IN LOOSDRECHT DRAAIT DE ROULETTE VOORT... „Behendigheidsspelen" voor casinohouders met lonend Publiek blijft verstoken van legaal „gokje" aan speeltafel PULSARS: geheimzinnige signalen uit de ruimte 17 De schrik der misdadigers DONDERDAG 28 NOVEMBER 1968 Verzegeling Geen filantropie Roulex Ook de gevel van de club vertoont geen Monte Carlo-allures. Over de grens Gruwelverhalen DE BUITENGEWOON regelma tige radiosignalen die onlangs met enorme antennes van de Cam bridge Universiteit uit de ruimte werden opgevist, vormen momen teel een sensatie van de bovenste plank in de wetenschappelijke wereld. Is er dan eindelijk een antwoord van een interstellaire gemeenschap van denkende wezens op ons con tinu uitgezonden radio-visite- kaartje? De aardse mensheid, die zich in haar bestaan uniek en volkomen eenzaam in het heelal waant, krijgt nu dan een aanzoek van een licht jaren-verwijderde beschaving. Zo luidden de eerste speculaties omtrent deze signalen en Dosto- jevski's droom van een gelukzalige sterrengemeenschap, zoals in zijn dagboek beschreven, werd plotse ling een wetenschappelijke hypo these. Analyse Verklaringen P. Yedema (Van een onzer verslaggevers) HET ROULETTEBALLETJE in Loos- drecht draait nog steeds, al is het op zeer bescheiden schaal. Ook na de inval, eind september, in verschillende casino's in het Gooi en in de provincie Utrecht, bleef de Hollandse Club in „Najade" zijn deuren geopend houden voor de leden (honderd, notarieel geregistreerd). De adviseur van de club, de heer C. J. Buijs, zag in de slui ting van de andere verenigingen wel aan- WAAROM KAN de heer Buijs doen, wat anderen ontzegd wordt? In zijn riante caravan in Oud-Loosdrecht 'il deze Rotterdamse expediteur (het openstellen van 'n casino kan eigenlijk als 'n soort hobby van hem worden be schouwd, een toetsen aan de wet) in afwijking met velen van zijn collega's wel wat uit de doeken doen: ,,Wij houden ons strikt aan de voor schriften, gesteld in de „wet op de kansspelen". Honderd leden telt onze club en meer komen er ook niet. Bij ons zal men nooit bussen voor de deur zien rijden, die goklustigen uit andere plaatsen aanvoeren. Van verlotingen e.d. zal men bij ons nooit horen. Wij spelen het echte en onvervalste rou lette, volgens mij het enige spel. waar bij oneerlijkheden tot het minimum beperkt blijven". leiding een onderhoud te verzoeken met de officier van Justitie in Utrecht, mr. J. C. v. d. Berg. Advies kon deze de heer Buijs niet verschaffen Wel zei hij, dat er strenge controle uitgeoefend zou worden op de gang van zaken in de Hollandse Club. Dat is overigens niets nieuws, want sinds de oprichting van deze vereniging, waar nu reeds een vol jaar de roulette draait, mag de club zich verheugen in grote belangstelling van hogerhand. niet zo fraude-vrij zou zijn als wordt beweerd". Het woord „oneerlijk" is gevallen. Hoe zit dit bij de zogeheten „behen digheidsspelen" zoals Saturne. Delphi en Jorra? Die vraag is kennelijk voer voor het stokpaardje van de heer Buijs! „U begrijpt toch wel, dat casino's geen filantropische instellingen zijn? Er moet worden verdiend. En dat kan nimmer bij behendigheidsspelen. Er zijn altijd enkele mensen die het spel al gauw doorhebben. De andere gasten volgen spoedig. Dan is de aar digheid voor de „bank" er snel af. Wat gebeurt er dus? De bank gaat kleine trucjes toepassen, waardoor een zuivere berekening niet meer plaats kan vinden". IS DIT ook het geval met Roulex, het spel, dat door de TNO in Delft als zuiver behendigheidsspel is gekwa lificeerd? Het woord Roulex werkt blijkbaar als een rode lap op de be kende stier. ,,Er bestaat op het ogenblik een pres siegroep (anders kan ik deze niet noemen)", aldus onze zegsman, „die een zekere druk tracht uit te oefenen op de officier van justitie en het minis terie om Roulex naar voren te schui ven als „het enige spel, dat in een zaak zonder overlast geëxploiteerd zou kunnen worden". Dit spel vindt vooral zijn verdediger in ir. Weber. Maar Loosdrecht staat blijkbaar bij de voorstanders van Rou lex in een kwade reuk. „Waarschijnlijk aldus de heer Buijs, omdat men in Loosdrecht wel weet, dat ook dit spel „Als ingenieur zal de heer Weber stellig wel weten waarover hij