In Heemskerk: Fusie- NeenJa! WETSONTWERP ZWEEMT NAAR OVERHEIDSDICT ATUUR Vorming wijkraden leidt tot bestaande drie gemeenten Renteverlies is méér dan één miljoen Onderwijs neemt belangrijk deel financiën in beslag Raadsvoorzitter H. Nieten: Sluitende begroting vormt een zeer moeilijke zaak Samenvoeging om praktische redenen niet meer mogelijk Supermarkt bij het station van Heemskerk KVP-motie over Van Meurs-tracé KVP en P.Ch. houden samen beraad Wethouder A. F. M. v. Herpen: Dertien scholen in deze streek op komst Partij v. d. Arbeid-fractie: Wat moet er nu blijven wachten Heemskerk zal van zich doen horen Prot.-christelijke-fractie: „Hoera: 'n nota" Den Haag moet Heemskerk niet veroveren 5 f WOENSDAG 27 NOVEMBER 1968 Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY f WASAUTOMATEN I D-fractie: (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De heer H. J. Boerée (K.V.P.), die als voorzitter van de groot ste fractie de reeks van algemene be schouwingen bloemrijk opende, heeft zich niet alleen fel gekant tegen de bestuur lijke herindeling, maar heeft tevens een motie aangekondigd om de mening van prof. Vollmuller over het Van Meurs- tracé ter kennis te brengen van het col lege van Gedeputeerde Staten. De fractievoorzitter noemde het wets ontwerp „maatschappelijk onzedelijk", het zweemt naar overheidsdictatuur. Hij toonde zich verheugd over de samenwer king in dit gebied, waar de noordelijken in grote meerderheid tegen het wetsont werp zijn, terwijl er in het zuiden steeds meer tegenstemmers komen. Over één ding is men het eens: dat er zo gauw mogelijk een einde moet komen aan de onzekerheid. Hij bestreed de opvatting dat er sedert 1951 geen nieuwe gezichts punten waren gekomen. Wel pleitte hij voor een coördinatie van het macrobeleid, bijvoorbeeld in een haven- en industrie schap langs het Noordzeekanaal, terwijl de gemeentebesturen zich tot het micro- beleid konden bepalen. Ook de vrijetijdsbesteding, die de over heid in grote steden al doet praten over decentralisatie, is een argument tegen de samenvoeging. En overigens was de hele motivering in het wetsontwerp te weer leggen. De heer Boerée verhief zijn stem tegen de steeds duurdere woonruimte. Het ge meentebestuur moest er zeker voor zor gen dat er voldoende middelen overblij ven om de grote groep van laagbetaalden verantwoord te laten wonen. Het moet worden voorkomen dat sommige mensen gaan huren boven hun draagkracht. De wegenstructuur in de IJmond is moeilijk, maar wanneer verscheidene ge meentebesturen het eens zijn geworden over een weg, waarom moet de goedkeu ring dan zo lang uitblijven? De heer Boerée had aan prof. Vollmuller gevraagd of. nu de doortrekking van de Plesmanweg naar de Tolweg was goedgekeurd, het zo genoemde Van Meurs-tracé nog gehand haafd moest blijven (de verbinding Vrij- burglaan-Plesmanweg). De professor had daar geen reden voor gezien en deze uit spraak wilde de heer Boerée ter kennis brengen van Gedeputeerde Staten. Zolang dat tracé gehandhaafd blijft, moet er ge wacht worden met de afronding van de wijken, en met het aanleggen van de recreatiestrook, terwijl het renteverlies van de grond het miljoen gaat overschrij den. Hij kondigde hierover een motie aan. Verder vroeg hij nadere inlichtingen over het „inlijven" van een deel van de gemeente bij het waterschap en toonde zich verheugd over de intergemeentelijke samenwerking op onderwijsgebied, een unieke regeling. Na de fractievoorzitters kwamen alle leden van de K.V.P. aan het woord. Mr. drs. H. G. van Beek vroeg onder meer om het raadsgebed aan