Zendtoren over twee in Haarlem komt jaar in dienst Telefoneren via een radiostraal a ml ré si Hete ster ontdekt Amsterdammer gaat „wilde" beroepenlijst uitgeven rHOE IS HET ONTSTAAN?^ J KNIPSELKRANT PARAPLU bid, VAKMAN SCHOTH Bronchiletten V. I IN DE WAARDERPOLDER General Banden leed verlies van 26 miljoen Jongeren willen bij bisschopskeuze inspraak Concurrent voor Gele Gids Geen medewerking van de P.T.T. Uitbreiding DAF kost 12 miljoen Nederland heeft 130 beiaarden met stokkenklavieren V:- :-v; DAT ZOU IK GRAAG WILLEN! N.Y. de Hout- en Steenwerf Haarlem WOENSDAG 27 NOVEMBER 1968 15 Kosten 51 miljoen SMEEDIJZEREN KANDELAARS Koop uw iGrote Houtstraat 47 Haarlem Concentratienetten Kabelnet Dit woord: BEHAGEN HARREWARREN Dit woord: ENCYCLIEK VALSCHERM Open boek Prijzenspiraal Fascistisch «5» r --A Logisch UW Chrysanten! Zeeën van kleur, Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. Zeg het met bloemen. De ZEDKA DEUR moet u zien DEN HAAG. In de komende maan den zal een nieuw deel van het landelijk straalverbindingsnet voor het telefoon verkeer in ons land in gebruik worden ge nomen. Een aantal verbindingen in Noord- Brabant zal verbonden worden met het reeds gereedgekomen straalverbindings net elders in ons land. Als eerste verbin ding komt die tussen de nieuwe straalver bindingstoren in Megen en de districts centrale in Arnhem in bedrijf. De PTT heeft destijds besloten tot vor ming van een landelijk straalverbindings net over te gaan, omdat het sinds de oor log toegepaste systeem van de draaggolf- telefonie in 1971 aan de grens van zijn capaciteit zal zijn gekomen. Een tweede reden was de kwetsbaarheid van het draadgolfkabelnet en in de derde plaats laat dit net bepaalde transmissiesyste men, bijvoorbeeld die voor televisiesig nalen tussen vaste punten voor industrie en onderwijs, niet toe. Zowel de draag- golftelefonie als het straalverbindingssy steem is gebaseerd op het stelsel van in- terdistrictsverbindingen, dat wil zeggen voor het voeren van een telefoongesprek tussen abonnees, die tot verschillende te lefoondistricten behoren. Met de bouw van het totale straalver bindingsnet zal naar schatting, op basis van het huidige loon- en prijspeil, 51 mil joen gulden gemoeid zijn. Voor de straal verbindingen moeten de antennes en bij behorende radio-apparatuur in hoge to rens worden geïnstalleerd. Er wordt zo veel mogelijk gebruik gemaakt van de reeds bestaande torens en steunpunten voor televisie- en radio-uitzendingen in Lopik, Goes, Roermond, Markelo, Smil- de. Wieringerwerf, Loon op Zand en Roo- iendaal. Speciaal gebouwd voor het telefoon- en telegraafverkeer zijn of worden voorzie ningen in Alphen, Maastricht, Megen, Tjerkgaast en Wormer en torens in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Ook in Haarlem, in de Waarderpolder is een dergelijke toren in aanbouw. In Utrecht wordt gebruik gemaakt van een tijdelijke installatie, in Breda van een stalen mast naast het districtsgebouw. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE GESCHENKEN KUNSTNIJVERHEIDSHUIS Grote Houtstraat 163 - Tel. 12393 Gen. Cronjéstraat 143 - Tel. 51393 AMSTERDAM. De General Banden in Rubber Maatschappij Holland n.v., waarvan de activiteiten midden 1967 wer den gestaakt, heeft in de jaren van haar bestaan tot en met oktober 1968 een to- taalverlies geleden van 26,3 miljoen. Daardoor is niet alleen het gehele aan delenkapitaal ad 18 miljoen opgesou peerd, maar zelfs een negatief vermogen ontstaan van ruim 8 miljoen. Dit blijkt uit het reeds aangekondigde bericht waar in aan de houders van aandelen B wordt voorgesteld veertig percent terug te beta len op het bij hen uitstaande