Topplaats inzet van HUGHES: „Niet op het veld om vrienden te maken, maar om te winnen PEEMAN: „Ze zeggen: Peeman is altijd winnaar" Schitterende Tom Okker speelde tennis-team in finale in Bratislava Rijvers had Telstar hoger op de ranglijst verwacht 1 Janssen bij BIC in sterk gezelschap Zwaar programma voor Benfica Clarke kreeg een prof aanbod Rose behield wereldtitel Nederlands elftal tegen de Tsjechen Goede tijd van Verkerk op sprint Mraz tekende voor twee jaar bij MVV m Hans Rombouts Tweede ritzege van Oosterhof in Mexico Haarlem: Van Bergen, Wentink, Peijs, Peters, Van Duffeien, Kruy- er, Fransz, Lefering, Couperus, Hoe ben, Van Sloten. Kunt u iets zeggen over de kracht of de zwakte van uw tegenstander RCH? HUGHES: „Toen wij vorig seizoen van RCH wonnen heb ik gezegd, dat het een goede ploeg was, maar een ploeg, die snelheid en conditie miste. Daarna is Peeman gekomen en die heeft daar ongetwijfeld het een en ander aan gedaan. Hoe het RCH van dit moment is kan ik moeilijk zeggen, omdat ik het team zelf niet heb zien spelen. Ik heb natuurlijk wel mijn inlichtingen over RCH. Bovendien lees ik alle verslagen. Ik kan niet zeggen of RCH echt voetbaltechnisch vooruit is gegaan. Ik weet wel, dat het altijd een onberekenbare ploeg is geweest. Denk maar aan de bekerwedstrijden, waarin RCH eredivisieclubs uitschakelde". Ziet u mogelijkheden voor een eredivisieclub in Haarlem? HUGHES: „Ongetwijfeld. Haarlem ligt heel gunstig zelfs. Je kunt bij voorbeeld op veel mensen van buiten rekenen bij wedstrijden tegen Ajax, Feijenoord, Sparta, ADO, Holland Sport, Telstar, AZ, Volendam. Als je de mazzel hebt om de eredivisie te pakken, heb je zo acht toppers". Ziet u mogelijkheden voor uw club Haarlem in de eredivisie? HUGHES: „Ik ben niet bang voor promotie. Kijk, er is natuurlijk een toperedivisie en dan is er de rest. Tussen die rest en de eerste divisie is niet zo veel verschil. Als ploegen als AZ en Holland Sport het redden, dan kunnen wij het zeker ook met deze jongens. In vriendschappelijke wedstrijden hebben wij toch ook goede resultaten tegen clubs in de ere- divisie behaald. Nu is dat wel anders dan competitie, maat het geeft toch een bepaalde aanwijzing. Ja, ik durf het met de ploeg, die we nu hebben, zeker aan. En dan zelfs zonder veel aankopen. Ik heb het inder tijd zelf met Blauw Wit meegemaakt. We kochten niets. Iedereen keek ons bij het begin van de competitie zielig aan. Maar we werden derde. En ik heb bij andere clubs gezien, dat ze er uit vlogen ondanks dure aankopen. Wij zijn ingespeeld. Wij kennen elkaar. De jongens spugen in de handen en gaan er tegenaan. Er is er niet één waardeloos". Bij de meeste clubs is er gebrek aan goede reserves, zodat bij het uitvallen van een paar kernspelers de hele ploeg in elkaar zakt. Hoe is dat bij Haarlem? HUGHES: „Ik ben wat dat betreft niet ontevreden. We hebben Meijer, De Haan, Kesselaar, De Jong, Milosavljevic, jongens, die ook goed mee kunnen draaien. We zitten alleen wat moeilijk met keepers, nu Boom gaard tijdelijk uitgeschakeld is. Van Bergen is goed, maar de man achter hem, Chapel is nog iets te jong voor het eerste". Hoe is het met de eigen spelersinbreng van Haarlem? HUGHES: „Ik heb nu een groep van 28 man, waarbij een negen ama teurs. Een stuk of vijf uit het derde. Die spelen regelmatig mee in het B-team. Het is jammer, dat de plaatsing voor de