Twee schepen botsten vannacht bij dichte mist op Noordzee VERENIGiNGSNIEUWS Uil DE IJMONO Langs sSuizen en havens Vakorganisaties wachten nu op antwoord van Hoogovens Vesta" bracht vijftien man naar IJmuiden HOV schoot in de roos Burgerlijke stand van Ve'sen 20 miljoen bij Raiffeisenbank Inbraak Broodbeleg Veel onverlichte brommers en fietsen Carillonklanken over IJmuiden Gymnastiekleraar aangehouden Frans bezoek aan Amsterdam Scheepvaartmij Millingen VRIJDAG 29 NOVEMBER 1968 7 Gevaar op de weg Velsen-IJ muiden V el.sen-lS! oord Beverwijk Heemskerk 59 Vervolg van pagina 1 Eerder standpunt Potverteren Arie van der Veer (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Vanochtend omstreeks negen uur zijn vijftien opvarenden van de Britse vrachtvaarder Ashington (3849 brt), die in de afgelopen nacht 30 km ten noord-oosten van Texel bij dichte ten noordoosten van Texel bjj dichte mist tn aanvaring kwam met het Griekse vrachtschip Tyhee, door de Nederlandse kustvaarder Vesta in IJ muiden gebracht. Beide vrachtschepen zijn beschadigd: de Griek heeft de reis voortgezet, de Brit, is in het Molengat aan de grond gezet. De Ashington is zwaar beschadigd beneden de waterlijn en maakt zware (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In toenemende mate wordt vastgesteld, dat meer en meer wielrijders en bromfietsers er niet van doordrongen zijn, dat zij 's morgens vroeg evenals in de vooravond en avond verlichting moe ten voeren. Vooral in deze donkere en nu ook mistige dagen is dat zeer noodzake lijk. Met name de schooljeugd maakt zich hieraan schuldig en rijdt zo heeft de politie geconstateerd vaak met gevaar voor eigen leven op onverlichte brom mers en fietsen. Zeer nadrukkelijk wordt de ouders verzocht hun kinderen te wijzen op dit euvel en toe te zien, dat de ver lichting in orde is. Door de politie zal hierop een speciale controle worden verricht. Uiteraard gel den deze voorschriften ook voor de auto mobilisten. VRIJDAG 29 NOVEMBER Fauna Felisena, in het Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 u.: Contactavond. NBOB, in het Cultureel Centrum, Moer bergplantsoen, IJmuiden, 20 u.: Jaarver gadering Nederlandse bond van onbezol digde opsporingsambtenaren en be wakingspersoneel. Herv. Jeugdhuis, Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost, 20 u.: Zanguitvoering door het Christelijk Jeugdkoor „De Goede Herder". Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 19 tot 21.30 u.; fi liaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 19 tot 21.15 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaarnberg, Wüstelaan 79, 19 tot 21.30 u. r.-k. openbare bibliotheek, Willemsbeek- weg 96, 19 tot 21 u.; r.-k. bibliotheek, fi liaal Velsen-Noord, Banjaertstraat, 19 tot 21 uur. ZATERDAG 30 NOVEMBER Bibliotheken: Gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945, IJmui den, het filiaal in Velsen-Noord, het fi liaal Velsen-Noord Banjaertstraat 19, Willemsbeekweg 96 in IJmuiden-Oost, zijn geopend van 10 tot 12.30 uur. VRIJDAG 29 NOVEMBER Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13, geopend van 19-21 uur. Buurthuis „De Loods", Geelvinckstraat 28, 20-21 u.: volleybal heren. ZATERDAG 30 NOVEMBER Katholieke openbare bibliotheek. Ban jaertstraat 13, geopend van 10-12.30 uur. VRIJDAG 29 NOVEMBER Mierotheater, huize „Scheybeeck", Vel- serweg 2, 20.30 u.: Vioolrecital door Vera Beths met Stanley Hoogland (piano) Het Groene Huis, Raamveld, 19.30-23 u.: lociëteit. Julianaschool, Prins Bernhardlaan, 19 tot 22 u.: Volksdansen door „Zieme". