Aftreden verwacht Franse premier van W* omdat het zo lekker is! JONGE LEVERT Blokkade in de Caraïbische Zee Kissinger: „man van de dialoog" Nazi-rechter vrijgesproken „Experimenten met chemische en biologische wapens in W est-Duitsland" Couve de Murville: Provisorische functie Demonstraties in Florence voor ontslagen pastoor Ver sterking van Amerikaans leger in West-Duitsland Naar DDR uitgeweken dr. Petras Gratie voor Wies Moens iiliil Militant Nixon verwelkomd ZATERDAG 7 DECEMBER 1968 Eindpunt Oostenrijker krijgt tien maanden voor spionage (Door Robert F» Kennedy automatische antwoordgevers vanaf f.430,- met opnameapparatuur f.610,- (020) 386686/123392 dag en nacht service mmm b3LEVERT$s£ - Moeilijke taak Harvard Samenwerking (Van onze correspondent) PARIJS Tot tweemaal toe heeft de Franse premier Couve de Murville gisteren in een redevoering, terwijl hij op zyn eigen positie duidde, het woord „provisorisch" gebruikt. Dit heeft in Parijs voor het gerucht ge zorgd dat Couve spoedig als minister president zal worden vervangen. Couve de Murville richtte zich tijdens een diner tot een gezelschap van zaken lieden met een toespraak over het recen te versoberingsplan en tot twee keer toe sprak hij van „de functie die ik provi sorisch uitoefen". Verschillende politieke commentatoren zijn geneigd ter interpretatie van de woorden van de premier eerder van poli tieke dan van grammaticale overwegingen uit te gaan. Zij wijzen op het verlies aan politiek krediet dat de minister-president onlangs heeft moeten lijden, dat presi dent De Gaulle de devaluatie van de frank die Couve de Murville aanvankelijk onvermijdelijk achtte, niettemin heeft af gewezen. Wie de waarheid, als profeet, aan zijn zijde heeft is voor alsnog moeilijk met WENEN (DPA). Een 42-jarige amb tenaar van de Oostenrijkse regeringspers dienst is in Wenen tot tien maanden ge vangenis veroordeeld wegens spionage voor Tsjecho-Slowakije. zekerheid te zeggen. Wel kan men op merken dat De Gaulle tijdens de rit nooit van paard pleegt te verwisselen. Maar aangezien voor de rit van het versobe ringsplan het eindpunt stellig nog lang niet in zicht is lijkt het niet onwaar schijnlijk dat, ondanks de hardnekkige geruchten, De Gaulle op korte termijn zijn tegenwoordige premier al de laan uit zou willen sturen. WEST-BERLIJN, (DPA) Een recht bank in West-Beriijn heeft een rechter van een volksrechtbank uit de nazi-tifd, Rehse, vrijgesproken. Rehse was medewerking aan het vellen van doodvonnissen, waarvan verscheide ne zijn voltrokken, ten laste gelegd. Toen de uitspraak viel brak in de zaal een storm van protesten los. Bij het verla ten van de beklaagdenbank werd Rehse door iemand uit het publiek in het gezicht geslagen Het openbaar ministerie zal tegen de uitspraak in beroep gaan. FLORENCE, (AFP). Parochianen van don Mazzi, de pastoor die door kar dinaal Florit, aartsbisschop van de Ita liaanse stad Florence, is afgezet, hebben gisteravond een communiqué uitgegeven. Daarin wordt gezegd dat de arbeiders paus Paulus, die met Kerstmis in een fabriek in Tarente de mis zal opdragen, met gelijke munt moeten betalen. Het ontslag van Don Mazzi aldus onze correspondent in Rome, heeft tot protest acties geleid. De kinderen van de buurt, trokken begeleid door hun ouders en door onderwijzers, naar de binnenstad van Florence en begonnen onder het ven ster van het aartsbisschoppelijk paleis door een luidspreker voor te lezen uit de nieuwe katechismus, die de gemeenschap van don Mazzi heeft uitgegeven. De actie van de ruim duizend kinderen en ouderen trok begrijpelijkerwijs veel belangstelling. De onderwijzers vertel den aan iedereen die het maar horen wil de van hun grote bewondering en eer bied voor don Mazzi. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft be kendgemaakt, dat 15.500 militairen en vier groepen F-4 Phantom-jachtbommen- werpers in de loop van januari en fe bruari naar West-Duitsland zullen worden gezonden. Deze eenheden waren de afgelopen zo mer uit West-Duitsland teruggetrokken om het tekort op de Amerikaanse beta lingsbalans te verminderen. De Amerikaanse maatregel wordt door waarnemers uitgelegd als een maatregel ter versterking van de NAVO-strijd- krachten. Richard Nixon, de toekomstige Amerikaanse president, werd in Palm Springs, in de Amerikaanse staat Californië, waar hij een toe spraak zou houden, hartelijk begroet door zijn aanhangers. OOST-BERLIJN (AFP). De naar Oost-Duitsland uitgeweken dr. E. Petras, die in West-Duitsland de leiding had van het microbiologisch laboratorium van het Grafschaft-instituut, heeft op een perscon ferentie in Oost-Berlijn voor westelijke journalisten zijn beweringen toegelicht dat de Bondsrepubliek met biologische en che mische wapens experimenteert hoewel dit verboden is. Het Grafschaft instituut werkt volgens dr. Petras met het Westduitse ministerie van Defensie en diverse Amerikaanse or ganisaties. „Sommige werkzaamheden waarbij ik betrokken was, waren er duidelijk op ge richt middelen te verschaffen tot snelle neutralisering van militaire doelen met behulp van microbiologische elementen. En dat op speciaal verzoek van het ministe rie van Defensie, dat deze werkzaamheden coördineert en bekostigt", aldus dr. Pe tras. Volgens hem was kortgeleden een stu diegroep voor abc-wapens in het leven ge roepen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BRUSSEL De 71-jarige Vlaamse expressionistische dichter Wies Moens, in zijn vaderland wegens collaboratie bij verstek ter dood veroordeeld en naar Nederland gevlucht, kan profi teren van een gratiemaatregel van de Belgische regering ter gelegenheid van de jaarwisseling. Moens heeft na bij verstek ter dood te zijn veroordeeld eerst lange tijd ondergedoken gezeten in België, ver volgens is hij naar Nederland gevlucht. In Geleen heeft hij een volkshoge school geleid. Wies Moens, fel flamingant, was al in de eerste wereldoorlog activist. Daardoor belandde hij in de cel, waar hij zijn meest bekende werk, de „Cel brieven" schreef. In de tweede wereld oorlog leidde hij de Vlaamse radio. mmm. ADVERTENTIE A niiiigiinpv Dr. Petras verklaarde dat hij naar Oost-Duitsland was uitgeweken omdat zijn geweten was gaan spreken. Het Westduitse ministerie van Defensie heeft verzekerd dat de enige activiteit van semi-militair karakter in het Graf schaft-instituut bestaat uit het zoeken naar middelen van bescherming tegen bepaalde gevaarlijke stoffen, dit in nauw contact met de bondgenoten. Deze bewus te stoffen worden in zeer beperkte hoe veelheid door de bondgenoten ter beschik king gesteld van de onderzoekers, aldus het ministerie. .'.MS, «MS»»»©»»»»* De situatie waarin wtf verkeer den was des te moeilijker omdat er geen duidelijke, eenvoudige oplos sing was. Een dogmatische hou ding, een vastomlijnd standpunt was eenvoudig onmogelijk. Elk standpunt had zijn zwakke plekken en de tegenstanders wezen daar dan op, vaak met het gevolg dat er van een bepaald denkbeeld niets heel bleef. Tenslotte werden we het eens over een procedure waar bij we het gevoel hadden de presi dent toch intelligente adviezen te kunnen geven. We wisten dat de tijd drong en dat uitstel onmogelijk was. We splitsten ons in groeoen om onze respectieve adviezen op te schrijven, en be gonnen met een concept voor een toe spraak van de president tot het volk en de gehele daarna te volgen ge dragslijn, waarbij we probeerden alle mogelijke daaraan verbonden gebeur tenissen te omschrijven en adviezen te verstrekken hoe daarop gereageerd zou moeten worden. In de vroege namiddag wisselden we onze papieren uit, iedere