Indruk van Den Uyl: regering speelde geen open kaart Congres van scholieren liep uit op grote chaos Nieuwe poging in januari Nieuwe poging tot gifmoord bekend Rijksrechercheur dekt colportage-zwen del St. Nicolaas snul re a Agenda voor Haarlem en de IJmond SCHRAVENDIJK SCHRAVENDIJK Rede voor radio en tv Studenten namen de leiding, schooljeugd kwam nauwelijks aan het woord Engels zondagsblad beweert: Aanrander herkend door acht vrouwen Rovers overvielen winkelierster Nog iets kouder Nog maar 2 dagen dan is het MAANDAG 2 DECEMBER 1968 2 (Van onze correspondent) UTRECHT Het landelijk con gres voor middelbare scholieren dat zaterdag in het Ludike Kasieno in Utrecht werd gehouden, is uitge lopen op een complete chaos. Aan de critiek die er in brede kringen bij de middelbare scholieren leeft op bij voorbeeld de verhouding leraar-leer ling, de wijze waarop de vakken ge geven worden en de geringe belang stelling voor maatschappelijke vraag stukken, is men niet of nauwelijks toegekomen. Politiek ook voor SPEELGOED en SPELLEN en de hobby van Vader en Zoon KAMERBILJART KINDERSPEELGOED 1e ETAGE Grote Houtstraat 51 Gaf Schijndelse vrouw ook kinderen vergif? In Amsterdam Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk l HILVERSUM. „Vraagt men om meer geld voor de veiligheid, dan is het ook nodig dat er meer geld komt voor hetgeen we veilig willen stellen. Meer geld voor de democratie en voor de levensmogelijk heden van grote groepen uit onze bevolking". Aldus drs. J. M. den Uyl, voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, ir. een commentaar op de vrij dagavond uitgezonden radio- en televisietoespraak van premier De Jong. Drs. Den Uyl, die eveneens sprak voor radio en televisie, noemde het „heel ongebruikelijk" dat de premier zich tot de natie had gericht. De Eerste Ka mer moet zich nog over de regeringsvoorstellen tot verhoging van de defensieuitgaven met 225 miljoen gulden uitspreken. De PvdA-fractievoorzitter zei, de rede van de pre mier slechts te kunnen verklaren uit de grote onrust, die over de voorstellen bestaat. Drs. Den Uyl noemde deze onrust begrijpelijk. Het antwoord op de ont wikkelingen in Tsjecho-Slowakije moet zijns inziens niet zijn een antwoord op het militaire vlak, maar een politiek antwoord. Voor militaire tegenmaatre gelen is, naar de mening van de heer Den Uyl, die tevens sprak namens D'66 en de PPR, geen directe aanleiding. Veeleer moet zijns inziens gestreefd wor den naar een versterking van de samenwerking. Slechts een verhoogde waakzaamheid en extra oefeningen zijn geboden, aldus drs. Den Uyl, die zei de indruk te hebben dat de regering geen open kaart heeft gespeeld. Naar zijn mening heeft de voorgeno men aankoop van 60 tanks extra niets te maken met een verhoging van de waakzaamheid. Hij wees erop dat door verder te gaan de kans groot is dat „we weer verzeild raken in een noodlottige bewapenings wedloop". In het slot van zijn toespraak wees de heer Den Uyl erop, dat de nu voorgestelde maatregelen offers zullen vragen in de vorm van belastingen, die zijns inziens geen rekening houden met de draagkracht. Hij concludeerde dat nodig is een beleid waarbij ener zijds de waakzaamheid niet wordt verwaarloosd en dat anderzijds hardnekkig weigert toe te geven aan de spiraal van de bewapening. Het congres, dat werd georganiseerd door de „Scholieren Belangen Organisatie" (S.B.O.), is gestrand op een langdurig conflict tussen de scholieren en de ini tiatiefnemers van de S.B.O., merendeels links gerichte studenten, die het congres ook organiseerden. Nadat eerst de scholieren hun grieven over de school hadden gespuid, namen de studenten spoedig het heft in handen. Zij stelden „de ideologie" aan de orde, die aan de maatschappij en ook aan het