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: Ge opend van 20.15 tot 21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70, volw. en jeugd: 19-21 uur; Arendsweg 61 en Amstelstraat 44, volw.: 19-21 u. Parmentierstraat 2, jeugd: 18.30-20.30 uur. ZATERDAG 30 NOVEMBER Herv. Verenigingsgebouw, Schans 12, 20 u.: toneelvereniging „De Hondsrug" met „Maaike". Vrijetijdscentrum „De Slof", Raam veld 2, 20 u.: volksdansbal door „Zabava". Het Groene Huis, Raamveld, 10-12 uur: kunstschilderen. Verenigingsgebouw, Parmentierstraat 2, 14-17 u.: schaaksociëteit door schaakclub .Weenink". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: Ge opend van 9-10.15, 10.45-12, 12.15-13.30 en 14-15.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70, Arendsweg 61, Am stelstraat 44 en Parmentierstraat 2, volw. en jeugd: 10-12.30 uur. VRIJDAG 29 NOVEMBER Buurthuis „De Lichtboei" Maasstraat 5 20-23 u.: algemeen programma of „Socie ty Artistique". Cate-restaurant „De Jansheeren", Kerk- weg, 19.45 u.: Bridgeclub Heemskerk. Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45, volw.: 19-21 uur. ZATERDAG 30 NOVEMBER Chr. LTS, Luxemburglaan, 10 u.: me vrouw O. BrandsmaSluis onthult pla quette. Dr. Prinsenhal, Maerelaan, 10.30 uur Sport-instuif. slagzij. Er zijn geen persoonlijke onge lukken bij gebeurd. De kustvaarder Vesta van de Rederij Svea, onder directie van de VCK te Amsterdam, was met stukgoederen op weg van Kalmar (in Zweden) naar Lon den, toen kapitein H. G. J. Eickholt het alarmsein van Scheveningen-Radio op ving. Omstreeks halfdrie in de ochtend bereikte hij de boeienroute van Texel naar Terschelling, waar de zwaar geha vende Ashington en de Duitse coaster Leda werden aangetroffen. Het bleek. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Gezien de grote be langstelling heeft het H.O.V. (Heemskerks Overleg Vakcentrales) met het organise ren van een voorlichtingsavond in het ver enigingsgebouw De Vrjjburcht" aan de Vrijburglaan over de mogelijkheden van het kopen van een eigen woning midden in de roos geschoten. Onder voorzitterschap van de C.N.V.- verbondsbestuurder Van Rhenen heeft een forum van zeven deskundigen een groot aantal vragen van de aanwezigen over dit onderwerp beantwoord. Het forum werd gevormd door de heren Steiger van het Katholiek Instituut van Volkshuisvesting, Schutte van de woningbouwvereniging „Breesaap", Beentjes namens de gemeente Heemskerk, v. d. Berg en Steenstra van de Stichting Eigen Woningbezit, De Boer en Albers als vertegenwoordigers van de vakbohdsspaarbanken. Na een korte presentatie en inleiding door de heer Van Rhenen kwamen onder andere vragen 10? over de condities van geldleningen via de vakbonden, het con troleren van de woningen en de te ver richten reparaties en de eventuele moge lijkheden tot ruiling binnen een bepaalde termijn. Bij het stellen van de laatste twee vragen had men vanzelfsprekend het oog op het kopen van woningwetwoningen. Verder wilde men geïnformeerd worden over het waar en wanneer bouwen van een nieuwe woning alsmede de hoogte van de koopprijs van een dergelijke wo ning en van de door het rijk te verlenen subsidie. dat de Leda 15 opvarenden van de Ashing ton aan boord had