De Block vindt werkloosheid vooral bij ouderen heel erg „Je moet vaak wel veel geheim houden Droge zee op maan ontdekt Droom van een ontwerper CONFECTIEGROOTHANDEL KROONTEX Kunststof carrosserie biedt kans aan kleine autofabriek IK BEN GEEN MAN VOOR EMOTIES Humphrey nam post onder Nixon niet aan V.S. weigeren Sejna uit te wijzen VRIJDAG 6 DECEMBER 1968 17 Vroeg op Regio's Geheim En het dok KOOPT UW KLEDING DIREKT BIJ DE GROSSIER EN BESPAART HANDENVOL GELD Vestigingen Macht Karl Jaspers is ziek Hoe ver de ontwerp- ingenieur vooruit kijkt, wordt hier gedemonstreerd door de Italiaan Bertone, die voor het eerst in Parijs zijn Carabo demonstreerde. Ontworpen op basis van de Alfa Romeo 33 met de 2 liter motor (230 pk) leg de Bertone zijn toekomst fantasie vast in dit wig vormig monster, dat echter talrijke praktische en voor al vejlige details herbergt. GA VERLICHT DE MIST IN (Van onze correspondent) DEN HAAG Dat hij om in con ditie te blijven iedere morgen om streeks half zeven een rondje loopt wil minister De Block nog wel ver tellen, maar waar men hem in sport- kleding kan tegenkomen mag niet in de krant. „Het moet geen show wor den". Dat is dan de minister van Eco nomische Zaken ten voeten uit: hij heeft een hekel aan uiterlijk vertoon. In de Tweede Kamer is hem zijn nuchterheid wel eens kwalijk genomen. Hij antwoordde toen: „Ik zou slechts willen zeggen dat ik er de man niet naar ben om met emoties te werken en dat naar buiten te laten zien. Ik geloof wel dat het streven waarvoor wij op Eco nomische Zaken staan en waarvoor de regering staat toch wel blijk ervan geeft, dat wij metterdaad meevoelen met de werkgelegenheid en met de werkloosheid. Ik zou er verder niet op willen ingaan. Ik zal ook in mijn stem geen diepe toon leggen want dit zou toch op onoprecht heid lijken. Ik meen het wel, maar ik kan het niet verder demonstreren. Ik hoop dat men dat begrijpt". Enkele weken later, in zijn werkkamer, vult hij aan: „Je kan wel bewogen zijn. De werkloosheid vooral bij oudere werk nemers bijvoorbeeld vind ik een ver schrikkelijke zaak. Daar zou je wel heel uitvoerig over kunnen gaan praten, maar je moet er vooral iets aan doen!" Trouwens, uit heel zijn optreden blijkt dat minister De Block geen man van het woord is. In het boekje van collega Henry Faas, „Het rode boekje van Wan- delganger", staan van weinig politici en bewindslieden zoveel versprekingen als van deze minister. Maar de minister be seft zijn beperktheid op dit terrein. „Ik heb veel professoren en lectoren als voor gangers gehad. Zijlstra, De Pous. Andries- sen. Het was hun vak, iets eenvoudig uit te leggen. Die routine mis ik. Daar zou ik wel iets aan willen doen". En: „Ik hoop altijd met de prestatie voor de dag te komen. Maar misschien etaleer ik mijn beleid wel te weinig. Er zou mis schien meer naar buiten moeten komen van wat hier gebeurt". Wat dan misschien aan woorden ont breekt, wordt in elk geval aan werktijd volledig gecompenseerd. „Ik ben een vroege opstaner, meestal zes uur, half zeven". Niet dat minister De Block er prat opgaat. „Ik geloof dat al mijn col lega's dat ook doen. Het hoort erbij". De minister doet thuis al wat werk en ar riveert gewoonlijk omstreeks half negen op zijn departement. Hij blijft daar tot ongeveer half zeven, maar werkt thuis dikwijls nog tot half elf door, soms zelfs tot later, terwijl ook in de regel de week einden aan het werk moeten worden op geofferd. Hij zegt: „Als je hier zit moet je je volledig inzetten. Dat doen mijn mensen ook. Je mag geen kans missen. Helaas gebeurt dat wel eens. In het begin had ik het niet erg getroffen. Van Heek dicht, het ultracentrifugeproj^ct, de katoen en linnenindustrie". Wat zijn volgens de minister in