A Het kruisverhoor Andijvie a la crème, dat is heel wat anders dan andijvie! KNIPSELKRANT Panda en de meesterducfatvaartkiindiöe POLLE, PELLI EN PINGO 1 w r Bronchi letten igestipt Ons vervolgverhaal Proces tegen Shaw kan beginnen Franse politie op zoek naar daders van bomaanslagen WOENSDAG 11 DECEMBER 1968 17 door John Rowan Wilson Andijvie a la creme Je kunt het haast niet vergelijken. Het smaakt zo anders. Aparter, milder. Dat komt door het bijzondere recept van Iglo. Speciaal voor u ontwikkeld. De beste andijvie in een romig, kruidig sausje. Het is net zo exclusief als Iglo spinazie a la crème! Kenners weten dan wel genoeg Probeer't vlug eens! prijs: 450 gram 1.60 Na twee jaar STER, de reclamezuil met de minste zendtijd en de hoogste winst, constateert STER-directeur drs. C. J. Smeekes verge noegd dat de adverteerders gewoon weg zijn van het medium televisie. Wie dat niet direct aanneemt moet de feiten kennen. Voor volgend jaar zijn 1,6 miljoen seconden zendtijd aangevraagd maar de STER heeft er voor 1969 maar 391.000 beschikbaar. Het aanbod van de STER is dus vier maal overvraagd. Ongeveer 250 produkten en diensten die nog niet eerder op de vaderlandse beeldbuizen verschenen komen per 1 januari het blok mini-programmaatjes verrijken. De STER zit goed en het reclame-makende bedrijfsleven scheef; drs. Smeekes tegen reclame vakblad Ariadne: mensen die nog niet op de t.v. zijn, komen soms zendtijd vragen met de opmerking „mijn concurrent heeft wel zendtijd en kijk nu eens hoe mijn marktaandeel is gezakt". Notulen o o nnaa A itnnnn MSSHH W LATEN we 6AAN ...J Nachtbussen Succes voor Garrison Kees Stip D A V Y J O N E S ADVERTENTIE 15) „Ik vraag Line alleen maar om herroeping van zijn bewering dat ik zijn onderzoek heb gesaboteerd en door nalatigheid de dood van Kin- caid heb veroorzaakt. Het lijkt me dat ik daarop niet kan terugkomen als ik mijn reputatie geen schade wil doen". „Zeker, zeker". „Ik geloof dat ik toch niet te veel vraag. Ik weet zeker dat Hartly het zal begrijpen." „Dat zal hij zeker. Maar de moei lijkheid zit natuurlijk in Line." „Ja." Als hij aan Line dacht, be gon Gilling zelfvertrouwen een beet je te wankelen. Een golf van woede sloeg over hem heen en hij hield zich misschien al voor de duizendste maal voor dat hij Line niet mocht haten. Hij mocht het eenvoudig niet want indien hij hem zou gaan haten, zou hij op de een of andere manier onherroepelijk verloren hebben, hoe de zaak ook zou aflopen. Hij hield zijn stem in bedwang en zei zacht zinnig: „Hij is onberekenbaar." „Blijkbaar". Perrin probeerde voorzichtig wat meer te weten te ko men. „Ik neem aan dat hij zich als een man met roeping beschouwt." „Een hele reeks roepingen. Hebt u hem ooit ontmoet?" „Nee. Ik heb hem op de televisie gezien." Perrin voegde er droog aan toe: Als ik me goed herinner, be steedde hij het grootste deel van de tijd aan protesteren tegen ongewenste publiciteit." „Ja, dat herinner ik me." Gilling staarde voor zich uit. „Ik heb hem enkele malen ontmoet maar ik heb slechts een keer werkelijk met hem te maken gehad. Dat was toen hij de hertog van Leicester opereerde. Zijn gezicht betrok. „Zelfs toen had den we moeilijkheden met hem." Hij onthield zich van details. „Een van de vervelende dingen met Line is, dat hij zich ziet als de leider van een soort nieuwe stroming in de we tenschappelijke geneeskunde. En als puntje bij paaltje komt, heeft hij praktisch gesproken niets aan re- searchwerk gedaan. Ik bedoel dat niet als kritiek niet iedereen heeft aanleg voor