IJmondgesprek over een regionale ongevallendienst Derde en laatste begrotingsronde Heemskerks raad sprak zich uit tegen Van Meurs-tracé Openbaar vervoer in studie Opwaartse druk UST Geen opdracht of motie voorstel ongevallendienst maar Ook andere gemeenten uitnodigen voor regionale ongevallendienst Suède- - Nappa kleding VELDHUIS SLIJTERIJ SWIER Motie ingediend en aangenomen Dames Begroting aanvaard met 4 stemmen tegen B.B. Schoolmelk geen politieke stunt WETHOUDER P. DE GRAAF: Nieuwe enquête voor warme maaltijden VOORBEELDEN GELDIG t./m. 5 DECEMBER DONDERDAG 28 NOVEMBER 1968 9 Kort nieuws M otie Wethouder G. Petersen LANGE NIEUWSTRAAT 181 IJmuiden - telefoon 11166 Na 6 uur telefoon 13672. BURGERLIJKE STAND (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK In één middag- en twee avondvergaderingen heeft de ge meenteraad de begroting 1969 tot in de finesses besproken. De derde en laatste zitting had plaats woensdagmiddag, ge durende welke twee wethouders nage noeg alle raadsleden, wederom het col lege van B. en W. en tot slot nog enke le raadsleden, die daartoe behoefde ge voelden het woord voerden. Hierbij is door de onderscheidene raadsleden die per ingegaan op een aantal zaken, waar over zij zich niet voldoende ingelicht achtten. Voorts is die middag een motie ingediend, welke behelsde er bij G.S op aan te dringen, het besluit betreffende „het Van Meurs - tracé" te laten ver vallen, opdat met ae afbouw van „Assum- burg" en „De Dije" kan worden begon nen. Deze door de K.V.P. ingediende mo tie kreeg de instemming van alle raads leden. Als eerste spreker in tweede instantie, in de duplieken dus, sprak M. J. de Groot waarnemend fractie-voorzitter van de P.v.d.A.. Hij stelde vast, dat enerzijds de loftrompet gestoken wordt op hetgeen in Heemskerk gebeurt en anderzijds ook critiek is op het rijk. Naar sprekers oordeel niet ten onrechte, want het rijk laat volgens de heer De Groot de gemeenten in de steek. Met betrekking tot het fractieberaad tussen K.V.P. en Protestant Christelij- ken constateerde het raadslid, dat er een rechtse concentratie aan de orde is in de gemeente en hij betreurde dit, vooral omdat de politieke mening daardoor ge vaar loopt, niet naar buiten te worden uitgedragen. Voor wat betreft het ambtsgebed, voor af aan de raadsbijeenkomsten, waarover het K.V.P.-raadslid Van Beek had ge sproken, merkte spreker op, dat hij er zelf geen behoefte aan heeft, doch als anderen dat wel hebben „vooruit dan maar!" Indien spreker er wél behoefte aan zou hebben, dan zou het ook willen laten plaatshebben bij de vergaderingen van B. en W. en van de raadsfracties. Tevens achtte hij het onjuist, dat het hoofd van de gemeente dit „formaliteits gebed" uitspreekt Voor wat betreft de plannen voor een protestant-christelijk bejaardencentrum in Heemskerk, vroeg spreker over de hoofden van B. en W. heen zich af, of het nu in 1969 nog nodig is, zulk een protestant-christelijk tehuis te bouwen. Immers toch vergt dit een grote inves tering, zijn er hoge kosten aan verbonden en mag iedereen er in die aan de normen voldoet. Graag zou spreker voorts willen wéten of Beverwijk alleen met Heemskerk wenst te spreken over een regionaal ge- wondenvervoer, dan wel ook van gedach ten gaat wisselen met Castricum en Uit geest. De heer T. Wen tink (Prot. Chr.) bepaalde zich alleereerst tot de inspraak van de burgerij en vroeg zich af. of dan niet iedereen zich met iedereen zal gaan bemoeien. Voor wat betreft de op merking van de heer De Groot ten aan zien van de rechtste concentratie en diens angst of er geen te grote blokvor ming zou kunnen ontstaan verklaarde de heer Wentink dat de heer De Groot daarin wel ens gelijk zou kunnen hebben. Er kleven bezwaren aan. doch anderzijds is deze concentratie geboden uit de noodzaak der tijden. ADVERTENTIE uw gezelligheidsleverancier Lange Nieuwstraat 447 IJmuiden telef. 