VAN DAG TOT DAG Groot-Brittannië is bezorgd over toestand Midden-Oosten stoutenbeek Demonstratie van twintig Russische intellectuelen in Moskou Onderhandelaar Vance: „Mogelijk al volgende week begin vredesgesprek" Ook bestand van Vietcong Israëlische piloot zou in Jordanië gevangen zitten straks slaat de klok en het is 1969 Weer aanval van Russen op Londen Proces-Sirhan uitgesteld Portretten van Mao bij betoging in Rome Zuidkoreaanse ambassade in Bonn bezet commentaar op actuele zaken Een plaats ie de herberg Neger raadslid in Birmingham V.S. stellen Biafra verantwoordelijk voor hongersnood W aar schuwing per telefoon Hanoi versterkte strijdmacht niet tijdens bomstop" Morse verslagen telegrammen VRIJDAG 6 DECEMBER 196 8 Oe Thant optimistisch over kwestie-Cyprus Arrestaties in Guyana dan treedt de B.T.W. in werking Al is het vijf voor twaalf, U kunt bij ons nu nog voor oude prijzen meu belen, tapijten, gordijnen, bedden, kortom uw gehele woninginrich ting bestellen. Wij nemen de B.T.W. voor onze rekening ookalzoude levering pas enige maanden later plaats kun nen vinden. Verdien nu nog even de B.T.W. Het kan U veel schelen. Laatste druppel Levenslange pensioenen Pessimisme Met de snelle toeneming van het aan tal buitenlandse arbeidskrachten in Ne derland is een niet onaanzienlijk complex van problemen ontstaan, dat zich vooral in het maatschappelijke verkeer demon streert. De aanwezigheid van buitenlan ders in de Nederlandse samenleving is vroeger nooit een bron van zorg geweest, omdat de opneming van vreemdelingen in het Nederlandse maatschappelijke mi lieu zich altijd vlot voltrok, afgezien van de kleine, incidentele aanpassingsmoei lijkheden die in het persoonlijke vlak gelegen waren. Met de invasie van grote contingenten buitenlanders, voornamelijk afkomstig uit landen waar de levensgewoonten en temperamenten geheel verschillend zijn van die in Nederland, zijn echter ook de problemen en incidenten toegenomen. Gevallen van discriminatie wegens huidskleur spelen in die problematiek geenszins een overwegende rol, al komen zij uiteraard voor. Veel méér moeilijk heden ontstaan door de ontoereikende woongelegenheden voor buitenlanders, het ontbreken van gezelligheid na het werk, het tekort aan onderkomens waar buitenlanders zich met elkaar kunnen amuseren zonder een storend element voor anderen te zijn, de langdurige af wezigheid uit hun gezin, de contacten op het gebied van de romance, kortom, door de situatie van „een vreemde eend in de bijt", die deprimerend en demoraliserend werkt op de buitenlander en die vooral In een tijd van huiselijke feesten zoals wij die in Nederland nu beleven, des te schrijnender aan de dag treedt. In sommige plaatsen van Nederland is in deze kille, klimatologisch zo ongast vrije tijd het probleem plotseling uitge groeid tot een calamiteit. Bepaalde restaurants en ook stations- eetgelegenheden worden overstroomd door groepen buitenlanders, die elkaar daar bij afspraak treffen en een over heersende kleur aannemen in het ge mengde patroon van het verpozing zoe kende publiek. Er zijn zelfs vechtpartijen ontstaan tussen de buitenlanders en het bedienend personeel doordat de buiten landers met hun beprekte budget een ruimte in beslag namen die door haar „lopende opbrengst" heel wat rendabeler zou kunnen zijn. Als de Nederlander in zijn kostwinning wordt belemmerd, wordt hij gauw ongemakkelijk. Dat de irritatie zich automatisch kan uitbreiden tot de gehele groep buitenlanders, schept het gevaar van een feitelijk vooroordeel dat met „discriminatie" kan worden aangeduid. De oorzaak is wel te ach terhalen, maar daarmee is het pro bleem niet opgelost. Een buitenlander qualitate qua als een ongenode gast te beschouwen, is een onredelijke maar wel begrijpelijke reactie. Dat daaraan iets moet worden gedaan, is duidelijk. Als ^WWWWWWWUWWWWWWWraWMWWUWWWWWW» ■AAWWWWWWWVWWVWWWWVWWimWVWWWAIWWVi HONKONG (AP) Radio-Hanoi heeft vandaag verklaard, dat de Vietcong voor Kerstmis en Nieuwjaar twee driedaagse wapenstilstanden heeft afgekondigd. Het kerstbestand zal op 24 december 's nachts beginnen en duren tot 27 decem ber. Het nieuwjaarsbestand loopt van 30 december tot 2 januari. BIRMINGHAM. (AFP) De stad Bir mingham, in de zuidelijke Amerikaanse staat Alabama, heeft voor het eerst in haar geschiedenis een neger in de ge meenteraad. De raad koos de 56-jarige advocaat Arthur Shores als opvolger van een lid dat overleden was. Shores is lid van de „NAACP", de „Nationale Vereniging voor de Vooruitgang van Gekleurden", die in 1963 actief deelnam aan de cam pagne tegen rassenscheiding op de uni versiteit van Alabama. Op Shores is tweemaal een bomaanslag gepleegd. NEW YORK, (A.P.). Secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Na ties heeft bekend gemaakt, dat het zes maanden lang volkomen rustig is geweest op Cyprus en dat de kansen op een vreed zame regeling voor het conflict steeds beter worden. In een optimistisch gestemd rapport aan de Veiligheidsraad zei Thant „de af gelopen zes maanden zijn goed geweest voor de vrede op Cyprus". Hij merkte op, dat er weliswaar geen doorbraak is gekomen in de verschillen tussen de Griekse en Turkse bevolkings groepen maar dat beide partijen hun uiterste best doen een oplossing te vinden. Thant adviseert de Raad de VN-troe- penmacht op het eiland nog zes maanden te handhaven. Krotten. België telt circa 250.000 krot woningen en het aantal krotbewoners kan op 700.000 worden geschat. Dit heeft de voorzitter van de Belgische „Nationale Aktie voor Bestaanszeker heid" verklaard op een conferentie in Brussel. Nederland aan iets geen enkele behoefte heeft, dan is het we^ aan een sfeer van discriminatie. Veel meer zal moeten wor den geprobeerd de aanleidingen tot we derzijdse irritatie te voorkomen of in ieder geval te beperken, door de buiten landers niet alleen werk maar ook le vensruimte te verschaffen. Als zij de be schikking hebben over een gezellig te huis, zullen zij minder in openbare gele genheden hun avonduren verslijten. Het toelaten van zo grote groepen vreemde lingen in een maatschappelijk tamelijk homogene orde als de Nederlandse brengt nu eenmaal verplichtingen mee die vér uitgaan boven die welke met werkgele genheid en betaling te maken hebben. Er is een maatschappelijke verplichting tot aanvaarding en opneming van de buiten landers op een zodanige wijze, dat dezen een redelijke levensvreugde uit hun aan wezigheid in ons land kunnen putten. Dat is niet alleen een vraagstuk voor de overheid, maar ook voor de grote be drijven die van de vreemde arbeidskrach ten profiteren. Er is trouwens op dat ge bied al heel wat gedaan, maar het blijkt toch dat ons bij uitstek ongezellig kli maat in de wintertijd extra voorzieningen noodzakelijk maakt, wil in ons land niet een tegenstelling groeien die uit humani taire overwegingen onaanvaardbaar is. 'WWVNAAA/V'WWVWWWWWWWWWWWVWWWV A/VWWWVWWWW/WWWWXAAA/WWUWWVAAA/V LONDEN. (Reuter en AP) Groot- Brittannië heeft tegenover Israel en Jor danië bezorgdheid uitgesproken over de incidenten die deze week tussen laatst genoemde landen zijn voorgekomen. Een ambtenaar van de Israëlische ambassade in Londen werd op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden waar hem werd meegedeeld dat naar de mening van Groot-Brittannië schendingen van de bestandsovereenkomst zijn te betreuren. De Britse ambassade in Amman kreeg opdracht ditzelfde onder de aandacht van Jordanië te brengen. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft de V.N.