deze kabinetsperiode tot nu toe de belangrijk ste gebeurtenissen? „Het belangrijkste is dat ik met een ze ker succes heb mogen meewerken aan een beter evenwicht: het terugspringen van de werkloosheid, verbetering van de betalingsbalans en bevordering van de economische groei". Desgevraagd er kent mr. De Block, dat hij wat dit be- terft erg afhankelijk is van de ontwikke lingen in het buitenland, „maar bijvoor beeld een kleinere zaak, het prijsbeleid, is toch redelijk gelukt". Ook hier beseft hij overigens dat met de invoering van de BTW, 't nieuwste stesel van omzetbe lasting, nog een moeilijke tijd aan breekt. „Je moet ontzettend kien zijn". Wat staat de minister nog aan belang rijke zaken te wachten? „Ik hoop dat ik mg enigszins kan bijdragen aan de ontwikkeling van de welvaart in de regio's, de gebieden in ons land, waar nog veel werkloosheid1 heerst, en aan de industriële ontwikke ling, bijvoorbeeld verbetering van de con currentiepositie en de research. In dit laatste is al wel een zekere vooruitgang te zien. Ook in de toekomst zal actie moeten worden ondernomen ten behoeve van in dustrietakken die het moeilijk hebben. Maar niet alleen met de sectoren die ach terblijven in de groei, maar ook met die waar dit in de toekomst zou kunnen ontstaan, bijvoorbeeld de metaalin dustrie, hopen wij samen te werken om daar nieuwe inpulsen te geven. Wij vinden daarvoor een open oor. Ik hoop dat men ook tot actie zal willen komen". De minister heeft de indruk dat de bereidheid tot samenwerking in der gelijke bedrijfstakken toeneemt. Maar er zijn ook aanwijzingen, aat de afzon derlijke ondernemers z idra het weer iets beter gaat, zich van de noodzaak tot samenwerking maar weinig meer herin neren Minister De Block is wel verweten, dat hij te weinig achtergronden van zijn be leid in de openbaarheid brengt. Bijvoor beeld de concessievoorwaarden, waaron der uit de IJsselmeerbodem aardgas en olie mogen worden gewonnen. Of de,, overwegingen waarom wel aan Verolme, maar niet aan Rijn-Schelde een over- heidsgarantie voor de bouw van een dok voor mammoettankers is toegezegd. Wat dit laatste betreft volstond de mi nister onlangs in de Tweede Kamer met te zeggen dat men moet vertrouwen op de bevindingen van de ministeries van Economische Zaken en van Financiën en op die van de nationale investerings bank. Wat het boren in het IJsselmeer be treft merkt de minister nu op: „Je moet proberen het maximum eruit te halen, dat betekent dat je niet alle gegadigden gelijk moet behandelen, want er zijn velden van verschillende kwaliteit". Met name van P.v.d.A.-zijde is de minister de geheimhouding op dit punt verweten. Een antwoord kost de bewindsman wei nig moeite. „Ik ben niet geheimzinniger dan een van mijn voorgangers, ook niet dan de heer Den Uyl. Wij hebben dat hier nagegaan". „Zo'n dok is natuurlijk nooit goed. Geen dok is niet goed voor de outillage van Rotterdam, twee dokken geeft problemen op het gebied van de concurentie, en als er maar één dok komt is altijd de partij die niets krijgt ontevreden." Verolme krijgt het dok, wat gaat Rijn- Schelde nu doen? Een exact antwoord geeft de minister niet. Wel zegt hij gegronde hoop te heb ben dat tussen Verolme en Rijn-Schelde over het gebruik van het dok een zekere vorm van samenwerking tot stand zal ko men. ADVERTENTIE 69,50 89,— 125,— 29,50 39,— 49,— 17,50 26,— 29,— 29,50 39,— 49,— 59,50 79,50 98,— ZIET HIER UW WINST HEREN KOSTUUMS HEREN SPORTCOLBERTS HEREN PANTALONS HEREN REGENJASSEN - EN VELE ANDERE VOORDEEL KOOPJES GROTE HOUTSTRAAT 156 hoek Kerkstraat HAARLEM Ook zaterdags geopend van 9-6 uur Gedurende de koopavonden zijn wij geopend tot 9 uur ITAHACA, (AP) Drie geleerden van de Cornell universiteit in de VS