VAN DAG TOT DAG Golf van protestbetogingen en stakingen over Italië Sovjet-Unie richt verwijt tot Londen Senator Gulden Eeuw ...alleen om de geur al! Schlesinger: „Wij zijn angstaanjagend Harttransplantatie afgelast in Erlangen Vliegtuigdief durfde niet te landen commentaar op actuele zaken Overplantiegs*» en piufolieiteitsorganen Inspraak met bijsmaak Aanleiding onrust: dood van Siciliaanse arbeiders Universiteit in Rome weer bezet Moskou wil niet weg terug naar koude oorlog Politiecharges in San Francisco Vredesplan voor Midden-Oosten van de V.S. WOENSDAG 4 DECEMBER 1968 3 Dr. Dubridge adviseur van Richard Nixon Niet voor niets werd Senator Gulden Eeuw het lijfmerk van de Connaisseurs du Tabac. Zo'n edele sigaar van 32 of 35 cent verschaft een echte kenner een puur en onvervalst rookgenot! Puur tabak l rr Costa Rica sluit grens Gruwelijkheden Marcuse Geen oplossing Donortekort De levertransplantatie in Arnhem be tekent ongetwijfeld een nieuwe, belang rijke stap vooruit in de chirurgie en be wijst ten overvloede dat de medische we tenschap ook in Nederland niet de moed mist om riskante ingrepen te doen. Men hoort soms wel eens critiek op het feit dat in ons land nog geen harttrans plantaties worden verricht. Er bestaat echter geen volkomen zekerheid over de vraag of in Nederland inderdaad geen harttransplantaties gebeuren ot ge beurd zijn, aangezien de Nederlandse me dische kring hermetisch gesloten blijft zolang men het nut van publikaties nog niet aanwezig acht. Dat is ook bij deze Arnhemse lever transplantatie gebleken. Een eerdere lever overplanting die geen blijvend resul taat gaf, is nooit in de openbaarheid gekomen. Nu men ervan overtuigd is dat de buitenwereld niet anger onkundig mag worden gelaten, heeft men er op bescheiden schaal bekendheid aan gege ven. Die bescheiden schaal doet verantwoord en weldadig aan. Men maakt er geen «tunt van en men zoekt niet de schijn werpers van het heldendom, zoals elders maar al te duidelijk is gebeurd, toen de hartoverplantingen begonnen waren Wat in Nederland op het gebied van de publiciteit rondom dergelijke gewichtige ingrepen wordt gedaan, moet worden be schouwd als een gulden middenweg tus sen ijdele reclame en de doofpot. Publi- citeitsorganen kunnen met een dergelijke gang van zaken vrede hebben. Harten en levers zijn geen .publiciteitsorganen'" De medische professie heeft in onze samen leving recht op een jijzondere eerbiedi ging, als het gaat om haar eigen keuze tot openheid of zwijgen. In het algemeen wordt van dat bijzondere recht geen mis bruik gemaakt, ofschoon de neiging om altijd en overal de publiciteit te schuwen, bij medici wel eens incidenteel in over trokken vorm kenbaar wordt. Ook de organisaties op medisch gebied lijden niet aan een al te groot enthousiasme voor openbaarmaking van wat zich in hun boezem afspeelt. Men moet erkennen dat de uitwassen.» die door een te grote publi citeit op medisch gebied in het buitenland soms te constateren zijn, afkeer wekken. Een gezonde publiciteit echter kan voor alle betrokkenen heilzaam zijn. De wijze waarop openheid is betracht met betrek king tot de Arnhemse levertransplantatie bewijst dat ongetwijfeld. De medici heb ben in alle rust kunnen werken tot zij zekerheid hadden dat zij met het resultaat van hun arbeid tevoorschijn konden ko men. De buitenwereld heeft nieuwe hoop gekregen op de ontwikkeling van de le venskansen van patiënten, iie eerder van alle hoop verstoken bleven. Toen de minister van Binnenlandse Zaken dinsdag in de Tweede Kamer cri tiek ondervond over de wijze waarop hij de benoeming van een voorzitter van de Rijnmondraad heeft doorgezet, heeft de bewindsman zich verdedigd door te ver klaren dat hij niet precies weet wat men met „inspraak" bedoelt. Hij beweerde in allerlei woordenboe ken ijverig te hebben gezocht naar de betekenis van het woord „inspraak", maar het niet te hebben kunnen vinden. Dat ijverig zoeken heeft zich blijkbaar tot tweederangs woordenboekjes beperkt, aangezien het „Groot Woordenboek