PRATO'S KINDERBEULEN VOOR DE RECHTBANK UST Amerikaanse auto-industrie bereidt tegenactie voor Engel inspireerdecapucijnermonnik Kinderen van tehuis moesten de vloer schoonlikken H. P.Verbrugge gepromoveerd in Leiden Borgschijf voor wielmoeren A.N.W.B. geeft handig boekje uit voor de automobilist VRIJDAG 29 NOVEMBER 1968 II Bisschop Geheimzinnig Varkenskotten Vorm van kruis Tanden Jeugdarts uit Santpoort IMPORT BESTRIJDEN MET NIEUWE, KLEINE WAGEN Hoewel de Amerikaanse wagenmodellen voor 1969 dezelfde kracht, lengte en luxe kennen die men reeds zo lang gewend is, is de Amerikaanse auto-industrie koortsachtig op zoek naar een volkomen nieuw type wagen, dat de groeiende import van buitenlandse wagens tot staan moet brengen. De auto-industrie in Amerika is geschokt en verontrust door het feit, dat de Amerikaanse automobilist een groeiende voorkeur vertoont voor de midden klassewagen uit Europa en Japan. OORSPR ONKELIJK HAAST SNELLE VERSIE VAN DE RS Nieuwe Mustang hreeg 'n agressief uiterlijk mee (Van onze correspondent) ROME Dit is een proces, waarover wij eigenlijk hadden willen zwij gen, omdat het een verkeerde indruk van Italië en de Italianen geeft. Wij menen dus goed te doen met ons relaas te beginnen met de verklaring, dat Italianen vrijwel zonder uitzondering uitgesproken kindervrienden zijn. In elk land vindt men echter abnormale individuen. Wat ons ernstiger voorkomt, is dat het jarenlang heeft moeten duren voor dit ongehoord schandelijke geval aan het licht kwam. Ernstig is ook, dat er een geestelijke bij betrokken is als hoofdpersoon en ook ditmaal weer één van de capu- cijnenorde, die in de laatste jaren in Italië om allerlei redenen herhaalde lijk in opspraak is gekomen. Lezers met een goed geheugen zullen zich misschien nog herinneren dat een jaar of tien geleden de bisschop van de stad Prato, dichtbij Florence, een echtpaar dat in het huwelijk was getreden op het stadhuis (hetgeen in Italië wettelijk ge oorloofd, ook al trouwt men doorgaans in de kerk) openlijk in een toespraak die hij hield in de kathedraal, aanduidde als „in concubinaat levende openbare zondaars". Dit had in die kwezelachtige stad tot gevolg dat de man, die een slagerswinkel had, zijn krediet en zijn klanten verloor en weldra failliet ging. Toen na een op zienbarend proces de bisschop tot een kleine geldboete werd veroordeeld wegen belediging, bestond hij hetde rech ters te excommuniceren. Deze zelfde bisschop heeft nooit een af keurend woord gehad voor de capucijner monnik, pater Leonardo, die aan het hoofd stond van een door hem opgericht instituut voor verwaarloosde kinderen, waar toestanden heersten, die men een voudig aarzelt te geloven. Pater Leonar do is nu 81 jaar oud en verlamd, zodat hij bij het proces afwezig is. Ruim dertig jaar geleden heeft hij die kostschool op- spoord door een engel die hem verschenen was. Het gaat om een van die mateloos on wetende, vaak uiterst vieze, monniken, die in Italië vooral in het zuiden, vroe ger een ware plaag vormden, maar die men ook nu nog wel aantreft. In zijn „kostschool", in de loop van de jaren uit gegroeid tot een heel groot en heel rijk in stituut, was hij de enige geestelijke. Er waren nog drie mannen en drie vrouwen aan verbonden, die wel monnikspijen droegen en zich met kloosternamen lieten aanspreken, maar doodgewone leken wa ren, hoewel precies als pater Leonardo bezeten van een aan waanzin grenzende „godsdienstigheid". In Prato was pater Leonardo zo ver maard, dat de bisschop (steeds diezelfde van het concubinaat) aan de vooravond van de verkiezingen hem voorop liet lo pen in de grote processies, waarmee de madonna de overwinning van de christen democraten wrd afgesmeekt. Naar het schijnt werd het instituut ook in ruime mate met giften en legaten be deeld door rijke burgers van Prato. Zon der zich aan bouwverordeningen te storen werden steeds nieuwe, foeilelijke en ar