Vliegtu igla waa i op voet ook in de toekomst Streekplannen zaak van lange adem BRdun PROVINCIALE STATEN TEVREDEN MET INFORMATIECENTRUM VOOR KLACHTEN Geleerden oneens over normen van het toelaatbare Nog geen besluit over vestiging van Progil Minder klachten over geluidshinder Inspraak burgers Prijzenfeest bij „Het Atoom" Musici verbolgen op de N.T.B. Cash and carry vrijgesproken Havenberichten DINSDAG 26 NOVEMBER 1968 4 99 Strandschap PROVINCIE STAAT BIJ RUIMTELIJKE ORDENING ZWARE TAAK TE WACHTEN Borgstelling Sociale zorg Motie aankoopbeleid Nieuwe Statenleden van Boerenpartij Na akkoord over opnamen - Daar hoeft niet verder over ge praat te worden. Vindt u dat een beetje eigengereid? Ja maar, wij zeggen het niet. Twintig onpartijdige, internationale consumenten-jury's zeggen het! Zonder één uitzondering.... Zij testten rigoreus alle bekende scheersystemen. En zij kwamen unaniem tot de uitspraak: het Braun scheersysteem is wer kelijk onovertroffen! Sorry, maar zo zit dat nu eenmaal. Wat doe je dan als fabrikant? Op je lauweren rusten? Neen, neen en nogmaals neen! Dan ga je, mét dat geweldige scheersysteem, nóg betere scheer- apparaten maken. Het resultaat: de Braun sixtant S. Een kampioen onderde kampioenen. Een scheerapparaat, dat de meest weerbarstige en de meest mee gaande baarden zonder moeite de baas is. 's Morgens geschoren, 's avonds nog glad. Ondanks alle lofredes van consu menten-jury's blijven we perfectio neren. Want we willen onze voorsprong behouden. Het enige, waar we toegevend mee zijn, is de prijs. De nieuwe Braun sixtant S kost eigenlijk f 99.50 U krijgt voor een oude shaver (ongeacht het merk) f 15- zodat u slechts betaalt f 84.50 U vindt het Braun scheersysteem ook terug in deze modellen: sixtant f 79.- sixtant BN f 139.50 special f 59.95 standard f 49- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het voorstel om een bijdrage van 279 gulden te verlenen aan het Informatiecentrum Geluids hinder Schiphol is maandag tijdens de vergadering van Provinciale Sta ten van Noord-Holland met instem ming ontvangen. Het was niet zo zeer het bescheiden bedrag alswel de doel stelling van het centrum tegen vlieg tuiglawaai en de openhartigheid ten aanzien van de bevolking, die de Statenleden aanspraken. Overigens was men ervan overtuigd dat de ont wikkeling in de toekomst wanneer super-supersonische vliegtuigen het luchtruim zullen doorkruisen op de voet dient te worden gevolgd. De heer D. R i j n d e r s (Prot. Chr.) achtte het gunstig, dat het I.G.S. thans op volle toeren gaat draaien. Naar zijn mening had het systeem van klachten en informatie tot dusver gunstig gewerkt en ging er tevens een preventieve werking van uit. Hij vond het nu zaak een even wicht te vinden tussen toelaatbaar en hin derlijk lawaai. Vroegtijdige inspraak van Gedeputeerde Staten kan veel onheil voor komen, aldus de heer Rijnders. De socialist N. W. Mostert vond de ze kwestie in de eerste plaats een zaak van het rijk, dat ook bij de exploitatie van Schiphol is betrokken. Wederzijdse voorlichting is van het grootste belang, maar het rijk dient te beseffen dat het welzijn van de bewoners van deze streek zo goed mogelijk wordt behartigd. Mevrouw B. G. Harm s-M atser (PSP) legde de nadruk op het feit, dat de normen van geluidsintensiteit moeten worden vastgesteld. Met meten alleen, schieten we er niet veel mee op. Tenslot te informeerde zij of de luchthaven in de toekomst wellicht zal worden verplaatst. Bij de beantwoording stelde de Gede puteerde J. de Jong voorop, dat het laatste niet past in de betrekkelijk be- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Er is nog geen besluit