„Veiligheid Groot-Brittannië in ernstig gevaar gebracht" Grote sociale onrust in geheel Italië Apeldoorn en Zn. Noord-Vietnam trok veel troepen terug uit zone" Londen wil wel van Falklands af Training van ruimtevaarders 1 rit se rechter Davies over spion Britten: „Pravda" lanceert nieuwe aanval op Londen Opnieuw zelfmoord van Westduitse ambtenaar In Rome begon grote staking S tu d ent enonr u s t in Brussel en Leuven Nieuw dieptepunt voor Labour Averell Harriman in Washington: Niets aan te geven CARROSSERIE - REPARATIEBEDRIJF „Van Ouds 't Roomhuys" telegrammen DONDERDAG 5 DECEMBER 1968 Bij 5 reumatische pijnen, spit, neusverKoudheid, verstuikingenen winterhanden. ■n-frapHil 42.50 PHILIPS Poging tot vrijlating van „Pueblo"-bemanning Acht jaar Parlementaire storm waait over Falklands WAARSCHUWT ALLE AUTOMOBILISTEN 55 (Van onze correspondent) LONDEN In Britse politieke kringen heerst ongerustheid over de mogelijkheid dat de regering van Groot-Brittannië zonder al te veel omhaal de Falkland-eilanden aan Argentinië zal afstaan. Deze kwestie, die al geruime tijd aan de orde is, is weer actueel geworden na het bezoek dat Lord Shalfont, de Britse onderminister van Bui tenlandse Zaken, aan de Falkland- eilanden heeft gebracht. Geen betekenis Mtlanfiscbe MJcëaan (Van onze correspondent) LONDEN Terwijl de speculaties over de Russische aanval op het ge drag van de Britse diplomatie sinds de crisis in Tsjecho-Slowakije voort duren en de „Pravda" vandaag nieuwe aanvallen op Londen lanceer de, heeft de Engelse cassatierechter Lord Justice Davies verklaard dat de geheimen die de tot 21 jaar gevange nisstraf veroordeelde luchtmacht technicus Douglas Britten aan de Russen heeft doorgegeven, in zekere omstandigheden het leven van „elke BONN (DPA) Aan het aantal zelf moorden van Westduitse ambtenaren komt geen eind. Naar het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken gisteren bekend maakte, heeft in Den Haag de 54- jarige Riidiger Herold de hand aan zich zelf geslagen. Sinds 1965 werkte hij in Nederland op de consulaire afdeling van de Westduitse ambassade. Herold, die volgens 'n woord voerder in Bonn al aan neerslachtigheid leed, was drie weken geleden uit een ziekenhuis in Bonn ontslagen. Even tevoren was nog een zelfmoordge val bekendgemaakt. Dat betrof de 47- jarige bode Bernhard Dudek, werkzaam op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn, die dood in zijn woning was aan getroffen. Het aantal zelfmoorden van Westduitse ambtenaren in de afgelopen twee maan den is met deze gevallen tot negen geste gen. ADVERTENTIE Overal waar warmte helpt, helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil beter. geneeskrachtige warmte die diep doordringt MOSKOU. (Reuter) In Moskou pro beren twee Amerikaanse juristen die in dertijd een rol hebben gespeeld bij de uitwisseling van de spionage-piloot Gary Powers tegen de Russische spion Rudolf Abel, de vrijlating te bewerkstelligen van de bemanning van het Amerikaanse af- luisterschip „Pueblo". Het schip en de be manning worden sinds januari van dit jaar in Noord-Korea vastgehouden. De twee advocaten zijn Carl Mcafee en Hugh Cline. In hun gezelschap bevinden zich de vader van een bemanningslid en een vriend van diens familie. Op hun eerste poging tot contact met de Noord- koreaanse ambassade in Moskou werd uiterst koel gereageerd. De vier Ameri kanen die een visum voor een verblijf van twee weken hebben, hopen binnen deze termijn uitsluitsel te hebben, hetzij van de Russische regering, hetzij van hoge Noordkoreaanse functionarissen. man, vrouw en elk kind" in Groot- Brittannië in gevaar kunnen brengen. Hij zei dat er geen reden voor kritiek is op de lange gevangenisstraf waartoe de 36-jarige Britten, vader van vier kin deren, werd veroordeeld. Hij was werk zaam in een hoogst vertrouwelijke en ge heime afdeling van de RAF. Het kan zijn dat de door hem aan de Russen verstrek te inlichtingen al in zekere mate de ver dediging van dit land hebben ondermijnd, aldus de rechter. Britten werd op 4 november veroor deeld. Het cassatiehof weigerde zijn be roep vorige week donder-- ig te aanvaar den, maar gaf nu pas