VAN DAG TOT DAG <sr President Nasser van Egypte duldt geen nieuwe onlusten II Moeizaam overleg in Italië Dayans annexatieplan schokt Israel St. Nicolaas E commentaar op actuele zaken De Bondsrepubliek en Griekenland Israëlische agent aanstichter van rellen Vijand probeert eenheid te verbreken John Kennis Bezwaar van Krupp tegen biografie VN willen doodstraf afschaffen Vijftien politici bij besprekingen Studenten-onrust in Spanje, Italië en West-Duitsland Levenslang geëist tegen voormalige nazi-rechter VERWARMING Overmorgen is het tetegramrasn 2 DINSDAG 3 DECEMBER 1968 3 ►GESTOOFDE GEPANEERDE WIJTINGROLLETJES Smoking-, rokkostuums, enz. Bontwerken K rijgsgevangene Samenleven Verrassing Onafhankelijkheid il'; Bij alle opwinding over de 225 miljoen extra, die onze regering zo gemakkelijk heeft losgepeuterd ter verhoging van onze bijdrage aan de NAVO-defensie, is weinig aandacht besteed aan het feit dat ook el ders in West-Europa de nieuwe NAVO- paraatheid gevolgen heeft gehad. Wat West-Duitsland betreft, de „Bun- deswehr" zal tussen 1969 en 1972 niet minder dan 2l/a miljard mark extra krij gen. Dat is nog eens wat anders dan 225 miljoen! Bij dit enorme bedrag vallen veel argumenten weg, die onze premier De Jong via de televisie gemeend heeft te moeten gebruiken. Toch zouden de argumenten van de Westduitse regering ongeveer dezelfde moeten zijn als de Ne derlandse, de Belgische en die van alle andere NAVO-partners in Europa, althans wanneer die argumenten een reële grond niet missen. Kan men echter in West-Duitsland vol houden, dat de verhoging van een defen- sieuitgave over drie jaar met 2i/t miljard mark de Sovjetrussische regering geens zins zal verontrusten? En dat een derge lijke rigoureuze versterking van het Duit se militaire apparaat slechts een „ge baar" is, dat bedoeld moet zijn om ver dere ontspanning tussen Oost en West te bevorderen? Natuurlijk heeft de Westduitse Bonds republiek sedert de wapenstilstand van 1945 het politieke spel altijd zeer duide lijk gespeeld in de richting van een zo sterk mogelijke herbewapening. De inval van de Russen in Tsjechoslowakije heeft iedere huiver in West-Europa voor het ontstaan van een opnieuw tot de tanden gewapend Duitsland blijkbaar wegge vaagd. Maar men moet zich toch afvragen of de huiver, die in Oost-Europa na de oorlog is blijven voortleven ten opzichte van Duitsland, door deze ontwikkeling niet zodanig zal worden aangewakkerd dat Moskou de handen vrij zal krijgen om zijn politieke wil nog zwaarder op te leggen aan de omringende landen. Het verloren gaan van een groot deel der Tsjechische liberalisatie is nu al dui delijk te constateren, waarbij de grote moeilijkheid van de Tsjechische voor mannen der vrijheid gelegen is in het onontkoombare Russische argument dat Duitsland streeft naar een hernieuwing van zijn hegemonie in Midden-Europa. JVUWWWWW\.WWVWWWWWWWVUWWVWVW, Erkabinet heeft zich nog niet willen uitspreken over de vraag of de Kieswet moet worden veranderd op een zodanige wijze, dat politieke concentraties en stembusakkoorden gemakkelijker tot stand komen. Dat is begrijpelijk, aange zien de toestand in de partijvorming en -hervorming op het ogenblik zo beweeg lijk is, dat de labiliteit van het gehele p tijpatroon ongunstige invloeden zou kunnen uitoefenen op wat er tenslotte aan Kieswetwijzigingen uit de bus komt. Het is wel zeker dat het tegenwoordige stelsel van de evenredige vertegenwoordi ging in hoofdzaak zal worden gehand haafd. Wel zal waarschijnlijk