Amsterdamse raad heeft nu vijf fractie-assistenten Zuid-Afrika gaf f 160.000 voor herstel Jan van Riebeeck-huis m L APART... li interieur classique POLITIEK GEEN LEERVAK OP ALLE SCHOLEN Britse schepen op postzegels J j Natste herfst sinds 1944 „WIARDI BECKMANSTICHTING IN EEN NOTEDOP9 Scholier dood na val uit trein Loopjongens 1 van argumenten en meningen Enquête onder leraren: Kastanjebruin haar gezocht Aansluiting op Coentunnel pas in 1972 klaar m m Inbreker vlucht het water in 1 v VRIJDAG 6 DECEMBER 1968 15 (Van onze correspondent) AMSTERDAM De leden van de Amsterdamse gemeenteraad ver keren, vergeleken met hun collega's in andere gemeenten, sinds 1 oktober in een bevoorrechte positie. Met in gang van die datum kunnen de frac ties waarvan zij deel uitmaken zich laten bijstaan door fractie-assistenten en de kosten die dit met zich mee brengt tot een bepaald bedrag ir rekening brengen bij de gemeente. Versterking ïMiL* Volkshuisvesting Ir. Posthumus voorzitter Xeehavenoverleg GEEN BORDJES MET N1E VIR NIE-BLANKES „Lighaken van vriendschap" Voor exposities en studie Belangstelling In Amsterdam Kort nieuws 5» 1' f pil! f UTRECHT. De 13-jarige scholier P. J. H. Zwerts uit Oisterwijk is donderdag omstreeks half één tussen Oisterwijk en Boxtel uit de trein gevallen en korte tijd daarna aan zijn verwondingen overleden. De trein was op weg van Amsterdam naar Venlo. De scholier was met enkele kameraadjes in Oisterwijk ingestapt. Hij is op een gegeven moment het gangpad ingelopen en heeft vermoedelijk met de deursluiting van een der portieren ge speeld. Toen zijn vriendjes hem vergeefs zochten is de politie in Boxtel gealar meerd. Zij troffen het kind dood langs de spoorbaan aan. De spoorwegrecherche heeft een onderzoek ingesteld, waaruit is gebleken, dat de deursluiting geen manke menten vertoonde. ff Zes fracties hebben op het ogenblik een assistent. Hun taak is zeer in het alge meen allerlei werkzaamheden voor de raadsleden te verrichten waaraan deze overbelast als zij meestal zijn door de combinatie van het raadslidmaatschap met een vaste werkkring en andere •maat schappelijke functies, niet of in onvol doende mate toekomen. De verordening houdt in, dat iedere in de raad vertegenwoordigde politieke groe pering aanspraak kan maken op een te gemoetkoming van f 1.000 per jaar die verhoogd kan worden met f 1.000 per lid, dat geen wethouder is. Het maximum is f 12.000. Assistent van de fractie van de Partij van de Arbeid (13 leden, waarvan drie wethouder, recht op f 11.000) is de 25- jarige heer C. H. de Cloe, die politicologie studeert aan de Vrije Universiteit. Hij heeft de meeste ervaring. Toen de ver ordening inging was hij al ruim twee jaar fractie-assistent. Tot 1 oktober kreeg hij van de fractie alleen zijn onkosten ver goed. Op het ogenblik is het voor hem een volledige baan. Hij zegt: „Mijn aanstelling is vooral be doeld als versterking van de raadsfractie tegenover het gemeentelijke apparaat, tegenover alle ingewikkelde problemen die de raad worden voQrgelegd. Het be langrijkste deel van mijn werk is research ten behoeve van de fractie". „Dat wil zeggen, dat ik wanneer een ADVERTENTIE zo apart Kennemerlaan 38 IJmuiden telefoon: 02550-19015 (Van onze correspondent) UTRECHT. Uit een enquête op twee en zestig scholen met voortgezet onder wijs blijkt dat 10 percent van de onder vraagde leraren politiek onderricht niet als verplicht leervak zou willen opnemen. Twee en twintig percent acht dit wél noodzakelijk en 8 percent heeft geen me ning. Op 35 percent