10281 Voor een pittige Sint Nicolaas-verrassing kunt u bij ons een keus maken uit een kom- plete sortering WIJN - LIKEUR en GEDESTILLEERD met zeer originele geschenk-verpakkingen. Profiteert ook van onze voordelige aanbiedingen 1 liter jonge jenever v.a8.95 1 liter vieux v.a. 9,25 1 liter jonge jenever v.a9,25 1 liter citroen-jenever 8,25 1 fles likeur (5 smaken) 6,50 Zie voor nog meer voordelige aan biedingen de luidsprekers van 27 en 29 november. Toerisme. Staatssecretaris Grosheide van Onderwijs en Wetenschappen heeft woensdag in Breda 23 diploma's uitge reikt aan de eerste afgestudeerden van het Nederlands Wetenschappelijk insti tuut voor toerisme. Het P.S.P-raadslid P. V e t h, sprak ten aanzien van de vorming van wijk raden als zijn mening uit, dat wijkraden hier in dit gebied zeker hun voordelen zouden hebben boven samenwerking in agglomeratie verland. Daarnaast echter wees hij ook op de ervaringen, welke men elders in ons land met wijkraden heeft. De fractie-voorzitter van de K.V.P., de heer H. J. B o e r e zeide geen soelaas te zien voor woningzoekenden en stelde daarom voor te beginnen met een goede inventarisatie om daarna een beleid te vormen Met de bouw van weinig nieuwe huizen in het vooruitzicht en de over loop van Haarlem, is het geboden eerst de Heemskerkse jonge burgers te hel pen. Spreker is over de huidige gang van zaken niet alleen bezorgd, doch ern stig verontrust. Ten aanzien van het uitblijven van bouwactiviteiten als gevolg van het uit blijven van beslissingen over de struc tuur van de wegen zeide spreker even eens bezorgd te zijn. Dit heeft geleid tot overleg met de andere fracties, hetgeen resulteerde in de aanbieding van een mo tie. De inhoud daarvan is, dat de raad kennis genomen heeft van het besluit van Gedeputeerde Staten waaruit blijkt, dat G.S. in principe geen bezwaar hebben tegen het doortrekken van de Plesman- weg naar de Tolweg en de capaciteit van de benodigde doorgaande wegen via de cijfers uit het rapport van professor V o 1 m u 11 e r bekend is er bij het college van G.S. op aandringt op korte termijn een beslissing te nemen ten aan zien van het laten vervallen van het zo genaamde „Van Meurs-tracé", teneinde het tot 900.000 gestegen renteverlies niet nog hoger te doen worden en met de afbouw van de uitbreidingsplannen „As- sumburg" en „De Dije" kan worden be gonnen! Voor wat de begroting betreft, kan de K.V.P.-fractie er wel mee akkoord gaan, indien althans het bedrag van f 121.000 voor de muziekschool afhankelijk wordt gesteld van het nieuwe contract en de subsidieregeling. Tot slot viel spreker het P.S.P.-raadslid aan met betrekking tot diens standpunt inzake de IJmondkwes- tie. De heer P. Vos (Prot. Chr.) ging nog eens in op het gestelde over de school- melk. De wethouder had eerder in de mid dag verklaard, dat een goed ontbijd beter is, dan melk op school. Aan de ouders de taak daarom voor dat ontbijt te zorgen. Het raadslid vroeg zich af, of heden ten dage het verstrekken van schoolmelk nog nodig is. Graag zou hij van B. en W. de toezegging verkrijgen, dat dit college deze zaak aan een onder zoek zal onderwerpen. De heer P. Verduin (K.V.P) achtte het gerechtvaardigd dat B. en W. een onderzoek gaan instellen naar het ont trekken van water door Hoogovens, welk gevaar bepaald niet denkbeeldig is. Van B. en W. zou hij nu hun standpunt wil len vernemen. Voor een „verrassing" voor het college zorgde de heer J. S, Duijn (K.V.P), toen hij, sprekende over de ongevallen- dienst „aan B. en W." naar hij woor delijk opmerkte „de opdracht gaf bin nen drie maanden met een interimrap port te komen over de ongevallendienst P. Veth (P.S.P.) Wijkraden en het ziekenvervoer". Dit raadslid acht te de zaak veel te ernstig om lang op een uitspraak te wachten. De raadsvoorzitter deelde mede „dit voorstel" in stemming te zullen brengen, later in de middag. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Wethouder G. Petersen wees in zijn repliek op het verschil tussen vorig jaar en nu. Toen gold het een uiteenzetting over de begro ting thans wordt het accent gelegd op de voordelen van een sluitende begroting. Echter geeft een sluitende begroting nog niet altijd reden tot juichen. Bepaalde investeringen voor bepaalde doeleinden blijven moeilijk. Daarnaast vestigde de wethouder ook de aandacht op de mogelijkheid om vaste lasten bin nen de begroting op te nemen. De uit breiding van het plaatselijk belastingge bied is een zaak welke nog in de Ka mer in bespreking is. Daarnaast wordt het antwoord op de vraag „wat er dan gedaan wordt voor de minst-draagkrach- tigen" een studieobject voor elke gemeen te apart. Met betrekking tot het openbaar ver voer kon de wethouder mededelen, dat de Naco al het mogelijke doet. Eventueel zal het stadsvervoer Beverwijk - Heems kerk ook kunnen geschieden door middel van de partijen, de bestaande maatschap pijen Naco en fa. Gebr. Oosterom, met de gemeente. Daarnaast zal men dit ver voer kunnen uitbreiden tot Castricum en Uitgeest. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Bij de tweede ronde van de begrotingsvergadering woensdag middag waren weer kinderen aanwezig, ditmaal achtereenvolgens leerlingen van de St. Adelbertus-ULO en de huishoud school St. Jozef. In tegenstelling tot de leerlingen van de lagere scholen, die dins dag slechts tien minuten aan de raads vergadering hebben mogen „ruiken", heeft dit langduriger bezoek (van oudere jeugd) ongetwijfeld meer effect gesor teerd, waardoor de „opwaartse druk tot verlevendiging van de democratie" een term van de heer T. Wentink (P.C.) werd verkregen. Of niet natuurlijk. ADVERTENTIE ook zonder afspraak bent U welkom in onze nieuwe salon Dameskaosalon Het college van Burgemeester en Wethouders van Heemskerk zonder de heer Roozen. V.l.n.r. wethouder A. F. M. van Herpen (K.V.P.), raadsvoorzitter H. Nielen, secreta ris mr. F. Hofstraat, wethouder P. de Graaf (P.v.d.A.) en wethou der G. Petersen (Prot. Chr. Groe pering). GEBOREN: Gerrit z. v. R. Stokkers en N. Koster; Johannes N. z. v. A. M. Duijn en C. A. M. Limmen; Roelof E. D., z. v. J. A. Otten en M. J. Ófferman; Richard z. v. J. H. G. de Koning en R. Strootman; Gerardus J. N. z. v. J. J. Huider en W. M. C. Hoogewerf; Margit A. d. v. H. C. Rosendahl en G. Gillissen; Edward z. v. E. G. J. van Oordt en G. Joren; Bart J. z. v. T. S. van der Weide en A. C. M. Draaijen; Elizabeth J. d. v. A. Roselaar en M. J. Bakker; Helene J. d. v. P. F. Kamermans en I. J. van Hilten; Dennis z. v. G. J. van Doesburg en E. J. P. van Doesburg; Ecther M. H. d. v. J. B. Val kenberg en D. C. van Aanholt; Anna C. M. d. v. J. J. Stengs en A. C. Ooster ling; Linda E. d. v. H. F. T. Niggebrugge en I. van Genderen; Jean L. z. v. T. A. G. Koekenbier en D. Muhren; Johanna P. M. d. v. P. C. M. Limmen en T. M. Zonne veld. ONDERTROUWD: E. Posthuma en G. van Eldik; J. J. Beerepoot en J. G. B. van der Kolk; G. A. Duineveld en G. C. Martens; H. A. de Boer en J. M. P. Duin; R. A. van Lieshout en J. Weer man; G. M. Kuijs en A. A. M. van Dui venvoorde; Petrus J. Romeijn en G. M. Pijper. GETROUWD: C. J. H. Meijer en K. T. Smedinga; Hendricus T. Knook en M. W. G. Kager; J. A. Kaptein en J. C. M. Bleijendaal; N. J. M. Scheerman en A. M. de Boer. OVERLEDEN: J. Frantsen, 57 j., gehuwd met C. T. Piepers; J. W. Rozenhart, 85 j., echtgenote van C. Boeré. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het was precies ze ven uur toen raadsvoorzitter burgemees ter H. Nielen de discussie sloot en de be grotingen voor 1969 aan de orde stelde. Vanaf twee uur 's middags was de raad onafgebroken in vergadering geweest en de discussie was daarbij steeds meer ge fixeerd op enkele punten. Speciaal de on gevallendienst mocht zich in de belang stelling verheugen en hoewel een „op dracht" van de K.V.P.-fractie om er snel wat aan te doen, werd afgezwakt tot een voorstel en een P.v.d.A.