Plan voor tehuis voor demente bejaarden Antonius Ziekenhuis gaat Kennemergaarde beheren VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND S Kerstverrassing in MANTELS, MANTELKOSTUUMS en JACKS Kleindierverenigingen streven naar grote IJmond-expositie PRISMA Gestolen TV's dreven in het water JUBILEA v v In a fé I Speciale 1/3 GEDEELTE MODEHUIS In 1972 naar terrein van het A.Z. Daders in arrest NZH: Nachtvervoer niet rendabel DINSDAG 10 DECEMBER 1968 7 i Bejaardenzorg Velsen-1J muiden Beverwijk Velsen-Noord Heemskerk Personeel Financiën Wegens bijzonder grote belangstel ling voor onze zal deze aanbieding nog gelden t/m dinsdag 24 december a.s. Bij contante aankoop van boven genoemde artikelen ontvangt u een tegoedbon van van het bestede bedrag. Deze tegoedbon kunt u t/m 28 decem ber a.s. in onze zaak geheel naar eigen keuze besteden voor textiel- en con- fectie-artikelen. PLEIN 1945 TELEFOON 103 23 DRIESSEN JUWELIERS SINDS 1776 - BARTELJORISSTRAAT 1, hoek Smedestr. - HAARLEM - Tel. 13131 HORLOGERIE HERMAN MULDER KAMPERVEST 51 DE HEER C. MINNEE, wonende aan de Planetenweg 266 in IJmuiden was maan dag 9 december 25 jaar in dienst bij het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf voor Noord-Holland. De heer Miranee is thans werkzaam als opzichter bij de afdeling bewaking van de centra'le van het PEN in Velsen. VELSEN. Aan de gemeenteraad van Velsen zal worden voorgesteld het beheer en de exploitatie van het ge meentelijk tehuis voor chronisch zieken „Kennemergaarde" in Santpoort met in gang van 1 januari 1969 over te dragen aan een door de Stichting Antonius Zie kenhuis op te richten dochterstichting voor de verpleging van chronisch zieken. Aanvankelijk zal het gebouw „Kenne mergaarde" door de gemeente worden verhuurd en nog blijven dienen voor de verzorging van langdurig zieken. In de nabije toekomst echte* zal op het terein van het Antonius Ziekenhuis voor dit doel een nieuwe verpleeginrichting tot stand worden gebracht. Afhankelijk van daartoe van regerings wege te verkrijgen toestemming, ligt het in de bedoeling een vernieuwd Kenne mergaarde dan, als onderdeel van een samenhangend complex van ziekenhuis- en verpleegtehuisvoorzieningen, te be stemmen voor de verpleging van licht demente bejaarden. Aan de grote behoefte, die in Velsen bestond aan een inrichting voor verple ging en verzorging van chronisch zieken kon in 1961 enigszins worden tegemoet gekomen, toen de gemeemte in de bui tenplaats „Kennemergaarde" een ver pleegtehuis tot stand bracht. Met zijn dertigtal bedden was Kennemergaarde slechts een bescheiden begin van aanpak van deze zorg in Velsen. In medisch- verpleegkundig opzicht werd er voor treffelijk werk gedaan, maar de exploi tatie van een zo kleine inrichting was minder bevredigend. Uitbreiding van het verpleegtehuis tot 100 bedden lag dan ook in het voornemen en de regering had in beginsel hiervoor reeds toestem ming gegeven. De vernieuwing op het gebied van het ziekenhuiswezen in Vel sen biedt nu echter andere en gunstiger mogelijkheden. De verleden jaar tot stand gekomen Stichting Antonius Ziekenhuis, waarin de drie levensbeschouwelijke instellingen voor ziekenhuisverpleging in Velsen samenwerken, beschouwt de verzorging en verpleging van langdurig zieken mede tot haar taak. In wezen is deze zorg een verlengstuk van de ziekenhuisverple ging. De bedoeling van de Stichting is dan ook een dergelijke verpleeginrich ting onder beheer van een nieuwe in het leven te roepen dochterstichting met de zelfde opbouw er\ hetzelfde bestuur func tioneel te koppelen aan het Antonius Zie kenhuis. Hierdoor zal deze verpleegin richting kunnen profiteren van de me dische voorzieningen van het ziekenhuis en kan een doorstroming tot stand komen van het ziekenhuis naar de ver pleeginrichting en kan een patiënt zo nodig worden teruggeplaatst. Voor de bouw van een verpleegtehuis van 160 bedden heeft het Antonius Zie kenhuis reeds een principiële toezegging van de regering ontvangen. Daarvan zouden 100 bedden worden bestemd voor chronisch lichamelijk zieken en 60 bed den voor