENCENTRUM „IJMUIDEN" Sa (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Luns is bezig met een poging om het overleg tussen Israel en de Arabische landen weer op gang te brengen. In de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer deelde de mi nister mee, dat hij aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft gevraagd om de Zweedse diplomaat Gunnar Jarring ertoe over te halen zijn moeizame vredesmissie ook na 1 december voort te zetten. De heer Jarring is van plan zijn bemiddelingspogingen op 1 de cember definitief te staken. Minister Luns heeft in het voorstel aan Oe Thant ook een aantal suggesties ge daan om het conflict in het Midden-Oos ten uit de verstarring te halen. Oe Thant heeft mr. Luns telegrafisch laten weten positief tegenover het voorstel te staan Hij heeft de heer Jarring er al van op de hoogte gesteld. Minister Luns was echter niet bereid iets over de aard van zijn voorstellen los te laten. Hij deelde mee, de Israëlische ambassadeur in Den Haag op de hoogte gebracht te hebben en voorts van plan te zijn andere Europese landen, zoals Denemarken en Frankrijk, te inte resseren voor zijn bemiddelingsplannen. Nederland steunt het Israëlische stre ven naar veilige grenzen, maar niet het verlangen bezet Arabisch gebied te an nexeren. Het staat op het standpunt dat tegen minimale grenswijzigingen maxima le veiligheid moet worden verkregen. Mr. Luns zei dat de ontwikkeling van de si ADVERTENTIE Overal waar warmte helpt, helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil beter. infraphil geneeskrachtige warmte die diep doordringt Samenwerking. De beide confessionele fracties in de Haagse gemeenteraad, namelijk die van de K.V.P. en van de Protestants-Christelijke Groepering, werken samen. Voorlopig geldt dit sa men optrekken voor de begrotingsbe handeling. Suriname. De regering van Suriname heeft besloten het vliegveld in het bin nenland bij het Kaysergebergte te noe men naar de Wageninger Gerrit-Jan Gouka, de gezagvoerder van de DC-3 die daar eind vorige maand veronge lukte. Bij dat ongeluk kwamen i'rie mensen om het leven. Universitair perscentrum. Curatoren van de rijksuniversiteit in Utrecht hebben hun goedkeuring gehecht aan het plan een eigen perscentrum op te zetten. Het centrum, dat waarschijnlijk 1 fe bruari 1969 wordt geopend, is het eerste dat wordt opgericht aan een instelling voor hoger onderwijs in Nederland. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. 95ct tuatie in het Midden-Oosten hem niet op timistisch stemde. Door militaire acties wordt de wapenstilstandsovereenkomst tussen Israel en de Arabische landen in steeds ernstiger mate geschonden, waar door de klimaatsverbetering, noodzake lijk voor het vinden van een oplossing, in gevaar is gebracht. Op het moment dat in New York in de assemblee van de V.N. een voorstel tot toelating van China tot de volkenorgani satie werd verworpen (Nederland stemde blanco) verklaarde minister Luns in de Kamercommissie, dat China er niet op gebrand is om opgenomen te worden in de Verenigde Naties. China stelt eisen die niet kunnen worden ingewilligd. In de eerste plaats zou Formosa (het niet-com- munistische deel van China) uit de V.N. moeten verdwijnen Verder zou de volken- organisatie Amerika moeten veroordelen wegens agressie in Noord-Korea. De minister deelde de teleurstelling over de machteloosheid van de V.N. met mr. Berkhouder (V.V.D.). Afschaffing van het vetorecht de voornaamste oorzaak van die machteloosheid is niet haalbaar. Naspeuringen naar mogelijke illegale invoer van Rhodesische produkten in Ne derland die onder de sancties vallen heb ben tot nu toe geen enkele aanwijzing op geleverd, dat van dergelijke invoer, even tueel via derde landen als België en Zwit serland, sprake is, zei minister Luns. Het onderzoek is echter verre van gemakke lijk en nog niet voltooid. Sinds 7 juni zijn geen wapens, „zelfs geen klapperpistool", naar