-afgevaar- digden van Israel en Jordanië bij zich ontboden om met hen afzonderlijk te spreken over de toestand in'het Midden- Oosten. Thant heeft tegenover ambassadeur Moehammad el-Farra van Jordanië en ambassadeur Yosef Tekoah van Israel GEORGETOWN (Reuter). Cheddi Jagan, leider van de oppositie in het Zuidamerikaanse land Guyana, heeft gis teravond verklaard dat de politie tweëen- twintig leden van zijn „Progressieve Volkspartij" heeft gearresteerd in ver band met „een komplot van terroristen tot omverwerping van de regering van Guyana". ADVERTENTIE Woninginrichting- Beverwijk-250 modelkamers Volop parkeerruimte. De gehele zaterdag geopend. De gehele maandag gesloten. Tel. (02510)- 25141. zijn bezorgdheid uitgesproken over de slechter wordende militaire toestand in het Midden-Oosten. De Iraakse regering schijnt van de V.S. de zondebok te maken voor de verliezen die de Iraakse troepen in Jordanië bij de Israëlische luchtaanval hebben geleden. Volgens radio-Bagdad zijn zes Iraakse militairen bij de aanval gesneuveld. De president van Irak, Ahmed El Bakr, heeft laten doorschemeren, dat de Iraak se troepen in Jordanië versterkt zullen worden. „Wij zullen tot de laatste druppel bloed vechten", zei hij voor een juichen de menigte. „Wij zullen geen enkele Iraakse soldaat van het Jordaanse front terugtrekken. Integendeel wij zullen ons gehele militaire potentieel mobiliseren om MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft opnieuw een felle aanval op Groot- Brittanië gedaan, ditmaal iin verband met de kwestie-Rhodesië. In een door het officiële persbureau Tass verspreide verklaring werd de Brit se regering beschuldigd van „rechtstreek se medeplichtigheid" aan de onderdruk king van de rechten en vrijheden van Rhodesië's Afrikaanse bevolking en „haar wettig streven naar zelfbestuur en onaf hankelijkheid". Volgens de Russen is Engeland van al zijn eerdere verplichtingen teruggeko men. Arabisch grondgebied aan het westelijke front te verdedigen". Irak heeft ongeveer 20.000 militairen in Jordanië. Een Israëlische piloot is na de lucht aanval door Iraakse strijdkrachten gevan gengenomen. Hij sprong met een para chute uit zijn vliegtuig, dat door lucht doelgeschut was getroffen, aldus is van officiële zijde in de Iraakse hoofdstad vernomen. De revolver, die de Israëlische piloot bij zich had, zou aan de Iraakse presi dent overhandigd zijn door de bevelheb ber van de Iraakse troepen in Jordanië. LOS ANGELES (Reuter) Het pro ces tegen de 24-jarige Jordaniër Sirhan sirhan die beschuldigd wordt van de moord op senator Robert Kennedy, is op nieuw uitgesteld, en wel tot 7 janauri. Aan twee advocaten zal de gelegen heid worden gegeven de verdediging over te nemen. Het zijn de Californische ad vocaat Grant Cooper en Emile Zola Ber- man uit New York. Tot dusver was de 73-jarige Russell Parsons belast met de verdediging. De zitting van gisteren in het zwaarbewaakte gerechtsgebouw van Los Angeles, die eigenlijk de opening van het proces had moeten vormen, duurde slechts een kwartier. De officier van justitie verzette zich te gen het uitstel, maar de rechter vond, dat Cooper, die de leiding van de verde diging krijgt, het recht heeft om zich op zijn taak voor te bereiden. MOSKOU (AP). Ongeveer twintig Russische intellectuelen hielden gister avond een stille demonstratie op een druk plein in Moskou als protest tegen de ge vangenzetting van schrijvers. Omringd door veel politie ontblotten de Omringd door veel politie ontblootten de demonstranten het hoofd hoewel het vroor. Ze stonden tien minuten zwijgend stil. De betogers hadden geen borden of spandoeken bij zich. Er werden geen ar restaties verricht. Twee agenten in uniform onderbraken de demonstratie op het Poesj kinplein en deelden de betogers mee dat zij het trottoir versperden. Een demonstrant, Alexander Yesenin-Volpin zoon van de bekende dichter zei dat de groep weiger de weg te gaan tenzij zij daartoe speci aal bevel kreeg. De politie agenten liepen daarop weg zonder dit bevel te geven. Yesenin-Volpin werd in 1965 gearres