Grote groep raadsleden verliet zetel NA FRACTIEBERAAD TERUGGEKEERD Standpunt is sedert 1966 niet veranderd Sterker en dwingender verzoek naar minister P RIS AA A UST WKHRRDOLIE H 144611 Strubbelingen in Beverwijk bij debatten over samenvoeging in de IJmond P.v.d.A.-fractie verdeeld over de bestuurlijke indeling Verhouding met Heemskerk gewijzigd Weinig takt in Velsen V Sint presenteerde koek en gard in de raad Alleen fusie met Velsen-Noord onaanvaardbaar Rare bokkesprong van meerderheid in het college VVD gaat mee met meerderheid van B. en W. WETHOUDER A. J. HERMES: K.V.P.-FRACTIE: Dames PSP VOOR ÉÉN GROTE IJMOND GEMEENTE WOENSDAG 4 DECEMBER 1968 5 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De openbare raadsvergadering over de nota van B. en W. inzake de bestuurlijke indeling in de IJmond dreigde dinsdagavond catastrofaal te worden, toen na de eerste ronde van de beschouwingen de fracties van de P.v.d.A., de C.P.N. en mevrouw A. BoltePrent (P.S.P.) hun raadszetels verlieten en demonstratief toonden niet meer aan de dis cussies te willen deelnemen, door plaats te nemen op de banken van de publieke tribune. Hun gramschap gold de meerderheid van het college van B. en W. bestaande uit de raadsvoorzitter en de wethouders W. Vessies en A. J. Hermes welke een nieuwe oplossing inzake de IJmond- problematiek op tafel hadden gelegd: de fusie van Beverwijk met Velsen- Noord en een samenwerking naar buiten waar de schaalvergroting zulks eist. OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY r jnü A ndere gedachte C PN-fractie PRISMA herenhorloges DRIESSEN JUWELIERS HORLOGERIE HERMAN MULDER KAMPERVEST ook zonder afspraak bent U welkom in onze nieuwe salon l )nmp<:kausalon LANGE NIEUWS'! KAA I Uil IJmuiden - telefoon 1116b Na 6 uur telefoon 13672 WASAUTOMATEN AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER EN 14661-14557 (02550) lilÜl (Van een onzer /erslaggevers) BEVERWIJK De openbare ge meenteraadsvergadering heeft dins dagavond terdege 'n de Sini-Nicoiaas- sfeer gestaan. Zoals op een echt Sin terklaasfeest kregen de raadsleden alsmede burgemeester en wethouders leuke en minder angename verrassin gen gepresenteerd. Het begon gezellig, toen alle raadsleden en de persverte genwoordigers een grote gemeentelijke enveloppe werd aangeboden, waarvan elkeen in eerste instantie dacht dat het een of ander aanvullend raadsstuk betrof. Doch in plaats van een dor stuk papier bevatte de enveloppe een smakelijke speculaaspop. Het minder aangename bestond uit het verlaten van de raadszetels door de leden van ie voltallige P.v.d.A.-frac tie, de eenmansfractie van de CPN en een lid van de uit twee personen be staande P.S.P.-fractie. De twee P.v.d.A.-wethouders, die in het colle ge een minderheidsstandpunt innemen, zagen dit met ontsteltenis voltrekken en hielden onmiddellijk met de op standige partijgenoten in de raad be raad. Uitdrukkelijk is daarbij gewezen op de, naar de mening van de wet houders, zeer ongewenste handelwijze welke hen zou kunnen nopen hun func tie neer te leggen. En deze prijs was de fractieleden te hoog. Zij keerden te rug naar hun raadszetels, waarbij het C.P.N.-raadslid zich aansloot. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 14886 De K.V.P.-fractie steunde haar beide K.V.P.-wethouders en de raadsvoorzitter in deze kwestie; zo ook de protestants- christelijke partij. In eerste instantie keerden zich hiertegen de P.v.d.A.-frac tie alsmede de fracties van de C.P.N., de P.S.P. en de V.V.D. De beide woordvoer ders hadden in de loop van de beschou wingen bekend gemaakt, alleen in eer ste instantie te zullen spreken en ver der niet. Toen dan ook de eerste ronde ten einde was en de K.V.P.