Ingenieurs helpen neurologen bij baanbrekend „hersenwerk" B i Maximale medische en sociale zorg: ook (en vooral) voor de bejaarden EEN „TRANSISTORSONDE", DIEP IN DE HERSENEN INGEBRACHT, BELUISTERT DE ELEKTRISCHE SIGNALEN DER ZENUWCENTRA Problemen rond de geron tologie I) JL V* W f ZATERDAG 30 NOVEMBER 1968 Erbij I'-; 'pWï *s a Ni 'v N n-: i..2,- Via deze houder wordt de meet-, en daarna eventueel de operatie- apparatuur (bij de ziekte van Parkinson) in de hersenmassa gebracht en gefixeerd. Door stolling van de eiwitten in de zieke plek ver dwijnen nog tijdens de operatie de hinderlijke Parkinson-symptomen. (Van een onzer redacteuren) TWENTE heeft, een gooi gedaan naar een medische faculteit. Het heeft daartoe sterke argumenten. Een daarvan is de aanwezigheid van de TH. De ontmoeting tussen de technische en medische weten schappen actueel in de hele we reld heeft hier interessante vormen aangenomen. Men kan stellen dat de bio-medische op leiding uitstekend aansluit op de ontwikkelingen in de drie studie richtingen van de TH Twente: elektrotechniek, chemische tech nologie en werktuigbouwkunde. De jonge TH Twente is in staat, nieuwe ontwikkelingen als de op leiding tot medisch ingenieur in haar groeiproces te incorporeren. Deze ontwikkelingen zijn o.a. ge baseerd op een intensieve kennis uitwisseling tussen medicus en ingenieur. EEUWENLANG HEEFT MEN de bejaar den onrecht gedaan. Jeugd en volwassenen genoten altijd de beste medische en sociale zorg die men verschaffen kon. De ouderdom hing er maar zo'n beetje bij, als overbodige ballast. AL HEEL LANG beseften de geleerden dat er een speciale geneeskunde voor bejaarden diende te komen (met een mooi woord geria trie geheten). Men zou allereerst een diep gaande studie moeten maken van het veroude ringsproces met alle daarmee samenhangende verschijnselen, waarvan men -tot voor en kele tientallen jaren nog vrijwel niets wist. De reden daarvan ligt voor de hand. Die stu die zou namelijk kapitalen verslinden, en dus alleen door de overheid te financieren zijn. En dat weigerden de overheden, omdat grote subsidies voor een betere ouderdomsresearch politiek onverkoopbaar waren. Wie oud en uitgerangeerd is, levert geen economisch „nut" meer op. En alles wat aan die uitge- rangeerden ten koste gelegd werd, zou door de belastingbetaler beschouwd kunnen wor den als weggegooid geld. Wat in feite een drogreden is. Herman Croesen Metingen De afbeelding rechts geeft een schematische voorstelling van de manier waarop de meetelek- trode (een naald met een veel fijner uiteinde dan hier gete kend is) m de hersenen in dit geval de thalamus wordt geplaatst, een bijzonder delica te ingreep die echter pijnloos is en derhalve bij vol bewust zijn van de patiënt kan worden verricht. Verdovende middelen zouden de te meten hersen- stroompjes namelijk te veel vertekenen. i- süssli&JS IN DIT complex van ontwikkelingen neemt de dr. G. J. van Hoytemastich- ting te Enschede een centrale positie in. Zij vormt de schakel tussen de Technische Hogeschool Twente en de medische wereld in dit gewest. Immers, in de Van Hoytemastichting werken de medische staven van acht Twentse ziekenhuizen en de TH samen. Deze samenwerking is uniek in ons land. Er zijn reeds contacten gelegd met PAS NA DE LAATSTE OORLOG is men tot ander inzicht gekomen. Hoogbejaarde staatslieden, geleerden en industriële leiders leverden het be wijs dat de „oudjes het nog best doen". Hun er varing, rijpheid van oordeel en „levenswijsheid" compenseren wat zij misschien aan tempo en lenigheid van geest hebben ingeboet. En daarom alleen al zou het bijzonder kortzichtig zijn, hen op grond van hun leeftijd zonder meer aan de