genomen. Via Scheve- ningen Radio werd de afspraak gemaakt, dat de reddingboot van KNZHRM uit Ter schelling de vijftien geredden van de Ash ington van de Leda naar de Vesta zou overbrengen, hetgeen vlot gebeurde. Kapitein Eickholt besloot nog voor even tuele assistentie bij de zwaar gehavende Ashington te blijven. De Brit bleek aan bakboordzijde over de totale lengte van luik I opengereten tot de midscheeps. Luik I stond vol water. De lading, be staande uit kolen dreef er gedeeltelijk uit. De Ashington maakte toen reeds 18 graden slagzij over stuurboord en lag met haar kop zes voet onder water. De kapitein en zijn officieren plus een aantal matrozen, in totaal elf man. zijn aan boord van de Ashington gebleven. Alleen de derde stuurman ging, met veer tien andere opvarenden, via de Leda en de KNZHRM-reddingboot, over op de Vesta, die omstreeks halfvijf vanoch tend naar IJmuiden koerste om de ge redden af te zetten. De geredden werden in IJmuiden opge wacht door rijkshavenmeester Hindriks, adjunct-havenmeester Spaander en de heer Claasse van de rederij. Voor de mannen zal voorlopig onderdak worden gezocht, waarna, in overleg met de Britse consul, zal worden beslist waarheen zij zullen gaan. De vijftien in IJmuiden gebrachte mannen van de Ashington had den elk slechts weinig handbagage bij zich. De Griekse Tyhee is naar Hoek van Holland doorgevaren. St. Nieolaas voert nog steeds de boven toon in de klanken die deze week uit het carillon in Velsens stadhuistoren komen. Dit blijkt uit het programma, dat Hein de Ligt zaterdag van 4 tot 5 uur ten gehore zal brengen en dat als volgt luidt: Midi!!! (esquisse pour carillon), van Géo Clément; Jongens heb je 't al vernomen, Sint Niklaasje kom maar binnen met je knecht en Hoor ae wind waait door de bomen; 2e Sonata, van Baldassare Galup- pi; Balade, van Willem Créman; O kom er eens kijken, Zie ginds komt de stoomboot en Zie de maan schijnt door de bomen, van J. J. Viotta; Canzonetta (pour carillon) en 2e Polonaise (pour carillon), van Géo Clément; Improvisatie, van H. de Ligt. Ook de liedjes op het automatische speelwerk zijn tot en met 5 december in Sinterklaas-stemming: heel uur. Zie ginds komt de stoomboot; kwart over. Sinter klaas is jarig (4 maten); half uur, Daar wordt aan de deur geklopt; kwart over, Hoor de wind waait door de bomen (4 maten). BEVALLEN: J. van der Zee-Posthuma, d., Bellatrixstraat 229, IJmuiden; A. Chi- rigu-Cuadrado Escudero, d., Strating- plantsoen 30 rd., Velsen-Noord; G. H. van Dijk-Stapper, d., Gildenlaan 219, Velsen- Noord; C. M. Bonder-Barendregt, d., Steenbokstraat 76, IJmuiden; Th. M. Baars-Van Kaam, z., Middenduiner- weg 72, Santpoort; W. E. Buis-De Groot, d., Kennemerlaan 55, IJmuiden; J. H. Moleman-Luijke, z.. Van Nieuwkoop straat 9, IJmuiden; Th. Kwak-De Waard, z., Van Lenneplaan 46, Driehuis; A. M. Meeuwissen-Simonis, z., Bellatrix straat 37, IJmuiden. ONDERTROUWD: A. F. van Veenen, Ringdijk 69, Rotterdam en E. G. Griffioen, Wijnoldy Daniëlslaan 1, Santpoort; A. A. de Jong, Gijzenveltplantsoen 61, IJmui den en M. J. M. Mohr, Lodewijk van Deijssellaan 198, Haarlem, t.a. Lodewijk van Deijssellaan 198, Haarlem; S. A. Bruin, Van Broekhuysenstraat 3, IJmui den en M. C. Schaaper, Van Broekhuysen straat 3, IJmuiden, t.a. Beverwijksestraat- weg 42, Castricum; C. J. Verkamman. Van Nieuwkoopstraat 8, IJmuiden en F. Bos, Elfenstraat 