Ideeënrijke expositie Groupe Automat in Galerie-T Op zoek naar bredere basis NU IN BOEKVORM Haarlems Dagblad IJmuider Courant m Den Haag: „Ze zien niet hoe weinig we kunnen doen Ex-vrijwilligers hebben veel critiek op werk van Nederlands vredeskorps Bij opleiding inspraak gewenst Haarlemse politierechter Marcel' Beverwijkse Courant BEELD EN BEWEGING Agrariërs vragen 7 percent meer 15 I Bon I I DONDERDAG 2 8 NOVEMBER 1968 UTRECHT De drie bij het NVV, NKV en CNV aangesloten agrarische werknemersorganisaties verlangen bij de komende loononderhandelingen een loons verhoging van zeven percent en verkor ting van de arbeidstijd met 65 uur per jaar. HAARLEM „Beeld en be weging". Het is het motto van de ex positie van de „Groupe Automat" in Galerie-T. Vijf nu in Parijs werkende kunstenaars vormen die groep en ge zamenlijk experimenteren zij op het terrein van de synthese tussen beeld- dend vormen en beweging. Het ter rein is niet door hen ontdekt. Na de laatste oorlog is het bewegingsele ment in de beeldende kunsten ook door anderen geëxploiteerd en vaak ook weer verlaten. Deze groep echter heeft het idee echter als uitgangspunt genomen mét de bedoeling om al werkende nieuwe wegen te vinden en daardoor de beeldende kunst daad werkelijk te beïnvloeden. De samen stelling van de groep doet in dit op zicht alle goeds verwachten en deze tentoonstelling in Galerie-T is dan ook een werkelijke belevenis. Synthese Kunst en techniek Hein Steehouwer door dos Lodewijks Bon (Van onze correspondent) DEN HAAG „De vrijwilliger heeft een flinke dosis verdraagzaam heid, incasseringsvermogen en gevoel voor betrekkelijkheid nodig. Hij moet soepel zijn, zich kunnen aanpassen en respect hebben voor de mening van een ander. Hij moet over doorzet tingsvermogen beschikken en zelf initiatieven kunnen nemen. Hij moet misschien een primitieve behuizing voor lief nemen en twee jaar werken in de tropen tegen niet meer (maar ook niet minder) dan een redelijke vergoeding. Naast enthousiasme is vooral nuchterheid van belang". Werk groei) Brochure Politiek Ongrijpbaar Gewoonste dingen Kredietkaart Uitkijken Creëren is identiek aan „leven", maar het is leven op een niveau met verhoogde geestelijke spanning. Het is een toege spitste geestelijke arbeid met onder meer als doel de achtergronden van alle vorm van leven te ontraadselen. Dat laatste niet om redelijke antwoorden te vinden, want veel creaties leveren weer nieuwe raadsels op. vaak „verdichtingen" met opzet. En toch brengen die nieuwe raad sels de geestelijk levende mens verder op zijn weg. De mens kan zich aan zich zelf niet verklaren, zonder zich van tijd tot tijd terug te vinden in de creaties van anderen. Hij herkent zich in kunst werken, om het even tot welk gebied van de kunst ze behoren. Naarmate meer elementen uit het le ven worden betrokken bij het scheppen van een kunstwerk, stijgen ook de kan sen op die herkenning, op zelfontdekking, zowel bij kunstenaar als bij luisteraar of toeschouwer. Het is al veel eerder ont dekt en het verklaart ook het feit, dat bij voorbeeld een opera met als elemen ten muziek, zang, dans. acteertalent en decors vëel meer liefhebbers trekt, veel meer gemeengoed kan zijn, dan bij voorbeeld een schilderij van Mondriaan, waarin slechts een zeer geselecteerd deel van de aan mystiek verwante be wustzijnsinhouden van de schilder aan bod komen. Slechts enkele letterlijke ver wante zielen kunnen hem in dit opzicht volgen. In elke tijd zijn er die twee stromingen, een brede basis voor een kunstwerk en een smalle, met elk hun eigen uitwer king op de mens. We zijn eraan gewend geraakt, dat een schilderij al heel lang veel meer herkenningselementen kan be