Rinus Michels over afgelasting: HET IS ONGEHOORD, DAT ZOIETS KAN GEBEUREN" Supporters van Ajax zijn het meest gedupeerd Scheidsrechter gleed zelf uit op het veld en keurde toen af ADO kon klasseverschil bij FC Köln niet verbloemen ADO denkt aan Geurten, Brokamp en De Goede een fiets, hpracht cadeau! Ontblote Turkse navel moest voetbalduel doen vergeten schenk veiligheid, iets voor de fiets! KNVB en DWS zijn bereid tot uitstel voor Ajax VLIEGEN IS VEILIGER DONDERDAG 28 NOVEMBER 1968 33 De sleutelfiguur van het hele voetbaldrama, de Roemeense scheidsrechter Ritter, had door zijn driftig uitgesproken neen, nadat hij zelf bij het trap pen van de bal bijna languit in de kleffe Turkse grond was geglibberd, een enorme deining veroorzaakt. Fenerbahce speelde bij dat alles een vreemd en uiterst onhoffelijk spel. J aarbeurssteden t» Hans Rombouts U itvallen mtmmm MmwuMw (Van onze sportredacteur) 1STANBOEL Rinus Michels, de keiharde, keek vol medelijden naar de mensen, die in een zaaltje van het Hiltonhotel opeen zaten gepakt voor een bijeenkomst, die gistermiddag in allerhaast was gearrangeerd door het bestuur van Ajax en de gezamenlijke reisbureauvertegenwoordigers. Rinus Michels keek naar de supporters, die te horen kregen, dat ze of wel gister avond nog of wel vanmiddag naar huis zouden gaan zonder het voetbal te hebben gezien. Michels keek naar de door overmacht en regen uitgetelde supporterstroepen en zei: „Voor die mensen is het het ergste dat de wed strijd FenerbahceAjax niet doorgegaan is. Voor de spelers is het minder erg. Het is tenslotte hun vak. Zij zijn niet uitgevroren, maar uitgeregend. Het is natuurlijk niet leuk, maar daar is overheen te komen. Maar voor de lui, die hun dure centen aan deze trip hebben besteed is het toch wel een erg trieste zaak". En Michels ging op een andere toornige toon verder: „Het is ongehoord, dat hier zo iets kan gebeuren. De Turken zijn ongeschikt om evenementen als de Europa Cup te organiseren. Hoe is het in hemelsnaam mogelijk, dat ze hier dit weekeinde vier wedstrijden op dit veld hebben laten spelen, terwijl er een internationale match moet worden gehouden. Ze hadden zaterdag en zondag alles moeten afgelasten. Het is ronduit een schandaal". Het waren niet de meest kernachtige woorden, die door de vele Nederlanders aan het slot van een tumultueuze en chaotische middag werden gesproken. De Turkse voetbalbond en een verte genwoordiger van het stadion plus Fener bahce coach Molnar, waren wel bij de keuring van het terrein, maar Ajax had men de juiste tijd niet gemeld. De Turken hadden Ritter bij de baard van de emir bezworen om de wedstrijd in hemelsnaam om dertien uur al te annuleren, teneinde algehele vernieling van het Dolmabahce- stadion door de Turkse supporters te voorkomen, wanneer ze vlak voor de wed strijd gehoord zouden hebben, dat de wedstrijd zou worden afgelast. Ritter stond het toe, waardoor hij zich in ieder geval verzekerde van één extra dagelijkse toelage van veertig Zwitserse UEFA- francs. Hij had aanleiding genoeg gevon den, want het terrein was zeer slecht. „Zo iets heb je nog nooit gezien", wilde Johan Cru.vff te midden van supporters in Hilton wel meedelen. Hij wilde tevens wel aan de opdringende en zich de lippen aflikkende fans kwijt, dat hij liever wel gespeeld had, maar dat hij nog liever ziet dat de wedstrijd zo lang uitgesteld zou worden, dat het veld goed bespeelbaar is. De Ajax-spelers waren te midden van de supporters terechtgekomen omdat ze des middags naar het Hilton hotel waren ge komen vóór de wedstrijd. De spelers hoorden pas om drie uur officieel dat de wedstrijd was afgelast. Het bestuur had het ze niet eerder kunnen vertellen, om dat het ook niet eerder officieel op de hoogte was. Voorzitter Van Praag (die winkelend in de schilderachtige Grand Bazaar was op gescharreld) had zich ijlings naar Hilton begeven. Niemand