onderwijs ten grondslag zou liggen: de Ideologie van wat de „burgerlijk-kapita listische klasse" werd genoemd. De meesten van de 800 aanwezigen, van wie velen naar huis moesten terug keren omdat het Kasieno te klein bleek, kon dit maar matig bekoren. De moeilijk heden begonnen met het toespraakje van de student Henno Eggenkamp, tevens onderwijsmedewerker voor de Nieuwe Linie, die er rond voor uit kwam, dat de overheid via het onderwijssysteem de sociale ongelijkheid in stand tracht te houden. „Laat de leerlingen aan het woord komen en niet dat groepje stu denten daar op het podium", was de reac tie van de zaal op zijn betoog. „Weg met de studenten". Fons Elders, Uit Amsterdam, aange kondigd als filosoof en futoroloog, slaag de er nog in om het woord te nemen, maar ver kwam hij niet. Zelfs studenten leider Guy Kilian bleek niet in staat om de chaos die nu volgde te beteugelen. De initiatiefnemers van de S.B.O. en de ADVERTENTIE de pijp met de 5 pluspunten: lichtgewicht droogrokend verwisselbare kop moderne vormgeving en de prijs9.75 I VOOR DE HANDEL: B. D LEEFSMA N.V.. KERKSTRAAT 25, AMSTERDAM, TEL. 23 27 27 Beroving. De Amsterdamse politie heeft zondag een 22-jarige Fransman gear resteerd. Hij wordt ervan verdacht die dag samen met een 24-jarige landgenoot een 66-jarige vrouw uit Berlijn van haar tas te hebben beroofd. studenten op het podium werden zelfs van autoritair optreden beschuldigd. De vrees werd geuit dat de leiding van de S.B.O. overgenomen was door poli tieke groeperingen. De scholieren wilden graag een belangenorganisatie, die zich uitsluitend met het verbeteren van de situatie op de scholen bezig zal houden. Marja Oosterman, voorlopig voorzitster van de S.B.O.: „Als je met het onder wijs bezig bent dan ben je met de maat schappij bezig en dan moet je een poli tieke keuze doen". Een groepje trachtte hieraan te ont komen door een actieprogramma voor te stellen. Dit voorstel raakte echter, evenals de andere resoluties die meer direkt op het onderwijs en de scholen betrekking had den, in de verwarde discussies onder tafel. Wel werd aan het slot van het congres een motie aanvaard, die de ex tra Navo-bijdrage van 225 miljoen af keurt en voorstelt om een deel daarvan voor het onderwijs beschikbaar te stellen. Eind januari zal de S.B.O. het nog eens proberen. „Maar dan met een con gres dat alleen voor de actieve kern groepen is bestemd", aldus voorlopig voorzitster Marja Oosterman. „Want op dit congres is gebleken dat de gemiddel de scholier niet tot critisch denken in staat is. Ze kunnen er zelf weinig aan doen, ze zijn immers slachtoffers van het systeem". Een der congresbezoekers aan het woord. Marja Oosterman, oprichtster van de „Scholieren Belangen Organisa tie", baant zich een weg door de overvolle zaal. ADVERTENTIE VOETBALSPELLEN SJOELBAKKEN BRIDGETAFELS ROULETTE-SETS vanaf 12.50 Luxe Schaakspellen PUZZELS M'j hebben ze met prima laken op zware leiplaat, vervaardigd door een van de beste biljartmakers. Dus echt biljart en toch gezellig thuis. SCHROEFKEU's vanaf 27.50 Grote keuze in Auto's - Garages - Lego Kinderstoeltjes en -tafeltjes (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Nadat vrijdag in het gerechtelijk laboratorium in Den Haag was gebleken dat de urine van de 64- jarige Chr. Sleutjes, echtgenoot van de Schijndelse gifmoordenares, rattengif bevatte, heeft deze vrouw, die reeds we gens gifmoord op haar eerste echtgenoot in 1962 en op haar vader in 1964, en wegens poging tot moord op haar tegen woordige echtgenoot in 1964 in het Huis van Bewaring in Den Bosch was opge sloten, bekend dat zij in de eerste week van de afgelopen maand november twee maal in de koffie en viermaal in de soep van haar man vergif heeft gedaan. Het onderzoek