Omschakeling op aardgas klaar ANWB begint proef met autokeuringen DC-8 KWAM TE LAAT LOS NUTSSPAARBANK Agenda voor Haarlem en de Senator Boetes veroordeeld Bronchi letten en Meisje als hoofdprijs effecten *A Pleegouders van hertje Egmond aan Zee hekkesluiter Alleen Gorinchem doet niet mee Rijnmondraad had grote inspraak Schijndelse vrouw komt met nieuwe bekentenis Bezwaar minister tegen C.O.C. Naderingslampen vernield van Schipholbaan 09-27 Het blijft somber fook voor I WOENSDAG 4 DECEMBER 196 8 2 Minister Beernink over benoeming voorzitter Mogelijk nieuwe vervolging A chttien gijmoordpogingen automatische antwoordgevers vanaf f.430,- met opnameapparatuur f.610,- (020) 386686/123392 dag en nacht service -• 'S' 4; T Jm Haarlem V elsen-IJ muiden V' y Beverwijk KEUKENCENTRUM „IJMUIDEN" .5 AMSTERDAM. Een ballonopstij- ging door mevrouw Boesman en een feestelijke bijeenkomst van de Ver eniging Samenwerking Regionale Or ganen Gasvoorziening markeren zater dag 7 december in Egmond aan Zee de voltooiing van de landelijke overscha keling op aardgas in Nederland De ballon zal worden gevuld met het laat ste stadsgas, omdat Egmond maandag (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De inspraak, die de Rijnmondraad heeft gehad bij de benoe ming van de heer W. A. Fibbe tot voor zitter. is bijzonder groot geweest. Minis ter Beernink van Binnenlandse Zaken heeft dat dinsdag meegedeeld in de Tweede Kamer op mondelinge vragen van de heer Lems (P.v.d.A.). De in spraak van de Rijnmondraad is verder gegaan dan de minister bij burgemees tersbenoemingen mogelijk en wenselijk vindt. De bewindsman herinnerde er aan dat de commissaris der koningin in de pro vincie Zuid-Holland in augustus bespre kingen heeft gehdü met de gecommitteer de van Rijnmond en met de voorzitters van de fracties uit het openbaar lichaam. Met de fractievoorzitters zijn later nog maals besprekingen gevoerd. Daarbij zijn kandidaten van diverse politieke richtingen genoemd, maar van een dui delijke voorkeur was volgens de minister geen sprake. De minister zei niet te begrijpen waar om de heer Lems suggereerde dat het kabinet de wensen van de Rijnmondraad terzijde heeft gelegd. Hij wees erop dat inspraak wat anders is dan het opstellen van een bindende voordracht. ALKMAAR Eerste-Kamerlid de heer Boetes uit Heiloo is dinsdag door de Alk- maarse rechtbank veroordeeld tot 250 boete wegens opzettelijke belediging van een bevriend staatshoofd en het versprei den van pamfletten. Ook de echtgenote van de senator werd wegens eenzelfde feit tot eenzelfde boete veroordeeld. Na het vonnis zei de heer Boetes tegen de rechtbank: „(J heeft het valse spel van de officier dus zonder meer gevolgd, het geen voor één der rechters aanleiding was tie officier van justitie er op te wijzen dat deze uitlating van de heer Boetes als een belediging opgevat dient te worden. De heer Boetes zal vermoedelijk voor deze belediging alsnog worden vervolgd. Na de zitting diende de senator en zijn vrouw een zesvoudig hoger beroep in, niet alleen tegen het vonnis, maar ook tegen de ge wijzigde dagvaardiging, op grond waarvan zij veroordeeld werden, als ook tegen de hele procedure van de behandeling. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. 95ct Voor nachtverkenning De luchtmacht gaat proeven nemen met een infra- rood-camera voor nachtelijke verken ningen. Er is een instrument van Ame rikaans fabrikaat aangekocht dat zal worden ingebouwd in een Starfighter van het verkenningssquadron. Zelfbediening. Uit een zelfbedienings winkel in Enschede is 15.000 gulden ge stolen. Dieven die kennelijk in de zaak goed de weg wisten, forceerden een kleine kluis met een hamer en een nijptang. Zij lieten 500 gulden aan kleingeld liggen. Aanrander bekent. De 33-jarige classifi ceerder die vrijdagavond werd aange houden, verdacht van een reeks aan randingen in Amsterdam-Zuid heeft de „lichtere" gevallen bekend. De zwaar dere waarbij hij zijn slachtoffer ook beroofde en