38, IJmuiden, t.a. Van Nieuwkoopstraat 8, IJmuiden; W. Schol ten, Kleis 20, Uitgeest en H. C. M. Eij- king, Bornstraat 32, Velsen-Noord, t.a. Groot Dorregeest 3. Uitgeest; J. Houthuij- zen, Wilgenkade 7, Krommenie en J. Schol, Napierstraat 7, IJmuiden, t.a. Na pierstraat 7, IJmuiden; O. H. Weber, Tol lenslaan 16, Driehuis en M. P. van den Heuvel, Tollenslaan 16, Driehuis, t.a. Ju- lianaweg 3, 's-Graveland; J. G. Schoonen- berg, Hazebroekstraat 12, Heemskerk en A. T. Hofland, Genieweg 42, Velsen-Zuid, t.a. Genieweg 42, Velsen-Zuid; A. Koer, Anemonenstraat 9, Santpoort en B. M. C. Welp, Voorweg 44, Heemskerk, t.a. Ane monenstraat 9, Santpoort; P. Vermeulen, Satumusstraat 3, IJmuiden en J. van Leeuwen, Julianakade 22, IJmuiden, t.a. Julianakade 22, IJmuiden; J. Schelvis, Van Galenstraat 2, IJmuiden en M. I. C. Demmers, De Ruijterstraat 90, IJmuiden, t.a. De Ruijterstraat 90, IJmuiden; G. A. Aalpol, Terrasweg 42, Santpoort en N. Bierman, Terrasweg 13, Santpoort, t.a. Terrasweg 13, Santpoort; P. de Wit, Lange Nieuwstraat 652, IJmuiden en H. M. Koopman, Westerwijkstraat 22, Vel sen-Noord, t.a. Westerwijkstraat 22, Vel sen-Noord; J. G. M. Bruisschaart, Van Broekhuijsenstraat 19, IJmuiden en M. T. F. Baur, Van Broekhuijsenstraat 19, IJmuiden; G. H. Raspoort, Gulikers- straat 6, IJmuiden en H. M. J. Sikking, Kennemerlaan 176, IJmuiden, t.a. Kenne merlaan 176, IJmuiden; D. Lokhorst, Spie- ghellaan 23, Driehuis en J. A. van den Boogaard, Vareniusstraat 22, IJmuiden, t.a. Vareniusstraat 22, IJmuiden; M. Sto ker, De Ruijterstraat 104, IJmuiden en J. Exalto, Venusstraat 13, IJmuiden, t.a. Ve- nusstraat 13, IJmuiden; J. B. Wempe, Moerbergplantsoen 181. IJmuiden en G. J. M. Witteman, Overbildtweg 21, Sant poort, t.a. Moerbergplantsoen 181, IJmui den; A. J. Hollenberg. Van Leeuwen straat 54, IJmuiden en C. A. Hoorns, Edi- sonplein 9, IJmuiden, t.a. Van Leeuwen straat 7, IJmuiden. GETROUWD: G. Mak en A. B. Goze- ling, Hagelingerweg 83, Santpoort; O. van Vugt en G. G. Bakker, Schipholweg 821, Haarlemmermeer; H. T. M. Geenevasen en C. J. Eweg, Juliana van Stolberg laan 16, Waddinxveen; J. W. M. van Wes- terop en R. J. M. Bertelink. Edison- straat 9, IJmuiden; A. van Nifterick en H. van den Berg, Le Mairestraat 3, IJmuiden; J. J. Brommer en W. M. Blei, Eemstraat 8, Amsterdam; H. J. M. Sik- kenk en M. C. Dam, Paltroklaan 42, Rot terdam; F. T. Groot en P. E. A. Hoender dos, Creutzberglaan 38, Beverwijk; C. J. H. Pointl en C. H. Schachtschabel, Lier- straat 53, IJmuiden; B. V. Galati en I. T. Koolbergen. Debora Bakelaan 68, Heems kerk; A. van Dongen en A. J. Kulk, Schoolstraat 9, IJmuiden; C. Heisterkamp en C. M. Boot, Jan Ligthartstraat 593, Heemskerk; H. L. van den Berg en I. Brink. Planetenweg 318, IJmuiden; J. P. van Deudekom en M. C. Verscheijden, Hazevlak 50, IJmuiden; H. Prikkel en O. Deiman, Casembrootstraat 56, IJmuiden; A. de Buck en J. C. Wouters. Cornelis Groenlandstraat 27, Heemskerk; L. C. Spijkerman en A. Riedijk, Debora Bake laan 88, Heemskerk; W. Wester en H. E. Visscher, Duinweg- of Duivelslaan 19, Santpoort; G. F. Halfweeg en M. Piersma. De Genestetlaan 35, Driehuis. m (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Raiffeisenbank van Beverwijk heeft vorige week de twin tig miljoen gulden aan spaargelden be reikt, een feestelijk feit, waarvan de bank drie spaarders heeft laten meege nieten. Donderdagmiddag mocht