RAAD VAN VELSEN NOG BOORDEVOL WENSEN LOCO-BURGEMEESTER DE BOER: Samenvoeging IJmondgemeenten is binnenkort een feit Verzet tegen Telstar-subsidie Subsidiebeleid op de helling P.v.d.A. voorziet moeilijker tijden in bedrijfsleven Uitvoegen om in te nemen Rijdt veilig met melk Zorgen over ontslagen bij Van Gelder Papier Attentie voor de jongeren VVD IN CONFLICT MET B. EN W. OVER HUISVESTINGSBELEID P rot.-christelijke- fractie: P.S.P.-FRACTIE: K.V.P.-FRACTIE: WOENSDAG 27 NOVEMBER 1968 9 99 Paul van Ewijk V isserij ADVERTENTIE Sint sprak tot Piet: ,,Hé, zeg, Kijk eens naar de hoe ken van de Willems- beekweg Eén winkel vol heerlijk banket En één met palinglekker vet Piet, jij bent een zoetekauw Ik ben een beetje flauw Dus jij bij Van Ewijk naar binnen En ik naar Kras, voor we beginnen Neem ook nog wat marsepein Dan neem ik een bokking uit azijn Daarna gingen beide snaken Naar meer van die zaken Want de mens is gesteld Op goede waar voor z'n geld Besteed dus uw geld niet mist Bij Van Ewijk banket, bij Kras Uw vis. BROOD- EN BANKET BAKKERIJ Vishandel F. Kras Willemsbeekweg hoek Veiserduinweg (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Nimmer heeft men in de Velsense gemeenteraad de defini tieve samenvoeging van de drie IJmondgemeenten met meer stelligheid horen aankondigen, dan dinsdagavond tijdens de derde zitting van de be grotingsbehandeling. Wethouder H. de Boer verklaarde toen namelijk als loco-burgemeester en voorzitter in zijn antwoord op de algemene beschou wingen der leden er positief van overtuigd te zijn, dat deze samenvoeging thans binnen betrekkelijk korte tijd zal worden gerealiseerd. De heer De Boer baseerde deze uitspraak op hem bekende feiten, die de raad voor lopig nog moeten worden onthouden en voorts op de persoonlijke over tuiging dat het een bijzonder groot schandaal zou zijn, wanneer de komst van één gemeente nog langer om louter politieke redenen wordt uitgesteld. Bovendien was de loco-burgemeester van mening dat alleen door een samenvoeging de belangen van burgerij en ambtenaren behoorlijk veilig kunnen worden gesteld. Een ander argument van de heer De Boer was het feit dat er door de in dustrie ongeveer één miljoen gulden per dag in de IJmond wordt geïnvesteerd, zonder dat er een apparaat aanwezig is om dit alles te begeleiden. Op deze ma nier worden ook de enorme belangen van het personeel op een onverantwoordelij ke wijze op het spel gezet. „Na tien jaar studie kan dit alles nu vrij vlot verlo pen", besloot de loco-burgemeester zijn nogal opzienbarende uitspraak, „welnu, laat het dan ook snel geschieden, want uitstel kan nu toch werkelijk niet langer worden gedoogd". Aan deze verklaring van de heer De Boer was al een reeks van opmerkingen voorafgegaan, in antwoord op het scala van wensen en critiek, dat tijdens de al gemene beschouwingen uit de raad kon worden beluisterd. Zo schaarde de loco- burgemeester zich ditmaal aan de zijde van radicaal Zuurbier, die op een later sluitingsuur had aangedrongen voor de (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Ook de Prot.-Chr. frac tie had enige sprekers gerecruteerd bij de voorbehandeling van de begro ting in afdelingen, waaronder de heer Algra, die het subsidiebeleid ter sprake bracht. Hij vroeg het college hiervoor een aantal duidelijke vuist regels te willen verstrekken, omdat het hem thans wel eens moeilijk viel vast te stellen, welke normen nu eigenlijk worden gehanteerd. Daar naast kondigde spreker nu reeds aan, dat drie leden van zijn fractie zich tegen de subsidie voor Telstar zullen verzetten, welk standpunt zij later nog denken te motiveren. De heer Roosendaal gaf op zijn beurt te kennen, dat- de Prot. Chr. frac tie het volste vertrouwen heeft in het subsidiebeleid van het college. Toch was hij nieuwsgierig naar het aantal klach ten dat bij de woningstichting is binnen gekomen over verwaarlozing der huizen, evenals hij informeerde naar de hoe veelheid aangemelde ratten. Ten opzichte van de gesignaleerde ver- (Van een onzer verslaggeefsters) De P.S.P.