licht geestelijk gestoorde be jaarden. Reeds nu zijn 40 bedden voor de verpleging van langdurig zieken be schikbaar, een capaciteit die gevoegd kan worden bij de huidige 30 bedden in Kennemergaarde. Als het nieuwe Anto nius Ziekenhuis, thans in aanbouw, ge reed is waarschijnlijk is dat op 1 juli 1972 het geval zal het gehele pavil joen, dat een semi-permanent karakter draagt, beschikbaar komen als verpleeg tehuis voor langdurig zieken. Een nadere studie zal moeten uitwijzen, wat de uit eindelijke capaciteit moei; zijn van een te bouwen nieuw permanent verpleegte huis met 200 bedden. In ieder geval zal in 1972 voldoende ruimte voor ver pleging van langdurig zieken op het ter rein van het Antonius Ziekenhuis beschik baar komen. Tot die tijd zal de verple ging van chronisch zieken doorgang kun nen vinden in de genoemde bestaande in- jm y richtingen met respectievelijk 30 en 40 bedden. „Kennemergaarde" kan daarna een andere bestemming krijgen. Dit gebouw zal vooral als de vermelde mogelijk heid tot uitbreiding is verwezenlijkt kunnen gaan voorzien in de behoefte aan verpleegruimte voor licht geestelijk ge stoorde bejaarden. Ook de omvang van deze behoefte zal door middel van een studie nader worden vastgesteld. Aan de minister van sociale zaken en volksge zondheid is in een gezamenlijke brief, uitgaande van burgemeester en wethou ders van Velsen en van het bestuur van de Stichting Antonius Ziekenhuis, reeds gevraagd om in beginsel aan de Stichting toestemming te verlenen voor de oprich ting van een tehuis voor licht demente bejaarden van ten minste 90 bedden in Kennemergaarde. Het zal aanbeveling verdienen, dat de Stichting voor het ver wezenlijken van die doelstelling optie verkrijgt op de aankoop van het gebouw en de terreinen van Kennemergaarde, met uitzondering van het gedeelte, dat voor de ruitersport in gebruik is. Het park zal dan beschikbaar komen voor de verpleegden, waarvoor een besloten wan delmogelijkheid van grote betekenis is. De situatie wordt dan in 1972 zo, dat een paviljoen op het terrein van het An tonius Ziekenhuis bestemd is voor ver pleging van lichamelijk chronisch zieken en dat in Kennemergaarde een ver pleeginrichting voor licht geestelijk ge stoorde bejaarden gevestigd zal kunnen worden. Hierdoor verkrijgt Velsen dan een ziekenhuis- en verpleegtehuiscapaci teit, in het beheer van een uit de bevol king zelf voortgekomen stichting voor verpleging van patiënten van alle ge zindten, die kan voorzien in optimale en uiteenlopende behoeften. Door een hechte samenwerking van de nieuw te vormen stichting met de in de gemeente bestaande en nog op te rich ten verzorgings- en bejaardentehuizen zal de gewenste onderlinge samenhang DINSDAG 10 DECEMBER Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.30 uu. WOENSDAG 11 DECEMBER Hotel Brederode, Santpoort, 10 u.: Voor afdeling Santpoort van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen demonstratie tafeldekken, hapjes etc. voor kerstmis. Velser Zwemvereniging, in het Velser- bad, Briniostraat, 19.30 tot 21.30 u.: polo (training en wedstrijden). Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1946: filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel gen-Noord, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Sant poort-N., Spaamberg, Wüstelaan 79: 14.30- 17.30 u.; r.-k. openbare leeszaal, Willems- beekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Banjaertstraat 13, Vel gen-Noord: 14 tot 17 uur. Stadhuis, Plein 1945 te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. DINSDAG 10 DECEMBER Arendsweg 128. 20 u.: beginnerscursus aquariumsociëteit „Tropica". Het Groene Huis, Raamveld. 17.30-19.30 u.: volksdansen vanaf 14 jaar, 19.30 u.: kerstversieringen maken Vrijetijdscentrum „De Slof", Raamveld 2. 20 u.: klaverjassen „Schoppen negen". Promenade, Meerstraat. 19.30 u.: Be verwij kse Damclub. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 20.15-21.30 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Arendsweg 61; volwassenen 19-21 u. WOENSDAG 11 DECEMBER De Opgang, Florastraat. 