-motie over het zelfde onderwerp achterwege bleef, is er voldoende pressie uitgeoefend op het col lege van B. en W. om hieraan alle aan dacht te besteden. Het was de voorzitter die eerst op het onderwerp inging, dat zo dringend aan de orde was gesteld door de heer J. S. Duijn (K.V.P.), die B. en W. de „op dracht" had gegeven om binnen drie maanden met een interimrapport te ko men. De heer Nielen had die opdracht al bij interruptie afgewezen, maar als de hele K.V.P.-fractie het zou vragen of zou (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Wethouder P. de Graaf (P.v.d.A.), die woensdagmiddag als eerste aan het woord kwam bij het antwoord van B. en VV. heeft meegedeeld dat ook andere gemeenten zullen worden uitgenodigd om deel te nemen aan de be sprekingen over een regionale ongeval lendienst. Het gemeentebestuur van Be verwijk heeft een brief gereed, die bin nenkort uitgaat. De wethouder meende dat deze stap zo gauw mogelijk moet worden gezet, maar niet dan na gedegen studie. De ongevallendienst had nogal wat vra gen ontlokt aan de raadsleden en de wet houder begreep dat eigenlijk niet goed. Momenteel is snelheid bij de hulpverle ning gewaarborgd door de familie Beliën, die zich tot het uiterste inzet, en door een reservepost op het politiebureau. Bij de ze gelegenheid uitte hij zijn grote waar dering voor de familie Beliën en hij vroeg zich zelfs af of- bij een regionale dienst deze liefde-voor-het-vak nog terug te vin den zal zijn. Over de EHBÓ-posten zei hij dat het werk goed wordt gedaan en dat, als het nodig is, het gemeentebestuur alle medewerking wil geven voor nieuwe posten. Of een dienstencentrum voor bejaarden gesticht moest worden en waar dat zou moeten gebeuren (mevrouw Verouden had zich afgevraagd waarom men daar mee naar Oosterwijk wilde) liet hij graag over aan de St. Agnesstichting, die dit momenteel onderzoekt. De warme maal tijden voorziening, waaronder mevrouw M. J. Veroude n-v a n d e M ij 1 (K.V.P.) ook had gevraagd, zijn enkele jaren ge leden bij een enquête niet nodig gebleken omdat er nog voldoende burenhulp was. Nu ies dat wellicht veranderd en daarom zal er in het komende jaar een nieuw on derzoek worden ingesteld. Over het woonwagencentrum kon de wethouder niet meer zeggen dan dat hij „op korte termijn" goedkeuring van Ge deputeerde Staten verwachtte. De heer De Graaf was het met enkele raadsleden eens dat sommige woningen te duur zijn voor een deel van de inwoners. Men tracht de woonruimte zo billijk mogelijk te ver delen aan de hand van de mogelijkheden. Iemand van 25 jaar of ouder kan in aan merking komen voor een woning mits hij de huur kan betalen. Als dat niet het ge val is, komt er voor zo'n man op een be paald moment altijd een oplossing, waar aan met de doorstroming een flinke bij drage kan worden geleverd. Het wijzigen van de verordening op de jeugdsportsubsidies is in de maak. maar met betrekking tot de nevenactiviteiten is een nader onderzoek nodig. Sprekende over sportvelden zei hij bij het plan De Vlotter dat het veel moeite heeft gekost om het veld van ADO hier in orde te ma ken. Het is uitstekend gelukt, zodat dit veld door deskundigen een van de beste van de omtrek wordt genoemd, dank zi; de Plantsoenendienst en de werkzaam heid van ADO zelf. Hij wilde daarom graag op deze wijze ook de uitbreiding uitvoeren, waardoor ADO straks zijn ei gen „home" zal hebben. Het college van B. en W. was verweten dat het geen bewust programma had voor de recreatie, maar in de recreatiecommis sie is wel het tegendeel gebleken. Op ge meentelijk gebied kan men slechts alles in fasen uitvoeren en bij de grote recre atie, zoals het Uitgeester- en het Alk- maardermeer, heeft de gemeente niet al leen een vinger in de pap. Er was niet alleen gevraagd om de bij drage van de ouders voor schoolmelk te verlagen, maar zelfs om de melk gratis te verstrekken, waarmee hij het helemaal niet eens was. Op een affiche had hij eens gelezen dat melk de wortel is van een goed gebit, maar volgens hem was eer der een goed ontbijt die wortel. De ver antwoordelijkheid voor goede voeding ligt dan ook bij de ouders en de