teerd toen hij met een aantal demonstran ten op dezelfde plek protesteerde tegen de arrestatie van de schrijvers Andrei Sinjavski en Joeli Daniel. Zij die tijdens die demonstratie gearresteerd werden, werden, zijn later weer vrijgelaten. Sinjavsky en Daniel werden tot dwangar beid veroordeeld omdat zij geschriften uit het land gesmokkeld hadden die anti- Russisch genoemd werden. Verschillende intellectuelen die deelge nomen hadden aan het protest van 1965 hielden in januari vorig jaar op dezelfde plaats een demonstratie voor vrijheid van het woord. Zij werden gearresteerd en zitten nu in een werkkamp. De demonstratie van vandaag, evenals die in 1965 was gekozen om samen te vallen met een belangrijke Russische feestdag „grondwetsdag". Verschillende demonstranten hadden ook deelgenomen aan de petitie van 95 in tellectuelen en kunstenaars die onlangs aan de Russische regering werd gestuurd om de vonnissen tegen vijf mensen die protesteerden tegen de invasie van Tsjech Slowakije te wijzigen. PALERMO, (AP) De autoriteiten op Sicilië hebben levenslange pensioenen toe gekend aan de weduwen van de twee landarbeiders die deze week bij een be toging door de politie werden doogescho- ten. WASHINGTON (DPA) De regering van de Verenigde Staten stelt het bewind in Biafra ervoor verantwoordelijk dat in het door dit bewind beheerst gebied mil joenen mensen aan de hongerdood zijn blootgesteld.' In een scherpe verklaring legde het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren er de nadruk op, dat door de nachtelijke wapentransporten niet ge noeg levensmiddelen naar Biafra getrans porteerd kunnen worden. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie juichte het toe, dat de Nige- riaanse regering toegestemd heeft in le- vensmiddelentransportvluchten overdag, mits het Rode Kruis ervoor zou kunnen instaan, dat daarbij geen wapens mede vervoerd worden. De woordvoerder zei, dat het onbegrij pelijk is, dat het bewind in Biafra zulke garanties totdusver heeft afgewezen: „Het is onbegrijpelijk dat Biafra niet mee werkt aan de opening van een landcorri- dor voor levensmiddelentransporten ten behoeve van de hongerlijdende bevolking in Biafra. HANNOVER (AP). Inwoners van de Westduitse deelstaat Saksen die bang zijn dat ze in de komende feest dagen teveel zullen eten kunnen een telefoonnummer in Hannover draaien, en luisteren naar een boodschap op een band die luidt: Pleeg geen zelf moord met mes en vork". De waar schuwing komt van de openbare ge zondheidsdienst. PARIJS (AP en Reuter). De Ameri kaanse onderhandelaar Cyrus Vance heeft gisteravond in een televisievraaggesprek voor de BBC gezegd, dat de Amerikaans- Noordvietnamese besprekingen tot nu toe zakelijk en correct zijn geweest. Hij hoopte, dat de uitgebreide vredesconfe rentie in het eerste deei van de volgende week op gang kan komen. Vance zei op dit ogenblik geen bewij zen te zien, dat N.-Vietnam de bombar dementsstop van president Johnson heeft benut om massale versterkingen te sturen naar de in het zuiden vechtende Vietcong. Vance, die nu de leiding heeft van de Amerikaanse delegatie tijdens de afwe zigheid van Averell Harriman, stelde de bekendgemaakte en geheime Amerikaans- Noordvietnamese besprekingen van de laatste maanden tegenover het schenden van twee jaar van bestandsbesprekingen in de Koreaanse oorlog. Hij zei: „Er zijn belangrijke en sterke verschilelnvan mening tussen ons ge weest over de onderwerpen die besproken zijn, maar de sfeer was steeds zakelijk en correct." Dit weekend worden de Zuidvietnamese gedelegeerden in Parijs verwacht. Onder hen is ook vice-president Ngoejen Cao Ky. kaanse delegatie is, volgens woordvoerder der Vance, hoe men moet handelen om zo snel mogelijk een vreedzame oplossing voor het probleem in Vietnam te vinden. Vance roerde in het interview de volgen de onderwerpen aan De