groep ont leedde en bekritiseerde de anderen en toen werden de papieren weer teruf gegeven aan de oorspronkelijke opstel lers ter verdere behandeling. Langza merhand ontstond er een ontwerp voor de definitieve plannen. Voor de voor standers van de blokkade hield dit in dat er een wettige basis voor onze ac tie werd opgesteld, een agenda voor een vergadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten, adviezen om trent de rol der Verenigde Naties, de militaire maatregelen met betrekking tot het aanhouden van schepen en ten slotte de omstandigheden waaronder eventueel militaire macht zou worden aangewend. Door de voorstanders van onmiddellijke militaire actie werden de gebieden die aangevallen zouden worden, aangewezen, een verdediging van onze houding in de Verenigde Na ties, suggesties voor iet verkrijgen van militaire steun van de Latijns-Ameri kaanse landen en het voorstel om con tact op te nemen met Kroesjtsjev om hem ervan te overtuigen dat het niet raadzaam zou zijn militaire acties te- (Van een speciale medewerker) ROTTERDAM Met de benoeming van Henry Alfred Kissinger tot zijn speciale assistent voor de nationale veiligheid heeft de komende Amerikaanse president Richard Nixon een befaamde vorser op het ter rein van defensie en politiek aan zijn groep adviseurs toegevoegd. Een specialist die zich niet wil laten vangen in hokjes van „de harde lijn" of „de zachte lijn" maar die, zoals de columnist James Reston dezer dagen constateerde in de „New York Times" „vooral is te beschouwen als een man die nauwgezet studie maakt van „de macht" en de uitrus ting van de regering om die macht te analyseren en uit te oefenen". de studenten geniet op grond van be langrijke bijdragen die hij aan de zaak van de nationale veiligheid heeft ver leend met zijn publikaties, zijn onder wijs, zijn diensten aan de overheid en andere activiteiten over vele jaren." Van al die activiteiten is de universi teit van Harvard de basis geweest. In 1923 in Fürth, Duitsland, gebo ren en in 1938 met zijn ouders uit Toen men hem dezer dagen, vlak na zijn benoeming, naar zijn „catego rie" vroeg, antwoordde Kissinger met een verwijzing: „Leest u mijn boeken erop na." Welnu: uit die boeken komt een persoonlijk standpunt naar voren, dat zich aan elke strikte indeling ont trekt, behalve dan dat het valt onder te brengen bij de sector wetenschap. Anders dan veel van zijn collega's in de politiek laat Kissinger zich niet leiden door vooropgezette meningen waaraan niet te wrikken valt. Hij heeft daarentegen een voorliefde voor wik ken en wegen Voor gedachtenwisse- lingen liefst met even erudiete colle ga's, ruimte latend voor nuancering of wijziging van een standpunt als daar redelijke argumenten voor zijn. „Le Monde" beschreef hem dezer dagen dan ook als een ongeëvenaarde voorzitter bij wetenschappelijke debat ten en als „een man van de dialoog". De 45-jarige Kissinger, die in minder gebonden functies als adviseur (en cri ticus) is opgetreden van de presden- ten Kennedy en Johnson, van de repu blikeinse staatsman Nelson Rockefel ler en van Henry Cabot Lodge en die de laatste tijd al op een lossere basis als adviseur van Nixon heeft gefun geerd. krijgt nu de moeilijke taak te vervullen die wordt gekenschetst als „een algehele herziening van de vei ligheidsorganen" en „het ontwerpen van een politiek op lange termijn." Het besturen en het uitvoeren van beslissingen over de politieke koers blijven de taak van de minister van Buitenlandse Zaken. Nixon ontkende op zijn persconferentie dat de beheer der van die portefeuille genoemd zijn al Thomas Dewey en Gondlag Dillon als kandidaten door deze professorale adviseur overschaduwd zou worden. Zulke vragen bewijzen overigens ten overvloede, dat Nixon voor de functie van adviseur voor