kapitaal van 2 miljoen nominaal. ADVERTENTIE GRONINGEN. Tachtig percent van de Groningers die zondag een week gele den de jongerenmis in de Sint Josephkerk In Groningen bijwoonden, wensen in spraak bij de bisschopskeuze. Dit blijkt uit een enquête die het jon gerenpastoraat in Groningen heeft gehou den. Als een priester wenst te trouwen zal de bisschop hem hierin niet moeten belemmeren en desnoods een conflict met de paus moeten riskeren. Het reeds gereedkomen net tussen de vier grote steden in het westen (kosten /II min.) zijn op Lopik geconcentreerd. Het is de bedoeling deze vier steden ook nog op Alphen te concentreren teneinde een grotere zekerheid in de verkeersaf wikkeling te verkrijgen bij eventuele sto ringen in het straalverbindingssysteem. In september 1962 werd reeds de eer ste straalverbinding, Maastricht-Mierlo, in gebruik genomen. Daarna werd het net tussen de vier grote steden gereali seerd. Het onderlinge verkeer tussen de ze plaatsen omvat een derde deel van het totale interdistrictsverkeer. Thans zijn uitgevoerd het concentratie- net rond Markelo voor de districtscen trales Deventer, Hengelo en Zwolle, het cóncentratienet Lopik met verbindingen naar de vier grote steden, 't concentratie- net rond Megen voor de centrales Arn hem en Den Bosch en de hoofdnetroutes van Markelo en Mierlo naar Lopik. In 1969 moet de hoofdstraalverbinding naar het noorden, Lopik-Smilde, gereed komen, alsmede het cóncentratienet rond Smilde met Groningen en Leeuwarden en de aansluiting van Nijmegen op Megen. In 1970 zal de hoofdverbinding Alphen- Wormer worden gebouwd met de aan sluitingen naar Alkmaar en Haarlem. De rest van het net zal na 1970 worden verwezenlijkt. Per zender-ontvanger kunnen'over één straal van 60 tot 1800 en zelfs tot 2700 te lefoongesprekken tegelijk gevoerd wor den. Door het sinds de oorlog gebruikte draaggolfkabelnet konden per aderpaar 48 telefoongesprekken tegelijk overge bracht worden. Door nieuwe technieken kon dit aantal worden opgevoerd tot 120, hetgeen neerkomt op 28.880 gesprekken per kabel. In 1962 zijn ook de werkzaam heden voor de vergroting van de trans portcapaciteit van het kabelnet ter hand genomen. Verwacht wordt dat in 1970 het gehele kabelnet voor toepassing van de nieuwste draaggolftechniek zal zijn inge richt. LEICESTER (Reuter) Britse geleer den van de universiteit van Leicester hebben bekendgemaakt dat zij een ster ontdekt hebben met een temperatuur van 150 miljoen graden Celsius, de hoogste temperatuur die ooit bij een ster is waar genomen. De ontdekking is verricht met een tele scoop voor röntgenstraling, die van de basis Woomera in Australië juni dit jaar in een baan om de aarde werd gebracht. De leider van het project, dr. Bryn Cook, vond de ontdekking belangrijk omdat de Amerikanen het betrokken gebied, tussen de sterrenbeelden Schorpioen en Wolf, al enige malen hebben onderzocht. Vermoe delijk is de ster onlangs ontstaan, aldus Cook. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Wordt het monopo lie op beroepentelefoongidsen, dat de P.T.T. heeft gegeven aan „De Gele Gids" doorbroken?. De Amsterdamse „wilde gids-"-uitgever J. F. Ch. Rutz zegt: „Wij gaan overal naar toe waar de Gele Gids verschijnt. Onze advertentietarieven zijn een zesde van die van de Gele Gids". De heer Rutz heeft een nieuwe gids gereed voor Amsterdam, die, naar zijn zeggen, in de hoofdstad in een oplaag van 220.000 verspreid zal worden. Hij zegt verder dat hij in januari in Den Haag ook met een gids in de oude P.T.T.