te passen aan de tijd, zei dat het woonwagencentrum er de eerste jaren niet zou komen, vroeg wan neer nu eindelijk de politieverordening eens kwam en betreurde het tenslotte dat het pand van de familie Schuijt toch ten offer heeft moeten vallen aan de sane ring. Hij was het met B. en W. eens dat restauratie in elk geval te duur was. Ook hij had lof voor de samenwerking op onderwijsgebied, maar meende dat men zjjn doel voorbijschoot als er niet spoedig een LTS kwam. Hij sprak zich uit tegen de begrotingspost voor de B B. en spuide uitgebreid zijn, ongetwijfeld interessante ideeën over onderwijs. Ook hij sneed de samenvoeging aan en wel met behulp van een ezelskraakbeen dat hij had gekregen en meegebracht om de strijd voor de zelfstandigheid aan te binden. De heer B. C. Beentjes toonde zich zorgelijk over de financiën. Hij liet een waarschuwing horen tegen een subsidie beleid dat bepaald werd door de jaarte korten van de te subsidiëren instellingen, met als voorbeeld de Volksmuziekschool. Lof had hij voor de aanpak van het cen trum, die getuigde van een grootse visie. De heer C. J. F. W e b e r constateerde vooruitgang in de uitbouw van de ge meente, met name in de slagvaardigheid bij de uitvoering van plannen. Wel wilde hij nog weten hoe men de oude wijken meer leefbaar wil maken en stelde verder voor om een fonds in het leven te roepen, waaruit het herstel van scholen kon wor den bekostigd. Op de keiharde noodzaak om de onge- vallendienst te verbeteren door een re gionale organisatie werd gewezen door de heer J. S. D u ij n, die verder vroeg naar mogelijkheden te zoeken waardoor wo ningzoekenden toch via de Bijstandswet in een huis konden wonen dat anders te duur voor hen zou zijn. Een verzoek om bejaardenwoningen met speciale voorzieningen (bijvoorbeeld voor een rolstoel) kwam van mevrouw M. J. Veroude n-v an de M ij 1, die ook pleitte voor nog een onderzoek naar de behoefte aan een warme maaltijden voorziening. Zij drong aan op spoedige realisering van het volkstuincomplex, waarvan een prachtig stuk recreatie te maken is. Overigens was zij blij met de recreatievoorzieningen die dit jaar tot stand zijn gekomen. De heer P. J. Verduin was blij met de belangstelling van B. en W. voor de agrarische problemen, vooral met het oog op de uitbreiding van de industrie. De in lijving bij de polder van een deel van Heemskerk noemde hij een gelukkig be sluit. Jammer is alleen dat niemand in spraak heeft kunnen krijgen in het regle ment. Tenslotte vroeg hij een oplossing voor de planschade van agrariërs. De heer M. J. Liefting tenslotte vroeg verkeersmaatregelen met het oog op het station en meende dat het voor de verkeersveiligheid nodig was om in de recreatiestrook een permanente verkeers- tuin voor de jeugd op te nemen. HEEMSKERK Bij de aanvang van de openbare raadsvergadering dinsdag middag in de zaal „De Vrijburcht" aan de Vrijburglaan, heeft de fractie voorzitter van de K.V.P., de heer H. J. Boerée medegedeeld, dat in ge zamenlijk overleg tussen de betrok ken fracties, het fractieberaad zal worden gevoerd samen met de Protes tant Christelijke fractie. ADV .'7 b: HE zmm Orionwea 88 - IJMUIDEN Tel. 12232 HEEMSKERK Wethouder A. F. M. van Herpen stelde vast, dat een be langrijk deel van de beschouwingen was gewijd aan de financiën. Het onderwijs legt op een belangrijk deel van de ge- meentefinanciën beslag. Heemskerks ge meentebestuur poogt zoveel mogelijk „het huisje bij het schuurtje" te houden, doch waar nodig zullen er ook hoge uitgaven gedaan moeten worden voor het onder wijs. Ook de openbare l.t.s. is ter sprake gekomen. Ook spreker betreurt het, dat deze lagere technische school nog niet is geplaatst op de rijksbegroting 1969, hoezeer ook de aangetoonde cijfers de De K.V.P.