de opkomst plicht vervallen. Naar het zich laat aan zien stellen de meeste partijen prijs op het vervallen van die dwang. Men meent dat de stembusuitslagen een realistischer beeld van de belangstelling der kiezers zullen opleveren, indien alleen degenen komen opdagen die werkelijk met hun stem willen „meeregeren". Het is echter de vraag of die redenering wel opgaat. Natuurlijk is dwang princi pieel verwerpelijk, maar de grote moei lijkheid is dat niet alle kiesgerechtigde Nederlanders hun hart en ziel aan een partij hebben verpand. De meerderheid is zelfs partijloos. Als door een vermin dering van het aantal kleine partijen de keuze voor de weifelaars kleiner wordt, verdwijnt misschien, de activiteit om te gaan stemmen een activiteit die eerst werd afgedwongen. Er is dus een kans dat in tijden van politieke verwarring, als de bestaande partijen de wensen van de meerderheid in het land weinig aanspreken, juist die partij met de grootste winst gaat strijken die erin slaagt haar aanhangers met kleurrijke beloften te paaien. De verkie zingsstrijd wordt daardoor misschien wel verlevendigd, maar het gevaar duikt op dat men in sommige partijbesturen gaat zoeken naar de grootste gemene deler van verlokkingen, die een groep gemak kelijk te beïnvloeden oppervlakkigen tij delijk zou kunnen verleiden om hun stem weg te schenken. De demagogie, die in onze tijd de beschikking heeft over de geraffineerde middelen van „public rela tion" en „promotion", zou wel eens in de plaats kunnen komen van het traditionele realisme, dat de meeste Nederlandse par tijen kenmerkt. Daartegenover lijkt dan ook een goede scholing van de kiezer in politieke zaken noodzakelijk, opdat het onderscheidings vermogen wordt ontwikkeld tot het ni veau waarop men de verkiezingsprogram ma's op hun werkelijke waarde kan schatten en opdat geen extremistische stromingen in fraaie vermommingen zich omhoogwerken, terwijl vele niet-geïnte- resseerden rustig thuisblijven. Iedere Duitse mark die aan bewapening wordt besteed, versterkt de greep van de Russen op de Oosteuropese landen. De sterke uitbouw van de Bundeswehr kan niet zonder gevolgen blijven voor met name de militaire versterking in Oost- Duitsland, waar de steeds belangrijker wordende Bondsrepubliek wordt gezien als een directe bedreiging. Een tweede, zeer belangrijk gevaar voor een vertraging van de Oost-West contacten is ongetwijfeld gelegen in het feit dat in de rangen van de NAVO de tendens bestaat, het militaire apparaat steeds meer invloed te verlenen op de politieke lijn. Een extreem voorbeeld daarvan heeft men in Griekenland aan schouwd, dat als lid van de NAVO zijn vrijheid volkomen kwijtraakte doordat het met NAVO-middelen versterkte leger de macht aan zich trok. Men moet het premier De Jong als een verzuim aanre kenen dat hij in zijn televisietoespraak het Nederlandse volk op dit punt niet openhartig heeft bekend, dat deze gang van zaken ook zijn instemming niet had. Hij heeft, integendeel, de NAVO slechts geprezen als het instrument waardoor de volken zouden moeten worden beveiligd tegen de „kille nacht van de dictatuur zonder te getuigen van de klacht aller rechtgeaarde democraten dat de NAVO het Griekse volk niet heeft willen en kun nen redden van die „kille nacht", doch zelfs de middelen heeft verschaft, waar mee de ijzeren boeien voor de Grieken worden gesmeed. De illusie van veiligheid, waarover de premier sprak, zou na, zijn toespraak min der duidelijk zijn blijven voortbestaan, als