Journalisten van ochtendbladen liepen uit persconferentie weg Mertens noemt verdeling welvaart volkomen dwaas Handelspact Bonn-DDR Nieuw vervoerbedrijf W est-Nederland in Geldstelsel is ondermijnd door onevenwichtigheid Kruitdamp hangt nog over valutafront FINANCIEEL OVERZICHT Halbertsma neemt Interwand over Betere resultaten bij de KNSM Geen hulp voor onwerkwilligen in Noord-Brabant Staatssecretaris Keyzer spreekt harde taal ICV-gesprek over landbouwproblemen VEB-bezwaren tegen wetsontwerp Door fusie WSM en Citosa Wall Street Teleurstellend jaar voor Ibelings IMF-president Schweitzer: Geen Van Nelle- koffie voor Albert Heijn Albert Heijn krijgt weer ongelijk Sfhe^nvaartherichten Regeling Van Heek en Delana V luchteling-status niet meer gebonden aan datum DIVIDKNDKN WIE WAT WAAR'1969 ZATERDAG 7 DECEMBER 1968 Vervolg van pagina l Kans voor Verolme op bouw van tanker van 450.000 ton Kort economisch nieuws Mammoetschepen Integratie Geen goed moment Katalysator Niet logisch Brief van 700 Franse rooms-katholieken aan paus Paul us Enoch Powell bepleit onafhankelijkheid voor Rodesië Secretaris KVP-fractie Er is de werkgevers in de grootmetaal veel aan gelegen het klimaat voor de onderhandelingen over een nieuwe C.A.O. niet ongunstiger te maken dan het al is. Om de vakbonden te gerieven legden zij op de informatie, die gisteravond werd verstrekt op een persconferentie in Den Haag over hun reactie op de laatste voor stellen van de vakbonden, een publikatie- verbod tot vanmorgen elf uur. Zo voorkwamen zij dat de leden van de metaalbedrijfsbonden, die vanmorgen deelnamen aan de demonstratieve kader- vergaderingen (begintijdstip elf uur) al ingelicht waren over de nieuwe ontwik keling. Vertegenwoordigers van een aantal ochtendbladen protesteerden bij ir. Van der Pols, leider van de werkgeversdele- BONN (AP). West-Duitsland heeft een nieuw handelsverdrag op lange ter mijn gesloten met de DDR en duidelijk gemaakt dat het gebruikt zal worden als waarborg voor vrije toegang tot West- Berlijn. De overeenkomst, aangekondigd door de minister van Economische Zaken uit Bonn. Karl Schiller, tijdens een perscon ferentie, kwam verrassend snel nadat de Oost-Westd-uitse betrekkingen slechter waren geworden door de Russische inva sie in augustus van dit jaar in Tsjecho- Slowakije, waaraan ook deelgenomen werd door Oostdaitse troepen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De Japanse rederij Tokyo Tanker Company heeft behalve werven in Japan, Engeland, Denemarken en Zweden ook Verolme uitgenodigd prijsopgaaf te doen voor de bouw van eèn tanker van 450.000 ton. Bij Verolme is men overigens weinig onder de indruk van het verzoek. Na het nieuws over de bouw van de helling en het mammoetdok krijgt het concern re gelmatig aanvragen voor de constructie van zeer grote schepen. „We willen die schepen graag bouwen, maar ze moeten dan ook wel winst opleveren", aldus het veelbetekenende commentaar van Verol- me's persdienst. Tokyo Tanker Company heeft vorige maand een schip van 370.000 ton besteld bij een Japanse werf. GROUW Halbertsma's fabrieken voor houtbewerking N.V. te Grouw in Friesland heeft tegen betaling in contan ten het gehele aandelenkapitaal van de N.V. Interwand te Eibergen verworven. Halbertsma produceert deuren, kozijnen, kasten, pallets en emballage. Interwand is volgens de directie een van de groot ste fabrikanten van verplaatsbare schei dingswanden in Europa. AMSTERDAM De directie van de KNSM Amsterdam deelt mede dat de tot dusverre in 1966 behaalde resultaten beter zijn dan die, behaald in de over eenkomstige periode van 1967. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den mag verwacht worden dat de cijfers over het gehele boekjaar 1968 een verdere verbetering der resultaten te zien zullen geven. DEN BOSCH. In Noord-Brabant zul len waarschijnlijk reeds vanaf januari in geschrevenen bij de gewestelijke arbeids bureaus, die door eigen optreden en hou ding in onvoldoende mate meewerken om via de G.A.B.'s passende arbeid te ver krijgen, van verdere bemiddeling worden uitgesloten. De Holland-Amerika-Lijn heeft het 11.195 brt metende vrachtschip ..Diemerdijk" verkocht aan de .Oriental Africa Lines" inc. te Mon rovia (Liberia). De Coöperatieve zuivelverenigingen in Aalten, Eibergen, Laren (Gld.) en Lichtenvoorde hebben zich aaneengesloten tot ,,De Verenigde coöpe ratieve Zuivelfabrieken De Graafschap" en daar mede de eerste top coöperatie in de Gelderse achterhoek gesticht. Bij de Nederlandse Expo. papieriabriek N.V is over de eerste tien maarden van 1968 ver geleken met hezelfde tijdvax in 1967 de omzet gestegen mt vijftien percent 3e kan* op netto winst is reëel, zegt de directie Bij de n.v. Nederlandse maatschappij voor oesterteelt De Meulemeester Co te lerseke jaar 1967 -68 wordt een onver anderd dividend van dertig percent voor gesteld. gatie bij de metaalonderhandelingen, tegen deze gang van zaken. De werk geversdelegatie was echter niet bereid tot een andere regeling te komen, waarna deze journalisten besloten de conferen tie niet bij te wonen. De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, heeft berekend, dat bij een on gewijzigd beleid van regering en werk gevers de reële besteedbare lonen van 1968 tot 1971 ruim elf percent achter zul len blijven bij de stijging van de arbeids productiviteit. Hij baseert zich daarbij op de ramingen van september. De heer Mertens noemde dat vanoch tend op een demonstratieve bijeenkomst van de bij het N.K.V. aangesloten metaal- bond St. Eloy in de Merwedehal in Utrecht volkomen dwaas en in strijd met elk gevoel voor redelijkheid en recht vaardigheid. „Wie meent dat de welvaart zo zou kun nen worden verdeeld is gespeend van elke zin voor realiteit. Behalve dwaas, onredelijk en onrealistisch is een der gelijke houding ook in hoge mate sociaal gevaarlijk", zo ze1 de heer Mertens. Hij meent, dat daarmee conflicten worden op- BUNNIK. Bij het bespreken van het Europese gemeenschappelijke vervoers beleid zal Nederland onvermijdelijk een harde partner moeten zijn. Als de andere EEG-landen weinig of geen toenadering op het gebied van de liberalisatie tonen, be hoeft men niet te verwachten dat Neder land op andere gebieden erg meegaand zal zijn. Er komt namelijk een moment, dat de absolute grens van het aanvaard bare voor Nederland zal zijn bereikt en ik wil er geen twijfel over laten bestaan dat die grens, wat het vervoer betreft, al zeer dicht is genaderd. Nederland blijft bereid tot constructieve medewerking, maar dan zal men toch moeten inzien, dat Nederland niet een samenstel van re gelingen kan en zal aanvaarden, dat vrijwel uitsluitend een aantasting van on ze vervoerbelangen betekent. Tot deze conclusie kwam vanmiddag staatssecretaris Keyzer van Verkeer en Waterstaat, toen hij in Bunnik op de al gemene ledenvergadering van de Neder landse bond van protestants-christelijke beroepsgoederenvervoerders sprak over „de ontwikkeling van het vervoersbeleid in de Europese gemeenschap". Eerder had de bewindsman opgemerkt, dat hoewel Nederland nog altijd Onvol doende begrip voor zijn stellingen op ver voergebied aantreft, hij toch wel wilde waarschuwen voor overdreven pessimis me, waarbij hij wees op het wegvervoer op Frankrijk en de verbetering op het ge bied van het wegvervoer in de Benelux. geroepen, die de spanningen kunnen op schroeven tot een moment waarop so ciale explosies onvermijdelijk zijn. De werkgevers