Positie burgemeester later aan de orde Overplanting van lever li 1! Amsterdamse universiteit krijgt meer ruimte -■ a. snul ré n 5 en Overval op kasloper Toespraak geen tegenwicht voor petitionnement li li II fl 21II Huis nu van Lou café uit llll Herziening Grond- en Kieswet Staatscommissie gevraagd om vier interim-adviezen Amsterdam krijgt perscentrum Minister-president De Jong: „T egemoetkoming aan vraag naar openheid" i i 1 i PARTIJBESTUUR NIEUW RECHTS Somber weer J II •us If is» m m DINSDAG 3 DECEMBER 1968 2 Vervolg van pagina l (Vervolg van pagina 1) IS kaas uit het vuistje de o van o, kom er eens kijken wat ik in mijn vuistje heb Kiesrecht Lijstverbinding Op één dag? Protest van filmmuseum ;L,f: ii» mi tilt llll 1 IliB H U IIH IS IS Haarlem BIOSCOPEN 14 i- V elsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk ïS Bi i s Sï eS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal de staatscommissie voor de Grond- en de Kieswet vragen zijn eindrapport nog vóór 1 januari 1970 uit te brengen. Bovendien wil de regering voor 1 juni volgend jaar een interimrapport van de staatscommissie met adviezen over de herziening van de grond rechten, regeling van het Krooninkomen, over de financiële vergoedingen voor parlementsleden en over de procedure bij grondwetswijzigingen. VtrtAAAAWWVWWWWWWVVWWVWWVVWVWVVW' Bij het bericht van de levertransplan tatie in Arnhem tekent onze medische medewerker, dr. J. Kater het volgende aan: Een transplantatie van de lever wordt als een der moeilijkste opgaven van alle transplantaties beschouwd. In de eerste plaats moet er voor gezorgd worden dat in de lever van de donor alle functies van dit orgaan intact blijven en dat zijn er vele, meer dan van enige andere klier van het lichaam. Vandaar dat de conservering van de donor-lever zodanig moet geschieden dat er geen stoornis kan optreden in de levercellen. De lever heeft tot taak gal te produceren, alle giftige stofwisselingsprodukten onwerk zaam te maken en een aantal belangrij ke voedingsstoffen op te stapelen, waar bij ook ijzer en vitaminen behoren. De ze grootste klier van het lichaam is ook uiterst belangrijk voor de vorming van allerlei anti-stoffen en immuun-stoffen, welke juist bij transplantaties zulk een centrale plaats innemen. Dit zijn nog lang niet alle taken die de lever te vervullen heeft. Eén zeer belang rijke moet hier nog worden vermeld: in de lever worden stoffen gevormd of om gevormd welke een onmisbare schakel betekenen in het ingewikkelde proces der bloedstolling. Bij vorige leverthansplan- taties was trombose een der belangrijk ste dodelijke complicaties. Ook technisch is de operatie zeer moei lijk. In dit geval moest een lever van een kind ter beschikking komen om bij een ander kind met een aangeboren af wijking der galwegen te worden aange bracht. Hierbij kon de methode wor den toegepast welke op het jaarlijkse congres der Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst is besproken. Daarbij slaagde men er bij proefdieren in om de eigen lever niet te verwijderen, maar een extra lever in de buik te plaat sen. Dit had het voordeel dat er minder nieuwe vaat- en andere verbindingen aangebracht moeten worden. De lever heeft een grote slagader voor de aanvoer van bloed en twee aderlijke stelsels voor de afvoer, naast de galwegen. In Arnhem heeft men al vele jaren met de ze technische problemen geëxperimen teerd. Een levertransplantatie brengt meer wetenschappelijke en technische moeilijkheden met zich mee dan enige andere transplantatie. Hiervan heb ik slechts enkele even aangestipt. Vandaar dat het welslagen van deze tweede po ging nog moet worden afgewacht. ADVERTENTIE Burgemeesters met pensioen. Aan de heer F. D. Sprenger is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemees ter van Nigtevecht en aan de heer Th. H. Reinders als burgemeester van Dru- ten. Beiden gaan met pensioen. Record Het aantal nieuw ingeschre ven studenten aan de technische hoge school in Delft betekent een record: ruim 