het nog niet uitgekristalliseerde beleid van „zijn" tijdperk in de Amerikaanse ge schiedenis niet de eerste de beste kiest. Naar de komende president meedeel de, is Kissinger uitgekozen „wegens het uitzonderlijke respect dat hij zo wel bij mensen van de praktijk als bij ff WARSCHAU (AP). Het Poolse blad „Zycie Waszawy" (Leven van Warschau) noemt Henry Kissinger een „intellectueel uit de koude oor log" en zegt dat zijn benoeming door de aanstaande president Nix on als adviseur voor de nationale veiligheid een slecht voorteken is. Kissinger, aldus het blad, is zeer bekend om zijn militante houding tegenover communisme en pro gressieve bewegingen. Hij heeft nauwe betrekkingen met West- Duitse politici en neemt een uiterst vijandige houding aan tegen over Oost-Duitsland en de Poolse Oder-Neisse grens. Kissinger werd deze week ontvangen in het Witte Huis waar hij een gesprek had met zijn voorganger Walt Rostov (links) en president Johnson (rechts). nazi-Duitsland gevlucht naar de V.S. waar hij in 1943 werd genaturaliseerd, heeft Kissinger aan die beroemde uni versiteit zowel gestudeerd als (tot op heden) gedoceerd. Zijn studie werd on derbroken door militaire dienst (1943 tot 1946). In 1954 promoveerde hij met een officieel onderscheiden dissertatie tot doctor in de wijsbegeerte. Vier jaar later werd de docent Kis singer tot buitengewoon hoogleraar benoemd, in 1962 tot gewoon hoogle raar. Hij heeft de laatste twintig jaar kris kras de hele wereld bereisd waar bij hij op allerlei studiebijeen komsten zijn licht zowel kon op steken als laten schijnen. Zijn behoefte aan uitwisseling en discussie op zoek naar de waarhied kon ook in Harvard zelf tot uiting ko men, waar hij als hoogleraar in de politieke wetenschappen en hoofd van het defensie-studieprogramma mede leiding geeft aan de zomercursussen voor studenten uit het buitenland. Een contstatering die men in ver scheidene studies van hem kan terug vinden is het gevaar van een te zware klemtoon op de kernstrategie ten kos te van de aandacht voor de conven tionele bewapening. Enkele titels: „Nuclear Weapons and Foreign Po licy" (1957) en „The Troubled Part nership". (Een critische beschouwing over de NAVO in 1965.) Kissinger is het met de Franse pre sident De Gaulle eens, dat het ondoen lijk is, in de NAVO een gemeenschap pelijke strategie vast te stellen als er geen gemeenschappelijke politiek is. In een zo juist verschenen „Agenda for the Nation", uitgegeven door Brookings Instituut in Washington, stelt hij met nadruk vast dat de V.S. niet langer over de hele wereld aan anderen de programma's kunnen op leggen waaraan het land de voorkeur geeft. „Wij zijn fysiek een supermacht, maar onze projecten kunnen alleen be tekenis hebben als ze welwillende sa menwerking teweeg brengen", aldus Kissinger. gen ons in de Caraibische Zee, in Ber lijn, of elders ter wereld te onderne men. Gedurende deze beraadslagingen spraken we met elkaar als gelijken. Er waren geen verschillen in rang, we hadden zelfs geen voorzitter. Dean Rusk die als Secretary of State die plaats had kunnen innemen had in die tijd andere verplichtingen en was vaak niet aanwezig. De gesprekken wa ren volkomen ongeremd en openhartig. Iedereen kreeg evenveel gelegenheid zijn mening naar voren te brengen en te worden gehoord. Dit had grote voor delen en komt niet vaak voor bij de uitvoerende macht der regering waar rang vaak heel belangrijk is. We ver gaderden de hele vrijdag en de vrij dagavond. Zaterdagochtend waren we al vroeg weer aanwezig op het minis terie van Buitenlandse Zaken. Vrij dags sprak ik verscheidene malen met de President. Hij hoopte tijdig genoeg in onze vergadering te zijn om te be slissen over de te volgen gedragslijn om daarvan dan het volk zondagavond mededeling te doen. Zaterdagochtend