Benfica heeft geluk gehad MAAR OOK: Minder kwaliteit aanwezig Van Lennep en Hissink nu eindelijk zeker van plaats Ron Boomgaard verwacht snel weer terug te zijn bij Haarlem EUROPA-CUPVOETBAL MAG HARD ZIJN GENIEPIGHEID HELPT JE NIETS Bals, de aanvoerder, over het verschil tussen Real Madrid en Benfica Zesdaagse van Amsterdam is in feite een „zesnachtse" LEVERT Oranje speelt tegen Engeland Okker kansloos tegen Leschley Gerrit de Goede op non-actief Jendrossek te duur voor NAC Routine Formule drastisch gewijzigd iifciSllil m^ÊÊÊ WOENSDAG 4 DECEMBER 1968 15 99 99 ff 99 V, Sport in het kort Knie-operatie voor RCH-er Mg» WWV, Theo Reitsma liilIP ■IKiÉÉ (Van een speciale verslaggever) LISSABON Opnieuw heeft Ben fica geluk gehad. Dat is de algemene reactie in Portugese voetbalkringen op de loting van gisteren in Genève, waarbij Ajax als tegenstander van Benfica is aangewezen. Men hoort echter niet alleen juichkreten in het kamp van Benfica. Allereerst wijst men erop dat de zaken er op papier anders uitzien dan op het veld, te meer daar Ajax de eerste wedstrijd op eigen terrein en voor eigen publiek zal spelen. Men herinnert zich dat het juist Ajax was dat enkele jaren ge leden Benfica in Amsterdam versloeg in een vriendschappelijke wedstrijd (21). Het Benfica van die wedstrijd was toen op zijn hoogtepunt. Daar verscheidenen van de grote spelers van toen nu buitenspel staan, heeft de ploeg wat aan kwaliteit ingeboet. De hele Portugese sportpers signa leert het, wedstrijd na wedstrijd. ,,Onze spelers hebben een klap gehad of zijn ziek en hebben zich niet kunnen herstellen", zegt de trainer van Benfi ca. Otto Gloria bijna iedere zondag. Het is inderdaad zo dat Benfica in drie van de laatste vier wedstrijden in de competitie, geen enkel doelpunt heeft ge maakt (0-0 tegen Sporting, een 0-0 ge lijkspel tegen Guimaraes en een comple te afgang tegen Cuf, een van de zwakke broeders: 0-3). De laatste en vierde match, die van afgelopen zondag tegen Academica werd echter met 3-2 door Ben fica gewonnen. „Ik hoop dat dit het begin van alge heel herstel is" zegt Otto Gloria. Het is inderdaad juist het probleem van her stel dat Benfica bezighoudt. „De gegeven termijn, tot bijna eind maart van het vol- Dit is het elftal van Benfica, zoals het in mei van dit jaar tegen Man chester United speelde in de finale voor de Europa Cup: staande v.l.n.r. Adolfo, Humberto, Graca, Jacinto, Cruz en Henrique, geknield: Augusto, Torres, Eusebio, Coluna en Simoes. gend jaar, is een groot voordeel", ver volgt Gloria. „In die tijd kan Eusebio. die sinds zijn operatie aan de knieschijf enkele maanden geleden geen of bijna geen doelpunten meer heeft gemaakt, zijn oude vorm terugvinden. Op het ogenblik is hij een zwakke afspiegeling van wat hij vóór zijn operatie was. Tor res en Simoes, die ook gewond zijn, heb ben eveneens alle kans om op hun oude niveau terug te komen". Benfica heeft in de huidige competitie elf wedstrijden gespeeld, waarvan het er zeven won en een verloor. Drie wedstrij den eindigden onbeslist. Wel voert Benfi ca momenteel de ranglijst aan met 17 punten, maar moet deze plaats toch de len met Porto, een situatie die in jaren niet is voorgekomen. Twee jonge spelers, de verdediger Coel- ho (20 jaar) en de halfspeler Tony (22 jaar) zijn de ploeg komen versterken en een andere jonge speler Praia heeft af gelopen zondag een succesvol debuut ge maakt door de plaats in te nemen van de voorhoedespeler José Augusto. een van de oudste spelers van de benficaploeg. De basisformatie waarmee Benfica zijn tegenstanders in de competitie tegemoet is getreden, ziet er als volgt uit: doel: Henrique (24), verdedigers: Jacinto (27), Coelho (19), Raul (30) en Cruz (28), Co luna (34) en Tony (22), voor: Praia (21), Eusebio (27), Torres (29) en Simoes (25). De jonge vervangers zijn in de plaats gekomen van respectievelijk Humberto (wegens leeftijd), Jaime Gracia (blijvend geblesseerd) en José Augusto (licht ge blesseerd). Benfica heeft het nationaal kampioenschap '67-'68 behaald met 41 punten. Sporting Lissabon was tweede. De leiders van Benfica, van wie nie mand Ajax kent, onthouden zich op het ogenblik van commentaar. Verscheidene spelers zijn nu in training voor een inter land tegen Griekenland die op de elfde van deze maand in Athene wordt ge speeld. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Het Nederlandse elf tal zal voor het eerst in de voetbalgeschie denis op Wembley spelen. De Engelse voetbalbond heeft het nationale team uit genodigd voor twee wedstrijden: één in het najaar 1969 in Nederland en één in het voorjaar 1970 te Londen op Wembley. De KNVB heeft de uitnodiging in princi pe aanvaard. KOPENHAGEN Tom Okker heeft gisteravond tijdens een exhibitie in Ko penhagen verloren van de Deen Jan Leschly. Nog geen vier dagen voordat Nederland in Tsjechoslowakije in de fina lepoule van de strijd om de Koning Gus- taaf-beker tegen o.a. Denemarken moet spelen, maakte de Deen een bijzonder sterke indruk en Okker veroverde in twee sets slechts vier games: 6-1 6-3. In het dubbelspel verloor Okker met de Zweed Jan Erik Lundquist van Torben Ulrich en Leschly met 6-3 6-4. In een ander en kelspel versloeg Lundquist Torben Ulrich met 6-4 8-6. VOETBAL. Voor de eerste divisie van de Engelse League heeft Liverpool op eigen terein met 1-0 van Southampton gewonnen. (Van onze sportredactie) HAARLEM RCH's spitsspeler De Goede zal een knie-operatie moeten on dergaan. In de wedstrijd tegen De Vcle- wijckers liep De Goede een blessure op, die hem ook tegen Elinkwijk, afgelopen zondag, verhinderde te spelen. Een been splintertje moet operatief uit de Knie worden verwijderd. De vrij eenvoudige ingreep zal zo spoedig mogelijk waar schijnlijk nog deze week in Amster dam worden verricht. De Goede zal daar door enkele weken zijn uitgeschakeld. BOMBAY Aan het laatste deel van de autorally Londen-Sydney zullen de beide Nederlandse equipes deelnemen. Er heeft lange tijd onzekerheid geheerst of Van Lennep en Hissink voor het traject door het meest onherbergzame deel van Australië zouden mogen starten, omdat zij als 71ste equipe in Bombay aankwa men en alleen de 70 eerst gearriveerde wagens van Bombay naar Australië zou den worden vervoerd. Indien Van Lennep en Hissink uit de strijd waren genomen, zouden ze toch naar Australië gegaan zijn om als servicewagen te dienen voor Slotemaker en Janssen, die volgens de laatste officieuze berichten in het voorlopige klassement de 25ste plaats bezetten en dus ook aan het laatste stuk zullen mogen deelnemen. Op de eerste plaats staat de Ford-Lotus Cortina van de Brit Clark en de Zweed Ove Andersen. De Brits-Zweedse equipe kreeg gistermorgen te horen, dat zij wel licht zou worden gediskwalificeerd omdat het rally-logboek niet meer in de wagen aanwezig was. Later, toen werd bekend gemaakt dat een reservelogboek naar Bombay was gestuurd, lieten de organi satoren weten dat van een eventuele diskwalificatie niets zou komen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ron Boomgaard wachtte gisteren gespannen op be richt uit Haarlem. Op een oproep om in het ziekenhuis te verschijnen. De Haarlemse doelman heeft veel haast m van zijn meniscus-blessure te wor den afgeholpen. „Ik zei nog tegen die dokter, maandag toen ik de uitslag van de foto's ging halen: kan ik hier niet meteen blijven. Iedere dag is er een. Hoe sneller hoe beter." Boom gaard heeft dit moment al lang van te voren zien