Publiek haalt meer van bank dan in de voorgaande jaren Haarlemse bankdirecteur manipuleerde in drie functies met geld Wethouder E. Gerritse opende bejaardensoos Wijk aan Zee HOMMAGE AAN R. BRANDSMA Aanleg van wegen vertraagd Gehavende „Ashington" naar Amsterdam „Suzanna" was in IJmuiden C. J. Prins bij Hoogovens gehuldigd Duitise coaster „Hagenah" gezonken Schuld aan klant omgewerkt tot vordering Voor Sinterklaasaankopen en in verband met de BTW Geen N.S.-agenda of kalender Dank voor samenwerking Gewonde VL 142 „Voorwaarts" naar IJmuiden Pop-art-expositie ook 's avonds DINSDAG 3 DECEMBER 1968 7 v Vervolg van pagina l Koningin Juliana en koning Boudewijn hij opening kanaal Vervolg van pagina l Veel textiel Onder de 25,- Vervolg van pagina l A msterdam-Purmerend Hoogovens Noord-Zuid Vanmorgen is het Britse vrachtschip Ashington, dat vorige week vrijdag op de Noordzee, dertig kilometer ten noordoosten van Texel zwaar be schadigd werd door een aanvaring met de Griekse vrachtvaarder Tyhi, gesleept door de zeesleepboot Hol land van Doeksen met assistentie van de Bison en Dolfijn van Van de Taks Bergingsbedrijf, in IJmuiden aangekomen. Via de IJmuidense middensluis is de gehavende Brit naar de Amsterdamse Droogdok Maatschappij gesleept. De complete bemanning 15 van de 26 op varenden waren aanvankelijk door de Nederlandse kustvaarder Vesta naar IJmuiden gebracht is weer aan boord. De „Ashington" in IJmuiden, op weg naar de A.D.M. in Amsterdam. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Toen vanmorgen de KNZHRM-reddingboot „Johanna Louisa" met drie geredden van de gezonken „Hage- nah" op haar basis in IJmuiden terug keerde vond zij haar plaats aan de steiger bij het Vissersmonument aan de kop van de Vissershaven bezet door haar gloed nieuwe zusje „Suzanna". De „Suzanna" is, zoals bekend, bestemd voor het KNZHRM-station Den Helder, waar zij zaterdag 14 december om half elf 's morgens in dienst zal worden ge steld. De nieuwste reddingboot van de KNZHRM koos vanmorgen om halfnegen van uit IJmuiden zee voor een proeftocht op de Noordzee. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Maandag jubileerde bij Hoogovens de heer C. J. Prins uit Vel gen-Zuid. Veertig jaar geleden kwam hij in dienst bij de elektronische afdeling. Hij is daar gebleven, maar. zoals hij zelf na na zijn huldiging zei: ,,Ik heb geen spijt van deze 40 jaar, die voor mij niet zijn verlopen in een sfeer van sleur en vast- geroestheid". De heer Prins, nu adjunct-hoofd bij de afdeling „ETA-nieuwbouw", werd als eerste toegesproken door ir. A. Drijver, voorzitter van de raad van bestuur. Reeds in 1938, bij de plannen voor de bouw van walserij-west waren de heren Drijver en Prins met elkaar in contact gekomen. Se dert die jaren hebben zich op elektronisch gebied zeer vele veranderingen voorge daan en ir. Drijver drukte er zijn bewon dering voor uit dat de jubilaris altijd kans heeft gezien deze ontwikkelingen te blij ven volgen. Het bedrijf heeft daar zijn voordeel mee kunnen doen. Ir. Drijver dankte de heer Prins mede namens de andere leden van de raad van bestuur voor zijn grote toegewijdheid en over handigde hem de daarbij behorende ca- deaux, het ere-insigne de zeester met briljant een gouden polshorloge en een enveloppe met inhoud. Ook ir. D. G. Nijman, directeur nieuw bouw uitte zijn bewondering en respect voor het vele werk dat de jubilaris tot stand heeft gebracht. Nadat ir. R. D. Jonkman, hoofd afde ling „ETA-nieuwbouw" en ir. P. van Rijn, bedrijfschef elektronisch onderhoud, de jubilaris en diens echtgenote hadden toegesproken, werd de heer Prins, onder leiding van de heer J. H. van Randwijk, een fraaie show geboden. Hierbij werd de jubilaris uitgenodigd een zeer serieus uit ziend blok uit te walsen in een eveneens zeer serieus uitziende blokwalserij. Hoe wel dat met veel geknetter, storingen en rookontwikkeling gepaard ging, kwam er uiteindelijk uit de blokwals een plak te voorschijn. Het bleek de verpakking te zijn