VAN DAG TOT DAG Bonn koopt Phantoms en Starfighters Verkiezingsstrijd in West-Duitsland lijkt al te zijn begonnen DAALDEROP Uitvinder „schokgolfkanon" voelt zich bedreigd Westduitse jongen liep bij de grens van Oost-Duitsland in mijnenveld Jerseyshop Coffeemaker 10% korting commentaar op actuele zaken STRAUSS laat wilde aanvallen uitvoeren op HEINEMANN vergissen is room; is gekomen CSU-leider Jager maakte het te gortig Faculteitsgebouw in Madrid door studenten bezet Persbureau meldt dat slachtoffer nog leeft ESRO-begroting goedgekeurd Verliescijfers van V.S. in Vietnam gestegen Bontmodehuis DICK BARTELS BONTMANTELS BONTHOEDEN STOLA's GRAVATTES D eze automatische coffeema- ker is 'n uitkomst tijdens drukke morgenuren. Tijdens Coronation Street Peyton Place es alle momenten dat u niet in de keu ken wilt staan opschenken. U doet alleen nog koffie in 't filterbakje, water in de coffee- maker en de stekker in 't stop- kontakt. Intussen kunt u weer alles doen wat u voorheen niet kon doen: bij uw visite in de huiskamer blijven; uw favoriete TV-programma van a tot z volgen; huishoudelijke bezig heden verrichten. - Ineens gaat het rode lampje branden. De koffie is klaar. De coffeemaker schakelt automatisch over op „warmhouden" (de koffie kan niet koken). Huizen van guerrilla's opgeblazen „FAVORIET" bijou VRIJDAG 29 NOVEMBER 196. 3 Strauss Heinemann Scranton naar Cairo Fatah-strijders gedood m sill .r Raadsel onthuld V ergiftiging amm i Het woord „curieus" komt niet van de Romeinse Curie, maar soms worden daar uitspraken gedaan die het adjectief „cu rieus" volledig verdienen. Een van de nauwste medewerkers van de paus en secretaris van het Vaticaanse Concilie, kardinaal Pericle Felici, heeft gemeend in een artikel in de 'Osservatore Romano' het discussiepunt omtrent de pauselijke afkeuring van de pil te moeten oplossen op de manier van een veldheer in oor logstijd: strikte gehoorzaamheid altijd en overal, in alle situaties, is een eerste ver eiste. Een meerdere kan zich vergissen, maar dat ontslaat de mindere niet van gehoorzaamheid. Zo iets staat ook m het Handboek voor de Soldaat. Het staat eveneens in talrijke dossiers van veroordeelde oorlogsmisda digers, die zich meenden te kunnen ver schonen door een beroep op de absolute plicht tot gehoorzaamheid te doen. Toch meent de kardinaal het waarschijnlijk niet zo kwaad. Hij is al niet zo piepjong meer en heeft waarschijnlijk te weinig acht geslagen op een persoonlijkheids ontwikkeling van de individuele mens, die zich volgens waarnemers in versneld tempo heeft ontwikkeld na de Tweede Wereldoorlog. Die persoonlijkheidsontwikkeling heeft te maken met wat men wel eens ..mon digheid" noemt, maar in feite is het een ontbolstering van het persoonlijke on derscheidingsvermogen onder de stimu lans van het autonome geweten. Dat zelfstandiger oordelend geweten van de mensen neeft niets met geloofs afval of onverschilligheid in geloofszaken te maken. Integendeel, het zal in de mees te gevallen een individueel werkende ver dieping en bezinning hebben veroorzaakt, die verfrissende en vernieuwende reac ties op vergeten waarheden kunnen mee brengen. Het pijnlijke ten aanzien van kardinaal Felici's uitspraak echter is, dat zij als een boomerang werkt. Wanneer de kardinaal zegt dat de meerdere (zelfs de paus) zich kan vergissen, hoeveel temeer geldt dat dan voor een mindere meerdere als de kardinaal zelf? En als de kardinaal zich ten aanzien van die absolute gehoorzaam heid nu eens vergist, omdat hij „niet in staat is Gods bedoelingen te doorgron den" blijft hij dan niet zitten met een kerkvolk dat ongehoorzaam mag zijn., ook al staat het tegendeel in de 'Osserva tore Romano'? Het is wel merkwaardig dat de Ctirie in Rome zich zo hardnekkig blijft verzet ten tegen iets dat al gemeengoed is ge worden in de lagere rangen der geeste lijkheid en de gelovigen, namelijk de overtuiging dat de kerk haar stelling van de absolute en blinde gehoorzaamheid in het verleden ten onrechte heeft overge nomen van wereldlijke instellingen, van autoritair regerende vorsten en van het wereldlijk gezag in het algemeen. Met andere woorden, dat de wereldlijke dog matiek model heeft gestaan voor wat de kerk aan onevangelische opvattingen heeft overgenomen. Wanneer men echter toegeeft dat men zich vergissen kan, snijdt men de draad af die het recht tot commando verbond met de opperste wet, en herstelt men het individuele recht op ongehoorzaamheid, dat met een veel sterkere draad verbon den is aan de onschendbaarheid der men selijke persoonlijkheid. Vanavond kan t.v.