praat, daar twijfel ik niet aan. Maar wat voor de andere behendigheidsspelen geldt, geldt beslist ook voor Roulex. Een van de tekortkomingen in de hui dige wet op de kansspelen is dat er geen overheidsverzegeling is. En zon der deze verzegeling zouden exploitan ten in staat kunnen zijn te manipuleren d.w.z. het spel „minder behendig" te maken. Dit betekent zonder meer dat eerst de wet in die zin gewijzigd moet worden, wil ook Roulex helemaal, „fraudevrij" kunnen heten'. Mocht zo'n wettelijk verplichte ver zegeling er inderdaad dóórkomen, dan betekent dit volgens de heer Bujjs ge lijkertijd de dood van het spel. Geen „exploitant" zou er brood in zien, omdat het dan uiteindelijk op verlies voor de bank zou uitdraaien. DE HEER BUIJS deelt de mening van ir. Weber, dat er op speelgebied wantoestanden heersen, dat er trucs gebruikt worden als stoten tegen de speeltafels, knoeien met elektrische ge leidingen e.d. Dat ir. Weber echter nooit een negatief geluid laat horen over Roulex, vindt de heer Buijs niet juist. TNO heeft terecht Roulex het stempel „fraudevrij" gegeven, maar zodra een spel de beschermende ruim te van deze instelling verlaat, is het overgeleverd aan de manipulaties van de zijde der exploitanten. De officier van justitie heeft ook deze Roulex in beslag genomen. Wat de heer Buijs zeer hoog zit is de toon, die de zgn. boulevardbladen aanslaan als het over speelbanken gaat„Waarom spreekt men in Nederland over „gokholen" en nog minder fraaie benamingen, waar men dezelfde speelbanken in het buitenland „casino's" noemt? Wie wel eens de bonafide speel banken geeft bezocht, zal niet anders kunnen zeggen dan dat er een zeer rus tige sfeer heerst. Men meent de mens tegen zichzelf te moeten beschermen door de casino's te verbieden. Maar men sluit toch ook niet de café's om dat er gezinnen ongelukkig zijn gewor den doordat vader (of moeder) aan de drank is geraakt?" HET VERBOD om casino's te ex ploiteren heeft tot gevolg gehad, dat er in ons land zo'n kleine tweehonderd clandestiëne speelbanken zijn. Dat er ook enkele zijn, waar zgn. „jenners" werken, lieden die de gasten moeten opjutten tot grotere inzetten, is daar bij onvermijdelijk. Dit zou grotendeels te voorkomen zijn, als de overheid enige speelbanken in Nederland zou tolereren, waarbij dan goede controle mogelijk zou zijn. Zouden daarmee alle clandestiene „speelholen" tot verdwijnen gedoemd zijn? „Misschien niet", meent de heer Buijs. „Maar in ieder gevab zou men dan kunnen spreken van een misdrijf tegen de staat, terwijl nu slechts een In dit sobere interieur draait het witte balletje van de Loos- drechtse roulette. overtreding ten laste gelegd kan wor den, waarvoor de „straf" uiteraard veel minder is". DE ADVISEUR van de Hollandse Club ziet bij dit alles één lachende der de. De buitenlandse casino's en de or ganisatoren van zogenaamde weekeind en dagtrips naar deze gelegenheden kunnen alleszins tevreden zijn met de gang van zaken in ons land. Zij zou den de klandizie uit Nederland maar node missen als hier op eigen bodem gelegenheid was om een gokje te wa gen in een besloten club. De heer Buijs vestigt ook de aan dacht op een overtreding van de wet op de kansspelen, die blijkbaar door de overheid wordt geduld. Men mag na melijk op generlei wijze reclame ma ken om deelneming aan speelbanken lm helpen bevorderen. Maar met de regel maat van de klok ziet met in sommige Nederlandse dagbladen advertenties met zeer aantrekkelijke aanbiedingen om buitenlandse casino's te bezoeken. BINNEN DE EEG is ons land het enige dat het zonder casino's moet stellen. Toeristisch gezien is het al of niet openstellen van een speelbank in Nederland van geen betekenis. Men zal heus geen snoepreisje maken voor iets dat men in eigen land kan krijgen. Echte gokkers zijn volgens de heer Buijs ook in ons tand sporadisch. Men sen die „wel eens" een kansje willen wagen, maar weten tot hoever zij kun nen gaan, zijn er evenwel bij bosjes te vinden, Penose-jongens en meisjes die met de revolver de winnaars dwin gen zouden het geld weer af te staan, zal men echter nergens in Loosdrecht vinden, al staat dit dan ook te lezen in een „boulevardkrant", aldus met veel nadruk, de heer Buijs „DOSSIER XY