dragen in dit opzicht naar het oordeel van de heer Mertens een zeer zware verantwoordelijkheid. De vakbeweging zal er nooit en te nim mer mee akkoord gaan dat de beper kingen eenzijdig ten laste van de werk nemers komen, terwijl het reële inkomen van zelfstandigen volgend jaar met zes percent zal toenemen, aldus de heer Mer- HAARLEM. De werkgroep „Land bouw en Voeding" van de Europese or ganisatie van het Internationaal Christe lijk Vakverbond heeft tijdens een in Haar lem gehouden vergadering opnieuw aan dacht geschonken aan de actuele proble men in de Europese Economische Ge meenschap. De werkgroep besloot zich tot de EEG- commissie te wenden in verband met mo gelijke voorstellen die voor 15 decem ber aan de ministerraad moeten wor den gedaan ter bestrijding van de moei lijkheden in de sector oliën en vetten. Deze voorstellen zullen zodanig moeten zijn dat een einde wordt gemaakt aan de dumpingpraktijken door derde landen die een niet aanvaardbare concurrentie met de EEG-landen ten gevolge hebben en deze basis-industrie in gevaar te brengen. De werkgroep herhaalde voorts zijn reeds eerder ingenomen standpunt dat het overwegende bezwaren heeft tegen een belasting op margarine, die in de eerste plaats de minst koopkrachtigen zou treffen en overigens de moeilijkheden die thans in de zuivelsector bestaan, slechts zou verschuiven naar een andere sector. DEN HAAG. De Vereniging Effec tenbescherming heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met enkele bezwaren te gen het in behandeling zijnde ontwerp- wet op de vennootschapsbelasting. De vereniging betreurt dat de Duitse bezet tingsmaatregel van de dubbele be lasting op de ondernemingswinsten nog steeds wordt gehandhaafd, zodat de opbrengsten van risicodragend kapitaal, zwaarder belast worden dan die van leen- kapitaal. De redenen, die voor het onbepaalde uitstel van een correctie door de minis ter en de staatssecretaris worden aan gevoerd, zijn volgens de VEB niet vol doende overtuigend om de nadelige posi tie der Nederlandse vennootschap ten op zichte van die in andere EEG-landen te verantwoorden. Voorts meent de vereniging dat de commissaris-beloning in haar volle om vang als kosten voor de naaml. ven. af trekbaar moet Worden gesteld in tegen stelling tot de in het wetsontwerp ge noemde arbitraire maxima, waarmede de commissariswerkzaamheden veelal onvol doende gewaardeerd worden en evenmin rekening wordt gehouden met de sterk uiteenlopende omvang van die werkzaam heden bij verschillende ondernemingen. Het is onjuist, als via fiscale maatre gelen richtlijnen zouden worden ingevoerd over wat als een adequate beloning moet worden beschouwd, een oordeel dat aan de aandeelhoudersvergadering is voorbe houden. Als de behoefte gevoeld zou wor den aan dergelijke richtlijnen, dan zouden deze in de vennootschapswetgeving thuis horen, aldus de VEB. De koninklijke Goudse machinale ga renspinnerij N.V. verwacht dat in mei 1969 een wat hoger dividend kan worden voorgesteld dan de laatste twee jaren het geval was. Over 1966 en 1967 werd drie percent uitgekeerd. BOSKOOP. Per 1 januari zal het gebied, ruwweg begrensd door de plaat sen Leiden, Den Haag, Hoek van Hol land, Rotterdam, Utrecht en Alphen aan de Rijn, door één openbaar vervoersbe drijf worden bediend, namelijk de n.v. Verenigd Streekvervoer West-Neder land, die is ontstaan uit een reeds aange kondigde fusie van twee dochtermaat schappijen en van de Nederlandse Spoor wegen: „Citosa" en de Westlandse Streek vervoer Maatschappij (WSM). Op het ogenblik is „West-Nederland", zoals de nieuwe onderneming zich kort heidshalve noemt, niet bezig met bespre kingen, die tot nieuwe fusies zouden kun nen leiden, aldus de nieuwe directeur