van de urine van Sleut jes was door de officier van Justitie in Den Bosch gelast, gezien de mentaliteit van de verdachte en omdat haar man er de laatste tijd opvallend slecht uit zag. De man had aan dit onderzoek alle medewerking verleend, maar nadrukke lijk verklaard dat hij sinds 1964 niets meer aan het door zijn vrouw klaarge maakte eten of drinken had gemerkt. Toen hem de uitslag van het onder zoek werd meegedeeld, verklaarde hij echter dat hij enkele weken voor de ar restatie van zijn vrouw tweemaal zijn koffie en enkele malen zijn soep had weggegooid omdat er een vreemde smaak aan was en dat hij enkele malen na het eten van enige iepels soep had moeten braken. De man was reeds enige tijd onder doktersbehandeling. De vrouw is vrijdag uit het Huis van Bewaring naar het bureau van de rijks politie in Schijndel overgebracht waar zij in tegenwoordigheid van de officier van Justitie is verhoord. Aanvankelijk ontken de zij hardnekkig, maar tenslotte be kende zij vergif in de koffie van haar man te hebben gedaan. Ze blijft tot nu toe ontkennen ook de soep te hebben vergiftigd. De officier van Justitie heeft nu ook opdracht gegeven de urine van vijf kin deren van het echtpaar op aanwezigheid van vergif te laten onderzoeken. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Volgens het Engelse zondagsblad „The Sunday Times" dekt een rijksrechercheur van het parket in Arnhem de praktijken van een buitenlan der, wiens colportage-activiteiten met tijdschriften als zwendel worden be schouwd. schouwd. De procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem heeft reeds een onderzoek gelast naar de verhouding tus sen deze rijksrechercheur en de buiten lander. Deze man die in 1965 als ongewenste vreemdeling Denemarken werd uitgezet, wegens onoirbare colportage-praktijken en tegen wiens activiteiten in Nederlandse •tijdschriften en dagbladen al geruime tijd met grote nadruk wordt gewaarschuwd, weet zich in ons land als „vakantiegan ger" te handhaven hoewel hij geen vesti- gings-, geen werk-en geen verblijfsvergun ning heeft en hoewel het Centraal Archief en inlichtingenbureau inzake het Inzame lingswezen te Amsterdam, de Unicef in Den Haag en alle officiële en semi-officie- Ie instellingen die met liefdadige inzame lingen te maken hebben de wijze waar op hij al jarenlang in en buiten Europa abonnementen voor tijdschriften werft als zwendel bestempelen. Volgens het Engelse blad moest de rijksrechercheur de man enkele jaren ge leden arresteren op grond van een klacht uit België. Om juridische redenen ging deze zaak niet door. De man bood de recherhceur aan bij hem in dienst te ko men voor ƒ70.000 per jaar. welk aanbod echter werd afgewezen. Wel zou de rijks rechercheur de man aan een water dicht systeem voor zijn colportagemetho- den hebben geholpen. Tegen deze methoden is zowel voor de televisie als in dagbladen gewaarschuwd. De man zamelt namelijk geld in voor het door hemzelf opgerichte „Internatio nal Child Care Foundation", waarop geen controle mogelijk is. Giften worden uit sluitend geaccepteerd door het bestellen van een abonnement op een tijdschrift te gen een veel hogere prijs dan bij de boek handel. Op het briefpapier van de I.C.C.F. staat het volgende bestuur vermeld: Prinses j Alexandra zu Hohenlohe, voorzitster, Wil helm J. M. Irish' Stephenson secretaris, Pierre André de la Faire III, penning meester en dr. mt R. J. Polak, juridisch adviseur. Het adres luidt: Herengracht 449, Amsterdam. Dat is het adres van mr. Polak. Mr. Polak was niet bereid enig com mentaar te geven. Hij beroept zich op zijn ambtsgeheim. Wel deelde hij mee dat hij zich vol- komen van de stichting heeft gedistan- cieerd en dat de vermelding van zijn naam en adres op het breifpapier zonder zijn toestemming of medeweten is ge- I schied. ADVERTENTIE Van onze correspondent) AMSTERDAM. Acht vrouwen die de laatste maanden in Amsterdam-Zuid zijn aangerand hebben de 33-jarige classifi ceerder die vrijdagavond werd aangehou den, herkend als de man die hen aanviel. De man wordt verdacht van een grote reeks aanrandingen. In de komende da gen zullen nog meer vrouwen met de man worden geconfronteerd. De classificeerder ontkent zich aan de zedenmisdrijven te hebben schuldig ge maakt. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen. In afwachting van een echt scheiding woonde hij de laatste tijd bij zijn moeder. Op 1 september werd hij uit de gevangenis ontslagen, waar hij een straf wegens diefstal had uitgezeten. De eerste aanranding werd gepleegd op 23 september. Onderzocht wordt of de man ook te maken heeft gehad met het grote aantal gevallen van openbare schennis der eer baarheid welke zich eind 1965 en begin 1966 in dezelfde buurten voordeden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Twee jongemannen hebben zaterdagavond een gewapende overval gepleegd op de 68-jarige mevrouw B. Reyenga in haar sigarenwinkel in Am sterdam. Zij maakten enkele tientallen guldens en een aantal pakjes sigaretten buit. VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA N.V. KERKSTR.25,AMSTERDAM, TEL.232727 WWHIWHWWIWfWW ADVERTENTIE EXCLUSIEVE GESCHENKEN KUNSTNIJVERHEIDSHUIS Grote Houtstraat 163 - Tel. 12393 Gen. Cronjéstraat 143 - Tel. 51393 OUD TINNEN KANNEN EN LEPELS SCHOUWBURG Stadsschouwburg, (Wilsonsplein) maan dag 20.15 u.: „Peer Gynt" (voor leden Thalia en Ludamus). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Ha waii", 14 j Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De terug keer van Ringo", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Buigen of barsten", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u-: „Wild in the streets" 18 j, Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Brugge- hoofd Beach Red", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Vulkaan der helse driften", 18 j. Studio, maandag 14, 19 en 21.15 u.: „Wil de aardbeien", 18 j.; dinsdag 14, 19 en 21.15 u.: „Op de drempel van het leven", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 17de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet ,,Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag, van 10 tot 16 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 16 u. Vleeshal (Grote Markt): Tot en met 5 januari „Wandtapijten van de Poolse weefster Magdalena Abakonowicz. Beide dagelijks geopend van 10 tot 17 u. Zondag van 13 tot 17 u. Galerie-t (Bakenessergracht 67): Expo sitie „Groupe Automat" uit Parijs. „Licht en beweging" met Bertholto, Gamarra, Guidot, Lanati, Lea Dublin, Marcos, Tal- Ion. Dagelijks geopend van 11 tot 17 u. Zondag 14 tot 18 u. Tot en met 22 decem ber. Galerie Zijlstraat, Schilderijen van Ag nes van den Brandeler en klein-plastie- ken van Karei Gomes- Dagelijks van 12- 17 uur; maandag-, woensdag- en vrijdag avond 20-21.30 u. en zondags van 14.30- 17 uur. Tot en met 21 december. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 16 u. Zaterdag 9 tot 12 uur. Raadhuis Bloemendaal: Kunstmarkt, dagelijks van 14 tot 17 u. Tot en met 8 december. Waagtaveerne, (hoek Damstraat/Spaar- ne) Maandag 20 u.: Politiek Cultureel Centrum: „Spanje vandaag", inleider Ton Regtien. Raadhuis Halfweg, dinsdag 19.30 u.: Raadsvergadering Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Treslong (Hillegom): Diner Dansant, dagelijks. Hotel Esplanada (Zandvoort): Dans- en amusementsmuziek. Het Cosmos Trio, dagelijks. Cabaret Dancing Caramella (Zand voort), dagelijks 20 tot 02.00 u.: Dansen met The 5 Atomics. MAANDAG 2 DECEMBER City Theater, 20 u.: „De wreedste aller amazones". DINSDAG 3 DECEMBER City Theater: 20 u.: „De wreedste aller amazones". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost Expositie tekeningen en grafiek van Ani ta van den Oever, Sjoerd Braber, Ruud Cornelisse, Michiel Dhont, Paul Hohner, Lou Schoutens en Gerard Visser. De ex positie duurt tot en met 15 december en is dagelijks geopend van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16-30 uur. MAANDAG 2 DECEMBER Kennemer Theater. 19.15 en 21.15 u. „De Apenplaneet". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Verbo den jungle-driften". Stadskantoor, Pres. Kennedyplein. Ex positie van een collectie „American Pop art"; geopend van 8.30-12.30 en 13.30- 17.30 uur. DINSDAG 3 DECEMBER Kennemer Theater. 1915 en 21.15 u.: „De Apenplaneet". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Verbo den jungle-driften". Galerie Boumans. Breestraat 122. Ex positie van Lense Elzinga; geopend van 9-18 uur. Stadskantoor, Pres. Kennedyplein. Ex positie collectie „American Pop-art"; ge opend van 8.30-12.30 en 13.30-17.30 uur. Kennemer Oudheidkamer, huize „Schey- beeck", Velserweg 2. Geopend van 19.30- 21.30 u.; .voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510-25120. DINSDAG 3 DECEMBER Marquette Theater. 20 u.: „The Bridge over the river Kwai". Het K.N.M.I. deelt mee: Een gebied met hoge barometerstan den handhaaft zich boven Zuid-Scandi- navië en Oost-Europa. Hierdoor wordt lucht naar ons land getransporteerd. In deze stroming komt mist of laaghangende bewolking voor. In de afgelopen nacht daalde de temperatuur plaatselijk tot dicht bij het vriespunt. In de algemene luchtdrukverdeling komt in het komende etmaal niet veel verandering. Er wordt iets koudere lucht aangevoerd, zodat in de komende nacht de temperatuur tot even onder het vries- punt kan dalen. VOORUITZICHTEN Overwegend droog, plaatselijk mist en hier en daar lichte vorst in de nacht. Voor woensdag: zon: minder dan 40 pet.; minimum temperatuur omstreeks nor maal; maximum temperatuur van onge veer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pet.; kans op een geheel droog I etmaal: 80 pet. WEERRAPPORTEN - 00 (0 Maximum- en minimum- g n temperaturen g 2 [j g dg Si binnen-en buitenland jsÜ SÜ cS Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Twente Vlissingen Z.-Limburg Rotterdam Athene Aberdeen Barcelona Belgrado Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Grenoble Helsinki Innsoruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich DINSDAG 3 DECEMBER Zon op 08.28 uur; onder 16.31 uur. Maan op 15.12 uur; ondej 07.12 uur. licht bew. O 6 2 0.1 onbew. OZO 7 2 0 mist O 6 0 0.1 mist OZO 5 2 0 onbew. O 8 1 0 half bew. O 6 4 0 mist O 6 2 0 onbew. O 8 3 0.1 onbew. O 8 0 0 onbew. OZO 8 3 0 onbew. O 8 0 0 zw. bew. n 17 11 22 zw. bew. nnw 8 9 0 sneeuw ono 1 0 0.4 motregen ozo 2 1 0.2 half bew. OZO 16 7 0 onbew. O 14 4 0 geh. bew. O 3 1 0 geh. bew. nnw 5 2 0 onbew. O 1 0 geh. bew. w -1 -4 0 onbew. w St. 8 -6 0 geh. bew. O 4 3 0 zw. bew. wnw 17 12 19 onbew. w.st. 8 -2 0 geh. bew. O 9 8 0.2 mist O 1 -1 0 regen w.st. 8 4 1 regen nw 17 9 2 half bew. w.st. 18 8 0 geh. bew. O -1 -3 2 onbew. nnw 17 7 0 gelv bew. w -6 0 mist O 12 0 0 onbew. O 10 4 0 zw. bew. w 0 -3 0 geh. bew. n 1 0 0 geh. bew. nno 1 -1 0 Volle maan Laatste kwartier Nieuwe maan Eerste kwartier MAANSTANDEN 5 december 0.07 uur. 13 december 1.49 uur. 19 december 19.10 uur. 26 december 15.14 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMU1DEN MAANDAG 2 DECEMBER Hoog water 1.55 uur en 14.11 uur. Laag water 10.00 uur en 22.10 uur. DINSDAG 3 DECEMBER Hoog water 2.34 uur en 14.47 uur. Laag water 10.41 uur en 22.50 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2