om 10 uur belde ik hem in het Black- stone Hotel te Chicago en ik vertelde hem dat we klaar waren voor een vergadering met hem. Het hing nu nog van één man af De eindbeslissing zou niet door een vergadering genomen worden. Hij zei zijn reis af en keerde terug naar Washington. Tijdens zijn terugreis naar Washing ton werden onze strijdkrachten over de gehele wereld gealarmeerd Van uit onze vergadering in het ministerie gaf McNamara telefonisch bevel dat vier luchteskaders gereed moesten worden gehouden voor een aanval, voor het geval de president zou besluiten dat advies te volgen. De president was om 1.40 uur 's mid dags terug op het Witte Huis en ging eerst zwemmen. Ik zat op de rand van de zwemvijver en we praatten met el- saar. Om 2.30 uur liepen we terug naar de Ronde Zaal. De vergadering duurde tot tien mi nuten over vijf. Ze was geconvoceerd als een formele vergadering van de Nationale Veiligheidsraad, en er wa ren mee/ mensen aanwezig, van wie enkelen de voorafgaande beraadslagin gen niet hadden bijgewoond. Bob Mc Namara zette de argumenten voor de blokkade uiteen; anderen die voor een militaire actie. De discussie verliep over het alge meen rustig en weldoordacht, hoewel er, zoals vaker bij dergelijke verga deringen, bepaalde uitspraken werden gedaan en als onomstotelijke waarhe den werden aanvaard, die ik wel aan vechtbaar achtte. Adlai Stevenson was zaterdagmid dag uit New York teruggekeerd om onze vergadering bij te wonen en had ook al een groot,aantal van de voor afgaande besprekingen meegemaakt Hij had altijd getwijfeld aan de luchtaanval, maar op die vergadering op zaterdag bepleitte hij sterk wat hij enkele dagen tevoren nog maar aar zeiend tegenover mij had geuit na melijk dat we duidelijk tegen de Sov jet Unie moesten stellen dat wan neer de raketten uit Cuba teruggetrok ken zouden worden wij bereid zou den zijn onze raketten uit Turkije en Italië terug te trekken en onze marine basis in Guantanamo Bay wilden op geven. Enkelen van de aanwezigen rea geerden fel op deze suggestie en er volgde een scherpe woordenwisseling Hoewel de president het voorstel van Stevenson verwierp, stelde hij tocb dat hij al lang twijfels gekoesterd had omtrent de waarde van de Jupiter ra ketten in Turkije en Italië en enkele tijd geleden het ministerie van Buiten landse Zaken had gevraagd onderhan delingen over de terugtrekking te wil len beginnen. Hij was echter van me ning dat het nu niet het juiste moment was om een dergelijke stap voor te stellen en we konden Guantanamo Bay niet onder Russische bedreiging laten. Stevenson is vaak openlijk be kritiseerd om het standpunt dat hr op deze vergadering innam. Ik geloof dat met nadruk gezegd moet worden '.at hij een geheel verschillende mening van die der anderen-verkondigde, een mening die daarom alleen al van be lang was voor de president. Hoewel ik het totaal oneens was met zijn adviezen, vond ik het toch moedig van hem dat hij ze stelde en ik moet eraan toevoegen dat ze stel lig even wijs waren als andere die toen werden geuit. De toespraak van de president werd vastgesteld op maandagavond. Onder leiding van George Ball, Alex Johnson en Ed Mar tin werd van uur tot uur een program ma opgesteld voor de voorbereidingen van een vergadering van de OAS. me dedelingen aan de in Washington ge stationeerde ambassadeurs en prepa raties om hen en anderen schriftelijk de wettige rechtvaardiging die aan onze actie ten grondslag lag, voor te leggen. Er werden voortdurend meer -egeringsambtenaren uitgenodigd voor de besprekingen en eindelijk begon (Wordt vervolgd) (UW\AAAAAAAAAAAyUVA/WWUWUVrtAyWl/WXAAAA/UVUU\ArtAAAA/\AAAAAAAAAAAAAAAA/\AArtAAAAA/»AAA<U\AAAAA/VI*AAA/U\AAAA/V\AAArtAAAAA<U\AAAA/W*/UUUWVWWUU\AW

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3