Duitse voetbalcrack Overath: Goed voetbal gaat steeds verder verdwijnen tol Pf Ajax speelt op 12 en 19 februari tegen Benfica Wolfgang wil naar Ajax of Feijenoord Hoogenboom en Xerxes zijn de schrik van vierde klasse Haarlems „nieuwe"Houtkooper spiegelt zich aan Gert Bals Goede tijd (2.33.4) voor Stien Kaiser op 1500 Spelers van Kansas trainen bij NAC Flip Stapper contra Heracles Frazier behield wereldtitel Amateurs spelen om Europa Cup Okker vierde op Duitse tennis ranglijst Opnieuw nederlaag tafeltennisploeg 1»BÉli WOENSDAG 11 DECEMBER 1968 21 jy Succes Cruyff <zP- Cricketteam W. Indië sterker dan Australië (Van onze sportredactie) KEULEN. Wolfgang Overath mag het voorbeeld heten van de moderne, in ternationaal geschoolde, als een commer cieel directeur zo zakelijk ingestelde prof voetballer. Het halfslachtige betaalde voetbal in Nederland kent het type dat de befaamde aanvoerder van de FC Köln vertegenwoordigt nog maar nauwelijks. In het nabuurland echter worden de nieuwe wetten van het voetbalbedrijf minder kieskeurig aanvaard. Na afloop van het Europa-Cup II-duel KölnADO bijvoorbeeld konden in de Haagse kleedkamer bittere verwijten over de methoden van de theatrale Overath vernomen worden. Piet de Zoete, ADO's Internationaal meest ervaren speler wees Overath aan als een komediant, voor wiens praktijken slechts boze woorden op hun plaats waren. De Zoete onder meer: „Die Overath ging zelfs zo ver dat hij de scheidsrechter uit Wales steeds maar in het Engels ging staan beïnvloe den. Op alles had hij wel wat aan te merken. Hij praatte hem tot home- referee". De opvattingen dan van Wolfgang Overath, 26 jaar, gehuwd, 37 interlands, enkele weken geleden nog spelend in het wereldelftal en ereburger van het West- duitse stadje Overath. Over de dialogen met de arbiter, die zoveel Haagse afkeu ring oogstten: „Een profvoetballer heeft maar één hoofdberoep. Dat is voetbal. Dat vak moet hij, wil hij het zo ver mogelijk brengen, in alle opzichten be heersen. Dus niet alleen wat het geven van een pass betreft. Iedereen wil in zijn vak zoveel mogelijk verdienen. Ga je daarvan uit dan moet je in elke wed strijd alles aanwenden wat de mogelijk heid op de zege groter maakt. Dus dan ook de scheidsrechter beïnvloeden. Ten minste zo lang je merkt dat het kan Dat is iets wat gewoon bij je beroep hoort' Overath acht het dreven naar een zo hoog mogelijke salariëring boven alle twijfel verheven. Die niet onredelijk lij kende instelling wordt dezer dagen bele den in het voornemen de West duitje voetbalvelden te verlaten. Het is het Duitse voetbalvolk niet onbekend dat de international het oog heeft laten vallen op Italië en Nederland. Als in acht ge nomen wordt dat de Italiaanse grenzen nog steeds voor buitenlandse gastvoetbal- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. „Men noemt ons de schrik van de vierde klas. Wie weet wor den we wel weer eens de schrik van Ne derland." Het is P. A. Hoogenboom, die dat zegt. Bekend van Xerxes, van de door fusie ontstane zwakkeling Xerxes/DIK', van de liquidatie: de man, die alles kon doen met een voetbalclub. Hoogenboom, de financier, die nadat Xerxes/DHC was opgedoekt verklaarde dat hij stopte met zijn bemoeienissen met voetbal. Enkele maanden later staat amateur vierde klas- ser Xerxes royaal bovenaan in zijn af deling en Hoogenboom praat over „ons" en „wij". De schrik van de vierde klas. Dankzij ook spelers als Andries van Dijk, Ad Verhoeven. Martin Snoeck en Freek van der Lee. Holland Sport had Hoogenboom onder zijn toeschouwers en dat gaf aanleiding tot de veronderstelling, dat hij financieel betrokken wilde raken