zeggen dat zij mogelijk de grojtste droge „zee op de maan" hebben ontdekt. De 966 kilometer lange zee ligt aan de achterzijde van de maan de kant die al tijd afgewend is van de aarde, aldus de geleerden in een document da+ voorge legd zal worden aan de conventie van de Amerikaanse geofysische unie die in San Francisco wordt gehouden. Een van de geleerden, Car' Sagan, heeft zondag verklaard, dat foto's die door het ruimteschip Sonde-6 genomen werden mogelijk verder licht kunnen brengen in de ontdekking. De drie geleerden zeiden dat zij foto grafische bewijzen vonden van een enor me, sterk geërodeerde zee Zij geloven dat de zeeën ontstaan zijn door ontplof fingen veroorzaakt dooc botsingen met andere hemellichamen. WASHINGTON (Reuter). Vice-pre sident Hubert Humphrey heeft bevestigd dat de toekomstige Amerikaanse presi dent, Richard Nixon, hem een regerings post heeft aangeboden, maar dat hij het aanbod afsloeg. De verslagen democratische presi dentskandidaat onthulde dit op een re ceptie in Washington tegenover een ver slaggever. Hij wilde niet zeggen wat voor post hem was aangeboden. Volgens on bevestigde berichten heeft Nixon overwo gen Humphrey te vragen Amerikaans ambassadeur bij de Verenigde Naties te worden. Humphrey zei voorts dat hem talloze betrekkingen zijn aangeboden door uni versiteiten, stichtingen en bedrijven. Mr. L. de Block is sinds april 1967 minister van Economische Zaken. Hij werd in 1904 in Den Haag geboren, is gehuwd, houdt van schilderen en zou graag tijd hebben om kunstgeschiede nis te studeren, zoals een van zijn drie dochters momenteel in Utrecht doet. Minister De Block heeft enkele func ties in het bankbedrijf bekleed, was bij het ministerie van Financiën, di recteur-generaal van de industrialisa tie en de energievoorziening bij het ministerie van Economische Zaken en directeur van de KLM. In 1963 werd mr. De Block staats secretaris van Buitenlandse Zaken, een functie die hij tijdens het interimkabi net-Zijlstra combineerde met het staatssecretariaat van Verkeer en Wa terstaat. In het kabinet-De Jong werd hij minister van Economische Zaken. Wat ook zelden goed is, zijn de pogin gen om in ontwikkelingsgebieden bui ten de randstad nieuwe bedrijven aan te trekken pogingen die meer dan eens zijn mislukt. „Waar het is gelukt, is dat dikwijls ge ruisloos gebeurd", zegt de minister. Hij noemt de mogelijke vestiging van het KNZ-bedrijf in het zuiden van Brabant als voorbeeld. „De nadruk valt sterk op de gevallen, waarin het niet lukt". Voor beeld is Dow Chemica', da', zich niet in Delfzijl heeft willen vestigen. „Wij gaan tot het uiterste. Dat moet men geloven. Je kunt naderhand niet zeggen: we hebben x miljoen gulden be loofd als hij komt. Bij een volgende ge legenheid is dat dan het minste wat je kunt bieden. Daarnaast zullen de regio's zelf in het spel mee moeten doen. Als men wil kan men zo een krachtige in vloed krijgen om dergelijke vestigingen in orde te krijgen". De minister vertelt dat hij zelf eenmaal mét Dow Chemical in de Verenigde Sta ten heeft gesproken. „Als er mensen ko men uit de V.S. ontvang ik ze zelf. Dat moet je doen". Maar het departement van Economische Zaken is niet de enige instantie, waarvan de beslissing afhangt. De vesiging van Dow Chemical in het noorden is mede niet doorgegaan in ver band met de elektriciteitstarieven die men in rekening wilde brengen. Hierop heeft de minister geen rechtstreekse in vloed. Deze tarieven worden door de electriciteitsbedrijven zelf bepaald. „In het noorden deden ze een offerte die on gunstig uitviel". Minister De Block is nu met de elek triciteitsproducenten een gesprek begon nen over de levering van goedkope ener gie in dergelijke gevallen. Niet onbegrij