- en radio-genietend Nederland de minister-president, de heer P. de Jong, beluisteren en aangezien dat niet zo vaak voorkomt, mag worden aan genomen dat weinigen zich de kans zullen laten ontglippen om direct uit de mond van de hoogste man in de regering te vernemen wat als hoogste belang des lands vernomen dient te worden. De toespraak van de premier zal in hoofdzaak neerkomen op wat hij in de Tweede Kamer reeds ten beste heeft ge geven over de argumenten, die de rege ring hebben bewogen zich een hogere defensie-uitgave van 225 miljoen te ge troosten. Dat „zich getroosten" moet eigenlijk niet aan de regering, maar aan »V\AA/V\AAAAAA/\AAAA/\/W\A/VWW\/\AAAA/WWW\AAAAA ,iv\/w\a/waaaaaaaa«aaa/wv%a*a/vw\a/\aaaaa/\/\aaa/v BONN, (DPA).De begrotingscom missie van de Westduitse Bondsdag heeft haar goedkeuring gehecht aan de aan koop van 88 straaljagers van het type „Phantom-2" en van vijftig Starfighters van het type „F-104". Volgens de SPD-fractie zijn 21 stem men voor en negen tegen uitgebracht, bij één onthouding. De 88 Phantoms zullen ruim twee mil jard DM kosten, de nabestelde vijftig „Starfighters" 552 miljoen DM. de luisteraars van vanavond worden toe geschreven, aangezien zij die 225 miljoen zullen moeten betalen. De argumenten van de regering zijn welbekend, maar misschien kan de mi nister-president er via de microfoon nog iets aan toevoegen dat de in politiek, en strategie ongeschoolde huiskamerbewo ners méér aanspreekt dan hetgeen er te genover de parlementariërs over is gezegd. Het is overigens wel verrassend dat de heer De Jong zich juist in deze kwestie geroepen voelt, het volk toe te spreken. In aangelegenheden als hulp aan Biafra, huurverhogingen, levensduurte, geldge brek dat het redden van levens van nier patiënten verhindert, ontwikkelingshulp, werkloosheid, gewestelijke saneringsplan nen, verkeersonveiligheid, luchtverontrei niging, watervergiftiging en al die onder werpen waarvoor de gewone mensen zich juist zo heftig interesseren, hoort men de minister-president nooit. Zodra het over defensie en NAVO gaat. wordt aan genomen dat het belang uitsteekt boven alles wat in het dagelijkse leven de men sen buiten 's lands politieke instituties bekommert. Dat moet op een vergissing berusten. De zorgen en beslommeringen van de mensen en de gezinnen in Nederland zijn niet in de eerste plaats inhaerent aan de vraag, of 225 miljoen meer of minder op de defensiebegroting staan. De illusie dat met welk bedrag ook gegarandeerde na tionale veiligheid kan worden gekocht in deze wereld, is al bij de meerderheid vervangen door de overtuiging dat alleen door 't uitblijven van een oorlog een zeke re mate van veiligheid kan worden verkre gen. Sommigen noemen dat een pacifisti sche drogreden, maar men kan de gewone man met gezond verstand niet meer wijs maken dat een ooorlog, eenmaal uitgebro ken, nog enige zekerheid van bestaan of redding biedt. Het voorkómen van oorlog echter is iets, dat de grote meerderheid in Neder land van harte zal wensen te steunen om het even of dat pacifisme danwel rea lisme moet worden genoemd. Wat men dus van de regering verlangt, is een vre despolitiek, niet een politiek die de oor logskans nabij roept. Wat de minister-president vanavond te zeggen zal hebben, zal in dat licht moe ten worden beschouwd. De 225 miljoen zullen als een verhoging van de vredes- kansen moeten worden geargumenteerd, niet als een verhoogde mogelijkheid tot het winnen van een oorlog. De meeste militaire woordvoerders heb ben de laatste jaren geleerd, dat zij hun ambacht moeten aanprijzen als een vre des werk, niet