Voorzitter Ilgaz wil uitschakelen door Ajax van Fenerbahce aangrijpen voor „staatsgreep" DE DAGEN VAN TRAINER IGNACE MOLNAR ZIJN GETELD Michels kent geen problemen Johan Cruyff gemolesteerd difnfc als'tjonge moet zijn FC Költi voelt zich sterker maar praat voorzichtig over ADO „Trainer moet optimist zijn, maar wij weten dat wij tegen geroutineerd elftal komen te staan" Happel hoopt dat ADO „eerste twintig verschrikkelijke minuten" goed doorkomt geschenk? h nieuwe origineel geschenk? Iets voorde fiets! HFC-er Kroon de twaalfde Ajacied Hornig speelt niet DINSDAG 26 NOVEMBER 1968 19 Gert Bals \\e*fc environs Bij uw slijter f 10,60 per hele liter wÊÊÊÊHÊÊÊKm mm Meningen verdeeld ADO mist afmaker r (Van onze sportredacteur) ISTANBOEL In de gelederen van Fenerbahce is tweespalt geslopen. De financieel zeer krachtige praeses van de Turkse kampioensploeg, Faroek Ilgaz, voorzitter van de partijraad in Istanboel van de regeringspartij AP, die in de politiek naar meer roem en macht streeft dan hij nu als voor zitter van Fenerbahce kan oogsten zeker nu het niet zo goed meer gaat met de club heeft de directeur-technique Ignaz Molnar op een zijspoor willen rangeren. Hij heeft Molnar onder meer verweten dat hij zich voor de Nederlandse televisie op een keizerlijk voetstuk heeft geplaatst en zich zelf uitbundig wierook heeft toegezwaaid. Molnar is ook verweten dat hij bang is geweest voor Ajax en in Amsterdam niet aanvallend heeft durven spelen. Faroek Ilgaz schuift de tweede trainer^ Basri Dirimzili naar voren. Molnar is nog directeur-technique, maar zijn dagen zijn geteld als Ajax Fenerbahce voor de Europa Cup wipt. En daar is men over het algemeen zeer bang voor in de Turkse metropool. Molnar niet. Hij houdt het erop dat Fener bahce na negentig minuten voetbal gelijk is gekomen met Ajax dus woensdag een voorsprong neemt van 20 zodat zijn ploeg in de ver lenging kan toeslaan. Molnar moet het wel zeggen want het zwaard van „Sultan Faroek" hangt hem boven het niet meer zo jonge hoofd. Assistent- coach Bari noemt de bedrijvige Molnar nog wel zeer aanhankelijk „Papa Molnar" (hij is door de Oostenrijkse Hongaar steeds gekoesterd) maar men weet wat handenvol rinkelende lira's kunnen uitrichten. Over lira's ge sproken: het bestuur van Fenerbahce heeft de spelers drieduizend gulden de man beloofd als zij Ajax uitschakelen. De belangstelling voor het Europa Cup gevecht in Istanboel is geweldig groot. Er worden op de zwarte markt nu al bedragen van honderd gulden geboden voor een kaartje. Het Dolmabahce sta dion ook wel genoemd het Mitha Pasja stadion is met 20.000 plaatsen uitgebreid tot 60.000 en volkomen uitverkocht. De toestand van het terrein van het gemeen telijk stadion waar per weekeinde vier wedstrijden worden gespeeld zaterdags een voor de eerste en een voor de tweede klas en zondags dito is abominabel slecht. Toen Ajax op het provinciaal aan doende vliegveld Yesilköy arriveerde duwde men de spelers foto's onder de neus van zondag gespeelde wedstrijden. Dat waren „modderplaten". Toen de grasmat in september tegen Manchester City werd ingewijd door Fenerbahce was het een redelijk goed, gelijkmatig veld. Maar de veelheid aan wedstrijden en het plotseling invallende winterweer (wat in houdt dat er veel regen valt) hebben de vlakte totaal ontluisterd. Vanochtend was er nog steeds een groen licht te zien op de tussen de ranke minaretten uittorende vuurtoren bij de Zee van Marmora. Dit groene licht betekent dat de regen aan houdt. Ajax mag in ieder geval wel trai nen op het stadionveld. Dat is een over winning van voorzitter Ilgaz op Molnar, die immers in Amsterdam vertoornd had