VAN DAG TOT DAG Wijzigingen worden in een „aanvulling" aangebracht Franse pater wil bank voor ruilhandel stichten (au lait) JjdL Pierlot V? Ir Morgen verkiezingen in Venezuela Bisschoppen gaan akkoord SCHRAVEND1JK Newark zonder politie en brandweer Oude wijn Vietcong roept op tot nieuw offensief Mijnwerkers opgegeven VN doen beroep op Portugal Ceausescoe noemt Russische theorie onaanvaardbaar Groene baretten uit de V.S. naar Duitsland Nog drie Russische divisies in T sjecho-Slowaki je Günter Oppermann buiten gevaar commentaar op actuele zaken telegrammen ZATERDAG 30 NOVEMBER 1968 3 Vervolg van pagina l KAMI ERBILJ ARTS Inzake koloniën Crylormode Middelen CHRISTIAANSE Uit een communiquévan de stichting „Comité Zuid-Afrika" blijkt, dat dit co mité een organisatorische samensmel ting heeft ondergaan met „Defence and Aid Fund Nederland", een internationaal vertakte organisatie die zich ten doel stelt onderdrukten en ontrechten in Zuid- Afrika financieel te steunen. Er is dus nu voortaan één organisa tie die slachtoffers van rassendiscrimina tie in Zuid-Afrika juridische en maat schappelijke steun verleent, voor zover dat in bepaalde situaties mogelijk en ge wenst is. Dit communiqué geeft, naast het nieuws van die samensmelting, nog eens in zes punten het standpunt van de hulporganisatie met betrekking tot de si tuatie in Zuid-Afrika weer. Het valt op dat dit standpunt bijzon der pessimistisch is ten aanzien van de mogelijkheid, dat in Zuid-Afrika nieuwe en betere denkbeelden doorbreken om een vreedzame oplossing van de tegen stellingen tussen blank en gekleurd te be reiken. Er wordt zelfs gesproken van het verdwijnen van ieder uitzicht op een vreedzame oplossing, doordat de Zuid- afrikaanse machthebbers iedere geweld loze oppositie tegen de apartheidspolitiek onmogelijk makën en een gesprek over de middelen tot bevordering van een rechtsstaat voor de miljoenen kleurlin gen vermijden. De conclusie van het communiqué is dan ook, dat het gevaar van een gewelds- actie steeds dichterbij komt, ofschoon velen zich de laatste jaren hebben be ijverd om deze uitbarsting te voorko men door de verantwoordelijke autoritei ten te wijzen op de noodzaak tot be leidsverandering. Toevallig heeft in het begin van deze week ongeveer hetzelfde geluid geklonken uit de mond van dr. Gordon, directeur van het „Grote Schuur"-ziekenhuis in Kaapstad, die het beluit genomen had uit politieke overwegingen naar de V.S. te emigreren. Die politieke r.edenen waren eveneens geworteld in een afkeuring van de apartheidspolitiek, maar concentreer den zich voornamelijk op het feit dat Zuid-Afrika bezig is zijn wetenschaps mensen van zich te vervreemden door zijn apartheidswetten. Dr. Gordon zag het gevaar opduiken, dat binnen afzienbare tijd Zuid-Afrika een groot tekort aan wetenschappelijke deskundigen zal heb ben, omdat het deze uitsluitend uit de blanke minderheidsgroep betrekt. De apartheidswetten verhinderen kleurlingen hun land te dienen op verantwoordelijke posten van medische en andere weten schappelijke zorg, waardoor Zuid-Afrika op den duur een bevolking van achttien miljoen niet meer behoorlijk zal kun nen verzorgen. Het gevaar van een gewelddadige uit barsting, gevoegd bij het gevaar dat dr. Gordon en vele andere wetenschaps mensen die hem voorgingen illustreert doet het ergste vrezen voor de Zuidafri- kaanse blanke gemeenschap, die toch zulke onvergankelijke verdiensten heeft vergaard voor de bloei en de bescha ving van het land. De apartheidswetten zouden onmogelijk kunnen worden afgeschaft zonder een on voorstelbare chaos in het land aan te rich ten, maar dat is ook niet de eis die in het oordeel van mensen als dr. Gordon besloten ligt. Deze eis komt veeleer neer op een ver volmaking van de apartheid, met dien verstande, dat de gescheiden gemeen schappen dezelfde politieke, maatschap pelijke kansen krijgen om aan de