van de betrokken scholen wordt overigens geregeld politie ke voorlichting gegeven, 57 percent blijkt dit uitsluitend te doen bij actuele gebeur tenissen en 8 percent behandelt in het geheel geen politieke onderwerpen. De enquête is ingesteld door de com missie Opovo (onderzoek naar het poli tiek onderricht in het voortgezet onder wijs), opgericht door de gezamenlijke af delingen van de jeugdbeweging P 1 u t o uit Utrecht, Amersfoort en Arnhem. Tot het onderzoek was besloten, nadat de jeugdbeweging in antwoord op een ver zoek aan de minister op grote schaal over te gaan tot het geven van politieke voor lichting op alle scholen voor het voortge zet onderwijs, door de plaats vervangend directeur-generaal van het onderwijs, mr. J. de Bruyn, te verstaan was gege ven dat dit reeds het geval was. Voor de enquête zijn de leraren van 216 scholen voor technisch-, huishoud-, ulo- en mid delbaar onderwijs benaderd. Negenen twintig percent heeft gereageerd. Hier van betrof 19 percent ulo-scholen, 27 per cent middelbare scholen, 21 percent huis houdscholen en 33 percent technische scholen. Uit het onderzoek komen enige interes sante gegevens naar voren. Op de vraag of de beginselen en principes van de poli tieke partijen bij het onderricht worden belicht, antwoordt slechts 37 percent be vestigend, 59 percent van de ondervraag den meent dat televisie en radio voor po litieke voorlichting geschikt zijn en 55 percent merkt een groeiende belangstel ling voor politieke aangelegenheden bij de leerlingen. Op de vraag of de leerlin gen enige inspraak hebben in de wijze van voorlichting blijkt dit bij 27 percent het geval, 30 percent antwoordt ontken nend, 16 percent luistert naar redelijke wensen en bij 6 percent is geen inspraak. (Van onze correspondent) s SYRACUSE. In Syracuse op Sicilië is dezer dagen de 44-jarige grootgrondbe zitter Gallo gestorven. Het feit dat een grootgrondbezitter overlijdt is op zich zelf niets bijzonders, wel dat hij grote bezittingen naliet waarde ongeveer honderd miljoen lire, voornamelijk be staande uit sinaasappeltuinen aan een nog onbekende persoon. In het testament van Gallo staat name lijk, dat men moet zoeken naar een wees jongen, niet ouder dan acht jaar, met kas tanjebruin haar en blauwe ogen Deze jongen moet van de opbrengst van de gronden worden opgevoed, voor zijn 25- ïte jaar getrouwd zijn en kinderen heb ben, waarvan de oudste zoon de bezittin gen zal erven. Wanneer de onbekende jongen niet aan deze voorwaarden zal voldoen dus op zijn 25-ste nog niet is getrouwd en/of geen kinderen heeft dan zal naar een andere weesjongen, met dezelfde uiter lijke kenmerken moeten worden omge zien. Op de foto van links naar rechts H. J. Schoutenmevrouw H. Hoven, B. van Malenstein. B. Tiddens en C. H. de Cloe. bepaald onderwerp aan de orde komt, in de historie duik, de betreffende littera tuur raadpleeg, naga hoe het in andere gemeenten ligt, de mening van betrokken organisaties peil en bijvoorbeeld het oor deel van deskundigen vraag. Vooral tegen de tijd dat de begroting behandeld gaat worden, zoals nu, heb ik het druk met het uitzoeken van allerlei zaken". „Research in de betekenis van weten schappelijk werk doe ik niet zo veel. Dat zou te veel tijd kosten. Het gaat in de eer ste plaats om het verschaffen van infor matie. Ik ben een loopjongen van argu menten en meningen". „Daarnaast", zegt de heer De Cloe, „ben ik een waakhond wat het gebeuren in de stad betreft. Ik lees alle kranten op lo kaal nieuws. De leden van de fractie heb ben daar geen tijd