uitgeroepen dat hij Ajax in Istanboel al leen maar een uitermate slecht knollen- veld voor de training zou aanbieden. Voor Ajax-coach Michels, die niet meer dwars gezeten wordt door nier stenen, maakt het allemaal niet zo veel uit. De Amsterdamse coach die voor drie jaar heeft bijgetekend is aan het peinzen hoe hij de ploeg zal samen stellen. In hotel Cinar, rustig gelegen in de wijk, waar de nouveau-riches van Istanboel zich vestigden, op zo'n 25 kilometer van het centrum van de stad af, vlak bij het strand van Marmora, wilde Michels wel even zeggen dat hij vandaag pas op toeren begint te komen als hij de tactiek gaat uitstippelen. De opstelling, het klapstuk, bewaar ik altijd tot woensdag. Ook nu. Ik ben hier alleen maar belemmerd in mijn moge lijkheden voor verrassingen te zorgen. Suurbier, Suurendonk én Mühren im mers zijn er niet bij". Over het feit of hij Krol zou opstellen wilde hij zich niet uitlaten. „Ik zeg niets. Laat iedereen maar wachten. Anders zit ik met spelers die weten dat zij niet mee doen en dat verslapt de aandacht en de teamgeest." Michels was overigens wel optimistisch: „ik heb geen zorg- (Van onze sportredactuer) ISTANBOEL. Johan Cruyff had nog nauwelijks voet op Turkse grond gezet of hij was al bijna uitgescha keld. In het stationsgebouw van het vliegveld stond een dichte haag van Turken op Ajax te wachten. Ze plak ten papieren met „FenerbahceAjax 3-0" op de muren van het groezelige gebouwtje. Toen Cruyff door de haag heen liep, kreeg hij ineens een trap van een van de Turkse supporters. Hij wilde een trap terug geven, maar be dacht zich gelukkig nog net. De trap had geen nare gevolgen voor de in Istanboel meest gevreesde Ajacied. Hij is volkomen fit. Dat kan niet gezegd worden van voorzitter Jaap van Praag, die na de gebruikelijke plichtplegingen gisteravond snel het bed indook met een stevige griep. wekkende problemen. We staan met twee doelpunten voor en dat is heel wat". Het ligt natuurlijk wel voor de hand dat Sjaak Swart, die tegen Real („af en toe" aldus Michels) rechtsback speelde en ook tegen Besiktas bij het uitvallen van Soetekouw verdedigend optrad, de fensieve opdrachten zal krijgen. Men mag ook aannemen dat Gert Bals in het doel staat. Zijn routine blijft een doorslaggevende factor, voorlopig. Bals zelf over zijn misgrepen van de laatste weken: „Ik ben er niet door uit mijn evenwicht gebracht. Daar was dat nare vraagje van die tv-reporter of ik aan mijn laatste seizoen bezig was. En daar na kwamen door toevallige omstandig- (Van onze sportredacteur) ISTANBOEL. De Haarlemmer en HFC'er Rudolf Kroon is de twaalfde man bij Ajax. Hij is de steun en toe verlaat van de Amsterdammers in Is tanboel. De Haarlemmer is directeur van de Hollands-Turkse Tabaksmaat schappij en woont al jaren in Istan boel. Hij spreekt vloeiend Turks en is daardoor een onbetaalbare kracht voor Ajax. De heer Kroon met het HFC- diploma in de portefeuille strijkt alle plooien glad, die er bij het ver blijf in Turkijes miljoenenstad zijn. Aldus is hij als lid van Nederlands oprechtste amateurclub de stut en steun van Nederlands meest professio neel geleide vereniging. niiiiuniiii heden, zoals ik dat zie, wat ongelukkige momenten. En nu vraagt iedereen of het met mij gedaan is. Ik ben wat krie gelig uitgevallen op Schiphol tegen men sen van het NTS-journaal. Daar heb ik achteraf wel wat spijt van. Ik ben over tuigd van mijn kwaliteiten. Die zijn be kend trouwens, dacht ik zo". Of Bals al dat gevraag niet hinderlijk vond? „Het hoort er nu eenmaal bij als je aan de top speelt." Stuy zat een tafeltje ver derop stoïcijns te kaarten met Hulshoff, Van Duivenbode en de debutant