top in een te vloeien in een gemengde en niet discriminatoire samenleving, waar zowel de blanke als de kleurling naar de mate van zijn kennis en opleiding posities kan innemen die voor het land onontbeer lijk zijn. Het ontbreken van die intellectuele top van wetenschappelijke deskundigen van allerlei ras verhindert nu, dat van boven af een vreedzame samenleving kan wor den bevorderd. Als het geweld zich baan zou breken, zou niet alleen voor de blan ken maar ook voor de kleurlingen alles verloren zijn wat zij gedurende deze jeuwen van samenleven hebben gewonnen. In de plaats daarvan zou een nieuw ter reurbewind alle recht en menselijkheid wegvagen en zou de kans op een ver broedering tussen de diverse rassen in Zuid-Afrika volkomen verloren gaan. AAAAAAAAnAAAAAAAAAAAAAnAAAAfWVWVWWVWWWWWWWUWWVWVWVWWWWtAAAAAAA/VWWVWV WWNAArt/VtAArtrtAA/WWVWVVWVWVVWWVWWWWWWWWNAArtAAAAAVWVWWWWWVWWWVWWWV Deze punten betreffen: de schepping van de engelen als zuivere geesten en de rechtstreekse schepping door God van de ziel van iedere mens, de zondeval en de erfzonde, de blijvende maagdelijkheid van Maria en de maagdelijke ontvangenis van Jezus, de voldoening, die Christus door zijn dood voor onze zonden aan de Vader heeft gebracht, de eucharistie als offer en maaltijd, de werkelijke tegen woordigheid van Christus in de eucharis tie door de verandering van brood en wijn in zijn lichaam en bloed, de onfeil baarheid van de kerk en het bewaren van de waarheid door de kerk, het amb telijke of hiërarchische priesterschap en het leer- en bestuursgezag in de kerk, het mysterie van de drieëenheid, de werk- dadigheid van de sacramenten en ten- ADVERTENTIE DE GROOTSTE KEUZE IN De hobby voor vader en zoén. Op lei met prima laken 285. compleet met keu's ballen, etc. GROTE HOUTSTRAAT 51 - Tel. 10869 NEWARK, NEW JERSEY (Reuter) De burgemeester van Newark in de Ameri kaanse staat New Jersey heeft de nood toestand afgekondigd, omdat negentig per cent van zijn politie- en brandweerperso neel niet op dienst is verschenen om kracht bij te zetten aan een eis tot loons* verhoging. Er is een uitgaansverbod inge steld van middernacht tot zes uur en de verkoop van sterkedrank is verboden De stad waar een half miljoen mensen wonen heeft twaalfhonderd politieman nen en zeshonderd brandweerlieden. Zij hebben zich ziek gemeld. Degenen die za terdag geen doktersverklaring kunnen overleggen, kunnen worden geschorst. MOSKOU AFP Bij graafwerk zaamheden in de omgeving van Gomel in Wit-Rusland zijn zestig flessen van drieliter Bordeauxwijn uit het jaar 1812 te voorschijn gekomen. slotte enkele punten uit de moraal, voor al de huwelijksmoraal. In dit door de zes kardinalen van de commissie ondertekende stuk wordt ner gens van dwalingen of ketterijen gespro ken maar wordt om verduidelijking ge vraagd. De kardinalen prijzen het pasto rale, liturgische en bijbelse karakter van de catechismus en prijzen zijn uitzon derlijke kwaliteiten uitdrukkelijk. De verklaring is vandaag in de „Acta Apos tolicae Sedis", het officiële orgaan van het Vaticaan, gepubliceerd. Wat de wezenlijke punten uit de bo vengenoemde reeks betreft, zo meldt het KNP. hadden de Nederlandse bisschoppen al in oktober 1967 voorstellen tot wijzi ging gedaan. De kardinalencommissie meende echter daarmee, onder andere om pastorale redenen, geen genoegen te kun nen nemen. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse bisschoppen in overleg met het Vaticaan binnenkort de wijzigin gen, die op grond van het rapport van de kardinalencommissie door de gemengd Romeins-Nederlandse redactiecommissie zijn geformuleerd, in een afzonderlijke uitgave als aanvulling op de nieuwe cate chismus te publiceren, zo deelde het se cretariaat van de Nederlandse bischop penconferentie mee. (Van onze correspondent) PARIJS. De Franse dominicanen- pater Boulogne, op wie enkele maanden geleden met groot succes een harttrans plantatie is uitgevoerd, heeft een cam pagne gelanceerd met het doel een cen trale „bank" voor „ruïlharten" en andere organen op te richten. In aanwezigheid van de vermaarde Zuidafrikaanse pionier der harttransplan taties, professor Christian Barnard, heeft hij op een persconferentie dat initiatief nader toegelicht. Zo goed als we nu al instituten kennen waartoe medici en chi rurgen zich voor spoedgevallen van bloedtransfusies kunnen richten, zo goed zouden we voor de transplantaties van harten en andere organen soortgelijke „banken' moeten hebben. Hij onthulde, dat in het ziekenhuis van professor Charles Dudost, die hem van de zomer had geopereerd, sedert juli zes kan didaten voor een harttransplantatie wa ren gestorven, omdat men niet over adressen van eventuele donors beschikte. Het moet zo ver komen, meende de Do minicanen-priester, dat iedereen in zijn portefeuille een certificaat heeft, waar door, in geval van een plotseling dode lijk ongeval, hij zijn hart onmiddellijk ter beschikking van een medemens kan stellen. Vanuit christelijk oogpunt, stelde pater Boulogne verder, stelt men dan een daad van menselijke naastenliefde, om dat langs die weg het leven van een medemens gered zal kunnen worden. Pater Boulogne wenste professor Bar- NEW YORK. (AFP) Met 85 tegen 3 stemmen, bij vijftien onthoudingen, heeft de algemene vergadering van de V.N. Portugal verzocht „onverwijld" on afhankelijkheid te verlenen aan Angola, Mozambique en Guinee. Zij heeft tevens de aandacht van de Veiligheidsraad ge vestigd op de „ernstige toestand" die in deze gebieden zou bestaan. In de aangenomen Afrikaans-Aziatische resolutie wordt niet op een internationale boycot van Portugal aangedrongen. Ook hebben de indieners ervan afgezien Por tugal schuldig te verklaren aan misdaden tegen de menselijkheid. De tegenstemmers waren Zuid-Afrika Portugal en Brazilië. Nederland onthield zich van stemming evenals de V.S., Frankrijk, Engeland, Ita lië, België en Spanje. BELGRADO, (AP) De Roemeense partijleider Nicolae Ceausescu heeft de Russische theorie van de „beperkte soe vereiniteit" veroordeeld als onaanvaard baar, ongeacht haar vorm. Sprekend voor de grote nationale ver gadering op de vijftigste verjaardag van de eenmaking van Transsylvanië met Roemenië bevestigde de Roemeense pre sident de politieke onafhankelijkheid van zijn land, aldus deelt het Joegoslavische persagentschap Tan joeg uit Boekarest mee. WASHINGTON, (AP). Amerika zal vermoedelijk begin volgend jaar enkele eenheden van de beroemde „groene ba retten" naar West-Duitsland sturen. Deze troepen zijn getraind in het dempen van opstanden en in guerilla-oorlogvoering Zowel militaire als diplomatieke auto riteiten in Washington zijn het er over eens dat een dergelijke stap, door een woordvoerder beschreven als „het krach tigste politieke signaal", gedaan moet worden als deel van het Amerikaanse ant woord op de Russische invasie in Tsje- choslowakije. Ook twee legerbrigades en vier eska ders straaljagers zullen naar West-Duits land worden gestuurd. nard ook publiekelijk nog eens te felici teren met de moed die hij had getoond door als eerste chirurg ter wereld, pre cies een jaar geleden, een harttransplan tatie aan te durven. „Zonder u zou ik hier nu stellig niet zitten", zo verzekerde hij prof. Barnard. Van zijn kant feliciteerde de Zuidafri kaanse chirurg de geestelijke met zijn blakende gezondheid. Pater Boulogne rookt nu weer sigaretten, en hij drinkt van tijd tot tijd zelfs een borreltje, alsof hij zich helemaal niet meer hoeft te ont zien. Toen hij in het gebouw, waarin hij zijn persconferentie geven moest, beneden in de hal een vriend ontmoette die hem naar de lift wilde brengen, sloeg hij dat aanbod verontwaardigd af. „Ik ga wel", liet hij weten, „via de trap naar boven, want anders mocht men eens denken, dat ik mijn hart zou moeten