de aanrandingen in wonin gen heeft hij niet toegegeven. Straf voor bordeelhouder. Het gerechts hof in Amsterdam heeft een 44-jarige Amsterdamse kamerverhuurder wegens het opzettelijk bevorderen van ontucht (kamerverhuur aan prosituées) ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken na een voorarest van drie weken. Zoutzuur. Brandweerlieden met zuurstof maskers op hebben dinsdag de Markt straat in het centrum van Den Bosch ijlings moeten ontruimen, omdat een fles zoutzuur in een vrachtwagen was gesprongen. De chauffeur werd be dwelmd. Door de vrachtwagen en het wegdek overvloedig met water te be spuiten werd verder onheil voorkomen. 9 december op aardgas overgaat. Ove rigens is er nog één gemeente waar nog steeds stadsgas door de leidingen stroomt: Gorinchem, waar een parti culier bedrijf stadsgas maakt en levert Door verschil van zienswijze tussen provinciaal en gemeentebestuur is aan deze thans als archaïsch aandoende toestand nog geen einde gekomen. De landelijke omschakeling op aard gas is in 4% jaar volbracht. Bij deze ombouw waren 120 bedrijven in vele honderden gemeenten betrokken Er moesten 2,6 miljoen aansluitingen wor den veranderd en 5 miljoen toestellen gewijzigd. Ruim 1,7 miljoen apparaten werden vervangen. De Gascon N.V., een speciaal hier voor opgerichte dochtermaatschappij van Werkspoor, nam de verandering van bijna de helft van de aansluitingen voor haar rekening, acht binnenlandse en één buitenlands bedrijf te zamen ruim 600.000 aansluitingen. Amster dam gaf er de voorkeur aan personeel van zijn met werkloosheid bedreigde werven te gebruiken en ook Den Haag wilde niet afhankelijk zijn van het landeliike ombouwschema. De kosten, die geheel door de gemeenten en streekbedrijven werden gedragen be droegen tussen de 600 en 700 milioen gulden. In 1961 bedroeg in Nederland het totale gasverbruik (op aardgasbasis) 1 miljard kubieke meter. Verwacht wordt, dat in 1975 een binnenlandse afzet van 30 miljard kubieke meter wordt bereikt. Dit jaar zal de afzet in ons land rond 10 miljard kubieke meter bedragen. Enquêtes bij enkele gemeenten heb ben uitgewezen, dat in de vierde „aardgas"-winter reeds 50 tot 60 pet. van de aangeslotenen aardgas oor ruimteverwarming gebruikt, in enkele gemeenten zelfs 70 percent. Het is daardoor noodzakelijk de leveringsmo- gelijikheden eerder uit te breiden dan was voorzien. Op koude dagen komen hoge pieken in het verbruik voor In 1963 werd op deze dagen 1 miljoen kubieke meter gebruikt, thans is deze piek de 64 miljoen kubieke meter per dag (inclusief uitvoer) al gepasseerd. Tegen 1975 zal op koude dagen met inbegrip van de export op 250 miljoen kubieke meter per dag moeten worden gerekend. 'VWWWWWWWWWWWWWWXA/WWWVWWV DEN BOSCH De 45-jarige vrouw uit Schijndel heeft in 1960 tweemaal ge poogd een in Geleen wonende vrouw te doden door haar vergiftigde koffie te la ten drinken. Zij wilde trouwen met de toenmalige echtgenoot van de vrouw. De vrouw heeft de vergiftigingspogin gen overleefd, hoewel zij beide keren ernstig ziek is geweest. In verband met de rol, die de toenmalige echtgenoot van het slachtoffer bij deze in Geleen ge pleegde vergiftigingspogingen zou hebben gespeeld, is deze thans in Amsterdam wo nende 48-jarige man aangehouden. Totaal heeft de Schijndelse vrouw nu 18 gifmoordpogingen bekend, acht op haar eerste echtgenoot, die op 2 juni 1962 in Schijndel stierf, twee op de vrouw van de dokwerker in Geleen, één op haar vader, de 82-jarige koperslager uit Schijndel, die op 26 juni 1964 over leed, en zeven op haar tweede echtge noot, de nu 63-jarige invalide grondwer ker Frans Sleutjens. De andere pogingen dateren van dit jaar, de laatste van twee dagen voor haar arrestatie. De rechtbank in Den Bosch heeft gis teren de echtscheiding uitgesproken tus sen Sleutjens en de vrouw. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De afhandeling van het verzoek om koninklijke goedkeuring op de statuten van de Nederlandse ver eniging van homofielen COC is voorlopig aangehouden. Minister Polak van Justitie zegt er be zwaar tegen te hebben dat de vereniging ook contacten tussen gehuwde leden tot stand brengt. Hij heeft zijn bezwaren in een gesprek met het bestuur naar voren gebracht, dat nader beraad noodzakelijk achtte De minister deelt dit mee in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden mevrouw Singer-Dekker en de heer Wie- benga (beiden P.v.d.A.). Zij hadden de minister gevraagd, of deze niet van me ning is, dat goedkeuring niet hoeft in te houden, dat de regering zich met de doel stellingen van de vereniging verenigt, maar dat dit de vereniging in staat stelt op gemakkelijker wijze aan het rechts verkeer deel te nemen. DEN HAAG. De ANWB is dinsdag in Den Haag een drie maanden durende proef begonnen met veiligheidskeuringen voor auto's. Doel ervan is onder meer gegevens te verzamelen voor de verplich te veiligheidskeuringen die de overheid in 1970 of '71 wil invoeren. De proefkeu- ringen worden dan ook uitgevoerd vol gens normen die een subcommissie vei- ADVERTENTIE ligheid wegverkeer voor de minister van Verkeer en Waterstaat heeft uitgewerkt. Minister Bakker van Verkeer en Wa terstaat was de eerste die zijn auto liet keuren. Over de relatie tussen ongevallen cn eventuele mankementen aan auto's zijn nog geen betrouwbare cijfers bekend. Toch, aldus de minister, grenzen waar schijnlijkheden zo dicht aan zekerheden dat dwingende maatregelen tot verbete ring van de onderhoudstoestand van ons wagenpark (dat jaarlijks met 11,5 per cent toeneemt) gerechtvaardigd en gebo den zijn. De minister zei ook dat de keuringsver plichting slechts een middel is. Om te voldoen aan de verbetering van de on derhoudstoestand van het voertuigenpark, moeten eigenaars van voertuigen ook andere mogelijkheden geboden worden. Zo zullen ze vermoedelijk vrijgesteld worden van de keuringsverplichting als hun voertuigen een onderhoudsbeurt in een daarvoor erkende werkplaats heb ben ondergaan. Ir. F. H. van der Linde van Sprankhui zen, de voorzitter van de ANWB zei dat de bond bereid is leergeld te betalen, waarmee hij doelde op het bedrag (tien gulden) dat in de proefmaanden voor een keuring gerekend wordt. De ANWB stelt dat deze prijs „aanzienlijk beneden de kostprijs blijft." 'V - i 77- MM i illröfc- y kV y> SCHIPHOL Een DC-8 lijnvliegtuig van de KLM, de PH-DCN „Albert Schweitzer", is maandagavond om 5 uur bij het vertrek naar Montreal aan het einde van baan 09-27 (de „Bulderbaan") bijna met volle vaart in het gras terecht gekomen. Nog net op tijd kwam de ma chine los van het beton, doch het toestel vloog zo laag over de naderingslampen die in het verlengde van de baan in het gras staan opgesteld ter markering voor landende toestellen, dat er 14 werden ver woest. Of zij zijn afgeknapt doordat de wie len van het toestel ze verpletterden, dan wel, dat dit het gevolg was van de stuw kracht van de oo volle toeren draaiende straalmotoren, is nog niet bekend. De vooronderzoeker ingevolge de Luchtvaart rampenwet stelt hiernaar een onderzoek in. De DC-8 begon met 118 passagiers aan boord aan een chartervlucht naar Mon treal en liep bij de verwoesting van de 14 lampen zelf geen enkele schade op. Het toestel zette de vlucht dan ook nor maal voort, nadat gezagvoerder J. F. de Laat het voorval per radio aan de ver keerstoren had gemeld. Over de volle lengte van de 3300 me ter lange startbaan voortsnellende zonder los te komen, moet de bemanning in de cockpit wel enkele benauwde ogenblikken hebben gehad. Pas op het allerlaatste moment, precies aan het einde van het beton, de „drempel" van de baan zoals dat wordt genoemd, verhief het toestel zich in de lucht, maar kraakte daarbij toch de drempellichten en een aantal daar voorbij in het gras opgestelde lam pen van de naderingsverlichting. Giste ren is men druk bezig geweest deze te repareren. Baan 09-27 was dan ook buiten gebruik. De afgeknapte 14 lampen vormen een onderdeel van lange rijen