VORMING VAN STAD- EN STREEKGEWESTEN BEELD VAN NOORDHOLLANDS TOEKOMST Mr. KRANENBURG: Haarlem in IJmond een even groot zusje krijgt Provincie wil geen herhaling van Rijnmond tajiVc cle individuele haarlotion Verleden van tram en bus te boek Discount-markt IN DE IJMOND IJmuiden Beverwijk Heemskerk §g§^ UIT DE ZAKENWERELD ZÊÊÈ - DONDERDAG 28 NOVEMBER 1968 11 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De nota's inzake bestuursvoorzieningen en de gemeen telijke indeling van Noord-Holland hebben woensdag tijdens de verga dering van Provinciale Staten een dag lang stof tot praten gegeven Daarbij werd duidelijk, dat stad- en streek- gewesten het beeld van de toekomst zullen bepalen sterke bestuuror ganen, die in grotere streken en ste delijke concentraties het beleid zullen uitstippelen. Lastige positie Motie-Steur „NIEUWS. City DE START voor het weekprogramma van City bestaat hedenavond uit de vertoning van „De witte zuster", het dramatische verhaal over de ver boden liefde tussen een jonge officier en een klooster linge. De oudere generatie herin nert zich wellicht nog verfilmingen uit het verleden, respectievelijk met Lilian Gish en Ro nald Colman en Clark Gable. Thans spelen Yolanda Varela en George Mistral de hoofd rollen in deze his torie over een moeilijke keuze tussen roeping en liefde. Vervolgens kan men tot en met zondagavond weer eens heerlijk griezelen op „De spookzolder", waar niet alleen Susannah, de jonge erf gename van een behekst kasteel door boze geesten en kwaadaardige krank zinnigen in een wurgende greep van angst wordt gehouden, maar ook het publiek, dat bij het kijken naar deze knap gebouwde en direct aanspreken de film geen tijd wordt gelaten, zich zijn dagelijkse zorgen te herinnereij. Stadsschouwburg Luxor Kennemer theater Marquette theater ■mmmrnmm Atmöwn Het geheim van het onvergelijkelijke karakter dat aan alleTabac Original creaties eigen is, berust op het volgendeprincipe: van het beste hebben wij het meest edele gekozen en voor u uitgebalanceerd. De individuele geur van Tabac Original vormt een onmiskenbare bijdrage tot verster king van uw strikt persoonlijke accent. Alleen onze creaties mogen dit teken dragen. Het is internationaal gedeponeerd en staat garant voor geur en kwaliteit. isÈ3&= Haartabac is een individuele haarlotion. Bestemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. Haartabac bevordert de natuurlijke bloed circulatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met Haartabac geeft u het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend haar. Haartabac werkt verfris send en opwekkend. De individuele geur accentueert het gevoel goed verzorgd te zijn. Haartabac in de doserende flacon vanaf f 3,95. MAURER+W1RTZ STOLBERG IM RHEINLAND In dit beeld past de theorie van vier pijlers rond het Noordzeekanaalgebied, te weten Groot-Amsterdam, de Zaan streek, de IJmond en de rond Haarlem gegroepeerde gemeenten. Uitgangspunt van deze theorie is het standpunt van het provinciaal bestuur, dat het in Noord-Hol land geen herhaling wenst van de Rijn mond. Vknuit de Staten werd er enige critiek geuit op de scheiding van de gemeenten in Zuid-Kennemerland en die van de IJ mond. Gedeputeerde Staten hadden in de nota naar voren gebracht, dat de struc tuur van de „dynamische" IJmond niet past bij Haarlem en omstreken, waar het beleid meer conserverend gericht is. De commissaris der Koningin, mr. F. J. Kranenburg, zei hierover: „Haar lem krijgt een even groot zusje naast zich met alleen een andere baan". De heer Kranenburg achtte het wenselijk dat Pro vinciale Staten bij de ontwikkelingen op bestuurlijk niveau een grotere inbreng krijgen. De heer J. Harm'sen (P.v.d.A.), vond de stelling, dat de gemeenten in Zuid-Kennemerland op grond van hun structuur niet bij de IJmond zouden ho ren niet genuanceerd genoeg. De argu menten. dat de op een conserverend be leid afgestemde agglomeratie-Haarlem, niet in overeenstemming valt te brengen met de dynamiek van de IJmond, hadden hem niet kunnen overtuigen. Ondanks de tegenstellingen hebben bei de streken veel gemeen ruimtegebrek, wo ningnood en het Spaarnwouderbos. De heer Harmsen betwijfelde of een groot bestuursgebied tot spanningen zou leiden. Voorts verzocht hij G.S. aandacht te wil len schenken aan de „lastige positie" van de gemeente Haarlem. De laatste opmerking werd onderschre ven door de K.V.P.