-fractie in de Heemskerkse gemeenteraad. V.l.n.r. de heren Liefting en Verduin, mevrouw Ver ouden en de heren Duijn, Weher, Beentjes, Boerée en Van Beek. HEEMSKERK De raadsvoorzitter burgemeester H. N i e 1 e n ving zijn be antwoording der eerste ronde van de al gemene beschouwingen voor zover het zijn portefeuilles betrof aan met een uitvoerige uiteenzetting over het samen stellen van een gemeentebegroting in het algemeen en die voor 1969 in het bijzon der. Hij stelde daarbij, dat B. en W. zijn uitgegaan van het indienen van een sluitende begroting en dat in de loop van het jaar eventueel kapitaalinveste ringen kunnen plaatshebben als onder kenning van de belangrijkheid van bepaal de vraagstukken en tevens in het be lang van de opbouw en de verdere uit groei van de gemeentelijke maatschap pij. HEEMSKERK „Een sluitende be groting was vorig jaar voor de P.v.d.A. reeds een heet hangijzer" aldus de fractievoorzitter van de Partij van de Ar beid, de heer M. J. de Groot, die ook de sluitende gemeentebegroting voor 1969 een moeilijke zaak vond. Hij vroeg zich af, welke voorzieningen op de lange baan zullen komen. Hierop ook bouwde hij zijn aandeel in de algemene beschouwin gen. De heer De Groot informeerde in dit verband naar de recreatiebaan, of blijft het bij een of twee trapveldjes? De aan pak van het volkstuincomplex wordt ge mist, zo ook die van de groen- en boom stroken, van de tennisaccommodatie en van de speelvelden in Marquette. Het gaf spreker te denken, dat de naaste buurge meente het niet meer kan rooien en met een tekort zit van een half miljoen. Sprekende over de werkwijze in de raad, attendeerde dit raadslid op het aangekondigde fractieberaad van de K.V.P. en de Prot. Chr. fractie. Hij vond het benauwend, dat dan 13 van de 19 raadsleden en drie van de vier wethou ders achter gesloten deuren vergaderden. De daarop volgende raadsvergadering loopt dan het gevaar een formaliteit te worden. In 't kader van de opbouwdagen vroeg spreker B. en W. in 't vervolg een „hearing" te houden over de recreatiebaan. Er wordt zoveel gesproken over inspraak ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 14886 van de bevolking, daarom verder geen woorden, maar daden. Na geïnformeerd te hebben naar de restauratieplannen voor de gemeentetoren bepaalde de heer De Groot zich vervolgens tot het programma van eisen op recreatief ge bied, waarnaar is gevraagd. Het gaat om de sociale en recreatieve aspecten zo betoogde hij. De zorg van de heer De Groot ging ook uit naar de ambulance dienst in deze gemeente en hij vroeg het college met spoed te trachten, overeen stemming te bereiken met de gemeen ten Velsen - Beverwijk en eventueel Uit geest en Castricum, om tot een regiona le ongevallendienst te komen. Na voorts op de bres te hebben gestaan voor de schoolmelkvoorziening. zei de spreker, dat zijn fractie overweegt een voorstel in te dienen om de desbetref fende post van de gemeentelijke sociale dienst te verhogen met 10.000,-, zodat de ouderbijdrage geen 60 maar 50 cent zal worden. De heer De Groot vroeg in dit verband echter eerst de mening van de andere fracties. Tot slot hoopte hij spoedig verlost te worden van de begroting voor de B.B. „Al menigmaal heeft de begroting ge staan in het teken van de gemeentelijke her-indeling" aldus het P.v.d.A.