der Nederlandse Taal" van dr. C. Kruyskamp (ook wel „Van Dale" genoemd) de term „inspreken" volledig verklaart en ook het woord „inspraak" van een duidelijke om schrijving voorziet. De „inspraak" bij de benoeming van de heer Fibbe tot voorzitter van de Rijn mondraad is volgens de minister verder gegaan dan hij in het algemeen bij bur gemeestersbenoemingen verantwoord zou achten. De Rijnmondraad, een samenge steld college van bestuur, rechtstreeks ge kozen als vertegenwoordiging van de ge meenten die binnen de Rijnmond vallen, heeft zich in meerderheid tégen de be noeming van de A.R.P.'er Fibbe uitge sproken. Het feit dat de leden zich hod den mogen uitspreken vond de minister op zichzelf al inspraak genoeg. Volgens zijn redenering is inspraak hetzelfde als „horen", maar betekent verder niets met betrekking tot het uiteindelijke benoe mingsbesluit. De feitelijke betekenis van „inspraak" is uiteraard niet synoniem met die van medezeggenschap. Enige gebondenheid aan de inhoud van de .inspraak" bestaat er voor de minister geenszins. Maar het zou toch van wijs beleid getuigen wan neer een toegekend recht tot inspraak (wil het een nieuwe democratische ver worvenheid zijn) tegelijkertijd als rich tinggevend zou worden erkend. Gaat de minister uit van de overwe ging dat het resultaat van de inspraak zonder meer kan worden genegeerd dan is de hele discussie over inspraak bij burgemeestersbenoemingen een farce. Dan wordt degene die inspraak verlangt en krijgt, behandeld als het irritante kind, dat geduldig wordt aangehoord en ver volgens de kamer uitgetroond. Het zou goed zijn wanneer de regering zich in deze kwestie zou realiseren dat het niet gaat dm het invoeren van een verkapte meerderheidsbeslissing bij bur gemeestersbenoemingen, doch om een uit breiding van de werkingssfeer der demo cratische beginselen. De democratie is formeel een dood ding, als zij louter als instrument wordt gehanteerd Evenmin als neuzentellen en de dictatuur der meerderheid democratische waarach tigheid inhouden, evenmin verleent het volkomen negeren van adviezen en wen sen bij belangrijke besluiten enige nieu we inhoud aan het democratische uit gangspunt. Het lijkt er inderdaad op dat het be- WWWWWAMIWWMUWWWWWWVWWWWWWWWWWWWt NEW YORK (Reuter). Dr. Lee Du bridge is benoemd tot wetenschappelijk adviseur van de komende Amerikaanse president Nixon. Hij sprak na zijn be noeming onmiddellijk de hoop uit dat de nieuwe regering de dalende lijn in de uitgaven voor ruimtevaart en andere wetenschappelijke projecten zal ombuigen. grip „inspraak" een welomschreven ge bruikelijke inhoud moet krijgen in het samengaan van gezag en volksvertegen woordiging. Anders wordt het woord een voorwendsel, een inhoudloze aan de politieke mode. concessie WWWVWWW\'WWWU\AAAMA/WWWVVUVWWV 'WVWVWWWWWWVWWWtNWAA/WAAAAA/VWUW (Van onze correspondent) ROME De belangrijkste steden van Italië en het eiland Sicilië zijn gisteren getroffen door een golf van stakingen en protestdemonstraties. Aanleiding daartoe was de dood van twee Siciliaanse landarbeiders die bij een betoging voor hogere lonen door de politie zijn neergeschoten. In Genua bestormden drieduizend stu denten en arbeiders onder het roepen van leuzen als „moordenaars" en „arbeiders en studenten één" het politiebureau en het plaatselijke regeringsbureau. In Milaan bekogelde een menigte van tweeduizend demonstranten de afzetting voor het politiebureau dat zij wilden binnendringen met stenen, knikkers en potten rode verf. Ruim dertig politieman nen werden gewond. Er werden zestig arrestaties verricht. In beide plaatsen moest de politie met traangasgranaten ingrijpen. In Rome begon gisteren een vrijwel algemene staking van de middelbare scholieren. Al om half acht trokken de jongelui in optochten door de stad. Tegen half elf waren naar schatting al meer dan 35.000 protesterende scholieren op de been. Vandaar trok de stoet die ge durende twee uur alle verkeer in de binn- nenstad onmogelijk maakte naar de universiteit. Daar sloten enige duizenden