aankomen. „Vier jaar geleden bij Ajax had ik er al last van. Toen kreeg ik van dokter Rolink 64 njecties. Geen pretje, maar na tien dagen liep ik weer. En dat terwijl ze in het militaire hospitaal zeiden dat een operatie onvermijdelijk was." In de uitwedstrijd tegen Veendam begon de ellende met Boomgaard's linker knie opnieuw. Hij werd vervangen en weer opgelapt, maar afgelopen don derdag op de training was het weer mis. En nu definitief. Deze week nog wordt Boomgaard n de Deo opgenomen. Voor acht dagen, waarna het veel langere tijd in be slag nemende volledige herstel volgt. Boomgaard is daar nogal optimis tisch over. „Ik heb het bij Ajax met Ko Prins gezien. Binnen anderhalve maand was hij eraf.' Boomgaard ver wacht dat hij zelf veel aan een snel herstel kan bijdragen. „Doorzettings vermogen, daar komt het op aan. Je moet durven lopen met die knie'.' Nu de blessure, die hij eigenlijk al zo lang verwachtte dan gekomen is, vraagt Ron Boomgaard zich af of die toch al niet eerder van invloed ge weest is. Met name de afgelopen twee wedstrijden. Begrijp me goed, ik wil me niet schoon praten. Het waren fou ten, dat is zeker. Vooral het tweede doelpunt van Vitesse. Wat deed ik bij die eerste paal. Ik had achter in mijn doel moeten staan. Maar ik heb me wel eens afgevraagd of de bedrei ging van deze blessure me niet onze ker gemaakt heeft op bepaalde mo menten." Daarnaast wijt Boomgaard zijn fouten aan een flinke dosis pech. „Tegen Heracles bijvoorbeeld. Het Wk 14 J Af Éis komt eens op de honderd keer voor lat je mistrapt, maar toen kwam de bal precies op een graspolletje d. la Bals." Boomgaard spreekt waarderend over zijn ploeggenoten, die hem na zijn min der prettige wedstrijden voorbeeldig opvingen. „Ik heb er geen woord over gehad." Ook zijn vertrouwen in de kansen van Haarlem om het ver te brengen is ongeschokt gebleven. Qua voetbal zijn we het beste. SVV komt er niet meer aan te pas en Vitesse heb ik ook beter gezien. Alleen Bosveld steekt er een beetje bovenuit. Ze spe len constant, maar niet echt goed. Niet zoals ploegen als AZ en Holland Sport 'orig seizoen speelden." Een ding be treurt Boomgaard in het bijzonder: dat hij de wedstrijd tegen RCH komen de zondag zal moeten missen. Hij is sr van overtuigd dat hij er in de re turnwedstrijd wel bij zal zijn. „Volgen de week misschien uit het ziekenhuis. En dan meteen beginnen". De progno ses van Ron Boomgaard vopr toto 17 luiden: MWVolendam 3 DWS—DOS -1 PSV—Ajax 2 ADO—Sparta 2 GVAV-NAC 1 NEC—Go Ahead 2 Den BoschVitesse 1 HaarlemRCH 1 SVV—DFC 1 Willem IIHeracles 1 LimburgiaZFC 2 Gooiland—Fortuna 2 HeerenveenExcelsior 1 BREDA. De onderhandelingen over de transfer van de 20-jarige FC Köln-spe- ler Jürgen Jendrossek zijn definitief af gebroken. FC Köln vroeg anderhalve ton, een bedrag dat te hoog is voor NAC. MWWUVWWUWWmWWWWMAM (Van onze sportredactie) AMSTERDAM „Wij z(jn niet eigenwijs als we denken en zeg gen, dat we van Europees top niveau zijn. Het is reëel om dat vast te stellen. Als wij ons zouden onderschatten zou dat gevaarlijk zijn. Wij, van het geroutineerde Ajax, zijn blij met een tegenstander als Benfica. Ook een ploeg van Europees topniveau". Gert Bals, de aanvoerder, voert de in deze dagen als gevleugelde Ajax-taal bekend geworden opmerkingen aan over de gunstige loting voor de kwart finale van het toernooi om de Europa Cup. „Benfica is een ploeg, waar tegen je kunt voetballen". „Benfica kent ons lang niet zo goed, als Manchester United en Celtic". Maar Bals graaft dieper, wanneer hij over kansen praat. Want, welke club wint nu, wanneer het gaat tussen twee topclubs, eigenlijk van gelijk niveau. Bals: „Dat hangt af van kleine dingen. Je kunt wat minder geconcentreerd zijn, omdat