hoofdklasse van de B-elftallen voor volgend jaar een bepaalde dwang geeft. Je kunt niet experimenteren, omdat je bij de eerste zes moet komen. In het jeugd- elftal zitten een paar jongens, die de talenten hebben voor het eerste, maar ze moeten nog volwassen worden'y. Waaraan schrijft u het toe, dat Haarlem tot nu toe een belangrijker rol in de competitie speelt dan vorig seizoen? HUGHES: „De ploeg is koelbloediger geworden, mentaal harder. De jongens zijn niet meer zo snel gedeprimeerd. Na de teleurstellende wed strijden tegen Heracles en Vitesse, die ons vier punten hadden moeten op leveren het werd er maar één en waarin we schlemielig verloren, gingen de jongens toch vol zelfvertrouwen naar DFC. Ik geloof niet, dat dat vorig jaar mogelijk was geweest. Ik heb er een hechte ploeg van kunnen maken. Er is geen groepsvorming. Toen ik kwam zei men dat Hoeben en Couperus niet goed met elkaar konden opschieten. Ze zouden alle twee in de krant willen komen met doelpunten. Dat is nu anders. Iedereen kan met iedereen goed opschieten. Ze werken voor elkaar. Dat is belangrijk. Ik heb ook tegen ze gezegd, dat ze met overmacht moeten winnen. Het is wel aardig als ze eerste-divisie-niveau halen, maar ze moeten op ere-divisie-niveau voetballen. Dan pas kunnen ze kampioen worden, dan pas zijn ze promotie waard. Ik houd ze altijd voor: „Jullie komen niet op het veld om vrienden te maken, maar om te winnen". Dat wil het publiek ook zien, er voor vechten en winnen". Hoe denkt u over het middenveld in het moderne voetbal? HUGHES: „Het middenveld is belangrijk in het moderne voetbal, onge twijfeld. Je moet natuurlijk niet te veel passen in dat middenveld. Je moet het als een verbindingssector zien. Bovendien kunnen de midden- veldspelers de acties afremmen of juist opvoeren. Je kunt wel eens een keer het middenveld overslaan door lange halen naar de vleugels, maar je moet afwisselen: kort-kort, lang. Met Peters en Peijs in het centrum kunnen wij ook lange passes geven. Maar je hebt wel degelijk het middenveld nodig. Anders kun je de centrumspelers wel in de kleed kamer laten. Als Peeman vindt dat het middenveld onbelangrijk is, dan moet hij dat weten". Hoe vindt u de arbitrage in de eerste divisie? HUGHES: „Daar zal ik niet veel op zeggen. Dat lijkt me beter. Er zijn goede en minder goede scheidsrechters. Ik vind wel, dat ze zich aan de nternationale regels moeten houden en geen Nederlandse regels moeten aanmeten, zoals het laten stoppen om het gezicht wat op te frissen. Dat staat niet in de reglementen van de FIFA. Ik hoop, dat de scheidsrechter van zondag (Boogaerts) de sfeer van zo'n derby goed aanvoelt. Haarlem- RCH is tenslotte iets anders dan bijvoorbeeld Gooiland-De Graafschap' RCH: Bes, Driessen, Van Doesselaar, Villerius, Croes, Neeskes, Oldenziel. Smit, Pas, Mooy Meijer. - BRATISLAVA Dank/ij het uitste kende spel van Tom Okker die zijn ploeg genoot Niek Fleury in het dubbelspel tot een topprestatie stimuleerde heeft Ne derland de finale van het toernooi om de Koning Gustaaf-beker bereikt. Vooral de schitterende service van Okker en zijn uitgebalanceerde spel maakte in Bratis lava grote indruk. In de eindstrijd van het toernooi ontmoet Nederland zaterdag en zondag het Zweeds-1 team dat Dene marken verrassend uitschakelde. Het Tsjechische dubbei Kodes/Holecek begon de wedstrijd tegen Nederland bij zonder