B. en W. Velsen reageren op kritiek van gemeenteraad Groeien naar fusie: suggestie voor dovemansoren 1 Blijven denken en discussiëren Maar beide benen op de grond Wethouder van Financiën: Evenwicht inkomsten - uitgaven geen dogma, wel begeerd JK v-^x PRISMA7 WETHOUDER J. VAN Peiling van woningbehoefte noodzakelijk WETHOUDER C. OCKELOEN: Verzending zeepost ï'A fcvtfc mi 2) ii/» DONDERDAG 28 NOVEMBER 1968 7 Woningbehoefte Volksgezondheid Evenwicht Woningbouw v PRISMA In gomt Jwy i) 1 \,J DRIESSEN JUWELIERS SINDS 1776 - BARTELJORISSTRAAT 1, hoek Smedestr. - HAARLEM - Tel. 13131 HORLOGERIE HERMAN MULDER KAMPERVEST 51 - HAARLEM - TEL. 21101 jf (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Wethouder J. van Leeu wen (K.V.P.) betreurde het, dat de ge dachte om tijdig overleg te plegen met Beverwijk en Heemskerk om voorbereid te zijn op de eventuele samenvoeging, in deze gemeenten zo weinig weerklank heeft gevonden. De wethouder noemde het personeelsbeleid als een van de in aanmerking komende punten voor over leg, omdat de ambtenaren toch recht heb ben op enige mate van zekerheid. In antwoord op gestelde vragen in ver band met het niet meer vervullen van vacatures deelde wethouder Van Leeu wen mee, dat in Velsen de normale pro moties van het eigen personeel niet be lemmerd worden met het oog op de sa menvoeging. Reeds eerder was opge merkt, dat het bij het niet meer doen vervullen van vacatures vooral gaat om hoge posten waarvoor men nieuwe men sen van elders zou moeten aantrekken. Over de afwijzende houding van Be verwijk en Heemskerk zei de heer Van Leeuwen onder meer: Helaas spreken we voor dovemansoren". Het was de wet houder nimmer gebleken, dat de slechte „image" van IJmuiden moeilijkheden zou opleveren bij sollicitaties. Wel had hij er varen, dat men in Nederland over het algemeen niet zo'n juist beeld heeft van wat de gemeente Velsen is en omvat. De heer Van Leeuwen kondigde aan, dat de omzetting van de zelfwasserij in een GSW-object binnen enkele weken zal worden afgerond. Met betrekking tot de arbeidssituatie bij Van Gelder Papier stelde spreker in het algemeen, dat in een gebied waar veel bedrijvigheid is, men ook moeilijk heden kan verwachten, daaraan direct toevoegend, dat er over het algemeen in dit opzicht weinig beroering in de IJmond is. Nu zijn er de kwesties in de vishal- len en bij Hoogovens, waar de wethou der niet te zwaar aan tilde, omdat deze binnen een normaal en algemeen kader blijven. Als vervelender beschouwde de heer Van Leeuwen de moeilijkheden bij Van Gelder Papier, omdat die van een andere aard zijn. Raadsleden hadden eer der gesteld, dat de plaatselijke overheid onvoldoende en niet tijdig door Van Gel der is ingelicht over de situatie. Wethou der Van Leeuwen ontkende dat niet en zei hierover: „Men zette als bedrijf wel een afvloeiingsregeling op, waarin men de werkeloosheidsuitkering inbouwde, maar men nam geen contact op met de organen die de Wet Werkloosheidsvoor ziening moeten uitvoeren. Volgens de wethouder zou er thans echter een goed en regelmatig contact met het bedrijf plaatshebben. Hij deelde mee, dat het aantal nog te verwachten ontslagen waar schijnlijk niet meer dan dertig zal be- dragen. Op dit moment zijn er 51 mensen ontslagen. De radikaal Jac. Zuurbier had opge merkt, dat het inwonertal van Velsen daalt ondanks een geboortenoverschot. De heer Van Leeuwen was het niet eens met de conclusie, die de heer Zuurbier hier aan verbond, namelijk dat de jonge men sen wegtrekken omdat zij hier geen wo ning kunnen betrekken. „Dat is in z'n algemeenheid niet juist", aldus de wethouder, die in dit verband