VAN DAG TOT DAG Premier Wilson protesteert tegen Westduitse „hetze Drie maanden na Tsjechische crisis Auto's mogen Jordaan niet meer over i t mmÊÊKm m Russen willen in Roemenië oefenen Duitse ambassadeur zou onhoffelijk zijn behandeld Woordvoerders in Bonn spreken elkaar tegen Rumor formateur in Italië „Geen verjaring oorlogsmisdaden" Kardinaal Felici: „Gehoorzaamheid noodzakelijk" DRIE DODEN BIJ BOTSING Schuman-prijs voor prof. Hallstein Eldo-raket nog niet gelanceerd commentaar op actuele zaken en Brandweerauto in brand gestoken WOENSDAG 27 NOVEMBER 1968 3 Een horloge la mode Dit is één van die snoe zige modellen die Tissot tot hèt merk maken voor de chique vrouw. Voor de vrouw, die heel veel jaren plezier van haar horloge wil hebben. Goud f 218.-; doublé f 116.- f o/gens Newsweek VN-conventie Treinongeluk: 3 doden Afrikanen in Rhodesië krijgen levenslang mm -m.mmmmm r mmI fdM* wmwm. w- Zonder hartstocht In de hand Tekenen tel«grammen De tot uiting komende verontrusting over de verhoging der Nederlandse NAVO-bijdrage met 225 miljoen blijkt vooral te leven bij jongeren, scholieren en studenten, verdeeld over politieke, reli gieuze en levensbeschouwelijke actiegroe pen van duidelijk progressieve allure: vredesorganisaties, socialistische en radi cale jeugdgroepen, kortom wat men van meer behoudende zijde zo graag als „links" op één hoop veegt. Toch zijn er ook volkomen neutrale verschijningen bij: middelbare scholieren die uit de meest verschillende milieus komen en niet geacht kunnen worden een politieke keuze te hebben gemaakt, en niet-politie- ke verenigingen die op religieuze of hu manitaire basis werken. Er is zelfs een theologische faculteit bij, studenten, do- eenten en stafpersoneel incluis, en er zijn vormingscentra van uiteenlopende richting die zich solidair hebben ver klaard met een gezamenlijk protest aan de regering of aan het adres van de volks vertegenwoordiging. Uit deze opsomming blijkt, dat de ver ontrusting een algemeen karakter draagt, en niet kan worden toegedicht aan de veelgesmade „linkse oppositie" zonder meer. Dat is ook heel begrijpelijk. Lang zamerhand worden de ongerijmdheden met betrekking tot de defensie en andere nationale lasten te grof, om nog onop gemerkt te blijven. Dat de jeugd vooral zich zo afwijzend weert, is eveneens een voor de hand lig gende zaak. De jeugd denkt nuchter, lo gisch en eerlijk. Zij kijkt door voorwend sels en onhoudbare argumenten heen, weegt met natuurlijke logica de echte en onechte premissen tegen elkander af en oordeelt naar maatstaven van het gezonde verstand. In de politiek zijn nuchterheid, logica •n eerlijkheid niet altijd hanteerbare nor men. Er wordt niet altijd gezegd wat waar is en niet altijd onthuld wat de werkelijke achtergronden der problemen zijn. Er moeten compromissen worden aanvaard en halve waarheden worden verkocht voor hele. Op het punt van de defensie is de situa tie voor ons land uiteraard heel wat in gewikkelder dan zij voor de eenvoudig redenerende leek lijkt te zijn. Men be hoeft slechts naar de door de wol geverf de politicus Van Riel (V.V.D., Eerste Ka mer) te luisteren om te begrijpen, dat „defensie" niet in de eerste plaats een instrument van nationale veiligheid is, maar een politiek wapen. Hij betoogt dat een krachtige houding van het kabinet De Jong tegenover het parlement het aanzien van dit kabinet zal schragen en wil daarom juist nog méér defensiegelden geprogrammeerd zien want een impo nerend kabinet zal de regeringspartijen bij de volgende verkiezingen méér stem men opleveren. Het woord „veiligheid" komt in dit betoog niet voor, en als het er wél in voorkomt doelt het op een aan wakkering van de „Russen-vrees", niet op een verhoging van de veiligheid des volks. Dergelijke redeneringen zijn niet zo onwerkzaam als zij lijken. Het is een politieke redenering, waarin zowel de psychologie der massa als de politieke ervaring in het partijwezen zijn verwerkt. Mr. Van