-fractie om be raad had gevraagd, verlieten de fracties van de P.v.d.A.. de C.P.N. en mevrouw Bolte-Prent (P.S.P.) hun raadszetels en namen plaats op de publieke tribune. Een lid van de P.S.P.-fractie bleef echter op zijn plaats. Midden in de consternatie welke daar op volgde, heeft wethouder F. R. W. Kae- bisch ingegrepen en zijn fractieleden ook om beraad gevraagd. Zij verdwenen met hem uit de raadzaal. Na dit beraad werd ook de heer Berghuis in de besprekingen betrokken met als gevolg, dat zowel de P.v.d.A.-leden als de heer Berghuis (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De fractie van de Partij van de Arbeid heeft zich bij monde van mevrouw M. E. Schmohl-Heynes en dr. M. Albrecht uitgesproken tegen het standpunt van de meerderheid van B. en W., welke een fusie tussen Velsen-Noord en Beverwijk en een samenwerking met Heemskerk voorstaat. Dr. Albrecht ken schetste deze nieuwe idee van de meer derheid van het college, als komende uit de hoge hoed van een goochelaar; waarbij men kennelijk de gedachte heeft gehad: „Als wij Heemskerk niet mogen hebben, dan Velsen-Noord maar!" De eerste spreekster van de P.v.d.A., mevrouw Schmohl betoogde, dat het groeien naar één grote stad van allure, onmogelijk is. Naar haar mening moet de grens worden getrokken door het Noord zeekanaal, want zoals de gemeentegrens thans is, is Velsen-Noord nu al de dupe van de situatie. De bewoners van dit ge- meentedeel van Velsen voelen zich niet tot die gemeente behoren getuige be paalde reacties tijdens het jubileum van Hoogovens. De spreekster constateerde, dat de zuig kracht in de IJmond, gelegen is aan de noordkant. Wanneer men dan van de drie IJmondgemeenten één grote gemeente wil maken, worden Santpoort en Driehuis er de dupe van. Wordt de grens door het Noordzeeka naal getrokken en gaat men Velsen- Noord, Beverwijk en Heemskerk fuse ren, dan zal Hoogovens daar niet de dupe van worden. Het blijft dan Hoogovens- IJmuiden, post Beverwijk en telefoon Beverwijk. Mevrouw Schmohl achtte een fusie van Beverwijk met Velsen-Noord en een sa men met Heemskerk naar buiten treden volkomen onaanvaardbaar zolang er geen zakelijk, objectief aftasten van de toe komstmogelijkheden heeft plaats gehad! Zij deelde mede, dat haar fractie de fusie voorstaat van Velsen-Noord, Bever wijk en Heemskerk. Een ander geluid kwam uit de mond van dr. M. Albrecht (P.v.d.A.), die critiek had op de steeds wisselende stand punten in deze zaak, van de zijde van een deel van B. en W.: eerst fusie van Bever wijk en Heemskerk; daarna de vorming van een agglomeratiebestuur en nu de samenvoeging van Velsen-Noord met Be verwijk en de samenwerking met Heems kerk. Spreker meende, dat Churchill eens heeft gezegd; „Wie nooit van gedachten verandert, die heeft nooit nagedacht." Dr. Albrecht wilde daaraan toevoegen: „Wie erg dikwijls van gedachten verandert, ADVERTENTIE Dr. M. Albrecht P.v.d.A. maakt misschien de indruk, vaak te heb ben nagedacht, doch heeft dit nooit diep gedaan!" Ernstige critiek had de heer A1- b r e c h t op de nieuwe mogelijkheid. Aan deze gedachte ontbreekt zeer veel, onder meer iedere evaluering van de verwachte ontwikkeling van het Noordzeekanaalge- bied, welke toch aanstaande is. Men zou geneigd zijn te gaan denken, dat er niets aan de hand is en dat men beter de zaak bij het oude kan laten. De gang van zaken zoals die nu is, doet spreker den ken aan een struisvogel, die de kop in het zand steekt en dan zegt: „Moeilijkhe den? Ik zie ze niet!" Dr. Albrecht verklaarde zich voorstan der van één grote IJmondgemeente, welk standpunt werd gedeeld door de heer B. Buitenhuis (P.v.d.A.). hun plaatsen weer