onopgelost" is nog altijd het populairste tv-programma in West-Duitsland, althans voor de tele visiekijkers met een schone lei. De misdadigers hebben er waarschijnlijk veel minder plezier in. IN DEZE korte films worden onop geloste misdaden uit de politiepraktijk met toneelspelers gereconstrueerd. Vaak worden daarbij ook foto's van de vermoedelijke daders op de beeldbuis getoond. Dan vraagt presentator Eduard Zimmerman of iemand onder de kij kers wellicht toevallig het slachtoffer van zo'n misdaad, of de verdachte per sonen, in een bepaalde periode gezien heeft en verzoekt het publiek tevens om hulp bij de opheldering van de misdaad in kwestie. HET SUCCES van de serie - waar van onlangs al de tiende aflevering op de beeldbuis kwam heeft zelfs optimisten verrast. Het gaat in hoofd zaak om misdaden die lange tijd gele den gepleegd zijn en waarbij de da ders vrijwel geen sporen of „stille ge tuigen" hebben achtergelaten. De eer ste tips van het publiek komen mees tal al tijdens de uitzending per tele foon. Een paar maal kon de politie reeds enkele uren later een arrestatie verrichten. Zo werd onlangs een ge zochte misdadiger door treinreizigers in een coupé ontdekt op de morgen na een uitzending, en een beroepsoplich ter door stamtafelvrienden in een dorpscafé ontmaskerd. VAN DE 49 onopgeloste zaken die in de serie Dossier XY op de beeldbuis kwamen konden er totnogtoe 28, dat is 55 percent dankzij de medewerking van het publiek ontmaskerd worden. In dertien van de 16 oplichtingsza ken kon de politie de schuldigen als nog arresteren. Bij 11 van de 16 ge vallen van diefstal en inbraak vulden de aanwijzingen van kijkers de leemten in de dossiers aan. Onder drie roofover vallen (waarvan 7 gevallen getoond werden) en onder een van de 10 moord zaken kon de justitie spoedig na de uit zending eveneens een streep zetten. HET LAGE succespercentage bij de halsmisdaden is volgens Zimmerman toe te schrijven aan de efficiënte werk wijze van de Duitse „Kriminalpolizei" die 96 percent van alle moorden „op eigen kracht" ontraadselt. Kleine mis dadigers zoals oplichters, flessetrekkers en huwelijkszwendelaars lopen door hun grote aantal veel minder kans om gepakt te worden. Vooral in deze ca tegorie heeft Dossier XY velen alsnog de das omgedaan: 36 van de 44 „ge- televiseerde" verdachten zitten nu als nog hun straf uit, en geen enkele zwa re jongen, die nu nog vrij rondloopt weet, wanneer hij wellicht aan de beurt komt. IN JULI 1967 installeerde de Cam bridge Universiteit enkele enorme ra diotelescopen in het Mullard Radio- astronomisch observatorium, met het doel om de toen actuele objecten, die een enorme hoeveelheid energie in het radio-godflengtegebied de ruimte in- slingerden, te onderzoeken en te loca- liseren. Het toen begonnen routine werk dat erin bestond dagelijks tien tallen meters recorder-papier te ana lyseren, werd begin augustus plot seling doorkruist door het opdoemen van een uiterst regelmatig radiosig naal. De leider van het onderzoek Antony Hewish schreef in „Scientific American" van deze maand dat dit verschijnsel het leven van zijn team leden in de hierop volgende weken ging domineren. In het begin was men bijzonder sceptisch en probeerde de „ruimte- klok" weg te redeneren als zijnde een „man-made" signaal. Het is nl. geble ken dat 99 van de 100 signalen die de telescoop doorgeeft afkomstig zijn van electrische circuits van auto's, een slecht contact van een of andere na burige wasautomaat, door de maan teruggekaatste radarsignalen enz Deze argwaan kon echter door bere- kingen en verdere observaties worden weerlegd en Hewish en zijn team ston den voor de taak om een verklaring te vinden voor een radiosignaal uit het heelal dat zich iedere 1,3 sec. met een nauwkeurigheid van een 100-mil- joenste herhaalde. HET MEEST opvallende van dit ver schijnsel was ongetwijfeld deze onge looflijke regelmaat, maar de aandacht van de onderzoekers ging niet in de eerste plaats uit naar het tijdsverschil tussen 2 opeenvolgende signalen, maar naar de duur van één zo'n signaal of puls. Ze stelden zich hierbij de bron al gauw pulsar genoemd voor als een soort kosmisch knipperlicht, maar dan moest, aangenomen dat de ze in een ondeelbaar