kant tc zetten. Maar ook bejaarden die geen enkele nuttige prestatie meer leveren hebben recht op een opti male medische en sociale verzorging. Het is zelfs een duidelijk algemeen belang dat zij zo lang mo gelijk gezond blijven naar lichaam en geest. Want zieke en gebrekkige ouden van dagen kosten de gemeenschap alleen maar extra-geld, waarvoor helemaal niets „terugkomt". DAT TOT OP HOGE LEEFTIJD fit houden van de bejaarden (die in ons land al tien percent van de bevolking uitmaken) is de taak waarvoor de splinternieuwe wetenschap der „ouderdomskunde' of gerontologie zich gesteld ziet. Een wetenschap die eigenlijk van de grond af beginnen moest, want er was niets om op voort te bouwen. Er is behoef te aan alles. Aan geld in de eerste plaats, maar daarnaast ook aan apparatuur, methodiek, coördi natie en zelfs behuizing. Gerontologie en geriatrie (de medische kant van het bejaardenprobleem) zijn in vele landen nog de sluitposten van het volksgezondheidsbudget en hebben financieel dus weinig armslag.- ANDERS LIGGEN de zaken in de Sovjet-Unie en Amerika, waar men de zaak zeer grondig aan pakt. Wat de Russen precies uitdokteren is niet bekend; wel dat hun ouderdomsresearch een hoge prioriteit geniet. In de Verenigde Staten is al het vorsingswerk thans gecoördineerd in een modern gebouw in Baltimore, het National Gerontologie Research Centre, waar 140 specialisten op allerlei gebied werkzaam zijn. Doel van hun speurwerk is; het ontdekken van de nog onverklaarde mecha nismen die het verouderingsproces in mens en dier veroorzaken. Een soort doorlichting van het feno meen van de ouderdom dus in al zijn facetten en consequenties. HOE GAAT men dat probleem te lijf? Het Centrum in Baltimore beschikt over een groep van 600 vrijwilligers die elke anderhalf jaar een intensief fysisch, medische en psychologisch onderzoek ondergaan. Er zijn mannen, vrouwen en kinderen bij van alle leeftijden. De jongste proef persoon is 12, de oudste 90 jaar. Alles wordt bij zo'n tweeëneenhalve dag vergend onderzoek ge controleerd en geregistreerd: zuurstof consumptie, stofwisseling, celchemie, orgaanfuncties, hormo naal evenwicht en nog tientallen zaken meer, ter wijl de proefpersonen ook een reeks van psycho technische tests moeten afleggen. Zo hoopt men op den duur meer inzicht te krijgen in de wet matigheden van net verouderen, die nu nog goed deels terra incognita zijn. DAAR HET LICHAAM uit cellen is opgebouwd, ligt de nadruk van de research op de celbiologie. Men heeft reeds ontdekt dat er bij ratten met toe nemende ouderdom in bepaalde lichaamscellen een onoplosbare substantie wordt afgezet, die ook in de hersencellen voorkomt en die zich in de laatste maanden van het rattenbestaan zelfs verzeven- voudigt. De samenstelling van die geheimzinnige substantie wordt thans geanalyseerd. Als men de ingewikkelde chemische formule kent, zal het mis schien mogelijk zijn, uit te vinden hoe die sub stantie de cel beïnvloedt en wat voor betekenis zij heeft voor het hele dierlijke (en wellicht mense lijke) organisme. DAT IS EEN van de talloze projecten waarmee de gerontologen bezig zijn. Andere experimenten, die om evidente redenen niet op levende mensen uitgevoerd kunnen worden, maken gebruik van proefdieren als ratten en hamsters, die men in Baltimore zelf in grote aantallen fokt. Dat laatste is noodzakelijk omdat men absolute zekerheid moet hebben omtrent de leeftijd van de proef dieren. Maar ook dit schept problemen. Ratten moeten twee jaar onder gecontroleerde labora toriumomstandigheden opgroeien voordat zij een levensfase bereikt hebben die vergelijkbaar is met zeventig jaar in een mensenleven. De helft van de ratten sterft