van Ajax wist nog iets van een afgelasting. De voorzitter van Ajax „Als we zelf scheidsrechter Ritter niet in het Dyuan-hotel hadden opge zocht, hadden we het nu nog niet gewe ten." Van Praag :„Wat zou er gebeu d zijn als Ajax zich in voetbalplunje naar het veld had begeven en Fenerbahce dus in feite niet was opgekomen?" ..Die soesa heb ik maar niet ondernomen." Van Praag was dus naar Ritter getogen om te HAARLEM. In het toernooi om de jaarbeursstedenbeker, waarvoor vandaag de loting voor de derde ronde wordt ver richt met DWS als Nederlands enige ver tegenwoordiger, bereikte Hamburger SV gisteravond de voigende ronde. De Duitse ploeg verloor met 3-1 van Slavia Praha, maar had de eerste wedstrijd met 4-1 ge wonnen. Fiorentina won met 2-1 van Han- sa Rostock. Uit hadden de Italianen met 3-2 verloren. Fiorentina gaat over, omdat de doelpunten bij gelijke cijfers in uitwed strijden dubbel tellen. Bilbao klopte Pa- nathinaikos met 1-0. Uit hadden de Span jaarden met 0-0 gelijkgespeeld. Napoli drong door tot de volgende ronde door met 2-0 van Leeds United te winnen. De uitwedstrijd was met dezelfde cijfers ver loren gegaan. Na verlenging besliste het lot ten gunste van Napoli. (Van onze sportredacteur) ISTANBOEL Een di ner en een floorshow met een originele buikdanseres moesten het surrogaat zijn voor een Europa Cup match. Tweehonderdvijf endertig Nederlanders, die op zijn tijd wel gek zullen zijn op een aantrekkelijke strip tease, hadden toch liever gisteravond Ajax zien optreden in Istanboel. Maar het was niet anders. Zjj hadden ruim tweehon- derdvijftig gulden betaald om een Turkse hap te eten en een Turkse navel te be studeren. Dat werd dan wel een gouden navel. Dat diner en die floor show waren de pleister op de wond voor de Ajaxsup- porters die voor niets naar de Orient waren gevlogen. Het reisbureau Mondial, dat een dagvLucht naar het Europa Cup-treffen had georganiseerd, had de vliegtuigen gisteren op Schiphol nog opgehouden, maar meer dan een uur geduld hadden de suppor ters niet. Zij wilden weg, hoewel de Turkse vooruit zichten al slecht waren. Bij aankomst bij het Dol- ma Bahce-stadion volgde de grote ontgoocheling. De vlaggen waren gestreken. Er heerste alleen maar grauwe en nare somberte rond het haveloze bouw werk. De geest moest nu ijlings omgebogen worden van het voetbal-heroische naar het erotische vlak. Met groot gemor en onder geknars der tanden werden de rood-witte kledingstuk ken terzijde gelegd. Het feestgewaad werd afge legd. Symbolische strip tease. Om half twee van nacht kon slechts een vluchtige herinnering aan het Midden-Oosten in de bagage gestopt worden. Daarna weg Istanboel, weg dure duiten. Bi.i de 235 ellendigen be vonden zich ook de vrou wen van de Ajax-spelers. Zij hadden even eer, glimp van hun mannen kunnen opvangen. Sjaak Swart haalde dan ook toornig uit het diepst van zijn veront waardiging de woorden: ..Ze moeten dat Fener bahce onmiddellijk dis kwalificeren. Kijk toch eens hoe zielig al die men sen. Wat een narigheid, wat een rotstreek". De reisleiders waren in middels tot aan het uiter ste topje van hun zenuwen geladen. Zij fungeerden als bliksemafleiders. Wat een enorm feest van tevreden heid had moeten worden werd nu een jammerte van tegen het noodlot morrend volk. Terecht. Behalve de groep dagjesmensen ver trok gisteravond nog een DC-8 vol teleurgestelden. die twee dagen Istanboel met de voetbalclimax had den willen besluiten. Het was als raki waar een onverlaat zout in had ge gooid. Er zijn nog wel dapperen gebleven. Men heeft het zo kunnen regelen, dat de vliegtuigen wat later zul len opstijgen mocht de wedstrijd vanavond toch doorgaan. Als de heer Rit ter vandaag weer nee zegt vertrekken alle supporters en blijven Ajax en een handvol journalisten plus de kleine Nederlandse ko lonie in Istanboel achter en dat alles nadat Ajax en