lampen, die al lemaal 35 centimeter boven de grond en boven de drempel uitsteken. Ze zijn niet in de grond verzonken omdat ze dan 's winters onder sneeuw bedolven kunnen worden. Op de vraag waarom de aanloop van de machine zo'n ongebruikelijke lengte heeft gehad, kon de KLM-persdienst nog geen antwoord geven. (Van onze correspondent) UTRECHT. De 22-jarige Jacque line Lotte Hermans gaat geen zee te hoog bij haar pogingen, als fotomodel bekendheid te krijgen. Het Utrechtse meisje heeft een contract getekend am als hoofdprijs te fungeren voor de prjjsvraag van een „sexblad", dat door de eigenaar van drie tijdschrif tenwinkeltjes wordt uitgegeven. Volgens het contract zal zij zich ge durende een weekeinde „aan de prijs winnaar beschikbaar stellen." Zij mag de .gelukkige' alleen weigeren ingeval van duidelijk aanwijsbare lichamelijke misvorming of gebreken, duidelijk aanwijsbare geestelijke sto ring, duidelijk zichtbare dronkenschap af overschrijding van de leeftijd van 75 jaar. Haar honorarium is 400 gulden. De Utrechtse politie zegt: „Het is op het ogenblik moeilijk te zeggen of er maatregelen genomen zullen wor den en zo ja, op welke gronden. Je zou het zo kunnen uitleggen, dat de wet op de kansspelen wordt overtreden" ADVERTENTIE ."'.7 - '7. i-'. j - -ï-7 X:V? 7'; V: V' N'; 77. 7 7 ■..■r 'C 5 V" - v BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 uur: „Hawaii", 14 j. Donderdag 14 en 19 u.: „Je leeft maar twee keer", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De terug keer van Ringo", 14 j. Donderdag geslo ten. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Buigen of barsten", 14 j. Donderdag 14 en 19 u.: „De motorduivels", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Wild in the streets", 18 j. Donderdag 14 en 20 u.: „The bridge on the river Kwai", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Brugge- hoofd Beach Red", 18 j. Donderdag 14 en 19 u.: „Ringo de gevreesde", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 en donderdag 14.30 en 19 u.: „Vulkaan der helse drif ten", 18 j. Studio, woensdag 14, 19 en 21.15 u.: „Het gezicht", 18 j. Donderdag 14 en 19 u.: „De maagdenbron", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haar'emse school van de 17de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag, van 10 tot 16 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 16 u. Vleeshal (Grote Markt): Tot en met 5 januari: Wandtapijten van de Poolse weefster Magdalena Abakonowicz. Dage lijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondag van 13 tot 17 u. Galerie-t (Bakenessergracht 67): Expo sitie „Groupe Automat" uit Parijs. „Licht en beweging" met Bertholto, Gamarra, Guidot, Lanati, Lea Dublin, Marcos Tal- Ion. Dagelijks geopend van 11 tot 17 u. Zondag 14 to* 18 u. Tot en met 22 decem ber Galerie Zijlstraat, Schilderijen van Ag nes van den Brandeler en klein-plastie- ken van Karei Gomes. Dagelijks van 12- 17 uur; maandag-, woensdag- en vrijdag avond 20-21.30 u. en zondags van 14.30- 17 uur. Tot en met 21 december. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 16 u. Zaterdag 9 tot 12 uur. Raadhuis Bloemendaal: Kunstmarkt, dagelijks van 14 tot 17 u. Tot en met 8 de cember. DIVERSEN Raadhuis Hoofddorp, donderdag 14.30 u.: Raadsvergadering Haarlemmermeer. Treslong (Hillegom): Diner Dansant, dagelijks. Hotel Esplanada (Zandvoort): Dans en amusementsmuziek. Het Cosmos Trio, dagelijks. Cabaret Dancing Caramella (Zand voort), dagelijks 20 tot 02.00 u.: Dansen met The 5 Atomics. WOENSDAG 4 DECFMBER City Theater. 