VAN DAG TOT DAG tt fooi* olrocrJt,' Tsjechische hulde aan kranten brengen jarige Dubcek Londense journalisten gaan actie voeren voor collega OMEGA VAN NIEL Heinemann of Schroder president SCHRAVENDIJK SCHRAVENDIJK commentaar op actuele zaken de harde lijn Verdrag met Russen 1 december van kracht Tsjechen mogen niet meer privé naar Sovjet-Unie G roo t- B ritt a nnië ratificeerde kernverdrag Brit al 16 maanden onder huisarrest in Peking Ontsnapte Griekse getuigen streng bewaakt amm „MARTEN GAS" Bouw „Concorde wordt voortgezet DONDERDAG 28 NOVEMBER 1968 3 Svenska ook voor SPEELGOED en SPELLEN (Van onze correspondent) BONN Met de benoeming van de minister van Justitie Heinemann voor de sociaal-democraten en minister van Defensie Schroder voor de christen-democraten tot kandidaten voor het hoogste staatsambt kunnen de aanhangers van de Westduitse democratie de verkiezing van de bondspresident begin volgend jaar met een zekere rust tegemoet zien. In een tijdperk waarin allerwegen aan het functioneren van de demo cratische spelregels meer dan ooit wordt getwijfeld en in de Bonds republiek is dit verschijnsel gevaarlijker dan elders in West-Europa is de huidige uitgangssituatie tevredenstellend. Geharrewar Prikkeldraad Nuchter Zoals te verwachten viel. hebben de confessionele partijen in de Tweede Ka mer eendrachtig het beleid van hun coa litieregering gesteund in de kwestie van de verhoogde NAVO-bijdrage. De opposi tie tegen deze bijdrage is uitermate zwak gevoerd, wat kan worden uitgelegd als een energiebesparing in een situatie waaraan toch niets te veranderen viel. De redenering waarmee minister-presi dent De Jong het regeringsvoorstel ver dedigde, ging verder dan verwacht werd. Men had gedacht dat hij zich zou beroe pen op de solidariteit met de bondgenoten en de onontkoombaarheid van de ver plichting, die het defensiepact oplegt om zodoende althans een enkel woord van bezorgdheid te kunnen laten horen over de nieuwe lasten, die van het volk moeten worden geëist. De minister-president heeft echter, als recntgeaard militair, er de voorkeur aan gegeven de motivering van de extra-belasting te zoeken en te vinden in de militaire situatie in Europa. De woorden van de premier hebben nieuwe onrust gewekt, doordat zij gericht waren op de sentimenten van de angst. „Wij hebben te maken met een in het nauw gedreven totalitair regime waarvan de paranoïde trekken duidelij ker zullen worden. Een regime waarvan de argwaan niet gevoed wordt door de militaire macht van Europa, maar door de politieke kracht die uitgaat van onze vrije samenleving Een in het nauw gedreven regime, dat argwaan koestert ten opzichte van zijn naburen kan er ooit een gevaarlijker, dreigender beeld worden opgehangen van een mogendheid die militair en potentieel de machtigste van Europa is? Men zou, met de premier meedenkend, tot de con clusie moeten komen dat het wegnemen van die argwaan eerder een Europese zaak op leven en dood is, dan het opvoe ren van de bewapening die nunogniet de oorzaak van die argwaan is. Niet temin, de conclusie van premier De Jong is, zoals bekend, precies andersom. Onze 225 miljoen gulden moeten bewerkstelli gen dat Moskou zich minder in het nauw gedreven voelt, minder argwaan koestert en minder paranoïde trekken zal verto nen. Er zit weinig logica in, maar het belangrijkste is dat de coalitiefracties in hun bewapeningsijver worden gestijfd en dat de oppositie tegen de nieuwe koude oorlog het brandmerk krijgt van politiek en militair onverstand. Wie dat allemaal zo aanziet en aan hoort, kan slechts hopen dat de gevaar lijke mannen in Moskou langs dezelfde lijnen redeneren als premier De Jong en zijn confessionele en liberale medestan ders. Er zit overigens weinig politiek risico in deze gedragslijn. Als de Sovjet- Unie onverhoopt nóg meer argwaan gaat koesteren dan De Jong haar toeschrijft en agressief zou reageren, krijgen de on heilvoorspellers vanzelf gelijk. Als Mos kou angstig in zijn schulp kruipt en zich van agressie onthoudt, vanwege die ^25 miljoen, krijgen zij vanzelf ook gelijk Waarmee nog eens temeer is aange toond, dat in een