Het kruisverhoor Frankrijk staakt atoomproeven en besnoeit op de „Concorde" üg/m JONGE LEVERT m A Couve de Murville ontvouwt program Begrotingstekort wordt bijna de helft lager Panda en de meester*luchtvaartkundig*e POLLE, PELLI EN PINGO „Diensttijd kan niet korter" Ons vervolgverhaal Zwartboek over bezetting van Praag Tsjechische Mig neergestort in West-Duitsland Veel belangstelling voor kerstschip Biafra Sexuele opvoeding op r.-k. scholen in bisdom Breda Huisbezitters winnen kort geding tegen aannemer m 4 JAGQ. FRANK WOENSDAG 27 NOVEMBER 1968 19 door John Rowan Wilson PARIJS (Reuter) De Franse premier Couve de Murville heeft in de nationale vergadering voorstellen gedaan voor een vermindering van het tekort op de Franse begroting voor 1969 met vijf miljard frank bijna de helft. Hij zei dat de belasting op de toegevoegde waarde zal worden verhoogd, waardoor de invoer duur der zal worden. De loonsombelasting die bedrijven moeten betalen zal wor den afgeschaft. neem', het is demune l/Jftijju Brand in autofabriek Prof. Schiller Minister Den Toom: Transporten mijnsteen ^wwwwwwvwwwv 3) „Nee. Er is een vergadering van het Genootschap/Ik dineer met Max- field in Athenaeum." „Maak het niet te laat", zei ze plichtmatig. Hij schudde glimlachend het hoofd. Hij deed dat nooit maar ze zou in elk geval naar bed zijn als hij thuiskwam. Ze vond het prettig om tien uur naar haar kamer te gaan en televisie te kijken; ze had het toestel bij het eind van haar bed laten zetten. Vaak viel ze in slaap, terwijl het programma nog aan de gang was. Hij sloop dan de kamer binnen, zette het toestel uit zonder haar wakker te maken en ging dan naar zijn eigen kamer. Hij benijdde vaak haar onkwetsbaarheid haar geheel en al opgaan in haar eigen liefhebberijen. Zo jong zo veel te hebben gehad, scheen haar im muun te hebben gemaakt voor de druk van het normale wedijverende element in de samenleving. Ze hecht te er geen waarde meer aan zich te onderscheiden. Er was iets groots in de manier waarop ze zich nooit met anderen vergeleek. Schraal, grijsharig, slecht gekleed in haar vormeloze tweed rok en met haar platte schoenen liep ze elke dag over het open terrein vergezeld door haar honden. Ze was altijd alleen. Soms hoorde je haar vals neuriën. Het dienstmeisje hielp hem in zijn jas en gaf hem zijn krant. Hij las die graag in de auto onderweg naar het ziekenhuis. Curwin had opdracht langzaam te rijden om het schok ken te verminderen. Terwijl de Rolls statig door Parkside gleed, vouwde hij de krant open en begon haar door te kijken. Een toenemende belang stelling voor The Times was een van die kleine dingen die samengingen met het klimmen der jaren, net als pijn in je gewrichten en het met kortere tussenpozen moeten urine ren. The Times was (en ze wond er geen doekjes om) een krant die ge schreven werd voor topmensen, over topmensen en zeer waarschijnlijk, voor zover hij wist, door topmensen. Als je eenmaal tot die topmensen behoorde, werd je er of je wilde of niet. mee geïdentificeerd. Er waren zo veel berichten die je op je vrien den betrekking hadden. Of op je zelf. Met een schok zag hij de kop onderaan op pagina vier: „Koninklijk arts in smaadproces". Het bericht onder die kop was zo als in The Times gebruikelijk, kort en discreet. Er stond niets waarte gen men bezwaar zou kunnen ma ken. Er werd niet meer gezegd dan dat een proces aanhangig was ge maakt en dat de behandeling op 16 april was vastgesteld. Dit had niets te betekenen, zei hij tegen zich zelf: hij zou de komende weken heel wat meer dan dit te slikken krijgen. „Koninklijk arts!" daar zouden ze waarschijnlijk op afkomen. Je kon het de journalisten niet kwalijk ne men. Ailes wat met het koningschap had te maken was altijd in trek. Iets van zijn magische betekenis pakte een ieder die er mee in aanraking kwam. Hij herinnerde zich de eer ste keer dat hij een koninklijke pa tiënt had bezocht. Een tengere, nog al pietluttige oude dame. die de ge