-er dr. G. P. Free man, die verder zei dat samenvoeging van gemeenten ook riskante aspecten heeft; de kraan kan namelijk niet meer worden teruggedraaid. De K.V.P.-frac tie was ook niet helemaal gelukkig met de vier pijlermethode. Er zijn conclu sies maar het samenspel is nog nauwe lijks begonnen, aldus de heer Freeman. Mr. P. J. Boukema (prot. chr.) wil de een en ander zien tegen de achtergrond van een „bestuurlijke crisis". Het be stuur is achtergebeleven bij de maatschap pelijke ontwikkelingen. Enige reserve had mr. Boukema met betrekking tot de be perkte taak van Zuid-Kennemerland. Hij vond het minder logisch, dat Velsen- Zuid niet binnen Haarlems territoir wordt gerekend. De heer P. Hoogerwerf (P.S.P.), sprak van een bestuurlijke spraakverwar ring. Grote concentraties hebben als na deel dat de afstand tussen bestuurder en bestuurde groter wordt. De liberale func tie liet bij monde van mr. J. E. Goud smit weten, het Noordzeekanaal als een natuurlijke grens te zien. In de IJmond zouden twee sterke gemeenten moeten komen, terwijl Santpoort eventu eel bij Bloemendaal zou moeten worden ge voegd. Samenvoeging kan alleen op vrij willige basis geschieden, aldus het lid W. H a r t o g, die met name zijn grieven te gen het plan voor eenwording van de Zaanstreek kenbaar maakte. De heer B. M. Steur (Boerenpartij) tenslotte vreesde, dat de burgers in de „warwinkel van elkaar overlappende organen" geen weg meer zouden weten. Hij eiste, dat aan de vorming van be- stuurschappen directe verkiezingen zou den voorafgaan. te verwezenlijken wilde de B.P.-er des noods een wijziging van de kieswet for ceren. Dat is niet nodig, antwoordde Gedepu teerde Roelse. want de wet op de ge meenschappelijke regeling is op de hel ling en in de nieuwe vorm zal het kies- element worden opgenomen. »Tj„ I Voorts werd het in de fracties als een Naar de mening van de Gedeputeerde is dit mogelijk, door een groter bestuurs- ^Twa/gestefd D^ar zwkhtte d'e heer^ apparaat te belasten met economische ™een was gesteld. Daar zwichtte de neer 1 Steur voor. Zijn motie zal nu in de com missie voor bestuursvormen worden beke ken. Gedeputeerde mr. J. Roelse zei in zijn antwoord, dat locale bestuursstructu ren dienen te worden aangepast in de schaal waarin de ruimtelijke ontwikke ling zich voltrekt. Bij de vorming van stad- en streekgewesten zal echter tevens d°' -'ralisatie moeten worden doorge voerd. en ruimtelijke zorg, structuur- en bestem mingsplannen, industrie, wegen en open baar vervoer. Kortom zaken, die voor het gewest van groot belang zijn. Voor de gemeenten blijft dan de taak om een toe nadering te vinden tot de burgerij. Hier bij zouden meer sociale en culturele aspec ten naar voren komen. In het Gooi wordt I reeds in deze richting gewerkit, aldus mr. Roelse. Na de Staten een compliment te hebben I gegeven over de wijze waarop over het toekomstbeleid wordt meegedacht, gaf mr. Kranenburg vervolgens een uitvoerige beschouwing over de vi er-pijlertheorie. De geboorte van deze theorie was een I zuiver politiek gebeuren geweest, waar mee men in Noord-Holland de introductie van een Rijnmond in het Noordzeekanaal gebied wil voorkomen. De Rijnmond moet I zijn levensvatbaarheid steeds opnieuw aantonen, aldus mr. Kranenburg. In het gebied rond het Noordzeeka naal zullen zich sterke bestuurseenheden I aandienen, die nu al op het gebied van onder meer geluidshinder, hygiëne en re creatie voorspoedig samenwerken. De vier stedelijke concentraties zullen vol gens de commissaris der Koningin eerst voldoende bestuurskracht moeten opbren gen voordat aan verdere integratie kan worden gedacht. „Er ligt al een brug op de pijlers; dat zijn U en