sterk. Fleury had aanvankelijk geen antwoord op de ser vice van Holecek maar de Tsjechen konden de kansen die zij vooral in de eerste set kregen niet vol doende uitbuiten. Toch wonnen de Tsje chen de eerste set met 7 5 In de daarop volgende drie sets speelden Koc.es, die eerder op de avond met 6-3 en 6-2 van Okker had verloren, en Holecek aan merkelijk minder sterk. Okicer en Fleury, van wie de laatste door ziin ploeggenoot gestimuleerd werd, giig-m steeds vaster spelen en via 6-2 en 7-5 kwam Nederland met 2-1 voor te staan. In de aatste en beslissende set hadden de Tsjechen niets meer in te brengen tegen het Nederlandse duo. Okker en Fleury wonnen die met 6-0. De Zweden Bengtsson en Lars Olander behaalden in een vijf sets lange en 89 minuten durende part.j een verrassende overwinning op het favoriet geachte De nemarken. De Zweden zegevierden voorai dankzij hun grote vechtlust, die het ge brek aan techniek volkomen compen seerde. De beste man bij de Zweden was Ove Bengtsson. In de vijfde en beslissende set verspeelden de Denen hun kans op de Kunt u iets zeggen over de kracht of de zwakte van uw tegenstander Haarlem? PEEMAN: „Sommigen hebben al gezegd: mijnheer Peeman, u bent zon dagmiddag altijd de Overwinnaar, want als RCH wint zit u goed, maar als Haarlem sterker is ook, want het is uw ploeg. En inderdaad, ik heb alle spelers op Lefering na getraind. Haarlem is vrijwel nog het zelfde team als dat ik naar de eerste divisie heb gebracht. Een goede ploeg. Het is een kwestie van opbouw geweest. Toen ik bij Haarlem kwam was er niet veel meer, maar ik heb het schakeltje voor schakeltje opgebouwd. Dat is wel een enorm voordeel voor Hughes geweest. Hij kwam als trainer in een „opgemaakt bed". Hij had direct een goed elftal". Ziet u mogelijkheden voor een eredivisieclub in Haarlem? PEEMAN: „Ik zie wel mogelijkheden, maar dan zouden de zaken ge centraliseerd. moeten worden. Er zou een sanering moeten komen, samen werking, of liever een wisselwerking. Want samenwerking is voor mij een moeilijk woord geworden na alle ervaringen, die ik de laatste jaren heb opgedaan". Ziet u mogelijkheden voor uw club RCH in de eredivisie? PEEMAN: „Ik ben een nuchterder man geworden na mijn ondervin dingen bij Haarlem. En als nuchter man zeg ik: wij houden het oog niet op promotie gericht. Wij kijken alleen maar naar de onderste plaatsen. Promotie leeft bij ons niet. Wij staan tien punten voor op de onderste twee clubs. Dat is prima, maar wat ons beangstigt, is, dat de derde van onderen maar zes punten minder heeft dan wij. Het gaat ons er bij RCH om om ons op waardige wijze te handhaven in de eerste divisie en dit jaar niet meer zo'n gelukje nodig te hebben als vorig seizoen. We streven ook naar het bieden van een goed kijkspel. Als de spelers het slecht doen, houd ik ze voor, dat dat schandalig is ten opzichte van het pu bliek. Dat ze het publiek bestolen hebben". Bij de meeste clubs is er gebrek aan goede reserves, zodat bij het uitvallen van een paar kernspelers de hele ploeg in elkaar zakt. Hoe is dat bij RCH? PEEMAN: „De reserves van ons trekken gelijk op met de vaste elftal - spelers. Ze krijgen ook allemaal hetzelfde salaris. Ze kunnen zo in de hoofdploeg spelen. Dat komt gewoon omdat de sfeer goed is. Neem een Hendrikse. Hij voelde zich bij de warming up geen honderd percent. Uit zich zelf bood hij toen aan zijn plaats