-vertegenwoordiger C. Hoek begon met een complimentje voor het college voor de wijze waarop men het saneringsplan voor oud-IJmuiden tot stand heeft laten komen, met veel overleg en inspraak. Wat het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied betreft vond hij de huidige ontwikkelingen nogal onevenwich tig. „Het eerste deel van het industrie gebied is al in gebruik genomen, maar wat bij voorbeeld de infrastructuur en de zuivering van het afvalwater betreft zou er nog niet veel gebeurd zijn. Inzake die zuivering zag de heer Hoek een goede oplossing in ozonisering. Veel aandacht besteedde de P.S.P. aan het subsidiebeleid, dat men eens op de helling wil zetten om de grote beleids lijnen te bepalen. Dat zou dan moeten gebeuren vóór de samenvoeging van de gemeenten. Wat het sociaal-cultureel vormingswerk in Zeewijk betreft vroeg de heer Hoek zich af, of bestuur en leiding van het buurthuis „De Brulboei" hier een taak kan worden toebedeeld, nu hun werkge bied in oud-IJmuiden kleiner wordt. Voorts verwachtte de P.S.P. in de toe komst een gebrek aan parkeerruimte voor strandrecreatie, als men uitgaat van de in een provinciale nota genoemde cij fers. Liever dan uitbreiding van het zwembad aan de Heerenduinweg wilde de heer Hoek een nieuw zwembad, meer naar het westen, stichten. De heer J. F. J o 11 i e van de P.S.P achtte een sanering van het profvoetbal een bittere noodzaak. Zijn gedachten gin gen in de richting van een combinatie met Haarlem en Alkmaar, waar men met vergelijkbare moeilijkheden kampt als in Velsen. nielingen door de jeugd, meende spreker dat een en ander wel eens het gevolg zou kunnen zijn van een tekort aan re creatiemogelijkheden. Vandaar dat hij het betreurde dat er nog steeds geen terrein beschikbaar kan worden gesteld, waar de jongeren naar hartelust vei lig met hun bromfietsen kunnen knette ren. Tenslotte bepleitte spreker de her opening van de jeugdbibliotheek. De heer De Jong brak een lans voor een filiaal in Zeewijk van de mu ziekbibliotheek, terwijl de heer Visser in tegenstelling tot de mening van het college, zoals deze in antwoord op een betreffende vraag kenbaar was gemaakt bleef volhouden dat er wel degelijk dringend behoefte aan een wachthaven bestaat. horeca-bedrijven in Velsen, zodat hij hiervoor een nieuwe regeling in het voor uitzicht stelde. Wat de kermis op zondag betreft wees de voorzitter erop, dat het college nog nimmer een verzoek om open stelling heeft bereikt, waar trouwens al leen door de raad over zou kunnen wor den beslist. Wat het rampenplan betreft meende spreker dat een en ander enigszins voor barig in de publiciteit is gekomen. Overi gens vereist dit voor apparaat en appara tuur een geweldige organisatie, hetgeen alleen in groter verband kan worden ver wezenlijkt. Voor dit samenspel achtte hij ook het inschakelen van de B.B. noodza kelijk, voor welke organisatie de loco burgemeester overigens voor de volgende begroting een verlaging van de bijdrage met 6700 kon aankondigen. De heer De Boer ging ook uitvoerig in op de critiek, welke ten opzichte van de visserij kenbaar was gemaakt, waar bij hij met enige cijfers trachtte aan te tonen dat de gewraakte achteruitgang een onjuiste conclusie is geweest. Zelfs wordt IJmuiden nog met recht als de grootste vissershaven van Nederland be schouwd. Bij dit alles komt dat de macht van het gemeentebestuur hier slechts beperkt is, omdat het havengebied tot het rege ringsbeleid behoort. Ongetwijfeld ontstaat er wel eens kortsluiting bij de verschil lende departementen, waarover door de minister reeds overleg is toegezegd. Van daar dat door spreker een commissie kon worden aangekondigd, waarvan drie le- deri door gemeente en drie door de mi nister zullen worden aangewezen. Ook wilde de voorzitter nog even vaststellen dat de recente conflicten op de terreinen van het Staatsvissershavenbedrijf, bij Hoogovens of andere grote bedrijven tot de onmogelijheden zouden behoren. Wegens het vergevorderde uur wenste de voorzitter het hier voorlopig bij te la ten, zodat hij op de vergadering van he denavond het beantwoorden der vragen zal voortzetten. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Bij de rubrieksgewijze behandeling van de begroting bleek de heer J. van Os van den Abeelen als P.v.d.A.-woordvoerder grote waar de te hechten aan een inventarisatie van de woningbehoefte. Bij alle aan dacht die op het ogenblik de bouw van pensiontehuizen en verpleeg tehuizen voor de bejaarden krijgt verzocht dit raadslid thans speciale aandacht voor het stichten van ver zorgingstehuizen voor bejaarden om het zogenoemde „gesloten circuit" in dit opzicht waar te maken. De arbeidssituatie bij Van Gelder Pa pier, alsmede de onrust bij Hoogovens en in het visserijbedrijf waren voor de heer Van Os aanleiding om niet uit te sluiten dat er moeilijker tijden aanbreken in dit opzicht. Hij achtte het van groot belang, dat de raad zo goed mogelijk wordt ge ïnformeerd over hetgeen er gaande is in het bedrijfsleven en wanneer dat niet in alle openbaarheid zou kunnen geschie den, dan zou hij het op prijs stellen wanneer B. en W. de raad zo mogelijk vertrouwelijk zouden inlichten, opdat men zich goed kan oriënteren. De heer H. Koster, eveneens spre kend namens de P.v.d.A., zou graag de totale exploitatie van het gasbedrijf eens opnieuw willen bezien en niet nu al maat regelen nemen als het verminderen van de service en het veranderen van de toon zaal. „Het bedrijf heeft de periode van omschakeling op aardgas achter de rug en we dienen nu eerst even af te wachten hoe het bedrijf zich verder in een stabielere periode ontwikkelt". Drs. M. Roessingh merkte namens deze partij op, dat er in Zeewijk terrei nen zijn gereserveerd voor bijzondere be bouwing, die bebouwd kunnen worden n Ml v Ml 1 9-' W* De Velsense V.V.D.-fractie tijdens de begrotingsbehandeling, v.l.n.r.: mr. J. H. Waller, mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn, A. J. Schotman en ir. G. A. Schoonkind. naar mate de behoefte aan gebouwen voor bijzondere of openbare doeleinden blijkt en aanvragen worden ingediend, al thans zo stellen B. en W. hét. De heer Roessingh was het niet zonder meer met dit uitgangspunt eens. Volgens dit raads lid kan men ook uitgaan van voorzie ningen die men in een bepaalde wijk op grond van algemene normen" noodzake lijk acht, zonder dat de behoefte al is ge bleken en de aanvraag al is ingediend, althans zo stellen B. en W. het. De heer Roessing was het niet zonder meer met dit uitgangspunt eens. Volgens vdit raadslid kan men ook uitgaan van voorzieningen die men in een bepaalde wijjk op grond van algemene normen noodzakelijk acht, zonder dat de behoefte al is gebleken en de aanvraag al is ingediend. In dit kader paste het woord „planning". De heer Van Os van den Abee- 1 e n vroeg het college of er al een rede lijk overleg plaatsvindt over onder meer de vestiging van Progil in. het westelijk havengebied en tenslotte stelde hij nog een belangrijke zaak aan de orde, waar van de achtergrond niet iedereen hele maal duidelijk zal zijn, maar die toch wel grote aandacht verdient. Dit raadslid meende iets van spanning te bespeuren in de verhouding tussen de wethouders die verantwoordelijk zijn voor de woningbouw en voor de woning toewijzing. Die spanning-zou min of meer onvermijdelijk zijn, omdat de problemen waarvoor beiden zich gesteld zien in het kleine verband van de gemeente Velsen niet op te lossen zijn. Men zou in dit opzicht de IJmond als één geheel moeten zien en