woonte had onder het praten op haar gebit te kauwen, maar ze had hem het gevoel gegeven dat zijn nagels vuil waren en hij zijn gulp niet had dichtgemaakt. Het was alsof je mid den onder een voorstelling op een to neel terecht was gekomen. De figu ren om je heen waren onwerkelijk, behoorden niet tot je wereld. Zelfs nu had zijn omgang met koninklijke personen nog een ondertoon van ontzag, ook al had het met het ver trouwd raken de eerbiedige gevoe lens doen verminderen. Misschien waren ze daarom zo op hem gesteld. Zoals vele van Londens academi sche ziekenhuizen lag ook St. Vin cents in een donker en vuil deel van East End. De achterbuurten die het eens hadden omgeven, waren ver vangen door kantoorgebouwen met een nauwelijks aantrekkelijker voor komen. De oude fagade van het zie kenhuis stond er nog. Enorme Dori sche zuilen, pikzwart als een fotone gatief van de Acropolis: daarachter een vestibule, een paar van de oude gangen en dan 't nieuwe ziekenhuis, bij gedeelten neergezet op een veel heid van niveaus; ziekenzalen, la boratoriums, ketelhuizen, loodsen. De in allerlei richtingen lopende gangen doorkruisten op een doolhofachtige manier gebouw met gebouw; soms verdwenen ze onder de grond en dan verhieven ze zich weer hoog in de lucht op gammele constructies die aan een brandtrap of een scheeps brug deden denken. Hier en daar onregelmatig verspreid tussen de ge bouwen bevonden zich vochtige, sme rige binnenplaatsen vol kolenopslag- plaatsen en vuilnisbakken. Rijen te gels die op koude dagen een beetje dampten, markeerden de loop van de verwarmingsbuizen en op die tegels warmden groepjes katten hun don zige zitvlakken op kosten van de Na tionale Gezondheidsdienst. Zoals bij vele Britse instellingen hadden de sporadische moderniseringen in de loop der jaren op een zo ongecoör dineerde manier plaatsgevonden dat een tótale vernieuwing nu onmogelijk leek. Het ziekenhuis schikte zich in djn vele architectonische vergroei ingen met een mengsel van afkeer en berusting, zoals een man van meer dan middelbare leeftijd die in de badkamer in de spiegel kijkt. De platvoeten, de spataderen, het buik je zijn er voorgoed hij koestert geen hoop meer ze nog eens kwijt te raken. Hij kan alleen nog maar ho pen ze zo goed mogelijk verborgen te kunnen houden. De hoofdportier kwam uit zijn gla zen hokje achter de voordeur en nam Gillins jas aan een dienst die hij alleen aan oudere leden van de staf bewees. Zijn onbewogen gezicht zag eruit of hij oneindig veel wist. (Wordt vervolgd ADVERTENTIE WVAA nA(V.W AAAfWrtArtftflrtAArtAAArtrtrtAWrtWrtWAArtrtAAArtrtAftnftftnrtAftAMWVWAAArtMAAMAfyWNAAAAWWV De premier kondigde geen loon- of prijsstop aan, maar zei wel dat prijsver hogingen niet zullen worden getolereerd. De voorgenomen verhoging van de spoorwegvrachttarieven en van de gas- en elektriciteitstarieven van resp. 6.2 en 4.8 percent zal aanstaande zondag ingaan in plaats van volgend jaar. Aan leningen en subsidies zal 1.455 miljoen frank minder worden uitgegeven dan oorspronkelijk was voorzien. Op de militaire uitgaven zal 400 miljoen frank worden bezuinigd, voornamelijk door de atoombomproeven te staken. Frankrijk zal volgend jaar zestig mil- PRAAG (AFP). De laatste dagen wordt in Praag een zwartboek onder de titel „Zeven dagen in Praag" verspreid, waarin de gebeurtenissen in de Tsjecho- slowaakse hoofdstad van 21 tot 27 augus tus van dit jaar worden beschreven. Het werk is uitgegeven door het ge schiedkundig instituut van de Tsjechoslo- waakse academie van wetenschappen. In bijna vijfhonderd bladzijden worden tal rijke documenten, artikelen, arbeidersre soluties, vlugschriften (ook Russische), slagwoorden, aanplakbiljetten en reacties van de bevolking opgesomd. Het boek is in september geredigeerd, dus voor de instelling van de censuur. Er komen 48 bladzijden met foto's in het boek voor. TRAUNSTEIN (AP) Een Tsjechoslo- waakse Mig is maandag in West-Duitsland neergestort. De piloot is om het leven gekomen. Het toestel probeerde een noodlanding uit te voeren bij Traunstein, ongeveer 150 kilometer van de Tsjechoslowaakse grens. Volgens welingelichte zegslieden in Bonn vloog het toestel kort voordat het neer stortte op slechts tachtig meter hoogte. Aangenomen wordt dat de piloot ook op deze lage hoogte de Tsjecholowaakse grens is gepasseerd om zich te onttrek ken aan radar waarnemingen. 