IJmuider Courant De luchtbrug van Sao Tomé naar hongerend Biafra kan nog tot kerstmis werken mlÊÈÈÈÉÈÈÊÈÊÈÊÊÊÈm f Spijft t A EEN VAN ONZE verslaggevers is met een vliegtuig van Transavia naar Sao 'l ome gevlo gen, het Portugese eilandje dat een der begin punten is van de voedsel-luchtbrug naar Biafra. Hij sprak er met de mensen die deze operatie leiden of er actief aan deel nemen: de Ierse pater Byrne, chef van de Caritashulp, een Frans officier, comman dant van een Biafraanse brigade die nog ten dele met knuppels vecht, de idealist Abie Nathan, een ex-Luftwaffepiloot die nu zijn nek waagt om de Ibo's van de hongerdood te redden. Hun prognoses over de strijd in Biafra, hieronder weergegeven, zijn vrij somber: als er niet heel snel geld komt, is er voor de Biafranen geen hoop meer. Vleugellam Riskant bedrijf Goeie Abie Soldaten van 14 MM m „Endlösung" Geld bijna op s ^masÊÊÊÊÊÊSÊKM Avonturiers gevraagd Abie Nathan in gesprek met de Enschedese vrijwilliger Jaap Zuidema in het Caritas-hoofd- kwartier op Sao Tomé. (Van een onzer verslaggevers) SAO TOME anderhalf a twee uur vliegen van Biafra is een eiland van verhalen. Allerlei men sen vertellen ze zoals Father Byrne, na een bezoek aan de Portugese gouverneur. Hij zegt bijvoorbeeld dat er op het ogenblik in Biafra geen mensen sterven van de hon ger. Dat is een verheugende uit spraak van een man, die de groot ste Caritas-operatie aller tijden leidt, die dagelijks tientallen ton nen voedsel en medicamenten laat overvliegen naar Uli, het laatste vliegveld van Biafra. De vraag is echter of hij gelijk heeft, 's Nachts terugkerende ooggetuigen vertellen namelijk een heel ander verhaal. Ze hebben uitgeteerde mensen zien sterven als vliegen. FATHER BYRNE stelt om wat voor reden dan ook de huidige situ atie misschien opzettelijk rooskleuri ger voor dan zij is. Over de nabije toe komst maakt hij zich echter geen en kele illusie. „We verwachten de grote problemen in ianuari. Dan komt er in Biafra 'n hongersnood zoals de wereld nog nooit gekend heeft". FATHER BYRNE een Ier zoals vrijwel alle katholieke geestelijken die iets met Biafra te maken hebben praat met de nuchterheid van de be roepshelper, die heeft leren leven met ellende en dood. „Op het ogenblik", zegt hij „eten de Biafranen al hun pootprodukten op. In januari hebben ze niets meer. Dan zijn ze geheel af hankelijk van de luchtbrug". Samen met collega's van andere hulporganisaties tracht Byrne af te wentelen wat dreigt te gebeuren: de hongerdood van honderdduizenden mensen, samengeperst in een klein ge- isoleerd en hevig gebombardeerd ge bied. „WE HEBBEN", zegt de priester, „zo snel mogelijk twee Hercules-vlieg tuigen nodig. En als Uli totaal weg gebombardeerd wordt moeten we voed sel gaan droppen. We kunnen de men sen. de kinderen van Biafra niet laten verhongeren. Ze hebben net als wij, recht om te leven!' DE OORLOG in Biafra is een oorlog vol raadsels. In een hangar naast het kamp van de technische ploeg van Transavia-Holland staan twee vleugel- loze Mystère-straaljagers. Hank Wharton, luchtvaartonderne mer van dubieuze reputatie, zou ze deze zomer overvliegen naar Biafra. Van de operatie werd echter afgezien toen het vrachtvliegtuig, dat de vleu gels aan boord had, boven Aba werd neergeschoten. Waarom geen andere vleugels gekocht in het toch zo bevriende Frankrijk? Een Biafraanse autoriteit op Sao Tome zegt „Iedereen beweert dat Frankrijk ons in elk opzicht steunt. Maar de werkelijkheid is dat Frankrijk ons alleen morele steun geeft. Wij kun nen er niet zo maar van alles krijgen. En bovendien is "net niet een kwestie van vleugels alleener zijn veel meer factoren in het spel". Biafra heeft op het ogenblik geen en- kei gevechtsvliegtuig in de lucht. Dat, twee Mirages de oorlogskansen zou den kunnen keren, staat onomstotelijk vast. SAO TOME is een van de drie springplanken naar Biafra. De andere zijn het dichter bij de kust gelegen eiland Fernando Poo en Libreville in Gabon. Per nacht