moedige verblijven voor steeds meer kin- der enaan het gebouwencomplex toege voegd. Omdat er geen boekhouding werd ge voerd, weet niemand waar het geld van daan kwam. Pater Leonardo antwoord de op een desbetreffende vraag: „Geheim zinnige oude mannetjes kwamen 's nachts om pakjes af te leveren met tientallen miljoenen lires erin en verdwenen dan weer even stil als zij gekomen waren" Misschien zal tijdens het proces ook de financiële kwestie ter sprake komen, om dat er sprake is van mateloze verrijking van een zuster en een neef van pater Leo nardo. Dat gesticht, waarin niet zozeer we zen dan wel kinderen uit -sociale gezin nen en kinderen van ouders, die als gast arbeiders in den vreemde woonachtig wa ren, werden opgenomen bestaat nu dertig jaar. De eerste klachten betroffen de school, die niet al te goed scheen te functioneren: jongens van twaalf jaar za ten nog altijd in de eerste klas. Zolang alies zich afspeelde in het ge sloten milieu bleef het bij geruchten, maar in 1955 besloot het ministerie van Onderwijs, dat er lekenleerkrachten aan gesteld moesten worden of althans school opzieners (in Italië vrijwel steeds vrou wen) toegelaten. In enkele jaren tijds versleet de kost school een groot aantal onderwijzeressen die steeds na korte tijd door pater Leo nardo als ongeschikt werden ontslagen In 1959 stuurde er één een rapport aan de voor het onderwijs verantwoordelijke ambtenaar van de provincie Prato. waar in o.a. staat, dat kinderen die zich mis droegen aan een kruis gebonden werden en dan de nacht moesten doorbrengen onder hun bed op de grond. Anderen moesten een half uur en langer met de handen op het hoofd op hun knieën voor de katheder zitten. Een jaar later schreef een opzieneres van het genootschap ter zedelijke bescher ming van het kind, dat minder dan een derde van de kinderen naar een hogere klasse konden overgaan en dat pater Leonardo onderricht als iets overbodigs beschouwde. Toen zij hem voorstelde om avondcursussen in te stellen met onder wijzeressen van andere scholen, om de kinderen op peil te brengen, knielde hij neer voor een Mariabeeldje en riep te gen de andere „monniken" en „nonnen" laat ons onmiddellijk bidden als boete doening" Gebeden werd er namelijk ontzettend veel, uren en uren achtereen hoewel volkomen mechanisch. In 1961 kwam er weer een inspectrice en zij schreef: „De schoolklassen zijn als varkenskotten, de hoofden van de jongens „lopen weg" door het aantal luizen. Ze zijn in lompen gekleed. De boeken en schriften, die gratis worden verstrekt door de staat, zijn aan flarden en het lees boek mag niet worden gebruikt omdat het smerige, wereldse afbeeldingen bevat, zelfs één van een meisje dat schaatsenrijdt. De kinderen zijn uitgehongerd en krijgen een soort soep, die aangemaakt wordt met levertraan. „Er zijn te weinig bedden en in ieder bed slapen meer kinderen, grote en kleine door elkaar. Gewrichtsrheuma- tiek is aan de orde van de dag en de kin deren zijn zo schuw, dat als men er één wil liefkozen hij zijn hand opheft omdat hij een oorveeg verwacht". Deze inspectrice ging naar de bisschop en kreeg ten antwoord: „Ik sta daarbui ten. Het zijn capucijnermonniken. Maar het gaat om liefdadigheid en dus zegen ik hun werk". Zij ging daarop naar het hoofd van de orde in Florence, die haar zei, dat zij aardse idealen nastreeft. Ken nelijk vond hij schoolonderricht, hygiëne en een inrichting waar de bedden niet krioelen van de wandluizen verderfelijke wereldse zaken. In 1963 publiceerde de Socialistische Partij van Prato een „witboek" over de toestand in het „tehuis van Maria Hemel vaart", waarin men las dat om de insec ten te bestrijden men de kinderen DDT op hoofd en lichaam goot, waardoor ont zettende huidziekten ontstonden. Van de kinderen bleek 43 percent één of andere storing aan het hart te hebben, 49 percent had rachitis, 30 percent had huidziekten, enzovoort. De straffen