aan de raadstafel in namen. Mevrouw Bolte had dit reeds eerder gedaan om in de gelegenheid te worden gesteld een vraag te stellen in verband met de maandag plaats hebbende „hea ring" door de Kamercommissie in het Haarlemse Provinciehuis. En daarmede was de storm geluwd. Al was een en ander bepaald tekenend voor de situatie van het ogenblik en voor de gevoelens van een deel van de raad. Toen elkeen weer rustig op zijn of haar plaats gezeten was, werd het woord ver leend aan de heer Albrecht, die mededeel de dat het innemen van de plaatsen al leen was geschied om verder te luisteren en te stemmen, doch niet uit behoefte om verder op de zaak in te gaan. Na deze verklaring sprak de fractie voorzitter van de K.V.P.de heer Jac. de Weyer. Hij stelde het college voor om ten aanzien van de fusie met Velsen-Noord deze zaak positief en duidelijk als een al ternatief te stellen. Alleen als de regering of de kamers van mening zijn, dat het economisch noodzakelijk wordt geacht Velsen-Noord er bij te betrekken, kan akkoord worden gegaan met het bepalen van de gemeentegrens in het Noordzee kanaal. De meerderheid van het college nam dit voorstel over. In stemming gebracht werd het aangenomen door de K.V.P., Prot. Chr. en V.V.D.-fractie. Laatstge noemde partij verklaarde gehoord de besprekingen zich toch nog voor het meerderheidsvoorstel van B. en W. Tegen waren de P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Het C.P.N.-raadslid C. Berghuis heeft in zijn beschouwing over de nota inzake de bestuurlijke indeling het standpunt van de meerderheid van het college van B en W. scherp gehekeld. Al veel heeft spreker in de gemeenteraads vergaderingen meegemaakt en rare bok- kesprongen zien maken. De door de meer derheid van B. en W. voorgestelde moge lijkheid noemde hij wel de raarste, ooit te hebben gezien. Eerder al had spreker voorgesteld om te komen tot een gesprek tussen de raads leden vain het seniorenconvent. Er is zulk een gesprek geweest, doch alleen tussen raadsleden van de confessionele partijen. „Waar moet dat in de toekomst heen?" zo vroeg de heer Berghuis zich af. „De C.P.N.-fractie is voorstandster van de grens door het Noordzeekanaal doch nu bij het vernemen van de vijfde moge lijkheid heeft aeze fractie liever al het andere, dan dit. Dan liever nog één grote IJmondigemeente" zo besloot hij, aan kondigend, evenals de P.v.d.A.-fractie, niet meer in tweede instantie over deze zaak te willen spreken. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De V.V.D.-fractie die aan het einde van de raadsvergadering een volkomen ander standpunt innam, dan aan het begin achtte het bij monde van de fractievoorzitter A. Klomp Incon sequent een stuk van Velsen af te hakken en toe te eigenen. Wanneer men Velsen als een goede na buur ziet, dan is zo'n houding onelegant. Een dergelijke handelwijze vereist zelfs een referendum zo meende de heer Klomp, die dan liever Kennemerland wil de splitsen in een noordelijk en zuidelijk deel, welke delen dan meespelen met Am sterdam en de Zaanstreek inzake het Noordzeekanaalgebied. De heer Klomp was van oordeel, dat de „hearing" maandag verhelderend zal wer ken. Hij had geen waardering voor de veroveringszucht der socialisten in het college. De V.V.D. voorstandster van het zelfstandig blijven der drie IJmond gemeenten hoopt, dat het IJmonddrama binnen drie maanden zijn oplossing zal hebben. Zo langer doorgaan kan niet! Aan het einde der avond ecihter na de verklaring van de heer Jac. de Weyer (K.V.P.) deelde de V.V.D.-woordvoerder mede, dat zijn fractie het meerderheids standpunt in het college steunt. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft aan het begin van zijn antwoord aan de raad een korte verkla ring afgelegd over de vraag waarom hij „omgezwaaid" was. „Bij mij heeft voor namelijk meegesproken de overweging dat de nota van deze gemeente de mo gelijkheid zal kunnen scheppen dat de fusie van de drie niet door zal gaan." Hij kwam aan zijn uiteenzetting toe, na dat de beide P.v.d.A.-wethouders, E. Ger- ritse en F. R. W. Kaebisch, de minder heid in het college, geen behoefte had den getoond aan een nadere verklaring en nadat wethouder A.J. Hermes A. J. Hermes wethouder (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De heer Jac. de Weijer heeft in eerste instantie namens de hele K.V.P.-fractie gevraagd aan het college van B. en W. om het meerderheidsstand punt in dit college (en ook van de meer derheid in de raad) bij de Staten-Gene- raal nog duidelijker te onderstrepen. Hij deed het dringende verzoek de nota ster ker en dwingender te maken en onder meer de indrukwekkende lijst naar de minister te sturen van de vormen van samenwerking tussen Beverwijk en Heemskerk. Nadat de heer De Weijer gezegd had niet meer de behoefte te hebben aan een lang betoog, hield hij een uitvoerige rede, die hij begon met: „Tegen het voorstel van één gemeente zeggen we duidelijk: Jac. de Weyer K.V.P. ADVERTENTIE 1) matgeslepen edelstalen horloge met glanzend-blauwe wijzerplaat 119.- 2) plat automatic horloge mét datum in edeldoublé 169.- R I S MARKTPLEIN 17—19 IJMUIDEN TELEFOON 15668 SINDS 1776 - BARTELJORISSTRAAT 1, hoek Smedestr. - HAARLEM - Tel 13131 51 HAARLEM - TEL. 21101 nee", waarmee hij zei het meerderheids standpunt van Beverwijk en Heemskerk te vertolken. Uit de nota van B. en W. haalde hij slechts één motief- dat vorming van één gemeente zou leiden tot een monstrum gemeente, die maatschappelijk en sociaal nooit een eenheid wordt. Men zal blijven leven met de ruggen tegen elkaar. „We zijn geen vijanden, maar we kennen el kaar niet en we zoeken elkaar ook niet", aldus de heer De Weijer, die zei dat er helaas geen enquête is gehouden onder de bevolking, maar dat de raadsleden vol doende contact hebben om te weten dat de meerderheid afkerig tegenover een fusie staat. Er worden tegenstellingen ge schapen en het touwtrekken kan niet uit blijven. Hoe men er in Velsen over denkt is duidelijk gebleken bij de behandeling van de begroting. ,We staan dus al met de rug tegen de muur", zei de heer De Weijer, maar het werd volgens hem nog erger wanneer wethouder De Boer (van Velsen) rondloopt alsof hij de staatscou rant met de wet op de herindeling al in zijn binnenzak heeft. Het getuigt van wei nig tact. Indien deze wethouder gelijk mocht krijgen, dan gold nog het spreek woord: in het huis van de gehangenen spreekt men niet over de strop. Hij was het eens met wethouder Roo- zen (van Heemskerk), die gezegd had: geef ons rust. Natuurlijk was de verhou ding met Heemskerk slecht, maar er is intussen heel wat veranderd en men zal ongetwijfeld in de toekomst gaan doen wa,t men in het verleden heeft nagelaten. Er wordt wel beweerd dat deze samen werking uit de nood geboren is, maar er zijn talrijke voorbeelden van te geven dat samenwerking eenvoudig vaak leidt tot goede resultaten. Uit de memorie van toelichting van de minister zou blijken dat Beverwijk en Heemskerk iedere dag ruzie maken en we mogen het zelfs de Kamerleden niet kwalijk nemen indien die zo denken. De huidige situatie is gelukkig heel anders en als bewijs daarvan noemde hij een reeks van vormen van samenwerking met het dringende verzoek deze indruk wekkende lijst in de nota op te nemen. De opmerkingen die gemaakt zijn over de Plesmanweg zouden een lachertje zijn als de zaak niet zo doodernstig