Riel weet heel goed, hoe groot de onrust over een opnieuw ontstaan van de koude oorlog in ons land is. Maar hij weet ook dat die onrust kan worden uit gebuit naar de andere kant. Want de jon geren hebben nog geen stem in het kapit tel als er verkiezingen zijn en de oude ren willen liever houden wat zij hebben, terwijl zij leven in de overtuiging dat iedere gulden méér voor defensie meer kans op behoud van de status betekent. De jongeren hebben nog geen status, maar ook zij willen geen oorlog. Zij zijn echter minder geneigd het behoud van de vrede te danken aan het geld dat voor defensie wordt uitgegeven, en vrezen daartegenover dat opvoering van de be wapening de oorlog dichter bij brengt. Onze samenleving wordt echter nog steeds geregeerd door de ouderen. Zij weten best dat de dure Leopardtanks in werkelijkheid niets tot onze veiligheid zullen bijdragen, maar ook dat het hogere defensiebudget ons internationaal aanzien zal verheugen in de ogen van hen, die mede over onze economische welvaart beschikken. Zo'n geslepen politieke rede nering moge dan al absurd lijken in de ogen van scholieren, zij is nu eenmaal een onmisbaar onderdeel van het diplo matieke complex, waarmee binnen- en buitenlandse beleidsvragen worden be antwoord. Politiek is het gevecht om de gunst van de meerderheid. De wapenen en argumenten worden gekozen om hun effect, niet om hun ethische, morele of logische waarde. *>*A/WVAAAAAAA/WV/V\/HA/VVWV\A/WV\AAA/VWWWWV\AftAAA/VVWVVVVVVVVVVWWVWVVWWWWWWWVVVWVWVWWVVWW\i •*^A#%AAAAAAAA/%Af*A/V\^AA/W*AA/\AAAAAAAA#WW\A/W\AAAA^W\AAAAAA^^AAAAAA/V\AA/\AA/WWWVWWWW ADVERTENTIE JERUZALEM. (AFP) De Israëlische militaire gouverneurs van de voornaam ste steden in bezet Jordanië en Gaza heb ben de Arabische burgemeesters meege deeld dat vanaf 3 december auto's of vrachtauto's de Jordaan niet meer mogen oversteken. Goederen en passagiers zullen onder toezicht van de Israëlische troepen wor den vervoerd. Deze maatregel is genomen ter bestrijding van terreurdaden. De Is raëlische autoriteiten vermoeden dat de •uto met ongeveer 200 kilo dynamiet, die vrijdag op een markt in Jeruzalem ex plodeerde, rechtstreeks uit Jordanië werd binnengereden. NEW YORK (AFP). De Sovjet-Unie tracht Roemenië ertoe te dwingen geza menlijke oefeningen met Russische mili taire eenheden op zijn grondgebied toe te laten, zo meldt het Amerikaanse week blad „Newsweek" in de rubriek .Periscope". „Newsweek" zegt dat Roemenië niet alleen critiek heeft geleverd op de invasie in Tsjecho-Slowakije, maar ook de laatste zes jaar heeft geweigerd het land open te stellen voor Russische militaire oefe ningen. Het blad meldt dat de Roemenen in beginsel hebben ingestemd met het hou den van gezamenlijke manoeuvres, maar ze willen precies weten wanneer de Rus sische troepen na afloop van de oefenin gen het land weer zullen verlaten. (Van onze correspondent) LONDEN Premier Wilson van Groot-Brittannië heeft gisteravond in het Lagerhuis ontkend dat hij, zoals uit Westduitse bron wordt gesugge reerd, voor de conferentie in Bonn, de Westduitse ambassadeur in Londen dr. Blankenhorn onheus zou hebben behandeld. Dr. Blankenhorn heeft gisteren tegen over de Londense correspondenten van de Westduitse pers verklaard, dat hij in geen enkel opzicht door Wilson onhoffe lijk is behandeld. Het is ook niet waar dat Wilson tegen de ambassadeur die hij naar Downing- street had ontboden zou hebben gezegd, dat als de Westduitse regering niet tot revaluatie van de D-mark zou overgaan, Groot-Brittannië het Rijnleger zou terug trekken. Wilson gewaagde van de betreu renswaardige onjuistheid in de verklarin gen van de officiële Westduitse woord voerder. Wilson heeft alleen met klem op reva- (Van onze correspondent) ROME. President Saragat van Ita lië heeft gisteren Mariano Rumor, secre taris van de Christen-Democratische Par tij, verzocht een kabinet te vormen. Ru- mor heeft het verzoek aangenomen. Hiermee is het moeilijkste deel