de motivering hiervoor. „Om de gevaren van massale vernie tiging door het toedoen van spionage te voorkomen, dient de maatschappij door afschrikwekkende straffen te worden be schermd, zei lord Davies. De aard van de door Britten aan de Russen verstrekte informatie werd niet onthuld. Britten was acht jaar een betaal de Russische agent, maar wat hij deed was allerminst een onbetekenend spiona gespelletje. Britten stond in contact met niet min der dan een eerste secretaris van de Rus sische ambassade in Londen. Hij verliet Groot-Brittannië in minder dan een week, voordat Britten voor de rechter ver scheen. Het is onmogelijk aan te nemen dat een diplomaat van zo'n hoge rang zich met een spion als Britten zou hebben ingelaten wegens het gevaar ontdekt te worden tenzij het desbetreffende materiaal door de Russen van het hoog ste belang werd beschouwd. Lord Davies wilde over de verloren ge- gane geheimen alleen dit zeggen: „Elk daarvan kan de veiligheid van dit land ernstig in gevaar brengen. In het bijzon der kan van de inlichtingen die Britten in januari en maart van dit jaar doorgaf, waarbij sprake was van kopiëren van geheime documenten, worden gezegd dat het absoluut vaststaat dat deze de ver dediging van dit land zullen benadelen en in bepaalde omstandigheden rampza lig voor ons allen zouden kunnen zijn." •'■v - Om de doorstroming van reizigers langs de douane te bespoedigen zijn op het Heathrow-vliegveld in Lon den twee borden geplaatst. „Aan te geven goederen" en „Niets aan te geven", staat erop te lezen. Reizi gers die niets hebben aan te geven kunnen meteen doorlopen in de aangegeven richting. Maar ze moe ten er wel op rekenen dat zo nu en dan door douanemannen steek proeven zullen worden gedaan. ROME (AP) Honderden spoorweg arbeiders hebben het werk neergelegd waarmee het begin is gemaakt met een staking van 24 uur in Rome. Vakbondsleiders voorspellen dat van daag zeker anderhalf miljoen mensen niet op het werk zullen verschijnen, Hieronder vallen gemeente-ambtenaren, winkeliers, transportarbeiders, rijks ambtenaren, enzovoort. Alle scholen zijn gesloten. Ook gisteren, aldus onze correspondent in Rome, is het in Italië weer tot ernsti ge ongeregeldheden gekomen tussen beto gers, die protesteerden tegen het politie optreden op Sicilië, waarbij twee land arbeiders werden gedood en politieman nen. In verscheidene grote plaatsen kwam het tot vechtpartijen. Vaak ook moest de politie van traangas gebruik maken. Tijdens een geëmotioneerde nachtelijke zitting van het regionale parlement van het gewest Sicilië, waaraan 45 van de 90 raadsleden deelnamen is, evenals in enige andere provinciale raden op Sicilië een resolutie aangenomen waarin er op wordt aangedrongen, dat de politie voor taan bij sociale betogingen ongewapend zal zijn. Men sprak tevens de hoop uit, dat er vanuit Rome op zo kort mogelijke termijn een wet met dezelfde inhoud wordt uitgevaardigd. In Rome werd gisteren opnieuw een grote betoging van middelbare scholieren gehouden. Hierbij werd echter alleen het verkeer in de war gestuurd. Er kwamen geen verdere moeilijkheden uit voort. Betogingen op kleine schaal en stakin gen vonden plaats in Florence, Napels, Euratom-problemen. De politieke com missie van het Europese Parlement heeft verzocht een buitengewone zit ting van het parlement bijeen te roe pen om een onderzoek in te stellen naar de problemen rondom Euratom. Genua, Venetië, Palermo, Turijn en Mi laan. In deze plaatsen ontstonden enor me verkeersopstoppingen, die vooral het openbaar vervoer gedurende lange tijd verlamden. Ondanks de spanning op Sicilië is de begrafenis van de twee gedode landar beiders in volledige rust verlopen. Ner gens op het eiland kwamen relletjes voor. De stakingen duurden voort. ((Van onze correspondent) BRUSSEL Een aantal studenten van de vrije universiteit van Brussel is gister middag opnieuw slaags geraakt met poli tie en rijkswacht. Hun actie had de opzet te protesteren tegen de aanwezigheid van vrij veel politie in de aula van de universi teit toen koning Boudewijn daar de avond tevoren een lezing van Louis Ar- mand over „De Europese inzet" bij woonde. Er