gevallen om de vestiging van de Zwavel- koolstoffabriek Progil in het westelijk havengebied van Amsterdam toe te laten. Evenmin zijn de plaats en de voorwaar den, waaraan het bedrijf zou moeten vol doen, bekend. Dit deelde de commissaris der konin gin, mr. F. J. Kranenburg, maandag mede in antwoord op vragen van de P.S.P.'er P. Hoogerwerf. Het Staten lid wees op de risico's, die een dergelijke fabriek voor het dichtbevolkte gebied had en drong in verband hiermee op een openbare behandeling aan. Mr. Kranen burg beloofde hem dat het debat over Progil er zal komen zodra het onderzoek is voltooid. In de Amsterdamse gemeente raad waren gelijke mededelingen gedaan. perkte taakstelling van het informatie centrum, dat hij kenschetste als een brug tussen de bevolking en al diegenen, die zich met geluidshinder bezig houden. Aan de klachten was de afgelopen maanden direct aandacht besteed, maar „zolang de wetenschappelijke heren nog stoeien over de toelaatbare normen, kunnen wij moei lijk nu een keuze doen", aldus de Gede puteerde, die deze kwestie vergeleek met de verschillende meningen over fluoride ring. Niemand heeft tijdig voorzien met wel ke moeilijkheden we zouden worden ge confronteerd. Of we het vliegveld als een gegeven dienen te beschouwen? De heer De Jong vond van wel. Aan de andere kant lag er volgens hem voor de vlieg tuigbouwers een terrein braak om de an ti-propaganda, die de geluidshinder voor het luchtverkeer betekent, zoveel moge lijk te beperken. De Gedeputeerde merkte tenslotte op, dat de minister vier commissies heeft in gesteld die de problematiek rond geluids hinder annex uitbreiding van vliegvelden zullen bestuderen. Het Strandschap Zandvoort zal een wij ziging van de huidige regeling voorberei den. Dit antwoordde de Gedeputeerde (Van onze streekredactie) HAARLEM. In de periode van 24 oktober tot 23 november heeft het Infor matiecentrum Geluidshinder Schiphol (IGS), gevestigd in Haarlem, in totaal 77 klachten ontvangen betreffende la waai, veroorzaakt door van de luchtha ven Schiphol gebruikmakende vliegtui gen. In de maand, die daaraan vooraf ging, kwamen vier maal zoveel, name lijk 295 klachten binnen. Van de 77 klach ten bereikten het IGS er 58 langs telefo nische weg; de overige 19 werden schrif telijk ingediend. Van deze telefonische respectievelijk schriftelijke klachten kwamen er 29 uit Badhoevedorp. In de maand, aan deze periode voorafgaand, waren dat er 118. Daarna volgen Zwanenburg met 14, Am stelveen met 13, Amsterdam-Buitenvel- dert met 7, Aalsmeer met 3, Amsterdam- Slotervaart met 2 en Amsterdam-Geuzen veld met 2 klachten. De overige klachten kwamen van el ders. Het merendeel van de klachten be treft de continuïteit van de geluidsover last. Enkele klachten hadden betrekking op het nachtvliegen en het nachtelijk proefdraaien. Op 16 november is de nieuwe noord- zuidbaan 01L-19R in gebruik gesteld. Na genoeg alle uit Badhoevedorp respectie velijk uit Zwanenburg ontvangen klach ten dateren van vóór, respectievelijk na die datum. De beantwoording van klachten en ver zoeken om inlichtingen geschiedt door gaans binnen een week, zo niet eerder. Het IGS is dag en nacht bereikbaar (tel. 023-18148). Ofschoon in de voorafgaande maandperiode bijna vier keer zoveel klachten werden ontvangen, acht het IGS de tijd, dat het functioneert, nog te kort om aan vorenstaande gegevens ver antwoorde conclusies te verbinden. De Stichting tegen geluidshinder door vlieguigen hebben over de periode van 21 september tot 29 oktober 1968 106 klachten bereikt op door haar beschikbaar gestelde formulieren, waaronder 32 uit Amstelveen en 74 uit Amsterdam-Buiten- veldert. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het laat zich moeilijk voorspellen wanneer de uitvoering van de streekplannen in Noord-Holland defi nitief zijn beslag zal krijgen. De hoofd lijnen voor het planologisch beleid zijn er doch de uitwerking van de verschil lende plannen, waarvoor thans werkgroe pen zijn ingesteld, zal nog vele jaren vergen. De vertraging wordt deels in de hand gewerkt, doordat de bewoners van de betrokken streken een grote mate van inspraak hebben en krijgen. Een en ander werd maandag duidelijk tijdens de vergadering van Provinciale Staten van Noord-Holland, waarin een nota over de stand van het streekplan- werk uitgangspunt voor uitvoerige be schouwingen was. Een stuk, dat over het algemeen wel de goedkeuring van de Statenleden kan wegdragen. Een belangrijk punt vond men de open heid die jegens de bevolking werd be tracht. Andere provincies kunnen hieraan een voorbeeld nemen, aldus de K.V.P.'er A. J. C o p r a y, die overigens een meer begrijpelijke voorlichting en het houden van hearings van belang achtte. Hij vroeg voorts of er al aan tijdschema's was ge dacht. De heer D. R ij n d e r s (P.v.d.A.) vond het eveneens noodzakelijk, dat het stuk door een voorlichtingsfunctionaris voor de gewone Noordhollander „vertaald" zou worden. Hij achtte het wenselijk bij de ontwikkeling van het gebied rond de IJmond het rapport-Volmuller (twee Vel- sertunnels) te betrekken. De V.V.D.'er mr. J. K. O. Heijligers zou het tempo waarin de plannen zich vol trekken graag wat opgevoerd zien. Een uitbreiding van het apparaat, dat zich met deze materie bezighoudt, achtte hij daarvoor een voorwaarde. De socialist R. J. de Wit (Amster dams wethouder) wees op de noodzake lijke verbetering van de wegen naar de kust in Zuid-Kennemerland, met name naar Zandvoort. De onzekerheid betref fende een vijfde startbaan bij Schiphol achtte hij bij de ontwikkeling van het streekplan voor de Meerlanden van in vloed. De heer dr. Th. A. M. van Kleef (P.P.R.) zei dat hij bij de taakstelling van de werkgroep in deze streek het wel zijnsbeleid had gemist. De heer G. Maas (C.P.N.) toonde zich pessimistisch. Hij vroeg zich met name af wanneer het recreatiegebied Spaarn- wouderbos van de grond zou komen. In zijn antwoord legde de Gedeputeer de mr. J. R o e 1 s e de nadruk op de enorm zware taak, die de provincie op het gebied van de ruimtelijke ordening te wachten staat. Het is moeilijk plano logen en stedebouwkundigen van naam aan te trekken omdat deze voor de pro vincie te duur zijn. Er zullen problemen blijven daar zullen we ons bewust van moeten zijn", aldus de heer Roelse, die voorts voorspelde dat de activiteiten van de streekcommissies en werkgroepen in het licht van de gehele problematiek meer tijd zullen vergen, dan bij de planning van een streekplan is voorzien. Het debat over deze kwestie zal in de vergadering van woensdag worden voortgezet. mr. J. Roelse op vragen van de heer B. M. Steur (Boerenpartij), die het be denkelijk en ondemocratisch had ge noemd, dat de vergaderingen van het „Schap" niet openbaar zijn. De voorstellen om garant te staan voor leningen ten behoeve van de bouw dan wel uitbreiding van verpleegtehuizen op het gebied van de zwakzinnigenzorg in Amstelveen, Amsterdam, Heemstede („De Hartekamp"), Noordwijkerhout („Sancta Maria"), Baarn, Julianadorp en Heiloo ontmoetten critiek van de liberaal mr. J. R. V o t e De WD-er vond het een griezelige zaak, dat de provincie zomaar garant moet staan voor een bedrag van ruim 33 miljoen, waarmee het totaal aan ga ranties voor 1968 op 63 miljoen is ge komen. De heer Voute vroeg zich af wat er zou gebeuren indien de regering