als een bijdrage tot grotere successen op het slagveld. Dat laatste spreekt namelijk de mensen niet meer aan. Toch liet onze minister van Defen sie Den Toom zich gisteren in de Kamer nog ontvallen dat hij verkorting van de diensttijd weigerde omdat hij niet „ge brekkig geoefende soldaten wilde inzetten tegen een goed getrainde vijand". Dat is toch weer de traditionele veldheerstaal de taal van de schaakmeester die zijn pionnen overziet. Minister-president De Jong zal zich van andere formuleringen moeten bedienen, wil hij de reeds behaalde politieke over winning ten aanzien van de defensie miljoenen inpassen in het incasserings vermogen van het publiek, dat wel ondes kundig en onoordeelkundig is in militai re problemen van internationaal ver vlochten karakter, maar drommels goed weet te onderscheiden of het met gezon de danwel gezochte argumenten te ma ken krijgt. nAAAAAMMVAAAAMUVWWUVA/t/VWMAMMAA/VUVWVUUUVV VWVWW\A/VWVWV\A/VUVWWWWWWVWWWWWWWVW> (Van onze correspondent) BONN Het ziet er naar uit dat in de Westduitse bondsrepubliek de verkiezingsstrijd is begonnen. Begin volgend jaar wordt de nieuwe bonds president gekozen en later in hetzelf de jaar de nieuwe Bondsdag. De aan vallen komen nog steeds vooral van uiterst rechts en richten zich op uiterst links. Eerst lanceerde het lijfblad van de voorzitter van de Beierse CSU en minis ter van Financiën Franz Josef Strauss, de „Bayern-kurier", een wilde aanval op de rechterhand van SPD-voorzitter en minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt, Egon Bahr. Bahr werd verweten in Oost-Berlijn met communistische auto riteiten besprekingen te hebben gevoerd over een geleidelijke erkenning van de DDR door de Bondsrepubliek. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN (erkend garantiecertificaat) NERTSHOEDEN va 125.— Ruime parkeergelegenheid WAGENWEG 126 rood HAARLEM - TEL 14360 Gesloten huis op 1ste etage Avondverkoop van 7.30 tot 10 uur Het blad van Strauss beweerde over geluidsbanden te beschikken die in han den van de Westduitse geheime dienst waren geweest, waarop de gesprekken tussen Bahr en de Oostduitsers waren opgetekend. Nauwelijks hadden alle betrokken auto- rietien openlijk verklaard dat deze me dedeling onzin was maar als Bahr al met de Oostduitsers had gesproken dan was dit nog geen hoofdmisdaad geweest of de „Bayern-Kurier" kwam met een nieuwe verrassing. De vorige minister van Justitie en het uiterst reactionaire CSU-bestuurslid Ri chard Jager beweert in het blad van zijn partij, dat de huidige minister van Justi tie, Heinemann, een kandidatuur voor het Bondspresidentschap „niet waardig" is. Volgens Jager is Heinemann zo on waardig, omdat hij op zijn ministerie in het geheim leden van de communistische partij zou hebben ontvangen. Dit gebeur de op 4 juli jl. en wie met de vijand spreekt, aldus Jager, verdient niet het hoogste ambt in de staat. Terwijl CSU voorzitter Strauss in het geval-Bahr nog steeds in alle talen blijft zwijgen tot grote woede van de SPD heeft hij toch begrepen dat zijn medelid Jager het in MADRID, (AFP). Ongeveer duizend studenten hebben gisteren de faculteit van de politieke en economische weten schappen in Madrid bezet. Politiemannen die zich in de omgeving van het gebouw ophielden, trokken zich in de loop van de middag terug. Andere faculteiten worden echter streng bewaakt, Het gebouw werd stormenderhand in genomen via de achterdeur, die eerst moest worden verwijderd, waarop de studenten het bureau van de deken be zetten. De secretaris van de faculteit gaf hen de sleutels van alle lokalen. Naar het voorbeeld van de bezetting van de Sor- bonne in mei van dit jaar, ontstond een massale discussie. Enkele van de voor naamste onderwerpen waren hierbij uni versitaire problemen, de pas geëindigde mijnwerkersstaking in Asturië, en de politieke situatie in Spanje, Bij de ingang werd een spandoek op gehangen met het opschrift: „Alleen de studenten hebben het recht te beslissen over opening of sluiting van de faculteit Bij verscheidene instellingen van ho ger onderwijs in Madrid, Barcelona