de heer H. Crezee uit Velsen-Noord uit handen van voorzitter J. P. Brantjes een enve lop met 250 ontvangen omdat hij met zijn inleg de 20 miljoen precies had vol- gemaakt. Mejuffrouw A. Grapendaal uit Beverwijk en de heer V Veer uit Wijk aan Zee, die respectievelijk iets te vroeg en iets te laat met hun inleg waren ge weest, kregen ieder honderd gulden. De welkome cadeaus werden aangeboden in het Beverwijkse kantoor in aanwezig heid van het bestuurslid G. J. de Goede en de directie, bestaande uit de heren P. J. A. Huijsmans en J. A. Waardijk. Mevrouw Grapendaal vergezelde haar dochter, voor wie zij het geld op het boekje had gezet. BEVERWIJK. Door de politie is aan gehouden een gymnastiekleraar, die er van wordt verdacht oneerbare handelin gen te hebben gepleegd met aan hem toevertrouwde kinderen, in dit geval leerlingen van de l.t.s. De gymnastiekonderwijzer is vanmorgen aan de officier van justitie in Haarlem voorgeleid. (Vna een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Tussen half acht en elf uur donderdagavond is ingebroken in de bovenwoning van een bakkerij aan de Breesaperhof. De inbrekers hebben ge bruik gemaakt van de tijdelijke afwezig heid van de bewoners en zijn via het platte dak van de bakkerij op het balcon van de bovenwoning geklommen. Door verbreking van een ruit konden zij bij een spanjolet komen en de balcondeur openen. Binnen werden alle laden en kasten opengemaakt en doorzocht, waar bij een grote ravage is aangericht. De in brekers konden geen geld vinden, doch wel kostbare sieraden. Voor een vrij groot bedrag aan goud, horloges en rin gen is door hen meegenomen. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Het" escorteschip „l'Apile" van de Franse marine is vanmorgen in IJmuiden aangekomen op doorreis naar Amsterdam. Het schip ligt thans gemeerd aan de Amsterdamse oostelijke Handels kade, bij de Hollandse Stoombootmaat schappij, naast de torpedobootjager „Am sterdam". De „l'Apile" kan zaterdag en zondag door belangstellenden worden bezocht. Maandagmorgen zal het Franse marine vaartuig weer zee kiezen. IJMOND „Plein"boten hebben toebehoord aan de N.V. Scheepvaart Maatschappij Millingen in Rotterdam, die in 1920 begon met het in de vaart De „Monte Nero", die later onder Nederlandse vlag kwam en „Oost plein" werd. Hierna worden in het schrijven de tien voorwaarden, zoals wij die dondêrdag pu bliceerden op enkele punten nader toe gelicht. Tot slot wordt gevraagd of de Raad van Bestuur uiterlijk 5 december zijn antwoord kenbaar wil maken. Dit in verband met de grote landelijke kader vergaderingen op 7 december. Voor de goede orde stellen wij hier te genover het standpunt van de Raad van Bestuur van Hoogovens ten aanzien de af gebroken besprekingen op 22 november. De Raad van Bestuur stelt zich op het standpunt, dat Hoogovens zich heeft ingespannen, het overleg te doen slagen. Daarbij is ingegaan op de door de vakbonden als belangrijk aangemerkte onderwerpen. Aanvullende voorstellen werden toen gedaan, waardoor het to tale pakket der arbeidskostenstijgingen ruim drie percent kwam te liggen boven hetgeen op 6 november reeds werd aan geboden Een stijging van de arbeidskosten met 28,3 percent in drie jaar, dat is 8,7 percent per jaar, is het uiterste, dat Hoogovens op zich kan nemen, wanneer men het gezonde bedrijf ook gezond wil houden. Toen de onderhandelingen werden