voor. Ik maak ze op allerlei dingen attent. Het kan voor komen dat in een krant die een bepaald raadslid niet leest, een zaak aan de orde wordt gesteld, waarover hem commen taar gevraagd kan worden. Ik bel hem dan direct op om hem op de hoogte te brengen". Gevraagd naar concrete voorbeelden zegt de heer De Cloe: „Op het ogenblik ben ik bezig met een analyse van het volkshuisvestingsbeleid sinds 1964. Inder tijd heb ik nagegaan hoe de regeling van de demonstratievrijheid in de algemene politieverordening tot stand was gekomen en de adviescommissie samengesteld, die de fractievoorzitter bijgestaan heeft bij het opstellen van een nota over de demonstratievrijheid". „Ik heb", zegt hij verder, „ook een beetje een sociale functie. Er zijn een hoop mensen die huiverig zijn een fractie lid op te bellen als zij met een bepaalde zaak zitten. Vooral nu het fractie- assistentschap een wat grotere bekend heid heeft gekregen krijgt ik nogal eens telefoontjes. Daar komt bij dat de raads leden vaak niet bereikbaar zijn". Voor mevrouw H. Hoven, fractie assistente van de V.V.D. (5 leden waar van 1 wethouder, recht op f 5.000) ligt de zaak wat anders. Zij is meer assistente van fractievoorzitter H. H. Jacobse, dan van de gehele fractie. De heer Jacobse is veel buiten de stad. Mevrouw Hoven ontvangt voor hem de raadsstukken. Zij leest deze door en verzamelt indien nodig nadere informaties. Burgers, die de heer Jacobse als fractievoorzitter opbellen, wprden als hij niet bereikbaar is naar mevrouw Hoven verwezen. De vier andere fractie-assistenten, mevrouw M. H. Schmidt (C.P.N. 5 le den, waarvan 1 wethouder, recht op f 5.000, de 25-jarige free-lance-journalist B. Tiddens (P.S.P 4 leden, recht op f 5.000), de 31-jarige student politieke en sociale wetenschappen H. J. Schouten (K.V.P. 7 leden, waarvan 1 wethouder, recht op f 7.000) en de 21-jarige student politicologie B. van Malenstein (A.R.-C.H. 5 leden waarvan 1 wethouder, recht op f 5.000) zijn pas kortgeleden aan de slag gegaan. Bouwend aan een meer slagvaardig en door grotere deskundigheid geschraagd optreden van de raadsleden zullen ook zij binnenkort zijn, wat P.v.d.A.-fractie voorzitter Van Thijn kenschetst als: „een soort Wiardi Beckmanstichting in een notedop". DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid ir. S. A. Posthumus (P.v.d.A.) wordt voorzitter van de commissie Zeehaven- overleg. die over enkele weken door de minister Bakker van Verkeer en Water staat zal worden geïnstalleerd in de Haagse Rolzaal. (Van onze correspondent) CULEMBORG Weer heeft het Twee de-Kamerlid drs. J. J. Voogd (P.v.d.A) critische vragen gesteld over het Jan van Riebeeckhuis in Culemborg en weer heeft de regering hem gerustgesteld. Het ver lenen van subsidie voor de restauratie van het geboortehuis van Jan van Rie- beeck, stichter van een „nederzetting aan de Kaap", in de encyclopedie omschre ven als „koloniaal pionier" moet niet worden uitgelegd als een zekere instem ming van de Nederlandse regering met het apartheidsbeleid in Zuid-Afrika. Cu- lemborgs gemeentesecretaris A. van Urk, tevens secretaris van „De Nederlandse Stichting Jan van Riebeeckhuis", is be reid over de omstreden inrichting van het geboortehuis van Van Riebeeck tot mu seum te praten als hij maar niet als apartheidsmisdadiger" wordt afgeschil derd. Eerdere interviews en een uitla ting van een P.S.P.