studenten zich bij de groep aan. Het re sultaat is, dat alle facultéiten weer door de studenten zijn bezet. In vele delen van Italië zijn sympathie stakingen gehouden. De haven van Vene tië was 24 uur buiten werking. Hierdoor werden 47 schepen getroffen. In Milaan veroorzaakten arbeiders van de grote rubberfabriek Pirelli met een mars door het stadscentrum grote verkeersopstop pingen. Op geheel Sicilië heeft de bevolking het werk neergelegd. Alle bedrijven en zaken op het eiland bleven zes uur dicht LONDEN. (DPA) De Sovjet-Unie heeft de Britse regering het verwijt ge maakt, dat zij „onder het voorwendsel van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije" de betrekkingen tussen beide lan den bemoeilijkt en afbreuk doet en een „vijandige propagandacampagne tegen de Sovjet-Unie" is begonnen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, de Britse ambassadeur in Mos- ADVERTENTIE "v V5> xitsm kou een schriftelijke verklaring van deze strekking heeft overhandigd De Russische verklaring houdt een rechtstreekse aanval in op de Britse hou ding in de NAVO. .yy „Volgens beschikbare inlichtingen", al dus de Russische verklaringen, „was Groot-Brittannië bij de jongste NAVO- raad-bijeenkomst in Brussel een van de landen, die op onverantwoordelijke wijze een houding van regelrechte confrontatie tegen de Sovjet-Unie en andere socialis tische landen aannam. Onder deze om standigheden is nieuw licht gevallen op de actieve deelneming van Engeland aan de uitwerking van verscheidene militaris tische plannen binnen de NAVO". „De Britse buitenlandse politiek is na tuurlijk een zaak van de Britse regering. Maar naar de mening van de Russische regering moet de Britse regering toege ven, dat de weg van de vijandigheid en bemoeilijking van de betrekkingen met de Sovjet-Unie een weg die tot ver hoging van de spanningen in Europa voert Engeland in de wereld, in Euro pa of in welk ander opzicht ook, geen voordelen zal opleveren. Er zijn vele voorbeelden in de geschiedenis van de Brits-Russische betrekkingen, dat de Brit se regering zich niet door de uiteindelijke belangen van het Britse volk maar door zekere overwegingen van voorbijgaande aard heeft laten leiden. Op de lange duur echter heeft dit steeds tot ongunstige ge volgen voor Groot-Brittannië en voor Groot-Brittannië alleen geleid. De Sovjet- Unie wil niet de weg terug naar de koude oorlog op gaan". De twee doden zijn gevallen bij een ge vecht tussen de politie en ongeveer zes honderd landarbeiders, waarbij de politie in paniek zou hebben geschoten. Leiders van de Christen-Democraten, Socialisten en Republikeinen, bezig met moeilijke onderhandelingen over de vor ming van een coalitieregering, hebben de vakbonden op Sicilië betuigingen van medeleven gezonden. De Siciliaanse politiemannen zijn op last van de rege ring in Rome in hun verblijven geconsig neerd. Aartsbisschop Bonfigliolo van Sy racuse heeft opgeroepen tot kalmte, als vandaag de slachtoffers worden begra- ADVERTENTIE 1670 JOHANNES VERMEER (STILLE GENIETER) SCHILDERT ZIJN BEROEMDE STILLEVEN: "VLEK MET GLAS". Wel wis en waarachtig was in die tijd "Vlek" er al. Van 1550 af wordt "Vlek" volgens hetzelfde oude recept uitzuiver graan gestookt. Ook die extra zachte jonge jenever "Vlekje". Voor een merk- jenever zSér voordelig: 10.25 per liter. ANNO 1550 SAN JOSE (Reuter). Het Midden- amerikaanse land Costa Rica heeft zijn grens met Panama gesloten nadat er in de hoofdstad San José berichten waren binnengekomen over gevechten in Pana ma tussen leden van de nationale garde en guerrillastrijders die de afgezette pre sident Arnulfo Arias steunen. Bij een vechtpartij tussen de politie en stakende Amerikaanse studenten op de terreinen van de universiteit van San Francisco zijn tientallen mensen gewond geraakt en twintig gearresteerd. De studenten gooiden met stenen en flessen naar de po litie die verscheidene charges uit voerde. De universiteit heeft te kampen met moeilijkheden als ge volg van rassentegenstellingen. Op de foto wordt