hij enkele realistische woorden had gewijd aan West-Duitsland en Grieken land. Zijn opportunistisch zwijgen heeft daarom zovelen teleurgesteld, omdat men van hem als premier van een democra tisch geregeerd land beter had mogen ver wachten. >MMMVUWVVIMMMMMVW(VWUVVWVWWVIMWVt/VWVUV Wrijf 800 gram wijtingfilets zuinig met zout in. Rol ze met de velkant naar buiten op en schik ze in een beboterde vuurvaste schotel. Giet er wat water of visbouillon bij en leg er enkele klontjes boter tussen. Bestrooi de rollen met paneermeel en stoof ze vervolgens gaar. Geef er aardappelpuree,*^ 23 spercieboontjes of doperwtjes bij Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20 Den Haag. CAIRO (Reuter en AFP) Presi dent Nasser heeft gisteravond op een spoedbijeenkomst van het Nationale Congres van de Arabische Socialis tische Unie (ASU), de enige politieke partij die in Egypte is toegestaan, ver klaard dat meer studentenonlusten zoals in Alexandrië en Mansoera zijn voorgekomen, niet geduld kunnen worden. Hij gaf „buitenstaanders" de schuld van de ongeregeldheden, die vorige week leidden tot de sluiting van universiteiten en scholen. Een van de aanstichters in Alexandrië was „een agent van Israel". Hij was gearresteerd. Bij de onlusten (In Alexandrië vielen zestien doden en tientallen gewonden en in Mansoera vier doden) was volgens de president een min derheid van de jeugd betrokken. „De vijand probeert onze eenheid te verbre ken", zei hij tot de Unie-afgevaardigden. Nasser verklaarde in zijn door de tele visie uitgezonden toespraak verder, dat verdeeldheid aan het thuisfront „het bloedvergieten in de frontlinies slechts zal vergroten". Daarom zou hij zulke din gen niet accepteren, „en ik weet dat u dat evenmin zult doen", aldus Nasser: „De vijanden van Egypte zien die studenten onlusten wel graag en hebben hun best gedaan om onze studenten te beïnvloe den". Wat vorige week gebeurde is „honderd maal minder ernstig dan wat in andere landen gebeurt, maar valt in geen enkel opzicht goed te praten", aldus Nasser. Hij was zich bewust van de huidige moei lijkheden en de spanning waarin men leefde. maar hij kon bijvoorbeeld niet begrijpen waarom men in Alexan drië een „verrader" de kans had gege ven de toestand uit te buiten. Hij vond dat de hervormingen die in maart van dit jaar hebben plaatsgevon den na eerdere onlusten in Cairo en andere steden, de studenten de verande ringen hebben bezorgd die zij wensten. De burgerlijke vrijheden zijn uitgebreid. Circa 400 van de 800 gevangengenomen leden van de illegale mohammedaanse broederschap zijn volgens Nasser de laatste maanden vrijgelaten en de pers President Nasser van Egypte naast (links) de voormalige voorzitter van de Nationale Vergadering Anwar Sadat tijdens de spoedzitting van het nationale congres van de Ara bische Socialistische Unie. Rechts van Nasser de voormalige vice- president El Shafie. ADVERTENTIE Speciaalzaken verhuur Jacquetkostuums (ook in grijs en iichtgrijsj. Voor HUWELIJK. JUBILEUM. RECEPTIE. ENZ. Stijl en snit, die u staat en zit Voor dames: verhuur edelbonf HAARLEM. Ged Oude Gracht 51 Tussen V&D en het postkantoor Tel. 023-21999 AMSTERDAM. Singel 462 Bij de Leidsestraat Tel. 020-233680 OOK EIGEN FILIALEN TE: ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT GRONINGEN EINDHOVEN ARNHEM NIJMEGEN BRUSSEL ANTWERPEN GENT LUIK COUPON gratis ETIQUETTE-boekje 12 STRAAT PLAATS Opsturen aan: .Firma John Kennis. Singel 462. Amsterdam MüNCHEN (DPA) Amdt von Boh- len und