Em igranten-ouders slippen door het net van de IATA Prijs tussen f 2400 en f 2880 Vonnissen in Rhodesië Wat rijmt er nu op HEBBERIG? SINTERKLAASVERHAAL DOOR COR DOCTER vraag uw winkelier RIGOLETTO ECHT TAPIJT T0PVL0ER 588 ste Staatsloterij Handigheidje van Co-op en „Wij komen" maakt goedkope reizen mogelijk Caravelles voor Transavia 100% tabak 35ct. 13 DINSDAG 3 DECEMBER 1968 T arief BIJ EEN ECHTE VLOERENSPECIALIST MEER KEUS EN BETERE VOORLICHTING! EUROPEES TAPIJT CENTRUM Koningstraat 116 Beverwijk 3 december 1968 Derde klasse De Zwarte Pieten waren wanhopig! Dagenlang was het goed gegaan, zoals alle vorige jaren na aankomst in Nederland. Machtige kranen hadden de cadeaus uit het ruim van de stoom boot gehaald, pakpieten hadden de geschenken netjes gesorteerd en in gepakt en Sint Nicolaas had er, aan het eind van de lopende band, razend snel gedichtjes bij geschreven. Twee helpers stonden hem daarbij terzijde: de knecht, die alles nog eens contro leerde een Pietje Precies en de baas van de knechten, de Hoge Piet, die uit het dikke boek voorlas of een kind lief of stout, brutaal of behulp zaam was geweest. Dat ging dan zo: „Annemieke, een pop met vlechten in het haar", riep de eerste knecht. „Annemieke, snoept nogal veel", voegde de Hoge Piet er aan toe en dan kraste de pen van Sint al over het papier: POLO-PULLOVERS met kraag (in alle denkbare tinten) 26.90 ANEGANG 17-HAARLEM Proces-verbaal tegen redactie van blad V SCHIPHOL. In twee DC-8-machines van de KLM en Martinair Holland zijn maandagavond voor iets meer dan de helft van 't normale tarief een kleine 300 ouders en andere familieleden van Schiphol naar Australië vertrokken om daar een bezoek van enkele weken aan Nederlandse emi granten te brengen. Met deze twee speciaal gearrangeerde chartervluchten, de eerste in hun soort naar Australië, slippen de reizigers door een strak gespannen net van luchtvaart restricties, dat tot doel heeft het prijspeil te beschermen. Chartervluchten mogen echter in groepsverband voor 50 tot 60 percent van het normale lijntarief wor den georganiseerd als men aan de volgen de drie voorwaarden, gesteld door de IATA (de internationale organisatie der luchtvaartmaatschappijen) voldoet: 1. De reizigers moeten minstens een half jaar lid zijn van de vereniging, die de reis organiseert. 2. De vereniging mag het organiseren van reizen niet tot doel hebben. 3. De vereniging mag niet meer dan 20.000 leden tellen. De organisaties, op wiens initiatief de beide vluchten waren georganiseerd, zijn respectievelijk de Co-op Nederland en de Stichting „Wij Komen". Co-op Nederland heeft veel meer dan 20.000 leden en de naam van de stichting „Wij komen" geeft al aan, dat deze stichting mogelijk op punt 2 tekort schiet. Zowed Co-op als „Wij Komen" heeft echter een maand of acht geleden volgens de regels van de wet ieder een andere vereniging opgericht. Een controleur van de LATA was bij het vertrek aanwezig om voor zover moge lijk te controleren of de beide nieuwe verenigingen aan de drie restricties vol doen en met name om na te gaan of er onder de passagiers wellicht enkelen wa ren die nog geen half jaar lid zijn. Bij overtredingen kent de IATA het systeem van het opleggen van fikse boeten aan de betrokken luchtvaartmaatschappij Het normale tarief voor een retour vlucht naar Sydney bedraagt 4797. De vereniging van Co-op brengt haar 139 passagiers per persoon 2400 in rekening als het ouders zijn van emigranten, en 2880 voor andere familieleden. Dat komt vrijwel overeen met het tarief van de organisatie van „Wij Komen", die van alle 147 maandag vertrokken leden 2625 vroeg. In totaal komt dat per vliegtuig neer op ruim 3% ton, en aangezien geen der beide verenigingen enige winst maakt op deze vluchten moet dit bedrag on geveer de prijs zijn, die de KLM voor zo'n retourvlucht per DC-8 in rekening brengt. De toestellen moeten daartoe uiteraard tweemaal tussen Schiphol en Australië heen en weer vliegen, de twee de maal om de reizigers in januari weer naar Nederland terug te