wij". De agglomeratie-IJmuiden ligt op het I kruispunt van drie streken. Dat betekent een meer gecompliceerde functie van het komende IJmuiden, aldus mr. Kranen burg. Met deze mededelingen konden de statenleden zich wel verenigen. De heer Steur kwam vervolgens met de „beloofde" motie op tafel. Het zou democratischer zijn ook in het belang van de kleine partijen indien de be stuursleden van te stichten organen ge-1 kozen en niet benoemd worden Om dit (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tijdens een bijeen komst in het Noord-Zuid-Hollands Kof fiehuis in Amsterdam, gelegen tegenover het Centraal Station, is door de direc teur van de uitgeverij J.H. de Bussy N.V. de heer J. J. F. Aleva het eerste exem plaar van het boekje „Per Noord-Zuid er op uit" overhandigd aan de directeur van de N.Z.H., mr. J. P. A. van Balle- goyen de Jong. Het boekje, geschreven door H. J. F. de Roy van Zuydewijn, heeft als onderti tel „Een tramreis van Volendam naar Scheveningen" en handelt over de ge schiedenis van de „Blauwe Tram" en haar voorlopers in dat gebied. Tal van foto's zullen zowel bij de jongere gene ratie, het is pas zeven jaar geleden dat de tram in Haarlem voor het laatst reed als bij de oudere generatie herinneringen oproepen. Bij de uitgeverij De Alk in Alkmaar zijn in de Alk-reeks een tweetal boek jes verschenen over N.Z.H. Het eerste deeltje gaat over het tramtijdperk, het tweede over het busbedrijf. Een dezer dagen zullen wij in onze krant een be schouwing aan deze drie uitgaven wij den. VAN DE IJMOND (Van een onzer verslaggeefsters) Woensdagmorgen is de nieuwe Dis count-Markt aan de Lange Nieuwstraat 507, naast de HEMA, opengegaan. De naam zegt niet zo veel we dachten eerst aan iets met grammofoonplaten maar het blijkt „een witte supermarkt" te zijn, waarbij dat „witte" dan waar schijnlijk moet doen denken aan de witte benzinepompen. Dat wijst al in de rich ting van lage prijzen. Het woord „markt" benadert misschien nog het best de wer kelijkheid en dan een markt van levens middelen en huishoudelijke gebruiksarti kelen. De supermarkt maakt de indruk van een magazijn, waarin alles in kar tonnen dozen, zoals het binnenkomt, wordt uitgestald. De dozen worden dan we) even open gescheurd, zodat men zien kan wat er in zit en er komen grot» plakkaten met de opvallende prijzen bij te hangen. Om het verschil met een ge wone supermarkt te illustreren: er staan bij de ingang geen zelfbedieningsmand jes, maar uitsluitend wagentjes en dat duidt op het systeem: grote hoeveelheden van de meest gangbare artikelen. i=f ilms Een tafereeltje uit de griezelfilm „De spookzolder", die nu in City kan worden bekeken. VOOR DE REST van de week, dus tot en met woensdagmiddag „De wreedste aller Amazones", met als inhoud de won derlijke avonturen van een Engelse ja ger in het toernooi tijdens een safari, als hij een aangeschoten luipaard in de wildernis volgt en daarbij terecht komt in een voorhistorische wereld, waar blon de en donkere Amazones in een hevige machtsstrijd zijn gewikkeld. Een maat schappij, waar de mannen volkomen aan vrouwelijke willekeur blijken te zijn over geleverd. De mannelijke bezoekers zul len echter niet in hun waardigheid wor den gekrenkt, want dank zij de dappere bemoeiingen van de koene jager wordt de macht van de wrede vrouwtjes weer aanzienlijk beknot. Ter wille van de vol ledigheid dient dan tenslotte nog te wor den vermeld, dat in de matinee van zon dag „Cowboy in Afrika' wordt vertoond, voor welk verhaal de activiteiten van twee cowboys van het Wilde Westen naar het Afrikaanse oerwoud worden verplaatst HET PORTUGESE WOORD voor cy cloon is chubasco en als men dan weet dat de centrale figuur uit de film „De zeehavik" door zijn dorpsgenoten ook Chubasco wordt genoemd, zal men be grijpen dat hier weer een sympathieke „Draufganger" aan het werk is, die zich met élan in velerlei zeemansavonturen stort. Uiteraard erkent hij daarbij geen enkel gezag en staat hij altijd met zijn vuisten klaar om de tegenstanders onge nadig af te