ge staakt zo vervolgt de Raad van Be stuur en het overleg was mislukt, trok ken de vakbonden de in de loop van 22 november gedane concessies weer in. Vóór die 22-ste november hadden de vak bonden nog geen enkele concessie gedaan Zij keerden terug tot het oorspronkeliike voorstel, dat neerkomt op een stijging der arbeidskosten met 39,4 percent in drie jaar. De raad van Bestuur aarzelt niet een dergelijke stijging voor Hoogovens onaanvaardbaar te noemen. Dit zou eer der onder het hoofd „potverteren" vallen dan onder het hoofd „geprogrammeerde stijging van de arbeidskosten". De stijging van de produktiviteit, zoals die verwacht mag worden op basis van de huidige nieuwbouwplannen, zal 5,9 percent per jaar bedragen. Alleen uitgaande van deze produktiviteitsstijging, zouden de arbeids kosten mogen stijgen met 19 percent in de komende drie jaar. De vakbonden hebben dit onaanvaard baar genoemd. Even onaanvaardbaar is nog steeds volgens de Raad van Be stuur voor een bedrijf, dat de stijging der arbeidskosten niet kan afwentelen op zijn klanten een stijging van deze kos ten met 39,4 percent in drie jaar. Ver dere investeringen en versnellingen van de nieuwbouwplannen van Hoogovens kunnen leiden tot 'n sterkere produktiviteitsgroei. Daarop ook was het aavankelijke voor stel van 6 november gebaseerd. Het voor stel, dat op 22 november is gedaan, gaat daar nog wezenlijk boven uit. Een stijging van de arbeidskosten met ruim 28 per cent in drie jaar is een zware wissel op de produktiviteitsgroei. Is er van de zijde van de Raad van Be stuur dus nog niet direkt een officiële reactie te verwachten; niettemin is er wel een on-officiële reactie en wel met betrekking tot de een-jarige CAO. waar mede men in gedachten wel akkoord zal kunnen gaan, als men het eens wordt over de „ins and outs" (de voor- en nadelen, de meer- en minde' kosten). Een volledig antwoord op de tien voorwaarden kan echter vooralsnog niet worden ge geven. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Het personeelsblad „De Grijper" van Hoogovens is ingegaan op de publikatie in ons blad over het standpunt 'van de vakorganisaties, waarbij het Hoogovenbedrijf werd ver geleken met een gezin met een goed inkomen, dat echter wordt besteed aan goede meubelen en apparaten, waar door de moeder aan het einde van de week geen beleg meer kan kopen voor op het brood. ..De Grijper" publiceert daarover: ..Met niet genoeg nadruk kan worden betoogd, dat dit beeld absoluut fout is. Hoogovens koopt geen meubelen, doch gereedschappen Meubelen kunnen prettig en aangenaam zijn, gereed schappen zijn er om mee te werken en brengen daardoor geld op. Geld, dat nodig is om ook in de toekomst sala rissen te kunnen betalen. Deze gereedschappen (fabrieken, walserijen, werkplaatsen, havens, spo ren en nog veel meer) worden uit drie bronnen betaald. Namelijk met geld, dat wordt geleend, met geld dat vrij komt door het afschrijven van de in gebruik zijnde installaties en tenslotte (een klein deel) uit de winst, die voor dit doel in het bedrijf wordt gehouden. Dat inhouden van winst is bovendien onmisbaar om in de toekomst weer op nieuw en in toenemende mate geld te kunnen lenen. De vergelijking van het broodbeleg en de meubelen gaat dus niet alleen mank; er zit zelfs geen enkele grond van waarheid in". brengen van de Beursplein en de Westplein, beide afkomstig van de Deutsche Werft