voor kleine overtredingen waren ontzettend. Kinderen van twee, drie jaar werden uren lang in een smerig donker hok gestopt, waar het wemelde van de ratten en muizen. Voor de gering ste overtreding moesten de kinderen tien of twintigmaal met hun tong de vloer schoonlikken in de vorm van een kruis. Een van de .zusters" placht de kinde ren vast te binden, geknield en met de handen achter het hoofd, aan de hoofd zijde van hun bed. In 1966 werd dit insti tuut van sadistische godsdienstwaanzin eindelijk gesloten en bij het proces, dat nu begonnen is, worden de dingen, die toen al in de wereldpers verschenen, weer opgerakeld. Eén van de meest afgrijselijke verha len. Bij de laatste zitting van deze week vertelde de twaalfjarige Filippo Posilippo „Zuster Carmela dwong mij op de knieën te zitten, de armen recht omhoog. Toen ik na een half uur te moe was en van hou ding wilde veranderen, gaf ze mij zo'n harde trap tegen mijn hoofd, dat ik voor overviel en drie tanden verloor". Het kind begon te huilen, kon niet verder praten maar deed zijn mond open en liet het gat zien van de ontbrekende tanden. Als een kind een ,vies" woord zei of vloekte, moest hij zijn mond open doen, waar de „zuster" of „broeder", die het gehoord had dan in spuwde. Het geval werd eerst gesloten nadat één van de jongens was gestorven aan een buikvliesontsteking. zonder dat er ooit een dokter bij was gehaald. Men pro beerde hem te genezen door middel van darmspoelingen in de vorm van lavement met miswijn of wijwater. Het is helaas niet de eerste keer, dat er vreemde zaken aan het licht komen over door geestelijken geleide inrichtin gen van onderwijs. Maar dit is waarschijn lijk wel het ergste geval, omdat alles der tig jaar lang ongestoord kon voortgaan, met het gevolg, dat enkele duizenden men sen lichamelijk, geestelijk en psychisch gebukt gaan onder afwijkingen, die zij te danken hebben aan de „door een en gel geïnspireerde" capucijner monnik. ADVERTENTIE Ja dames ook voor u Dameskapsalcn voor de beste haarverzorging Wij ontvangen u graag in onze nieuwe salon LANGE NIEUWSTRAAT 181 Voor uw afspraken telefoon 11166 Na 6 uur telefoon 13672 (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM De jeugdarts H. P. Ver- brugge uit Santpoort is woensdag in Lei den gepromoveerd op het proefschrift „Kraamzorg bij huisbevailingen evaluatie van resultaten". Dr. Verbrugge is werk zaam sinds 1966 bij de Stichting Moeder - schapszorg en Kinderhygiëne in Noord- Holland. Hij is 34 jaar. Evenals de Haarlemse huisarts dr. A. Verboom, die in juni Dpromoveerde op „Verloskunde in de huisartsenpraktijk' is dr. Verbrugge een voorstanoer van beval ling thuis in normale gevallen De Santpoortse arts heeft een landelijk onderzoek kunnen instellen naar de re sultaten van bevallingen aan huis. Hij constateert dat Nederland, waar 34 per cent van de bevallingen in ziekenhuizen plaats heeft, gunstig afsteekt wat betreft het sterftecijfer van moeder en kind. ten opzichte van andere Westeuropese lan den waar 70 tot 100 percent van de bevallingen in ziekenhuizen gebeurt. Ziekenhuisbevallingen zijn natuurlijk nodig als er complicaties zijn of gevreesd worden. Promotor was woensdag in Lei den professor dr. J. H de Haas. ADVERTENTIE Kies een doel en spaar er voor Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen ADVERTENTIE RAZEND SNEL REAGEREN. GAS GEVEN EN WEGWEZEN voor - rechts - links - achter-afstand schatten - turen - gluren. Vraag het elke automobilist: WAT EEN INSPANNEND GEDOE! 