Redding Amalia-bemanning was fantastisch: veilig en snel Tegen bouwkundige uit Driehuis anderhalf jaar geëist voor oplichting PfMil Gans VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Uitspraken rechtbank Houtrakpolder bestemd voor basisindustrie m Loco-burgemeester H. de Boer verdedigt opnieuw het recht van een eigen oordeel Eerste succes van nieuwe reddingboot Amalia nog steeds niet bevrijd duizend tips voor gulle gevers bij film foto Promotie voor Kempen naar eerste klas driebanden Alweer „De smoeshaan DONDERDAG 28 NOVEMBER 1 96 5 Sprong Louisa's eerste Naar huis VOORSCHOTTEN OP NIET VERLEENDE OPDRACHTEN IJmuiden Ideeën genoeg bij Foto Gans tot ƒ25,00 (16,50/22,50) (21,00/24,00) (21,00/18,50) (16,00/17,50) (10,90/14,00/16,00/22,50) (14,50/15,00/24,90) (17.50/24,50) tot ƒ50,00 (24,50/49,00) v27,75/35,00/48,00) tot ƒ100,00 (95.00) Kennemerlaan 5 (bij de brug) Velsen-IJ muiden V elsen-N oord Beverwijk H S ..ufr. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Zoals mocht worden aangenomen heeft locoburgemeester H. de Boer, als voorzitter van de Velsense gemeenteraad woensdag avond tijdens het voortzetten van de begrotingsbehandeling, een groot deel van zijn repliek waar hij dinsdag reeds mee was begonnen bestemd voor een antwoord aan de heer J. Visser. Zoals bekend had deze ver tegenwoordiger van de Prot.-Chr. raadsfractie er zijn grote teleurstel ling over uitgesproken dat de op voering van „De smoeshaan' in de Velsense Stadsschouwburg niet door het gemeentebestuur was verboden- De voorzitter wilde hierbij in de eerste plaats zijn diep respect voor de heer Visser kenbaar maken, wiens bewogen verklaring getuigde van een eerlijke mening en bovendien wees op oprechte zorgen voor het geestelijk welzijn van de burgerij. Daarom noemde spreker het zo verdrietig voor de heer Visser, dat hij op zijn beurt een dergelijk nobel bedoeld standpunt ook „verdrietig" moest vinden. Recht Artikel 221 Onderwijs De geredde bemanningsleden van de „Amalia" bijeen in een hotel in Ègmond, waar zij na hun angstige avontuur wat op verhaal konden komen. HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen een 21-jarige autoverko per uit Heemstede veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en negen maan den ontzegging, wegens rijden onder in vloed. De jongeman was in de nacht van 15 september met zijn auto op de Bentveld- seweg in Aerdenhout tegen een boom ge botst nadat hij was geslipt. Een vriend die naast hem zat werd gewond. Tegen de autoverkoper was zes weken en een jaar ontzegging geëist wegens het veroor zaken van een ongeluk onder invloed van drank, tengevolge waarvan een mede-in zittende werd gewond. DEN HAAG. Het grootste gedeelte van de Houtrakpolder heeft in het Streek plan voor het Noordzeekanaalgebied de bestemming „basisindustrie, georiënteerd op diep vaarwater" gekregen. De aankoop van deze grond zal door de gemeente Am sterdam geschieden. Aldus minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening in een brief aan de Tweede Ka mer. Het resterende gedeelte van de Hout rakpolder behoort, aldus de minister, tot het te ontwikkelen recreatiegebied Spaarnwoude. Dit recreatiegebied zal tot ontwikkeling worden gebracht door een te vormen samenwerkingsorgaan van de betrokken gemeenten, nadat de gronden zullen zijn aangekocht door de stichting „Beheer Landbouwgronden". Genoemde stichting zal de aankopen over een aantal jaren spreiden. De Houtrakpolder wordt tot de in eerste instantie aan te kopen gebieden gerekend. De uitvoering van concrete recreatie projecten zal in fasen ter hand worden genomen. Deze fasering is volgens de mi nister nog in studie. Ter vervanging van de kruithaven, die thans is gelegen tussen zijkanaal b en zijkanaal c, zal ten westen van de huidige situering een nieuwe overslagplaats voor ontplofbare stoffen worden aangelegd aldus minister Schut. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Woensdagmiddag om streeks vier uur keerde de reddingboot Johanna Louisa van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Redding Maat schappij op haar basis in ljmuiden terug. Aan boord waren de kapitein en twee matrozen van de door brand zwaar geha vende vrachtvaarder Amalia, die zij muurvast aan de grond op twee mijl ten zuiden van Egmond aan Zee als laat- sten hadden verlaten. De 44-jarige Griekse kapitein Zervos Dionyssios uit Athene was ongeschoeid. Evenals overigens alle opvarenden van de Amalia liet hij het rampschip achter zich met slechts wat hij aan het lijf had en dat was voor een Hollandse herfstdag niet veel. De drie Grieken keken zeer bezorgd toen zij in IJmuiden voet aan wal zetten. Schipper Leen 't Hart van de Johanna Louisa vertelde hoe de gezagvoerder van de Amalia als allerlaatste zijn schip ver liet. Hij stond op het uiterste puntje van het voorschip. Nadat vóór hem twee van zijn mannen van boord af keurig in het vangnet van de reddingboot waren ge sprongen, maakte de kapitein zijn sprong van ongeveer zes meter. Hij viel vrij on gelukkig in een hoek van het net en een knie sloeg daarbij tegen zijn kin, waar hij een pijnlijke onderkaak van over hield. Terwijl kapitein Zervos Dionyssios voorin het brandende schip stond, gaf hij schipper 't Hart, die met zijn Johanna Louisa langszij lag, te kennen „weg we zen!" omdat hij elk ogenblik vreesde dat de Amalia met een exploderende stoomketel de lucht in zou vliegen. De Johanna Louisa bleef wachten, schipper 't Hart bleef aandringen dat de drie mannen zouden overspringen. Later, enigszins tot kalmte gekomen aan boord van de reddingboot, bedankte Zervos zijn redders. De Griek schudde zijn hoofd en zei niet te kunnen begrij pen dat die jongens van de Simson en Nestor hun levens waagden om een bran dende hel te veroveren. Schipper Leen 't Hart boekte met de redding van kapitein Dionyssios en twee van zijn getrouwen, die de zeemanstradi- tie hoog hadden gehouden door de Amalia pas te verlaten, toen het meer dan dui delijk was dat zij niets meer voor hun schip konden doen, zijn eerste redding met de Johanna Louisa. Deze reddingboot van de KNZHRM is nog maar enkele maanden in gebruik; zij is in de plaats gekomen van de beroemde Neeltje Jacoba. „Ik moet er zelf nog aan wennen. Ik vergis me herhaaldelijk, door Neeltje Ja coba te zeggen en te schrijven als het Johanna Louisa moet zijn", bekende schipper 't Hart. Over de gecombineerde reddingactie gaf de schipper van de reddingboot nog het volgende commentaar. „Wel, eerlijk gezegd had ik ze graag alle negentien aan boord gehad. Maar de helikopter van de Marine Luchtvaart dienst was er net iets eerder bij. Ten slotte moesten wij een half uur varen van IJmuiden uit. Die vlieger deed het overi gens fantastisch. Maar het was dan ook ideaal weer voor een helikopterredding. Een wentelwiek biedt ontegenzeggelijk veel mogelijkheden. Maar voor haar zijn er ook veel onmogelijkheden. Als het bijvoorbeeld kort na de middag, in de avond, in de nacht of in de vroege ochtend was gebeurd, dan zou de helikopter geen schijn van kans gehad hebben om ook maar één man van boord te halen. Het risico zou in het donker of tijdens mist te groot zijn geweest. In een beetje dichte mist had ze het schip waarschijnlijk niet eens kunnen vinden. Gelukkig, nogmaals gelukkig, was het mooi weer. Het was ideaal om een veilige, snelle helikopterreddingsoperatie uit te voeren. Ze hebben het prachtig gedaan, het was fantastisch