van het gezelschap Rudi Krol, zie zich als kla verjasser volledig en snel heeft aange past. Bals over Krol: „Ik heb alleen bij een training wel eens met hem samen gespeeld. Of ik zijn goede en zwakke kanten ken? Bij Ajax heeft niemand zwakke punten". En hij verdween lachend achter Turks traliewerk.Bij Fenerbahce zal Nedim, de forse aanval ler, die er in Amsterdam niet bij was, meespelen. Ook de twee Turkse spelers Selim en Can, die twee weken geleden een officiële waarschuwing kregen zullen van de partij zijn. De Uefa heeft nog niets van zich laten horen. Hans Rombouts ADVERTENTIE Claeryn (Van onze sportredactie) KEULEN In Keulen blijft A.D.O. niet verstoken van waardering. De lijvige FC Köln-trainer Hans Merkle commenta rieerde gisteren met respect: „A.D.O. heeft een goede ploeg. In Den Haag was het normaal geweest wanneer wij met 2-0 hadden verloren. Goed, A.D.O. had veel pech. Maar een elftal dat zo kan spelen hoeft zich nog lang niet als uit geschakeld te beschouwen. Ook niet, nu het met 1-0 achter staat". Merkle oordeelde echter met de opge wekte glimlach van een man die zijn wa re gedachtengang wenst te verbergen achter een rookgordijn van beleefdheids frasen. De FC Köln kan in de Europa msm-' Merkle, trainer van FC Köln. (Van onze sportredactie) DUISBURG In de bosrijke buitenwijken van Duisburg, daar waar het Ruhrgebied zijn vuil niet spuit, ligt de imposante sportschool van de Westduitse voetbalbond. ADO, in voorbereiding voor zijn her kansing tegen de FC Köln, dwaalt er rond in twijfel en hoop. Twijfel rond het de laatste weken zo gedeukte ge loof in eigen kunnen. Hoop, omdat nu eenmaal niemand en zeker niet een wilskrachtig debutant in de eerste linie van het Europese voetbal, zich verslagen acht voordat de gong voor de laatste maal heeft geklonken. Terwijl de Zuiderpark-elf zich ver baast over de grootte van Kölns Müngers- dorf-stadion, 's morgens in alle vroegte bekeken (Jan van den Oever: „dat pu bliek zit zeker zo'n 150 meter van het veld. Dat is nog erger dan in het Olym pisch Stadion, maar de grasmat is goed"), terwijl doelman Ton Thie zich opwindt over de middagmaaltijd („goulash heette het, maar ik weet wel beter"), bezint Ernst Happel zich op de mogelijkheden tot Europese vermaardheid voor zijn se lectie. „De eerste twintig minuten wor den verschrikkelijk. Ik ken het Duitse voetbal zo langzamerhand wel. In een waanzinnig tempo gaan al die ploegen kijk maar naar Nürnberg, maar ook naar de FC Köln dan tekeer. Een verdedi gende tactiek in die fase is fataal. Je komt in de verdrukking en dat is pre cies in hun straatje. Nee, we gaan dan ook normaal voetbal spelen. Ik ga liever eerlijk de Europa Cup uit". De Weense oefenmeester is een te ge routineerd man om zijn formatie met veel meer dan minieme kansen te bedelen. „Ja ADVERTENTIE luister eens. Een trainer moet natuurlijk altijd ten opzichte van zijn elftal een op timist zijn, maar wij weten allemaal, dat wij tegen een geroutineerd elftal komen te staan, dat in vergelijking met de strijd bij ons nog eens 50 percent beter gaat spelen. Wat stellen w ij daar tegen over? Geen zenuwen meer, goed. Conditioneel hoeven we ook niet bang te zijn, maar of dat voldoende is? Wie weet, het groot se Duitse elftal won zaterdag toch ook pas in de laatste minuut benauwd van Cyprus". De hoop, die al snel weer wordt over schaduwd door de twijfel. „Welke garan tie heb ik, dat de paar kansen, die we morgen misschien krijgen, nu wel eens worden benut. Kansen missen vernietigt elk zelfvertrouwen. We hebben elk jaar zo'n periode als nu. Nog nooit hebben we kunnen bepalen, wanneer het over zou zijn". Geen reden desondanks