-afgevaardigde in de Staten van Gelderland hebben hem voor zichtig gemaakt. „Wij hebben recht op subsidie voor de restauratie. Vijftig percent van het rijk, tien percent van de provincie Gelderland en dertig percent van de gemeente Culem borg. We hebben gewoon gebruik gemaakt van de wettelijke mogelijkheden". De critiek was echter niet gericht op ,het gebruik maken v an de wettelijke mogelijkheden", maar wel op de rede van de Zuidafrikaanse rechter Hiemstra, die 29 juli van dit jaar 160.000 in Zuid- Afrika ingezamelde guldens aan de Ne- derlamdse stichting aanbood. Volgens de Kamerleden Voogd en Van der Lek (P.S.P.) zou rechter Hiemstra, voorzitter van de „Stichting Jan van Riebeeckhuis te Pretoria" hebben opgemerkt dat de aanwezigheid van het museum de gele genheid bood tot versteviging van de ban den tussen Nederland en Zuid-Afrika en daarbij slechts hebben gesproken over Afrikaners. Volgens de Kamerleden zijn dat de blanke ingezetenen en niet de bur gers van Zuid-Afrika in het algemeen. De regering zei: .Exacte gegeven om trent hetgeen de vertegenwoordiger van de Zuidafrikaanse organisatie bij de over handiging van het geld in Culemburg heeft gezegd, staan ons niet ter be schikking." Ons staan die gegevens echter wél ter beschikking. Rechter Hiemstra zei: „Uit- terlik is die herstel of herbouing van die Van Riebeeckhuis bloot nog 'n restou- rasieprojek, mooi uit argitektoniese oog punt, aantreklik as 'n kultuurhistoriese prestasie, maar in die groot wereld van weinig belang. En tog is dit veral vir ons in Suid-Afrika van oneindig grotere bete kenis as 'n blote restourasie. Ons sien hierin 'n ligbaken van vrienskap in 'n donker wereld. Wanneer die huis voltooi is, hoop ons om mekaar almal weer hier bijeen te sien, maar daarna sal dit van ons kant 'n plig wees om toe te sien dat die Suid-Afrikaanse stempel daarop hel der en duidelijk blij." En voorts: „Van dag staan die Afrikaanse volk op die top punt van sy mag, hoewel hy van nuwe gevare in nuwe gedaantes omringd word" Tenslotte riep hij de Nederlanders op naar Zuid-Afrika te komen. „Kom. volg in die voetspoor van jullie groot landge noot Van Riebeeck. Kom naar Suid-Afri ka en help bou aan die Holland-Afrikaan se nasie." Secretaris Van Urk: „Die band tussen Zuid-Afrika en Nederland is er. Wat die interpretatie van die Kamerleden over Afrikaners betreft voor mij zijn Afri kaners zowel blanken als zwarten. Als je nu de kans krijgt een historisch pand te restaureren, waarom zou je die dan niet grijpen? En waarom zou je geen gift van Zuid-Afrikaners mogen accepteren? Natuurlijk zouden we dat niet hebben ge daan als ze daaraan de eis hadden ver bonden dat er op de deur van het mu seum een bordje moest komen met:„Nie r nie-blankes". Als je nu toch de kans krijgt een krot te behouden? Meer was het niet". „Bestaat desondanks niet het gevaar dat het museum een soort symbool voor de apartheid wordt?" Van Urk: „Onzin. De historische feiten staan vast. Van Riebeeck was de stichter van de Kaapkolonie. Vele Culemborgers kijk maar naar de straatnamen waren belangrijke mensen in de Oost-Indi sche Companie. Of je het nu met de huidige politiek van Zuid-Afrika eens bent of niet doet niet ter zake. We bra ken het Tsaar Peterhuis toch ook niet af toen de Russen Tsjechoslowakije binnen vielen". „De raadsfractie van de P.v.d.A. in Cu lemborg had bezwaar tegen de bestem ming van het Jan van Riebeeckhuis tot museum. Zij meende dat er maar beter een cultureel ontmoetingscentrum van moest worden gemaakt. Daaraan bestaat in Culemborg een groot gebrek". Van Urk: „Dan hadden ze daar maar vijftien jaar eerder mee moeten komen. Dit kunnen ze van deze stichting trou wens ook niet verlangen. Ze