van „West-Nederland", mr. W. Kuilman. Ook heeft het samengaan van beide on dernemingen, waaraan sinds twee jaar werd gewerkt, geen gevolgen voor het personeelbestand, gezien het natuurlijke verloop. De nieuwe onderneming, die Dow Jonescijfers in Wall Street: industrie 978,24 (-F 0,55), sporen 278,06 0,22), nutsbedrijven 139,06 0,67). Avond- verkeer: AKU 120,70, Ko ninklijke Olie 139,50, Phi lips 164,20, Unilever 129, KLM 230. Atcö Top. Can Pacific Illln Cent Pensyl. Centr South Pac. Union Pac Am. Can. Allied ''hem A C JT md. Am Smelting Am T and T Am Tobacco Anaconda Bethl Steel Boeing Chrysler Citv Bank Cons Edison McDonn.D.C Du de Nem E. Kodak Gen Electr Gen Motors Goodyear T 34 86 Va 7212 64 Va 45% 58% 37% 58 V® 60 V® 90% 55% 38% 55% 313', 59 61% 80% 33% 49 173% 78% 98% e 82% 59% 34% 87 71% 63% 48 Va 58 38 57% 60 93 V® 56% 37% 56 31% 583, 60 81V® 33% 48% 173% 777, 98% 83% 60 A. Motors Int. Harvest, int Nickel Int. T. and T Kennecott Radio Corp. Republic St Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc Vacum Stand 8r Stand Oil N.J Studebaker Texaco Un Aircraft Un Corp Un Fruit Uniroval Us Steel Westingh. Wool worth Ford K.L M 14% 36% 37 61% 48% 47% 47% 52% 67 V® 74 625, 48% 81% 58% 89% 69 3 14 83 65% 42% 73% 34% 55% 73% 14% 36% 363% 61% 483; 47% 483, 52 V® 68 74% 62% 48 82% 59 88% 69% 14% 83 643% 42% 735. 35% 55% 75 haar hoofdzetel in het huidige „Citosa complex in Boskoop zal krijgen, zal in totaal 450 personeel omvatten bij een wagenpark van 190 bussen. Ook de reeds bestaande toeristische afdeling van „Cito sa", die werkt in het verband van „Ce- buto", zal onderdeel van de nieuwe on derneming blijven uitmaken. DEN HAAG Voor verenigde Neder landse kleermakerijen gebr. Ibelings in Den Haag is het boekjaar 1967-'68 zeer teleurstellend geweest. De industriële af delingen hebben ernstig geleden onder de algemene conjuncturele terugval in de herenkledingbranche en de uniformsec tor. Er resteert een verlies van 290.172 vergeleken met een winst van 50.964 vorig jaar. Het verlies wordt afgeboekt van de algemene reserve, die daarna nog 203.074 groot is. Er wordt geen divi dend uitgekeerd. Over 1966-'67 werd vijf percent dividend betaald. (Van onze redactie economie) HAARLEM. Aanhoudende tekorten op de betalingsbalans en van Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten hebben onmiskenbaar bijgedragen tot ondermij ning van het internationale geldstelsel, zoals dat is gevestigd door de overeen komsten van Bretton Woods. Het berei ken van een duurzaam evenwicht van deze landen is noodzakelijk om het sys teem effectief te laten functioneren. De in de afgelopen maanden genomen maat regelen om het evenwicht te herstellen moeten gezien worden als een positieve bijdrage. De president van het internationale monetaire fonds, Pierre Paul Schweitzer, heeft hierop gewezen in zijn jaarlijkse boodschap aan de economische en sociale commissie van de Verenigde Naties. Om een defintief evenwicht te bereiken, zul len echter niet alleen op nationaal gebied maatregelen moeten worden genomen, maar ook internationaal. Het is volgens Schweitzer wenselijk noch mogelijk het evenwichtsherstel alleen te laten dragen door de landen met betalingsbalanste korten. Met een vingerwijzing naar West-Duits- (Van onze correspondent) ROTTERDAM. In Rotterdam-Zuid is een aantal grote winkelbedrijven enkele merkartikelen beneden de vastgestelde prijs gaan verkopen. Alle filialen in Rot terdam-Zuid van Albert Heijn en Simon de Wit bieden hun klaten plotseling be paalde merkartikelen aanzienlijk beneden de vastgestelde prijzen aan. Zij doen dit omdat het prijsbederf in Rotterdam-Zuid op grote schaal al is doorgevoerd door kleinere winkeliers. Een van de