en Bilbao werd donderdag gestaakt. zijn ijver wel wat te gortig heeft ge maakt. Iedere ingewijde weet namelijk dat Heinemann op 4 juli een paar afgevaar digden van de verboden KPD heeft ont vangen, die wilden praten over een weer toelating van hun partij. Heinemann had dit verzoek van de hand gewezen. Hij had bovendien de partijen in de Bondsdag van de gang van zaken van a tot z op de hoogte gehouden. Strauss heeft daarom beloofd een oogje op zijn volgelingen te zullen houden en ze zo nodig tot de orde te roepen. Het geval-Bahr schijnt voor Strauss voorlopig niet tot de Beierse excessen te moeten worden gerekend. CAIRO, (AP) William Scranton de gouverneur van de Amerikaanse staat Pennsylvania, zal als speciale afgezant van de toekomstige Amerikaanse presi dent Richard Nixon, naar het Midden Oosten reizen. Scranton, die al eerder voor Nixon Eu ropa bezocht, wordt op 5 december in Cairo verwacht. TEL AVIV (AFP) Vijf leden van de Arabische guerrilla-beweging „El Fa tah" zijn gedood bij een schermutseling met een Israëlische patrouille in het ge bied ten zuiden van het Golan-gebergte. ADVERTENTIE U hebt een coffeemaker vol geurige koffie onder het deksel. Al dat gemak haalt u voor 78,50 in huis. En de koffie - of u nu 4 of 12 kopjes zet - is heer lijk uit zo'n Daalderop BONN, (AFP). De Westduitse na- van het Westduitse ministerie van De- tuurkundige dr. Hans Ehrhardt, uitvinder van het „schokgolfkanon", voelt zich be dreigd door buitenlandse agenten. Er- hardt werd in 1963 door Zwitserland uit gewezen in verband met de proeven die hij aan de oever van de Sarner-See had gedaan met zijn kanon dat een straal zou afgeven die tot op grote afstand dodelijk is. Zwitsers die in de buurt van het meer wonen, hadden het niet erg begrepen op deze proeven en een aanklacht tegen Ehrhardt ingediend. De physicus heeft journalisten verteld dat hij enkele weken geleden uit Egyp te was gekomen waar hij hoogleraar in de elektronica is. Hij wil in de Bondsrepu bliek contact zoeken met een onderne ming die belangstelling heeft voor zijn uitvinding en de werking van zijn „ka non" laten zien aan vertegenwoordigers 181 (Van onze correspondent) BONN Een voor alle betrokkenen pijnlijk voorval speelde zich deze week af in West-Duitsland, langs de grens met de D.D.R.. Westduitse grenssoldaten hoor den maandag het ontploffen van één van de landmijnen, zoals die door de Oost duitsers langs de demarcatielijn zijn ge legd. De klap werd gevolgd door een oorverscheurend gegil. Met verrekijkers werd een ongeveer 16-jarige jongen waargenomen, die tus sen de mijnenvelden lag en waarvan klaarblijkelijk de voeten waren afgerukt. Het gegil duurde twee lange uren, toen zwakte het af en verstomde. Toen ten slotte de Vopo's de Oostduitse grens bewakers de jongen weghaalden gaf hij geen tekenen van leven meer. Voor ze het slachtoffer konden bereiken, hadden de Oostduitsers enige mijnen in de lucht laten vliegen. Het gebeurde werd in Bonn hoog opgenomen. De regering hield zich met de kwestie bezig en sprak er zijn schande over uit, dat men de jongen had laten doodbloeden. De dood van het slachtoffer is niet de schuld van bepaalde aanwijsbare perso nen, aldus de regering, maar des te meer van het Oostduitse systeem. Ook de drie westelijke geallieerden protesteer den. De Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Henry Cabot Lodge, veroordeelde het gebeurde in scherpe bewoordingen als „moord". Op een persconferentie in Bonn, waar de regeringswoordvoerder Diehl bekend maakte, dat de regering naar middelen zocht om in samenwerking met de Oost duitsers dergelijke tragische gebeurtenis sen te vermijden bijvoorbeeld door het inzetten van een helikopter in dergelijke situaties waagde het een van de jour nalisten te vragen of het slachtof fer misschien geen „vluchteling" was in de zin waarin dat in de Bondsrepubliek verstaan wordt, maar wellicht iemand die van het westen naar het oosten had willen „vluchten". Woordvoerder Diehl reageerde met on geveer te zeggen, dat hij niet inzag waar om men van het westen naar het ooste lijk deel