wetenschappelijk onder zoek. Maar het is dan toch wel ver schrikkelijk om, zoals hij doet, kri tiek te leveren op iemand als Lord Maxfield, die schitterende ontdekkin gen op neurofysiologisch gebied heeft gedaan en die al voor zijn dertigste lid van de Koninklijke Sociëteit was." Line had de gewoonte, zoals Gilling wist, om Maxfield de dominee van Bray te noemen. Hij wist niet zeker of Maxfield zelf daarvan op de hoog te was. Maxfield was niet het soort man dat je zoiets gemakkelijk kon vragen. „Het is werkelijk schandalig. En voor de journalisten is het gefun- denes Fressen. Er zal wel goede ko pij voor hen in zitten." „Ik dacht dat medici nogal stren ge regels hadden met betrekking tot persoonlijke publiciteit". Die hebben we. En ik moet zeggen dat Line bij verschillende gelegenheden heel na aan overtreding van die re gels toe is geweest. Hij heeft offici euze waarschuwingen gehad. Hij be zweert altijd dat hij er geheel buiten staat. Het is echter wel vreemd dat het altijd hem overkomt. Ik ben er eerlijk van overtuigd", zei Gilling, dat hij al veel eerder in moeilijkhe den zou zijn geraakt als de positie die hij bekleedt hem niet had be schermd. Een aanklacht op beroeps- ethische gronden tegen iemand die bij het Metropolitan een professo raat bekleedt, zou het soort schan daal hebben veroorzaakt dat ieder een tracht te vermijden. Ik begin nu echter te geloven dat we het toch moeten doen. Het ziet er naar uit dat we het schandaal toch krijgen. Na tuurlijk had het Metropolitan hem nooit moeten benoemen." Gilling bedacht spijtig hoe anders de situatie had kunnen zijn. Als ze het maar hadden voorzien! Het was in de tijd van Oude Fred en hij had zeker de benoeming kunnen voorko men. De kwestie was echter dat Ou de Fred altijd de neiging had gehad om met chirurgen weinig rekening te houden. Hij zag ze als theatrale geurmakers, bombastische stomme lingen met te weinig intelligentie om een gevaar voor zijn macht te vor men. In zijn ogen waren ze de cava- lerie-officieren van het medische be roep, vermetel en romantisch, ge schikt om indruk op simpele zielen te maken maar volslagen onbelang rijk als het om ernstige zaken ging. Hij was de chirurgen zijn hele leven te slim af geweest en hij had weinig respect voor ze. Als Line geen chi rurg was geweest, zou hij al jaren geleden getemd zijn. „Bestaat volgens u de mogelijk heid", vroeg Perrin voorzichtig, „dat Lirm zich zou verheugen over de pu- bliéiteit rond het rechtsgeding? Gilling trok zijn wenkbrauwen op. „Nee, dat zeker niet. Ik bedoel. hij is toch niet gek." „Zoals u weet hebben sommige mensen een ziekelijk verlangen naar publieke aandacht". „Ja, maar toch.Hij schudde het hoofd. „Gunstige publiciteit, zelfs van het vulgairste soort, is in elk geval iets. Maar dit voor de recht bank ruzie maken met een collega kan hij niet wensen. Nee, dat kan ik werkelijk niet van hem geloven." Perrin keek peinzend het dossier door. „Ik hoop dat u gelijk hebt. Als dat het geval is, hebben we nog een kans dat er een schikking kan wor den getroffen. Er zijn in zijn houding echter een paar vervelende elemen ten. Hij heeft niet gepoogd te ontken nen dat hij op u doelde. Hij verdedigt zich met te zeggen dat de bewerin gen op waarheid berusten en dat ze eerlijke kritiek inhielden op een zaak van algemeen belang. In zekere zin draait hij daarmee de zaak om. In plaats dat u hebt te bewijzen dat hij zich over u lasterlijk heeft uitgela ten, moet hij bewijzen dat u zo'n man bent als hij beweert heeft Hij treedt op als een soort