pelijk als men let op de grote verschil len met de tarieven in aangrenzende Duitse gebieden. Over de teleurstellingen meer in het algemeen: „Wij hangen het niet aan de grote klok als wij met onderhandelingen over nieuwe vestigingen bezig zijn. Dat wekt maar verwachtingen. Maar wij zijn niet de enigen met wie wordt onderhan deld". Ten slotte het voornemen van het ra dicale Tweede-Kamerlid drs. J. M. Aar den om een parlementaire enquête te la ten houden naar de economische machts posities in ons land. Wat vindt de minister daarvan? Zijn er machtsconcentraties in ons land? Minister De Block denkt lang na, kiest zijn woorden nu heel zorgvuldig. „Dat is natuurlijk een zaak van de Kamer. de Kamer moet haar eigen verantwoordelijk heid daarin vinden.maar ik geloof dat je er niet uitkomt met een enquête. men heeft hier toch de indruk, dat de concurrentie in een open land als het on ze zo groot is, dat de opbouw van eco nomische machtsposities buitengewoon moeilijk is. Maar moet men de invloed niet vooral bij de banken zoeken? „De banxen? Na tuurlijk, de banken hebben veel commis sarissen, maar dat is toch in de eerste plaats om toezicht te kunnen houden op de besteding van de kredieten die zij heb ben verleend. De banken zijn hier in fei te toch normale financieringsinstituten, in tegenstelling tot België. De banken en de bankdirecteuren zijn hier nooit „Ban- que d'affaires", zoals in België. Er is hier geen vervlechting van de belangen van de banken en de industrie". PRAAG (AP) Een woordvoerder voor het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken geweigerd heeft de voormalige Tsjechoslowaakse generaal, Jan Sejna, die in februari van ditt jaar naar de VS vluchtte, uit te wijzen. GENÈVE (DPA). De filosoof dr. Karl Jaspers is al enkele weken ernstig ziek, Dit is in Genève bekendgemaakt. De 86-jarige filosoof, die in emeritaat in Bazel woont, lijdt aan perioden van be- wustzijnsverlies. De Carabo van Bertone: een spits monster met deuren die op hydraulische kracht naar boven open zwaaien. De spitse snuit, fel oranje ge verfd, loopt zonder onderbreking door tot het dak, terwijl de achter zijde van de wagen wordt geken merkt door een aantal schubben, die de V 8 motor bedekken. De ont werper koos voor deze oplossing, omdat bij deze hoogte van nauwe lijks een meter, geen plaats aan wezig is voor de achterruit. De portieren van deze droom- wagen scharnieren op één draaipunt naar boven en worden hydraulisch bedient. Om het instappen te ver gemakkelijken kan het stuur opzij worden geschoven, terwijl de instru menten zeer ver van de bestuurder zijn geplaatst. De ramen van deze Carabo, waarop in Parijs reeds een De achterzijde van de Carabo: schubben in plaats van een achter ruit. bod van 750.000 gulden werd uitge bracht, zijn vervaardigd van een nieuw soort glas, bestaande uit drie lagen. Dit glas is dermate elastisch dat bij een eventuele schok, het hoofd van bestuurder of passagier wordt opgevangen. De ruit bolt zich om het hoofd, maar breekt niet. Ook bij de kleur is rekening ge houden met het bijzondere karak ter van dit voertuig. Zoals gezegd kreeg de frontpartij een oranje kleur mee, terwijl de achterzijde van de wagen reflecterend groen is gehouden. Het overige verkeer her kent op deze manier onmiddellijk de beweging van de wagen. De Carabo was even in Neder land, om de opening van een nieuw pand van de importeur van Alfa Romeo in Voorburg luister bij te zetten. De met glasvezel versterkte kunststofcarrosserieën zul len in de toekomst indruk blijven maken. Dit is de mening van Reliant-Motordirecteur Ray Wigging, die overigens niets anders kan zeggen omdat de wagens uit zijn bedrijf alleen maar kunststof koetswerken hebben. Inmiddels