artikelen is de supra-koffie van Van Nelle. Vanaf vorige week heeft Van Nelle de levering van supra-koffie aan het AH-concern stopgezet. AH heeft de priisonderduiking in advertenties aangekondigd. Simon de Wit niet. We zullen onderzoeken in hoe verre tegen dit concern nog maatregelen nodig zijn" aldus de heer W. Kind, ver koopmanager van Van Nelle. AMSTERDAM Ook in tweede instan tie heeft de n.v. Albert Heijn in Zaandam in een juridisch steekspel over de vraag of de n.v. de wet beperking cadeaustel sel heeft overtreden door via een spaar kaart bii koffie een boekje met recepten over koffie en andere middelen te ver strekken een veroordeling horen uitspre ken. Nadat eerder de economische politie rechter in Haarlem de n.v. een geldboe te van 300 had opgelegd, kwam nu in hoger beroep de economische kamer van het gerechtshof in Amsterdam tot dezelfde straf. De procureur-generaal had een geldboete van 100 gevraagd, die hij vol doende vond om het gedrag van de n.v. te corrigeren. Voorlopig zal het boekje waarvan volgens de verdediger honderd vijftigduizend exemplaren aan de klant zijn gebracht, niet opnieuw worden ge drukt. ADVERTENTIE Wat zijn koude getallen U vindt het duidelijk omschreven in btt nieuwe. 288 pegine's tellende pocket jeerboek - rijk geïllustreerd kleuren '/WWV/VWWWUWWUWWVWUWWWVVAAAAAAAA/V\/\/\AAAAAAAAAAAAAA/\AAA/\AAAA/\AnAAAA/\AyW\AAAAAAAAAA/W\AAA/V\/^^ (Van een medewerker) HAARLEM Al lijken de ergste zorgen achter de rug, voor inge wijden is het toch duidelijk dat de monetaire vraagstukken door de ge beurtenissen van de afgelopen weken nog niet zijn opgelost. Weliswaar begint er Frans kapitaal naar het land terug te keren en wordt de Duitse mark niet langer als de enige uitverkoren munt gezien, maar het is te vroeg om nu al te zeggen of de genomen saneringsmaatregelen effect sorteren. De huidige situatie lijkt op die van een gewapende vrede, waarin de minste of geringste verstoring, die een betaalmiddel in op spraak brengt, tot nieuwe onrust kan leiden. Herstel van het vertrouwen is nu sen belangrijke zaak. Daarbij is het heel gewichtig of er voldoende politie ke rust kan worden geschapen om de noodzakelijke maatregelen tot hun recht te doen komen. Voor het zakenleven is dat een hache lijke situatie. Het is nu moeilijk enga gementen op langere termijn aan te gaan, zolang niet een vaste basis voor zekerheid bestaat omtrent de prijs, die hetzij betaald, hetzij gerekend kan worden. Bovendien moet er voortdu rend rekening mee worden gehouden dat telkens maatregelen kunnen wor den genomen, die het handelsverkeer aan banden leggen. In de jaren dertig vormden import- jeperking, exportstimulering en druk op de koers van het betaalmiddel de handelspolitieke wapens, die destijds de wereldhandel verlamden en er in belangrijke mate toe bijdroegen dat overal in de wereld de ellende van de werkloosheid in stand werd gehouden. Wie de gebeurtenissen van de laatste ijd op de voet heeft gevolgd moet de schrik om het hart slaan, want de westerse wereld dwaalt geleidelijk af naar het funeste protectionisme, dat lestijd zoveel narigheid heeft ge bracht. Het ene land na het andere is ertoe overgegaan het handelsverkeer met onderen te deliberaliseren. Toen de organisatie voor tarieven en handel- beter bekend als GATT vorige week haar vijfentwintigste bijeenkomst be sloot werd een resolutie uitgegeven, waarin de nadruk werd gelegd op de loodzaak om praktische vooruitgang te boeken op de weg naar een liberaal handelsverkeer. Het was een weinig gelukkig mo ment voor een dergelijke verklaring, want bijna op hetzelfde tijdstip kon- diade de Britse regering een nieuw schema aan voor besnoeiing van de mporten. en ondernam ook Frankrijk stappen om