je ergens over inzit. Dan zul je wel net even te laat bij een bal zijn. Je kunt een puist op je bil hebben. En weer, dan kan je net even te laat bij een bal zijn. Zö verlies je. Want, in een wedstrijd tegen een andere topploeg kan je dat niet hebben. Dan mag je niet te laat z(jn. Tegen een ploeg als" (Bals aarzelt even, omdat „ik wil nie mand kleineren"), „tegen een ploeg als Telstar, of NAC is het nog niet erg. Dan is er toch wel zoveel ver schil in klasse, dat komt dan nog wel naar boven". Real Madrid moet vanavond nog spelen. Geen Ajaxied twijfelt er ech ter aan of de Spaanse kampioen komt ook in de kwartfinale. Er is ont spanning gekomen door het bericht, dat het niet zal zijn in een kwartfinale met Ajax. Waarom? Waarin verschilt Benfica van de club uit het buurland? Is het speltype niet gelijk? Waarom die opluchting? Bals: ..Real is gemeen, geniepig. Ik geloof niet, dat Benfica zo is. Real spuugt in het gezicht, trapt je tegen een enkel bij een corner, geeft je een knietje, drukt een elleboog in je maag Op momenten dat de bal er niet is. Op momenten, dat de scheidsrechter niet kijkt. Op zulke momenten mag je je niet laten gaan. Je moet gecon centreerd blijven. Want, reageer je. dan is het resultaat bereikt. Dan ben je uit je concentratie. Daar gaat het om. Van Benfica verwacht ik dat niet". Maar kan dan tegengeworpen worden, mijnheer Cruz dan. Die ach terspeler van Benfica, die een forse overtreding toch ook niet schuwt. Bals weer: „dat is anders. Een achterspe ler gaat ver. Bij ons ook. Een Vasovic, een Hulshof, een Suurbier ze kunnen ook hard zijn. Zij nemen ook alles mee, als de bal er is. Dan is het maar net van welke kant je het bekijkt. Denk je Portugees dan zeg je, die Vasovic is hard; ben je Ajacied dan denk je die Cruz speelt te gek. Maar weer, het ligt anders. Zij zijn zo als de bal er is, als er een te groot ge vaar dreigt te ontstaan". De conclusie ligt voor de hand. Europa Cup voetbal is keihard. Ëen forse overtreding kan worden ge maakt. Door Benfica, door Ajax. Aan voerder Bals accepteert dat. Is hij niet bang voor een besmetting door Real- praktijken? Hij was toch in Turkije, waar Fenerbahce ook indruk maakte met geniepige momenten. Luister naar Bals zelf: „ja, bij corners kreeg ik vaak een duw of een trap. Maak je dan herrie dan is jouw concentratie weg." Verwacht hij dan niet dat zo iets overgenomen moet worden om bij te blijven. Ook door Ajax? „Nee, want ie naam gaat er helemaal aan. Bovendien, je hebt er op de duur niets aan. Real komt er toch ook van te rug". Bals meent dat tegenstanders het kunnen opvangen door een grote ma te van routine. „Die hebben wij. Vo rig seizoen al. Neem weer Real. Gen- to, waarbij je toch routine verwacht. Hij spuugt naar Keizer. Maar Piet loopt gewoon weg. Kijk, dat verraadt routine. Je weet, dat je er niet op moet reageren." De routine blijkt ook anders. „Wij spelen nu al enkele ja ren samen. Daardoor heb je niet een oud elftal gekregen. Want, wat is oud. Neem weer Real in zijn glorietijd. Hoe oud was Psukas niet, hoe oud Di Ste- fano, hoe oud Santa Maria. De afta keling kwam toen er ineens te veel veranderd moest worden. Wij nu, Ajax, kennen elkaar door en door. Niet alleen van op het veld. Ook als mens heb je elkaar beter leren kennen. Je kent het karakter van de ander. Je weet, dat wanneer iemand een bal heeft, of hij hem af zal geven en wan neer. Je weet, hij houdt de bal nu nog, want zo is hij nu eenmaal. Daar op stel je je in. Je weet van een ander, nu geeft hij hem af. Zo geeft hjj hem af. Want, hjj denkt zo en zo. Voor ons is dat geen nieuwe gedachte. Wjj wisten ook vorig seizoen al dat we van Europees topniveau