ontstond gisteravond een gevecht tussen politie en studenten die in en rond om de gebouwen van de vrije universi teit werd voortgezet en tot in de avond duurde. De handhavers van de orde sloe gen er met hun gummistokken en knup pels onbarmhartig op los. Ook de water kanonnen kwamen in actie. De betogers gooiden met stenen en met stukken hout. Van bij een naburige bouw werf weggenomen planken en balken, maakten zij een soort barricade die zij later in brand staken. Ook werden twee bierflessen met benzine naar politieau to's geworpen. Er is veel schade, vooral glasschade, aan de gebouwen aangericht. In Leuven is door ongeveer vierhonderd Vlaamse studenten een staking afgekon digd. Zij eisten een zitting van de Aca demische Raad die bepaalde problemen (voorlichting, beheer, verhouding student -professor enzovoort) zou moeten bespre ken. William Anders, James Lovell en Frank Borman, de drie Amerikaanse ruimtevaarders die in de kerstdagen een reis rond de maan zullen maken worden grondig voorbereid op hun ruimtereis. Deze opname werd ge maakt in de Apollo-8. (Van onze correspondent) LONDEN. Het aanzien van de Britse Labourregering is na de jongste krediet- beperkingsmaatregelen en verhoging van de indirecte belastingen opnieuw tot een dieptepunt gedaald. Volgens een opinie-onderzoek dat in op dracht van een Londens avondblad is uit gevoerd zouden de conservatieven nu een sensationele voorsprong van 27 per cent op Labour hebben. Een maand geleden toen het er op be gon te lijken dat Labour zich geleidelijk herstelde, bedroeg de conservatieve voor sprong nog slechts negen percent. Nog nooit is een partij in één enkele maand zo ver afgegleden. Na de begroting in april van dit jaar lag Labour 28 percent achter op de conservatieven. (Van onze correspondent) LONDEN. De ontwijkende verkla ringen van de Britse regering over de toekomst van de Falkland-eilanden heb ben al twee dagen achtereen een storm in het Lagerhuis veroorzaakt. Lord Chalfont, de Britse Onderminis ter van Buitenlandse Zaken, die zojuist van een reis naar de Falklands en Argen tinië is teruggekeerd, houdt bij hoog en bij laag vol dat de bewoners van het eiland in de Atlantische Oceaan hun lot in eigen handen hebben. „Als zij geen verande ring willen zien in de Britse soevereini- tiet. dan zal de eilandengroep Brits blij ven", verzekerde hij. ADVERTENTIE m dah, <uies in. STEPHENSONSTRAAT 8-10-23 HAARLEM - TELEF. 4 48 27 Verzekeringen betalen voor VOLLEDIG herstel van aanrijdingschade. DIT kan alleen bereikt worden door specialisten. Ons bedrijf, sinds 35 jaar hierin gespecialiseerd, is door het samengaan van ouderwets vakmanschap en modern gereedschap in staat u dit te garanderen. WASHINGTON (AFP). Averell Har riman, leider van de Amerikaanse onder handelingsdelegatie in Parijs, heeft in Washington meegedeeld dat Noord-Viet- nam zijn troepenmacht in de gedemili tariseerde zone en het noordelijk deel van Zuid-Vietnam „aanzienlijk heeft ver minderd". De Noordvietnamese troepen zijn ech ter nog niet geheel uit de gedemilitari seerde zone verdwenen, aldus Harriman, BÜSSf» In Argentinië voeren extremisten een campagne voor de teruggave van de eilandengroep die op 300 mijl van Zuid-Amerika's zuidelijke punt is ge legen. De kleine Falklandeilamden zijn al anderhalve eeuw Britse kolonie welke door 2000 mensen van Engelse en Schotse afkomst, meest schapenboe- ren, wordt bewoond. GROOT-BRXTTANNIë is bereid de Falklands los te laten omdat deze geen strategische of andere beteke nis meer bezitten en alleen maar geld kosten. Maar de regering heeft evenals met Gibraltar het geval is, beloofd niet tegen de wensen van de bevolking te handelen. In Londen is men van mening dat de regering de Falklanders onder ster ke druk zet om aan de wensen van Argentinië toe te geven. Naar aanleiding van vragen in het Een Britse helikopter kwam onlangs in actie om Argentijnse journalisten die met hun vliegtuigje op de Falk land-eilanden waren geland aan te houden. Lagerhuis heeft de regering verklaard dat er met Argentinië nog niets is overeengekomen maar dat beide lan den hopen het eens te zullen worden over hun gezamenlijke