20 u.: De wreedste aller amazones". DONDERDAG 5 DECEMoER Heden geen bioscopen in vei rand met Sint Nicolaas. Felison, Heidestraat 45 iJmuiden-Oost: Expositie tekeningen en grafiek van Ani ta van den Oever, Sjoerd Braoer, Ruud Cornelisse, Michiel Dhont Pau) Hohner Lou Schouten en Gerard Visser. De ex positie duurt tot en met 15 dect.mber en is dagelijks geopend van 14 tot 17 uur. 77^77,.. ,7 Jwf -K - Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (benaive zonuag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 4 DECFMRER Kennemer Theater, 19.15 en 21.15 u.. „De apenplaneet' Luxor Theater, 19 en "21 15 u.: „Ver boden jungle driften". Galerie Boumans, B. eest raat 122. Ex positie van Lense Elzirga" georend van 9-18 u. Stadskantoor, Pres. Kennedypiein. Ex positie van een collectie .American Pop- Art"; geopend van 8.30-12 30 en 13.30- 17.30 u. DONDERDAG 5 DECEMBER Kennemer Theater i9 u.: Vernieti gingsslag op Saipan" Galerie Boumans, Brcestraat 122. Ex positie van Lense Elzinea: geopend van 9-18 u. Stadskantoor Pres. Kennedyuiein Ex positie van een collectie American Pop- Art"; geopend van 8.30 lz.30 en 13.30 17.30 u. Kennemer Oudheidkamer nuize „Schey beeck" Velserweg 2. Geopend van 19.30 21.30 u.; voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510-25120. Prinses Margriet en haar man ver zorgen een hertje, dat mr. Van Vollenhoven ongeveer een half jaar geleden in het kroondomein op een voederplaats voor wilde zwijnen aantrof. Het hertje is goede vriend jes met de teckel Tekko Taks, die hier probeert ook een lekker hapje te bemachtigen. Vliegveld. In Venlo is een actiecomité opgericht voor een vliegveld in Noord- Limburg. In het actiecomité hebben vertegenwoordigers uit belanghebbende kringen, zoals het Noordlimburgse be drijfsleven, de VW, de horecasector en anderen zitting genomen. ADVERTENTIE Wij tonen u in onze 150 m2 toonzaal een keur van Hollandse en Duitse im port keukens; zie verder onze enorme sortering hang-legkasten, buffetten, aanrechten, enz. Kennemerlaan 165 - Tel. 0 2550 - 11428 Geopend van maandag t/m zaterdag van 96 uur In Frankrijk, Nederland en Duitsland geeft een uitgestrekt wolkendek het weer een somber karakter, maar het tempert de nachtelijke afkoeling, zodat het er 's nachts slechts één of twee graden vriest. Boven de Britse eilanden ver plaatst zich inmiddels een zwak front van een depressie bij IJsland langzaam in oostelijke richting. Het neemt in beteke nis af, zodat het in het komende etmaal het weer in ons land nauwelijks zal be ïnvloeden. VOORUIZICHTEN Overwegend droog en temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Voor vrijdag: Zon: minder dan 40 percent; minimum temperatuur van 1-6 graden onder nor maal; maximum temperatuur; van 3-8 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pet.; kans op een geheel droog etmaal: 80 pet. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland cJ- 3 U ,a »3 ëB Amsterdam De Bilt Deelen Lelde Eindhoven Den Helder i wen te Vlissingen Z.-Limburg Rotterdam Athene Aberdeen Barcelona Belgrado Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Grenoble Helsinki InnsDruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Mice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich geh. geh. geh geh. geh geh. geh. geh. geh. geh. bew. z bew. w.st. bew zzo bew. vera, bew. zzo bew. ozo bew. vera, bewozo bew. zo bew. z zw. bew. half bew licht Dew. licht bew. geh. bew. mist geh. bew geh. bew. mist geh bew geh. bew. onbew zw bew geh. oew. geh. bew. motregen ii zei zw bew half bew licht bew geh. bew geh. bew. gen. bew. geh. bew. half bew. licht bew. geh. bew. geh. bew nw nw o ozo no w.st. O w.st. ozo zo ono w.st. wnw w.st. zzo nnw w.st. o no w zzo zo 3 1 9 1 1 3 5 -2 2 2 17 7 6 -1 12 20 18 -1 12 -5 1 14 -2 4 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 DONDERDAG 5 DECEMBER Zon op 8.31 uur; onder 16.30 uur. Maan op 16 11 uur; onder 9.55 uur. MAANSTANDEN Volle maan 5 december 0.07 uur. Laatste kwartier 13 ïecember 1.49 uur. Nieuwe maan 19 december 19.10 uur. Eerste Kwariier 26 december 15 14 uur. HOOG EN LAAG WAlER IN IJMUIDEN WOENSDAG 4 DECEMBER Hoog water 3 10 uur en 15.23 uur. Laag water Al.14 uur en 23.31 uur. DONDERDAG 5 DECEMBER Hoog water 3.46 uur en 15.58 uur. Laag water 11.50 uur en uilr. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan ie IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2