-vorm verschijnt, vervolgens in maart-april in Rotterdam, Haarlem en Zaandam en in mei-juni in Utrecht, Arnhem en Amers foort, ondanks het feit, dat de P.T.T. hem geen wijzigingen van telefoonnummers en adressen verstrekt en zelfs bij de telefoon abonnees reclame maakt voor De Gele Gids. De heer Rutz zegt: „Natuurlijk verdien ik eraan, ondanks de veel lagere tarie ven. Maar daarnaast is het voor ons een soort erezaak om te laten zien dat wij het beter kunnen dan De Gele Gids. Sinds die in Amsterdam is verschenen horen wij er dagelijks klachten over". De heer Rutz zegt dat zijn gids voor achtennegentig percent goed is en dat hij wat nummerwijzigingen betreft nog beter bij is dan de vroegere P.T.T.-gids. Zijn gids lijkt uiterlijk en qua indeling als twee druppels water op de vroegere P.T.T.-gids. Waar hij de recente nummer wijzigingen vandaan heeft gehaald? „Een groot deel uit de publicaties die iedereen te zien kan krijgen en voor de rest is voor geld alles te koop", zegt hij. De heer Rutz wil in Den Haag en Rot terdam bij elk gezin, telefoon of geen telefoon, een gids laten afgeven. Over het kapitaal dat achter de uitgave van een gids moet staan, laat hij zich niet uit. Wél over de P.T.T. „Toen wij ons kantoor inrichtten hadden wij natuurlijk telefoon nodig. Ik vroeg bij P.T.T. een aansluiting aan". „Bent u van De Gele Gids?", zei een juffrouw daar: „Dat komt voor el kaar, u hebt die telefoon morgen", maar toen ze hoorde dat ik van de andere gids was, heb ik er drie maanden op moeten wachten". ADVERTENTIE Hoestdrank in tablet vorm. 95 ct Behagen komt voor als zelfstandig naamwoord in de betekenis: welge vallen, maar dit is eigenlijk de onbe paalde wijs van het werkwoord be hagen: aangenaam zijn. Daarin zit het woord haag verborgen dat wij bijvoor beeld kennen in de plaatsnaam Den Haag en in de naam van de struik die hagedoorn heet, wat dus eigenlijk be tekent: doornstruik die in een haag of heg groeit. Eigenlijk wil haag zeggen: omheining en behagen is dus oor spronkelijk: van een haag, een omhei ning voorzien en daarna: datgene wat omheind is verzorgen, dus: koesteren in het algemeen. Dezelfde betekenis overgang vindt men in het Duitse werkwoord hegen dat oorspronkelijk ook is- mit einem Hag umgeben. Nu zegt men: eine Meinung hegen: een mening koesteren De woordenboeken kennen een werkwoord warren: in verwarring ma ken of komen, maar de gewone spreek- en schrijftaal gebruikt alleen de samen stellingen verwarren en ontwarren. Van dit ongebruikelijke warren is een rijmformatie harrewarren gemaakt, waarvan het eerste deel geen eigen be tekenis heeft en alleen dient voor het rijm. De betekenis is: kibbelen. Der gelijke rijmende woorden zijn er in het Nederlands verscheidene, bijvoorbeeld kissebissen, waarin bissen wil zeggen: druk doen zonder in feite iets uit te voeren. Het Duits kent biesen voor: rondhollen van vee om de horzelsteken te ontwijken. Verwant zijn de woorden bijster en bezig. Een ander voorbeeld is hassebassen voor kijven, waarin bassen: blaffen verscholen zit. Van tijd tot tijd spreekt de paus zich uit in een encycliek, een aanschrijving aan de bisschoppen. In het woord zit het woord cyclus, Grieks kuklos ver borgen, dat betekent: kring, omloop, tijdkring en dat ook wordt gebruikt voor: reeks van overleveringen, sagen, verhalen die een gemeenschappelijk middelpunt hebben. Encyclisch is dus: in een kring rondlopend en epistola encyclica kan men dus letterlijk ver talen met omzendbrief, kortweg ency cliek. Hetzelfde woord cyclus vindt men ook in encyclopedie, waarin vedie of paideia betekent: opvoeding. Een encyclopedisch werk of encyclopedie is dus: een reeks boeken die tezamen een overzicht behelzen van alle weten schappen. Wij moeten uitgaan van het woord parasol dat reeds uit de zestiende eeuw