van de kabinetscrisis, namelijk het debat tussen de drie partijen van centrum-links over een regeringsprogramma, begonnen. In de beide grootste Italiaanse partijen, de christen-democratische (265 zetels in de Kamer) en de socialistische (met 91 zetels) zijn groepen die een sterk voor behoud maken. De motie, waarmee gis teren het bestuur van de socialistische partij besloot bijvoorbeeld onderhande lingen te beginnen met de beide andere partijen van centrum-links, werd met twaalf stemmen goedgekeurd tegen acht onthoudingen en twee stemmen tegen. Gemakkelijk is Rumors taak niet. Hij staat evenwel bekend als een kundig on derhandelaar, die alles in het werk zal stellen samen met de socialisten een coa litieregering te vormen, die een meerder heid in het Parlement heeft. NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de tekst van een internationale con ventie goedgekeurd, volgens welke oor logsmisdadigers en bedrijvers van „misda den tegen de mensheid", kunnen worden berecht zonder verjaringstermijn. Er zijn 58 stemmen voor uitgebracht, bij 36 onthoudingen. „Onmenselijke daden voortvloeiend uit de apartheidspolitiek" worden begrepen onder misdaden tegen de mensheid". luatie van de Westduitse mark aange drongen. Hij is er verstoord over dat het gesprek met dr. Blankenhorn door de woordvoerder in Bonn "erkeerd is weer gegeven, hetgeen tot overdreven inter pretaties heeft geleid. Wilson zei dat het nog nooit is voorgekomen dat over ver trouwelijke gesprekken, die hij in de loop van de jaren met diplomaten heeft ge voerd, een woordvoerder in een ander land iets heeft onthuld. Ook dr. Blankenhorn heeft ontkend dat Wilson gesproken zou hebben over terug trekking van het Britse Rijnleger. Bij het gesprek dat in de loop van gis teravond plaatshad waren ook de Britse minister van Buitenlandse Zaken Ste wart en de kanselier van de schatkist Jenkins aanwezig. In de Duitse pers werd eveneens ge suggereerd dat Jenkins zich tijdens de besprekingen in Bonn „grof" zou hebben gedragen. Wat het Rijnleger betreft wor- VATICAANSTAD (DPA). De Ita liaanse curiekardinaal Pericle Felici, die secretaris van het tweede Vaticaanse con cilie is geweest, schrijft in het Vaticaanse blad „Osservatore Romano", dat stipte gehoorzaamheid aan een hoger geplaatste geboden is, ook al zal deze wel eens een verkeerde beslissing nemen. „Hij handelt wel krachtens van God verkregen macht", aldus de kardinaal, „maar de menselijke natuur is niet altijd in staat de bedoelingen Gods geheel te doorzien. Een eventuele vergissing van een meerdere geeft de ondergeschikte niet het recht tot ongehoorzaamheid. Wel kan de ondergeschikte vrijelijk zeggen waar om hij een bepaald voorschrift onjuist of ongeschikt acht. Hij kan ook een hogere autoriteit verzoeken in te grijpen, maar mag nooit ongehoorzaam zijn." ITTERVOORT. In de nacht van maandag op dinsdag is een Nederlandse personenauto in Ittervoort, nabij de Ne derlands-Belgische grens, op een gepar keerde vrachtauto gebotst. In de perso nenauto zaten vier inzittenden. De be stuurder en twee inzittenden werden op slag gedood. De vierde werd ernstig gewond. HAMBURG (DPA). De FVS-stich- ting in Hamburg heeft de Robert Schu man-prijs toegekend aan de voormalige voorzitter van de Euromarktcommissie, prof. Walter Hallstein wegens zijn grote verdiensten voor de eenwording van Europa en de verwezenlijking van de Euromarkt. BOEDAPEST. (DPA) Bij een spoor wegongeluk in de buurt van Nagyteteny^ Diosd zijn drie mensen om het leven ge komen en tien gewond. De sneltrein Boe- dapest-Szombathely ontspoorde en botste tegen een goederentrein. De bestuurder, een assistent en de conducteur kwamen om het leven. den de Britten in sommige Duitse bla den van chantage beschuldigd. In diplomatieke kringen in Londen heerst het gevoel dat de scherpe toon te gen Groot-Brittannië het gevolg zou zijn van het verlangen van de Westduitsers om uit binnenlandse politieke overwegin gen