van Duitsland zou willen vluch ten. Gisteren werd het raadsel rond de in de mijnen gelopen jongen onthuld. Het Oostduitse persbureau ADN deelde mee, dat het slachtoffer nog leeft en in een ziekenhuis wordt verpleegd. Ook de naam van de jongen werd meegedeeld en er werd bij vermeld en daar viel de klap voor de protesfeerders in Bonn dat de knaap vanuit de Bondsrepubliek was ge komen. Inderdaad moest de politie in Beieren melden, dat een jongen met dezelfde naam al enige dagen uit een opvoedings gesticht was verdwenen. Hij had her haaldelijk te kennen gegeven naar de DDR te willen gaan. Het was de grens soldaten overigens al tijdens het gegil van het slachtoffer opgevallen dat hij had geroepen: „Oostduitsers, help me toch". Het woord „Oostduitsers" zal geen in woner van de DDR gebruiken. Intussen blijft het probleem van de mogelijke snelle hulpverlening bestaan. De ligging vein de mijnen is alleen aan hogere instanties in de DDR bekend. De patrouillerende Vopo's worden in het ongewisse gelaten, om hen ervan te weer houden, zelf een poging tot ontvluchten te ondernemen. Het heeft dan ook twee uur geduurd, voor hulp werd geboden. Eerst moest de ambtelijke molen in beweging worden gebracht. PARIJS (AFP) De raad van de ESRO, de Europese Organisatie voor On derzoek van de ruimte, heeft eenstemmig de begroting van de organisatie voor 1969/ 1971 goedgekeurd. Dit is gisteravond officieel li.- Parijs meegedeeld. De ESRO wordt hierdoor in staat gesteld het werk voort t,e zetten dat al twee jaar vrijwel stil ligt. Als represaille hebben Israëliërs in Hebron, in het bezette deel van Jordanië, twee huizen opgeblazen van guerrillastrijders. De leden van de Arabische verzetsgroep werden woensdag gearresteerd. SAIGON (AP) De verliezen in de Vietnamese oorlog zijn in de afgelopen week aan beide zijden gestegen. In het wekelijkse Amerikaanse rapport, staat dat er 160 Amerikanen werden gedood in gevechtacties en 1432 gewond. Vorige week zijn 127 Amerikanen gesneuveld en 1031 gewond. ADVERTENTIE Wacht niet tot januari koop nu voor de St. Nicolaas en Kerst Alléén zaterdag ook grote maten Barteljorisstraat 27 Telefoon 11770 fensie. Het wapen kan volgens hem namelijk gebruikt worden tegen tanks en vliegtui gen. Op 5 november hadden Israëlische agen ten in München contact met hem opge nomen. Zij zouden hem verzocht hebben zijn onderzoek te staken of anders in Is rael zijn werk voort te zetten. Ehrhardt zou dit verzoek hebben afgeslagen en hebben gezegd dat de Egyptenaren hem al voor zijn werk betaalden. Op 6 november, toen Ehrhardt per trein op weg was van München naar Langen- argen aan het Bodenmeer, was hij in de restauratiewagen „toevallig" een Egyp tisch agent tegengekomen die hij kende. Zij dronken samen een biertje. Kort daar na werd Ehrhardt niet lekker. Direct na zijn thuiskomst verloor hij het bewust zijn. Hij werd naar een ziekenhuis ge bracht waar hij pas drie dagen later tot bewustzijn kwam. Volgens de „Rheinische Post" hebben de artsen een begin van vergiftiging ont dekt bij de natuurkundige. ADVERTENTIE PRISMA 1) verfijnd model fraai bewerkte band 155.- 2) nouveauté met gesatineerde band en champagne-kleurige wijzerplaat 159.- F. J. DRIESSEN JUWELIERS SINDS 1776 Barteljorisstraat 1, Haarlem hoek Smedestraat Telefoon 13131 V uw PRISMA horloger Chinees-Amerikaans. De V.S. zijn bereid op 20 februari in Warschau de bespre kingen met de regering van Peking te hervatten. Eisenhower. De gezondheidstoestand van generaal Eisenhower die na een serie hartaanvallen in het militaire hospitaal Walter Reed in Washington wordt be handeld, gaat nog steeds vooruit. Vrijwilliger. Honderddrie vrijwilligers zijn uit Semarang in Midden-Java naar West-Irian vertrokken om de ontwikke ling van dat land te bespoedigen. Busongeluk. Negen mensen werden ge dood en twaalf gewond toen in Pa kistan een autobus in een rivier stortte in de buurt van Tarbles. Negende. Voor de negende keer is in Frankrijk een hartoverplanting ver richt. Ditmaal in een ziekenhuis in Marseille.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3