goed." Toen de Johanna Louisa aanlegde aan de kop van de IJmuidense vissershaven, bij het Vissersmonument, werden de ge redden opgevangen door de Griekse reder van het rampschip: de heer Evangelatos was gisteren, op de ongeluksdag voor de Amalia, in Amsterdam om de lading te regelen. De reder was in gezelschap van de heer Hammerstein van de Verenigde Scheepsagenturen van Halverhout Zwart en Zurmühlen, die optreedt als agent voor de Amalia, en de hoofdcom missaris van politie, de heer Sepp. De Griekse kapitein benadrukte nog maals, dat er aan boord niets meer te redden viel, toen hij zijn schip verliet met een wanhoopssprong. Het vuur werd te erg. Later op de dag arriveerden de zestien geredden die door de helikopter van MLD op het strand van Egmond waren gezet in IJmuiden. De negentien mannen van de Amalia werden in diverse pensions ondergebracht. Door de agent en door de Griekse consul voorzien van kleren, pa pieren en zakgeld, zullen zij zo spoedig mogelijk naar hun land reizen. De kapi tein en enkele van zijn medewerkers blij ven voorlopig achter, onder andere voor het afleggen van een uitvoerige scheeps- verklaring. AMSTERDAM. Anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank woensdag geëist tegen een 38-jarige bouwkundige uit Driehuis, die kans zag in een half jaar twee ton aan voorschotten op provisies voor nooit verleende opdrachten voor werkzaamheden of leveringen van mate rialen voor de bouw in de wacht te slepen. De inmiddels failliet verklaarde ver dachte gaf toe in de vijf hem ten laste gelegde gevallen waarbij hij 65 mille had ontvangen niet gerechtigd te zijn geweest om als tussenpersoon op te treden. Zijn schuld in zijn faillissement bedraagt momenteel een half miljoen gulden. De bouwkundige Kon geen verklaring geven waar de twee ton waren gebleven. Hij vertelde veel betalingen links en rechts aan crediteuren te hebben gedaan zonder kwitanties. Hij tekende hiervan weinig op, zei de verdachte. Noch de president, noch de officier van Justitie waren hiermee tevreden. De laatste rekende voor dat toen het be drijf in 1967 ophield, er een schuld van een ton en een verlies van een ton was (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Na twee mislukte po gingen zullen sleepboten van Wijsmuller uit IJmuiden opnieuw proberen de Pana mese vrachtvaarder Amalia, die twee mijl ten zuiden van Egmond aan Zee aan de grond is gelopen en ten dele is uitge brand, te bevrijden. De sleepboten Simson en Hector trokken aan de gestrande Pa- namees, terwijl de sleepboot Nestor alle pompen bijzette om het binnengelopen water uit de Amalia te krijgen. Bij de volgende poging zal nog een sleepboot namelijk de Assistent worden ingeschakeld. (Van onze streekredactie) geweest. Deze gevoegd bij de twee ton uit de provisie-affaire maakt vier ton. Waar zijn die gebleven?, zo vroeg de officier. De verdachte zei bij de bedongen pro visies beslist niet de opzet te hebben gehad tot bedrog. „Ik wilde partijen tot elkaar brengen om een order tot stand te brengen. Ik heb fout gehandeld en heb er enorme spijt van". j wj I eenvoudige camera combitas abonnement fotoblad ontwikkeltank diaviewer flitsapparaat vergrotingsraam afstandsmeter (24,50) projectiescherm (16,00/18,00) plakpers (16,50/23,50) statief (19,75) glansapparaat (39,00/49,00) belichtingsmeter (36,00/38,00/41,00) projectietafel projectiescherm op statief (46,50) plakpers (27 00/28,00) statief filmviewer (98,50) filmzon (65,00/69,50/79,50/99,00) automatische camera (82,00) electronenflitser (74,50/85,00/89,00) verrekijker (85,00/93,00/99,00) telelens polaroid camera (74,50) Verdachte had onder meer e en op dracht gegeven tot een bronbemaling op een terrein waarop een