stamt en waarin het Italiaanse werk woord parare: afweren verborgen is. Een parasol weert dus de zonnestralen af. In de zeventiende eeuw maakte men het eerste regenscherm en noem de dat paraplu of parapluie. Toen nu de eerste mens uit een luchtballon sprong, kreeg het toestel waarmee hij deze prestatie leverde, de naam paracnute. Het woord chute betekent: val. De parachute belemmert dus de vrije val. De Duitsers met hun neiging vreemde woorden te vertalen, noemden in 1795 dit instrument Fallschirm en dat is weer vertaald tot het Nederlandse ral- scherm Dat is thans de gebruikelijke naam voor het parapluvormige toestel waarmee een luchtreiziger neerdaalt. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Twaalf miljoen gul den gaat de eerste fase van de uitbrei ding kosten, die de DAF in Eindhoven in de onmiddellijke nabijheid van de be staande fabrieken wil realiseren. Deze eerste fase bestaat uit hoogbouw, tussen- bouw en laagbouw, bestemd voor de af delingen service en verkoop. /VWSyWWWXAA/WWV A/\A«AA^AA/\/*AAAAAAAAAArtAAAA/\/WWWWW\/UW\AAAA/\AA/VW\AArt/\/\A/W\AAA/\AAA/WWV#tAAAAA/\/W\AAA/VAAAAAAArtAftAAA/\rtAJW\AA/\AAAAWWWtM lieden zouden dan in het bestuur der universiteit medezeggenschap moeten hebben! „memoi- van dr. Nederland heeft zijn militaire bijdrage aan de NAVO met f 225 miljoen verhoogd. DE TIJD schreef hierover onder meer: „Hoe grote betekenis moet men nu nog toekennen aan de verdeelde stem ming over de bijdrage van 225 mil joen gulden? Weinig dachten wij. De motie Den Uyl (P.v.d.A.) over een afwijzing van verhogingen die niet direct bijdragen tot een ver hoging van de paraatheid was een zwakke motie. Het argument dat tanks die pas over een jaar arri veren niet gekocht mogen worden, verliest iedere waarde als er de •redenering achter zit, dat men ze wel mag kopen als ze vandaag nog tot de slagkracht bijdragen. Die redenering zit er natuurlijk niet achter, maar het zwakke is nu juist dat de motie zonder die redenering helemaal los in de luqht komt te hangen". En verder: Men wil de NAVO of men wil haar niet. Als men haar wil, moet men het ongemak slikken, dat miljarden bedrijven, die legers helaas nu eenmaal zijn, de paraatheid niet per man en per tank kunnen aanpassen aan de wisse lende crises. Er is een onnauwkeurig heidsmarge waarover men aan het discussiëren kan blijven zolang men wil. Het is ook wel goed, dat die dis cussie gaande blijft. Maar doorslag gevende conclusies kan men er niet aan verbinden. Men kan er hoogstens een motie uit smeden die de vrees tegen over-bewapening tot uitdruk king brengt. Die luxe moet de oppo sitie gegund zijn. Met de kanttekening echter, dat moties als die van Den Uyl alleen dank zij hun onhaalbaarheid in gediend kunnen worden. Het communistische blad DE WAAR HEID commentarieert: Bij de komende prijsstijgingen be hoeft niemand zich dus meer af te vragen wat de oorzaak wel mag zijn. Niet de vroeger zo vaak gehanteerde „lonen- en prijzenspiraal", maar de bewapeningsspiraal is één van de oor zaken van de komende prijzengolven en nieuwe inflatie-injecties. Dat de regering-De Jong zich niet ontziet om nu zelfs voor de zoveelste maal de ver laging van loon- en inkomstenbelas ting voor het grootste deel opnieuw op de lange baan te schuiven, is tekenend voor de manier waarop dit rechtse kabinet en zijn hele NAVO-hofhouding van ingewikkeld doende politici te werk gaan. Zo bracht het Algemeen Handelsblad de verhoogde NAVO-bijdrage in beeld. „Fascistisch". Zo luidt volgens het blad BURGERRECHT de opmerking van de Nijmeegse rector magnificus over het optreden van de studenten in de Nijmeegse universiteit. Het schrijft: De rector