is opgericht voor een ander doel. Ik heb niet voor niets zo lang geijverd voor een goede bestem ming van het Van Riebeeckhuis. Zoiets laat je niet meer los". In de 24 oktober 1966 gedateerde op richtingsakte van de Nederlandse stich ting staat dat het Van Riebeeckhuis ,zo veel mogelijk" zal worden bestemd als plaats van bijeenkomst van studie en voor tentoonstellingen betrekking hebbend op Jan van Riebeeck en andere zeevarende ontdekkingsreizigers. Van Urk: „We zullen zorgvuldig in de gaten houden wat er komt. Het museum zal niet een voorpost worden van reclame voor Zuid-Afrika". „U bent pas in Zuid-Afrika geweest. Wat vindt u van de apartheidspolitiek?" Van Urk aarzelt even en zegt dan dat dit bezoek niets te maken heeft met het Van Riebeeckhuis. Hij was er alleen om zijn geëmigreerde zoon in Johannesburg te bezoeken. „Ik ben net zo tegen de apartheidspo litiek als iedereen. Maar ik geloof abso luut in de goede bedoelingen, de noodza kelijkheid van een gescheiden ontwik keling. Ik baseer dat op eigen waarne ming. Je moet er geweest zijn om er over te kunnen meepraten. Aan die apart heid kleven alleen wat discriminatoire trekjes. Dat is dom. Waarom moet je op banken in het park zetten: ,Nie vir nie- blankes?" Ze gaan toch niet bij elkaar zitten! Die aparte ingangen in winkels vind ik ook niet nodig. Ik heb er in JO' hannesburg trouwens naar twee gezien. „Er wordt wel eens gezegd dat er in Zuid-Afrika vrijheid van onderwijs be staat. Maar ook als dat zo zou zijn kan een Bantoe-advocaat nooit zoveel verdie nen als een blanke advocaat. De blan ken komen niet bij hem en de zwarten hebben geen geld". Van Urk: „U moet niet zeggen dat de zwarten geen geld hebben. Een onge schoolde arbeider verdient net zo veel als in Nederland. De zwarten kunnen alleen niet met geld omgaan Zo'n Bantoe-ad vocaat moet zich vestigen in de zo ge noemde thuislanden, zoals Transkei. Denk niet dat men in Zuid-Afrika niet probeert het welvaartspeil in de thuislanden op te voeren. Ik heb zelfs in een Zuidafri kaanse krant critiek gelezen op het feit dat een nieuwe fabriek niet in een thuis land werd opgezet" Hij zegt een dag in een Bantoedorp te zijn geweest en alles te hebben gezien wat hij ook maar zien wilde. „In de raadszaal van het Bantoedorp hing een protret van Dr. Verwoerd. Ze hebben dat op eigen initiatief opgehangen." Negentien percent geeft op de vraag geen antwoord, terwijl 2 percent constateert dat onder de leerlingen meer belangstel ling voor mode, sport en sex is. De commissie merkt in een naschrift op dat politieke voorlichting bij een niet onbelangrijke groep van zowel docenten als leerlingen stuit op gebrek aan belang stelling. Zij acht het noodzakelijk dat ofschoon televisie en radio nuttig kunnen zijn bij het in grote lijnen voorlichten van de structuur van eén bepaalde politieke par tij of land bij het uitvoeriger behande len van de structurele zaken de voorkeur moet worden gegeven aan het mondelin ge contact tussen leraar en leerling. De commissie adviseert de minister tenslotte: Het verplicht stellen van minimaal één lestijd per week voor politieke voorlich ting; waarborging van de objectiviteit; alle scholen voor het voortgezet onder wijs voorzien van niet propagandistische partijinformatie; die instructies te geven, die garanderen dat alle politieke stro mingen uitvoerig worden behandeld en tot slot een zo spoedig mogelijke verwe zenlijking van politieke voorlichting in het voortgezet onderwijs. AMSTERDAM. Het zal wel 1972 wor den voordat de aansluiting op