af te staan". Hoe is het met de eigen spelersinbreng van RCH? PEEMAN: „We hebben een jeugdig B-elftal. Dat speelt aardig voetbal. Het krijgt in deze competitie nu de gelegenheid om kennis te maken met het profvoetbal. De jongens leren hier fysieke weerstand te bieden. We begeleiden de jonge jongens, die in aanmerking komen voor het eer ste speciaal. Neem een Neeskens. Hij is verscheidene wedstrijden gewoon meegegaan met het eerste team. Hij maakte de besprekingen mee, ging zich verkleden met het eerste, hoewel hij niet mee zou spelen. Nu kon hij alvast wennen aan de sfeer". Waaraan schrijft u het toe, dat RCH tot nu toe een belangrijkere rol in de competitie speelt dan vorig seizoen? PEEMAN: „Het zit met de leiding enorm goed bij RCH en dat voelen de spelers ook direct goed aan. Bij Haarlem was ik de boeman. Ik moest daar alles voor en tegen de spelers doen. Hier heb ik alle steun van mijnheer De Lange, de voorzitter van het betaalde voetbal. Iedereen voelt, daar kom je niet tussen, tussen die twee. Samen houden wij ook een boek bij met alle prestaties en verrichtingen van de spelers. We weten alles van elkaar bij RCH. De spelers weten waar ze aan toe zijn. De jongens doen er ook alles voor. Bij de training voor het begin van de competitie ben ik wel eens bang geweest voor het elan, waarmee er gewerkt werd. We zijn de inzinking, die we even hebben gehad, te boven. De kracht van ons team is de saamhorigheid. Ze zetten zich volledig in. Maar zoiets kun je natuurlijk niet iedere week eisen. Dat is natuurlijk wel een moeilijkheid. Maar hoe dan ook, de sfeer is goed. Ook achter de schermen. Secretaris Schuytvlot bijvoorbeeld verzet bergen werk en zo is het met allemaal. Dat is de kracht van RCH, waar een hoop ver anderd en verbeterd is. Zo heb ik een betere accommodatie (kleed kamer, douches enz.) kunnen bewerkstelligen". Hoe denkt u over het middenveld in het moderne voetbal? PEEMAN: „Ik heb eens gezegd, dat ik het middenveld onbelangrijk vind. Dat houd ik vol, ook al gaat dat lijnrecht in tegen de ideeën van promi nentere figuren dan ik. Belangrijk vind ik de 20 meter voor het eigen doel en de 20 meter voor het doel van de tegenpartij. De rest is eigenlijk overbodig, maar aangezien het veld groter is dan 40 meter heb je daar rekening mee te houden. Kijk, vrijwel overal wordt een systeem als het 4-2-4 of 4-3-3 aan de spelers opgedrongen, opgelegd. Maar kunnen ze het? Je moet er de spelers voor hebben. Ik bekijk het menselijk. Ik ga uit van de mensen, die ik heb. Maar ik zeg er niet al te veel van in ver band met zondag". Hoe vindt u de arbitrage in de eerste divisie? PEEMAN: „Dat is een te interessant onderwerp om terloops te beant woorden. Ik heb een keer moeilijkheden gehad., ja, maar dat was ge woon, omdat ik zei, dat de grensrechter een eigen mening moest hebben en die aan moest houden tegen de scheidsrechter. Ik kreeg toen een boete". PARIJS. Het Franse extrasportieve merk BIC zal ook in het komende wie- Ierseizoen ongetwijfeld veel van zich doen spreken. Naast de nog .liet zo lang gele den gecontracteerde Jan Janssen, herbergt de ploeg verder onder anderen de Duit ser Rolf Wolfshohl. de Spanjaard Perez- Frances, de Belg Ward Seis en de Fran sen Lucien Aimar eh Charley Grosskost. Voor het overige bestaat de equipe uit Legein (Belg), Schleck (Lux), Wright (Eng.), Anquetil, Bellone, Berland. Bol- ley, Gautier,, Genty, Ghisellini, Leblanc, Novak, Pinault, Samyn. Alain en Sylvain Vasseur (allen Frankrijk). overwinning doordat de zeer nerveuze Jan Leschley vaak zeer eenvoudige ballen miste. Na de eerste twee enkelspelen in de halve finale was de star.d 1 1. Tom Okker won in twee sets van Jan Kodes 6-3, 6-2 terwijl Jan Hordijk eveneens in twee sets zijn meerdere moest erkennen in Jan Kukal. De cijfers waren hier 6-4 en 6-2. In de andere halve finale tussen Zweden en Denemarken was de stand ook gelijk. Ove Bengtsson (Zweden) versloeg Jan Leschley het 6-4, 9-7. In het andere enkel spel won Jörgen Ulrich (Den.) met 6-2, 9-7 van Martin Arlstein. LONDEN Ron Ctcuke, de Australi sche lange-afstandloper. heeft een aanbod gekregen om als professional toe te tre den tot de pas opgerichte Amerikaanse professional atletiekbond. Hij ontving dezer dagen tijdens zijn verblijf in Londen een brief van Bob Schul, oud-Olympisch kampioen op de 5000 meter en nu be stuurslid van de prof bond waarin hem een lucratief contract voor drie jaar werd geboden. Clarke is echter voorlopig niet van plan op het aanbol in te gaan. „Als je eenmaal prof bent geworden, is er geen weg meer terug", zo zei hij, ik heb in mijn sportloopbaan ve'e vrienden ge maakt en die wil ik met verhezen voor dat geld. Bovendien st°l ik nog niet veel vertrouwen in dat profecuit LOS ANGELES. De Australische we reldkampioen in het bantamgewicht Lio nel Rose heeft gisteravond onder politie bescherming de ring moeten verlaten, nadat de jury hem tot overwinnaar had uitgeroepen in het titelgevecht tegen de Mexicaanse uitdager Chucho Castillo. De 70.000 Mexicaanse en Amerikaanse toe schouwers in Los Angeles gooiden drink- bekertjes in de ring en staken stoelen in brand. Politie en brandweer moesten meer dan twaalf beginnende brandjes blussen. Het publiek was van mening dat de Mexicaan veel beter partij had gege ven dan de Australiër, die neerging in de tweede, tiende en twaalfde ronde. Lionel Rose was overigens de betere technicus. LISSABON. Benfica de komende tegenstander van Ajax in de Europa Cup, heeft een vrij zwaar programma voor december. Voor de competitie spe len de Portugese kampioenen tegen Opor to, Thomar en Belenenses. Vooral het duel tegen Oporto is belangrijk. Benfica deelt de eerste plaats op de ranglijst met deze ploeg. Zeven Benfica-spelers zijn bovendien opgesteld in het Portu gese elftal dat morgen in Athene tegen Griekenland speelt. Het zijn Eusebio, Coluna, Torres, Simones, Jose Augusto Raul en Jacinto. DEN HAAG Het Nederlands voet balelftal zal 16 april uitkomen tegen Tsjechoslowakije. Het is nog niri bekend in welke stad in Nederland deze woens dagwedstrijd zal word 'n gespeeld. De bestuurders van de KNVB Burgwal en Coler, die namens de bond de vergadering van de Europese voetbal unie in Genève hebben bijgewoond, hebben met de Tsje chische afgevaardigden tevens een af spraak gemaakt in 1970 een wedstrijd in Tsjecholowakije te spelen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. „Ik had gedacht en ge hoopt, dat Telstar een sterke midden- mootplaats zou hebben bezet in dit. sta dium van de competitie. Maar er zijn een paar wedstrijden geweest, waarvan je toch zegt hoe is het mogelijk. Zoals thuis tegen Holland Sport. Ze hadden toch wel een punt of vier meer moeten hebben". Dat zegt trainer Rijvers van de FC Twente over