het handelsverkeer met het buitenland in te dammen. Terwijl de wereldhandel gevaar loopt door de betalingsmoeilijkheden te desintegreren nemen de onderne mers elke kans waar om tot grotere integratie te raken. Zelfs twee mach- Hge concerns als Unilever en Allied Breweries, die elk op hun terrein pri mus inter pares zijn, zien nieuwe mo gelijkheden in een nauw samengaan. De topleiding en van de beide con cerns hebben in een toevallig gesprek de mogeliikheid van een samengaan onder ogen gezien Een diepgaander gedachtenwisseling, die daarop volg de. heeft het idee doen rijpen. Hoewel het nog lang niet zeker is of de sa mensmelting inderdaad tot stand komt is ter vermijding van een geruchten stroom al openbaarheid gegeven aan de bestaande mogelijkheid. Door de band met een der grootste brouwerijen ter wereld zou Unilever een basisverbreding krijgen, waarvan allang werd gedroomd, doch waartoe de mogelijkheden tot nu toe ontbra ken. het IJnileverconcern hebben ertoe ge leid, dat niet uitmaakt wat er verkocht wordt, maar wel hóe het verkocht wordt. Voor Allied Breweries, die door de overname van twee Nederlandse brou werijgroepen heeft getoond de vleugels in andere landen te Willen uitslaan, stuit de expansie op de verkooporga nisatie. Allied heeft het geld om de expansie te financieren, maar het con cern beschikt niet over voldoende men sen van kwaliteit die de expansie 0{j commerciële basis kunnen realiseren. Hier is de steun van Unilever met zijn machtige verkooporganisatie on misbaar. Daardoor zou Allied Brewe ries in enkele jaren een expansie be reiken, die anders misschien in geen twintig jaar mogelijk zou zijn ge weest. Uit industrieel oogpunt bezien is de fusie niet erg logisch de voordelen liggen voornamelijk in het commer ciële vlak. De brede vertakkingen in Wellicht is hier sprake van een ka talysator, en zal Unilever in de toe komst samenwerking zoeken met be langrijke farmaceutische bedrijven. Los hiervan staat de geruchtenstroom die de effectenbeurs de laatste dagen in beroering brengt met betrekking tot Gist-Brocades. Een bundeling met Zout-Organon zou op komst zijn, al heeft het bestuur van Gist dat ont kend Vooruitlopend op de fusie Al- lied-Unilever heeft de effectenbeurs veel aandacht geschonken aan de con verteerbare obligaties d'Oranieboom iie door de overname van De Drie Hoefijzers in omloop zijn gekomen. In ;en week is de koers van 102 tot 114 percent opgelopen. fXrt/^AAA/WM\AAAA/WWV/W\AA/VftA/WVA/\AAAAAAAA/M»A/\A/VAA/tAAA<VAAAAAA/VAAAAAAAAAftAAAAAA<WW\AAAftAAAA/\/\AAAAA/\AAA<VVAAAAAAAft<WlAAAyWAAAAAAAA/^^ land, welk land hij echter niet met name noemde, wees de president erop dat ook de landen met overschotten een kardinale rol spelen bij het in stand houden van een evenwichtig betalingsverkeer. Daar door winnen de maatregelen van de defi- citlanden aan kracht. De spanningen, die er in het afgelopen jaar zijn opgetreden, onderstrepen de noodzaak om te komen tot een stelsel dat tijdige aanpassingen aan internationale onevenwichtigheden mogelijk maakt. Met name geldt dat voor de voornaamste han deldrijvende naties. Bij de ontwikkelingslanden valt een groeiend besef te constateren voor het ge vaarlijke effect van de voortdurende in flatie. Steeds meer wordt ernaar gestreefd om de economie van deze landen te inte greren met die van de rest van de wereld. Dit is nodig om de economische groei te bevorderen, aldus Schweitzer. Andijk 6 te Hamburg. Abida 6 t Miri. Bali p 5 Ouessant nr Amsteraam Caltex Madrid 8 te Savona v ?rw Camphuys 6 te Dubai. Chevron Amsterdam 6 vn Te lerite nr Rotterdam. Congokust 6 te Freetown. Diogenes p 6 Vlissingen nr Antwerpen Dordrecht 6 vn Fremantle nr Europa. Gaasterdijk 6 vn Le Havre nr