door bezuinigingsmaatregelen gedwongen het mes zou zetten in haar sociale verplich tingen. Zijn verzoek aan G.S. de voordrachten terug te nemen, kreeg echter geen enke le steun van de andere Statenleden. Men wees er op, dat de provincie bij de bouw van deze door het rijk gesubsidieerde in richtingen praktisch geen risico loopt, omdat onder andere de verpleegtarieven op grond van de kosten in Den Haag wor den vastgesteld. „We mogen deze volks verzekering niet vertragen", aldus de so cialist J. d e W i t. De heer A. J. Copray (KVP) merk te op, dat een prognose hieromtrent door het rijk wordt gemaakt. Uitstel van deze sociale voorzieningen achtte hij niet ver antwoord. Gedeputeerde De Jong zei niet voor 100 percent te kunnen garanderen, dat er geen beroep op de provincie zal worden gedaan. De kans daarop achtte hij echter bijzonder klein. Als er bezuinigd moet worden, dan zijn het wel de langdurige zieken, zwakzinnigen en geestelijk gehan dicapte kinderen, die hiervoor in de laat ste plaats in aanmerking zullen komen, aldus de heer De Jong, die het met de liberaal onbevredigend vond dat de pro vincie geen inspraak heeft in de exploi tatie van de tehuizen. Nadat de heer Voute in tweede instan tie had opgemerkt, dat Provinciale Sta ten niet alles kunnen garanderen wat so ciaal wenselijk is, verklaarde de Gedepu teerde dat de te treffen voorzieningen nog goedkoop zijn in vergelijking met de ver zorging van gedetineerden en de exploita tie van gevangenissen. „We moeten dit stuk sociaal werk tot stand kunnen bren gen", aldus de heer De Jong. De voor stellen gingen vervolgens met de stem van de heer Voute onder de hamer door. Het beleid van Gedeputeerde Staten ten aanzien van grondaankopen ondervond ernstige critiek van het Boerenlid Steur, die naar aanleiding van een „dure" grondtransactie bij het Alkmaar- dermeer een motie op tafel liet vallen. Zijn wens: dergelijke zaken in de land en tuinbouwcommissie te behandelen. De heer A. K e m m i n k (KVP) merkte op, dat het aankoopbeleid van de provincie vaak aan de hoge kant is, wat prijsop drijving tot gevolg zou hebben. Gedeputeerde Roelse zei namens het college geen behoefte aan deze motie te hebben. De meeste Statenleden trou wens ook niet want de motie werd met 50 tegen 13 stemmen verworpen. Alleen de Boerenpartij en PSP met uitzonde ring van mevrouw P. Snel-Warries stemden voor (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De heren J. W. Boon uit Amstelveen en W. Jimmink uit Den Helder zijn maandag benoemd tot leden van Provinciale Staten van Noord-Hol land voor de Boerenpartij. Hun partijge noten baron Van Randwijck en Verlaan hadden voor het lidmaatschap bedankt. VELSEN-NOORD De postduivenhou- dersvereniging „Het Atoom" in Velsen- Noord heeft in ,.De Meerpaal" weer haar traditionele prijsuitreiking gehouden De zaal was tot de laatste plaats bezet toen de heer A. L. de Bot jr. een welkomst woord sprak. Namens de vereniging werd direct hier na mevrouw De Bot jr. voor het vele werk dat zij doet aan de wekelijkse uitslagen lijst en de vervaardiging van het jaar overzicht een mooie plant aangeboden. Ofschoon laatste in de prijzen werd het jongste lid G. Tanger toch met een leuke verrassing bedacht. Vervolgens was het een komen en gaan van prijswinnaars naar de volbeladen tafel met prachtige schilden, fraaie bekers, gebruiksvoorwer pen en uiteraard gecalligrafeerde diplo ma's. Voorts werden uitgereikt de door verscheidene leden gewonnen ereprijzen, waaronder de Mevrouw De Boer-prijs een prachtige zilveren driearmige kande laar taarten, planten, rookwerk, aan stekers en geldprijzen. De heer A. Voorhout, generaal-kampi- oen, viel