wijzigingen in het Haagse keurkorps aan te brengen? „Welnee. Los van het feit, dat het een slechte trainer is, die zijn elftal weke lijks wijzigt, niemand kan mij vertellen, dat de spelers van het ADO van de laat- Aad Mansveld speelt woensdag avond weer mee. ste weken niet hun best hebben gedaan. Iemand, die dat beweert, liegt. Nee, ze speelden zelfs nog goed voetbal ook. Go Ahead werd de eerste helft bij voorbeeld door ons belachelijk gemaakt. Moet ik dan spelers uit het elftal gooien?". Een ongewijzigd ADO dus. Mét de drie dubbel gestrafte Aad Mansveld. De bon kige Ausputzer, die de FC Köln alleen van de reservebank leerde kennen. „On danks het zware verdedigen speelden de jongens toen toch knap voetbal, vooral in het positiespel. Blusch vooral vond ik een erg knappe voetballer. Toch zijn wij niet kansloos. De jongens zullen moeten komen. In de uitvallen moeten wij dan kunnen scoren". De ruimte, die door ploegen op ach terstand maar al te vaak als zaligmaken de oplossing wordt aangevoerd. Is dat werkelijk het enige, waarop ADO rekent? Aanvoerder Harrie Heijnen: „ach ja, ik weet het wel, de schijn is tegen ons, maar waarom niet? Die pech van de laatste weken, of noem het de onkunde, zou die morgen niet wat minder kunnen zijn? Ik zie niet in, waarom wij hier geen twee doelpunten zouden kunnen maken. Vergeet niet, Aad Mansveld is terug. We staan eindelijk weer allemaal op onze plaats. Dat geeft vertrouwen. Happel zegt altijd: je moet het geluk dwingen. Dat is ons een paar keer niet gelukt. Het wordt hoog tijd, dat dat nu eens wel gebeurt". De rust van Aad Mansveld is terug, zo als het „gouden hoofd" van Lambert Maassen. De meningen over de aanvals- spits zijn verdeeld. Happel: „Lambert is nog niet helemaal 100 percent met het hoofd. Dat is ook niet verwonderlijk, als je zo'n tijd buiten spel hebt gestaan". Aad Mansveld: „hij wordt met de week sterker, dat zou tegen die Weber weieens anders kunnen lopen dan bij ons thuis. Als Weber net zo'n soort Ausputzer is als ik zal hij morgen ook wel eens mee naar voren gaan. Dat kost energie, dat maakt je zwakker in de kopduels". Maar Weber is niet de enige „naam" die de Hagenaars moeten overwinnen Happel: „ik weet, dat het in het Zuider park te veel tussen hem en Maassen ging. Door de zeer consequente mandekking verloren mijn spelers de fantasie wat uit het oog. Dat zal nu niet gebeuren". Maar, daar is ook een Rühl, een spits, die in het Zuiderpark nog niet te vrezen viel Happel: „hij is een tank, maar Köln kan mij niet meer verrassen. Daarvoor heb ik de ploeg te vaak zien spelen". Alsof de grillige Overath op zich al niet ver rassend genoeg is. „Ik ben blij, dat die jongen eisen is gaan stellen. Hij wil naar het buitenland en hij wil zus en hij wil zo. Dat kan zijn spel nooit ten goede komen". Cupreturn van morgenavond meer ten eigen voordeel aanvoeren dan de gulden zekerheid van een 1-0 voorsprong. De op rechte taal sprekende koningsschutter Hannes Löhr bijvoorbeeld: „Köln is dit seizoen lang uit vorm geweest. Sedert an derhalve week is er echter ineens de vooruitgang. Wij voelen allemaal dat het weer gaat. De aanvalscombinaties vooral lopen weer". Andere Köln-spelers delen die mening. Doelman Heyeres: „eindelijk weer lopen er geen elf namen in het veld, maar elf voetballers". Na de uitermate geslaagde oefenwedstrijd die de Keulse ploeg zater dag tegen Wuppertal speelde, kon vooral Hans Merkle opgeruimde conclusies trek ken. De uiterst gevaarlijke rechtsbuiten Karl-Heinz Rühl in Den Haag gebles seerd aan de kant bleek weer zover hersteld dat hij morgenavond zeker op gesteld zal worden. Bovendien was de tengere spits Löhr