positie. De regering herhaalde dat de Britse sou- vereiniteit over de Falkland-eilanden niet tegen de wil van de bewoners in zal worden gewijzigd. Shalfont schijnt echter de schapen- boeren te hebben duidelijk gemaakt dat er vooral door de daling van de wolprijzen voor hen nauwelijks meer toekomst op de Falkland-eilanden be staat. Als dat zo is zou de toch al grote aandrang om te emigreren nog djn versterkt. Als 50 gezinnen de Falklandeilanden zouden verlaten, zou de economie van de eilanden haar ba sis verliezen. OP DE Falklands hebben zich de afgelopen tijd enige oppretteachtige in cidenten voorgedaan die op overdre ven manier als een „Argentijnse in vasie" werden uitgelegd. Hoewel de Falklands geen vliegveld OwENEZUEL BRAZILIË PERU BOLIVIA FALKLAND &MatwïnènjEIJM Sri bezitten, is er onlangs een toestel met Argentijnen op de renbaan geland. Vorige week heerste er nieuwe agita tie toen een ander vliegtuig op een ruw stuk modderterrein landde en daarbij werd beschadigd. Dit was een stunt van een Argentijnse krant die irie journalisten naar de Falkland- eilanden had gestuurd om Shalfont te interviewen. Maar de Britse strijdkrachten die wel zin hadden in een verzetje, sloegen groot alarm waarop de 30 Britse ma riniers, een oorlogsschip en een heli kopter in actie kwamen. De conservatieve oppositie heeft de regering verzocht een nadere verkla ring over de Falklands af te leggen. Beweerd wordt dat met een volledige afstand van de eilanden tien jaar zou zijn gemoeid, waarschijnlijk om de bewoners, zo zij dit wensen, ruim schoots de tijd te geven zich ergens anders te vestigen. De Britse minister van Buitenland se Zaken Stewart heeft onlangs ge zegd, dat de Britse regering haar be lofte niet zal schenden, maar dat het onverstandig zou zijn om overdracht van soevereiniteit uitgesloten te achten. De kwestie blijft op de agenda ter wille van de goede betrekkingen met Argentinië, aldus Stewart. na afloop van kabinetsberaad in het Wit te Huis, waaraan hij ook had deelgeno men. Hij wees er op dat president John son bepaald heeft dat geen „serieus ge sprek" kan worden gevoerd met Hanoi, zolang zich Noordvietnamese militairen in de gedemilitariseerde zone ophouden. Een andere voorwaarde tot serieuze on derhandelingen is volgens Harriman het staken van de beschietingen op Zuidviet- namese steden. De onderhandelaar, die vandaag de toe komstige president Nixon, en diens be langrijkste adviseurs voor veiligheids aangelegenheden zal ontmoeten, sprak de hoop uit dat de procedurekwesties die uit breiding van het gesprek in Parijs nog in de weg staan, binnenkort worden op gelost. Tijdens de kabinetsvergadering in het Witte Huis kwam ook de toegenomen spanning in het Midden-Oosten ter sprake. ADVERTENTIE V\/WWWWMWWWWWWWWWI<WWWWWm<W>IWMW A.s. Vrijdag TONGENDAG RESTAURANT Bloemendaalseweg 271 - Overveen Telefoon 52701 FILETS DE SOLE NORMANDY Lichtgebakken tongfilets bedekt met tomaten en champignons, gegarneerd met garnalen ragout en rijst. FILETS DE SOLE SAUCE CREVETTES Gekookte tongfilëts met witte wijn saus waarin garnalen, aardappelpuree en worteltjes. SOLE A LA MEUNIÈRE In roomboter gebakken tong met ge bakken aardappelen gemengde salade. De visgerechten zijn, inclusief een glas wite wijn, 9.50. Reserveer nu reeds Uw tafel E Mini-malist. De Egyptische president Nasser heeft afwijzend gereageerd op het verzoek van een mohammedaanse geestelijke minirokken te verbieden om dat bij vrouwen in minirok als zij knie len voor het gebed „van achteren te zien is wat beter verborgen kan blij ven.' Anti-Labour. „De Britse Labour-rege- ring wordt beïnvloed door mannen „die slaafs Washington volgen, gunsten pro beren te verkrijgen van de op revanche beluste Westduitsers, militaire avontu ren steunen en die anti-communistisch en anti-Russich zijn", aldus het Rus sische partijorgaan Pravda. Lekker eten. Het Chinese partijblad „Ro de Vlag' schrijft, dat sommige intel lectuelen aan het taalcollege in Sjang hai zich te burgerlijk gedragen. Er wordt te veel gepraat over lekker eten, drank, mode en andere zaken die geen praktisch nut hebben.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3