Na dagenlange tegenwerking vurige wraak op Fenerbahce mmu zie Ajax in de finale komen" ZEVEN VAN DE ACHT Ajax-DWS is uitgesteld Turkse waardering voor Ajacieden VRIJDAG 29 NOVEMBER 1968 27 pfl wËBm S - m W0 Wwm f - m mm mm i mmmm iÊÊÈÊrê Kabaal Conditie mmmrnwm, WÈÊkSSfeff" is v' - Heer en meester Hans Rombouts AJAX HEER EN MEESTER IN DE MODDER gggs&RSïSS? "flPI Na de wedstrijd, na de modder, vJ.n.r. Bals, Van Duivenbode, Groot, Nuninga, Swart, Muller en I ronk. (Van onze sportredacteur) ISTANBOEL Abdullah Aljaber Alsabah, minister van Handel van Koeweit, steenrijke oliemagnaat met vakantie in Istanboel, al waar hij door een uitgebreide lijfwacht wordt omringd, wist het eerste doelpunt van Ajax op zijn hoge waarde te schatten. Hij had voor dat schitterende schot, onbetaalbaar voor Ajax, dat de uit schakeling van Fenerbahce betekende, een bedrag van tweehonderd dollar plus een kostbaar horloge over. „Een juweel van een doelpunt", aldus de prins, die bepaald alles van edelgesteenten en karaten afweet. De treffer van Keizer was als een topaas, het flitsende schot van Ajax' linksbuiten deed in één slag alle ellende van de HMM8 I - DEN HAAG. Zeven van de acht kwartfinalisten in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen zijn thans bekend. Het zijn Benfica (Por tugal) en A. C. Milaan (Italië), die in de tweede ronde vrijgeloot waren en A.E.K. Athene (Griekenland), Spartak Trnava (Tsj.-Sl.), Celtic (Schotland), Manches ter (Jnited (Engeland) en Ajax (Neder land). De achtste plaats zal worden in genomen door de winnaar van de ont moeting tussen Real Madrid en Rapid Wenen. De eerste wedstrijd eindigde in een 1—0 overwinning voor Rapid De retumwedstrijd vindt volgende week woensdag in Madrid plaats, een dag na dat in Genève de loting is verricht voor de kwartfinales. Groot, links, en Cruyff juichen. Het tweede doelpunt van Ajax is ge scoord. week vergeten. Het betekende vurige wraak op Fener bahce, dat met alle middelen getracht heeft Ajax uit zijn ritme te halen. Voorzitter Van Praag: „Ze zijn aan hun eigen tactiek en gemarchandeer ten gronde gegaan". Van Praag, die eerder op de dag de deur voor zich dicht zag gesmeten in het kantoor van de Turkse voetbal bond, waar de bond en Fenerbahce scheidsrechter Ritter dusdanig onder druk zetten, dat de Roemeen wel moest JD IA I ClOCÏ I K besluiten om de wedstrijd te laten doorgaan tegen de iVILLd ^lUUlöt AJV wil van Ajax, zoog deze triomf diep in zich op. „Ik ben natuurlijk ontzettend blij, dat het door gegaan is, omdat we met 20 gewonnen hebben maar ik blijf er nog steeds bij, dat het een krankzinnige beslissing is geweest te spelen op dit veld. Dit is levensgevaarlijk, zoiets". Ajax heeft onder deze uitzonderlijke omstandigheden of juist daardoor bewezen van grote internationale kracht te zijn. De veelomstreden scheidsrechter Ritter, die na zijn weifelachtige houding van de voorgaande dagen een metamorfose had ondergaan en een uitstekende referee bleek te zijn, had niets dan lof voor de Am sterdammers over: „Een grootse ploeg. Ik zie dit Ajax in de Europa-Cupfinale komen en dan die doelpunten, die waren geweldig". Ajax was groots in dit his torische voetbalgevecht op een onbespeelbaar terrein. Michels glom van genoegen tussen zijn mannen: „We hebben hier nu alles meegemaakt, alle ellende, die maar denkbaar is, dan is het moeilijk om alles eruit te halen; je zit maar te wachten, je weet niet of je wel of niet kunt spelen, al die chicanes. Het is onvoorstelbaar, wat die Turken hehben uitgehaald en dan komt er die narigheid met het veld bij. Ga eens na: twee maal 45 minuten vechten, vechten, terwijl je nauwelijks nor maal kunt lopen op het middenveld. Als je niet de kracht hebt je te ontworstelen aan de druk van die omstandigheden het publiek werd tot massa-hysterie ge dreven ga je er aan". En Michels dan over het doelpunt van Keizer: „Ik was zo ontzettend blij met dat doelpunt. Op dat moment was het gebeurd; de mannen hebben hun beheersing behouden. Ik blijf zeggen, dat, na alles, wat er voorge vallen is, deze club niet in het internationale voetbal thuishoort". De cbach van de Amsterdamse ploeg had geen plaats gekregen langs de lijn, daar was niet voor gezorgd. „Ik heb het nog aan Molnar gevraagd en die wist van niets". En dokter Rolink: „Er waren twee dug-outs, maar er zaten vreemde lieden in, die er niet uitgingen". Het doorgaan van dit meest bizarre voetbalgevecht in de Europa-Cup-historie (het had in feite niets meer met voetbal te maken) was 's middags rond het mid daguur nog onzeker geweest. Het had on afgebroken geregend en het veld was dan ook slechter dan woensdag, toen Ritter wel besloot tot afgelasting. De Roemeen voerde nu onder de ogen van een groepje officials en journalisten een merkwaar dig schouwspel op. Hij ging in het doel staan, liet zich onder vuur nemen Horn nam een strafschop en hij ging wat dribbelen. Hij durfde niet te beslui ten en wilde nog met de voorzitters van heide clubs spreken, aanvankelijk in het Hilton-hotel, maar plotseling wilde hij toch maar liever naar het gebouw van de Turkse voetbalbond. Daar werd de Ajax- voorzitter buiten de kamer gesloten, waar de Turken Ritter in mee hadden ge nomen. Van Praag was uiteraard woe dend. Hij moest tenslotte toch accepteren, dat er gespeeld zou worden. En dan niet om zeven uur, maar om zes uur plaatse lijke tijd. Hulshof, links, en Pronk in duel met een van de Turkse aanvallers. De spelers van Ajax hadden inmiddels 's morgens op het politiebureau gezeten door een aanrijding met de bus, waarmee ze op zoek waren naar een trainingsge legenheid. De aanrijding viel gelukkig mee en het elftal vond even buiten Istan boel een landje, waarop wat gelopen kon worden. En dat is dan Europa-Cup-voet- bal. Men moet dit alles weten om de pres tatie van Ajax in zijn juiste perspectief te zien. Men moet bijvoorbeeld in dit verband ook weten, dat de normale spe lersingang van het stadion dicht was, toen de Amsterdammers voor de wed strijd arriveerden. Men moet ook weten, dat de watervoorziening in de kleedka mer van Ajax slecht was. Ajax groeide in dit moeilijke, maar toch wel zijn fijn ste uur tot een ploeg met karakter. Het bleef beheerst onder de felste charges van de Turken, die alle mogelijke listen en lagen te baat namen om Ajax op de knieën in de modder te krijgen. Muller, die op een gegeven moment een uiterst vreemde spring-partij liet zien, omdat men van alle kanten naar zijn benen trapte: „Ik moest springen voor mijn leven, gruwelijk, en dan dat zware veld, waar je niets met de bal kon doen". Mul ler noemde ook de factor van het pu- boek (dat opgezweept was door het steeds maar weer herhaalde radioverslag van FenerbahceManchester City, afgewis seld door het staccato van het clublied van Fenerbahce). „Het was zo'n kabaal, dat we elkaar in het veld niet konden verstaan, we konden elkaar geen aanwijzingen geven". En dan over de Nederlandse supporters: „Ik heb respect voor die mensen, we hoorden opeens de zilvervloot tussen dat Turkse geweld". Voor Bals was het zijn victory day. Toen hij in de eerste minuut al die knal van Abdullah eruit hield, wist hij dat de godinnen de draad naar zijn vroegere successen weer hadden op genomen. „Ik was helemaal zeker van mijzelf, natuurlijk was het wel zwaar in die bagger, het was gevaarlijk om eruit te komen, omdat je de reacties van de bal niet kon peilen; ik slipte af en toe wel weg, maar het ging toch lekker". Het was duidelijk, dat het geweldige optreden van de Ajax-captain voor iedereen extra voldoeninggevend was, omdat de negatie ve uitlatingen van de laatste tijd over Bals iedereen hadden dwarsgezeten. Ook bij Fenerbahce was men uitermate ver baasd over het voortreffelijke keepen van de Nederlandse doelman. Zo zei Mol nar, die geen excuus aanvoerde en de overwinning van Ajax juist noemde: Wat was die Bals fantastisch, hij stopte alles". De coach bracht nog wel een fac tor naar voren, die zijn ploeg volgens hem in het nadeel gebracht heeft ten op zichte van Ajax: „De spelers van Ajax waren veel groter dan die aanvallers van mij", alsof dat op het modderveld, waar op men eigenlijk alleen varkens met goed fatsoen had kunnen loslaten, juist niet een nadeel kon zijn. Ogun, nog één van de gevaarlijkste Turkse aanvallers, kwam wel met duide lijke oorzaken voor de nederlaag aan dragen: „Wij schoten in conditie te kort en dat was juist in zo'n wedstrijd als deze van doorslaggevende betekenis". Bo vendien meende hij: „Ajax speelde intel ligent voetbal, waarbij dan nog komt, dat de Nederlanders regen en sneeuw ge wend