vatten dan alleen maar de estetiek of wel de „schoonheidsbelevenis". Toch bleef het schilderij veel eeuwen lang voor alles een weergave in het platte vlak, in tegenstelling tot de beeldhouwkunst, met als intermediair tussen die twee het re liëf. De beweging is er de laatste jaren bijgekomen. Er is nog een, verbreding van de basis mogelijk, niet alleen dus door het toevoe gen van dimensie en beweging aan de schilderkunst, maar ook door het inte greren van „dagelijkse" vormen, door toevoeging of toepassing van gewone din gen binnen het schilderij en weer een an dere verbreding, door de afstand tussen bijvoorbeeld schilderkunst en recla me (etalage-kunst) of schilderkunst en volkskunst te verkleinen of teniet te doen. Nu zijn we zo ongeveer genaderd aan wat in de pop art-stijlen gebeurende is en wat ook in Galerie-T is verwezenlijkt: een vorm van kunst, die oude draden weer opneemt en die nieuwe verbanden zoekt en 'zo tot een synthese wil komen die zowel nieuwe raadsels aanbiedt als oude vragen beantwoordt. Verklaarbaar is, dat kunstenaars als deze, in de „Groupe Automat" niet alleen schilder zijn. Het sterkst sprekende voor- Aan de wand werk van Marcos, waarvan de indruk die de be wegingen maken op de foto helaas niet kunnen worden vastgelegd. Op voor- en achtergrond de latexbeel- den van Gamarra. „Téte Orange" van Vanarsky dat. in beweging, een vreemd levend masker wordt. beeld is de Italiaan Lanati. Hen studeer de architectuur en ethnologie, is gediplo meerd in de sociale en experimentele psychologie was technisch assistent en is autodidact schilder. In zijn laatste kwaliteit is hij eigenlijk „ouderwets", met prachtige tekeningen die ergens aan Matisse herinneren en waarin hij evenzeer fijnzinnig este- tisch als erotisch is op een poëtische ma nier. Hij lijkt dus niet in de eerste plaats de aangewezen schilder voor de „brede re basis", die hierboven is omschreven. Hij blijkt het echter tóch te zijn. Hij voegt bewegend licht toe als element aan zijn schilderingen, die voor een deel op glas zijn uitgevoerd en voor een deel in relief-technieken, waarin plastics wor den gebruikt, maar ook andere materialen. Hij blijft daarbij volkomen figuratief en komt tot estetisch bijzoh- der aantrekkelijk werk. De Fransman Guidot is ingenieur, schilder en ontwerper en daarbij sterk beïnvloed door de film. Hij werkt het meest technisch van allen. Zijn „Marilyn Monroe" is los geraakt van alles wat schilderkunst heet. Via metalen deel-cli- chés, spiegels, een projector en plastic kleurstrips komt hij tot een vorm van beeldende kunst, die het meest aan film verwant is. De voorstadia van dit werk hangen hier eveneens, zodat de ontwik keling van dit ingenieuze werk valt te volgen. Van de Argentijn Marcos waren hier eerder zijn litho's te zien. Nu hangen er bewegende schilderingen, die er sterk aan verwant zijn en ook sterk gebonden aan zijn sociale bewogenheid enerzijds en de uitdrukking daarvan in pop art- vormen anderzijds. De Argentijn Vanarsky is behalve schilder-beeldhouwer ook architect, jour nalist en karikaturist. Een groot deel van die activiteiten is terug te vinden in zijn twee houten „portretten", bewegende maskers eigenlijk, die een bijna bezwe rende indruk nalaten. De Uruguees Gamarra tenslotte, schil der, etser en academieleraar, maakt pop pen van latex die, in opgeblazen toestand en gedreven door motortjes bewegingen kunnen maken, die herinneren aan de wijze van bewegen van draaiorgelbeelden en dergelijke. Soms werkt die beweging humoristisch, soms ook sinister, naar ge lang de uitdrukking, die in het geheel is gelegd. Resumerend valt dus te schrijven, dat deze exposanten eigenlijk een nieuw type kunstenaar