-raads lid de heer S. Huslage die verder opmerkte: „maar zij gaan door, gas-op- de-plank. Daarvoor moet er echter ruim baan zijn en geen benzinedistributie. Heemskerk heeft echter weinig „ruim baan" gehad en moest zich beperken tot bijsturen. Zo blijft het Sportpark bij slot Assumburg een wensdroom; kan het plan recreatiebaan door gebrek aan wegen structuur geen doorgang vinden. Re creatieterrein in de groengordel zou zo menen B. en W. mogelijk zijn, doch er is ook een plan voor een schoolsport- terrein voor twee scholen. De heer Hus lage informeerde waar meer moge lijkheden zijn. Tot slot sprak hij er zijn spijt over uit, dat er nog veel woning zoekenden zijn m Heemskerk. In zijn verdere betoog wees de burge meester op de behoefte aan meer in spraak van geledingen der burgerij in het gemeentelijk beleid. Heemskerk kent reeds een dergelijke conceptie in de ver- keers-, recreatie- en sportcommissie in Uitgeest is men een stap verder ge gaan voor Marken-Binnen. De resultaten daarvan moet men afwachten. Waar gevraagd is, of het wellicht de laatste begrotingsbehandeling is voor de raad Heemskerk, antwoordde de raads voorzitter een paar maal met „nee - nee - nee!" „En wat de IJmondkwestie betreft: „Fusie? Neen! Opheffing? Neen! Samenwerking in regionaal verband?" Ja!" Bij een eventuele fusie aldus de burgemeester zou de heer Beernink aan zijn trek komen ten aanzien van ha vens, industrie en sanering. Zou men bij een fusie van de drie IJmondgemeenten willen overgaan tot het instellen van wijkraden, dan zou men die grote nieuwe gemeente moeten opdelen in de wijkra den, Velsen-Zuid, Beverwijk en Heems kerk, doch dan wijkraden die moeten be schikken over een eigen gebied. En dan heeft men weer de drie zelfstandige, be staande drie IJmondgemeenten! Stellig zal Heemskerk van zich doen ho ren tijdens de „hearing" op 9 december in Haarlem en even beslist zal de commissie zowel als de minister op de hoogte worden gesteld van de vele vor men van reeds bestaande samenwerking. Met betrekking tot het opnemen van een deel van Heemskerk in de polder vestig de de raadsvoorzitter er de aandacht op. De fractie van de Partij van de Ar beid is door het bedanken van de heer J. Nijdeken als raadslid tijde lijk teruggebracht van drie naar twee personen. Als woordvoerder treedt thans op de heer Groot, ge heel rechts op de foto. dat door de meerdere bebouwing in het gebied van de polder, het polderbestuur nu ook voor de taak komt te staan van zuivering van het polderwater, naast de reeds bestaande zorg voor de ontwate ring. De voorzitter sloot zijn repliek af met het geven van een uiteenzetting over het politieapparaat, dat zeer onlangs gemeen tepolitie is geworden, doch waarover de besprekingen nog niet ten einde zijn. ADVERTENTIE AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie k r m Marktplein - IJmuiden - Telefoon 14262 HEEMSKERK De voorzitter van de Protestants Christelijke fractie, de heer T. W e n ti n k stond bij het begin van zijn algemene beschouwingen stil bij het gemaakte onderscheid tussen de belas ting van het gemeentelijk erf en de be lasting van het rijk. De eerst genoemde belasting wordt ook wel een heffing ge noemd: een vergoeding voor bewezen diensten. De heer Wentink veronderstel de dat nu de uitdrukking „bah een blau we brief" zal veranderen in „hoera - een nota!". De heer Wentink stond op het stand punt dat de sluitende begroting getuigt van werkelijkheidszin. Er blijft echter veel te regelen, er moet veel worden ge regeld, doch regelt men niet teveel? Het volkstuincomplex bijvoorbeeld bevat mooie rechte wegen en keurige huisjes. Naar de mening van spreker