eindelijk weer dicht bij de vorm die hem het vorig seizoen tot een van de idolen van het Westduit se tribunevolk maakte Köln: „Ik heb vier maanden niet kunnen spelen. In Den Haag miste ik nog voldoende kracht. Maar ik voel dat het elke wedstrijd weer beter gaat". Köln, zo kon gisteren op de trainingsmiddag worden vastgesteld, zou A.D.O. dan ook in zijn sterkste opstelling tegemoet treden. Optimistische klanken worden i'n het Köln-kamp niettemin slechts spaarzaam vernomen. Feitelijk was de linksback Hemmersbach de enige die zorgeloze taal uitte: „we staan voor. We spelen op eigen veld, nou dan, we zijn dik favoriet voor een duidelijke ze ge". Tussen de trainingsbedrijven door werden echter andere uitspraken ge hoord. Zoals die van doelman Heyeres: „A.D.O. heeft op mij veel indruk ge maakt. De ploeg had enorm veel pech, maar klasse blijft klasse. We krijgen het woensdagavond erg zwaar. Met 0-0 zal ik al blij zijn". Hannes Löhr ging zeker niet minder ver in het afsteken van een lovende ver klaring. Löhr: „A.D.O. heeft mij erg ver rast door zijn uitstekend spel. Niemand van ons had dat verwacht. Daarom durf ik ook echt niet te zeggen dat wij gaan winnen. A.D.O. kan hier, om te beginnen, het geluk hebben dat wij in Den Haag hadden. Ik heb zelden een ploeg gezien die zo ongelooflijk veel pech had". De Duitse topscorer van het vorige seizoen wilde in dat verband niet verzwegen houden dat ook Köln weet wat A.D.O.'s grootste te kortkoming is. Löhr: „er is in de aanval wat te weinig variatie. Maar er is meer, want A.D.O. kreeg tegen ons desondanks kansen genoeg. Het ontbreekt A.D.O. ech ter doodeenvoudig aan een afmaker, een schutter die meteen kan toeslaan als er een kans is". Löhr, als alle Köln-sterren, ter training in een uiterst opvallende sportauto, hoopt zich morgenavond als voorbeeld voor A.D.O. aan te bieden. Ook al hierom: „in de Bundesliga zijn wij al uitgeschakeld. Het enige wat nu voor ons telt is de Europa Cup. Voor Köln is het van levensbelang dat het in de volgende ronde komt". Löhr's uitspraak wordt rond het impo sante Müngerdorfstadion door niemand ontkend. De tegenvallende prestaties van het niettemin getalenteerde Köln hebben de bezoekerscijfers angstig ver omlaag- gebracht. Köln draaide in zijn acht thuis wedstrijden op een gemiddelde van slechts 15.000 kijkers. In het duel van morgenavond worden er 30.000 verwacht. Een negatieve score zal de aanhang, zo erkent ook het Köln-bestuur, voorgoed tot de overtuiging brengen dat de FC dit seizoen het aanschouwen niet waard is. Hemmersbach dan ook: „er staat veel op het spel. Er is ons bezworen dat we in geen geval mogen verliezen". De vrolijk pratende Merkle gelooft, al le hoogst vriendelijke verklaringen over de A.D.O.-klasse ten spijt, niet in die mogelijkheid. Merkle in een later com mentaar: „wij gaan meteen hard aan vallen, we zullen de A.D.O.-defensie on der een te zware druk zetten". En de hoop van A.D.O. dan? Kunnen ze profi teren van de mogelijkheden die gepro longeerde stormlopen toestaan? Merkle: „we zullen natuurlijk niet blindelings aanvallen. Als A.D.O. de bal verovert weet mijn ploeg wat haar te doen staat". KEULEN. Linksbuiten Hornig zal woensdagavond niet spelen voor de FC Köln in de Europa Cup wedstrijd tegen ADO. Hij heeft zaterdag een enkelblessu re opgelopen. De vermoedelijke opstelling van FC Köln zal zijn: Heyeres; Blusch, Biskup. Weber, Hemmersbach; Simmet en Thielen; Rühl, Jendrossek, Overath en Löhr. ADO speelt waarschijnlijk met: Thie; Van den Burch, Weimar, Mansveld, Vos; Giesen en De Zoete; Heinen, Maassen, Schoenmaker en Aarts. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19