brengen, want de machines kunnen nu eenmaal niet we kenlang in Sydney op de terugkeer blij ven wachten. BOELAWAJO (Reuter). In de Rho- desische plaats Boelawajo zijn drie ne gers tot levenslang en twee andere tot respectievelijk 15 en 10 jaar gevangenis straf veroordeeld. Zij zouden gewapend het land zijn bin nen gekomen „met de bedoeling de hand having van orde en rust in gevaar te bren gen". De vijf verdachten verklaarden ge noemde bedoeling niet te hebben gehad. SCHIPHOL Transavia, Nederlands derde vliegtuigmaatschappij en tweede charteronderneming, gaat de oude DC-6b vliegtuigen vervangen door Caravelle- straalvliegtuigen, die op huurbasis met optie tot koop betrokken zullen worden van de Franse vliegtuigfabriek Sud Avia- ton in Toulouse. Transavia zal twee Ca- ravelles ontvangen, die echter al drie jaar op huurbasis door andere maatschappijen van de fabriek gebruikt zijn. De eerste Caravelle wordt eind decem ber, de tweede in april van het volgend jaar verwacht. Bovendien is optie geno men op een derde machine. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Prijzen van f 25.00 zijn gevallen op nummers eindigende op 8 50.00 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 f 50.00 zijn gevallen op nummers eindigende op 01 50.00 zijn gevallen op nummers eindigende op 95 f 50.00 zijn gevallen op nummers eindigende op 42 f 100.00 zijn gevallen op nummers eindigende op 34 200.00 zijn gevallen op nummers eindigende op 341 400.00 zijn gevallen op nummers eindigende op 768 f 1.000.00 zijn gevallen op nummers eindigende op 082 f 2.000.00 zijn gevallen op nummers eindigende op 6371 Een prijs van 5.000.00 is gevallen op het nummer007480 f 5.000.00 is gevallen op het nummer025986 5000.00 is gevallen op het nummer025547 f 5.000.00 is gevallen op het nummer036282 f 5.000.00 is gevallen op het nummer070779 De prijs van f 10.000.00 is gevallen op het nummer037982 25.000.00 is gevallen op het nummer089345 50.000.00 is gevallen op het nummer010537 100.000.00 is gevallen op het nummer 079533 De extra prijs van 500.000.00 is gevallen in de serie „d" op het nummer 084558 LET WEL op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. ^jwwwwwvwwwwvww^/wwwvwwwwwwwwwwwwwvwwwwwwvwx/wwwvwwwwwwv^^ ftrinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnrinr,nrtnnAnfww1nnrmnnnnnru „Dit is een pop voor Annemiek Jouw snoepzucht is voor pop geen pret je Want snoep jij je een keertje ziek Dan ligt pop alleenen jij in bedje." Zevenduizend en drie rijmpjes had Sint Nicolaas_ op die manier al geschreven, zonder één hapering, toen het afschuwe lijke eensklaps gebeurde. „Jan-Hein, een doos met twaalf kleurpotloden, scherpge punt," riep de eerste knecht. „Jan-Hein is een hebberd," las de Ho ge Piet voor. En Sint was alweer bezig: „Sinterklaas hoort met verdriet Jij bent wel eens hebberig En dat vindt Sint Niklaas niet De goedheiligman hield op en keek peinzend voor zich uit. De eerste knecht had het volgende cadeau alweer gepakt en sprak zangerig: „Een bromtol met muziek en ingebouwde verlichting voor Gozewina." „Een ogenblikje," zei de Sint. nog voordat de Hoge Piet vertellen kon, dat Gozewina geen spinnen meer in papa's bier mocht gooien. „Hebberig hebberig wat rijmt er nu op hebberig?" „Flebberig," zei de Hoge Piet en Sint knikte dankbaar. „Natuurlijk, flebberig, dat rijmt. En wat betekent dat woord?" „Dat weet ik niet", zei de Hoge Piet. „Ik geloof eigenlijk, dat het niets bete kent „Daar schieten we dan helemaal niets mee op," sprak de Sint en hij verzonk in diepe gedachten. En intussen werkten de pakknechten ijverig door en over de lo pende band schoven de pakjes, de doos jes, de blikjes en de kokertjes onafgebro ken voort. Lang duurde het niet of ach ter Sint Nicolaas stapelden de geschen ken zich op als brokken ijs voor een dam. Angstig keek de Hoge Piet naar boven. „Goede baas," zei hij voorzichtig, „daar komen ongelukken van dit kan niet lang goed gaan „Maar ik moet het rijmwoord vinden," riep de Sint. „Zó kan ik dat pakje niet wegsturen." „En