ontzien". HONGKONG (AP) De Vietcong heeft bevel gegeven tot een nieuw guer- illa-offensief tegen Amerikaanse en Zuid- vietnamese eenheden en functionarissen. Het bevel, dat werd uitgegeven in naam van het militaire commando van de be vrijdingstroepen van de Vietcong, werd over radio-Hanoi omgeroepen. Opgeroepen werd „het opsporen, elimi neren en volledig vernietigen van Zuidvietnamese centrale, districts- en plaatselijke regeringfunctionarissen, Amerikaans-Zuidvietnamese pacifica tieteams, die op het plateland werken en de boeren aan de kant van de Zuidvietnamese regering trachten te krijgen en Amerikaanse en Zuidvietnamese mili taire eenheden, die dieper ons gebied binnendringen en onze dorpen ver woesten." ln het hotel De Croy in Parijs is een show gegeven van „Crylor", syn thetisch bont. Ontwerper Paco Ra- banne droeg zorg voor de acces soires. ADVERTENTIE DE NIEUWSTE PERMANENT-WAVE Vague Invisible Het grote succes op de wereldkampioenschappen te Wenen. Thans exclusief in onze kapsalons Het haar krult soepeler, prachtiger. Daardoor is uw kapsel natuurlijker. En deze permanent-wave blijft zelfs langer in model in ons vochtige klimaat. Deze „Vague" vormt de ideale basis voor onze nieuwste haarmode-créaties Salon classé Haute Coiffure Franpaise Aparte schoonheidssalons Dépositaire officiel ELIZABETH ARDEN GUERLAIN LANCÖME Zijlstraat 88 - Haarlem Telefoon 10083 - 17325 MANNINGTON. (AP) - President John Concord van de Consolidated Coal Company heeft bekendgemaakt dat de brandende mijn bij Mannington zal wor den afgesloten. De mijn wordt daarmee het graf voor de 78 mijnwerkers, die er negen dagen geleden bij een ontploffing niet uit konden ontkomen. Sinds de ontploffing is met de 78 geen contact meer gekregen. Het besluit - van de directie werd genomen met het oog op ontploffingsgevaar. WASHINGTON, (AP). De Sovjet- Unie heeft op drie na alle legerdivisies uit Tsjechoslowakije teruggetrokken, al-> dus is door Amerikaanse zegslieden mee gedeeld. Zij schatten dat er nu nog tussen de 45.000 en 50.000 Russische militairen in Tsjechoslowakije zijn. OOST-BERLIJN (DPA/Reuter). Günter Oppermann, de zestienjarige Westberlijnse jongen, die zondag ift een mijnenveld aan de grens met Oost-Duits- land gewond raakte, is volgens het Oost- duitse nieuwsbureau ADN buiten levens gevaar. Zijn rechterbeen moest beneden de knie worden geamputeerd. De jongen ligt in een ziekenhuis in Son- neberg, Oost-Duitsland. Hij heeft gisteren bezoek van zijn vader gehad. f\AA/\AAAA/VAAAA/\AAAA<\AAAAAAAAAAAA/%AAAA/W\AAA/\AAA#\AA«\AAAAAAAAAAAA/UW\AAAA^\A#\/WV\AAAA/V%AAA/WWW\AiWWVW\AAAAAA/VWVWWW\AAA«WWV\AA/WWMWVW\AAAAAAAA4WWWWWWW«AAAMA^V\AAAAAAA^V\AA/VW\AAMAA/WWW\AAAAA/V\AA/\A^ CARACAS Morgen worden in Venezuela verkiezingen gehouden. Bij die gelegenheid wordt de nieuwe president gekozen, die vanaf 1 maart 1969 het land gedurende vijf jaar zal regeren. Venezuela telt 9,5 miljoen inwoners. De oppervlakte is dertig maal Nederland en hiermee is dit land zesde in rangorde van groot te op het Zuidamerikaanse continent. Venezuela is met ruim één-achtste van de wereldproduktie het derde olieland ter wereld, na de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Betancourt Er zijn vele Nederlandse belangen in Venezuela. Ca. 10.000 Nederlanders vertoeven in dit Latijns-Amerikaan se land. Door dit alles heeft ook Ne derland zijdelings belang bij deze ver kiezingen. Venezuela is een van de weinige lan den in Latijns Amerika die erin slagen een zekere democratische traditie hoog te houden. In zoverre er althans van traditie sprake kan zijn. Want het was pas in januari 1958, dat de dictatuur van Marcos Pérez Jiménez ten val werd gebracht. Uit de verkiezingsstrijd na de om wenteling kwam de grote volksleider Romulo Bétancourt als overwinnaar naar voren. Zijn .Accion Democrati- ca" verwierf de grote meerderheid en liet de Christen-Democratische Partij („Copei") van Rafael Caldera ver achter zich. Bij de verkiezingen van december 1963, bleek Copei aanzienlijk te zijn ingelopen op de Acción Democratica. maar toch nog lang niet voldoende om voor vijf jaar het regeringsman daat te verwerven. Wél traden de chris ten-democraten enige tijd als coalitie partners op. Maar tijdens het presi dentschap van Leoni, een volgeling van Bétancourt, wiens egeringsperiode op 1 maart volgend jaar afloopt, splits te een links gerichte, marxistische groepering, onder leiding van de kleur ling Luis Beltran Prieto zich van de „Accion Democratica" af, om met een eigen partij aan de verkiezingen van 1 december te kunnen deelnemen. De regeringspartij Accion Democra tica heeft de middelen om zich te ver zekeren van een groot deel van de volksgunst. Alle onder handen zijnde complexen volkswoningen, hotels, een stuwdam, vliegvelden, wegen en ziekenhuizen werden in versneld tempo voltooid. om nog vóór de verkiezingen door pre sident Leoni met de nodige tam-tam in gebruik te kunnen worden gesteld. Zo reisde de president met zijn smet teloos wit kostuum het hele land door (in zijn privé-vliegtuig) en opende aan de rivier de Caroni de eerste aanzet tot de grootste stuwdam ter wereld (de Guridam). In de stad Varela werden de sleutels van een enorm complex goedkope ge zinswoningen, gebouw met geld van de staat, aan de verrukte eigenaars over handigd. In Maracaibo wordt straks een moderne luchthaven in gebruik genomen en weer elders sprak de pre sident in aangename bewoordingen over Venezuela's vooruitgang, toen hij nieuwe ziekenhuizen, scholen en ver keerswegen overdroeg aan de gebrui kers. Deze mooie medaille heeft overigens een weinig fraaie keerzijde: Venezuela heeft nu dank zij de „verkiezingsbe stedingsbeperking" een leger werklo zen, dat maar liefst 360.000 mensen omvat op 9,5 miljoen inwoners. Daarbij komt, dat Venezuela 4,1 mil joen stemgerechtigden heeft. Men is er stemgerechtigd van af zijn achttien de jaar. Een eenvoudig rekensommetje vertelt, dat circa een kwart van de gezinnen op het ogenblik is getroffen door de economische regressie, die in Venezuela een belangrijk verschijnsel is voor de verkiezingsstrijd. ADVERTENTIE lAAT NU uw auto voor de winter een ANTI-ROEST behandeling ondergaan met een VIERJARIGE GARANTIE (Zweeds M.L. systeem). N.V. Carrosseriefabriek Cruquiusweg 31, Heemstede Telefoon 023-8 47 87 MUVWWUIMMWWWMiUVWMMMMMAMWVVWMMMHIMWWMMUMfWUMAAMWU\AMWUWWVWMMW\M/WWMAMMUWUIAMNVWWWWVIAAIWWWWWyWWWNIMWVIMWMWWWMMMWMMMUWUUUUWWWUW Brand in universiteit. Een deel van de universiteit van Madrid is door brand verwoest. Een collegezaal en het groot ste deel van het dak van het oude uni versiteitsgebouw in het stadscentrum gingen in vlammen op. Drie studenten zijn kort na de brand gearresteerd. Welsh protest. Leden van de Welsh Language Society, het genootschap ter bevordering van de taal van Wales, hebben een BBC-studio in Cardiff be zet. De ongeveer dertig demonstranten willen door hun actie protesteren tegen het feit dat de BBC meer uitzendingen in bijvoorbeeld de Arabische talen ver zorgt dan in het Welsh. Noordvietnamese verliezen. Tijdens een actie bij de Cambodjaanse grens ten noorden van Saigon hebben Ameri kaanse strijdkrachten 78 Noordvietna mese soldaten gedood. De verliezen aan Amerikaanse zijde bedroegen zeven do den en zestien gewonden. Columhiaanse crisis. Het Columbiaanse ka binet van de liberaal-conservatieve co alitie is afgetreden na een stormachtige vergadering met president Carlos Ileras Restrepo. die zes uur duurde. Scranton. De komende Amerikaanse pre sident, Richard Nixon, stuurt de voor malige gouverneur van Pennsylvania, William Scranton, naar het Midden- Oosten om zich in gesprekken met staatshoofden en regeringsleiders op de hoogte te stellen van de politieke situa tie in dit gebied.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3