kapitaal te slaan uit de valuta-situa tie. De verwarring hieromtrent is des te groter omdat in Bonn vaak meer dan één officiële woordvoerder optreedt en zij elkaar nog al eens tegenspreken. In elk geval heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt gepro beerd olie op de golven te gieten. In Londen is nog opgemerkt dat als het Westduitse wantrouwen tegenover Groot-Brittannië zou blijven voortduren, het onwaarschijnlijk is dat de Duitsers opnieuw als gastheren bij dergelijke fi nanciële besprekingen zullen optreden. SALISBURY (Reuter) In Salisbury zijn negen Afrikanen tot levenslange ge vangenisstraffen veroordeeld.» Zij werden ervan beschuldigd gewapend vanuit Zam bia Rhodesië te zijn binnengedrongen. ADVERTENTIE 1697 TSAAR PETER LEERT IN HOLLAND SCHEPEN BOUWEN EN "VLEK" DRINKEN. Wel wis en waarachtig was in die tijd „Vlek" er al. Van 1550 af wordt „Vlek" volgens hetzelfde oude re cept uit zuiver graan gestookt. Ook die extra zachte jonge jenever „Vlekje". Voor een merkjenever zéér voordelig 10.25 per liter. ANNO 1550 WOOMERA. (DPA) De lancering van de Europa-raket vanaf de Australi sche lanceerbasis in Woomera is gisten» avond voor de derde maal uitgesteld. De oorzaak is nog niet bekend, zo heeft de Westduitse firma, die de derde trap van de raket bouwde, meegedeeld. Eerder werd de lancering zaterdagoch tend en zaterdagavond uitgesteld. Een nieuw tijdstip voor de lancering is nog niet vastgesteld. ftü - 'f f WwfmMm v?M/M (Van onze correspondent) MOSKOU Hoe groot is, drie maanden na de interventie in Tsjecho- Slowakije, de schade voor de Russen in Europa? Het is een balans die aan de Russische kant niet gemakkelijk kan worden opgemaakt. De pers van Moskou levert wel aanwijzingen, maar de „Pravda" wordt in de eerste plaats uitgegeven voor lezers in de Sovjet-Unie en de informatie wordt vermengd met propaganda. De diepere gedachten van het Krem lin in deze ontgaan ons. De NAVO-vergadering in Brussel en de reacties daarop in de Sovjet-Unie stellen ons in staat om enkele indicaties te geven. Bovendien bood vrijwel tegelijkertijd de „federale week" in West- Berlijn een kans om de houding van het Kremlin, te controleren. Een eerste conclusie: de „officiële" Sovjet-Unie die van de pers heeft maar zwakjes gereageerd op de waar schuwing van de NAVO al was de geest van de reacties wel dat sprake was van een „provocatie" en dat de socialistische staten zich niet wensten bloot te stellen aan welke „aanmati ging" dan ook. De „Pravda" en de „Rode Ster" (uit naam van het leger) hebben eraan toegevoegd dat „de irri tatie van de NAVO evenredig is aan de nederlaag die zij heeft geleden" in Tsjecho-Slowakije. MAAR. of het nu ging om die Wes terse waarschuwing, of om de „schen dingen" van het statuut van West- Berlijn door de Bondsrepubliek, de reacties lijken formeel en werden zon der hartstocht gebracht. Die afwezigheid van felle reacties is niet verbazingwekkend: voor de Sov jet-Unie lijkt het er inderdaad op dat de schade tot een minimum is beperkt. Autoriteiten in Moskou vinden zelfs dat de schade „nul" is geweest, omdat de interventie van de vijf Warschau- Pact-landen op 21 augustus de status quo in Europa heeft gehand haafd. „Als we niets hadden gedaan, zou er zich werkelijk een drama hebben af gespeeld", beweerde een Russische autoriteit. „Er zou een verbreking van het evenwicht en een zeer grote span ning zijn ontstaan. Niet alleen tussen de Sovjet-Unie en bepaalde delen van de Tsjechoslowaakse bevolking, maar ook tussen de Sovjet-Unie en het Wes ten, naar aanleiding van Tsjecho-Slo wakije". Het schijnt dat de Sovjet-Unie de waarschuwing van de NAVO niet on logisch heeft beoordeeld. Maar die kwestie is al weer verleden tijd. Een reeks redevoeringen en perscommen taren heeft intussen, vooral deze maand, betrekkelijk duidelijk het ge zichtspunt van de Russen tegenover Europa, de NAVO en de Verenigde Staten getoond. De Sovjet-Unie weet dat er, door het ontbreken