van een fraai schilderij dat de heer Prins aangeboden kreeg door zijn afde ling. Na het dankwoord van de jubilaris kre gen alle aanwezigen de gelegenheid de heer en mevrouw Prins te feliciteren. Hierna volgde een openbare ontvangst in het directierestaurant. Vanmiddag was er een receptie voor externe relaties in „Het Hoge Duin" te Wijk aan Zee. (Van onze correspondenten) DEN HAAG. Wordt er dit jaar voor sinterklaas meer geld uitgegeven dan voorgaande jaren? Een eerste indruk is: ja. Hoewel veel banken weigeren te zeg gen of er door het publiek meer of min der geld is opgenomen dan vorig jaar en andere dat gewoon niet kunnen omdat algemeen verschijnsel het nieuwe verschijnsel van de betaalcheques en de salarisrekeningen het beeld vertroebelt, zijn er toch aanwijsbare punten van fik- sere ontsparingen dan vorig jaar, soms wel tot twintig percent. Een voorbeeld: de spaarbank voor de stad Amsterdam heeft dit jaar voor het eerst in tien jaar over november geen maandoverschot gehad en geen won der: er is daar nu ruim vijf miljoen gul den méér teruggevraagd dan vorig jaar. In Haarlem bedraagt bij de veel kleinere Nutsspaarbank de ontsparing nog altijd twee ton meer dan in 1967. Het zijn voor al de spaarbanken (in de hiergenoemde steden, maar ook in Amersfoort en Alk maar, in Zeeland, hier en daar in Twente) die zeggen: daar zit de in aantocht zijnde BTW tussen het publiek is dit jaar ge spitst op de wat duurdere huishoudelijke gebruiksvoorwerpen (waaronder ook meubels), die na 1 januari duurder zullen worden. Dat beaamt de winkelstand niet overal. Een landelijke steekproef leert, dat Den Haag, Rotterdam, Groningen en Zuid- Inmiddels waren op het toneel ver schenen de kustvaarders Eemstroom en Seducia, alsmede de Johanna Louisa uit IJmuiden, de vissersvaartuigen IJM 46 en SCH 67, de sleepboten Simson en Utrecht van Wijsmuller en het bevoorradingsschip Smit Lloyd II. Uit het door Scheveningen Radio uit stekend geleid contact tussen de ver schillende schepen bij de zwaar gehavende Hagenah bleek, dat de stuurman van de Duitse kustvaarder spoorloos was. Alle vaartuigen zochten naar de vermiste, tot dusver zonder resultaat. Aangenomen moet worden, dat de Adele Hagenah door de aanvaring een groot lek heeft opgelopen en daarna is gezon ken. De SCH 67 meldde gisteravond te kwart voor elf dat zij een boei van de Adele Hagenah had opgevist. De Adele Hagenah was, toen de aan varing plaats had, op weg van Schiedam naar Harlingen. Het schip had Hamburg als thuishaven. Het zoeken naar de vermiste stuurman moest vannacht wegens de dichte mist worden gestaakt. De Argo Chios heeft een groot gat in de boeg, maar wees aangeboden sleepboot hulp van de hand. De Griek zette, met de geredde man van de Adele Hagenah aan boord, de reis naar Hoek van Holland op eigen kracht voort. Daar zou de ge redde van de Adele Hagenah van boord gehaald worden, om vervolgens naar zijn kapitein in IJmuiden verder te reizen. De Johanna Louisa nam de kapitein, de kok en de matroos van de Madzy over en bracht het drietal naar IJmuiden, waar zij voorlopig ondergebracht zijn in Hotel Augusta. DEN HAAG. Het kanaal Gent-Ter- neuzen en de daarbij behorende sluizen en andere werken zullen donderdag 19 december door koningin Juliana en koning Boudewijn van België in gebruik gesteld worden. De koningin zal per helikopter arri veren. 's Middags zullen de koning en koningin een autorit door Gent maken. In het stadhuis zullen zij het Gulden boek van deze stad tekenen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een 59-jarige bankdi recteur uit Haarlem is vanmorgen voor de officier van justitie geleid, verdacht van valsheid in geschrifte en oplichting. De in Heemstede wonende bankier zou hierdoor tien personen voor een bedrag van 21.000 hebben benadeeld. Op de bank hebben ongeveer 150 tot 200 zoge noemde kleine spaarders uit Haarlem geld ingelegd. De verdachte heeft tegen over de politie meegedeeld dat de perso nen die door hem zijn benadeeld