zijn". Ogun wist niet, dat de Ne derlanders ook geen ervaring hebben met spelen op zulke velden, omdat geen en kele Nederlandse scheidsrechter het in zijn hoofd zou halen om een wedstrijd op zo'n terrein te laten doorgaan. Voor Molnar en trainer Basri was de opmer king van Ogun over het tekort aan con ditie duidelijk een aanval op de trainings methoden van beide heren. Molnar, de veel geplaagde, die het ex traatje van 25.000 gulden aan zijn neus voorbij had zien gaan (Dat bedrag was hem toegezegd bij uitschakeling van Ajax) en bovendien met een vijftiental souvenirs bleef zitten (hij had die aan de Nederlandse journalisten willen over handigen om zijn komst naar Nederland stormrijp te maken) haalde zjjn schouders op over de opmerking van Ogun: „Waar we ons nu mee bezig moeten houden is de nationale competitie en de beker. We hebben wel een stevige en produktieve midvoor nodig". En weer kwam de naam van Danielsson, de Zweed van Ajax naar voren. Danielsson zelf daarover: „Ik weet van niets, ik heb nog geen contact met Fenerbahce gehad". Of Danielsson graag naar de Turkse club zou gaan, is een andere zaak. Hij was het met zijn ploeggenoten eens, da/t Fenerbahce gemeen en schandelijk ge voetbald heeft. Nuninga, die voor zijn doen opmerkelijk fors en fel in het mod derbad opereerde hij revancheerde zich na een klap en werd nog een keer achter na gezeten door Ogun toonde na afloop zijn been, helemaal opengehaald vanaf de kuit tot boven de knie: „Moet je nou eens DEN HAAG De competitie wedstrijd AjaxDWS, die voor zondag is vastge steld, wordt uitgesteld. De KNVB heeft deze beslissing genomen in verband met de wedstrijd FenerbahceAjax, die gis teren voor het toernooi om de Europa Cup werd gespeeld. ISTANBOEL. De laatste herinne ringen,. die de Ajacieden aan Istanboel zullen overhouden, zijn van vriendelijke aard. Nadat zij tweemaal drie kwartier de beangstigende confrontatie met het Turkse voetbal op een onbespeelbaar terrein hadden doorstaan, werden zij bij net verlaten van het stadion toegejuicht door Turkse supporters. De Fenerbahce- aanhang was, toen alles verloren was, maar al te geneigd de grootheid van de Nederlandse kampioen op voetbalgebied te erkennen. Zo'n houding verzacht het leed om de nederlaag. Voor de elf bemod- derde, haast onherkenbare Nederlanders moet het geweldig hebben aangedaan. Een soort erkenning, dat zij deze avond ondanks alle ruwe aanslagen op lichaam en geest, de meerdere waren gebleven. Dat alles was nog niets vergeleken bij de ontvangst die de ploeg in het Hilton- hotel van Istanboel ten deel viel. De nog in de Turkse hoofdstad aanwezige sup porters maakten er een geweldig feest van. m Ml 'X* -v.- Groot in conflict met enkele Turkse spelers. zien, zo gemeen als hier gespeeld werd heb ik nog niet meegemaakt, 't Was nu en dan zelfs beangstigend". Een Muller: „In Am sterdam speelden die lui geniepig, maar het haalt niet bij wat ze nu getoond hebben". En toch was Ajax heer en meester in het stadion, waar vlak voor de wedstrijd prikkers nog een hopeloze strijd tegen de waterovervloed hadden gevoerd. Ajax speelde natuurlijk verdedigend en deed dat zeer knap. Met Vasovic als de superverdediger en voor hem de fanatiek strijdende Swart, die zich schijnbaar met enorm genoegen in de modderbrij stort te, de sterk spelende Pronk („Het was soms net of je je schoenen niet meer voelde in de blubber"), die de hele ver toning een comedy capers-toestand noem de, de hard werkende Hulshoff en de on vermoeibare Van Duivenbode. Op het middenveld trachtten Muller, Groot en Nuninga de Turkse aanvallen al zo veel mogelijk te ontregelen, hetgeen vaak ook lukte. En in de spits stonden dan Keizer en Cruyff als gevaarlijke handenbinders van Fenerbahce's mankracht. Cruyff, een nu al als vedette bewonderde speler in Tur kije het publiek begon tegen het einde zelfs zijn naam te scanderen, ja zeker het Turkse publiek geloofde terecht, dat het optreden van hem en Keizer van groot belang is geweest. „Met zijn tweeën hebben wij vier man achter vastgehou den. Zo bleven er maar zes over voor onze verdediging, waarin Bals schitterde. Allemachtig, wat was die man groots cri mineel". Voor die grootse man was de victorie in Istanboel het mooist.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 27