Fenerbahce elkaar zo lang durig in de haren hebben gezeten over de plaats- kaarten van de Nederland se supporters. Plaatskaar- ten, die pas gisterenmid dag arriveerden. Voetbal kan wel leiden tot het eten van Turks schapevlees en beloeren van een navel, maar bepaald niet altijd tot verbroedering. Dat i» nu maar weer eens bewe zen. Ajax vermaakt zich toch wel in Istanboel. Johan Cruyff en Piet Keizer zijn hier in ieder geval in aangenaam gezelschap. vragen hoe het zat. Vasovic ging mee als tolk, maar hij hoefde niet in actie te o- men. omdat Ritter (die in drie jaar geen internationale wedstrijd meer heeft ge floten) en Van Praag in het Duits konden praten. („Ik zat er nu als decorum bij", aldus Vasovic. „Voor mij had die scheids rechter maar moeten laten spelen. Het was geen mooie wedstrijd geweest, maar het had gekund.") Ritter maakte er Van Praag terecht op attent, dat hij niet ."te man was, die Ajax op de hoogte moest brengen, dat had Fenerbahce moeten doen. „Maar die lie den", aldus een kwade Van Praag, „ver bergen zich de hele dag." De voorzitter van Ajax drong er bij Rit ter op aan, dat de wedstrijd maar hele maal deze week geschrapt zou worden. De Roemeen ging er niet op in. ..Morgen om half één ga ik het veld weer keuren en als het nog slecht is, doe ik het volgens de reglementen tweemaal vierentwintig u r wachten, nog eens een keer. op vrijdag. Hoewel het niet voor de hand ligt, want het regent alsmaar door in Istanboel dat er toch nog gespeeld zal worden, zal Ajax in ieder geval tot vrijdagmiddag in Turkije moeten blijven. Tenzij Ritter van daag al zou besluiten om er maar hele maal een punt achter te zetten. Bij Fenerbahce waar de spelers toch ook wel de arena in hadden gewild, had men gisteravond nog de overtuiging dat de wedstrijd vanavond zal worden ge speeld. Men haalde daarbij de herinne ring op aan de wedstrijd FC Zürich Galatassaray in 1961 voor de Mitropa Cup waar zich dezelfde situatie voordeed: Ook regen, ook een dag uitstel, en ook scheids rechter Ritter. Over dat Fenerbahce wordt door A.iax geen goed woord meer gezegd. „Fener bahce hoeft zich geen zorgen te maken", aldus Michels, „ze zitten in hun eigen omgeving. Het kost hun niets. Maar wij zitten met de trammelant. Wij hadden wel willen spelen, ook al was er dan geen sprake meer van een voetbalveld. De helft van dat veld is er gewoon niet meer. Het ging er ons om tweemaal vijfenveertig minuten zoet te brengen op dat veld". Inmiddels hebben zowel Ajax als Fenerbahce contact opgenomen met hun nationale voetbalbonden met het verzoek om als er nog gespeeld wordt de komende competitiewedstrijden uit te stellen. Ajax moet zondag tegen DWS. Wanneer er door Ajax in Istanboel niet gespeeld wordt, komen de Amsterdammers zondag wel tegen DWS in het veld. Van Praag heeft een verzoek om eventueel uitstel via de telex van het Doelenhotel in Am sterdam moeten doen, omdat de telefoon lijnen naar Nederland abominabel slecht zijn en vele uren telefonisch contact zelfs onmogelijk was. Fenerbahce moet zondag voor de com petitie thuis in het Dolma Bahce stadion spelen tegen Mersin Idmanuyuray. Het ligt voor de hand dat de ploeg uit Istan boel niet zal hoeven spelen, omdat het veld immers een moerassig knollenland is geworden. ADVERTENTIE HAARLEM „Als Ajax vanavond speelt en morgen pas terugkomt, of zelfs vrijdag pas speelt dan zou de wedstrijd tegen DWS wel eens te zwaar kunnen blijken. Wij hebben er in dat geval wel begrip voor dat de wedstrijd zal worden uitgesteld." DWS-secretaris Luikinga vindt het een normale zaak dat de KNVB zal ingrijpen in het competitieprogram ma als Ajax pas vanavond of morgen avond in actie zal komen. Competitieleider Tijs Jansen is dezelfde mening toege daan. „Als het daar door gaat, zal er hier wel rekening mee gehouden worden. Dat zit er wel in." De KNVB zal pas in de loop van vanmiddag een beslissing