openbare aan klager, met dien verstande dat er op het verliezen van zijn zaak een zware geldelijke boete staat. (Wordt vervolgd) Zo schrijft Jan Stark in ALGEMEEN HANDELSBLAD over reclamemensen, die gek zijn op televisie. Jean Claude Servan Schreiber, de directeur van de ORTF-onderneming die de reclame op de Franse beeld buizen dirigeert, stelt zeer strenge eisen aan de beeldbuisadverteerders. Een adverteerder, eenmaal op de staatsbuis toegelaten, mag een zelfde reclamespot hoogstens driemaal uit zenden ter voorkoming van verveling bij de kijker. Dan is er de bepaling dat de reclamemakende onderneming het marktevenwicht onder geen beding mag verstoren. Daarom wordt een spot voor elektrische scheerapparaten afgewezen omdat niet tegelijk een spot voor scheermesjes voorhanden is. De Franse kijkers zijn helemaal niet tevreden over hun televisie. Uit een onderzoek bleek dat 85 percent van de kijkers het oneens is met het re gering stoezicht op de nieuwsvoorzie ning en dat men een Brits (BBC) systeem prefereert. Hetzelfde onder zoek toont, dat na de halvering door de regering van de ORTF-nieuwsstaf het journaal om acht uur thans nog maar door de helft van de kijkers die vorig jaar voor de buis zaten wordt gevolgd. Het blauwe oog is een begeerlijk medium. Fabrikanten ontdekten dat niet alleen consumenten gevoelig zijn voor de audio-visuele commerciële communicatie maar ook de detaillisten onder de kijkers. In Berlijn ervoer een champignon kweker de macht van televisie. Één maal per maand maakte hij 60 secon- den (voor 3800 mark) televisiereclame voor zijn produkt. Na een paar maan den moest hij de reclameopdracht terugnemen. Hij kon de enorme vraag naar zijn champignons gewoon niet bijkweken. In haar ijver om Vondelings be wering te ontzenuwen dat het kabinet- Cals met voorbedachten rade door Schmelzer c.s. ten val is gebracht, heeft de K.V.P.-leiding zich lelijk in de kaart laten kijken door een deel van de notulen te publiceren van het K.V.P.-partijbestuur van 3 september 1966. Dat was dus vóórdat er iets be kend was van de begroting-Vondeling met het befaamde „gat"! Aldus het dagblad TROUW in een commentaar. Hoe de K.V.P.-top toen dacht over het kabinet-Cals blijkt uit de volgende zin: „Na verdere discussie verklaart het partijbestuur met algemene stemmen zich te stellen achter de door de frac tievoorzitter geformuleerde opvatting, dat het onverantwoord zou zijn het standpunt in te nemen, dat het kabi net, ook wanneer de miljoenennota daartoe niet absoluut aanleiding zou geven, tot aftreden zou moeten wor den gedwongen, maar dat van de frac tie ook niet kan worden gevergd, dat indien er onoverkomelijke bezwaren zouden blijken te bestaan het kabinet toch tot elke prijs zou moeten worden gesteund". En het voegt er smalend aan toe: Mochten de K.V.P.-notulen binnen kort iets dergelijks bevatten, laat men het dan meteen publiceren. Dan kan het kabinet-De Jong alvast beginnen met koffers pakken. taxibedrijf, dat het toch al zo moeilijk heeft nog meer in de knel komen. Het blad beseft dit ook. Het zal niemand verbazen, dat de enige boze reactie op het plan komt uit de hoek van het taxibedrijf. Men vreest daar niet ten onrechte veel klanten kwijt te raken aan de bus, want de keus tussen zestig cent en ettelijke guldens is, ondanks alle welvaart, niet moeilijk. Heeft het dan nog wel zin om 's nachts taxi's op straat te laten, zo vraagt het bedrijf zich niet ten onrechte af. Ondanks dit bezwaar menen we dat het Gemeentelijk Vervoerbedrijf van Amsterdam met deze