echter tijdens die „wachttijd" een natuurlijke dood. Een vorser die voor een bepaald experiment honderd ratten nodig heeft moet dus beginnen met tweehonderd pasgeboren exem plaren te reserveren en dan twee jaar geduld oefenen ANDERE SPECIALISTEN onderzoeken het ver band tussen lichaamstemperatuur en levenscyclus. Een van hun minuscule proef diertjes is de rotifer, een koudbloedig microscopisch waterdiertje dat 3/10 mm lang wordt en slechts achttien dagen leeft. In het stadium der volwassenheid van de vierde tot en met de twaalfde levensdag legt dit nietige wezen veertig eieren. Daarna leeft het, als „bejaarde" nog zes dagen. DOOR VERLAGING van de omgevingstempera tuur zijn de geleerden in Baltimore erin geslaagd, de levensduur van de rotifer met vijftien dagen te verlengen. Verbetering van het dieet resulteerde daarna in een levensduur van zesendertig dagen, waarbij ook de vruchtbare periode verdubbeld bleek te zijn. NATUURLIJK mag men uit debgelijke experi menten niet concluderen, dat iets dergelijks ook bij dieren van hogere orde mogelijk zou zijn, laat staan bij mensen. Maar wel zijn er duidelijke in dicaties, dat ieder levend wezen zijn specifieke ver- ouderingsfenomenen als het ware „ingebouwd" met zich meedraagt (dat wil zeggen dat zijn orga nisme er sinds de geboorte voor „geprogrammeerd" is) en dat er dus, op de lange duur, wellicht met die fenomenen wel te manipuleren valt. MAAR VOOR het zover is, zullen er nog ontel bare onderzoekingen en experimenten verricht moeten worden, want gemakkelijk zal het leven zijn „laatste waarheden" stellig niets prijsgeven. Een wissel op de verre toekomst dus, waarin een gelukkiger nageslacht wellicht langer zal leven, en tot op hoge leeftijd vitaal en jeugdig blijven binnen- en buitenlandse organisaties, die dezelfde doeleinden nastreven. Daar, waar de medische wetenschap aan een grens lijkt te zijn gekomen, kunnen elektrotechniek, chemische technologie en werktuigbouwkunde de horizon verleggen en verdere stappen doen naar de genezing van de mens. Een interessant voorbeeld is de be handeling van mensen, die trillende en schokkende bewegingen maken met de armen en/of benen (ziekte van Parkinson). Deze storing kan door een operatie in de hersenen worden verholpen. De operatie, die bij vol bewustzijn wordt uitgevoerd, kan di rect resultaat te zien geven. „Het is een grote sensatie, wanneer je consta teert, dat die ongewilde schokkende bewegingen tijdens de operatie plotse ling ophouden", zegt de Enschedese zenuwarts H. M. Greebe. ROND DEZE operatie heeft zich in Enschede een neuro-technische werk groep gevormd waarin de neurochi- rurg J. Oostrom met zijn team en an derzijds professoren, wetenschappe lijke medewerkers en studenten van de TH samenwerken. Eerste doel is om de operatie, die vrij veel techni sche kanten heeft zo veilig mogelijk te doen verlopen. Anderzijds kan door deze samenwerking uit de gegevens van de operatie mogelijk een beter in zicht worden verkregen in de gestoor de functies. WAT GAAT er nu aan zulk een ope ratie vooraf, behalve een minutieus medisch-technisch onderzoek? Een stuk elektrotechniek, luidt- het ant woord. De kleine elektrische stroom pjes, die voortdurend in de hersenen van de mens lopen, moeten namelijk worden gemeten. Het verloop daarvan zal, naar de hersenspecialisten hopen, hen nauwkeuriger informeren over de juiste plaats voor de operatie, zodat die op tienden van millimeters kan wor den vastgesteld. Deze elektrische stroompjes worden zichtbaar en hoor baar gemaakt, respectievelijk op een soort televisieschermpje en door een bandrecorder. Moderne precisie-techniek speelt hier bij een belangrijke rol. Via een gaatje