waren". WUMMVnAMWWUWWMAAMWWWVSA/WWWWIAAMIfVWIfWIAMWIAMWUVVVWIAAAMWWWXA/WWUyiAMVWWWIAAMMMVtMWVMMWIMWIAMIAIIMVVWW^ (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM De zesdaagse van Amsterdam kan eigenlijk beter de naam „zesnachtse" dragen, want overdag ko men de profs niet meer in actie. De for mule voor de komende zesdaagse (12-18 december) is immers dusdanig gewijzigd dat de beroepsrenners in feite pas elke avond om zeven uur aan het werk tijgen. Organisator Vyth („Ik heb daarover geen contact gehad met andere zesdaagse-or- ganisatoren. Ik doe zelf wat ik goed vind") vindt dat de profs 's middags toch weinig laten zien; dat ze 's avonds fit aan de start moeten komen voor het grote spektakelwerk, als de RAI-hal vol is, en dat de amateurs nu maar eens een kans moeten hebben om een „echte" zesdaagse (wat dat dan tegenwoordig ook moge zijn) te rijden. Aldus zullen elf amateurkoppels iedere middag van 13.00 tot 17.00 uur koersen en begint het pro gramma van de profs om 19.00 uur. Het alleen 's avonds rijden van de beroeps renners heeft Vyth genoemd „mijn aan deel in de strijd tegen de doping. Die hebben ze niet nodig, nu ze fris beginnen en niet zes dagen achter elkaar hoeven te fietsen en dat dan ook nog een seizoen lang". ADVERTENTIE i: - rr^RAM I ANN£*>i De zesnachtse van Amsterdam staat in het teken van de verzoening. Nadat Post en Vyth („Peter is eigenwijs en ik ook") een ruzie hadden bijgelegd tenslotte hadden beiden elkaar nodig werd ook het ijzeren gordijn tussen Vyth en Bram Koopmans, de uiterst actieve lastige en openhartige voorzitter van Olympia, op getrokken. Vyth wilde Koopmans als voorzitter van de jury. Maar de KNWU, die Koopmans vorig jaar schorste, omdat hij ongezouten persoonlijke kritiek op de unie had geleverd voor de TV, kon hier voor zei men geen toestemming ge ven, omdat men bij de eerste jury voordracht van de organisatie, de naam van Koopmans niet was tegengekomen en men toen Roozenburg al had aange wezen. Kurt Vyth, die de wielerkwalitei- ten van Koopmans waardeert, wil de rondborstige Amsterdammer nu als medewerker aantrekken voor de zesdaag se van de Toekomst voor de amateurs. In die toekomstzesdaagse starten de vol gende (practisch alle Nederlandse) kop pels: StamNieuwkamp, v.d. RuitTa bak, LoevesijnHarry Jansen, Rent meesterGerrits, Kipping—Schneider, PenningsJ ohn Cornelisse, Gramser Otten, Redeker—Bosschieter, Gerritsen Aldershof, Van LooDegrise (Belg.) en BakkerNiemeyer. Voor de amateurs is 5.000 aan prijzen en waardebonnen be schikbaar. Voor de grote zesnachtse van Amster dam is een sterker veld gecontracteerd dan ooit te voren. De data lagen nu gun stiger geen concurrentie van de Duitse zesdaagse. Charleroi is geen rivaal van betekenis. Post, die vorig jaar gehuldigd had moeten worden als zesdaagsekeizer en toen in Amsterdam ziek werd, komt nu op de baan met Leo Duyndam, die met de Amstelvener al de zesdaagse van Gent won. De overige koppels: Lyk- keEugen (Den), de winnaars van vo rig jaar, Jan JanssenAltig (W.D.), D« WitKoel, BugdahlRenz (W.D.), Be- ghetto (It.)Louis Pfenninger (Zw.), Ol denburgKemper (WD.), Fritz Pfennin ger (Zw.)De Roo, die afscheid neemt van de wielersport. DeloofSeverijns (B.), BaenschLawrie (Austr.) en Bongers Le Grèves (Fr.). Voor de profs is er een halve ton 50.000) te verdienen. De huisvesting van de profs in voor gaande jaren een primitieve toestand, is op originele wijze verbeterd Elk koppel heeft nu een caravan tot zijn beschik king. Ook dit jaar heeft men weer een sterrenavond. Maandag 16 december speelt Ajax op het middenterrein een zaalvoetbalweds'rijd tegen DCG, de ama teurlandskampioen. Verder worden dan de Nederlandse Olympische medaillewin naars gehuldigd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15