een gewonde student weggevoerd. (Van onze correspondent) BONN. Bijna had men in de Bonds republiek de eerste harttransplantatie verricht en wel aan de universiteit van Erlangen. De operatie ging echter op het laatste moment niet door. Hoewel vanuit het universiteitszieken huis geen bericht over de gang van zaken naar buiten was doorgedrongen, werd het geheim door een pastoor ontsluierd. Deze leidde de begrafenisplechtigheid van een 19-jarig meisje, dat door een verkeersongeluk om het leven gekomen was. Daarbij maakte de geestelijke er melding van dat het meisje bijna haar hart aan een ander zou hebben overge- (Van onze correspondent) WASHINGTON „Wij kunnen niet aan de beschuldiging ontkomen: we zijn inderdaad een angstaanjagend volk, omdat wij in deze jaren drie leiders hebben gedood die als geen anderen voor de wereld de ver persoonlijking waren van Amerikaans idealisme. Wij zijn een angstaan jagend volk, omdat wij gedurende drie jaar een klein land aan de andere kant van de wereld hebben verwoest, in een oorlog die in geen ver houding staat tot onze nationale veiligheid of onze nationale belangen". Dit schrijft de Amerikaanse historicus Arthur Schlesinger in een als vlugschrift gepubliceerde pocketuitgave, enkele dagen geleden ver schenen onder de titel „Geweld: Amerika in de jaren zestig". Schlesinger, die een van de advi seurs was van president John Kenne dy en over diens regeringsperiode de bestseller „Duizend dagen" schreef, richt zich in deze kleine uitgave voor al tot, maar meer nog tegen, de nieu we politieke beweging die algemeen wordt aangeduid met „nieuw links". Deze beweging vindt vooral zijn aan hangers onder studenten in Californië (Berkeley-universiteit) en in New Vork (Columbia-universiteit), en volgt in grote lijnen de ideeën van profes- ;or Herbert Marcuse van de universi- :eit van Californië in San Diego. Schlesinger, hoewel niet ongevoelig voor de aantrekkingskracht van links", verwerpt Marcuse's ideeën als .onbeschaamd en verdorven". Het is voor het eerst dat hiermee een discussie over „nieuw links", dat voor het merendeel van de Amerika- ïen even duister en geheimzinnig als gevaarlijk is, op het nationale vlak wordt gebracht. In de aanloop tot zijn aanval op .nieuw links", maakt Schlesinger on der meer de volgende opmerkingen: „Wij zijn boven alles een angst aanjagend volk omdat de gruwelijkhe den die wij begaan, hier of in het bui tenland, zelfs nu nauwelijks onze offi- :iële zelfgenoegzaamheid hebben ge raakt, of onze bovenzinnelijke over tuiging hebben gedeukt dat wij mo reel onfeilbaar zijn". Hij gaat verder: „De volijverigheid waarmee wij een irrationele oorlog hebben doorgezet, een oorlog die bin nen het klassieke raamwerk van de buitenlandse politiek onzinnig is, doet interne impulsen vermoeden van haat m geweld, die een uitweg eisen en onze buitenlandse politiek vormen om aan dat sentiment tegemoet te komen". In een apart hoofdstuk behandelt Schlesinger vervolgens het uitroeien van de Indianen en de onderdrukking van de negers. Deze handelingen, zegt hij, hebben een „vloek geplaatst op onze samenleving, een vloek die ons leven nog steeds overschaduwt". Om aan te tonen dat het geweld van toen niet verdwenen is, citeert hij de laatste statistieken: 77 percent meer gewapende overvallen in 1967 dan in 1964, 6500 moorden door mid del van een vuurwapen per jaar (ver geleken met 135 in Groot-Brittannië, Japan en West-Duitsland tezamen). Wij kunnen vandaag, zegt hij, met alle spanningen die er in het land bestaan, haat en geweld niet langer zien als toevalligheden en afwijkingen die als nachtmerries wel zullen zijn verdwe nen bij het ontwaken". Schlesinger meent dat op de intel lectuele gemeenschap van het land een speciale verantwoordelijkheid rust om niet toe te geven aan „grove gevoe lens", maar om zichzelf als de voogd te zien van de redelijkheid. Op dit punt verwerpt hij de ideeën van „nieuw links", zoals die door professor Marcuse werden geformuleerd. De Amerikaanse historicus brengt Marcuse's