Nigerië uitge voerd, al bestaat de mogelijkheid dat nog enkele dagen na deze datum op basis van reeds eerder verleende vergunningen wa pens naar Nigerië zijn verscheept, zo deelde minister Luns mee. UTRECHT. Een groep van 28 huis eigenaren-bewoners uit Bath (Zeeland) heeft dinsdag in kort geding aan de pre sident van de rechtbank in Utrecht ge vraagd de aannemingmaatschappij J. G. van Oord N.V. in Utrecht te verbieden dagelijks zware transporten mijnsteen langs de hoofdstraten van hun dorp te voeren. Namens deze inwoners van Bath vroeg mr. Schute de president te gelas ten dat de transporten (240 per dag) via andere wegen worden geleid omdat de woningen van de groep van 28 door het voortdurend gedaver van de vrachtauto's ernstige schade lijden. Als belangrijkste eis stelde mr. Schute dat het vervoer van mijnsteen dient te worden gestopt. De mijnsteen is nodig voor de ont plooiing van een werkhaven in de ge meente Rilland-Bath. In het dorp wor den de voorbereidende werkzaamheden verricht voor het toekomstige Schelde- Rijnkaneel dat Zuid-Beveland gaat door snijden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Israëlische vredes- piloot Abi Nathan heeft in Amsterdam gisteren nadere mededelingen gedaan over zijn actie om voedsel en medica menten naar Biafra te sturen. Op het be drijfsleven zal in de komende week een beroep worden gedaan om voedsel en me dicamenten te schenken. Het publiek wordt gevraagd geld te geven voor de kosten van het transport. Deze bedragen ongeveer 2 miljoen. Giften kunnen onder de vermelding „Kerstschip Biafra" gestort worden op gironummer 55500. Bedrijven die voedsel of medicamenten willen schenken kunnen bellen: 020 - 944907 en 020 - 947777. Hij heeft tot de actie besloten na een recent bezoek aan het land. Begin 1969 dreigt er weer een ernstig voedseltekort De Wereldraad van Kerken en Caritas Internationaal, die de laatste drie maan den 600 vliegtuigen van Sao Tome naar Biafra hebben laten vliegen, kunnen daar alleen niet in voorzien. Over het internationale Rode Kruis praat Abi Nathan in dit verband liever niet. Deze organisatie heeft volgens hem de afgelopen twaalf maanden slechts 300 vluchten naar Biafra uitgevoerd en heeft thans drie vliegtuigen ter beschik king waarvan er twee al wekenlang aan de grond staan. Hij meent dat het Rode Kruis veel meer voor de hongerende Biafranen zou kunnen doen als het werkelijk als hulporganisatie te werk zou gaan en zich niets zou aantrekken van politieke ontwik kelingen. De Tweede Kamerleden Dankert (P.v.d.A.) en Imkamp (D'66), die onlangs Biafra hebben bezocht zullen de medewer king van de Nederlandse regering inroe pen. Ook de stichting „Terre des hommes" zal dit doen. Abi Nathan kondigde aan dat op 7 de cember in de Verenigde Staten een actie gevoerd zal worden om bij de regering aan te dringen een staak-het vuren te hel pen bewerkstelligen. Aan deze actie zal waarschijnlijk senator Edward Kennedy meewerken. (Van onze correspondent) ALKMAAR. Voor de Alkmaarse rechtbank is gisteren tegen senator O. M. Boetes (PSP) twee weken gevangenis straf geëist wegen het verspreiden van „Johnson moordenaar"-pamfletten. Tegen zijn echtgenote werd wegens medeplich tigheid 100,- boete geëist. DEN HAAG. Prinses Margriet open de gisterochtend de eerste speciaal inge richte helihaven bij een ziekenhuis in Nederland, waarvoor een doorlopende vergunning tot landen en opstijgen is verleend: de helihaven bij het Rode- Kruisziekenhuis in Den Haag. De helihaven zal eventueel een schakel vormen in de hulpverlening aan zeeva renden. Het Rode Kruisziekenhuis neemt ook deel aan de activiteiten van de radio- medische dienst in Nederland, die medi sche adviezen geeft aan kapiteins en offi cieren van de koopvaardij of op vissers schepen als dat nodig is. In meerderheid zal, zo mag worden aangenomen, ook de Eerste Kamer zich scharen achter het ontwerp van wet tot invoering van een minimumloon. Dit