Halbach, erfgenaam van het Krupp-fortuin, heeft een rechtbank in München verzocht, het dezer dagen ver schenen boek „Twaalf generaties Krupp" van de Amerikaan William Manchester te verbieden. De eiser heeft aanstoot genomen aan een passage in het negenhonderd blad zijden tellerde werk, waarin persberich ten over door hem gegeven feesten wor den aangehaald. De Westduitse uitgever van de biografie zal zich tegen deze eis verzetten. heeft meer vrijheid gekregen, wat niet wilde zeggen „vrijheid voor de contra revolutionaire elementen om hun mening te uiten". De Egyptische minister van Justitie deelde later op het congres mee, dat de gearresteerde „Israëlische agent" een zekere El Haggag is, die vorig jaar tij dens de juni-oorlog in Israëlische krijgs gevangenschap was geraakt en vervol gens door de Israëlische geheime dienst was aangeworven. De man zou een be kentenis hebben afgelegd. NEW YORK. (AFP) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft met algemene stemmen een reso lutie goedgekeurd, waarin de lid-staten worden uitgenodigd, de mogelijkheid te bestuderen om de doodstraf af te schaf fen of althans het aantal misdrijven waarop de doodstraf is gesteld, te beper ken. De landen zouden over deze kwestie verslag moeten uitbrengen aan secreta ris-generaal Oe Thant. Voorts wordt op de lid-staten een be roep gedaan, de nodige maatregelen te treffen, opdat niemand wordt terechtge steld voordat alle middelen die de wet biedt om de uitvoering van een doodvon nis te voorkomen, zijn uitgeput. De Alge1 mene Vergadering oppert in dit verband de mogelijkheid dat er een termijn wordt gesteld, na het verstrijken waarvan een doodvonnis niet meer mag worden uitge voerd. (Van onze correspondent) ROME In het paleis waar het Ita liaanse parlement zetelt, is gisteren voor het eerst een samenkomst geweest van vertegenwoordigers van drie partijen, die trachten een nieuwe regering te vor men. Nog nooit in de geschiedenis van de Italiaanse republiek was een zo talrijk ge zelschap bijeen om te onderhandelen over het programma van een nieuw kabinet In totaal waren vijftien vooraanstaande politici bij de besprekingen betrokken, af gezien van de leden van de vijf commis sies, die tijdens de onderhandelingen be noemd werden. ADVERTENTIE CENTRALE Schouwtjeslaan 2, Haarlem. Tel. 18944 MADRID, (DPA en AFP) Na een he vige vechtpartij tussen studenten en de politie is gisteravond de medische facul teit van de universiteit van Barcelona ge sloten. De faculteit van letteren en wijs begeerte werd vorige week al gesloten. Gistermiddag was er in de medische faculteit een niet door de autoriteiten toe gestane bijeenkomst gehouden. Daarna trokken groepen studenten de straat op waar het tot een treffen met de politie kwam. Aan de universiteit van Rome is de toe stand ook verergerd. Studenten bezetten maandag het gebouw van de faculteit van wijsbegeerte en letteren. In Bonn is vernomen dat de Westduitse regering over inlichtingen beschikt dat bepaalde groepen linkse studenten pogen wapens te bemachtigen en ontplofbaar materiaal te vervaardigen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft laten we ten dat deze groepen vooral opereren in West-Berlijn, München, Saarbrucken, Darmstadt en Hamburg. (Van onze correspondent) JERUZALEM „Veilige en wederzijds overeengekomen grenzen". Dat is de geijkte term voor de territoriale correcties, die Israel zal eisen als het de Arabieren aan de conferentietafel zal ontmoeten. Maar zo ver is het nog niet. En zolang