tuigen. Geen wonder dat een dergelijke knaap aan het slot een aller liefst Portugeesje in de armen wordt ge dreven. Deze onderhoudende film wordt hier zaterdag-en zondagavond vertoond, zondagmiddag afgewisseld met „Het te ken van Zorro", welke legendarische vrij buiter en degenvechter voor de liefheb bers van sensatie al lang geen onbekende meer is. DE CIA BLIJKT zich weer een nieuwe geheim-agent te hebben aangeschaft, dit maal in de persoon van een zekere Dick Smart, die evenals zijn talloze voorgan gers op het spoor van verdwenen atoom onderdelen wordt gezet. Na vele avonturen waarbij zijn charmante assistente door de gevaarlijke tegenstander nog onmen selijk wordt gemarteld, slagen zij er ten slotte in de boosdoeners onschadelijk te maken. Hoe zou het trouwens anders kun nen in „Dick Smart knapt 't op", met welke film het weekprogramma van dit theater tot en met zaterdag wordt inge zet. ISABEL SARLI, Argentijns fotomodel en schoonheidskoningin, mag vervolgens tot en met woensdag door middel van „Verboden jungledriften" sex en onrust brengen in een kleine mannenkolonie langs «en Zuidafrikaansa rivier, de Rio Parana. Het zijn eenvoudige riet snijders, die door de komst van deze sex- bom hevig van de kook raken en daar om gaan vechten en aanranden dat het een lieve lust is. Reclamezinnen als „Een verleidelijke vrouw, verstrikt in haar wil- I de begeerte" en „Een erotisch avontuur in het oerwoud, vol geweld, begeerte, haat en vuur" laten hier geen twijfel over I bestaan. Daarvoor was zondagmiddag „Zorro, de gemaskerde wreker" al ver toond, waarin deze legendarische held. I die moet hebben geleefd onder de Spaan se bevolking van Californië ten tijde van de Amerikaanse bezetting omstreeks 1830, Zijn avonturen bij het verzet tegen de overweldigers worden ditmaal in Ci nemascope uit de doeken gedaan. EEN AMERIKAANS ruimtevaartuig wordt gedwongen een noodlanding te ma- I ken op een onbekende planeet, waar de overlevende bemanningsleden een merk waardige samenleving ontdekken, welke geheel door beschaafde, aapachtige we zens wordt geleid, terwijl de hier aanw- zige mensen tot een lagere orde behoren en dan ook als dieren worden behandeld. Een „Apenplaneet". GEORGE TAYLOR, een der beman ning-sleden (Charlton Heston) weet in con- I tact te komen met de vrouwelijke apen- dokter Zira (Kim Hunter) die reeds in het geheim de theorie ontwikkelde dat heel vroeger de mensen het superieure ras zijn geweest. Zij helpt Taylor bij een ontsnappingspoging en dit brengt een I reeks hoogst verrassende avonturen op gang, met een geheel verrassende cli max. Regisseur Franklin J. Schaffner heeft van dit ongewone gegeven een bui- I tengewoon boeiende en verzorgde scien- ce-fictionfilm gemaakt.die uitmunt door aankleding, grime en keuze van landschap pen, bijkomstigheden welke in dit geval van groot belang zijn gebleken om de ma cabere illusie van de apenkolonie als rea liteit te verstoren. Deze bijzonder aan te I bevelen film draait hier van zondag tot en met woensdag. DE REST VAN dit weekprogramma I bestaat uit „De wraak van She" met de nieuwe ontdekking Olinka Berova in de hoofdrol tot en met zaterdag - ,de al enige jaren oude, maar nog altijd uiter mate boeiende griezelfilm Rilling" voor de voorstelling van zaterdag- I nacht en de aantrekkelijke western „Schrikbewind in Ocatilla" voor de eer- ste matinee van zondag. DE DIRECTIE van dit theater heeft de I beroemde oorlogsfilm „The bridge over the river Kwai" weer eens naar Heems kerk teruggehaald, om hier zaterdag, zon dag en dinsdag opnieuw in de avondvoor- I stellingen te worden vertoond. Voor de beide matinee's van zondag kan men kie zen tussen de klucht „Van de marine moet I je het hebben" en de western „Heilege- broed". ADVERTENTIE erftlf after shave, pre-shave, scheerzepen en -crèmes, deodorants, talkpoeder, eau de cologne, haarcrème, haarlotion, luxe zepen r* nr.nnr*.r^ it*? rtrr*™ [iy.-"*- - 1 yrnGY.M jliws xr'.li i» Uhi> uu fnraJslail.ilÜiw iwtawr

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11