als er nu geen rijmwoord op heb berig bestaat?" wilde de Hoge Piet we ten. „Dan valt er maar één ding te doen," •prak de Sint vastbesloten. „Dan moeten we snel zorgen, dat dia jongen niet heb berig meer is, want dan kan ik een ander rijmpje maken". Torenhoog lagen de geschenken nu al opgetast. „Dat mag dan wel heel snel gebeuren," zei de Hoge Piet. „Want als die berg een maal aan het schuiven gaat krijgen alle kinderen van Nederland scherven en koekkruimels in hun schoen Hinni kend reed de schimmel voor. NIET VOOR NIETS had het dikke boek Jan-Hein hebberig genoemd. Zijn verlanglijstje was een meter lang en nóg was hij niet tevreden. Die avond was hij met de tong uit de mond, druk bezig met een tweede verlanglijst, waarop hij „Ver volg" had gezet in krullende letters. Al les, wat hij nog verzinnen kon, schreef hij erbij. Een toverdoos, een klein ra diootje (dat „klein" streepte hij er later af), een verrekijker, een racefiets, een bromtol met muziek en ingebouwde ver lichting „Waar heb je dat nou voor nodig?" vroeg een zware stem achter hem en Jan-Hein veerde een meter op van schrik. „SintSintSinterdesinterklaas", stotterde hij. „Je hebt me dus herkend," zei de Sint. „Van de televisie," zei Jan-Hein. „Hoe bent u b-b-binnengekomen. Sinterklaas?" „Gewoon door de voordeur", zei de Sint. „Ik heb even met je ouders ge praat, Jan-Hein, en ze vinden het goed, dat ik je voor een klein ritje over de da ken meeneem." „Maar ik heb m'n verlanglijstje nog niet af," zei Jan-Hein bedenkelijk want zo'n tochtje was wel fijn, maar hij wilde er niet door tekort komen. „Laat dat maar even rusten," stelde Sint Nicolaas voor. „Als we terug zijn zullen we wel zien wat je erop wilt zet ten." Een leren voetbal nog," zei Jan-Hein gauw, want zo'n goede gelegenheid om met de Sint zelf te praten moest je niet laten voorbijgaan. „En een paar schaat sen, met schoenen er aan, en een lees boek, en een vierkleurenballpoint enne Hoofdschuddend opende de Sint het zol derraam. De schimmel trippelde in de goot naderbij. Bezorgd deed Sint Nico laas Jan Hein een wollen sjaal om. want de nachten waren fris voor de tijd van ADVERTENTIE 5 december-wensen Italiaanse import polo- pullovers in vlot model met raglan mouw. Natuurlijk zuiver scheerwol Geheel effen of met klein randje. het jaar. De adem kwam in wolkjes uit de neusgaten van het trouwe paard. En dat warmde ook weer een beetje. Met een ferme zwaai tilde Sint Jan- Hein voor zich op het zadel. Een zacht bevelen daar stoof het er vandoor langs de goten en over de daken, tot de schimmel stilhield voor een helderver- licht raam. Net op tijd waren ze om een zwaargebouwd man een ferme teug van zijn bier te zien nemen en te horen uit barsten in veel gesputter en boze woor den. „Gozewina! Nu heb je het wéér ge daan! Alweer een spin in mijn bier!" En voor de verschrikte ogen van Jan- Hein kreeg de kleine Gozewina een pak rammel, dat zelfs de schimmel ervan verbleekte. „Zie je?" zei de Sint. „Gozewina doet alleen maar zulke dingen, omdat ze geen speelgoed heeft en omdat ze zich ver veelt." „Maar krijgt ze dan niets van u?" vroeg Jan-Hein. „Heeft zij geen verlang lijst gemaakt?" „Jaw.el," zei de Sint, „maar zij heeft maar één wens. Een bromtol met muziek en ingebouwde verlichting „Hé, die wou ik toevallig ook," riep Jan-Hein. „Je kunt hem krijgen", zei de Sint, „maar dan kan een ander kind 'm niet krijgen. Gozewina bijvoorbeeld niet." „Haalt u dat dan maar van mijn lijstje af," zei Jan-Hein guL „Gozewina mag mijn bromtol hebben. Dat is trouwens veel beter voor de spinnen ook. En voor haar vader natuurlijk." „Heel goed," zei de Sint en hij reed verder, tot zij bij een volgend venster kwamen, waar een jongen met een smal gezicht lusteloos onder de dekens lag. „Tjonge," zei Jan-Hein, „die heeft ze ker straf, dat-ie zo vroeg in bed ligt; is-ie ondeugend geweest, Sinterklaas?" Bedroefd schudde de Sint het hoofd. „Nee, nee, Jan-Hein, die jongen z'n ouders zouden blij zijn, als-ie eens on deugend was en met een blauw oog of een scheur in