de Coen tunnel in zuidelijke richting, door Am sterdam-West klaar kan zijn. De Ein- steinweg, die vanuit de Coentunnel naar het zuiden loopt, zal in mei 1969 gereed zijn tot aan de Jan van Galenstraat waar een nog al ingewikkelde viaductkruising wordt aangelegd, die als alles goed gaat op 1 januari 1971 in gebruik zal worden genomen. Inmiddels is de Einsteinweg dan klaar tot aan de Leylaan, waar eveneens een kruisingsvrije doorgang wordt aangelegd. Tegen die tijd is dan ook de nieuwe aansluiting op rijksweg 4 (de Haagweg) aangesloten op de ringweg en de nieuwe brug over de Schinkel. Deze aansluiting zal bestaan uit een drieverdiepingenvia- duct, een nogal gecompliceerde construc tie in verband met het feit dat de auto weg daar stadsspoor en N.S.-spoor il moeten gaan kruisen. Van de zuidzijde van de ringweg zal dan nog niet zo veel klaar zijn, waarschijnlijk niet meer dan één brug over de Europaboulevard, die op dat moment onderdeel zal vormen van de grote tuinbouwtentoonstelling „Floriade" die in 1972 in Amsterdam langs de Amstel zal worden gehouden. Dia's. Tijdens de eucharistievieringen in het gemeenschapshuis Eiske in Schaesberg zijn zangbundels overbodig geworden. Parochieleider Miedema projecteert de teksten van de te zingen liederen via dia's op een groot scherm. Ook worden afbeeldingen geprojec teerd, aangepast aan de liturgie van de tijd van het jaar. Op 15 januari van het volgend jaar geven de Britse posterijen een serie postzegels in groot formaat uit waarop beroemde Britse schepen worden afgebeeld: Queen Elizabeth II (5 d), Cutty Sark, East India- man, een galjoen uit de tijd van Elizabeth I, en de Great Britain en de Mauretania op de waarde 1 shil ling (1/-). -a*Stw. SJ ~wr. '1 A#*,***.* >.y\! mmmmmmmmmmm (Van onze weerkundige medewerker) Gemiddeld over het gehele land heeft de afgelopen herfst 50 mm. meer regen dan normaal gebracht, plaatselijk in de noordelijke provincies, in Noord-Holland en op de Veluwe werd 150 tot 200 mm. meer regen dan normaal gemeten. liet was de natste herfst sinds 1944. Het is ook een sombere herfst gewor den met in De Bilt 28 tegen normaal 19 zonloze dagen en 225 uren zon tegen normaal 298 uren, een tekort van ruim 70 zonneuren. Het te regenrijke weer komt ook tot uiting bij het aantal regen uren in De Bilt: 199 tegen normaal 143 uren. De afwijkingen waren het minst groot in november, al stichtte een korte koudegolf met zelfs twee ijsdagen '(over dag ook vorst) wel enige verwarring Na een herfst met zoveel depressieac tiviteit is het waarschijnlijk dat de hoge- drukgebieden in de komende winter do mineren met af en toe winterweer, al be hoeft dit nog niet altijd een koude of strenge winter te betekenen. De eerste decemberweek gaf al een duidelijk over heersing van hogedruk te zien. Van de waarnemers ontvingen wii on derstaande herfstregencijfers. (Normaal ligt dit cijfer tussen 210 en 225.) Haarlem 288, Badhoevedorp 281, Vijfhuizen 233, Schiphol 238, Beverwijk 275, IJmuiden 237 en Zaandam 262 m.m. AMSTERDAM. In het Amsterdamse Sloterpark heeft gisternacht een auto met vermoedelijk twee inzittenden in razende vaart zijn weg over paden, gazons en door struiken gezocht in een poging te ont komen aan een achtervolgende politiewa gen. Deze had de achtervolging ingezet omdat de auto met een snelheid van zeker 120 km over de Postjesweg raasde. De politiemannen raakten ten slotte het spoor kwijt, maar vonden het voertuig na enig zoeken terug bij het Colenbranderhof.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15