betoogde, dat van de 1008 woningen die er thans in Zeewijk worden gebouwd, er nu ongeveer 500 zijn bewoond, waarvan 250 door jonge gezinnen. „Gebleken is, dat veel jonge gezinnen de huur wel kun nen betalen". Natuurlijk blijft er altijd een groep waarvoor de huur te hoog is en die moeten we proberen te helpen met huizen die vrij komen bij doorstroming". Er zou ook een groep zijn, die de hoge huur qua inkomen wel kan betalen, maar niet wil betalen. „Maar dat moeten zij dan maar voor hun eigen verantwoorde lijkheid nemen", aldus de wethouder, die er voorts op wees, dat een groot percen tage van de wegtrekkende jonge gezin nen naar Alkmaar, Heerhugowaard en Heemskerk is gegaan, waaruit duidelijk het Hoogovenverband blijkt. Een factor is daarbij dat men bijvoorbeeld in Heer hugowaard goedkoper kan bouwen dan in Velsen, hetgeen nu eenmaal een feit is. Opmerkingen van het V.V.D.-raadslid Schotman als zou het college wat de wo ningbehoefte betreft „in de mist varen over onvoldoende gegevens beschikken" en „de beschikbare gegevens subjectief interpreteren", hadden de heer Van Leeu wen onaangenaam getroffen. „Wij worden elke dag met de woning behoefte geconfronteerd en uit de dage lijkse praktijk weten wij toch echt wel zo ongeveer hoe de situatie hier is, hoe de inkomens liggen, enzovoort. Boven dien zijn er duidelijke aanwijzingen. Er is wel enige behoefte aan duurdere huur woningen, maar het zegt toch wel iets, dat twee in het voorjaar gereed gekomen woningen in deze sector nu nog leeg staan". Niettemin verklaarde wethouder Van Leeuwen dat ook hij in het kader van de, afronding van de bebouwing in Velsen een peiling van de woningbehoefte nood zakelijk vindt. De heer Van Leeuwen beheert ook de portefeuille van volksgezondheid en in die kwaliteit stelde hij vast. dat hand having van het badhuis in Santpoort geen haalbare zaak is. Het door het college aangekondigde al gemene borstonderzoek voor mannen bo ven de veertig jaar (in het kader van het bevolkingsonderzoek) zou het C.P.N.- raadslid G. Hoorn ook tot de vrouwen willen uitstrekken, maar wethouder Van Leeuwen antwoordde, dat de medische praktijk heeft geleerd, dat de afwijkin gen waar het bij dit onderzoek om gaat, hoofdzakelijk bij mannen voorkomen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Wethouder C. Ockeloen (P.v.d.A.) begon de beantwoording van de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting 1969 met een rectificatie. Hij had namelijk gesproken over „langsparkeren" met betrek king tot de nieuwe parkeerplaatsen op het Marktplein. Er zullen echter voorzieningen worden getroffen die „gestoken' parkeren mogelijk maken, zodat er in totaal vijftig parkeerplaatsen zullen ontstaan. Vele complimenten hadden de raadsleden de heer Ockeloen gemaakt over de „hearing" in Oud-IJmuiden. De wethouder zei hier nu over „Het was niet gemakkelijk, maar de mensen hebben het daar ook zo moeilijk Hij deelde mee, dat zich na de hearing slechts één klager over een lek dak had gemeld die al eerder was geweest en drie middenstanders met wie ook al overleg was gepleegd. Een stroom van klachten had de wet houder dus bepaald niet bereikt. Over de ratten waren na de „hearing" acht klach ten binnengekomen, waarop de reini gingsdienst onmiddellijk heeft gerea geerd. De heer Ockeloen kon meedelen, dat de krotopruimingsbijdrage inmiddels is verhoogd van 350 tot 500. In antwoord op een door de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) geuite wens tot het stichten van bejaardenwo ningen met de mogelijkheid van enige verzorging deelde wethouder Ockeloen mee, dat een particuliere stichting