2. De reiziger viel over de wandelstok van Joris, en kwam lelijk op de vloer van het luchthavengebouw te recht. „Hoe spijt mij dit toch!" riep Joris geschrokken, terwijl hij zich over de ander heen boog en hem op de been hielp. „Mijn rottinkje moet gewis in Uw pad ver zeild zijn geraakt. Laat me U afkloppen". Zo spreken de begon hij de gevallene met drukke bewegingen van stof te ontdoen. „Hrrrmpf!" gromde deze kwaad. „Laat me met rust! En houd voortaan die stok bij je!' Met die woorden liep hij boos weg, zonder er erg in te hebben dat Joris plotseling zijn portefeuille in de hand hield. „Die boze woorden grieven mij. prevelde deze laatste misnoegd. Maar gelukkig heb ik een kleine vergoeding voor de schade die mijn rot tinkje ongetwijfeld heeft opgelopen. Dan moet men ook maar kijken, waar men loopt.Helaas keek hij echter zelf niet goed uit, en daardoor struikelde hij over de draad van een televisiecamera ZONDER HEM STOND MIJN HOIS NU ONDER IS HET SOMS v> 4 DE PLU VAN DE WATER SCHILDPAD? WIE HEEFT DAAR EEN PA RAPIU 6EPLANT? (VEN joen frank minder uitgeven aan de ont wikkeling van de Concorde (het Brits- Franse supersonische passagiersvliegtuig). Dit betekent een vermindering van min der dan tien percent. Het is onwaarschijn lijk dat het vliegtuig door het Franse besluit later in dienst zal worden gesteld dan in de bedoeling ligt. De premier sprak schande uit over de speculanteh die op de devaluatie van de franc hebben gegokt door te vluchten in de mark of de Zwitserse franc. Hij zei dat de Franse weigering om te devalueren hen in consternatie had gebracht. Hij verklaarde, dat Frankrijk op de bijeenkomst in Bonn van de tien grote landen zich nooit tot devaluatie had ver plicht, en evenmin enige aanwijzing had AMSTERDAM. Op gironummer 55500 ten name van „Kerstschip Biafra" is vanaf woensdag 20 november tot heden 13.712,12 overgemaakt. Aan goederen werden voor de actie kerstschip Biafra ontvangen één miljoen vitamine-c tablet ten, 10.000 rollen verbandwindsel, 100.000 norittabletten, 20 blikken babyvoedsel, een partij stokvis en een partij vlees in blik, penicilline en vitaminepreparaten-, monsters huisartspraktijk en katoenen kinderondergoed. Particulieren hebben initiatieven ont wikkeld en tal van acties worden ge voerd. Een kapitein en een kok boden hun diensten aan. Vrijwilligers voor het laden van het schip hebben zich gemeld. Het postnummer van de gecombineerde actie Terre des Hommes-Luchtbrug Biafra is: 178, Diemen (kerstschip Biafra) gironummer 55500. Raambiljetten en collectebuswikkels zijn verkrijgbaar telefoon 020-944907 of 020-947777 of 020-123123. (Van onze correspondent) BREDA. Aan alle rooms-katholieke lagere scholen in het bisdom Breda (waartoe ook Zeeland behoort) zal wor den voorgesteld sexuele opvoeding in het leerplan op te nemen. Leidraad daarbij is de werkmap „Sexuele opvoeding en voorlichting" die kortgeleden is samen gesteld door een werkgroep van het Ka tholiek Nationaal Bureau voor geestelijke gezondheidszorg. Met dit advies is het bisdom Breda het eerste in Nederland. Het advies zoals dat op korte termijn aan alle leerkrachten, schoolbesturen, en ouder-verenigingen van lagere scholen in brochure-vorm zal worden uitgebracht is afkomstig van de Diocesane ouderraad het Diocesaan-instituut voor huwelijk en gezin, het Instituut voor jeugdzielzorg en de Katholieke Onderwijzersbond. De ad viserende instanties willen bevorderen dat elke lagere school de verantwoording op zich gaat nemen voor het geven van aangepaste sexuele opvoeding. NORTH TARRYTOWN (AFP) Der tien mensen