'k Ben daarom blij, dat ik Grit om raad vroeg. Grit (Mr.Opticiën)stelde feilloos vast waar de schoen wrong. Juister gezegddat de glaasjes haperden: mijn brille- glazen korrigeerden onvoldoendeDAT VERMOEIT DUBBEL! Dank zij Grit, voel ik mij nu fit, (om maar niet te spreken over dat - voorbije - vermoeiende turen). Mr. Opticièn CONTACTLENSSPECIALIST J HOORTOESTELPRACTICUS IJMUIDEN - KENNEMERLAAN 92 - TELEFOON 15072 In noodgevallen kunt u zich tevens 's avonds tussen 18.30 en 20.30 uur vervoegen op ons speciaal service-adres Leeuweriklaan 23 - IJmuiden. Het buitenland heeft reeds tien percent van de Ameri kaanse markt veroverd en als deze ontwikkeling zich voortzet zullen in 1975 vele miljoenen automobilisten (op een geschat totaal van 125 miljoen) rondrijden in wagens van buitenlandse herkomst. Een nachtmerrie voor de Amerikaanse auto-industrie, die niet alleen een belangrijk deel van de eigen markt heeft verloren, maar daarbij sinds enige jaren geen dominerende positie in de auto- mobielbouw meer inneemt. Verleden jaar werd 59 percent van alle wagens vervaardigd buiten Aunerika en Canada. De hoogste tijd dus voor een koerswijziging en het zijn uiteraard de grootste ondernemingen. Ford en General Motors, die dit reeds enige tijd hebben begrepen. De nieuwe wagen die deze fabrieken op de markt willen brengen zal qua bouw en uiterlijk een vergelijking met de Europese wagen moeten kunnen doorstaan. Een deel van de sluier die over de ontwikkelingsfase ligt, werd onlangs opgetild door de voorzitter van de raad van be heer van General Motors, J. M. Roche, die bij de opening van een nieuw GM-gebouw in New York verklaarde dat zijn maatschappij tegen 1970 een nieuwe kleine wagen op de markt zou brengen. Deze wagen, die het werknum- mer XP 887 heeft meegekregen, zal ongeveer dertig centi meter langer zijn dan de meest verkochte geïmporteerde wagen in Amerika, ongeveer 850 kilo wegen en meer kofferruimte, een luxueus interieur en betere prestaties bieden. Het gaat hier om een oorspronkelijke creatie met eigen kenmerken, aldus Roche. De nieuwe wagen zal met een nieuw motortype worden uitgerust, ontwikkeld in de laboratoria van General Motors. In een verregaand geautomatiseerd proces hoopt men bij GM het eerste jaar 400.000 van deze nieuwe, kleine wagens op de markt te brengen. Het wordt een tweedeurs model, met vier of vijf zitplaatsen. De krachtbron van deze nieuweling is wellicht de hy- bridmotor (een combinatie van een Stirlingmotor met uit wendige verbranding en elektrische tractie), die GM on langs heeft gedemonstreerd. (Weg en Wiel van 27 juli). General Motors heeft haast en dat is begrijpelijk als men weet, dat Ford reeds heeft prijsgegeven dat men midden volgend jaar met eveneens een nieuwe, kleine wa gen op de markt wil komen. Dit model, bekend geworden onder de naam Delta, ontstond reeds enige jaren geleden op de tekentafels bij Ford en zal een sierlijke kleine wa gen worden, iets groter dan de Volkswagen. Ook deze wagen krijgt tot taak de toevoer van buitenlandse auto's aan banden te leggen en de liefde van de Amerikaanse autorijder voor het importtype, over te hevelen naar een soortgelijk produkt van eigen bodem. Het is overigens de tweede poging die de Amerikaanse auto-industrie onderneemt om heer en meester te blijven op de eigen binnenlandse markt. Enige jaren geleden pro beerde men het met de zogenoemde „compact-car", een weinig virtuoos compromis tussen de grote Amerikaanse wagens en de kleine importprodukten. Hoewel het in eer ste instantie een succes leek, moesten de fabrikanten onder de druk van het publiek langzaam maar zeker de maten en de kracht van dit autotype vergroten, zodat het tenslotte weer de geijkte Amerikaanse familiewagen werd; en daarmee prompt zijn concurrerende positie ver loor. Waarom rijden Amerikanen zo graag in buitenlandse wagens? Wellicht, omdat in Amerikaanse ogen deze wa gens een zekere exclusiviteit bezitten, hoewel dit met het groeien van de import natuurlijk een betrekkelijke zaak wordt. In ieder geval hebben de Amerikaanse industrieën er schoon genoeg van en zullen ze op korte termijn met een tegenactie beginnen. Een front met vier koplampen is het herken ningsteken van de nieuwe Renault 8 „S", een snel lere en sportieve wagen die door de Franse fabriek aan