in deze gemeente een plan voor de bouw van dergelijke bejaardenwoningen uitwerkt, terwijl de stichting Humanitas plannen heeft voor een tweede verzorgingsflat zo als men in Santpoort heeft gebouwd. Over het feit dat er nog geen onder zoek naar de woningbehoefte is ingesteld, zei de wethouder een verwijt jegens het (Van een onzer verslaggevers) VELSEN „De vette jaren liggen achter ons", concludeerde wethouder J. G. Kolkman woensdagavond tijdens de vierde zitting, welke de Velsense gemeenteraad inmiddels alweer aan de behandeling van de begroting 1969 heeft besteed. Deze vergadering werd geheel in beslag genomen door de uitvoerige antwoorden van de leden van het bestuurscollege op de vele wensen en critische opmerkingen, welke de raad tijdens de vorige dagen liet beluisteren. Toen wethouder C. Ockeloen omstreeks elf uur als laatste spreker aan het eind van zijn replieken was gekomen, liet loco-burgemees ter H. de Boer de raad de keuze tussen schorsen of voortzetten van de vergadering, aan welke eerstgenoemde mogelijkheid in verband met het late uur de voorkeur werd gegeven. Op deze wijze kan er door de be trokkenen waarschijnlijk rekening mee worden gehouden, dat ook de vrij dagavond nog voor'deze begroting dient te worden gereserveerd. De reeds vermelde uitspraak van wet houder Kolkman was gebaseerd op zijn overweging, dat Velsen geen rijke ge meente is. Wel beschikt men hier over vele fraaie bezittingen, doch daar staat tegenover dat een en ander een nogal kostbaar voorzieningspeil vereist. Welis waar kan dit alles ook voor 1969 worden gehandhaafd, maar dan zijn de voorge stelde belastingmaatregelen onvermijde lijk. De heer Kolkman betreurde het daarom, dat de leden Hoorn en Hoek zich tegen de voorgestelde reinigingsrechten meenden te moeten verzetten. Hun be zwaar dat de minst draagkrachtigen op deze wijze evenveel moeten betalen als de beter gesitueerden, was volgens spre ker meer theorie dan praktijk, want door deze relatief lage bedragen, zullen ta riefsverhogingen kunnen worden voor komen. En tenslotte moet een AOW-er zijn brieven ook van een postzegel van twintig cent voorzien, evenals iemand met een belangrijk hoger inkomen. Overigens stelde de wethouder dat het verkrijgen van evenwicht tussen inkom sten en uitgaven geen dogma mag zijn, maar wel een begeerd goed. Het niet slui ten van de begroting zou immers stellig tot hogere lasten voor de burgers leiden. Het bedrag per inwoner is namelijk ge stegen van 729 in 1968 tot 772 in 1969 en de taken die er zijn, kan men blijven verichten, maar dit geschiedt dan vanuit een begroting met slechts weinig rek. Wat de rijksuitkeringen betreft, noem de de heer Kolkman het een bezwaar, dat deze bedragen per inwoner voor alle gemeenten vrijwel over een kam worden geschoren. De aanwezigheid van de expanderende grote industrieën plaatst een gemeente als Velsen bijvoorbeeld voor aanzienlijk zwaardere lasten dan de meeste andere gemeenten. Zo vinden de enorme uitgaven voor de infrastructuur op geen enkele wijze weerslag in de uit keringen. Volgens de wethouder moet deze be groting dan ook worden gezien als het optimale, dat in de gegeven omstandighe den kan worden bereikt, zij is verant woord en critisch bekeken. Zo wordt bij voorbeeld het personeelsbestand onder de loep genomen, waarbij men overweegt of het mogelijk is met hetzelfde, of een kleiner aantal mensen meer werk te ver richten. Bij de nieuwe taken die telkens komen, moet de vraag onder het oog wor den gezien of er soms oude zijn, die kun nen worden losgelaten. „Verstandig snoeien maakt het bos immers sterker meende spreker. „Een gezonde, onafhan