ne men, als definitieve berichten uit Turkije binnen komen. De heren Luikinga en Jan sen houden ook ernstig rekening met het feit dat de wedstrijd van Ajax in Turkije deze week niet gespeeld zal kunnen wor den. In dat geval is er niets aan de hand. Ook na de thee met voor de FC Köln Jendrossek en Hemmersbach op de plaatsen van de geblesseerde Riihl en de niet helemaal fitte Hornig bleef ADO hongerig ronddwalen bij het doel van de vrijwel nimmer bedreigde Heyeres.Maar het was de muis, die na lang dralen toch het kaasje wil pakken en dan de nekslag krijgt. De FC Köln, die het valletje steeds ef fectiever zag wegen, raasde in twee van de vele uitvallen via Löhr en Blusch op nieuw naar succes. De Zuiderpark-elf kon het maar moeilijk verwerken. Grove charges waren de uitweg voor de teleur stelling rond de niet verwachte onmacht en opnieuw gooide ADO zijn reputatie, waaraan de afgelopen zes jaar zo vlijtig was gedokterd, te grabbel. (Van onze sportredacteur) ISTANBOEL. Eén man vond het niet zo spijtig, dat de wedstrijd Fener- bahce-Ajax is uitgesteld. Dat was de vice-president van de Turkse club, Ne- dim. De man houdt niet van vliegen. Hij vindt het gevaarlijk. Dus reisde hij per trein van Amsterdam naar Is tanboel terug. Even voor München kreeg de man een grote koffer op het hoofd. Resultaat: tien dagen met een hersenschudding in een Münchens zie kenhuis. Gisteravond arriveerde hij in Istanboel. (Van onze sportredactie) KEULEN ADO's ondergang was onvermijdelijk. De hoop. die in de Duisburgse sportschool tussen alle speculaties rond de eigen kracht toch telkens weer opvlamde, werd meters diep in de gave grasmat van het Müngersdorf stad ion geslagen door dat ene woord, dat zo ontstellend hard de waarheid toont: klassever schil. Want onder het oog van 24.000 toeschouwers werd ADO onderwezen in techniek, ploegverband en zeker ook tactiek. Op zich niet beschamend voor een schuchtere leerling in de hoogste klasse van de Europese voet- balsehool, maar dat de les moest wor den gelezen door een leraar, die be paald niet z(jn beste dag had, die niet in staat was hogeschool voetbal te do ceren en zich slechts bepaalde tot het vlakjes voorlezen uit het leerboek tot het einde van het lesuur, maakte ADO's onvoldoende duidelijk pijn lijker. Ja, de FC Köln reikte niet naar de vorm, die de Duitse voetbalschare in vo rige jaren zo luid bejubelde. De 3-0, waarmee de Hagenaars terug naar het landsniveau werden gewezen, was dan ook een marge, waarmee ADO blij mocht zijn. Want de Zuiderparkselectie speelde een bijzonder zwakke wedstrijd, waarin elke overtuiging ontbrak, waarin vooral het aanvalstrio glimlachend op zijn te kortkomingen werd gewezen. Zeker, de tweede lijn waarin Lex Schoenmaker, Piet Giesen en Piet de Zoete poogde ijverig de variatie, twee weken geleden zo ver te zoeken, gaande te houden, maar ook al werd Lambert Maassen nu ook regelmatig laag aangespeeld, inter national Weber was hem toch opnieuw voortdurend de baas. En ook al werd Kees Aarts dan wat meer op zijn gevrees de snelheid gelanceerd, een eenvoudig fa len sloot elk gevaar van zijn zijde uit. En als dan ook nog eens Harry Heijnen meer naar zijn vorm dan naar de bal zocht, ja dan was elke illusie rond een de laatste tijd bij de ADO-formatie toch al zo kostbaar doelpunt als een natte luci fer, waarmee hardnekkig wordt getracht de sigaret aan te steken. De selectie van Ernst Happel heeft aangevallen, steeds weer. Ook na die snelle treffer van „Der Hannes" Löhr, die het „we shall overcome" van de 500 Haagse supporters maakte tot het „lang zal ze leven" op een kerkhof. Want de FC Köln bleek niet in staat tot die zege nende eerste twintig minuten, die de Duitse ploegen in thuiswedstrijden zo vaak als beslissend wapen hanteren. Rrechtsbuiten Rühl, door Ernst Hap pel zo vaak als een „tank" geschilderd, maar dan wel duidelijk een zwaar