onrustige, oorlogszuchti ge wereld, die blijft draaien op de olie van de wederzijdse dreigementen, de mi litairen a 11 ij d gelijk hebben. De discussie rondom de al of niet fluo ridering van ons drinkwater begint steeds interessanter te worden, omdat bij alle duidelijk waar te nemen medische twij fels omtrent de doelmatigheid en toelaat baarheid der fluoridering twee geheel nieuwe aspecten in de argumentatie zijn komen opduiken. De eerste nieuwe redenering is in po litieke kring ontstaan en wordt ontleend aan een grote verantwoordelijkheid van de volksvertegenwoordiging ten opzichte van de diensten, die de overheid aan de burgerij verleent. Deze redenering gaat uit van de constatering, dat de gemono poliseerde positie van gemeente of pro- ADVERTENTIE Restaurangen Weer iets nieuws uit Zweden vers gebraden gans met rodekool pruimen, appelcompöte Parijse aardappeltjes In ons café „Plate-service" tijdens de lunch „Sillvagnen" 10 verschillende Zweedse haringsoorten. KENNEMERPLEIN 5 TELEFOON 16840 HAARLEM Eigen parkeerterrein. vincie als waterleveranciers een verhou ding tussen overheid en gebruiker schept die adequaat is aan de normale verhou ding tussen leverancier en klant. Ergo: de klant mag uitmaken wat hij wél en wat hij niet wil kopen en slikken. Een referendum bij de klantenkring zal moe ten uitmaken, of de leverancier met ge fluorideerd of ongefluorideerd water moet aankomen. Een gemeenteraad mag wé] bemiddeling bij de totstandkoming van zo'n referendum, maar zich als politiek lichaam niet de bevoegdheid aanme ten namens de klanten te beschikken. De raad vertegenwoordigt de politieke kie zers, niet de consumenten van water, al dus deze redenering. Een tweede nieuwigheid is, dat einde lijk aandacht wordt besteed aan de bij zonder belangrijke verhouding tussen drinkwater en huishoudwater. Slechts een fractie van het huishoudwater wordt als drinkwater gebruikt. Kinderen, voor wie fluor juist zo dringend wordt aanbe volen, drinken zelden of nooit leidingwa ter. Als ze heel klein zijn drinken ze melk. later misschien thee, maar meestal trisdranken. Koffie en thee vereisen lei dingwater, maar nu zijn de geleerden het er weer niet over eens of de fluorver binding in stand blijft bij koken, dan wel in ketelsteen wordt opgenomen. Huishoudwater gaat voor 95 percent op aan wassen, baden, douchen, schrobben, besproeiing, enzovoort. Niettemin wordt fluoridering van de volle 100 percent wa ter bepleit. De vraag is of die zeer kleine hoeveelheid echt drinkwater dan niet be ter gefluorideerd kan worden betrokken in gebottelde vorm, waardoor de 95 per cent vrij blijven van deze chemische stof. Dat is precies andersom en logischer, als men op de hoeveelheden let dan de fluorideringsridders willen. Zij wil len namelijk ongefluorideerd water ge botteld verkrijgbaar stellen. Intussen komen de voorstanders van fluoridering enigszins op gang na de stortvloed van tegenargumenten, waarbij zij als voorheen uitgaan van een axioma fluorgebrek veroorzaakt tandbederf. Hier tegen hebben voedingsdeskundigen al meermalen scherp geprotesteerd, omdat deze deskundigen overtuigd zijn van het feit dat het totale voedingsbeeld ernstige .beschavingsziekte" vertoont en de voedingsgewoonten in hun geheel schuldig moeten worden geacht aan de gebitsondergang. Zij menen dat het een fatale vergissing zou zijn, fluor als hét middel tegen de kwaal te beschouwen afgezien van de vraag of men het totale contingent huishoudwater zal fluorideren dan wel fluor \r. tabletvorm blijft toe dienen. Het is natuurlijk onverantwoord het anti- of pro-fluorstokpaardje te berijden zonder zich af te vragen wat de argu menten of consequenties zijn. Dat zove len zich in de strijd mengen, is echter bevorderlijk voor de volledige verwer king van het vraagstuk. Interessant is vooral de vraag of onze samenleving met haar politieke, medische, publicistische en communicerende verworvenheden erin zal slagen de verstandigste, doelmatigste en meest verantwoorde weg te kiezen Tenslotte staat aan het einde van die weg een groot algemeen belang. ADVERTENTIE PRAAG (DPA en AP) Alexan der Dubcek, de