in IJmondverband naar oplossin gen moeten zoeken, waarbij zich dan auto matisch meer mogelijkheden voordoen. Het Velsense bestuurscollege in zijn huidige samenstelling, v.l.n.r.: wet houder C. Ockeloen, loco-burge meester H. de Boer, J. Veenstra, gemeentesecretaris, wethouder J. van Leeuwen en wethouder J. G. Kolkman. ADVERTENTIE Voeg om de 20(1 km even uit om een glas melk in te nemen. Want melk is het beste wat er is voor een scherpe blik en een snel reaktievermogen. Mee eens Vraag dan het gratis embleem aan het N.Z.B., Postbus 4530, Rijswijk (ZH). (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Evenals de V.V.D. en P.d. A.-woordvoerders maakte de heer Th. C. Witte van de K.V.P.-fraktie zich on gerust over het ontbreken van concrete gegevens over de werkelijke woningbe hoefte in Velsen. Hij zou graag verne men met welke opdracht de thans ge vormde ambtelijke werkgroep van start is gegaan. Het feit dat het inwonertal van de ge meente is teruggelopen had hem verrast en de heer Witte zou graag nader wor den geïnformeerd1 over de motieven die aanleiding zijn om de gemeente te ver laten. Het badhuis in i Santpoort zou dit raads lid willen handhWen, desnoods met een kleinere outillage. Het zat de heer Witte dwars, dat de plaatselijke overhead niet tijdig en vol doende is ingelicht over de ontslagen bij (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Het radikale raadslid Jac Zuurbier bleek aan een korte spreekbeurt voldoende te hebben, om enige uiteenlopende zaken aan de orde te stellen. Zo noemde hij' het zojuist ge restaureerde „Beeckesteyn" „een duur prestigeobject" en achtte hij het een jammerlijke zaak, dat de jongeren zo moeilijk bij hun woningbehoefte tege moet kunnen worden gekomen. Ook wil de spreker nu eindelijk de nota over Telstar wel eens zien en informeerde hij of er bij de aankoop van de PEN- centrale in IJmuiden ook contact is op genomen met de jongeren, die hier toch straks gebruik van moeten maken. Voorts drong de heer Zuurbier aan op meer parkeerplaatsen bij het Semafoorduin, om tenslotte de vraag te stellen of het in het voornemen ligt professor Vol- muller met een derde verkeersonderzoek te belasten. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Tamelijk felle critiek had de V.V.D.-fractie op het huis vestingsbeleid van het college en vooral op het ontbreken van voldoende gegevens waarop het beleid zou kunnen worden gebaseerd, zoals uit de antwoorden van B. en W. op eerder gestelde vragen zou zijn gebleken. Er is namelijk nog steeds geen onderzoek naar de werkelijke woningbehoefte in de gemeente ingesteld, al is een werkgroep uit het eigen personeel daar mee bezig. „Het college beweert glashard te streven naar een evenwichtige bebouwing in Zeewijk, maar dat is een slag in de lucht, want men kent de behoefte niet en gaat uit van een subjectieve interpretatie van de onvol doende gegevens die ter beschikking staan. Dat leidt tot een controverse tussen het college en onze fractie. „U mag niet te veel afleiden uit de wensen die op het huisvestingsbureau be kend worden, want ledereen wil zo goed koop mogelijk wonen, hetgeen nog niet betekent dat men geen duurdere woning zou kunnen betalen" aldus de heer A, J. Schotman, die vervolgde: „Uit een onderzoek van het ministerie is gebleken, dat in Nederland drieënveertig percent minder dan tien percent van het inko men aan huur besteedt". De heer Schot man legde verband tussen het bouwen van goedkope huizen en het afbreuk doen aan kwaliteit en woongenot, alsmede tussen het gemiddeld hoge inkomen van de Vel- senaren en het in verhouding grote aan tal goedkope woningen. ,,De minst-draagkrachtigen kan men ook met de „goedkope" woningen in Zeewijk niet helpen", was een van zijn opmerkingen. Over de hoogbouw zei hij onder meer: „Algemeen blijkt een grote voorkeur voor eengezinshuizen en de