20 u.: club- ovond „IJmond Dubbel Acht". Vrijetijdscentrum „De Slof", Raamveld 2. 19.30 u.: burgemester J. G. S. Bruinsma opent tentoonstelling van volièrevereni- gin „Vogelvreugd". Het Groene Huis, Raamveld. 19.30-20.30 u.: beatballet, 20.30-21.30: modernballet. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 7-8.15, 8.45-10, 10-11.45 (dames), 12.15-13.30, 14-15.30, 16-17.15 en 20.45- 22 u„ 18-19 u.: zwemver. OEZA. DINSDAG 10 DECEMBER Buurthuis „De Loods", Geelvinckstraat nr. 28. 20-21 en 21-22 u.: damesgymna- stiek. Handenarbeideentrum, Schuplweg. 20 u.: modelbouw Kennemer Staten. WOENSDAG 11 DECEMBER Buurthuis „De Loods", Geelvinckstraat 28. 10-12 u.: kleutéroppas, 19.30-22 u.; discotheek voor tieners, 20 u. volleybal dames. Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13: geopend van 14-17 u. DINSDAG 10 DECEMBER Verenigingsgebouw „De Vrijburcht", Vrijburglaan. 19.30 u.: openbare bestuurs vergadering Kennemer Zwemclub. Dr. Prinsenhal, Maerelaan. 20 u.: HWZ- artiestenavond. Buurthuis „De Zandkraai", Handel- straat 93. 20 u.: klaverjasdrive. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5. 18.45-19.45 u.: jongensclub voor 13 tot en met 15 jaar. in de bejaardenzorg het z.g. gesloten circuit tot stand komen. Dit houdt in, dat de mogelijkheid ontstaat voor een gecoördineerd piaatsings- en overplaat- singsbeleid, waarbij alle verzorgings- en verpleeginrichtingen betrokken zijn, zo dat bejaarden en langdurig zieken op die plaats terecht kunnen komen, die voor hun verzorging voorgeschreven is. Bij de in een uitstekende sfeer ver lopen besprekingen omtrent de over dracht van Kennemergaarde, hebben de zorg voor het personeel en de financiële consequenties veel aandacht gevraagd. De opheffing van Kennemergaarde als gemeentedienst heeft natuurlijk voor het personeel, dat zijn overheidsbetrekking verliest, ingrijpende gevolgen. De Stich ting Antonius Zienenhuis heeft zich be reid verklaard alle personeelsleden, die dit wensen, in dienst te nemen tegen een salaris, dat inclusief de nog te verwachten periodieke verhogingen praktisch gelijk is aan de huidige be zoldiging. De stichting wil er voorts aan mee werken, dat het dienstverband wordt be ëindigd van die personeelsleden, die ge schikt zijn voor de vervulling van een eventuele vacature in gemeentedienst en voor wie op grond van reeds verworven overheidsdiensttijd herplaatsing bij de overheid van bijzonder groot belang moet worden geacht. Voor een eventueel geschikte vacature wordt dan bijvoor beeld gedacht aan het tweede gemeente lijk bejaardentehuis, dat in IJmuiden in aanbouw is. Overigens heeft het perso neel in vaste dienst natuurlijk recht op wachtgeld. Het personeel op arbeids contract kan rechten ontlenen aan de uit keringsverordening. Door de omstandigheid, dat de direc tie over Kennemergaarde kan worden gevoerd vanuit het Antonius Ziekenhuis waarbij de dagelijkse gang van zaken dan wordt geleid door een hoofdverpleeg ster, zal de directrice van Kennemer gaarde geen deel uitmaken van de nieuwe constellatie. Zuster J. Helgering, die het gemeentelijk tehuis van de oprichting af heeft geleid en belangrijk heeft bijge dragen tot de gunstige verpleegresulta- ten, zal eervol ontslag verkrijgen uit ge meentedienst en aan het eind van dit jaar met wachtgeld gaan. Bij het bepalen van een verpleegprijs moet onder meer worden rekening ge houden met factoren als de te betalen Het gebouw „Kennemergaarde"dat met ingang van 1 januari bij goedkeuring door de gemeenteraad door het Antoniusziekenhuis be heerd zal worden. wachtgelden en huur van gebouwen, in richting, e.d. De voor 1969 samengestel de begroting vermeldt dan een verpleeg prijs van f 48,22 Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven meent evenwel de verpleegprijs voorlopig te moeten be palen op 45,65. De exploitatiekosten, voortvloeiende uit dit verschil in verpleegprijs en uit een eventuele onderbezetting van de be schikbare verpleegaccommodatie, wor den in de overgangsperiode tot 1 juli 1972 voor rekening genomen van de ge meente. De op handen zijnde reorganisatie