in Hamburg. Het wa ren stoomvrachtschepen van 4360 bruto reg.ton. In het jaar 1926 werden twee schepen aangekocht, de Calandplein en de Hof plein, die respectievelijk in 1913 en 1902 waren gebouwd en al enkele malen van eigenaar waren veranderd. In datzelfde jaar kwam ook het eerste in ons land gebouwde vrachtschip voor de Mij. Mil lingen bij de Scheepswerf van P. Smit jr gereed. Het was 5436 bruto reg.ton groot. De vloot onderging in 1929 weer een uitbreiding door de aankoop van twee schepen uit het buitenland, de Ramsay en de Morus, die verdoopt werden in Kerkplein en Willemsplein. Een jaar la ter verging de Hofplein. Vijf jaar later kwam de Kerkplein in het nieuws. Op 19 oktober 1935 strandde dit schip op het strand van Egmond. Dit betekende het einde van de sleep boot Drente, die de Kerkplein vlot pro beerde te brengen, maar een tros dn de schroef kreeg en ook op het strand te recht kwam. De Drente werd later ter plaatse gesloopt maar de Kerkplein is toch nog van het strand bevrijd en heeft nog vele jaren gevaren. In 1935 werd de Calandplein naar Grie kenland verkocht en kreeg toen de naam Konstantinos Hadjipateras. Een paar jaar later kocht de Mij. Millingen het Italiaan se stoomschip Luigi Accame aan, die oor spronkelijk Monte Nero had geheten, van 1921 af toen het schip nieuw van de werf kwam. Als Oostplein werd het onder Ne derlandse vlag gebracht. Het schip was 5059 bruto reg.ton groot en had 7900 ton draagvermogen. De triple expansie stoom machine had een capaciteit van 2500 pk. In 1938 kwam er nog een klein vracht stoomschip bij, de Poeldiep, die werd ge kocht van de Scheepvaart Mij. Friso en Noordplein is geworden bij de Mij. Mil lingen. Men beschikte in 1940 over zeven sche pen. In de jaren die daarna volgden ging- gen er vijf van deze rederij verloren, namelijk de Beursplein, de Emmaplein, de Willemsplein en de Oostplein in ge allieerde dienst, en de Noorderhaven in Duitse dienst. Laatstgenoemd schip is nog in ons land teruggekeerd, volkomen uit gebrand; het werd afgevoerd. De Oost plein werd op 8 augustus 1940 door een Duitse hulpkruiser beschoten. De voltal lige bemanning ging in de boten en kwam later aan boord van de hulpkruiser, na dat de Oostplein een paar uur later was gezonken. De opvarenden zijn ruim een maand later overgezet op een Duits tank schip. die hen op 9 oktober 1940 te Saint Nazaire aan land zette. De Westplein en de Kerkplein hebben in de oorlogsjaren in Duitse dienst ge varen. Eerstgenoemd schip kwam op 10 augustus, het andere schip op 21 septem ber 1945 in Rotterdam terug. Voor de Mij. Millingen kwamen zij evenwel niet meer in de vaart. Zij werden overgeno men door Phs. van Ommeren's Scheep vaartbedrijf. De Westplein kreeg de naam Zwijndrecht en de Kerkplein werd her doopt in Ossendrecht. De schepen hadden er intussen een vijfentwintig jaar op zitten maar ze ble ven in de vaart omdat de vraag naar scheepsruimte in die tijd zeer groot was. In 1950 werden zij dan toch van de Ne derlandse koopvaardijvloot afgevoerd om nog enige tijd onder Duitse vlag te varen. De Westplein en de Kerkplein Zwijn drecht en Ossendrecht kwamen in het bezit van de rederij Fisser v. Doornum in Hamburg als Millerntor en Alstertor. Voor eerstgenoemde is in 1955 een mo dern vrachtmotorschip van 10.000 ton draagvermogen in de plaats gekomen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7