1600. Vorig jaar was dit aantal 1263. Het sterkst stegen de inschrijvin- vingen voor bouwkunde, werktuig bouwkunde, elektrotechnisch en natuur kunde. Voor mijnbouw was het aantal kleiner dan vorig jaar. Ook wil de regering vóór 1 juni vol gend jaar nog een tussenadvies over de problematiek van de evenredige verte genwoordiging. Dat schrijft minister Beernink van Binnenlandse Zaken in een brief aan de Tweede Kamer. Hij her haalt daarin zijn opvatting dat een vol ledige herziening van de Grondwet vóór de verkiezingen van 1971 niet meer mo gelijk zal zijn. Voorbereidingen voor zo'n volledige herziening kunnen intussen wel worden getroffen. Vandaar zijn vragen aan de staatscommissie om het eindrap port vóór 1970 uit te brengen. Uit de brief van de minister blijkt, dat hij twee onderwerpen die tot dusver voor partiële grondwetswijziging in aan merking kwamen, heeft laten vervallen. Die onderwerpen zijn: De positie van de burgemeester en het herschrijven van de Grondwet. Pas bij een volledige Grond wetswijziging zullen die twee punten aan de orde kunnen komen. Het rapport van de Staatscommissie over de klassieke grondrechten is bijna klaar, schrijft minister Beernink. Maar aan de bestudering van de sociale grond rechten is de commissie nog niet begon nen. Het wachten is onder meer op een advies van de Sociaal-Economische Raad. Gedeeltelijke herziening van de Grond wet zou dus alleen betrekking kunnen hebben op de klassieke grondrechten. Daarbij denkt de regering ook aan her ziening van de grondrechtelijke voorschrif ten inzake de financiële verhouding tus sen het rijk en- de kerkgenootschappen. Bij de kwestie van de evenredige ver tegenwoordiging, die thans in de Grond wet is vastgelegd, wil de regering ook betrekken de verlaging van de kiesge rechtigde leeftijd en het kiesrecht voor Nederlanders in het buitenland. Minister Beernink wil graag op korte termijn overleg plegen met de commissie die de Tweede Kamer heeft ingesteld voor de herziening van de Grondwet. Dat overleg zou moeten gaan over het reeds verschenen eerste tussenrapport van de staatscommissie. Aan dit overleg zouden ook de beide voorzitters van de staats commissie, mr. J. Cals en mr. A. M. Donner, moeten deelnemen. Ter voorbereiding van dit overleg heeft minister Beernink zijn voorlopig oordeel over de voorstellen van de staatscommissie gegeven. Daaruit blijkt dat hij het eens is met de voor gestelde afschaffing van de opkomst plicht en met de verlaging van de drempel voor voorkeursstemmen. Deze verlaging betekent dat een kandidaat minder voorkeurstemmen nodig heeft om alsnog gekozen te worden. De regering acht het nut van het voor stel om het aantal handtekeningen voor indiening van kandidatenlijsten te ver groten, twijfelachtig. Het nut (minder nieuwe lijsten) weegt haars inziens niet op tegen het nadeel (werkvermeerdering voor politieke partijen en gemeentelijke administraties). Over het voorstel tot opheffing van het verbod van lijstverbinding binnen dezelfde kieskring heeft de regering geen uitge sproken oordeel. Als stimulans tot samen werking wil de regering dit voorstel posi tief waarderen. Men moet echter zien te voorkomen dat zeer kleine groeperin gen hun lijsten verbinden op uitsluitend electorale gronden. De eis dat partijen met verbonden lijsten ook een gemeen schappelijk verkiezingsprogramma over leggen kan volgens de regering niet worden gesteld. De staatscommissie had deze mogelijkheid geopperd om lijstver binding op uitsluitend electorale overwe gingen te voorkomen. Behalve de voorstellen van de staats commissie wil de regering met de kamer commissie ook nog spreken over de mo gelijkheid om de periodieke Kamerverkie zingen te vervroegen en de verkiezingen voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraden voortaan op één dag te houden. Vervroeging van de Kamer verkiezingen zou het voordeel hebben dat een nieuw kabinet zijn eigen stempel beter zou kunnen zetten op de begroting van het eerst komende dienstjaar. Over beide suggesties (de vervroeging van de verkiezingen en het laten samenvallen van alle verkiezingen) is aan de Kies raad advies voorgelegd. Gesprekken met de Tweede Kamer commissie over andere wijzigingen van het kiesstelsel vindt de regering niet ver standig zolang de staatscommissie zich daarover nog niet heeft uitgesproken. PURMEREND. Maandagavond rond 7 uur is op een polderweg tussen Purmer- end en Edam een 53-jarige kasloper be roofd van 17.000 en ernstig gewond in zijn gezicht. De kasloper kreeg toen hij een busje op de polderweg passeerde een onbedui dende aanrijding. Hij stopte. Plotseling kreeg hij een harde klap op zijn hoofd. De andere automobilist nam zijn kans waar, nam de 17 mille uit de auto van de kasloper en ging er in zijn eigen auto vandoor. Even later reed hij in een sloot. Bij een klopjacht werden de auto en het geld gevonden. Later arresteerde de poli tie een man in natte kleren. Deze ver klaarde in de duisternis in het water te zijn gelopen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. In het Vondelpark paviljoen in Amsterdam komt een pers centrum zoals Nieuwspoort in Den Haag. Burgemeester en Wethouders van de hoofdstad hebben hiertoe vorige week be slist na een verzoek van de Nederlandse Vereniging van Journalisten en de vere niging De Amsterdamse Pers. De NVJ zal haar kantoren in het centrum vesti gen. De stichting Het Nederlands Filmmu seum, die ook een oogje op het gebouw had, heeft inmiddels via een adres aan de gemeenteraad geprotesteerd tegen de beslissing van B. en W. Dit is er de oorzaak van dat de nog niet geheel uitgewerkte plannen voor het perscentrum in de openbaarheid zijn ge komen. Het perscentrum zal in 1970 ge opend worden. In dat jaar viert de door Abraham Kuyper opgerichte- vereniging De Amsterdamse Pers haar zeventigja rig bestaan. Het filmmuseum vraagt de gemeenteraad in het adres te bewerkstel ligen dat zij alsnog de beschikking krijgt over het paviljoen of dat haar gelijkwaar dige ruimte wordt geboden. DEN HAAG. Minister-president De Jong is van oordeel dat zijn vrijdag ge houden toespraak voor radio en televisie over de extra defensie-inspanning niet als een „eenzijdig tussenbeide komen" kan worden gekwalificeerd- Hij antwoordt dit op vragen van de Tweede-Kamerleden Van der Spek en Wiebenga (beiden P.S.P.j en baseert dit oordeel op het feit dat de regeringsvoorstellen zowel in de Tweede Kamer als in de Eerste Kamer zijn besproken. Premier De Jong meent dat met zijn toespraak wordt tegemoetgekomen aan de algemene vraag om openheid. De vraag of het besluit tot het houden van de toe- m»«*3 ImsimC tmmt *m mt *■**-- 1 AMSTERDAM. Nadat het college van curatoren van de Amsterdamse uni versiteit kortgeleden het principebesluit nam geen bovengrens te willen stellen aan het toekomstige aantal studenten, en uitbreidingsplannen af te stemmen op de universitaire bebouwing van Uilenburg en een deel van zuidelijk Flevoland, heeft het college thans beslissingen genomen over het gebruik van binnen afzienbare ADVERTENTIE De matras waarop li wérkelijk uitrustl Van DRAKA. tijd ter beschikking komende gebouwen, die de universiteit enige leniging zullen verschaffen in de ruimtelijke nood. Zo zal de sub-faculteit der psychologie in 1971 worden gevestigd in een nieuw pand aan het Weesperplein (1600 studen ten), de economische faculteit krijgt rond 1971 ruimte in een nieuw gebouw aan de Jodenbreestraat (3000 studenten). Er wordt ook de mensa, ter vervanging van die in de Damstraat gevestigd, en het instituut voor de filosofie. Het Allard Piersonmuseum wordt ge vestigd in het voormalige Nederlandse Bankcomplex aan de Oude Turfmarkt. Ook komen hier het Instituut voor Zuid- aziatische archeologie en het Instituut voor de Perswetenschappen. Wat de beta-wetenschappen betreft, de bouw op het Roeterseiland vordert snel, zodat de grote en de kleine collegezalen, behorend bij de eerste fase van de hoog bouw, in het voorjaar 1969 ter beschik king zullen komen. „Het witte huis" in Muiderberg, waar hou