kantoor zou komen waarover hij in de krant had ge lezen. „Het is onzinnig bedrog", merkte de rechtbankpresident op. Voor het aan brengen van betimmeringen in kerkge bouwen van de irrije evangelische ge meente in Zwijndrecht en de Gemeente Gods in IJmuiden had hij twee firma's dezelfde opdracht gegeven en daarvoor totaal 25 mille geïncasseerd. Dit geval nam de officier van Justitie verdachte bijzonder kwalijk. Deze firma's hadden ook net een opdracht ontvangen voor rasterplafonds voor de Rijksuniver siteit in Groningen. De raadsman zei dat het in de provisie zaak ging om „keiharde knapen" uit de bouwwereld, die het risico namen en een gokje waagden. Het ging om voorlopige overeenkomsten die ontbonden konden worden en derhalve kon volgens pleiter dan ook niet van oplichting worden ge sproken. 1 Uitspraak 11 december. ivimuiaen leieroon id/ud (Van onze biljartmedewerker) HAARLEM In de Haarlemse poule van de voorwedstrijden voor het kampi oenschap van Nederland 2e klas drieban den (moy. 0,400-0.500) is Hans Kempen bij zonder opvallend geëindigd. Met een al gemeen moyenne van 0,636 is Kempen (Hof van Holland) overduidelijk gepromo veerd naar de le klas. Handgraaf (1939- Bloemendaal) verrichtte eveneens een fraaie prestatie. Enige weken geleden promoveerde hij naar de 2e klas drieban den. In zijn eerste optreden in deze klasse bleef hij direct met zijn moyenne weder om boven de promotiegrens. DONDERDAG 28 NOVEMBER Stadhuis, Plein 1945, 19.30 u.: Openbare gemeenteraadsvergadering, behandeling begroting. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkcentrum De Duinpan, Willem de Zwijgerlaan, Santpoort-Zuid (tevens kath. bibliotheek) 19 tot 21.15 u. VRIJDAG 29 NOVEMBER Stadhuis, Plein 1945, 19.30 u.: Openbare gemeenteraadsvergadering, behandeling begroting. NBOB, in het Cultureel Centrum, Moer- bergplantsoen, IJmuiden, 20 u.: Jaarver gadering Nederlandse bond van onbezol digde opsporingsambtenaren en be wakingspersoneel. Fauna Felisena, in het Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 u.: Contactavond. Herv. Jeugdhuis, Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost, 20 u.: Zanguitvoering door het Christelijk Jeugdkoor „De Goede Herder", Gem. openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaarn- berg, Wüstelaan 79, 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare bibliotheek, Willemsbeekweg 96, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; r.-k. biblio theek, filiaal Velsen-Noord. Banjaert- straat 13: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. Stadhuis, Plein 1945, te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. DONDERDAG 28 NOVEMBER Buurthuis „De Loods", Geelvinck- gtraat 28, 18.30-19.30 u.: judo (13, 14 en 15 jaar). VRIJDAG 29 NOVEMBER Buurthuis „De Loods", Geelvinckstraat 2021 uur: volleybal heren. Katholieke openbare bibliotheek, Ban- jaertstraat 13: Geopend van 14 tot 17 en 19 tot 21 u. DONDERDAG 28 NOVEMBER Stadskantoor, Pres. Kennedyplein, 19.30 u.: Openbare raadsvergadering. Huize „Scheybeeck", Velserweg 2, 20 u.: Lezing met kleurendia's voor aquarium- •ociëteit „Tropica" door J. J. van Raam. Het Groene Huis, Raamveld, 20 tot 21.30 u.: Boksen. Vrijetijdscentrum „De Slof", Raam veld 2, 20 u.: Tafeltennisinstuif. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: Ge opend van 20.15 tot 21.30 u. ,-V .X s/V- V At I II '1 II I §SL De Johanna Louisa in IJmuiden met drie mannen die tot het laatste op de Amalia bleven. Links de heer Hammerstein van Halverhout, daar naast kapitein Zervos Dionyssios en zijn twee getrouwen en de Griekse reder Evangelatos. De voorzitter betreurde het verder dat zijn opponent het omstreden blijspel niet heeft willen zien, want anders zou het hem ongetwijfeld zijn opgevallen dat Plautus hier kennelijk de huwelijkstrouw mee wilde verdedigen. Spreker was het met de heer Visser eens dat er in de wereld ontzettende dingen gebeuren, maar dit geeft toch niemand het recht bepaal de zaken vanuit een verouderd, patriar chaal standpunt te bekijken. Volgens de heer De Boer heeft ieder mens een eigen verantwoordelijkheid, waar hij ook het recht aan kan ontlenen zelf te bepalen wat hij wil gaan zien. De overheid mag zich hier stellig niet mee bemoeien en spreker betwijfelde het dan ook, of er nog wel iemand is te vinden die aan een dergelijk soort „vader" enige behoefte heeft. Dit is ook weer een pa triarchale opvatting en een van de re denen, waarom de heer De Boer de kwa lificatie „burgervader" voor een burge meester als volkomen misplaatst be schouwt. Verder achtte spreker het bestuur van de kunstkring, dat immers uit leden van verschillende levensbeschouwingen be staat, voldoende capabel om zelf te be slissen wat al of niet op het toneel van de Stadsschouwburg kan worden toegela ten. Hier behoeft de overheid zich dus niet meer mee te bemoeien. Door dit alles verklaarde de loco-bur gemeester in het geheel niet gelukkig te zijn met artikel 221 van de gemeente wet, waar hij de macht tot verbieden aan zou kunnen ontlenen. Het is een ver ouderde bepaling, welke maar zo spoe dig mogelijk moet worden ingetrokken. En voor het geval spreker eraan mocht twijfelen of wellicht de grenzen van het toelaatbare zouden worden overschreden verzekerde hij de raad contact te zullen opnemen met de betreffende commissie en de jeugdraad. Het was immers niet aan hem en ook niet aan de heer Visser te bepalen wat de waarheid is en goed voor een ander. Wat de door de heer De Boer beheerde portefeuille van onderwijs betreft stelde hij vast, dat het college niet overweegt voor Zeewijk noodscholen in te richten. Een dergelijk prachtig bouwplan ver draagt immers dergelijke gebouwtjes niet vooral omdat het gevaar bestaat dat zul ke schooltjes een permanent karakter zul len krijgen. „Wij zijn er bij „Duinwijk" ingetippeld, waar voldoende leergeld is betaald om een herhaling te voorkomen" gaf spreker te kennen. De heer De Boer betreurde het verder zich over het visserij-onderwijs in IJmui den niet al te optimistisch te kunnen uit laten. Waarschijnlijk verkeert men in dit opzicht in afwachting van de beleids nota en overigens kan Velsen weinig an ders doen dan zich voor een internaat kan didaat te stellen. In het vervolg van zijn betoog vestig de spreker er ook de aandacht op, dat de gesignaleerde terugloop van leerlin gen in de betreffende commissie aan de orde wordt gesteld, evenals zij zal wor den ingeschakeld voor het college tot een bepaald standpunt komt. Voorts kondig de hij de installatie aan van een school raad voor het voortgezet onderwijs, even als de raad er door hem van in kennis werd gesteld dat geen geld meer zal worden uitgegeven voor boventallige leer krachten. Bij dit alles werd door de heer De Boer ook nog meegedeeld, dat wordt gezocht naar nieuwe vormen voor de zo genoemde „schooldagen", bijvoorbeeld op de manier van decentralisatie. Tenslotte was hij het met de vorige sprekers eens, dat voor het muziekonderwijs de primai re opleiding op de scholen dient te ge schieden, evenals dit bijvoorbeeld met gymnastiek het geval is. Zoals reeds gemeld betekende het ein de van een dezer replieken tevens schor sing van de vergadering, welke heden avond om half acht zal worden voort gezet. De geredde bemanningsleden van de „Amalia" bijeen in een hotel in Ègmond, waar zij na hun angstige avontuur wat op verhaal konden komen. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5