schade loos zullen worden gesteld aangezien hiervoor voldoende baten zouden zijn. De manipulaties van de bankier die een eenmansbedrijf heeft kwamen aan het licht toen de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst uit Amsterdam kort ge leden de boeken controleerde. Daarbij leek het dat de balans geflatteerd was. Nadat door de FIOT nog enkele steek proeven waren genomen, werd het on derzoek overgedragen aan de Haarlemse recherche. Uit dit onderzoek bleek dat de ban kier een rekening had gecreëerd waarop de schuld die hij aan een cliënt had was omgewerkt tot een vordering op deze klant. Hierbij ging het om een bedrag van 12.000. De bankier was tevens een commandi tair vennoot van een beleggingsmaat schappij. Voor deze beleggingsmaat schappij waren honderd obligaties van duizend gulden gedrukt. Slechts acht van deze ongedekte obligaties werden door de verdachte geplaatst. Omdat de verdere plaatsing van de obligaties niet lukte werd de verkoop gestopt. De acht obligaties die door de ban kier aan acht personen waren verkocht lagen op de bank. De rente erover werd door de bankier voldaan. Toen hij echter merkte dat er niet meer van deze waardepapieren konden worden verkocht, plaatste hij op de acht verkochte obliga ties de aantékening „Overgegaan in pri- vélening". Hiervoor wordt de man vals heid in geschrifte ten laste gelegd. De beleggingsmaatschappij was aan vankelijk opgezet als een zeer reële on derneming, zo zegt de politie. Alleen de manipulaties die de man uithaalde zijn strafbaar. De bankier wordt tevens van oplich ting verdacht omdat hij, nadat vast was komen te staan dat de obligaties niet verhandelbaar waren toch nog een obliga tie a raison van 1000 heeft verkocht. De manipulaties zouden zijn gepleegd sedert 1963. Hangende het verdere onder zoek is de bankdirecteur door de rechter commissaris in vrijheid gesteld. De Haarlemse recherche zegt over deze zaak: „De man had eigenlijk drie func ties: hij was bankdirecteur, commanditair vennoot en hij trad op als privé persoon. Hij heeft er bij zijn'financiële werkzaam heden onvoldoende rekening mee gehou den dat hij niet, voor zover hem dat ge legen kwam, van jasje mocht verande ren. Bij de manipulaties trad hij naar believen in een van zijn drie functies op". Limburg van een vooruitlopen op de BTW-prijsverhoging niets merken (Den Haag: „Dat realiseert het publiek zich niet"), maar dat daarentegen de invloed wel duidelijk wordt gevoeld in Amster dam, Zwolle, Amersfoort. Hilversum en Haarlem. In de Noordhollandse provincie hoofdstad lopen de winkeliers zelfs vaak tegen de vraag op: „Meneer, wordt dat na 1 januari duurder?" Wat er onder die BTW-dreiging dan vooral extra wordt gekocht? Zeer veel textiel. „Praktische geschenken" zeggen met overtuiging de middenstanders en grootwinkelbedrijven in Haarlem, Utrecht, Amsterdam (maar dan wel: met een „verguld randje"), Zwolle (vooral: wat luxueuzere textiel), Arnhem, Hilver sum, Groningen (gereedschappen, elektri sche apparaten). Een duidelijke tendens naar luxe is gesignaleerd in Den Haag, Alkmaar en op Walcheren. Randver schijnsel: Terneuzen signaleerde tot dus ver een hoogst opmerkelijke animo voor vazen, waarvan de verkoop zelfs met der tig percent boven die van vorig jaar was gesprongen. Haarlem noteert een grote animo voor duurdere cassettes tafelzilver en por seleinen serviezen, Rotterdam signaleert onomwonden: „Er wordt hier meer op kwaliteit gelet dan op prijs en dat is dan een typisch Rotterdamse instelling, heel anders dan die van Amsterdam." Waarop Amsterdam: „We willen hier wel geen prullen, maar goede waar met blij vende waarde maar dat neemt niet weg dat de rage van de geweldig dure luxe cadeaus er toch duidelijk uit is." Sint Nicolaas is nog altijd in de eerste plaats de goedheiligman voor de kinderen. Speelgoed is derhalve als altijd met massa's „in". Voorkeuren? Miniracebanen zijn duidelijk favoriet geweest in Twente en Rotterdam en de Eurohaven voegt daar onmiddellijk