overheid kan hen hoogstens bijstaan met adviezen en enige subsidie. ADVERTENTIE voor dames en heren B reestraat 12 Beverwijk Tel: 25629 voorstellen, zoals de heer Duijn had laten uitkomen, dan zou hij daarover graag later fractievoorzitter H. J. B o e r e aan het woord laten. En overigens kon hij meedelen dat het college de zorg van de raad deelde. Wethouder P. de Graaf (P.v.d.A.) noemde de opdracht een pijnlijke zaak. Er is hard aan gewerkt, maar de raad mocht niet een-twee-drie een oplossing verwachten. Toen de heer Boerée later nog de gelegenheid kreeg om erover te praten, liet de heer M. J. de Groot (P.v.d.A.) doorschemeren dat hij er een motie over zou indienen. Hij trok die echter schielijk terug, toen de heer Boe rée in heel wat minzamere bewoordingen duidelijk maakte, dat de K.V.P. alleen maar had willen bereiken dat na het vele werk van de betrokken wethouder ook het hele college zich achter de zaak zou opstellen. „Wij stellen ons voor dat d« eerste resultaten hiervan in drie maan den bekend zijn en dat de nadere uitwer king later volgt", zei hij. Het was voor de raadsvoorziter daarna een eenvoudige zaak. Hij zegde graag toe dat de raad bin nen drie maanden wat zou horen. In zijn antwoord zei wethouder H. J. M. Roozen (K.V.P.) over het station nog, dat men hierbij niet moest denken aan een gebouw. In de praktijk kwam het neer op een supermarkt, wsarin een plaatskaartenkantoor was gevestigd, zoals bijvoorbeeld ook een kapsalon denkbaar is. De supermarkt zou niet van grot» allu re worden, maar ongeveer 500 vierkante meter groot zijn. Inlijving van een deel van de gemeente bij de polder verduide lijkte hij door te vertellen dat dit deel oorspronkelijk een eigen waterschap zou hebben moeten vormen. Hij begreep dat in het licht van de vele samenvoegingen Gedeputeerde Staten op het denkbeeld waren gekomen om dit gebied onder te brengen bij het waterschap. Wel zou hij persoonlijk een gescheiden lastenregeling voorstaan. Op klachten van de heer Boerée deed wethouder A. F. M. van Herpen (K.V.P.) zijn fractiegenoot drie suggesties aan de hand over de Volksmuziekschool. Hij wilde de bestaande subsidieregeling handhaven tot het volgende schooljaar, hij vroeg tijd om in die periode een nieu we regeling voor te bereiden en beloofde dat een voorschot aan de school niet ver strekt zou worden dan nadat verantwoor ding was afgelegd over de noodzaak. Het waren drie punten, waarmee de fractie akkoord ging. Wethouder De Graaf vond dat men de discussie over de schoolmelk maar beter kon sluiten om er dieper op in te gaan in de commissievergaderingen en ook met de schoolartsen. Hij bleef een tegenstander van het voorstel om mensen die in een te duur huis wonen via de Bijstandswet te helpen; dat zou op grote schaal een doorkruising van het loonbeleid worden. In derde instantie kregen bij uitzonde ring de heren De Groot (P.v.d.A.), Veth (P.S.P.) en Boerée (K.V.P.) rvog het woord. De eerste bestreed de uitla ting dat de schoolmelkzaak een poli':ake stunt van hem zou zijn. Hij had zien er integendeel al drie maanden in verdiept, wat bewezen werd door een grote hoe veelheid schriftelijk materiaal die hii had meegebracht. De heer Veth antwoordde op de aantijging van de heer Boerée, dat de P.S.P.-concentratie in de IJmond tot een partijpolitieke zaak zou leiden en dat de heer De Veth daarmee zijn ambtseed geweld aan deed, dat dit niets met elkaar te maken had. De voorzitter sloot de vergadering na dat hij had meegedeeld dat B. en W. de motie over het Van Meurs-tracé graag ter kennis zou brengen van Gedeputeer de Staten en nadat de begrotingen van de gemeente Heemskerk zonder bijzon dere opmerkingen met algemene stem men waren aanvaard. De heren Huslage, De Groot (beiden P.v.d.A.), Veth (P.S.P.) en Van Beek (K.V.P.) verklaarden zich tegen de post voor de B.B. op de begro ting en de heer Veth was tenslotte tegen de post voor het kleuterschoolgeld.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9