bleek gistermiddag bij de bespreking daarvan in de senaat. Een definitieve beslissing is nog niet genomen, omdat pas volgende week dinsdag de eindstemming zal wor den gehouden. In het debat stond ook gistermiddag centraal de vraag, welk aanpassingsme chanisme moet worden toegepast te weten dat van de prijsindex, dat van de Een der oudste bootverbindingen in Amsterdam, het Bergmanbootje naar Nieuwendam, gaat verdwijnen. DRIEBERGEN. Enige leden van de hervormde synode hebben er dinsdag tij dens de najaarsvergadering in Drieber gen hun verontrusting over uitgesproken dat de Nederlandse regering voetstoots het defensiebudget met 225 miljoen kan verhogen, terwijl over verhoging van ontwikkelingshulp met enkele tientallen miljoenen guldens eindeloos gesoebat moet worden. Zij wensen dat de synode over deze aangelegenheid een uitspraak zal doen, omdat naar hun oordeel het streven naar ontspanning tussen Oost en ADVERTENTIE Vier middelen in één tablet waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen I West door de jongste maatregelen nog verder bemoeilijkt wordt. NAVO, ontwikkelingshulp en het Rus sisch optreden in Tsjecho-Slowakije wer den dinsdag in de synode besproken tij dens de behandeling van rapporten over de assemblee van de Wereldraad van ■Kerken, die 1 juli in Uppsala werd gehouden. De synode gaf geen gevolg aan hun 'wensen. Prof. dr. H. Jonker had tevoren gewaarschuwd, dat de synode in haar dis cussies over Uppsala politieke zaken ging betrekken en beslissingen van de Neder landse regering zonder dat de synode in staat is deze problemen op al haar merites te beoordelen. Prof. dr. C. L. Patijn zei dat in het Westen graag naar ontspanning wordt gestreefd, maar de Sovjet-Unie claimt op het ogenblik het recht van in terventie, niet alleen in de communisti sche satellietlanden, maar ook in West- Duitsland. Hij onderkende de noodzaak tot het geven van politieke tegendruk in deze situatie. Het gevaar bestaat dat an ders een land als Joegoslavië door de Russen onder de voet wordt gelopen. Een topconferentie tussen het Westen en Moskou is volgens prof. Patijn nood zakelijk, zowel over de politiek van de Russen als over de explosieve toestand in het Midden-Oosten, die naar zijn mening een bedreiging vormt. De kerken zouden de Nederlandse regering moeten vragen stappen te ondernemen voor een derge lijke topconferentie. Wat de ontwikke lingshulp betreft besloot de synode zich achter de één percent actie van de Novib te stellen. Op diverse concrete aanbeve lingen die in Uppsala zijn gedaan, zal worden teruggekomen in een volgende synodevergadering. SCHOUWBURG Stadsschouwburg, (Wilsonsplein) woens- dga 20.15 u.: Haagse Comedie: „Veertig karaat". Donderdag 20.15 u.: „Peer Gynt" (voor leden van Alberdingk Thym). MUZIEK Concertgebouw, (L. Begijnestraat) don derdag 20.15 u.: 2e concert Kamermuziek serie, m.m.v. Het Amsterdams Blazers ensemble en Max van Egmond, bariton. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Olie magnaat", a.l. Frans Hals, 20 u.: „Spartacus", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De onbevredig- den", 18 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Wanted", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Angelique en de Sultan", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Engel der liefde", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Death rides a horse", 18 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Verkrachting", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Erotiek onder vier ogen", 18 j. Donderdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Weekend in topless", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Gendarme in Saint Tropez", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gi. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse schooi van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten Geopend op werkdagen, behalve op maandag van 10 tot 16 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 16 u. Vleeshal (Grote Markt): Affiche-ten toonstelling „1914-1918" Tot en met 24 november. Tot en met 5 januari Wand tapijten van de Poolse weefster Magdalena Abakanowicz. Beide dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondag van 13 tot 17 u. Vishal (Grote Markt): „hinderen ma ken een rolding'creatieve werkstukken van schoolkinderen (Kinderboekenweek) Geopend dagelijks van lO tot 17 u., zon dag 13 tot 17 u. Tot en met 1 december. Galerie-t, (Bakenessergracht 67) Expo sitie „Groupe Automat" uit Parijs. „Licht en beweging" met Bertholto, Gamarra, Guidot, Lanati, Lea Dublin, Marcos, Tal- lon. Dagelijks geopend 11-17 u. Zondag 14-18 uur. Tot en met 22 december. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein). Tentoonstelling schilderijen en teke ningen van J. Ploos van Amste) Electric Centre (Bakenessergracht 8). Expositie „Jansen Cyclus". Geopend dage lijks van 11 tot 17 en 19 t0t 22 u s maan dags gesloten. Tot en met 25 november. Expositie van kunstschilders waaronder Viktor de Beijer, tot en met 30 november. Dag. geopend van 14 tot 17 en 20.30 tot 24 u., behalve maandag en woensdag. Ateliers '63 KoudenhornkazerneOpe ningstentoonstelling, tot 30 november Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot er met vrijdag van 9 lot 16 u. Zaterdag 9 tot 12 u. Raadhuis Bloemëndaal, Kunstmarkt, da gelijks van 14-17 uur. Tot en met 8 decem ber. VOLKSUNIVERSITEIT Frans Hals Museum, (KI. Heililand) woensdag 20 u.: Denken over moraal, vroeger en nu, lezing door prof. dr. mr. J. A. Oosterbaan, hoogleraar Universiteit Amsterdam; donderdag 20 u.: Venetië in de achttiende eeuw, lezing door prof. dr. W. S. van Thienen. DIVERSEN Raadhuis Bloemendaal, donderdag 19.30 u.Gemeenteraadsvergadering. Treslong (Hillegom): Umer Dansant, da gelijks. Hotel Esplanada (Zardvoort). 'Jans- en amusementsmuziek. Het Cosmo* I'rio, da gelijks 20 uur. Cabaret Dancing Caramella (Zand- voort), dagelijks 20 tot 02.00 u.: Dansen met The 5 Atomics. WOENSDAG 20 NOVEMBER City Theater, 20 u.: „De slag bij Anzio". DONDERDAG 21 NOVEMBER City Theater, 20 u.: „De maagd van Neurenberg" (speciale voorstelling). Stadsschouwburg, 20 u.: „Een dag uit de dood van verdomde Loewietje", door Toneelgroep Centrum, voor Velser Kunst kring. WOENSDAG 20 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.15 en 21.15 uur: „4 for Texas". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Sex en chantage". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie van Lense Elzinga; geopend van 9-18 uur. Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden 152. 20 u.: concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. DONDERDAG 21 NOVEMBER Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Gunfigh- ters of Red River". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie van Lense Elzinga; geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, huize „Schey- beeck", Veiserweg 2. Geopend van 19.30- 21.30 u.; voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510-25120. loonindex of dat van een gemengde index zoals in het ontwerp van wet wordt voor gesteld. Tegen aanvaarding van het door de minister voorgestelde gemengde stel sel spraken zich uit de fracties van de P.v.d.A., de A.R.P., DE C.H.U. en de P.S.P. De P.v.d.A.-afgevaardigde A. Kloos wees er op dat dit stelsel neerkomt op het onthouden van een stukje welvaarts stijging aan de minimum-inkomenstrek kers. Hij becijferde dat deze achter stand in drie jaar zal groeien naar zeven h acht percent, waardoor zijns inziens het minimum-inkomen zal afzakken naar een peil, waarop het geen enkele functie meer vervult. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (A.R.P.), die sprak mede namens de C.H. fractie, merkte onder meer op, de han tering van een gemengde index te betreu ren en de heer O. Boetes (P.S.P.) zei dat ook zijn fractie „geweldig grote bezwa ren" daartegen heeft. Minister Roolvink (Sociale Zaken) wees er onder meer ip dat de gehele indexe- ringsproblematiek in het voorjaar van '70 aan de SER '.ai worden voorgelegd. Dit houdt in dat de nu voorgestelde regeling geen definitief karakter draagt. Overi gens wees hij er op, dat het ontwerp ner gens ter wereld wordt overtroffen. Het be drag van 135 als minimum-inkomen, noemde hij een redelijk standpunt. Hij zei in zijn hart ook de lodn-index te prefere ren, maar bang te zijn dat daardoor „d« zwakste broeders buiten de markt zou den worden geprijsd". DEN HAAG. Tot lid van de Eerste Kamer is in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. J. C. Bührmann (CHU), burgemeester van Velsen, be noemd verklaard de heer K. de Vries uit Leeuwarden, directeur van de „Fryske Academy". De heer H. C. Kranenburg (CHU) heeft om gezondheidsredenen bedankt als lid van de Eerste Kamer. Zijn opvolger op de kandidatenlijst is mr. Y. Scholten, oud-minister van Justitie. Mocht deze be danken, dan staat mr. F. H. Piket, voor zitter van de protestants-christelijke fractie in de Haagse gemeenteraad als volgende op de lijst. ADVERTENTIE Wij tonen u ln onze 150 m2 toonzaal een keur van Hollandse en Duitse im port keukens; zie verder onze enorme sortering hang-legkasten, buffetten, aanrechten, enz. Kennemerlaan 165 - Tel. 0 2550 - 11428 Geopend van maandag t/m zaterdag van 96 uur. Het KNMI deeld mee Boven de Alpen is een hogedrukgebied ontstaan, terwijl een kleine storing, die gisteren boven ons land aanwezig was, vrijwel geheel is opgevuld. Door deze ont wikkeling bleven de luchtdrukverschillen in onze streken klein. Depressies, die bij de Azoren ontstaan, trekken in de rich ting van Ierland, maar laten het weer bo ven het Europese vasteland vrijwel on gemoeid. Wel neemt de wind iets toe uit zuidelijke richting en dringt iets koudere lucht uit Frankrijk ons land binnen. Het blijft somber weer, maar de kans op mist wordt kleiner. VOORUITZICHTEN Voornamelijk droog, kans op opklarin gen en plaatselijk lichte vorst in de nacht. Voor vrijdag Zon: minder dan 50 pet.; min. temp.: van 0 tot 5 graden onder normaal; max. temp. van 2 tot 8 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pet.; kans op een geheel droog etmaal: 80 pet. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum temperaturen 00 •3 13 j d £j eo l\ V 3 binnen- en buitenland i ES ES SS Amsterdam mist z 5 4 0.5 De Bilt regenbui z 6 5 0.3 Deelen regen z 6 4 1 Eelde mist zo 6 4 0.3 Eindhoven geh. bew zzo 6 4 1 Den Helder regen zzo 6 4 0.3 Twente mist z 5 4 1 Vlissingen geh. bew. w.st. 6 5 0.1 Z.-Limburg geh. bew. z 5 2 0.3 Rotterdam mist zzo 6 5 0.4 Aberdeen geh. bew. zzo 8 1 4 Athene zw. bew. w st. 20 12 2 Barcelona mist n 12 7 0 Belgrado zw. bew wnw 19 6 1 Berlijn geh. bew. zzo 4 3 7 Bordeaux geh. bew zzo 12 3 0 Brussel mist zzw 6 4 0 Frankfort geh. bew. wzw 1 0 0.2 Genève geh. bew. w.st 1 -1 0.4 Grenoble geh. bew. O 1 -0 0 Helsinki mist zo -1 -2 0 Innsbruck zw. bew. w.st. 2 -0 0 Kopenhagen regen no 6 5 1 Lissabon licht bew. 70 18 12 0 Locarno onbew. w.st. 8 -3 0 Londen zw. bew. zo 9 5 0 Luxemburg mist z -2 -2 1 Madrid geh. bew. w.st 9 6 0 Malaga onbew. nw 21 11 0 Mallorca onbew. n 17 6 0 Mtinchen geh. bew. n -0 -3 0 Nice onbew. n 14 5 0 Dslo geh. bew. no 1 0 0 Parijs geh. bew. w.st. 8 5 0.1 Home geh. bew. O 11 4 8 Stockholm geh. bew. O 1 1 0.1 Wenen sneeuw nw 4 1 2 Zürich geh. bew. w.st. 2 -2 0 DONDERDAG 21 NOVEMBER Zon op 8.10 uur; onder 16.41 uur. Maan op 10.13 uur; onder 16.55 uur. MAANSTANDEN Nieuwe maan 20 november 8.38 uur Eerste kwartier 27 november 14.00 uur HOOG EN LAAG WATER TE 1JMU1DEN WOENSDAG 20 NOVEMBER Hoog water 2.59 uur en 15.17 uur. Laag watei 11.12 uur en 23.32 uur DONDERDAG 21 NOVEMBER Hoo. water 3.44 uur en 16.03 uur. Laag water 11.57 uur en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. i

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2