hebben gisteravond verwon dingen opgelopen bij een explosie in pro- paangastanks von een Amerikaanse auto- fabriek in North Tarrytown, ten noorden van New York. Na de ontploffing brak brand uit. gegeven over de beslissing die het zou gaan nemen. Couve de Murville zei dat het Franse program op drie punten zou rusten: be scherming van de franc tegen speculatie, herstel van het evenwicht in de econo mie en het onverminderd voortzetten van de uitbreiding der produktie. De Westduitse minister van Economi sche Zaken. prof. Karl Schiller, heeft in de Bondsdag meegedeeld dat zeven lan den van de „groep van tien" tijdens de monetaire besprekingen van de afgelopen week hebben gevraagd om een revaluatie van de mark. Behalve Zwitserland en drie landen van de groep hebben de deel nemende landen aangedrongen op een re valuatie van 7% percent om de speculatie tegen de Franse franc en ten gunste van de mark tegen te gaan, zo zei prof. Schiller. „Het zou politiek gezien onmogelijk en een duidelijke vergissing zijn geweest te verwachten dat een revaluatie de fouten, die in andere landen zijn gemaakt, had kunnen corrigeren. Met zo'n maatregel zouden we geen stabiliteit naar andere landen hebben uitgevoerd, maar onze eigen economische groei in gevaar hebben gebracht en recessie hebben ingevoerd", aldus prof. Schiller. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Den Toom van Defensie vindt het niet verantwoord de diensttijd voor dienstplichtigen van de landmacht terug te brengen van zes tien tot twaalf maanden, zoals de P.v.d.A. heeft voorgesteld. In de vaste Kamercommissie voor De fensie hebben de minister en zijn staats secretaris Haex uiteengezet, dat bij kor tere diensttijd, die volgens de P.v.d.A. zou moeten samengaan met een „verdich ting" van de troepen van het eerste le gerkorps van zes brigades tot vier, meer per-soneel en meer geld nodig zullen zijn. Bovendien zou het legerkorps slechts ge durende een te korte tijd op aanvaard bare sterkte zijn. Onze collectie KADO'S is interessanter dan ooit Goud - zilver - doublé Voor een betrouwbaar en vakkundig advies staan wij borg. JUWELIER Grote Houtstraat 109 HAARLEM Tel. 13700 UTRECHT. De Utrechtse rechtbank heeft achtentwintig huiseigenaren-bewo ners in het Zeeuwse dorp Bath in hun kort geding tegen een Utrechtse aanne mingsmaatschappij in het gelijk gesteld. De kwestie ging om de vergoeding van schade die de woningen opliepen al dan niet als gevolg van de zware transporten mijnsteen die de maatschappij door Bath voert. De rechtbank bepaalde dat de maat schappij zich binnen tweemaal 24 uur in beginsel aansprakelijk moet stellen voor de schade, die door de transporten wordt aangericht. Als zij daaraan niet voldoet, moeten de transporten (240 ritten per dag) op straffe van een dwangsom van 5000 per dag worden gestaakt. De maatschap pij is ook veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, te weten 300. ADVERTENTIE -i O'E VEKIO VIN6SRING HEEFT me een kap/taai. gekost. KAM IK NET 20 60Eb MEENEMEN EK ZIJN NOG GENOEG KNAPPE EN KUKE MEISJES, OAARBOVEN ACS IK SU HAAK BLIJF, VKieilKDOOD of m vekhonöeken 1304. ..Nu hoor je het zelf", schreeuw de de Lege Ridder tot Bram. „Nu hoor je eens, wie Kukelbald is, nazaat van ridders, drager van een trotse naam. en een vent. die te bang is om op een kasteel te wonen." „Tja", zei Bram, want hij vond ook, dat Kukelbald zich niet bepaald heldhaf tig gedroeg. „We kunnen niet allemaal helden zijn. „Maar hij moet het zijn. want hij is Heer van Stompesteyn", tierde de Lege Ridder en met een plotseling gebaar nam hij zijn stalen handschoen af. die hij voor de bevende Kukelbald op de grond wierp. Kukelbald raapte de handschoen op. „V verliest wat, voorvader", zei hij beleefd. De ridder stampvoette. „Nee. nee, dit is een uitdaging tot een duel, en nu je de handschoen heb opge raapt heb je die uitdaging aangenomen". „O lieve help", zei Kukelbald.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19