vertegenwoordigen, die de techniek in velerlei vorm gebruiken als integrerend deel van het werk. Hun kunst moet dan ook met een grote openheid van geest benaderd worden. Is die er bij de beschouwer, dan gaat er een heel nieuwe en bijzonder aantrekkelijke we reld voor hemopen. ADVERTENTIE Een keuze uit de gelijknamige rubriek, die sinds 1948 verschijnt in Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant, de IJmuider Courant en sinds enkele jaren ook in de Beverwijkse Courant. De Kleine Wereld is in boekvorm verkrijgbaar bij de volgende adressen Grote Houtstraat 93, Haarlem Soendaplein, Haarlem-Noord Italiëlaan 190, Haarlem-Schalkwijk Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Zeestraat 18, Beverwijk De prijs is 3.50 per stuk, uitsluitend afgehaald aan onze loketten, tegen inlevering van onderstaande bon. Wanneer u 4.50 per exemplaar overmaakt op post giro 273107, ten name van Haarlems Dagblad. Grote Houtstraat 93 te Haarlem met vermelding van „De Kleine Wereld", kunnen wij het gevraagde aantal exemplaren opsturen. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. - Haarlem De Stichting Nederlandse Vrijwilligers (SNV), het Nederlandse „vredeskorps" zond dezer dagen de vijfhonderdste ont wikkelingshelper uit, die aan bovenstaan de eisen van haar advertenties voldeed. Vijf jaar geleden kondigde minister Luns van Buitenlands»- Zaken, in navolging van president Kennedy aan, dat de regering het plan had opgevat vrijwilligers naar de ontwikkelingslanden te sturen, als „een bijdrage tot het bevorderen van kennis overdracht op middelbaar niveau", zoals de voorlichtingsdienst van de SNV het formuleert. Twee jaar later, iin 1965, sloten de tal rijke particuliere organisaties met een soortgelijke doelstelling zich bij het re geringsinitiatief aan. Daaruit ontstond de ..Stichting Nederlandse Vrijwilligers", die ongeveer vijftig instanties overkoepelt. „De vrijwilliger is geen expert, maar hij moet vakbekwaam zijn en praktisch van aard, zodat hij in onmiddellijk contact met de plaatselijke bevolking zijn kennis kan overdragen om zodoende het ontstaan van een eigen middenkader in het gastland te bevorderen". Zo omschrijft de heer J. A. Mollee, voorlichtingsman van de SNV. de doelstelling van de stichting. Toch zegt hij: „Wij breken er ons het hoofd over". Dat zal zeker het geval zijn sinds een aantal ex-vrijwilligers een werkgroep heeft opgericht, die inspraak wil in het beleid van de stichting. De initiatiefne mers hebben een drieledig doel: inspraak zien te krijgen bij de selectie en de op leiding van kandidaten, deelname aan de talrijke discussies en terugkerende vrij willigers helpen om weer een passende .baan te vinden. De critiek van ex-vrij williger student Frank Woudenberg is scherp. Van 1964 tot 1966 heeft hij in Columbia gewerkt. Hij zegt: „Je zou toch denken dat men uit onze ervaringen alle voordeel zou willen halen. Dat ze in Den Haag zouden proberen ons uit de tent te lokken. Maar hoe gaat het in feite? De fouten die gemaakt zijn „ken nen ze al lang" en ze „hebben er al wat aan gedaan" of ze zeggen: „Wè beginnen er morgen direct aan". Het lijkt wel of ze een open oor hebben, maar eigenlijk zitten ze direct in het defensief en dat schermt hun oren weer af". De heer Woudenberg heeft met vijf col lega's uit het Columbiaanse project een brochure opgesteld over wat er bij de on derneming allemaal mank liep. Zij zijn er van overtuigd dat het een goed idee is om middelbaar geschoolde jongeren in de ontwikkelingslanden te laten werken aan de opleiding van het plaatselijk kader. Maar dan moet dat ook goed gebeuren. „Dat men bij de stichting aanvankelijk niet duidelijk zag hoe 't allemaal