de huidige impasse voortduurt, besteedt men in Israel de tijd aan een hoogoplopende discussie over wat men nu eigen lijk wil. Over het principe is vrijwel iedereen het eens. Maar hoever de te bedingen grenswijzigingen nu eigenlijk moeten gaan om de staat .een maximum aan veiligheid te garanderen is een vraag, waarover de me ningen nog ver uiteenlopen. Het debat is allang aan de gang, naar het heeft in de afgelopen weken .en climax bereikt. Minister van De fensie Mosje Dayan verwekte sensa tie door op een massabijeenkomt in Beersjeba een pleidooi te houden voor wat hij ietwat eufemistisch „econo mische integratie" noemde, en hij doelde daarbij vooral op dat deel van het bezette gebied, dat zich uitstrekt van Hebron tot de Gaza-strook. Dayan betoogde, dat het er daarbij in het bijzonder om gaat de scheidsmu ren tussen Joden en Arabieren neer te halen: „Als wij de inwoners van Ga za en Hebron als vijanden beschouwen, dan wil dit zeggen, dat wij ons neer leggen bij hun loyaliteit jegens Egyp te en Jordanië", zei hij. „VOORLOPIG moeten wij hün het Israëlische staatsburgerschap onthou den, maar dat neemt niet weg dat wij hen als onze medeburgers dienen te beschouwen. Wij moeten leren samen te leven", aldus Dayan. Hoe Dayan zich dat proces voorstelt: ,Door te zorgen voor een talrijke jood je bevolking. Door in de omgeving van Hebron voor ons van evenveel be tekenis als voor de Arabieren een nieuwe stad te stichten. Door een ge zamenlijke verzorging na te streven van alle vitale diensten zoals electri- :iteits- en watervoorziening, en open baar vervoer. Kortom, door ons leven met het hunne samen te weven." Dayans aanbevelingen baarden groot opzien. Voor velen grenzen zij aan an nexatie. Als hun woordvoerder wierp zich op Dayans partijgenoot Pinchas Sapir, minister zonder Portefeuille en sinds kort ook secretaris van de Isra ëlische „Partij van de Arbeid". Wie of wat geeft Dayan als lid van het kabinet het recht een lans te bre ken voor een zo vergaande stap als an nexatie zolang de regering haar stand punt hierin nog niet heeft bepaald? zo vroeg Sapir zich af, en hoe kon Da yan als zionist een proces voorstaan dat de etnografische structuur van de joodse staat volledig zou veranderen? Sapir had vooral op dit laatste punt midden in de roos geschoten. Zijn be zorgdheid gold en geldt want het de bat duurt onverminderd voort het voortbestaan van de staat als joodse staat. Israel met zijn ruim 2% miljoen in woners telt vierhonderdduizend Ara bieren. Dat gold als een redelijke pro- oortie. Die vierhonderdduizend niet- joodse zielen zouden het joodse karak ter van de staat niet aantasten. Maar van een joodse overmacht zou nauwe lijks meer sprake zijn als een gebied met een bevolking van een klein mil joen Arabieren aan zijn teritorium zou worden toegevoerd. De „integra tie" waar Dayan over had gespro ken, zou in feite betekenen, dat Isra el het paard van Troje zou binnen ha len en de voorwaarden zou scheppen voor zijn eigen ondergang. Dayan heeft nog niet de degen met Sapir gekruist. Hij heeft er zich tot dusver niet toe laten verleiden de ar gumenten van zijn collega te bestrij- len en zijn standpunt te rechtvaardi gen. Waarom niet? DAYAN is stellig geen slechter zio- ïist dan Sapir. In patriotisme en toe wijding aan de vaderlandze zaak doet ie een niet voor de ander onder. Maar het zou kunnen zijn, dat zijn integra- ieprogram als een middel moet wor- len beschouwd óm de Arabieren tot redelijker gedachten te brengen en ren