zijn broek naar huis kwam. Die jongen is ziek en ligt al heel lang op bed. Als hij een radiootje had, al was het ook zo'n kleintje, dan was hij niet meer zo alleen. Maar ja, die staat nu eenmaal al op jouw verlanglijstje.." „O, maar die radio kan er best af, die heb ik niet echt nodig," zei Jan-Hein gauw, en zijn hart werd helemaal warm bij de gedachte, hoe blij die jongen met oen radiootje zou zijn. „Waar gaan we nu heen Sinterklaas?" Sint zweeg geheimzinnig en Jan-Hein werd niet veel wijzer, toen ze voor het zoveelste venster stonden. Want er brandde geen licht en de kamer was don ker. „Niemand thuis?" vroeg Jan-Hein. „O, jawel," zei Sint Nicolaas rustig. „Allemaal al naar bed?" vroeg Jan- Hein. „Nee, nee, ze zitten om de tafel. Vier kinderen zitten daar iedere avond weer im het donker om de tafel". Jan Hein dacht, dat hij het begreep en zijn medelijden was groot. „Zijn die mensen zo arm, dat ze geen licht kunnen branden?" „Nee, zo arm zijn ze niet", zei de Sint. „Maar die mensen zijn toch niet rijk ge noeg om voor die kinderen een spel te ko pen, dat zie samen kunnen spelen. En daarom zitten ze maar rond de tafel. En omdat ze toch niets te doen hebben laten ze het licht maar uit." Vliegensvlug dacht Jan-Hein na, wat hij allemala had gevraagd, en hij was echt gelukkig, toen hij zich herinnerde, dat er een halmaspel op zijn lijstje stond. „Dat halmaspel van mij mogen ze wel hebben," riep hij opgewonden. „Dan hoe ven ze nooit meer in het donker te zitten" De maan scheen door de bomen en deed de ogen van Sint zacht glanzen. Hoe meer huizen hij met Jan-Hein bezocht, hoe meer plezier die er in kreeg om weg te geven. En er kwam een moment, dat er van zijn lijst van een meter, plus het vervolg, niets meier was overgebleven dan een kleurdoos en een toverdoos. „Maar er is nog meer, ik heb nog niet alles weggegeven," riep Jan-Hein. Doch de goede Sint legde hem uit, dat hij ge rust ook wat voor zichzelf mocht houden, want een Sinterklaasfeest zonder cadeau tjes was even dwaas als een Sinterklaas feest met veel te veel cadeautjes. Spoorslags reed de Sint terug om Jan- Hein weer in het zolderkamertje af te leveren, en daarna haastte de goedhei ligman zich naar zijn hoofdkwartier, waar de Hoge Piet groen zag van ellende. Torenhoog was de stapel geschenken al geworden. En de bovenkant wiebelde en wankeld een sidderde, alsof hij ieder ogenblik in elkaar kon storten. „Vlug goede baassie vlug riepen alle Pie ten en Sint Nicolaas plofte neer op zijn stoel en begon razendsnel een nieuw ge dicht voor Jan-Hein te schrijven: „Sinterklaas hoort met plezier Jij hebt veel voor anderen over; Daarom geeft de Sint je hier Weer hield hij even op, maar de Hoge Piet, die over zijn schouder had mee gelezen, riep haastig: „Een mooi doosje voor de tover." Maar hij heeft een kleurdoos ge vraagd," protesteerde Sint nog. „En een toverdoos," zei Hoge Piet, die het eerste pakje al opving, dat van de stapel viel. „Het is nu een zaak van seconden, goe de baassie." Zuchtend schreef de Sint het op. Het was niet het beste gedicht, dat hij ooit had gemaakt, maar het was wel één van de gedichtjes, die hij met het meeste plezier had geschreven. De stapel was gered en de eerste Piet riep opnieuw: „Een bromtol met muziek en ingebouwde verlichting voor Gozewina De Hoge Piet knipoogde naar Sint Nicolaas en de Sint knipoogde terug. Hij had weer moed voor de volgende ze venduizend en drie gedichtjes (Van onze correspondent) NIJMEGEN De Arnhemse officier van Justitie heeft opdracht gegeven procesverbaal op te maken tegen de re dactie van het Nijmeegse universiteits blad, het „Nut". Dit naar aanleiding van een verhaal in het vorige nummer van het blad dat ernstig pornografisch en sa distisch zou zijn. Enige dagen geleden hebben curatoren en senaat van de universiteit alle banden met het blad verbroken. Aan het univer sitaire fonds werd gevraagd onmiddellijk de subsidie in te trekken, waardoor uit gave van het blad onmogelijk wordt ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13