kelijke financiële positie is voor de ge meente van enorme betekenis, want de gemeenten zijn in ons staatsbestel nu eenmaal de hoekstenen van de democra tie. Als deze hoeksteen inboet aan kracht mag men niet meer rekenen op een sterk gebouw", aldus besloot wethouder Kolk man zijn antwoord op de algemene be schouwingen. Zoals gewoonlijk werd het tweede deel van zijn betoog een repliek op de indivi duele opmerkingen uit de raad, waarbij spreker onder meer een nota over het sub sidiebeleid in het vooruitzicht stelde. Bij de voorbereidende werkzaamheden zal een commissie worden ingeschakeld, be staande uit negen leden, die respectieve lijk sociale zaken, jeugd en sport en fi nanciën vertegenwoordigen. Ook meende de wethouder dat de ser vice van het gasbedrijf dient te worden gehandhaafd, al zou dit alleen maar zijn uit het oogpunt van veiligheid Dit geldt dus ook voor de toonzaal, terwijl spreker in dit verband geen termen aanwezig achtte om te veronderstellen, dat door het gemeentepersoneel grote en kostbare re paraties zouden worden uitgevoerd. Van de eerder bepleite opheffing van de stortings- en ophaaldienst toonde de wethouder zich geen voorstander, mede doordat hier nog drieënveertighonderd gezinnen bij zijn aangesloten, die gaarne van deze diensten gebruik willen maken. Ook het nut van de plasticzakken bij de reinigingsdienst achtte spreker in de praktijk voldoende bewezen, waarbij hij toch niet kon nalaten zich over de hoof den van de raad tot de burgerij te richten met het dringend verzoek de vuilnisbak ken niet te vol te laden en ook het depo neren van losse stapels kranten na te laten. college niet op zijn plaats te achten. Het plan om een dergelijk onderzoek in te stellen is destijds door het college zelf aan de raadsleden voorgelegd. B. en W. verzochten het Centraal Instituut voor Sociale Wetenschappen het onderzoek te verrichten. Dit instituut heeft echter uiteraard de meeste belangstelling voor objecten die interessant en nieuw zijn voor de studenten en als zodanig kwam het onderzoek in Velsen nog niet in aan merking. Daarom hebben B. en W. beslo ten het onderzoek zelf ter hand te ne men, hetgeen nu gebeurt door een amb telijke werkgroep. B. en W. betreuren evenzeer, dat men thans nog niet kan beschikken over de resultaten van dit onderzoek. Maar dat het college „geheel in de mist zou varen" zoals de V.V.D. fractie in dit verband had opgemerkt, ontkende wethouder Ockeloen ten stellig ste. Wethouder Van Leeuwen voegde hier later nog aan toe dat parallel aan het onderzoek naar de woningbehoefte de lijst van woningzoekenden wordt „uitge kamd", zodat men over zeer reële en re cente gegevens beschikt. Over de afvalwatertransportleiding zei de heer Ockeloen onder meer: „De ge meente Velsen heeft er geen belang bij deze transportleiding over haar grondge bied te krijgen en wij zien dus ook niet de noodzaak om meer dan andere ge meenten in het betrokken gebied initia tief te ontplooien inzake de totstandko ming van deze leiding" en „De zee is te klein om als riool te gebruiken, daarom geven wij de voorkeur aan zuivering van het afvalwater boven lozing in zee. De P.S.P.'er Hoek had ozonisering in over weging gegeven. De sportvisserij op de pier heeft alle aandacht van het college. Wethouder Ockeloen deelde mee, dat de plannen voor het Spaarnwouderbos ter perse zijn. Deze zijn slechts bedoeld als een uitgangspunt voor discussies en als een uitdaging om wensen en sugges ties kenbaar te maken. Het ligt in de be doeling van het rijk om de gronden voor dit omvangrijke recreatiegebied binnen een termijn van vijf jaren aan te kopen De