dat in de schedel is geboord, wordt een meetnaald met behulp van een zeer nauwkeurig ingesteld richtappa- raat naar die plek in de hersenen ge bracht, waar de schokkende bewegin gen van de ledematen van de Parkin- son-patiënt hun oorspring vinden. In de punt van de naald, die soms zestien a twintig centimeter diep in de herse nen „afdaalt", zitten transistoren. De ze zijn zo klein dat het mogelijk is meerdere transistoren in die naald punt aan te brengen. Daarbij moet worden bedacht dat de punt van de „meetnaald" 15/1000ste millimeter „dik" is. Deze meetnaald moet zodanig worden gemaakt dat de tere weefsels opzij kunnen worden geduwd, waarbij uiteraard de hersenen niet mogen wor den beschadigd. In het laboratorium van de Techni sche Hogeschool Twente wordt nu een nieuw type transistor ontwikkeld, dat op revolutionaire wijze de elektrische verschijnselen in de hersenen omzet in signalen, die elektronisch gemakke lijk meetbaar zijn. HET PROBLEEM is nu hoe de signalen, die vanuit de zieke plek in de hersenen naar de buitenwereld ko men, moet worden „vertaald". Popu lair gesproken kan men deze tekens vergelijken met klopsignalen van een opgesloten mijnwerker. Wat bedoelt hij te zeggen? In ieder geval is het zo dat zonder het hulpmiddel computer men niet goed en zeker niet op tijd in staat is deze signalen te interpreteren. Daarmee is de Technische Hoge school Twente „het ziekenhuis binnen gerukt", want de techniek speelt bij deze medische behandeling een beslis sende rol. In „Ziekenzorg' te Ensche de staat een omvangrijke en kostbare meet-, registratie- en operatie-appara- tuur voor Parkinson-patiënten ter be schikking. „We hebben", zegt dokter Greebe, „in samenwerking met de THT de be schikking gekregen over een specifieke nieuwe naald wat de punt en de plaat sing van de versterkers daarin aan gaat. De elektroden, die daarin zijn aangebracht, worden volledig ge maakt door de THT." SOORTGELIJKE metingen worden op 15 plaatsen elders in de wereld ook toegepast. De operatie wordt op vele plaatsen verricht zonder metingen. Of ook elders in Nederland al metingen in deze zin worden gedaan, is dokter Greebe niet bekend. Wel is het zeker dat dit binnen niet al te lange tijd zal gebeuren. „We hebben", zegt hij, „nationaal noch internationaal gehei men voor elkaar. „We proberen nu elektroden te ma ken waardoor groepjes hersencellen afzonderlijk informatie kunnen geven. Het inbouwen van meerdere elektro den in de punt van de meetnaald kan alleen gebeuren, zegt dokter Breebe, met behulp van de T.H.T. en datzelfde geldt voor het fabriceren van de ver sterkers, die deze stroompjes krachti ger maken, waardoor ze goed kunnen worden geregistreerd. DOOR het laten „stollen" van de zieke hersencellen, die de ongewilde bewegingen van de Parkinson-patiënt veroorzaken, houden deze trillingen en schokken tijdens de operatie op. De ze stolling van de eiwitten in de herse nen geschiedt met elektrisch opge wekte warmte, waarbij hetzelfde ef fect wordt bereikt als bij het koken van een ei (wetenschappelijk „coagula- tie" geheten). De moderne medische specialist moet steeds meer vertrouwen op een arsenaal van technische apparaten, die hem niet alleen behulpzaam zijn bij het uitvoeren van allerlei mechani sche behandelingen, maar die hem ook meer informatie geven voor de vast stelling van de aard van de ziekte. Het is de moderne informatietechniek, die de medicus in staat stelt een groot aantal factoren met elektronische ap paratuur te meten en die voorts >_en snelle verwerking van de verkregen gegevens waarborgt, waardoor tijd en moeite kunnen worden bespaard. "ft»*,

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19