Telstar, de club, die hij zondag in Enschede op bezoek krijgt. Rijvers had gehoopt, dat Telstar hoger zou staan, omdat „het een ploeg is, die het zoekt in goed voetbal". Over dat goede voetbal heeft hij regelmatig con tact met De Visser, zijn collega in Vel- sen. „We hebben voor een belangrijk deel wel dezelfde ideeën over voetbal en daar praat je dan over". Hieraan zal niet vreemd zijn, dat Twente dit seizoen een week later tegen de tegenstanders speelt die Telstar heeft gehad. De Visser zegt over het contact met Rijvers: „Ik heb met meer trainers con tact. Dat is om meer van het vak af te weten. Maar, van mijn spelers weet hij echt niet alles, net zo min als ik alles van zijn spelers weet. Hij heeft an der materiaal. De stand op de ranglijst wijst wel uit, dat zijn voorhoede echt ge vaarlijk is, vooral thuis. Wij, de trainers kunnen nu wel ongeveer dezelfde ideeën over voetbal hebben, maar de spelers moeten het doen. Het is niet zo dat wij aan de knoppen kunnen gaan zitten". Twente heeft zondag zeer waarschijn lijk nog niet de beschikking over midden veldspeler Achterberg. Heskamp, Calot of Notten, die allen dit seizoen al eens zijn ingevallen, staan op de nominatie om Achterbergs vervanger te zijn. De op stelling van Twente is verder: Schrijvers; De Vries; Drost, Huve, Dronkers en Ten Donkelaar; Houwaart en de vervanger van Achterberg; Van Dijk, Jeuring en Pahlplatz. Telstar zal waarschijnlijk in dezelfde opstelling spelen als vorige week tegen NEC. De Wit lijkt hersteld en ook de blessure, die Van Son opliep wordt geacht voor zondag geen hinder op te leveren De opstelling is dan: Van der Meeren; Van Essen. Geest man, Althoff en Van Egmond; Van Son en Fens; Bond, De Wit, Theunissen en Clement. EDO heeft voor de wedstrijd, die zon dag uit tegen VVV moet worden gespeeld weer de beschikking over Hendrikse. Daarentegen is Slisser ziek geworden. Van der Zon kan evenmin spelen. De opstelling van EDO wordt vermoedelijk: Amama; Van der Putten, Nijssen, Maas en Breeuwer; Laan en C. Koene; Hendrikse, Bosdijk, J. Koene en Blum. VVV, dat volgens zijn trainer Bas Paauwe wat te netjes speelt, mist ach terspeler Van't Hek. De opstelling is: Swinkels, Orval, Lowin, Pepels en Raats; Horssels en Weijs; Verbon, De- rix, Van Eist en Burhenne. ESKILSTUNA Kees Verkerk heeft vrijdagavond tijdens schaatswedstrijden in het Zweedse Eskilstuna de 500 meter in 41,8 seconde gereden. De Noor Magne Thomassen was de snelste met 41,6 se conden. In de sprintersklasse toonde de Zweed Over König zich met 41,3 seconde de sterkste. De 1.500 meter leverde met 2.14.6 een overwinning op voor de Zweed Goeran Claeson. MORELIA De Nederlandse amateur Popke Oosterhof heeft gisteren de twaalf de etappe van de Ronde van Mexico ge wonnen. Oosterhof zegevierde in de eindsprint van de 150 km lange rit van Zamora naar Morelia over het gesloten peloton. De tijd van de winnaar was drie uur, 56 minuten en 30 seconden. De Rus Sok'olov, die als derde over de eindstreep kwam, hield de leiding in het algemeen klassement. De tweede plaats was voor de Mexicaan Juan Lamas. MAASTRICHT De Tsjechische aan valler Mraz heeft gisteren een tweejarig conti act bij MVV getekend. Mraz speelde twee weken geleden een proefwedstrijd bij de Maastrichtenaren. De Tsjech mag na 15 december voor de Limburgers spe len.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11