magnificus van de Nij meegse universiteit heeft het optreden van studenten, die eenvoudig een deef der universiteit bezetten en daarmee verhinderden dat enkele colleges kon den doorgaan, rondweg èn zeer te recht „fascistisch" genoemd. Dit is inderdaad het juiste woord voor schanddaden waaraan een deel van de studenten, versterkt met ander tuig, zich schuldig maakt. Het bezetten van een consulaat, het treiteren van de po litie, het vernielen: het heeft allemaal hoegenaamd niets met progressiviteit te maken, maar zijn ev.enzovele uitin gen van een mentaliteit, die als twee druppels water op die van de Hitler- jugend, de SA en de SS lijkt. En deze Over de zojuist verschenen res", „Nasmaak en voorproef Vondeling, oud-minister en binnenkort partijvoorzitter van de Partij van de Arbeid schrijft DE GELDER LANDER: Zijn onthullingen over „de nacht van Schmelzer" liegen er niet om en laten alle andersluidende verkla ringen ten spijt duidelijk uitkomen welk spelletje toen gespeeld is. Drs. Schmelzer moet er maar niet al te diep op ingaan om niet het gevaar te lopen ook mr. Cals nog als getuige a charge op zijn dak te krijgen. Merkwaardig intussen dat dr. Vondeling achteraf tot de conclusie is gekomen dat Kamer ontbinding te verkiezen ware geweest boven het terugtreden van het kabi- net-Cals. En voorts: Met zijn boekje schreef dr. Vonde ling een waardevol stuk temporaine geschiedenis in een „open boek"- trant, welke boeit en intrigeert. „Me moires" als deze 'echter zijn de in tentie en de trant van de schrijver ten spijt minder geschikt om een ver heven indruk van de politiek te krij gen. In die zin dekt de titel van het boekje nog heel wat' meer. V X v-;:-Xv:v V - ;V- TROUW merkte het Het dagblad volgende op: Hoewel de bijdrage van Nederland in het geheel genomen gering is kan niet worden ontkend dat versterking van de militaire kracht van de NAVO tot gevolg kan hebben dat ook de Russen hun militaire macht zullen op voeren. Maar dat neemt met weg dat het om met prof. Röling te spreken, in de bestaande wereldsituatie toch redelijk en logisch is dat een geweldige af schrikkingsmacht. die in dit geval dan tot groter afschrikkingsmacht wordt opgevoerd. w ..v..-. V' T ■<-. v -k Xi',1 Wv&V V -\-<r s .v.W.V .WVv.Cv.?iSsSSSusA ADVERTENTIE 819 AMSTERDAM. In 1968 kregen Box tel en Rotterdam geheel nieuwe beiaar den. Dat van Rotterdam is de derde bei aard in deze stad, de 25ste in de provin cie Zuid-Holland en het 130ste van Neder land. Met deze 130 beiaarden met stok- kenklavier bezit Nederland een record aantal en vormt aldus een unicum in de wereld, aldus de Nederlandse klokken spelvereniging, die in 1969 haar vijftig jarig bestaan zal vieren. Na een hoogtepunt in 1966 en een diep tepunt in 1967 ziet het er naar uit dat de beiaardkunst zich in Nederland geleide lijker gaat ontplooien. Er zullen in de ko mende jaren nog nieuwe beiaarden wor den opgesteld, maar een hausse zoals in 1966, toen twintig nieuwe klokkenspel len aangebracht werden, zal zich niet meer voordoen. Daarnaast zullen ver scheidene historische beiaarden gerestau reerd en in klokkental worden uitgebreid. ADVERTENTIE zo'n doorlopende kastenwand in mijn slaapkamer, maar dat kan niet, want als mijn bed er in staat, kan geen deur meer helemaal open. MIS HOOR dat kan wel met de Ame rikaanse ZEDKA deur (de harmonica schuifdeur) en mooidaar zijn geen woorden voor. Drie exclusieve modellen staan opge steld in onze showroom KAMPER SINGEL 22 (Houtwerf). Proefmodel kunt u zien op de Spaarndamseweg 48 (Steenwerf). Houtwerf 11932 - Steenwerf 58211 ZEDKA DEUREN volkomen nieuw voor U I I

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15