extra-service op de goede weg is. Het is een idee, dat nu al maar zeker straks gevolgd zou moeten worden door andere grote steden waar de afstanden ook steeds groter worden en het openbaar ver voer na middernacht stil valt. an dbau Pqdqd I n o COP. MARTEN TOONDFR 14. Panda reed precies zoals de heer Aviaar hem wees, en na een kwartiertje kwam een grgot fabrieks terrein in zicht. „Papieren?" sprak een bewaker die bij het toegangs hek stond. „Geen toegang voor onbevoegden!" „Kom kom kerel!" zei de heer Aviaar, terwijl hij enkele formulieren toonde. „Ik ben de president-directeur van de Aviaarfabrie- ken. Hebben ze je geen foto's van mij gestuurd vanuit het hoofdkantoor?" „Eh.nee.stotterde de aangesprokene verschrikt „De directeur zelf.G-gaat Uw gang". Met die woorden opende hij haastig het hek en sprong saluerend opzij. „Rechtdoor"zei de directeur tegen Panda. „Daar moet ergens het bedrijfs-hospitaaltje zijn.Ah, juist. Daar". Joris zag, hoe het voertuigje stopte en twee verplegers met een draagbaar uit een gebouwtje draaf den. „Mijn geheugenverlies kwam even goed van pas. mompelde hij. „maar nu gaat het te ver. Men gaat mij geneeskundig verzorgen. En dat kan niet want dan verlies ik de heer Aviaar uit het oog en daarmee zijn miljoenen. 6001 06 BRIEF W66 - HIJ WÉRKT NIET.1, ZOON, 66N BRIEVENBESTEtLI MA6 NIET NIEUWS 6I6RI6 ZIJN j—7 2EER08 6EEN IE ZÉN ZEEROB STAAT HEEFTEEN HUTSPOT-MACHINE UITGEVONDEN* 'C PfB nmaM DE VOLKSKRANT blijkt een groot voorstander van de plannen voor nachtbussen in de hoofdstad. Door de invoering van deze bussen zal het ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. 95ct WASHINGTON, (DPA). Het Ame rikaanse opperste gerechtshof heeft met een besluit het proces tegen de 55-jarige koopman Clay Shaw mogelijk gemaakt. Shaw wordt samenzwering tegen het leven van president John Kennedy ten laste gelegd. De officier van justitie van New Or leans, Jim Garrison, diende al in maart vorig jaar een officiële aanklacht tegen Shaw in. Volgens Garrison heeft Shaw de moord op Kennedy in 1963 tezamen met Lee Harvey Oswald en David W. Ferrie voorbereid. Garrison acht het officiële Warren-rapport over de omstandigheden en de achtergrond van de moord onjuist, onjuist. Na de moord op Oswald en de dood op de tweede beklaagde, David Ferrie, is Shaw als enige beklaagde over gebleven. Shaw gelooft dat hij slechts als stroman moet dienen door wie Garrison zijn twij fel aan de officiële versie over de moord openlijk voor een rechtbank kan uiteen zetten. In deze zin heeff hij bij het Op perste Gerechtshof protest ingediend te gen het voortzetten van het onderzoek. Dit protest is afgewezen. Eigenlijk had de openingsplechtig heid van het kanaal Gent-Terneuzen het karakter moeten hebben van een ernstige voordracht voor een konink lijke dame en een koninklijke heer. De tekst had dan ongeveer als volgt kunnen luiden: Koningin Juliana: „Meneer de Ko ning. Wij staan hier gereed een ka naal te openen dat aan uw land twee miljard frank heeft gekost en aan het onze zeventig miljoen gulden. Het mooie daarvan is dat we zulke bedra gen geheel belangeloos voor elkaar over hebben. De stad Gent heeft met dit kanaal een zeehaven ontsloten waarin zeeschepen van vijftigduizend ton kunnen binnenvaren, die totnogtoe op Antwerpen waren aangewezen. Ik heb gehoord, dat Antwerpen, om Gent te ontlasten, van plan is een kanaal te laten graven dat geschikt is voor schepen tot honderddduizend ton. De hulpvaardigheid van uw landgenoten kennende, vermoed ik dat Gent dit ge baar zal beantwoorden