is een logisch verlengstuk van de vorig jaar tot stand gekomen hechte samenwerking op het gebied van het ziekenhuiswezen die leidde tot de vorming van de Stich ting Antonius Ziekenhuis. De inbreng van het geheel te vernieuwen ziekenhuis aan de Zeeweg èn van het eveneens te vernieuwen Kennemergaarde is van de grootste betekenis voor een goed gecoör dineerde opbouw van de verschillende ziekenhuis- en verpleegtehuisvoorzienin gen in Velsen en bevordert daarmede een maximale zorg voor de zieke of be jaarde medeburger. ADVERTENTIE (Van een medewerker) BEVERWIJK. Vijf verenigingen van pluimveehouders hebben zich maandag avond in café Sport beraden over een gezamenlijke tentoonstelling in de IJ mond. De bijeenkomst op initiatief vkn de Kennemer Pluimvee Vereniging werd slechts gehouden ter oriëntatie. Er werd een contactcommissie samengesteld die het idee verder uit zal werken en een voorstel gereed zal maken dat aan de leden van de vijf clubs kan worden voor gelegd. Op de vergadering waren vertegen woordigers van de Kennemer Pluimvee Vereniging, de kleindiersportvereniging IJmuiden en Omstreken, De Sierduif, de konijnen- en pluimveevereniging IJmond en Omstreken en de pluimvee- en konij- nenfokvereniging Jong Leven uit Uitgeest K.P.V.-voorzitter D. Luijendijk, die blij was met de grote opkomst, zei dat men slechts meningen wilde peilen. N u is iedereen op eigen gelegenheid bezig iets te organiseren, soms met veel moeite en geld, terwijl er gezamenlijk één grote tentoonstelling bereikt zou kunnen worden met duizend dieren, het ideaal van elke vereniging. De vraag of men kan samenwerken was vlug bevestigend beantwoord, al zijn er bij de diverse clubs wel verschillende be perkende bepalingen. Uitdrukkelijk werd gesteld dat elke vereniging zelf de beslis sing moet nemen. De gedachte zal nader worden uitgewerkt door de contact-com missie, waarin zitting kregen de heren G. Spiering uit IJmuiden. J. Schoon van de IJmond-fokkers, F. Peppels, van de Sierduif, J. M. Bakker uit Uitgeest en D. Luijendijk voor de K.P.V.. ADVERTENTIE P R l S AA A bcrpnhorloges 1) matgeelepen edel stal en horloge met glanzend-blauwe wijzerplaat 119.- 2} plat automatic horloge mét datum in edeldoublé 169.- R S MARKTPLEIN 17—19 IJMUIDEN TELEFOON 15668 - HAARLEM - TEL 21101 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Enkele van de tele visietoestellen, die bij radio- en TV-han- del Borm in Beverwijk waren ontvreemd zijn door de Amsterdamse politie opge vist uit het water. De Beverwijkse poli tie heeft intussen de hand weten te leg gen op twee daders, de derde hoopt men ook spoedig aan te houden. Zoals gemeld werd in de nacht van 26 op 27 november ingebroken in de radio- en televisiezaak, waarbij behalve veel transistorradio's en bandrecorder* ook twee kleuren TV's en drie zwart- wit-televisietoestellen werden meegeno men. De Amsterdamse politie vond ze terug in de Kromboomsloot, waar het publiek ijverig stond te dreggen naar drijvende televisietoestellen. De politie heeft er twee gevonden. Verondersteld wordt dat de andere door voorbijgangers zijn meegenomen. Men zal er niet veel aan hebben, want de toestellen, die en kele uren in het water moeten hebben ge legen, zullen wel onherstelbaar bescha digd zijn. De twee aangehouden mannen, een 21- jarige Amsterdammer en een 25-jarige Beverwijker, hebben bekend. De eerste is al voorgeleid voor de officier van Jus titie in Haarlem, de tweede zit in Bever wijk achter slot. Een derde man i* nog op vrije voeten, maar de politie verwacht dat men hem spoedig zal kun nen aresteren. HAARLEM. De N.Z.H. zal niet in navolging van Amsterdam een nachtver voersdienst instellen. Op onze vraag deel de de NZH mee dat dit niet of nauwelijks rendabel zou zijn. Na acht uur is het ver voer dit al niet meer, zo zei men. In verband met de geringe belangstel ling van het publiek heeft men in de win- terdienstregeling alleen op zaterdag en zondag enkele busen in de vroege ochtend uren laten vervallen, 's Avonds zijn de diensten niet ingekort.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7