wethouder toonde zich zeer tevreden over de voortvarendheid waarmee het project wordt voorbereid en uitgevoerd, tegen de aanvankelijk nogal pessimisti sche verwachtingen in Het overleg over de vestiging van Pro gil tendeert in de richting van aanslui ting van Velsen bij het Ontwikkeling schap voor de Zaanstreek, waarover de Aan het slot van zijn betoog gekomen stelde hij de leden ervan in kennis, dat in totaal zestig gevallen van in Oud IJmuiden gesignaleerde ratten zijn ge meld, waar door de betreffende dienst dan onmiddellijk werk van wordt ge maakt. En nadat wethouder Kolkman nog de plannen had onthuld voor de stichting van een discotheek, waarbij de mogelijk heid wordt onderzocht deze in „Zeewijk onder te brengen, wendde hij zich ten slotte rechtstreeks tot de heer Zuurbier „Ik vind het jammer dat u zo onaardig over „Beeckesteyn" sprak. Laten we lie ver blij zijn in deze materiële wereld nog over een dergelijk mooi bezit te kunnen beschikken", besloot de wethouder zijn lange spreekbeurt. raad spoedig een voorstel zal bereiken. Het was aan wethouder Ockeloen wel oevertrouwd om de radikaal Jac. Zuur bier even op zijn plaats te zetten naar aanleiding van diens al dan niet serieus bedoelde opmerking, dat h ij professor Volmuller op het idee zou hebben ge bracht van een tweede Velsertunnel op de plaats van de huidige pontverbinding. Deze arrogantie werd radikaal de bodem ingeslagen. Blijkens de mededeling van de heer Ockeloen hebben burgemeester en wet houders de Velser Sportstichting ver zocht het „doelbeheer" over de nieuwe sporthal op zich te nemen. De heer Andriesma van de K.V.P. had opgemerkt, dat men de nieuwe winkel galerij aan de Hagelingerweg in Sant poort moeilijk een geslaagd object kon noemen. Wethouder Ockeloen repliceer de, dat men daarbij wel moet bedenken, dat hier een stuk broodnodige stadssane- ring tot stand is gekomen, hetgeen te vens verklaart waarom er een tekort van 30 percent resteert. Dat er vier banken in worden gevestigd vond de wethouder geen bewijs voor de stelling dat de opzet niet geslaagd zou zijn. „Blijkbaar is er behoefte aan die banken. Men gaat te genwoordig naar een bank als naar een groentewinkel", zo luidde zijn commen taar (naar aanleiding waarvan hem tij dens de nog komende begrotingszittingen stellig zal worden tegengeworpen, dat vier groentewinkels in één betrekkelijk kleine winkelgalerij ook niet zo'n succes zonden zijn. Red.). De heer Ockeloen vond dat men het bestuur van Telstar geen besluiteloosheid mocht verwijten. Hij zei de stellige over tuiging te hebben dat de kwestie van de definitieve beheersvorm stellig nog in dit speelseizoen zijn beslag zal krijgen. Meer parkeerruimte in het strandplan beschouwde de wethouder als een zaak die pas aan de orde kan komen als het strandplan zelf op tafel komt. Men moet het dan toch in zijn geheel opnieuw be kijken voordat met de uitvoering kan worden begonnen, want tegen die tijd zal het verouderd zijn. Voor het nieuwe zwembad dat het P.S.P.-raadslid Hoek had verkozen boven de uitbreiding van het bestaande zwem bad aan de Heerenduinweg kon de heer Ockeloen niet warm lopen. De Prot.