het programma is toegevoegd. De wagen lijkt door dit front op de Gordini van Renault, het rally type dat reeds veel successen voor de Fransen heeft binnengehaald. De fabriek heeft gemeend een snellere versie van de R 8 te moeten leveren, omdat bleek dat dit model door zijn rij-eigenschappen in toenemende mate door jonge autorijders werd gekocht. Omdat de stap naar de Gordini in financieel opzicht vaak te groot was, werd dit model in de serie geschoven. De Renault 8 „S" bezit een opgevoerde 1108 cc motor, met een dubbelpoorts carburateur. Met een vermogen van 60 pk is deze wagen goed voor een top van 145 kilo meter per uur. -v De Amerikaanse Fordmodellen van volgend jaar staan in het teken van de detailveranderingen. Dit geldt echter niet voor het succesrijke Mustangmodel, dat voor 1969 langer, breder, lager en krachtiger werd. De verschillende Mustang-typen kregen een gewijzigd zij- en achteraanzicht. Een gewijzigd front met dub bele koplampen maakt de wagen agressiever. Men heeft de keuze uit verschillende motoren, waartoe volgend jaar voor het eerst de 7000 cc, 335 pk Cobra Jet Ram-Air V8 behoort; de zwaarste kracht bron die Ford in huis heeft. Alleen voor de lief hebber en die moet hem dan wel even speciaal be stellen en betalen naturlijk. Voor deze motor krijgt de Mustang een speciale luchtinlaat in de motorkap. Het interieur van de Mustang-typen in ons land zijn verkrijgbaar de Hardtop, de Sportsroof en de Convertible werd opnieuw ontworpen, waarbij de wagen onder meer verstelbare hoofdsteunen mee kreeg. Ford wijzigde bovendien voor het eerst de lijn van de Cougar en liet er een model bijkomen: de Cougar Convertible. De wagen kreeg een nieuw zijaanzicht en een nieuwe motor, een V8 van 5,7 liter met een compressieverhouding van 9,1 1. Opvallend detail: de nieuwe Cougar bezit achterlichten over de volle wagenbreedte. Een Duits bedrijf in Solingen heeft nu op de Nederlandse markt een borgschijf voor wielmoeren ge ïntroduceerd. Met deze schijf is het mo gelijk de moeren vast te zetten, zodat ze door welke oor zaak dan ook niet meer los kunnen trillen, wat fatale gevolgen kan heb ben. In de schijf zijn uitsparingen aange bracht, die door mid del van beweegbare getande ringen pas klaar voor vele soorten wielmoeren worden gemaakt. Men drukt de schijf over de moeren heen en brengt daarna de wieldop weer op zijn plaats. Deze wieldop houdt door middel van een veer de schijf op zijn plaats. Hoewel het aflopen van een autowiel tot de gelukkig zeldzame ongelukken behoort, betekent het aanbrengen van een dergelijke borgschijf toch een extra zekerheid. De foto toont hoe de schijf onder de wieldop verborgen zit, die voor deze gelegenheid doormidden is gedeeld. De ANWB heeft voor leden en niet-leden een boek werkje beschikbaar gesteld, dat vrijwel alle aspecten van het autorijden behelst. Dit boekje „Bewust en vaardig autorijden" bevat twintig hoofdstukken, waarin op ge makkelijk leesbare wijze uit de doeken wordt gedaan hoe men een betere rijstijl kan ontwikkelen. Alle kneepjes van het vak worden onder de aandacht van de lezer ge bracht: beter inhalen, anticiperen, hoe te rijden in de bergen enz. Bewust rijden is vooral: weten wat uw handelingen voor gevolgen kunnen hebben voor de mede-weggebrui kers. Vaardig rijden betekent: uw passagiers het gevoel geven dat u de auto in de gegeven verkeerssituatie geheel beheerst. Om dit beide goed te doen zijn er talloze kleinig heden die men als automobilist moet weten: dit ANWB- boekje met vele foto's en tekeningen stelt de auto rijder in staat dit alles te weten te komen. Het is ge baseerd op de praktijk van de rijproeven voor gevorder den, waardoor de ANWB een inzicht kreeg in de dagelijks gemaakte fouten en foutjes. Het boekje is verkrijgbaar op alle ANWB-kantoren en kost voor de leden f 6,75 en voor niet-leden f 9,75.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11