theorieën onder in twee groepen. Onder de een valt volgens hem diens opvatting dat het niet al leen noodzakelijk, maar ook juist is, om de meningen van hen met wie men het niet eens is, te onderdrukken, tn de andere afdeling zou Marcuse's principe vallen dat het niet nodig is om een geformuleerd einddoel voor tgen te hebben, om tot actie over te gaan. Schlesinger, die professor Marcuse's ideeën wel heeft teruggebracht tot het alleruiterste en daarom onzuivere ver eenvoudiging, kant zich ertegen omdat gewelddadig optreden naar zijn me ning alleen kan leiden tot nog krach tiger geweld van conservatieve rechtse groeperingen. En in die krachtmeting, zegt hij, zou de provocerende intellec tueel het onderspit delven, waarbij dan vermoedelijk meer verloren is, dan waarmee men de strijd begon. De auteur stelt daar tegenover dat het Amerikaanse democratische sys teem, ondanks zijn feilen en het trage tempo waarmee veranderingen worden doorgevoerd, de enige mogelijkheid blijft bieden voor zinvolle vernieuwin gen die meer beantwoorden aan de sisen van een nieuwe tijd. Hij legt hierbij de nadruk op de noodzakelijk heid om tot een „discipline van demo cratische instemming" te komen, en de condities te scheppen waardoor een meerderheid van de bevolking zich gaat scharen achter een hervorming. Maar het is op dit punt dat Schle- unger in zijn harde analyse van het Amerika van vandaag, uiteindelijk toch blijft steken in een veilig stellen /an het Amerikaanse democratische proces, waar de „nieuw links"-bewe- ging juist een doorbraak zoekt. Want Schlesingers gezichtspunt zou houd- aar zijn, wanneer bijvoorbeeld de af gelopen partijcongressen niet hadden swezen dat dit democratische proces meer bepaald wordt door de autoritai re partijbonzen, dan door het volk self. De waarde van Schlesingers essay is dan ook niet dat hij oplos singen biedt, maar dat hij een dialoog ap gang heeft gebracht over de manier uvaarop intellectuelen in Amerika zich bezinnen op een vernieuwing van het politieke leven. dragen. Nieuwsgierige journalisten kwa men er tenslotte achter dat het verkeers slachtoffer was uitgezocht als donor voor een ongeveer 50-jarige man, die aan een ongeneeslijke hartziekte leed, maar ook infectie verschijnselen vertoonde. In deze omstandigheden zou de harttransplanta tie kansloos zijn. LONDEN. Twee Britse hartpatiënten die in aanmerking kwamen voor hart- overplanting zijn onlangs gestorven zon der dat een dergelijke overplanting kon worden verricht. Dit was te wijten aan een donortekort, aldus dr. Donald Long more, de Britse pionier op het gebied van hartoverplantingen, volgens het Brit se persbureau Reuter. NEW YORK, (Reuter) Een 19-jarige jongen heeft op het vliegveld van Lake- wood in de Amerikaanse staat New Jer sey een eenmotorig vliegtuig gestolen waarmee hij, na urenlang boven New York te hebben gevlogen, in de Atlan tische Oceean is gedoken. De jongen zou huiselijke moeilijkheden hebben en onder behandeling van een psychiater zijn. De verkeerstoren van Kennedy Airport heeft tot viermaal toe getracht de onerva ren vlieger te bewegen op het vliegveld te landen, maar elke keer wanneer hij boven de landingsbaan kwam, scheen hij niet te durven en trok hij het toestel weer op. Tenslotte zette hij koers naar zee, gevolgd door een vliegtuig van de kust wacht. Het gestolen toestel raakte boven de oceaan zonder brandstof. De piloot van de kustwacht gaf per radio instructies voor een noodlanding op zee. Een hefschroefvliegtuig heeft de jon gen later uit de oceaan opgepikt. Zijn toestand wordt „redelijk goed" genoemd. PARIJS (AP) De Verenigde Staten willen de steun van een groot aantal lan den voor een nieuw, uit zeven punten be staand programma voor een vrede tussen Israel en Egypte. Als begin van uitvoering van het pro gramma zou Israel zich uit de Sinaï moe ten terugtrekken, terwijl de Verenigde Arabische Republiek een einde zou moe ten maken aan de twintig jaar oude staat van oorlog met Israel.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3