opge voerd wapentuig, snelde dan weliswaar regelmatig langs de met zo veel talenten bedeelde Harry Vos de linksback moet wel ernstig aan zijn kwaliteiten hebben getwijfeld ADO liep storm op de Duitse afweer en creëerde daarmee het beeld, dat het aan de vooravond van het treffen nog zo duidelijk als zaligma kend aan zichzelf had bedeeld. Want met alle offensieve daden tegen een Köln, dat het allemaal glimlachend opving, ging de ruimte, die bij ploegen op achter stand altijd voor de doelpunten borg moet staan, volledig verloren. Het Müngersdorfstadion werd een tweede Zuiderpark. want de uitvallen kwamen niet van ADO, maar van de FC Köln. Levensgevaarlijke uitvallen. ADVERTENTIE die via de voeten van een zeker in de eerste helft weergaloos knap dirigerende Wolfgang Overath steeds weer doelrijpe situaties voor de veste van de excelle rende Ton Thie creëerden. Vaak inder daad kon de buitenspelval de Duitse ac ties nog ontregelen, maar vaak ook ble ken de individueel zo knappe acties van Löhr en de opnieuw verrassend opruk kende Blusch voldoende om de Haagse afweer als versteend te laten staan. Het schot van Blusch op de paal, waarbij Löhr de bal niet in het doel leek te willen schoppen, was daar een prachtig voor beeld van. Löhr kopt het tweede Keulse doel punt in. Thie komt te laat. Mansveld op de rug gezien kan er ook niets meer aan doen. KEULEN. Trainer Ernst Happel was duidelijk in zijn uitspraak. „De sterkste heeft gewonnen. Ongetwijfeld. De routine zegevierde. Maar we hebben er weer van geleerd". Happel maakte nauwelijks een teleurgestelde indruk. Als er echter gesproken wordt over het benutten van kansen, haalt hij triest zwij gend zijn schouders op. Later wil hij er nog wel aan toevoegen: „We hebben voor de rust een paar kansen gehad, Die had den erin gemoeten. Ze zijn niet gerouti neerd genoeg. Als iemand in vrije posi tie voor het doel komt, presteert hij het nog de hal voor zijn verkeerde voet te leggen". Happel, met een opvallend gro te, geborduurde „H" op een witte pochet is niet onder de indruk, als er gerept wordt over het harde spel en de vele overtredingen. „Dat is nou eenmaal al tijd zo met Europa Cup-voetbal. Het was misschien nog wel te zacht. Wij wer den wel zwaarder gestraft door de arbiter". De meeste ADO-spelers hadden iets op de heer Jones aan te merken. „Voor mij was het een home-referee", zei De Zoete verontwaardigd, „als zij iets deden zag hij het niet en als wij even later hetzelf de deden, floot hij meteen. Die Löhr greep me op een gegeven moment ge woon bij mijn broekje vast. Daardoor kwam hij mij voorbij. Wat doe je dan? Ik hield hem vast. Maar er werd alleen gefloten voor de tweede overtreding". Schoenmaker en Van den Burch lieten ter onderstreping van het harde spel van de Duitsers (die aan de wedstrijd twee duizend mark de man overhielden) rode striemen op enkels, schenen en dijbenen zien. „Ze schoppen eerst tegen je benen, dan tegen de bal", aldus rechter verde diger Van den Burch. Manager Eddie Hartmann heeft er een Duits woord voor: „Klug", dat waren ze. Maar ja, daarom niet getreurd. Het hele elftal heeft keihard gewerkt, al waren er enke le zwakke plekken. Vos, Heijnen en Schoenmaker bijvoorbeeld. Uitblinkers waren er niet". Hartmann heeft een di rect antwoord klaar, als hem gevraagd wordt naar plannen. „Wat nu? We gaan gewoon door natuuriljk. Eerst Zondag te gen NAC. Dan nog de KNVB-beker. En als we een hele goede speler tegenkomen in de transferperiode, kopen we hem. Het moet een voorhoedespeler zijn. In Nederland is momenteel niets voorradig. Drie spelers springen er een beetje uit. Geurten, maar daar vraagt MW twee ton voor. Brokamp, die MVV voor min der dan honderdduizend gulden niet laat gaan. en De Goede van RCH, die echter nog niet sterk genoeg is. Het zal wel weer hetzelfde blijven

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 33