worden totaal twin tig tot dertig vluchten uitgevoerd Op een vliegveld dat sinds veertien dagen niet meer alleen overdag maar ook 's nachts gebombardeerd wordt. Na elk bombardement komen mensen uit de jungle om de bomkraters te vullen. Een luchtaanval 's avonds tegen (jon ker geeft zo een oponthoud van maar ongeveer een uur. Voorlopig wordt er nog gevlogen. Met stokvis, met meel, met melkpoe der. De risico's worden met de dag gro ter. Maar ze zijn nog niet groot genoeg om de piloten te weerhouden. Een vlie ger uit Miami, met vrouw en zoontje op Sao Tome, zegt „Ik vloog in drie oorlogen, 't is mij nu nog een beetje te saai. Er moet wat meer geschoten worden, dat verdrijft de vervelirg". En als het raak is? „Als je op slag dood bent, geeft het niks. Gewond is minder leuk". De Zweed Bakström kan daarover meepraten. Zijn toestel werd, toen het op Uli stond, geraakt door een mor tier. Vier of vijf Biafranen werden ge dood en vijf Europeanen gewond De Zweed kreeg een scherf in zijn been. Hij is nu zo ver dat hij weer kan lo pen. OP SAO TOME is Biafra soms dicht bij en soms verder weg. Dichtbij komt het als 's middags de eerste vliegtui gen worden geladen. Verder weg is het 's morgens wanneer de piloten slapen. Maar soms ook drukt iemand je er al 's morgens heel vroeg bovenop. Abie Nathan bijvoorbeeld. Hij maakt Mies Bryl, bestuurslid van Terre des Hom mes, onmiddellijk enthousiast voor een grote Kerst-voedselactie. Father Byrne zet er later, als Abie weg is, een domper op. „Nathan is een goeie vent, maar hij coördineert niet genoeg. Voordat je extra voedsel naar Sao Tome laat komen, moet je eerst de middelen zien te krijgen om 't over te vliegen". Het Nederlandse kamerlid Imkamp, dat samen met Nathan in Biafra was, zegt over de vredespiloot: „Hij is be wogen door het lijden van het indivi du. Dat is het geweldige in hem". Sao Tome, vergeten sinds het einde van slavenhandel, profiteert van de Biafraanse oorlog. De hotels, anders nog voor geen tien percent bezet, zitten vol. Met mensen die maanden blijven, met eendagsvliegen. Tot die laatste categorie behoort een Franse militaire commandant van een Biafraanse briga de. Hij is op weg naar Europa om wapens uit te zoeken. Wat voor wapens? „We hebben de meeste behoefte aan gewone geweren. Geen zware wapens, die je moeilijk mee kunt nemen. Ook geen automatische wapens, want de Biafraan heeft geen vuurdiscipline en met een automatisch wapen verschiet hij onmiddellijk al zijn munitie. En aan munitie is een enorm gebrek. Daarom zijn gewone geweren, die je telkens moet laden veel beter. We heb ben er enorm veel nodig. Er zijn nu nog soldaten die de strijd in gaan met een stuk hout". De soldaten van Biafra zijn vaak nog erg jong. „Ik prefereer soldaten van veertien jaar. Ze zjjn veruit het beste", zegt de Fransman. De jongens gaan naar het front na een opleiding van vier weken. Kinde ren, die nergens bang voor zijn. WAAROM vecht de Fransman in Biafra? „Omdat ik van oorlog houd, omdat ik de Engelsen haat, omdat ik ach- u ter de Biafraanse zaak sta. Er zijn in heel Afrika geen mensen zoals zij". IN HOTEL Sao Jeronimo zit een Duitse piloot, die laarzen aantrekt als hij gaat vliegen. Hij weet wat het is., vloog in de Luftwaffe en later bij de Bundeswehr. Kent Biafra en Nigeria sinds jaren. „Vrijwel alle blanken militairen zijn uit Biafra verdwenen", zegt hij. „Er zijn alleen nog een stuk of zes Fran sen. De rest kon niet samenwerken met het Biafraanse opperbevel. Steiner, een Duitser, zit bijvoorbeeld nu in Librevil le. Hij moest een belangrijke heuvel innemen, die je volgens de huidige inzichten niet meer inneemt, maar isoleert en uithongert. Hij heeft zich bedronken en is toen een geweldige scène gaan maken met Ojoekwoe". De Duitse vlieger is ervan overtuigd dat de federalen het Ibo-probleem snel zullen „oplossen" als zij de oorlog winnen. „Het is duidelijk dat de Ibo's in Nigeria altijd voor moeilijkheden zouden zorgen. Daarom worden ze „er- ledigt", uitgemoord. Het zal gaan in de naam van Allah, „deze „Endlö sung" Father Byrne: „De Biafranen zelf geloven ook heilig dat ze uitgemoord worden. Ik denk dat het niet gebeurt". Maar Byrne geeft wel toe, dat de Nigerianen bij hun bombardementen op het ogenblik speciaal op plaatsen mikken waar de burgerbevolking sa menschoolt. Ze gooien bommen op scholen, kerken, ziekenhuizen en mark ten. Byrne vliegt elke maand 'n paar keer naar Biafra om te kijken hoe de za ken staan. Hij is niet ontevreden. Maar langzamerhand rijzen er toch grote problemen. Een van die proble men is dat het geld opraakt. „Ik hoop", zegt hij „dat de wereld aan Biafra blijft denken, dat er niet te veel an dere dingen komen die de aandacht afleiden: Tsjecho-Slowakije, het huwe lijk van Jacqueline Kennedy, we heb ben er de terugslag van ondervonden. Het Transavia-team geniet in zijn tent op het vliegveld van Sao Tomé een welverdiende middagpauze. an- nacht zullen zjj hun met stokvis en meel volgestouwde „kisten" weer naar het zwaar gebombardeerde vliegveld Uli op Biafra vliegen. MONSEIGNEUR Carlos Bayer is se cretaris-generaal van Caritas-Interna- tionalis. Hij is één dag op Sao Tome en gebruikt die om te confereren. Na afloop zegt hij: „Elke vlucht kost 2800 dollar. Tot Kerstmis hebben we geld. Daarna niet meer. Toch moe ten we doorgaan. Tot we geen enkele vlieger meer vinden die dit wil doen". ONDER de palmen bij het zuide lijke strand van Sao Tome-stad staat het tentenkamp van Transavia's vlie gend personeel Het is vrij snel ver laten. De meeste vliegers zijn onder allerlei voorwendsels teruggegaan naar Europa. Van de zes bemanningen (voor elk van de drie vliegtuigen twee) zijn er geen drie meer over. Transavia vliegt op Biafra onder an dere condities dan de rest. Het bedrijf Op Sao Tomé zijn nu 175 Bia fraanse kinderen, opgepikt door de voedselvliegtuigen. Velen van hen dansen al weer. heeft de zaak willen aanpakken al» een normale operatie. De vliegers '"rij gen gewone salarissen en zijn in te genstelling tot hun collega's van de andere bedrijven, verzekerd, wat per week per man duizenden guldens kost. DE TRANSAVIA-manier is geen vol ledig succes geworden. Tot veertien dagen geleden de nachtelijke aanvallen op Uli begonnen, liep alles perfect. Maar daarna kwam er de klad in. Een heldendood in de Biafraanse jungle werd niet op prijs gesteld. Voor het onderhouden van de lucht brug heb je speciale mensen nodig. Pi loten die voor 500 dollar per vlucht grote risico's durven nemen. Je moet gebruik maken van de diensten van de, meestal oudere, avonturiers, die de he le wereld rondreizen om dingen te doen die anderen niet durven. De trapeze werkers van de luchtvaart. 's Nachts, tussen twee vluchten door zitten ze in de naargeestige kantine van het vliegveld van Sao Tome en praten wat. Aardige kerels, zonder flauwekul, zonder poeha. DE NACHTEN op het vliegveld kun nen eeuwig duren. Een vliegtuig dat langer wegblijft dan normaal. Geruch ten over een bomaanval, over mortie ren. Alleen de vliegers in de kantine ma ken zich nooit ongerust. Ze weten hoe het is daar. Dat je soms erg lang moet wachten voor je mag laden. Er kunnen maar vier, vijf toestellen te gelijk op Uli staan. Soms zitten er wel tien tegelijk in de lucht boven de strip. Misschien zal het eens gebeuren, dat er een voltreffer komt als er zoveel vliegtuigen aan de grond staan. Tien tallen, vermoedelijk honderden slacht offers. Want 's nachts zijn er op Uli ontzettend veel mensen. WANNEER ..al het zijn? Is het twee uur geleden gebeurd? Nee. De lichten langs de landings baan op Sao Tome flitsen op. Het laat ste toestel van de nacht is bijna thuis. Zijn lading is, in trucks, op weg door Biafra naar de nonderden voedsel-uit- deelplaatsen voor de burgerbevolking. Byrne „Ze weten waar ze aan toe zijn. Ik heb ze gewaarschuwd. Zodra het leger één partij stokvis steelt, zetten wij de hele hulpactie stop!"

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13