moest, is te begrijpen. Maar dat men na vijf jaar nog steeds met de criteria sukkelt, waar aan het werk moet voldoen, dat is toch te gek". Frank Woudenberg had er op gerekend dat de SNV de terugkerende vrijwilligers terstond naar hun ervaringen zou vragen. Maar dat is niet gebeurd. Hun brochure hebben ze aan de stichting en aan Kamer leden gestuurd. Ze hoopten op een parle mentaire controle op de SNV. Zover is het echter nog niet. Frank Woudenberg brengt de politiek ter sprake: „In het contract staat dat je je niet mag inlaten met politiek en reli gie. Maar ontwikkelingswerk heeft toch altijd politieke kanten. En als je lwsluit naar een ontwikkelingsland te gaan. dan is dat mede een politieke keuze. De rege ring begrijpt dal best, daarom wil ze ook dat het gastland zelf om onze uitzending vraagt. Dan kan ze zich nooit in de vin gers snijden". Een medewerkster van de groep is Trees Wouters. Zij heeft in Kameroen ge werkt. Zij vertelt: „In Kameroen hadden wij niet het idee dat we iets niet mochten vanwege hogere politiek. Integendeel. Je hoorde dat ministers met elkaar touwtje trokken om ons in hun eigen departement te krijgen". Frank Woudenberg: „In Columbia werk ten wij in het verband van een binnen landse organisatie voor gemeenschaps opbouw. In het oegin hadden wij niet door dat die alleen maar diende om het land rustig te houden. Dat zal de stichting in Den Haag toch wel in de gaten hebben gehad. Nu vind ik dat nog zo erg niet, als je je er maar oo hebt kunnen voorberei den. Maar tijdens de opleiding hoor je alleen maar dat je je niet met politiek moet bemoeien. En ter plaatse was onze teamleider niet ;n staat je te helpen om binnen het politiek-religieuze klimaat te werken zonder brokken te maken". Trees Wouters vertelt: „De groep die voor ons in Kameroen had gewerkt zou daar een soort landbouwschool gaan bou wen. Maar toen ze er eenmaal waren wil de de regering daar niets meer van weten. Toen heeft een van de vrijwilligers een soort groentenveiling opgezet en enkele anderen zijn begonnen les te geven aan de volwassenen. Maar ik vrees dat de SNV tevoren weer een onduidelijke afspraak had gemaakt met de regering van Kame roen. In ieder geval: ze hebben het ons nooit uitgelegd." Frank Woudenberg: „Wij zaten in een project voor gemeenschapsontwikkeling. Dat is zoiets ongrijpbaars. Het is van alles en je ziet niets. Je mag toch niet van een stel vaktechnische mensen verwachten dat ze zichzelf daarbij voldoende kunnen ont plooien naar de omstandigheden. Er zijn duizenden mogelijkheden, allemaal kleine taakjes. Onze groep is daardoor erg te leurgesteld. Een betere supervisie op het werkter rein lijkt noodzakelijk. Maar de selectie van de kandidaten kan misschien even zeer verbeterd worden. Het zal niet gaan om diploma's, meer om persoonlijkheid Of niet? Frank Woudenberg: „Ik kan me best voorstellen dat een lagergeschoolde. bij voorbeeld een LTS-er, een goede vrij williger is. Het voornaamste is dat je contacten weet te leggen. Je moet kunnen werken op het niveau van de ongeletterde dorpsbewoners. Er zijn niet zoveel beroe pen in Nederland die je dat leren. Het is inderdaad een kwestie van persoonlijk heid." En verder: „Veel zou aJ verbeterd kun nen worden als de projecten tevoren beter werden geanalyseerd. Nu gaat er steeds iemand voor de SNV kijken wat er ge beuren moet en die zegt dan: die en die vakmensen zijn nodig. Waarom doen ze geen beroep op ex-vrijwilligers om een project mee te onderzoeken? Het blijkt dat een kwart van hen terug wil. Trees Wouters: „De gewoonste dingen worden vaak vergeten. Bijvoorbeeld, dat een kooklerares geen primus moet mee krijgen om les op te geven, als de mensen