de grote wisselbeker ten deel naast een schat van andere prijzen als winnaar of topman in de diverse kampi oenschappen. Een dergelijk eerbetoon gold ook de heer E. Taverne, die boven dien met zijn jonge duiven in beide toeren Haarlems afdelingskampioen werd. Toen eindelijk de prijzenregen was op gedroogd kon het gezelschap zich wagen aan dansen en kienen. UTRECHT. De Algemene Bond van Kustenaars, de Nederdandse katholieke Bond van musici en artiesten en de Bond van christelijke kunstenaars in Nederland hebben met verontwaardiging kennis ge nomen van het feit dat de Nederlandse Toonkunstenaars Bond (N.T.B.) na be spreking met de Nederlandse Vereniging van Grammofoonplaten importeurs en fa brikanten (N.V.G.I.) haar leden heeft toe gestaan medewerking te verlenen aan grammof oonplatenopnamen. De drie samenwerkende bonden zien deze activiteiten van de N.T.B. als een regelrechte aantasting van de door hen gevoerde boycotactie. Ze zullen hun actie voortzetten totdat onderhandelingen met de grammofoonplatenmaatschappij zijn aangeknoopt. (Van onze stadsredactie) HAARLEM Een cash and carrybe- drijf uit Amsterdam met ondermeer ves tigingen in Haarlem en Beverwijk is door de economische politierechter vrijgespro ken. Het bedrijf werd ervan verdacht de kleinhandel in textiel- en elektronische artikelen uit te oefenen zonder vergunnin gen. De officier had drie boeten geëist doeken, lakens, kruideniers jassen, en de- van ieder honderd gulden. In het Haarlemse bedrijf zouden thee- kens per stuk zijn verkocht. Bij het be drijf in Beverwijk was tevens sprake van elektronische artikelen, zoals centri fuges, die niet voor verkoop in de detail handel in aanmerking kwamen, maar rechtstreeks aan een consument geleverd zouden worden. In Arnhem is een rechtzaak over de zelfde kwestie gevoerd, waar de uitspraak eveneens vrijspraak luidde. Maandag aangekomen te IJmuiden: Glowe, Westzaan. Karlstad: Texelstroom, Liverpool; Mo bil Energy Ras Lanuf; Corello, IJmuiden; Perti nence, Londen: Dieter, Colchester, Zaandam; Botnis, Alholmen, Beverwijk; Tria, Papenburg, IJmuiden; Heimar, I ulea; Berkelstroom, Bor deaux; Castor, Inga; Smit Lloyd 4, Cont. Plat, IJmuiden; Nea, Milazzo; Dinslaken, Llandoulas; Steyning, Vlaardingen; Swift, Londen, Zaandam; Eemstroom. Felixtowe; Frans van Seumeren, Hamburg Maandag vertrokken van IJmuiden: Helios 2, Kopenhagen; Lustrous. Malmo; Capella. IJmui den, Oskarshamz; Smit Lloyd 4, IJmuiden, Cont. Plat; Holmsand, Zaandam, Stettin; Lady Clau- dine, Cont Plat; Phoenix, Ipswich; Lorella, IJ muiden, Noordzee; Prinses Margriet, Boulogne; Norfolk Shore, IJmuiden Cont. Plat; Markborg, Beverwijk; Delfzijl; Voline. Dagenham: Yorkshi re, Antwerpen; Nordsee, Gdansk; Leni, IJmui den, Vasteras; Henny-T. Svendborg; Madison Lloyd, Hamburg; Ernst Friesecke, IJmuiden, Londen; Cowdray, Southampton; Riet, Le Ha vre; Signal Service, IJmuiden, Cont. Plat; Har- ma, IJmuiden, Great Yarmouth. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Nascence, Dordrecht; Boreas, R dam; Reiger, R'dam; Lady Claudine, Cont. Plat: Breda, R'dam, IJmuiden; Haithabu, R'dam; Holstentor, Cont. Plat, IJmui den; Alchimiet Bremen, Patras. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Tria, IJ muiden Solvesborg; Dania, Rotterdam; Tubo, Par (Indien achter de haven van nerkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) Sieraden. Bij inbraken in twee woningen op de Apollolaan in Amsterdam is zon dagavond voor 40.000 aan sieraden ontvreemd. 16166 Het Braun scheersysteem t \ja 511 11» f'-..'U is nu eenmaal het beste (oplaadbaar) IhHiiiiI

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4