Antwerpen Gulf Hansa p 6 Gibraltar nr Genua. Hercules 6 te Aalborg. Korenia 6 vn Darwin nr Singapore. Kossmatella 6 te Gefle. Koudekerk 6 vn Kaapstad nr Penang. Kenia 6 vn Thameshaven nr Hamburg. Liberiakust 5 vn Lobito nr Freetown. Nieuw Amsterdam 6 te St. Thomas. Straat Hobart 7 te Mauritius verw. Streefkerk 6 te Kaapstad. Stad Gouda 6 ten anker rede Dubai. Steenkerk p 6 kp St Vincent nr Rotterdam. Straat Banka 6 vn Syney nr Bun bury Straat Colombo 6 te Penang Straat Cook 5 vn Tanga nr Beira Straat Florida 5 vn Kobe nr Durban. Straat Rio 6 rede Port Gentil ten anker. Videna 6 vn Bombay nr Bainein. Westertoren 6 vn Bandar Mashur nr Bahrein. LOSSER-DEDEMSVAART De direk- tie van Van Heek-Scholco textielfabrieken te Losser en de direktie en bewindvoer der van N.V. Delana te Dedemsvaart heb ben meegedeeld dat Van Heek-Scholco in een gedeelte van de gebouwen van Dela na te Dedemsvaart een nieuwe aktiviteit zal gaan ontwikkelen en dat Van Heek- Scholco het niet-ontslagen personeel van Delana, werkzaam te Dedemsvaart in de gelegenheid heeft gesteld bij Van Heek- Scholco in dienst te treden. Van Heek- Scholco heeft een gedeelte van het in De demsvaart aanwezige machinepark van Delana overgenomen. Delana zal haar aktiviteiten in Roosen- daa' ongewijzigd voortzetten en zo moge lijk uitbreiden onder de naam „Delana". De nieuwe aktiviteit van Van Heek-Schol co in Dedemsvaart zal onder de naam van Van Heek-Scholco worden gevoerd. DEN HAAG. Nederland heeft alt 28ste land het protocol van de Verenigde Naties van 1967 over de status van vluch telingen ondertekend. Het protocol vormt een aanvulling op de V.N.-conventie van 1951, welke de wettelijke status en de rechten van vluchtelingen omschrijft. De bepalingen van deze conventie waren ech ter uitsluitend van toepassing op perso nen die vluchteling waren geworden als gevolg van gebeurtenissen die zich vóór 1 januari 1951 hadden afgespeeld. De sta tus van vluchteling is nu niet meer aan een datum gebonden. PARIJS (AP) In de Franse bladen is een brief gepubliceerd van een groep van 700 rooms-katholieke leken en gees telijken waarin de r.-k. kerk wordt aan geklaagd omdat zij vasthoudt aan haar wereldlijke macht en weigert gehoor te geven aan de oproep van Christus tot armoede. In de brief aan paus Paulus wordt ge zegd dat de pauselijke overdaad in het verleden al dikwijls schadelijk is geweest, maar dat deze nu „een onduldbaar schan daal is geworden". De brief werd aan de pers toegezonden door Jaques Retel. De namen van de andere ondertekenaars zijn niet bekend. Ook is niet bekend hoeveel geestelijken de brief hebben ondertekend. „Alles dat vals is, in strijd is met de schrift en schandalig in de kerk wordt door de moderne christen gevoeld als een wond in de vitale kern van zijn geloof en als een ziekte die het lichaam van de kerk verlamt", aldus de brief. LONDEN, (DPA) De Britse conser vatieve politicus Enoch Powell, die zich uitgesproken heeft voor de stopzetting van niet-blanke immigratie in Groot- Brittannië heeft de Britse regering ver zocht, de Rhodesische onafhankelijkheid als een feit te erkennen. Tegelijkertijd moedigde Powell de regering-Smith aan, nu ook de laatste band met de Britse kroon te verbreken en de republiek uit te roepem DEN HAAG Mr. P. J. M. Zwartkruis te«Amsterdam is met ingang van 6 januari benoemd tot algemeen secretaris van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer. Mr. Zwartkruis is van 1960 tot juli 1966 hoofdambtenaar op het ministerie van Financiën geweest, vanat 1.965 als inspec teur van belastingen Sinds juli 1966 werkt hij als fiscaal en juridisch advi seur bij een assurantieconcern in Amster dam.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9