staat het wel vast, dat het produkt glasvezel vele kleinere bedrijven zoals Lotus, Marcos, Bond en Reliant niet alleen een bestaanszekerheid geeft temidden van de autoreuzen, maar zelfs enige voordelen biedt. Glasvezel vergt lagere produktiekosten terwijl het ma teriaal bij het ontwerpen van de carrosserieën zeer flexi bel is, voldoende weerstand biedt aan corrosie en tevens licht, maar toch sterk is. De kunststof heeft het aluminium van voor de oorlog vervangen. Een ingewikkelde car- rosserievorm kan met deze stof zonder veel omwegen keer op keer worden gemaakt, waardoor minder manuren gerekend kunnen worden. Een tweede voordeel voor de kleinere autofabrikant. Inmiddels hebben proeven bewezen dat dit glasvezel materiaal voldoet aan de veiligheidseisen die worden ge steld, waarbij nog eens komt dat kunststofcarrosserieën ge makkelijker en goedkoper te repareren zijn. Bij kleine aanrijdingen is de schade in het algemeen minder dan bij een conventionele carrosserie, waar voor het herstel van plaatschade al vrij snel grote bedragen neergeteld moeten worden. Reliant is, zoals gezegd, één van de autobedrijven die regelmatig gebruik maken van kunststof voor de carrosse rie. Een tweede kenmerk van deze Engelse fabriek, die 32 jaar geleden werd opgericht, is het feit dat dit bedrijf Mist is een van de grootste en gevaarlijkste spel brekers in het verkeer. En nu Nederland een paar dagen kennis heeft gemaakt met deze tweede erf vijand, kan het geen kwaad de oude regel nog eens te herhalen: bij mist overdag wordt gedempt groot licht verlangd. Hoe gek het misschien ook klinkt: het gaat er in eerste instantie niet om dat u zelf ziet, maar dat u gezien wordt. Merkt een tegenligger uw wagen niet tijdig op, dan bestaat er een kans dat hij zich tot een inhaalmanoeuvre laat verleiden met fatale gevolgen. Op zichzelf is er niets tegen om bij mist in te halen; de verkeersomstandigheden dwingen er vaak toe. Bovendien kunt u een inhaalmanoeuvre van een an der nooit voorzien. Uw eerste zorg dient er dan ook op gericht te zijn, dat de ander u opmerkt. Daarbij komt nog dat een onverlicht voertuig in de mist geen lichtstralen terugkaatst, zodat u nog meer dan anders de medeweggebruiker van uw komst in kennis moet stellen. Dat kan door gebruik te maken van uw lich ten. Wellicht is het in deze tijd van het jaar aan bevelenswaard speciale mistlampen aan te schaffen of een bermlicht te monteren, dat u in staat stelt de rechterzijde van de weg in het oog te houden. vooraan staat in de fabricage van driewielige voertuigen: de Reliant Regal en de Supervan. Niet alleen in Engeland zijn deze driewielers populair, maar ook in ons land ziet men ze steeds vaker. Naast hun zuinigheid hebben ze namelijk als extra attractie de omstandigheid mee, dat ze bereden kunnen worden door personen die in het bezit zijn van een motorrijbewijs. Deze Reliant driewielermodellen zijn nu langzamerhand zover ontwikkeld, dat ze een maximumsnelheid hebben van 112 km per uur. waarbij het motorvermogen is ge stegen tot 26 pk bij 5000 t.p.m. Om de driewielers bij deze snelheid de nodige stabiliteit te geven is grote aandacht geschonken aan de plaatsing van de 600 cc motor en de totale gewichtsverdeling. Ook de afwerking van het in terieur, met beklede centrale tunnel, ontwasemingsinstal- latie met ventilator en karpetten, doet volwassen aan. Doordat er maar betaald hoeft te worden voor drie banden zijn de totale bandenonkosten globaal veertig per cent lager. Grootste verkoopargument van Reliant blijft echter zijn zuinigheid: viereneenhalve liter op de honderd kilometer. In ons land rijden reeds meer dan 50.000 van deze drie wielers rond.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17