kan men beter een aantal wegen aanleggen en de mensen „maar aan laten rommelen". Het weinige verloop van het gemeenteperso- neel zelfs met de herindeling in het vooruitzicht vond de heer Wentink het beste bewijs van een goede onderlinge verstandhouding. Betreurenswaardig vond spreker het uitblijven van een uitspraak van de over heid over de structuur van de wegen. Be stemmingsplannen kunnnen niet worden uitgewerkt, de agrariërs zijn de dupe, want de tuinders weten niet waaraan zij toe zijn. Spreker informeerde naar de mogelijkheid, of de gemeente, de stands organisaties en de plaatselijke commis sie voor de ruilverkaveling samen op spoed kunnen aandringen. Het streven van het gemeentebestuur om een flink aantal eengezinswoningen te bouwen acht te de heer Wentink een stap in de goede richting. Hij zou echter willen weten of de belangstelling voor de woningen komt van de zijde van de inwoners. Vervolgens attendeerde de heer Wentink op de nood zaak van een nieuwe begraafplaats en vroeg hij B. en W. naar de plannen voor de aanleg ervan. Voor wat betreft de bestuurlijke inde deling sprak de fractievoorzitter van de Prot. Chr. partij van een bespottelijke si tuatie waarin de IJmondproblematiek is geraakt. „Wat" zo zei hij „lost men op door van de levenskrachtige gemeenten, ieder met een eigen hart en een duide lijk eigen karakter één bestuurlijk ge heel te maken?" „Wanneer straks de commissie van Binnenlandse Zaken komt constateren, dat samenvoeging om prak tische redenen niet meer mogelijk is, dan kan het lange uitblijven van een beslis sing als een winstpunt van de democra tie worden aangemerkt. Samenvoeging van de IJmondgemeenten heeft nimmer praktische voordelen in zich geherbergd" zo besloot de heer Wentink. Zijn medefractielid de heer P. Vos, hield een financiële beschouwing, waarin hij zowel het kleuteronderwijs als het sub sidiebeleid betrok. Ten aanzien van dit laatste hief hij waarschuwend de vinger op om te waarschuwen voor voorzichtig heid. „Subsidiëren wij niet teveel en te gemakkelijk?" vroeg hij. Ook het onderwijs in al zijn schakerin gen had de volle aandacht van deze spe- ker, die er ,dan ook uitvoerig bij stil stond. Aan net einde van zijn betoog vroeg hij de volle aandacht voor de re creatie. komst van zulk een school als noodzake lijk stempelen. Komende tot de moeilijkheden bij het onderwijs, de bijscholing van het onder wijzend personeel, wees de wethouder op het vele, dat zich op dit gebied afspeelt en merkte hij op, dat vele pasafge- studeerde jonge leerkrachten, die zoveel zouden kunnen doen voor het lager onder wijs daarna verder studeren in de richting van het voortgezet onderwijs. Wat betreft de scholenbouw kondigde de wethouder aan de plannen welke zijn gemaakt met de vier omliggende gemeen ten voor de bouw van 13 scholen, waar van vijf kleuterscholen. Of de bouw van deze scholen tevens gaat betekenen een kleiner aantal kinderen per klas, is nog zeer de vraag. Overigens zullen op korte termijn maatregelen moeten worden ge nomen in verband met de bouw van 1000 woningen, welke uiteraard ook be woond zullen woden door schoolkinderen. De genoemde maatregelen moeten ervoor zorgen, dat er geen lacune ontstaat bij het betrekken van deze woningen. Ge hoopt wordt voor september volgend jaal de nodige maatregelen te hebben getrof fen. De kosten voor de Volksmuziekschool zijn sterk gestegen. Oorzaken zijn de hogere prijzen en het groter aantal leer lingen. Het in de begroting genoemde be drag kon door bepaalde omstandigheden niet meer gecorrigeerd worden, doch het is aanzienlijk