exploitatie- verschillen tussen eengezinswoningen, ho ge flatbouw met lift en lage flatbouw zon der lift ontlopen elkaar niet veel, terwijl de ruimtewinst die men met hoogbouw zou boeken een zeer aanvechtbare zaak is gebleken". De heer Schotman veronderstelde, dat een bouwwijze zoals deze in Zeewijk wordt toegepast op de duur zal leiden tot een wedloop naar de kleinere dorpen waar eengezinswoningen beschikbaar ko men, vooral door de mensen die een ho gere huur kunnen betalen. Dat zou lei den tot een zeer eenzijdige samenstel ling van de 'bevolking die overblijft en extra ontevreden wordt omdat men niet ook weg kan trekken. In al deze opmerkingen lag een warm pleidooi besloten voor een meer gevari eerde woningjbouw met meer eengezins woningen en wel hoogbouw maar dan met luxueuze flats. „Het college vaart nu in de mist", was een van zijn verwijten en de heer Schot man kondigde aan voorlopig zijn goedkeu ring te zullen onthouden aan voorstellen tot het bouwen van meer goedkope wo ningen. omdat de gegevens ontbreken waaruit zou kunnen blijken, dat de 13- hoefte daaraan het grootst is. Ook de heer Schotman vroeg zich af, of er wel voldoende coördinatie is tussen de wethouders voor de woonruimteverde ling en de «volkshuisvesting en hij stelde daarbij de vraag of deze zaken niet in één hand moeten worden gehouden. Van Gelder Papier. Hij constateerde een leemte in de contacten en noemde het een normale eis dat het bedrijf een open en sociaal verantwoord beleid voert, te meer daar de overheid wel altijd gecon fronteerd wordt met de brokken. „Als de verhalen die nu de ronde doen over komende ontwikkelingen bij Van Gelder Papier maar half waar zijn dan moet ik me ongerust maken over een on sociaal beleid", aldus de heer Witte, die aan het college de concrete vraag stel de: „Welke stappen denkt u in deze te ondernemen?" De heer J. A. Andriesma van de K.V.P. stelde het subsidiebeleid aan de orde, in die zin dat hij zich af vroeg of er wel voldoende contact is met de subsidie-ont vangenden. Kwalijk vond hij, dat de sub sidie-ontvangenden soms lang moeten wachten op voorschotten waardoor er schulden ontstaan, waarin men moet voor zien door geld bij banken te lenen. „Men financiert dan de gemeente", was zijn conclusie. De heer Andriesma gaf voorts als zijn mening, dat men de opzet van de winkel galerij aan de Hagelingerweg in Santpoort moeilijk als geslaagd kan beschouwen. Hij noemde in dit verband de eenzijdige bezetting. Content was dit raadslid met de finan ciële injectie die het gemeentebestuur Telstar heeft gegeven in de vorm van een jaarlijkse bijdrage van 85.000,-, maar kwalijk vond hij. het. dat er nog steeds geen definitieve bestuursvorm voor Telstar is gevonden. Dat zou naar buiten uit een slechte indruk maken. De heer W. N. Koopman van de K.V.P.-fraktie stelde vast, dat B. en W. vorig jaar nog hebben gepleit voor een wachthaven voor de binnenscheepvaart, terwij] het college nu naar Amsterdam verwijst en betoogt, dat de behoefte aan een dergelijke wachthaven niet is geble ken. In dit verband sprak de heer Koop man de verwachting uit, dat de beteke nis van IJmuiden als vissershaven zal afnemen en dat IJmuiden als industriële haven belangrijker zal worden. In dit ka der zou de wachthaven in de toekomst van betekenis kunnen worden en B. en W. zouden daarom niet passief mogen blij ven. Ten opzichte van de verwerking van visafval zouden B. en W. evenmin een passieve houding mogen aannemen. De heer Koopman wraakte ook het ont breken van voldoende gegevens over de woningbehoefte. Dit raadslid zag in Vel sen zeker wel mogelijkheden voor meer eigen woningbezit. Een goede voorlichting zou er toe bij moeten dragen dat men beter ingesteld raakt op het betalen van een groter deel van het inkomen voor huur en woongenot.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9