was. Be verwijk en Heemskerk zijn over het door trekken van deze weg tot overeenstem ming gekomen, maar de zaak hangt nu al vier jaar bij Gedeputeerde Staten. Ook dit zou in de nota dienen te worden opgenomen. Zoals boven gemeld heeft de heer De Weijer in laatste instantie namens de V.V.D., de P.C.G. en de K.V.P. voorge steld om het standpunt ten aanzien van Velsen-Noord duidelijk als alternatief te stellen en erbij te vermelden dat, indien Kamer en regering aansluiting uit econo mische overwegingen beslist noodzakelijk achten, akkoord te gaan met 't Noordzee kanaal als grens. ADVERTENTIE (K.V.P.) een uitvoerig betoog had gehou den, dat enkele malen emotioneel van P.v.d.A.-zijde onderbroken werd. Wethouder Hermes zei dat een aantal raadsleden gezien de reacties kennelijk niet goed begrepen had dat de nota een stuk was voor discussie en beschouwin gen, waarom de raad zeit had gevraagd. Daardoor had men het allemaal te zwaar opgenomen. In feite is er geen verschil met het standpunt dat de raad in 1966 heeft ingenomen. Het college van B. en W. heeft net als de minister getracht de discussie op gang te brengen. Het stand punt van de zelfstandigheid huldigt de meerderheid in de raad al twee jaar. Wel dienen er contacten gelegd te wor den om te bezien of er een agglomeratie- bestuur tot stand kan komen. Het enige nieuwe aspect was voor hem, dat men spreekt over het Noordzeeka naal als grens. Bij een herindeling moet men juist de gemeentelijke taken be schouwen en in dat geval werkt het ka naal scheidend. Bekijkt men de zaak eco nomisch, uit het oogpunt een bindende zaak. Zelfs als men een economisch standpunt inneemt, dan is het nog dui delijk wat men moet doen indien men Hoogovens in één gemeente wil houden. Hij betoogde dat de mening niet nu om gezwaaid is, maar dat dit reeds twee jaar geleden was gebeurd. Samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk was des tijds een goede zaak. Jammer genoeg is alleen een beslissing uitgebleven. In het licht van de ontwikkeling was het conser vatief om vast te houden aan een oud standpunt. In augustus 1966 had hij vol doende benadrukt dat de situatie zeer ge wijzigd is. Op dit punt interrumpeerde mevrouw M. E. Schmohl - He ij nes (P.v.d.A) met de mededeling dat zij hiernaar niet langer meer luisterde, waarop de wet houder zei dat, als hij niet door mocht spreken, de democratie geweld werd aangedaan. Dr. M Albrecht (even eens P.v.d.A.) herinnerde aan een uit spraak van 1967 van de wethouder toen deze gezegd had voorstander te zijn van een agglomeratiebestuur. De wethouder zei daarop dat hij dat nog steeds is, maar de minister gaat er kennelijk van uit dat dit alleen bij wet mogelijk is en dat ging de heer Hermes te ver. De nota was alleen opgesteld om de Staten Generaal duidelijk te maken dat de situatie veranderd is en wel zodanig dat samenwerking tussen Beverwijk en Heemskerk heel goed mogelijk is en dat er ook veel mee bereikt kan worden. De voorzitter had hier weinig aan toe te voegen behalve zijn verklaring en enke le korte antwoorden aan raadsleden. Daarna verlieten de P.v.d.A. en de P.S.P demonstratief de raad om op de publieke tribune te gaan zitten. ADVERTENTIE dagelijks demonstratie mm Marktplein Umuiden - Telefoon 14262 Mevrouw A. Bolte-Prent P.S.P. Mevrouw A. Bolte-Prent (P.S.P.) heeft een heel kort betoog gehou den over de bestuurlijke herin deling. Zy sloot zich met haar fractie volledig aan bij wat gezegd was door dr. M. Albrecht (P.v.d.A.). Verder maakte zij nog duidelijk de wens kenbaar om zelf haar stand punt tegenover de vaste Kamercom missie aanstaande maandag te ver dedigen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5