van een goed beleid op lan ge termijn en vervolgens bij gebrek aan vastberadenheid, een vergissing is begaan door met geweld het Tsjecho slowaakse „schisma" uit de weg te ruimen. Het is een vergissing die men niet van plan is opnieuw te begaan, en het is zeker dat de Russen, in de toekomst, een „politiek van vooruit zien" zullen toepassen. Maar, op dit ogenblik houdt Mos kou opnieuw Oost-Europa in de hand, met de instemming van de meeste Oosteuropese geallieerden, die de Rus sische bezorgdheid delen. In deze on derneming zijn er twee tere punten: Tsjecho-Slowakije (waar de normali satie nu versneld schijnt te moeten worden) en de communistische Bal kan-landen Roemenië, Joegoslavië en Albanië. Men geeft hier toe dat in werkelijk heid het Roemeense „abces" niet lan ger dan een week bestaan heeft. Wes terse en Oosteuropese waarnemers ge loven dat Boekarest snel het verschil heeft ingezien tussen wat het wél en wat het niét kon doen, en dat Roe menië nu voor het Kremlin op het economische of het militaire vlak geen probleem is. Men kan hieruit de conclusie trekken, dat het Kremlin in het socialistische kamp een tijdlang een politiek van uiterste geslotenheid zal toepassen, ten einde elke poging om er „de subver sie" te zaaien de kop in te drukken. Dat houdt een versnelling van de „normalisatie" in Tsjecho-Slowakije in en verplichte kalmte aan het Russisch- Roemeense front. De gebaren in de richting van de Verenigde Staten die het Kremlin maakt zijn duidelijk. De slapheid van de reacties ten opzichte van West-Ber- lijn is ook een teken. De ontkenning van de Russen, dat zij het Algerijnse Mers-el-Kebir een basis voor hun vloot hebben gemaakt, terwijl de conferen tie van de NAVO nog in volle gang was, is veelzeggend. Blijft het probleem Duitsland, voor afgaand aan het probleem Tsjecho-Slo wakije. De interventie heeft blijkbaar de klassieke militaire opstelling van de Russen grondig gedesorganiseerd. Het Tsjechoslowaakse leger is op het ogen blik, voor het Pact van Warschau „verloren". Dit vraagstuk heeft men in Moskou bestudeerd tijdens een recente verga dering van Oosteuropese ministers van Defensie Maar het is onwaarschijnlijk dat het slotcommuniqué van de NAVO dat het Kremlin zeker met zorg heeft onderzocht, de verantwoordelijke Rus sische leiders ertoe brengt hun plan nen te wijzigen. In de Egyptische stad Alexandrië zijn volgens in Beiroet ontvangen berichten zestien mensen om het leven gekomen bij studentendemon straties. De universiteiten in Egypte zijn vorige week gesloten. Op de foto een beeld van het studentenverzet in Alexandrië, waar een brandweer auto door demonstranten in brand werd gestoken. 3 Sociëteit bezet. Een vijfhonderdtal links georiënteerde Finse studenten heeft de oude studentensociëteit in de Finse hoofdstad Helsinki bezet. Daar zouden festiviteiten beginnen ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de studenterukorps. Bezoek. Een Russisch smaldeel is in de haven Mombassa van het Oostafrikaan- se land Kenia voor een vriendschaps- bezoek dat tot 2 december zal duren. Christenen. De christelijke bevolking in het overwegend boeddhistische Japan, dat honderd miljoen zielen telt, heeft bijna de één miljoen bereikt. Bedfoto's. De Britse persraad heeft de klachten verworpen over de publikatie van foto's van koningin Elizabeth in bed. De raad had vijf klachten ont vangen, nadat de „Daily Express" ver leden maand foto's had gepubliceerd van de vorstin, terwijl zij in bed zit en prins Edward, kort na diens geboorte in haar armen houdt. Gevechten. In de Italiaanse stad Palermo zijn hevige gevechten geleverd tussen verscheidene honderden stakende ar beiders en de politie. Harttransplantatie. In Istanboel is de tweede harttransplantatie in Turkije verricht. De 26-jarige bouwvakarbeider Ali Agkul ontving het hart van een 39- jarige man die bij een verkeersongeluk om het leven was gekomen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3