-Chr. raadsfractie tijdeus de begrotingsbehandeling, v.l.n.r. de heren W. de Jong, A. Roosendaal, E. Algra, J. Visser en ir. P. van Rijn. Voor de beantwoording van de VVD'er A. J. Schotman, die felle critiek had ge uit op het woningbouwbeleid ging wet houder Ockeloen recht op zijn stoel zit ten. „Over bouwen moet je blijven denken en discussiëren. Daar ben ik het mee eens, maar laten we dan wel met de beide benen op de grond blijven staan. In de eerste plaats voeren wij slechts de plan nen uit die door de raad zijn goedge keurd. We weten best wat iedereen wil, mooie huizen, liefst met grote tuinen, maar dat is geen maatstaf. Het woning bouwbeleid is met handen en voeten ge bonden aan rijksregelingen en rijksnor men en ik durf te beweren dat u geen steen anders zou kunnen bouwen dan wij nu doen. want er is geen speelruimte of ruimte voor fantasie. Over gedifferen tieerde woningbouw (een wens van de V.V.D.) moet men ook gedifferentieerd nadenken", zo luidde het advies van de wethouder, die voorts verklaarde dat het college zeker wel positief staat tegenover particuliere bouw, maar dat er nauwe lijks beleggers zijn te vinden die in Vel sen duurdere huurwoningen willen bou wen. Voor eigen bewoning lagen er vol doende mogelijkheden voor particuliere bouw in Zeewijk. Ondanks de gerichte voorlichting was de belangstelling hier voor aanvankelijk matig. Toen de rijks premie werd verhoogd, meldden zich meer gegadigden. Dat bewijst mede. dat de gemeente maar één ding kan doen: telkens weer de mogelijkheden benutten die zich op een bepaald moment voor doen", zo besloot de heer Ockeloen zijn uitvoerige betoog over dit onderwerp. In antwoord op de heer A. Roosendaal van de prot.-christelijke fractie zei de wethouder dat het beschikbaar stellen van een terrein waarop jeugdige brom fietsers zich kunnen uitleven niet zo'n eenvoudige zaak is. ,Als er op dat ter rein een ongeluk zou gebeuren kan de gemeente zich niet aan de verantwoor delijkheid onttrekken en er is geen ver zekeringsmaatschappij die de risico's wil dekken". De heer Ockeloen ontkende dat het college geen belang zou hechten aan een nieuwe wachthaven voor de binnen scheepvaart, maar hij stelde vast, dat de gemeente in deze geen taak heeft, omdat het een rijksaangelegenheid is. Men zou van gemeentewege de aanleg kunnen sti muleren door bij het rijk op een derge lijke voorziening aan te dringen, maar de heer Ockeloen zei hiervan geen enkel resultaat te verwachten, omdat hem was gebleken dat het Rijk er eenvoudig niet over peinst om een dergelijke, zeer kost bare voorziening te treffen. De havengel den zouden bovendien zo hoog moeten worden, dat de schippers goedkoper door kunnen varen naar Amsterdam. Aan het college was ook door een der raadsleden verzocht enig initiatief te ont plooien inzake het verwerken van visaf val. Dienaangaande merkte de wethouder op: „De vismeelfabriek was een verliesge vende zaak. Hoe kan het college nu ooit een particuliere onderneming verzoeken of dwingen daaraan te beginnen. Boven dien halen we de stank dan weer binnen de stad en zijn daar dan gemeentebelan gen mee gediend?" Met de volgende schepen kan ezepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: ms. „Amstelland" (2-12); Australië: ms. „Megantic" (2-12); Bra zilië: ms. „Parkhaven" (4-12); Canada: ms. „Svanefjell" (4-12); Chili: ms. ..Ben ny Skou" (3-12); Indonesië: ms. „Darm stadt (3-12); Kenya, Oeganda Tanzanië: ms. „St. Constantine" (6-12) en ms. „Prig- nitz" (4-12); Ned. Antillen: ms. „Chiron" (3-12); Suriname: ms. „Palamedes" f2- 12); Verenigde Staten: ms. „Elbe Ex press" (2-12) en ms. „Atlantic Star" (5- 12); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms. „Annenkerk" (4-12). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de postkan toren. ADVERTENTIE V/N f. 1) klassieke uitvoering met aparte wijzerplaat 475.- 2) sierlijk model met opengewerkte band v.a. 455.- 8) aparte combinatie door ovalen vorm en gematteerde band; met extra veiligheidssluiting v.a. 475.- R S MARKTPLEIN 17—19 IJMUIDEN TELEFOON 15668

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7