V.S. verzetten zich tegen het op dringen van een coalitie aan Saigon. De Zuidvietnamezen moeten zelf hun toekomst bepalen. De Amerikanen zijn bereid „de strijd krachten terug te trekken als de an dere partij (de Noordvietnamezen) hun strijdkrachten eveneens terug trekken de infiltratie staakt en als de vijandelijkheden in Zuid-Vietnam afnemen". De Amerikaanse verkenningsvluch ten boven Noord-Vietnam vallen niet onder de bomstop die president John son per 1 november heeft afgekon digd. Pham Van Ba, het hoofd van het voor lichtingsbureau van het Nationale Be vrijdingsfront Vietcong in Parijs heeft op een receptie tegenover verslaggevers verklaard dat hij het zeer onwaarschijn lijk acht dat de conferentie volgende week al zou kunnen beginnen. Als reden voor zijn pessimisme gaf Pham Van Ba het aantal en de aard van de zaken waarover nog geen overeenstemming is bereikt. BONN (DPA). Uit protest tegen de terdoodveroordeling in Seoel van beweer de spionnen, die voor een deel met ge weld uit West-Duitsland naar hun land waren teruggevoerd, hebben studenten de Zuidkoreaanse ambassade in Bonn bezet. De politie slaagde er pas vanmorgen vroeg in de studenten, ongeveer veertig in getal, uit het gebouw te verwijderen. Voor de bezetting van de ambassade was een protestbijeenkomst in de univer siteit van Bonn gehouden. In Heidelberg werden circa 120 studen ten door de politie met geweld uit het stadhuis verwijderd, nadat ze tijdens een openbare gemeenteraadsvergadering de burgemeester tot een discussie hadden willen dwingen over de vraag, waarom hij zich enkele dagen geleden voor ver sterking van de politie in zijn gemeente had uitgesproken. Bij een handgemeen tijdens de verwij dering van de studenten werden enkele mensen gewond. SALEM (AP) Het staat nu vast dat de Amerikaanse senator Wayne Morse bij de verkiezingen op 5 november met 3.445 stemmen verslagen is door de re publikein Robert Packwood. Morse zal waarschijnlijk formeel een eis indienen voor hertelling van de meer dan 810.000 uitgebrachte stemmen. Morse is 24 jaar lang lid van de Senaat ge weest. Tweemaal werd hij als republi kein verkozen en vervolgens twee maal als democraat. Studenten uitgerust met borden waarop de portretten van Che Gue vara en Mao Tse Toeng staan, heb ben voor het gebouw van het politie opleidingsinstituut in Rome ge demonstreerd. Voor het gebouw staande auto's werden beschadigd met stenen. K 1 Kiesrecht. De regering van Portugal heeft een wetsontwerp aangekondigd, op grond waarvan alle staatsburgers boven de 21 jaar die kunnen schrijven, mogen stemmen, ongeacht geslacht en wel stand. Dicht. De zesduizend „pubs" van Londen zullen de volgende week één dag dicht blijven uit protest tegen de bierprijs. Het voorstel is afkomstig van George Harrison, voorzitter van de Britse bond van caféhouders. Verdediging. De Canadese minister van Defensie Leo Cadieux heeft verklaard, dat Canada van plan is zijn huidige troepensterkte in Europa zeker tot ja nuari 1970 te handhaven. Storen. In Tsjecho-Slowakije is men van plan de uitzendingen te gaan storen van het radiostation Vltava (Moldar), dat door de Russen wordt gesteund. Betoging. In de Iraakse hoofdstad Bag dad is een massademonstratie gehou den. De bevolking beantwoordde daar mee aan een oproep van de ,Baath"- partij, die „alle patriotten en alle pro gressieve organisaties" had verzocht de straat op te gaan ,om te protesteren tegen Israel". Sloper. De kruiser „Klonor' "die 21 jaar de trots van de Zweedse marine is ge weest, is aan de sloper verkocht De kruiser, die ruim 5.5 miljoen gulden heeft gekost, was sinds 1964 opgelegd. Doodstraf. In hoger beroep zijn twee Zuidkoreaanse intellectuelen die be trokken waren bij het zogenoemde Noordkoreaanse spinonagekomplot in Oost-Berlijn opnieuw ter dood veroor deeld.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3