poppenkasten en elektrische treinen aan toe. In Rotterdam zijn het buiten kijf de speelgoedafdelin gen geweest die de meeste belangstelling van het publiek hebben getrokken. In Den Haag signaleert deze steekproef een tendens naar een sterker accent op Kerst mis als cadeaufeest, hetgeen betekent dat de vijfde december toch meer en meer (Van onze correspondent) UTRECHT. Dit jaar zullen de rela ties van de Nederlandse Spoorwegen geen NS-zakagenda of -kalender meer ontvangen. De slechte bedrijfsuitkomsten en de sterk gestegen kosten van de ver spreiding van deze relatiegeschenken heeft de NS genoopt aan deze traditie een einde te maken. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE In aanwezigheid van een groot aantal bejaarden heeft wethouder E. Gerritse maandagmiddag in Wijk aan Zee de bejaardensociëteit, ge legen achter Maris Stella, geopend. De wethouder heeft zich bij deze gelegenheid zeer verheugd getoond over de samen werking waarvan deze sociëteit de vrucht De samenwerking waarover hij sprak was tot stand gekomen tussen de Stich ting Zeevanc, die gratis het gebouwtje beschikbaar heeft gesteld en ingericht, de bejaarden zelf en het gemeentebe stuur. Het was volgens de wethouder niet nodig om een spectaculaire zaak op gang te brengen; ook bij een klein project is de sfeer van samenwerking van doorslag gevende betekenis. De heer Gerritse wees er verder nog op, dat deze sociëteit naar zijn mening beslist niet alleen bedoeld moest zijn voor mensen boven de 65 jaar. Ook an deren dienen van harte welkom te zijn om hun krachten te meten in het kaart spel of op het biljart. De wethouder wil de hiermee tot uitdrukking brengen, dat de bejaarden geen geïsoleerde groep be hoeven te zijn. Nadat de wethouder de bejaardenso ciëteit officieel voor geopend had ver klaard, werden er woorden van hartelij ke dank gesproken door de heren W. Paap, voorzitter van de sociëteit, A. van der Plas van het Samenwerkingsorgaan voor Bejaarden en dokter W. van Hase- len, directeur van Zeevanc, van wie de laatste alle aanwezigen onder wie de heren Hoogedoorn en Storm van de Ge meentelijke Sociale Dienst uitnodigde voor een gezellig samenzijn in Maris Stella. De bejaarden hebben daarna de sociëteit daadwerkelijk in gebruik geno men, waar al gauw een gezellige sfeer heerste (Van een verslaggever) IJMUIDEN Vanmorgen half elf is het hospitaalkerkschip De Hoop on verwacht IJmuiden binnengelopen om een gewonde opvarende van de VL 142 Voor waarts te debarkeren. De man heeft in de afgelopen nacht tijdens de visserij op de Noordzee een slipblok tegen het hoofd gekregen, waardoor hij verwondingen heeft opgelopen en waarschijnlijk tevens een hersenschudding. Hij is in het Anto- nius Ziekenhuis opgenomen. Deze foto is gisteren abusievelijk geplaatst bij een bericht, waarbij ze niet behoorde. Hier wordt het mo ment weergegeven, waarop me vrouw A. Brandsma-Sluis de pla quette onthulde in de hal van de Lagere Technische School aan de Luxemburglaan, ter nagedachtenis aan de overleden directeur, de heer R. F. Brandsma. Dit gebeurde zater dagmorgen onder grote belangstel ling, zoals wij in onze krant van gis teren hebben gemeld. BEVERWIJK De tentoonstelling van een collectie „American Pop-art" in het Stadskantoor aan het P-esident Kennedy- plein is ook 'ijdens de avonduien te be zichtigen. Hiertoe is de expositie openge steld op dinsdag 3 december van 20.30-22 uur en op woensdag 4 vrijdag 6 maandag 9, dinsdag 10, woensdag 11 en donderdag 12 december van 19.30 tot 22 uur. datum aan het worden is voor kinder geschenken. Tenslotte: in welke prijscategorieën vallen de meeste aanschaffingen? Het antwoord is minder verdeeld dan men zou denken: praktisch overal ligt de hoofdmoot van de gekochte artikelen in de prijsklasse tot 25 gulden, met in Noord-Holland, Den Haag en Rotterdam een tendens naar de klasse boven de f 25. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Enkele belangrijke wegenplannen, die een verbetering van de verkeerssituatie in het gebied van Zuid-Kennemerland beogen, zul len pas in een later stadium worden uitgevoerd. Deze conclusie kan wor den getrokken uit het resultaat van de besprekingen, die een delegatie van het provinciaal bestuur met de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, heeft gevoerd. De minister heeft bij deze gelegenheid verklaard dat: De weg Heemstede-Hilversum voor lopig niet op het rijkswegenplan zal worden geplaatst. De aanleg van Rjjksweg 6 d« verbinding van de Velsertunnel naar de Haarlemmermeer in een lang zamer tempo zal worden uitgevoerd dan aanvankelijk werd verwacht. Dit deelde de commissaris der Konin gin, mr. F. J Kranenburg, gisteren mee tijdens de behandeling van het secundair en tertiair wegenplan voor Noord-Holland in de vergadering van provinciale staten. Ten aanzien van de vraag of de verbin ding Heemstede-Hilversum wellicht in een later stadium alsnog op het rijkswe genplan zal worden gezet, zullen provin ciale waterstaat van Noord-Holland en Utrecht in samenwerking met Rijkswa terstaat een onderzoek instellen. Tijdens het overleg heeft minister Bakker ver klaard, dat op de begroting voor de we gen in de provincies Noord- en Zuid-Hol land 30 miljoen bespaard zal moeten worden ten behoeve van de wegenaanleg en ontwikkeling van Noord-Nederland. Rijksweg 6, waarvan thans een gedeel te gereed is, zal het slachtoffer worden van deze maatregel De geplande rijksweg van de IJ-tunnel via Hoorn naar de Afsluitdijk zal. voor wat het tracé langs Purmerend betreft, spoedig worden uitgevoerd. Pas hier na zal aan het gedeelte Purmerend-Am- sterdam worden begonnen. De aanleg van deelwegen ten noorden van de Coen- tunnel zal niet door het rijk worden ge financierd. Wel heeft de minister de mo gelijkheid open gelaten dat het rijk voor de kosten van dergelijke wegen een sub sidie verleent. Dit is wellicht ook het geval met de wegen die tot een ontsluiting van de IJmond (Hoogovens) moeten leiden. De bewinds man heeft in verband hiermee de moge lijkheid bezien tussen de vier tunnels on der het Noordzeekanaal, inclusief de tun nel bij Buitenhuizen (de „Stamwegtun- nel"), een netwerk van verbindingen te scheppen. Inzake de aanleg van de tweede Velser tunnel hebben Provinciale Staten nog geen uitspraak gedaan. Het Statenlid H. A. d e Boer (Prot. Chr.) dreigde, na op de con clusies in het rapport van professor Vol- muller te hebben gewezen, weliswaar met een motie, maar dat werd hem door Gedeputeerde J. de Jong („invaller voor de door ziekte afwezige Gedeputeer de mr. F. C. Vorstman) ontraden. De heer De Jong (Prot. Chr.) merkte op, dat het rapport Volmuller nog door Gede puteerde Staten bestudeerd moet worden. Hij betwijfelde ot de minister zijn goed keuring zou geven aan dit project dat naar hij zei van meer locale betekenis is. Na de toezegging dat deze kwestie tijdens de begrotingsbehandeling aan de orde zal komen, zag de heer De Boer van zijn voornemen af. Enkele Statenleden hadden eerder hun bezorgdheid uitgesproken over de stagna tie bij wegenplannen in de provincie, en met name de verkeersproblematiek in Zuid-Kennemerland. Mr. J. G. Bettink (V.V.D.) benadrukte de urgentie van rijksweg 6 en het tracé Heemstede-Hil versum teneinde het doorgaand verkeer, dat thans nog door Haarlem en Heemste de wordt „geperst", te kunnen opvangen. Ten aanzien van de noord-zuidverbinding zei de heer Bettink het meest voor een weg langs de Leidsevaart te voelen. In zijn antwoord merkte Gedeputeerde De Jong op, dat de wegenplannen moeten worden bezien binnen het beperkte raam van mogelijkheden voor de komende 15 jaar. Omdat het geld ontbreekt zullen veel wensen getemporiseerd moeten wor den, aldus de Gedeputeerde die voorts meedeelde dat de Nederlandse Spoorwe gen inmiddels een ander 'standpunt heb ben ingenomen inzake de aanleg van de weg langs de spoorlijn Haarlem-Leiden. De wegenplannen werden vervolgens door provinciale staten aanvaard.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7