daar zelf nog op houtvuren koken." Intussen is de stichting bezig het een en ander te verbeteren. Twee ex-vrijwilligers zijn ingezet bij de opleiding. Men wil een deel van de opleiding overplaatsen naar het gastland. Er wordt gezocht naar pro jecten die passen in een groter program ma, waarbinnen de vrijwilligers concrete taken krijgen. Is de critiek van de werk groep ex-vrijwiiligers daarmee niet al on dervangen? Frank Woudenberg: „Het is allemaal te eenzijdig. De stichting is niet doof of dom. maar ze wil het allemaal zelf doen, zelf weten. Als ze onze verslagen eens goed ge lezen had, dan had ze een hoop eerder kunnen verbeteren De heer Mollee zegt op al die critiek: „Het zijn beslist geen kwade jongens. Maar ze zien niet hoe weinig je in zo'n ontwikkelingsland maar kunt doen. Er is een lange tijd voor nodig. Je kunt gemak kelijker op een gevoelige avond 25 mil joen bjj elkaar krijgen dan continuïteit aanbrengen in dit werk Je kunt geen fasen overslaan bij de ontwikkeling van een volk. Wel versnellen. Veel vrijwilli gers denken dat ze volgens een school rooster kunnen werken, met preciese ta ken. Maar dat gaat in de „bush" non een maal niet. Ze moeten zich Ieren omlaag schroeven. We bleken er ons het hoofd Het is duideljjk De SNV en de werk groep ex-vrijwilligers moeten elkaar vin den. Ze hebben elkaar iets te vertellen. Met wat voor recht zou anders het tijd schrift voor de vrijwilligers, dat de SNV uitgeeft, „Vice Versa" heten? (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Een vergeten pak boter was de aanleiding tot diefstal en heling waarvoor woensdag een chauffeur uit Bloemendaal en een bijrijder, offset-druk ker en koopman uit Haarlem bij de politierechter terecht moesten staan. De chauffeur had het pak boter dat in de auto van zijn baas was blijven liggen verkocht aan de koopman. Daarna had hij opnieuw boter gepakt en deze doos met 40 pakjes verkocht in een café aan de offset-drukker. De bijrijder van de chauf feur had tenslotte meegedaan en het tweetal had van hun baas blikken groen te, dameskousen, chocola en cognac ge stolen. De bijrijder en de chauffeur kregen beiden, conform de eis, een boete van 200 en veertien dagen voorwaardelijke gevangenisstraf. De offset-drukker kreeg voor opzethe ling, hij had kunnen weten dat de boter was gestolen, honderd gulden boete. De koopman werd gestraft met 75 boete voot schuldheling. Een Haarlemse huisvrouw moest zich verantwoorden voor het feit dat zij bij een kredietkaart bij een warenhuis in Haarlem steeds andere namen had opge geven om zo de rekening te ontlopen. De officier van justitie mr. J. Schil der vond het weinig verantwoordelijk kre diet te verlenen aan klantep waarvan bekend is dat zij al schulden hebben. Hij eiste tegen de vrouw 150 boete en een maand voorwaardelijke gevangenis straf met drie jaar proeftijd. De politierechter mr. H. J. M. Cokart hield de voorwaardelijke straf aan, maar verlaagde de boete tot 125. „Kun je niet uitkijken", werd er ge schreeuwd toen een 20-jarige Haarlemse kopergieter bijna een aanrijding kreeg op het Spaarne. Beide automobilisten be gonnen te schelden en de vrouwen lieten zich ook niet onbetuigd. Tenslotte haalde de kopergieter een schop uit zijn bagageruimte en sloeg op de andere auto, waarbij hij een ruit vernielde. Ook de bestuurder kreeg van de kopergieter en zijn vrouwelijke passa gier klappen en stompen. De kopergieter werd bij verstek con form de eis tot 150 boete veroordeeld, de vrouw tot 75. Er was 100 tegen haar geëist. ADVERTENTIE Dameskapsalon voor modern en exclusief kapw VAN LEEUWEN lepenstraat 2 IJmuiden-Oost Telefoon 16897

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15