Tsjechoslowaakse partijleider, vierde gisteren zijn 47ste verjaardag met een normale werk zitting op het hoofdkwartier van het Centraal Comité. Alle dagbladen brachten zijn foto op de frontpagina met groeten en huldebetuigingen. Het partijblad, „Rude Pravo", citeerde een fabrieksarbeider die zei: „Zo lang Dubcek onze leider is steun ik de partij. Hij was niet bang om de waarheid te zeg gen toen hij niet wist wie hem zouden steunen. Voor mij is een communist in de eerste plaats een eerbaar en waarhedds- lievend mens". Het vakbondsblad „Prace" citeerde een uitspraak waarin Dubcek „vrijheid van het woord, overwinning van de waarheid WASHINGTON (AFP) Groot-Brit- tannië heeft gisteravond het niet-versprei- dingsverdrag geratificeerd en is daarmee eerste kernmogendheid die dit deed. Het verdrag is door 83 landen onderte kend. Om van kracht te worden moet het door de V.S., de Sovjet-Unie, Groot-Brit- tannië en veertig andere landen worden geratificeerd. en voortzetting van de hervormingen van na januari zonder onderbreking" werd toegewenst. Met ingang van 1 december wordt een gedetailleerd verdrag van kracht over de legering van Russische troepen in Tsje- choslowakije. De Russen moeten voor verschaffing van voedsel, onderdak en diensten in Tsjechoslowaakse munt betalen. Naar de autoriteiten in Ostrava meedeelden, wor den in steden met een Russisch garni zoen speciale winkels voor de Russen ge opend. De leveranties aan de buitenlandse militairen zullen in geen geval van na delige invloed zijn op de binnenlandse markt, zo werd verzekerd. Ostrava zelf heeft geen Russisch garnizoen. Over een standplaats voor het garnizoen in het dis trict wordt nog onderhandeld. Naar verluidt zullen Russische offi cieren en hun gezinnen niet in privé-wo- ningen, maar alleen in militaire gebou wen en kazeres gehuisvest worden. ADVERTENTIE De terugtrekking der overtollige bui tenlandse militairen zal op 18 december voltooid zijn. Nadien mogen Russische mi litairen of hun familieleden niet meer vrij de Tsjechoslowaaks-Russische grens overschrijden maar moeten zij zich aan de normale douanevoorschriften onder werpen. Met ingang van 3 december is het voor Tsjechoslo waken verboden privéreizen per auto naar de Sovjet-Unie te maken. Het Tsjechische persbureau Ceteka dat dit meldt, geeft geen reden voor het ver bod op. Georganiseerde groepsreizen blij ven toegestaan. VOETBALSPELLEN SJOELBAKKEN BRIDGETAFELS ROULETTE-SETS vanaf 12.50 Luxe Schaakspellen PUZZELS en de hobby van Vader en Zoon KAMERBILJART Wij hebben ze met prima laken op zware leiplaat, vervaardigd door een van de beste biljartmakers. Dus echt biljart en toch gezellig thuis. SCHROEFKEU's vanaf 27.50 Grote keuze in KINDERSPEELGOED Auto's - Garages - Lego 1e ETAGE Grote Houtstraat 51 LONDEN, (Reuter) Londense jour nalisten hebben een comité opgericht dat moet strijden voor de vrijlaiing van de Reuter-correspondent Anthony Grey die door de Chinezen al zestien maanden in Peking onder huisarrest wordt gehouden. In een verklaring spreken de Londense journalisten van de „onmenselijke be handeling" die Grey ondergaat. Zij besloten premier Tsjoe En Lai een telegram te zenden waarin deze wordt verzocht een arts van het Rode Kruis bij Grey toe te laten. Dp journalisten, indus triëlen en zakenlieden over de gehele wereld wordt een beroep gedaan ont vangsten door Chinese ambassades en handelsmissies te boycotten. Onze correspondent in Londen tekent hierbij aan: de 30-jarige Anthony Grey, die nu al zestien maanden van zijn .Tij heid is beroofd bevindt zich in een ka mertje van zijn bungalow van drie maal drie meter in een eenzaam huis arrest. De buitenzijde van de woning is door de rode gardisten met leuzen besmeurd. Het Chinese optreden tegen deze Britse journalist was bedoeld als een tegenmaat regel voor de detinering van acht verslag gevers van het Chinese persbureau in Hong Kong, in verband met de commu- VtfV^A/lftA/WIIWWWWWWWWVlAWAIWI/WWVVWWV' De Britse minister van technologie, Anthony Wedgwood- Benn, heeft in het Britse Lagerhuis verklaard dat de ontwikkeling van het Brits-Fran se supersonische vliegtuig „Concor de" gewoon doorgaat, ondanks de vermindering van de Franse bijdrage in de kosten. De minister zei dat het Franse besluit in het komende jaar geen invloed op het project zal heb ben. Op de foto de Concorde 002. het Britse prototype werd gisteren beproefd in een daarvoor speciaal gebouwde ruimte. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 86 - Haarlem Telefoon 10371 - Speciaalzaak sinds 1883 De eerste bondspresident, de eer biedwaardige typisch-Duits „schön- geistige" president Heuss was de keu ze van het eerste ogenblik. Met de verkiezing van zijn opvolger "leinrich Lübke ging het al bergaf waarts. Niet dat Lübke toendertijd geen aanvaardbaar man geweest zou njn. Dat werd hij tenslotte tengevolge van door te hoge ouderdom en gees telijke beperktheid ingegeven verkeer de tactische manoeuvres. Lübke was de zwakste plek in het ,*eld der kandidaten, de speelbal van de toenmalige kanselier Adenauer, de minst geprononceerde, de geringste orsoonlijkheid. MET LÜBKE scheen een tijdperk te beginnen dat in Frankrijk onder meer lot de terugkeer van president De Gaul le leidde: een eindeloos en infaam poli tiek geharrewar om het hoogste ambt in de staat, dat iedere geloofwaardig heid aan de democratie te gronde richt te. Ook de herverkiezing van president Lübke voor een tweede ambtstermijn was een gelegenheidskeuze. De min der gelukkige indruk die het ambt van bondspresident nadien is gaan maken, is dan ook minder de schuld van een ijverige maar ontoereikende bondspre sident, dan wel van de partijen, die de democratische spelregels niet ern stig genoeg opvatten. De bijna 70-jarige SPD'er Gustav Heinemann als presidentskandidaat is ditmaal het produkt van een snelle en eenstemmige keus geweest. De chris ten-democraten aarzelden langer. De uitkomst voor Schroder was echter overtuigend en de weinige tegenstem mers schaarden zich na het bekend worden van de uitslag achter hem. Tussen Heinemann en Schroder ga pen werelden. Zij hebben werkelijk niets gemeen dan hun kandidatuur. Nu is dan ook een echte keuze mogelijk, die uiteindelijk zal worden gedaan door de kleine liberale oppositiepartij der Vrije Democraten", wier stemmen- aandeel in de „bondsvex-gadering" die de president kiest, van beslissende be tekenis zal zijn. Hier is dan tegelijkertijd weer de weg geopend voor het spel van de poli tieke krachten, dat ook van invloed zal zijn later in hetzelfde jaar op de regeringsvorming na de uitslag van de bondsdagverkiezing. De Westduitse grondwet bepaalt dat de bondspresident door een zogenaamde .Bundesversammlung" wordt gekozen, bestaande uit de leden van de Bonds dag en afgevaardigden uit de deelsta ten. Want dit is de karakteristiek van de Westduitse grondwet, dat zij op alle mogelijke manieren poogt de fouten van vorige regimes te vermijden. De grondwetgevers wantrouwden het Duitse volk, de Duitse kiezers, die in hun geborneerdheid een Hitier aan de macht lieten komen. Zij deden dan ook niet veel meer dan een prikkel draadversperring van voorzorgsmaatre gelen uit te rollen, waar achter de kie zer op een veilige afstand gehouden wordt. Zowel de monarch vóór de ineenstor ing van 1918, als de presidenten in de republiek van Weimar, waren de cen trale figuren in de staat. Onder hun direkte controle stonden het leger en het civiele apparaat. De president in de republiek van Weimar werd direct door het volk gekozen. De macht die de president (en de keizer) vroeger bezaten, werd door de grondwetgevers van na de tweede we reldoorlog verdeeld. Over de hoogste gerechtelijke instantie die voor de in standhouding van de grondwet zorg Iraagt, de ministers van de deelsta ten in de „Bundesrat" en niet het ninst de bondsregering. Omdat de geaccepteerde poli tieke partijen in de Bondsrepubliek de dienst uitmaken, hebben zij de groot ste invloed op de gang van zaken, onder andere ook op de benoeming van de bondspresident. Daarbij deed zich van zelfsprekend de vraag voor, of in een zo jonge en onstabiele democratie als de Westduitse de politieke partijen een zo grote invloed kon worden toever trouwd en of daarmee niet juist dat ge vaar werd