moment aan en uit flitste, het signaal van de voor kant ons eerder bereiken dan dat van de achterkant. Als je dus de tijds duur van het puisje vermenigvuldigde met de lichtsnelheid dit is ook de snelheid van radiogolven dan had je de maximale doorsnee van zo'n pul sar. Die bleek op deze veronderstel ling niet groter te zijn dan een paar duizend kilometer. Nog een interessant gegeven kon uit de tijdsduur van één puls afgeleid wor den n.l. de afstand van de pulsar tot de aarde. Deze puls bevat net als de continue uitstraling van de zon een spec trum van golflengten. De pulsar zendt echter stralen uit met gemiddeld een veel langere golflengte die voor ons niet zichtbaar zijn zoals de zonnestra len. Door een volmaakt lege ruimte heeft iedere golflengte dezelfde snel heid, maar nu drijven er in het heelal enorme gas- en stofwolken rond en deze werken op de puls als een enorm prisma. Hierdoor worden de verschil lende golflengten van elkaar geschei den zodanig dat de kortste golf ons 'n ietsje eerder bereikt dan de langste. Uit dit verschil in aankomsttijd kan men nu, als men een goede veronder stelling maakt omtrent de dichtheid van het prisma, de afstand uitrekenen die het puisje heeft doorlopen. Uit deze berekeningen bleek dat de pulsar ongeveer 400 lichtjaren van ons verwijderd is, d.w.z. dat men nu naar een directe radio-uitzending zit te luis teren uit het jaar 1568 vanaf een ver hemellichaam, waar het programma momenteel nog helemaal door de stu- dioklok wordt gevuld! DE PUBLICATIE van Hewish's be vindingen februari j.l. in het week blad „Nature" uit Londen veroorzaak te een schokgolf van verbazing en koortsachtige research in de weten schappelijke centra over de hele we reld. Alle reusachtige antennes gingen „tunen" op de pulsar-boodschappen en in een paar maanden tijd werden nog een stuk of tien nieuwe pulsars op het lijstje bijgeschreven. De theorieën omtrent deze mysterieuze hemellicha men schoten als paddestoelen uit de grond, congressen werden belegd om alle gegevens, observaties en theorieën te coördineren en te toetsen. Hewish, een nuchter man, stapte al gauw af van de hypothese van de con tact-zoekende heelalbewoners, vooral omdat de pulsar geen planetenbaan beschreef. Hij beschouwde de pulsar als een bepaald stadium in de evolu tie van de sterren. In het kort komt dat hierop neer: In de bloeiperiode van een ster, een fase waarin zich b.v. onze zon be vindt, is er evenwicht tussen de zwaar tekracht, die de „zon" (ster) in elkaar wil laten krimpen en de enorme kracht van de kernexplosies die naar buiten toe werkt. Heeft de ster nu zijn „brandstof" verbruikt dan krijgt de zwaartekracht de overhand en de ster schrompelt tot ongeveer een dui zendste van zijn oorspronkelijke om vang ineen. In dit lichaam een uit gebluste. kousse zon, witte dwerg ge naamd stelt zich een nieuw even wicht in tussen de zwaartekracht en de elkaar afstotende atomen. De ma terie is nl. zo dicht gepakt dat 1 cm3 10 ton weegt! Nog is echter de kleinste omvang niet bereikt. De zwaarte kracht kan nl. ook nog de atomen in elkaar knijpen en de ster schrom pelt dan nog verder ineen tot een zgn. neutronenster- DIT hypothetische hemellichaam, dat qua omvang met die van de pul sar overeen zou komen, wordt nu als bron gezien van de geheimzinnige sig nalen. Het zou nl. net als een maxi maal ingedrukte veer, vibreren om zijn kleinste o..ivang. De schokgolven die hierbij ontstaan zouden in zijn atmo sfeer in hetzelfde constante tempo van de vibratie uitbarstingen van radiogol ven veroorzaken. Het laatste woord in deze onderzoe kingen is nog lang niet gesproken: nog iedere week worden nieuwe ge gevens en theorieën gepubliceerd en het is moeilijk om nu al een volko men vaststaand model met een zeke re waarschijnlijkheid aan te nemen. De astronomen zijn van hun eerste ver bazing bekomen en proberen de sig nalen met modellen en computers te herleiden'. Het laatste woord is aan de nuchtere technici en wij: voorlopig ge doemd tot een kosmische eenzaamheid in het onmetelijke heelal, totdat misschien de .neutronenster" een vrolijk wijsje of het SOS gaat vibre ren? Lit.: „Pulsars" door Antony Hewish.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17