met een kanaal voor tweehonderdduizend ton. Een nieuw kanaal natuurlijk. Het kanaal dat wij nu openen kan niet veel ver der worden uigediept. Daar hebben uw landgenoten uit zichzelf al een tunnel tje voor gestoken. Vlaanderen zal dus doorsneden worden door steeds bre dere kanalen, waardoor het landschap hoe langer hoe meer op het Neder landse zal gaan lijken. Óm ons volks karakter zoveel mogelijk v aan het Vlaamse aan te passen, zulten wij met grote gulheid geld blijven storten in het water dat wij er daardoor in Zeeuw-Vlaanderen bij krijgen". Koning Boudewijn: „Mevrouw de Koningin. Heb dank voor uw onbaat zuchtige en bemoedigende woorden. Ze vormen een welkom tegenwicht tegen over de klanken die ik uit uw Zeeuws- Vlaanderen meen te hebben beluis terd. De bevolking zou geklaagd heb ben dat de voordelen van het kanaal aan hun Terneuzen voorbijgaan. Maar dat is tijdelijk. Terneuzen helpt Gent, dat daardoor Antwerpen tot gro tere inspanning aanzet. In sportieve wedijver zullen Gent en Antwerpen hun havencapaciteit voortdurend blijven uitbreiden. De stad die hier het meest van zal profiteren is Terneuzen, om dat het tenslotte zal komen te liggen op de plaats waar de havens van Gent en Antwerpen samenvloeien. Wellicht tal er dan niet meer worden gespro ken van Gent en Antwerpen, maar van Terneuzen-Zuid en Terneuzen- Oost. De havens van Terneuzen zul len dan toegankelijk zijn voor alle schepen waarvan de breedte die van de Westerschelde niet overschrijdt. En dat zijn behoorlijk dikke. Zulke din gen bereikte men door elkaar welda den te bewijzen. Ik spreek er dan niet eens over hoe heerlijk stil het in Rot terdam zal worden als de wereldhaven Terneuzen 'alle scheepvaartverkeer op slokt. De plechtigheid die wij zo dade lijk gaan verrichten is het begin van een nieuwe ontwikkeling in de samen werking tussen onze twee landen. Ik weet alleen niet waar we het geld vandaan moeten halen. Daarom geef ik Uw Majesteit de keus: Zullen we het openen of dichtgooien?" PARIJS, (Reuter en AFP). De Franse politie heeft opdracht gekregen zowel in Parijs als in de provincie de patrouille-activiteit op te voeren in ver band met de bomaanslagen op banken en andere gebouwen. Er zijn speciale patrouilles gevormd om de identititeit van autobestuurders te controleren en zo nodig hun voertuigen te doorzoeken. De maatregelen zijn mede een gevolg van de dood van een politieman die werd doodgereden toen hij in de omgeving van Parijs een auto wilde aanhouden. Na de bomaanslag, die zaterdag op een bank in Parijs werd gepleegd, is een 21-jarige studente gearresteerd. KUNNEN W£ N-N/ETS VOOR HM OAVYZ- NlEMANb KAN HEM NU NO<b HELPEN 1316. Alle zorg en narigheid verdwenen bij de feestelijke maaltijd, die heer Ku- kelbald met veel plezier bereidde. Al was hij nu ook tot ridder geslagen, toch han teerde hij liever de pollepel dan het zwaard. Karo en Tutu smulden mee van de lek kernijen en beloofden mee te helpen bij het verwijderen van de verbodsborden voor de boerderij. Heer Kukelbald ver telde uitgebreid van zijn plannen om de ruïne te restaureren. „En als dat gebeurd is", zei hij, „dgn komt mijn voorvader Dagobald op de ereplaats te staan. Vóór in de hal, en ik neem een speciale bediende aan om iede re dag het harnas te poetsen. Nu hij, ook door mij. zoveel jaren slaap tekort is ge komen, heeft hij dat wel dan mij ver diend." En bij die woorden hees ridder Kukel bald zijn bretels op. zeer tevreden met zichzelf en met de hele wereld.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17