meer ontvankelijk te maken voor le vredesidee. De modus vivendi, die bij bepleit moet wellicht worden ge- den als een waarschuwing aan de Ara bische staatslieden, dat Israel niet be reid is werkeloos te blijven toekijken, ioe Cairo, Amman, Damascus, Bag dad en Beiroet zich op een vierde ron de voorbereiden. En hoogstwaarschijnlijk ziet Dayan ;r ook een werkzaam middel in om ,n de Arabische wereld het besef in gang te doen vinden, dat voor coëxi- itentie van joden en Arabieren geen Minister Mosje Dayan ilternatief bestaat dan een nieuwe itrijd op leven en dood gn algehele lestructie. De nieuwe koers, die Dayan heeft langegeven, is ook uit een oogpunt /an binnenlandse politiek merkwaar- lig. Zijn uitlatingen is Beersjeba ge tuigen van een volstrekte distantië- -ing van de opvattingen van de oude ;ocialistische garde, wier recente /verwinning in de bestuursorganen van deze partij hem een ergernis is. Zo )oit, dan heeft hij hier zijn politieke onafhankelijkheid willen demonstreren. Bij de hoofdbesprekingen waren, behal ve kabinets-formateur Rumor, ook be trokken de voorzitter van de Christen-De mocratische Partij Scelba, de beide vice- secretarissen en de beide fractieleiders in Kamer en Senaat. Voor de socialisten ne men aan de besprekingen deel Nenni, als voorzitter van de partij, Ferri als partij secretaris, de vice-secretaris, de vice-pre sident van de senaatsfractie en de beide vroegere secretarissen, de Martino en Ta- nassi. Voor de republikeinen waren aan wezig La Malfa, vice-secretaris van de partij en één senator. BERLIJN (DPA). De aanklager bij een rechtbank in West-Berlijn heeft levenslange gevangenisstraf geëist tegen Joachim Rehse, in de nazi-periode rechter bij de beruchte volksrechtbank. Rehse werkte in deze functie mee aan het opleggen van 230 doodstraffen in poli tieke processen. Hem zijn zeven doodvon nissen ten laste gelegd, waarvan er drie werden voltrokken. De uitspraak volgt vrijdag. Voor dezelfde zaak is Rehse in 1967 tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, tegen welk vonnis de openbare aanklager in beroep ging. ADVERTENTIE vanaf VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA N.V. I KERKSTR.25, AMSTERDAM, TEL.2327Z7 I J Schotwond- Volgens het blad „Hong- Kong Times" zou de president van Chi na, Lioe Tsjau-Tsji, in oktober zijn ge wond toen hij probeerde te vluchten naar een anti-maoïstische schuilplaat» in de provincie Szetsjwan. Zelf. Zuid-Afrika heeft plannen om zelf onderzeeërs te gaan bouwen. Dit heeft minister van Ontwikkeling en Openbare Werken Coetzee bekendge maakt. Opgeblazen. Een waterleiding-buis in de Elan-vallei in Wales die water aan voerde naar de stad Birmingham in Midden-Engeland is opgeblazen bij de grens tussen Wales en Engeland. Vork. Een 22-jarige Britse fabrieksarbei der wilde in een restaurant een trucje met een vork uithalen. Hij probeerde het eetgerei op zijn neus in evenwicht te houden maar slikte het door. De vork is operatief verwijderd. Klacht. Zuid-Vietnam heeft bij de Inter nationale Controlecommissie een offi ciële klacht ingediend, dat Noord-Viet- nam weigert een aanbod te aanvaarden om veertig Noord Vietnamese krijgsge vangenen te laten terugkeren. Samenzwering. De veiligheidstroepen van Guyana hebben ongeveer twintig men sen ondervraagd na de bekendmaking door premier Forbes Burnham dat er een ,,Castro"-samenzwering zou be staan om de regeringen van Latijns- Amerika ten val te brengen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3