lager, dan vermeld staat. De balletschool is self-supporting'. Echter naar mate de Volksmuziekschool groeide, nam het aantal leerlingen dat van klas sikaal naar individueel onderwijs over stapte, aanzienlijk toe. Ook dat betekent dus een aanmerkelijke stijging van de kosten. Met uitzondering van de piano, brengen de leerlingen zelf hun instrument mee. Deze instrumenten gaan maar 2 tot 3 jaar mee, zodat men moeilijk het lesgeld kan verhogen. Vooral omdat de Volksmuziekschool er is voor iedereen. Overigens loopt de duur van de bepa lingen der school af, zodat zij zullen moeten worden herzien. Er is geïnformeerd naar de subsi diëring van het jeugdwerk. Wethouder Van Herpen wees er op, dat thans een zeer speciale ontwikkeling gaande is met betrekking tot het Jeugdzorgwerk. Zo worden thans besprekingen gevoerd tus sen het R.K. het Hervormd en Gerefor meerd Jeugdzorgwerk en de Zandkraai om tot samenwerking te komen, zo deel de hij tot slot mede. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Ook mevrouw J. H. Vervelde-Wagenaar (V.V.D.) had de ge meentelijke fusie tot een kernpunt van haar beschouwing gemaakt. „Ze moeten in Den Haag maar eens afzien van het „veroveren" van Heemskerk", zei zij, in tussen wel de deur wagenwijd openend voor intergemeentelijke samenwerking. Zij haalde er Thorbecke bij, die ge schreven heeft dat elke annexatie onver antwoord is als die niet wordt geëist door het algemeen belang. En Heemskerk kon zijn aandeel in de ontwikkeling best dra gen. Lof had zij voor de manier waarop de mogelijkheden op onderwijsgebied zijn benut, met name de samenwerking met Beverwijk, Castricum en Uitgeest. Het was haar een raadsel waarom er nog steeds geen woningbouwvrijheid is. In tussen zit men met het woningprobleem, waarbij doorstroming de oplossing is. Van belang voor die doorstroming achtte zij een bejaardentehuis waar de bewoners hun individuele leven kunnen leiden en toch goede collectieve voorzieningen heb ben. Zowel voor de woningnood als voor de bejaarden vroeg zij het college tijdig maatregelen te nemen voor een dergelijk tehuis. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Tot grote verrassing van de raadsleden heeft wethouder H.J. M. Roozen (KVP) dinsdagavond tijdens de begrotingsbehandeling aangekondigd, dat juist die dag het ontwerp was bin nengekomen voor een overeenkomst, die de Spoorwegen de gemeente aanbiedt bij de bouw van het station. Bij het invoeren van de zomerdienstregeling volgend jr.ar zullen de eerste treinen hier stoppen. Het zal een van de eerste stations in ons land worden die zijn uitgerust met een super markt. Met het koppelen van een supermarkt aan een station volgt men het voorbeeld van Zweden, op deze wijze de aantrekke lijkheid vergrotend. De Spoorwegen heb ben overigens ook overwegingen van ren tabiliteit voor deze opzet. De wethouder maakte tevens bekend dat het een super markt van Simon de Wit zou worden. Op de hypothetische vraag of zo'n win kel daar nu wel nodig is gezien het win kelcentrum op net Europaplein, ant woordde de heer Roozen bij voorbaat dat de supermarkt inderdaad nuttig is voor de leefbaarheid van de wijk Zuidbroek, omdat de afstand tot het Europaplein toch niet zo klein is. Zoals bekend is het station geprojec teerd tussen Zuidbroek en Oosterwi.ik In de vergadering van december zal de ont werpovereenkomst aan de raad worden voorgelegd. „We hopen er heelhuids uit te komen", aldus de wethouder, „hoewel het gebruikelijk is dat een gemeente in zo'n geval een veer laat".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5