binnengehaald: wat de wet gevers buiten de deur hadden willen houden. HIERBIJ dient te worden bedacht, dat tot 1966 de christen-democraten de enige partij vormden. Zij hadden het voor het zeggen. En deze partij was in de eerste beslissende jaren van zijn bestaan synoniem met de toenmalige ianselier Adenauer, een man wiens in vloed in de grondwetgevende vergade ring bijzonder groot was. De bondspresident is met dit alles niet meer dan een zogenaamde neutrale figuur en wellicht zo neutraal dat hij 'aarmee voor de bevolking alle aan trekkingskracht verliest. Tenzij hij uit blinkt in dat soort van „Biedermeieri- sche" schijnfilosofie, die Heuss goed te pas kwam en die ook kanselier Kie- singer bij de Duitse man in de straat tot zo'n succes maakt. Van de beide huidige kandidaten is n dit opzicht Heinemann de meest aan vaardbare figuur. Minder dan de on der gladde zinnen zijn onwil tot con crete uitspraken verbergende Schroder is Heinemann een oprecht, nuchter en helder-formulerend mens. Het zou de Bondsrepubliek beslist verder helpen, wanneer een on-Duitse kandidaat als Heinemann de komende bonds-president zou zijn. Anthony Grey nistische onlusten m die stad. Deze jour nalisten werden echter vroegtijdig vrij gelaten in de verwachting dat dit ook met Grey zou gebeuren hetgeen echter niet het geval is. Grey krijgt geen gelegenheid om En gels te praten. Hij kent slechts een paar woorden Chinees. Zijn kamer is onvol doende verwarmd, slecht geventileerd en hij ontvangt onvoldoende medische aan dacht. Deze week heeft Anthony Grey voor het eerst sinds april bezoek mogen ontvangen, namelijk van de plaatsver vangend Britse zaakgelastigde in Peking, die 25 minuten bij hem mocht blijven. Het was de tweede keer dat iemand van de Britse ambassade bij hem kwam. Het bezoek, hoe welkom ook, kwam al» een psychische schok voor Grey, omdat het onaangekondigd was. Volgens de Britse diplomaat is Grey's lichamelijke toestand redelijk goed. Hij is niet mager maar hij is bleek en lijdt aan een verkoud heid. Hoewel hij vroeger nooit ziek schijnt te zijn geweest en een rugby- en voetbal- speler was, klaagde Grey de laatste maan den over pijnen in de borst. De Chinese arts zei, dat hij misschien bronchitis heeft. Hij gaf hem medicijnen. Een rönt- gen-onderzoek waarom Grey heeft ver zocht werd echter geweigerd. Grey zei, dat overdag de deur van zijn kamer moet openblijven, maar 's nachts en tijdens maaltijden mag hij deze slui ten. Hij klaagt er ook over dat hij te wei nig leesmateriaal Krijgt. Hij is echter wel tevreden over zijn voedsel, maar voor een man van actie is dit lot nog on draaglijker dan het misschien voor een ander zou zijn. STRAATSBURG (AFP) De twee ge tuigen die in Straatsburg uit een Griekse regeringsdelegatie wegliepen, Melitis en Markepatis, zijn gisteren per taxi in Straatsburg gearriveerd bij het paleis van de rechten van de mens. Hier zetelt de subcommissie die zich met de kwestie-Griekenland bezighoudt. De mannen, die met behulp van de bal lingenorganisatie van Andreas Papan- dreou in een hotel waren ondergebracht, werden door de politie geëscorteerd. De toegangen naar het paleis worden streng bewaakt. De twee Grieken, die voor de subcom missie zouden hebben moeten getuigen dat zij door het militaire bewind niet zijn gemarteld, hadden beschei-ming ge zocht bij Zweedse, Deense en Noorse de legatieleden. ,1 Naar Cyprus. De speciale vertegenwoor diger van V.N.-secretaris-generaal Oe Thant voor het Midden-Oosten, de Zweed Gunnar Jarring, is uit New York zijn hoofdkwartier op Cyprus vertrok ken, waar hij zijn bemiddelingspogin gen tussen Israëliërs en Arabieren zal voortzetten. Partijvoorzitter. De Japanse minister president, Eisakoe Sato, is door de Kiesmannen van de regerende Liberaal Democratische Partij voor twee jaar als partijvoorzitter herkozen met 249 van de 454 stemmen. Misdadigheid. In een te Washington ge publiceerde officiële Amerikaanse sta tistiek staat dat Los Angeles de stad is waar zich de meeste gevallen van verkrachting voordoen, namelijk 311, op de 100.000 inwoners.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3