met zijn „engelen" heeft gewoond, is na zijn dood veranderd in een café-restaurant. DEN HAAG. Het bestuur van de onlangs opgerichte politieke partij Nieuw Rechts is thans als volgt samengesteld: voorzitter M. Lewin uit Amsterdam, vice voorzitter P. H. Verseveldt, Den Haag, penningmeester R. Hannemann, Eygels hoven, tweede penningmeester A. Noor lander, Breda, leden: S. Wierda, Utrecht, C. R. J. Moens, Leiden en J. Roodzant, Dirksiland. Aldus het secretariaat van de nieuwe partij. v wC V/ x Cinema Palace, 14 en 20 u.: „Hawaii", Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De terug keer van Ringo", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Buigen of barsten", 14 Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Wild in the streets" 18 3 Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Brugge- hoofd Beach Red", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Vulkaan der helse driften", 18 j. Studio, dinsdag, 14, 19 en 21.15 u.: „Op de drempel van het leven", 18 j. Woens dag 14, 19 en 21.15 u.: „Het gezicht", 18 j. TENTOONSTELLIN GEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haar'emse school van de 17de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag, van 10 tot 16 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 16 u. Vleeshal (Grote Markt): Tot en met 5 januari: Wandtapijten van de Poolse weefster Magdalena Abakonowicz. Dage lijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondag van 13 tot 17 u. Galerie-t (Bakenessergracht 67): Expo sitie „Groupe Automat" uit Parijs. „Licht en beweging" met Bertholto, Gamarra, Guidot, Lanati, Lea Dublin, Marcos. Tal- lon. Dagelijks geopend van 11 tot 17 u. Zondag 14 tot 18 u. Tot en met 22 decem ber- Galerie Zijlstraat, Schilderijen van Ag nes van der Brandeler en klein-plastie- ken van Karei Gomes. Dagelijks van 12- 17 uur; maandag-, woensdag- en vrijdag avond 20-21.30 u. en zondags van 14.30- 17 uur. Tot en met 21 december. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 16 u. Zaterdag 9 tot 12 uur. Raadhuis Bloemendaal: Kunstmarkt, dagelijks van 14 tot 17 u. Tot en met 8 de cember. DIVERSEN Raadhuis Halfweg, dinsdag 19.30 u.: Raadsvergadering Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Treslong (Hillegom): Diner Dansant, dagelijks. Hotel Esplanada (Zandvoort): Dans en amusementsmuziek. Het Cosmos Trio, dagelijks. Cabaret Dancing Caramella (Zand voort), dagelijks 20 tot 02.00 u.: Dansen met The 5 Atomics. DINSDAG 3 DECEMBER City Theater, 20 u.: „De wreedste aller amazones". WOENSDAG 4 DECEMBER City Theater, 20 u.: „De wreedste aller amazones". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14-17 u.: Tentoonstelling tekeningen en grafiek van zeven kunstenaars. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag)9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE GESCHENKEN KUNSTNIJVERHEIÜSHUIS Grote Houtstraat 163 Tel. 12393 Gen. Cronjéstraat 143 - Tel. 51393 APARTE BIJOUX DINSDAG 3 DECEMBER Kennemer Theater. 19.15 en 21.15 u.: „De Apenplaneet". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Verbo den jungle-driften". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie van Lense Elzinga; geopend van 9-18 u. Stadskantoor, Pres. Kennedyplein. Ex positie van een collectie „American Pop art"; geopend van 8.30-12.30 en 13.30-17.30 uur. Kennemer Oudheidkamer, huize Schey- beeck", Velserweg 2. Geopend^van 19.30- 21.30 u.; voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk. Tel. 02510 -2 51 20. WOENSDAG 4 DECEMBER Kennemer Theater. 19.15 en 21.15 u.: „De Apenplaneet". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Verbo den jungle-driften". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie van Lense Elzinga; geopend van 9-18 u. Stadskantoor, Pres. Kennedyplein. Ex positie van een collectie „American Pop art"; geopend van 8.30-12.30 en 13.30-17.30 uur. DINSDAG 3 DECEMBER Marquette Theater, 20 u.: „The bridge over the river Kwai". spraak is genomen op grond van de over weging, dat de 225 miljoen extra voor Defensie kennelijk in de bevolking niet de steun ontvangt die de meerderheid van de Tweede Kamer eraan heeft gege ven, beantwoordt de premier ontkennend. Hij zegt dat de algemene strekking van zijn uiteenzetting duidelijk heeft gemaakt dat hij het in gang zijnde petitionnement niet in het bijzonder op het oog heeft ge had. Hiermee beantwoordt hij de vraag of de toespraak een tegenwicht moest vormen tegen het in gang zijnde peti tionnement, dat zich nu speciaal tot de Eerste Kamer richt met het verzoek de verhoging alsnog te verwerpen. Op de vraag, of de regering bereid is aan een woordvoerder van het actiecomi té zendtijd ter beschikking te stellen, ant woordt premier De Jong „dat hem tot dusver niet is gebleken dat binnen de grenzen van het huidige omroepbestel on voldoende ruimte zou zijn gevonden om de regering van repliek te dienen" Hij ontkent dat artikel 12 van het Televisie- besluit-1956 uitsluitend is bedoeld voor noodgevallen. Het biedt bewindslieden te allen tijde de mogelijkheid om zendtijd te verkrijgen, verklaart hij. ADVERTENTIE Svenska Restaurangen Dubbel Lamscotelet a la Meier Lamsbout la Foresta Dagelijks Verse Zeeuwse Oesters In ons café Plate service. KENNEMERPLEIN 5 TELEFOON 16840 HAARLEM Eigen parkeerterrein. Het KNMI deelt mee: Een hogedrukgebied handhaaft zich bo ven Oost-Europa terwijl een depressie op de oceaan ten zuidoosten van Groenland maai- wéinig van plaats" verandert. Tussen beide druksystemen stroomt over de Brit se eilanden zachte lucht in noordelijke richting. Op het vasteland blijft het kwik in het algemeen boven nul. In Duitsland en Polen komt gedurende de nacht plaat selijk lichte vorst voor. In het komende etmaal blijft het weer in ons land onder invloed van het hogedrukgebied boven Oost-Europa Samenhangend hiermede, stroomt iets koudere lucht uit Duitsland binnen. In deze lucht komt veel bewol king voor. VOORUITZICHTEN Overwegend droog met in de nacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Voor donderdag Zon: minder dan 40 percent; Minimum-temperatuur: 0 tot 5 graden onder normaal; Maximum-temperatuur: 2 tot 7 graden onder normaal; Kans op een droge periode van min stens 12 uur 90 percent; Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent- WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum «0 J temperaturen V 3 binnen—en buitenland Amstei dam geh. Dew. O 2 1 0 De Bilt geh. bew. ozo 2 1 0 Deelen geh. bew. o 2 1 0 Leide motregen ozo 3 0 0.1 Eindhoven geh. oew. O 3 2 0 Den Helder geh. bew. ozo 4 1 0 1 wente mist ozo 3 1 0 Vlissingen geh bew. ono 3 1 0 Z.-Limburg mist o 7 2 0 Rotterdam geh. bew. ono 4 1 0 Athene geh. bew. z 9 7 0 A berdeen niet ontvangen Barcelona mist nw 17 10 0 Belgrado geh. bew o 3 2 0 Berlijn geh. bew. O 1 -0 0 Bordeaux mist w.st. 15 4 0 Brussel mist vera. 10 -0 0 Frankfort geh. bew o 3 1 0 Genève geh. bew. zo 3 1 0 Grenoble geh. bew. o 7 -0 0 Helsinki zw. bew nw -0 -1 0 Innsoruck geb. bew wzw 4 -4 0 Kooenhagen geh. bew vera. 4 2 0 mssabon zw. bew nw 17 11 0 Locarno geh. bew w.st. 10 3 0 L,onden mist w st. 10 1 0 Luxemburg ij zei ozo 0 -1 0 Madrid mist w.st. 10 5 0 Malaga onbew nw 18 11 0 Mallorca zw. bew w.st. 17 12 0 Münehen geh bew TO -2 -2 0 Mice zw. bew. nnw 17 8 0 Oslo licht bew no -5 -8 0 Parijs geh. bew. o 6 -1 0 Rome zw. bew. ono 16 5 0 Stockholm zw. bew w -2 -5 0 Wenen zw. bew. zzo 2 0 0 Zürich geh. bew. w.st. -0 -0 0 WOENSDAG 4 DECEMBER Zon op 8.30 uur; onder 16.31 uur. Maan op 15.37 uur; onder 8.26 uur. MAANSTANDEN Volle maan 5 december Ü.OÏ uur. Laatste kwartier 13 lecember 1.49 uur. Nieuwe maan 19 december 19 10 uur. Eerste Kwartier 26 december 15.14 uur. HOOG EN LAAG WA IER IN IJMIJIDEN DINSDAG 3 OËoFMBEH Hoog water 2.34 uu> en 14. u uur. Laag water 10.41 uur en 22 50 uur WOENSDAG 4 DECEMBER Hoog water 3 10 uur en 15.23 uur. Laag water 11.14 uur en 23.31 uur. Het hoog en laag waier te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden,

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2