bij de Haagse club. „Ik stap nergens naar binnen. Ook niet bij Holland Sport. Ik ben slechts geïn teresseerd in mijn oude jongens. Ik ben de jongens nog niet vergeten en zij mij ook niet." Hoogenboom zoekt even in een la en toont een kaart van Wim van Ha- negem. „Uit Sofia met alle namen van de Nederlandse elftalspelers erop. Wat heeft Feijenoord met hem geboft. Ik zei laatst nog tegen Gerard Kerkum: haal Wim uit je elftal en kijk dan eens wat er van overblijft. Er zijn er nog een paar. die het individueel goed doen. Dorjee en Kronshorst vond ik het goed doen bij Holland Sport, maar Radovic was laatst bij me en antwoordde op mijn hoe het bij PSV ging „Niet zoals bij Xerxes." Deze Hoogenboom kijkt naar de toe komst. Naar het nieuwe Xerxesterrein. „Een prachtig mooi spulletje wordt het. Als we dat eerder hadden gehad waren we nooit uit het betaalde voetbal ver dwenen. Of Xerxes ooit nog eens in het betaalde voetbal terugkomt? Wie kan het zeggen. Wie weet hoe het er over een jaar of drie vier in Nederland uitziet. Want iedereen houdt er gewoon rekening mee, dat wij uit de vierde klas amateurs zo weer terugstomen naar de eerste klas en dan zonder slag of stoot weer lands kampioen worden. Een ding staat vast. Xerxes bestaat nog steeds. De oude garde is iedere zondag bij ons te vinden. We doen het goed: achttien punten uit negen wedstrijden, een doelgemiddelde van 49- 3. Wie weet worden we wel weer eens de «chrik van Nederland." kan betalen. Ik heb in elk geval gehoord dat beide clubs rijk zijn en dat ze goed willen betalen". Nog een reden waarom de vlot formu lerende, buiten het veld uiterst vriende lijke Overath niet ongenegen is tot de Ajax-rijen toe te treden. „Ik zou graag met Cruyff willen samenspelen. Hij is een schitterende voetballer. In begin no vember speelde ik met het wereldteam tegen Brazilië. Na afloop was ik het er mét me zelf over eens dat Cruyff in dat elftal had horen te staan. Hij is op dit ogenblik een van de grootste aanvallers in de wereld. Vooral door zijn uitzwen- ken, zijn passeren, zijn techniek is hij weergaloos goed. Ik heb de grootste be wondering voor hem". Hoe denkt Wolfgang Overath, deze maand met het Westduitse elftal weer uit vliegend voor een tournee naar Zuid- Amerika, over het alom toenemende krachtvoetbal? Overath: „Inderdaad, overal wordt het voetbal harder. Om te beginnen is dat zo om een tekort aan techniek te compen seren. Een goed elftal kan door zijn tech niek winnen. Een minder elftal kan dat door inzet en hardheid voorkómen nu de conditie bijna overal optimaal is voor namelijk door hardheid. Het voetbal ver liest op die manier zeer veel aan kwali teit". Overath Iers gesloten zijn, blijft alleen Nederland over. De lijvige Köln-trainer Hans Merkle hoopt in het rond Overaths plannen op gelaaide rumoer mogelijke aspirant-ko pers af te schrikken met de verklaring: „De vraagprijs van Köln zal niet onder het miljoen liggen". Andere insiders in het Köln-kamp beweren echter dat de FC genegen is Overath af te staan voor een prijs die rond de zes ton ligt. Zij trekken de mening door die Hannes Löhr verstrekt: „Köln draait geheel op Ove rath". Doorgeredeneerd dan: „Köln is uit vorm omdat Overath eist dat elke bal via hem wordt gespeeld. Op die manier is Köln zonder een Overath in topvorm nergens". Overath, geschat jaarinkomen bij Köln 55.000, daarnaast als verzekeringsagent 35.000 incasserend, zelf: „Ik zou erg graag in Ajax of Feijenoord spelen. Voor al Ajax is een club met een grote naam. Maar daar gaat het natuurlijk niet om. Wel om de vraag of een van beide mij (Van onze sportredactie) BREDA. De Duitsers Hart, Glock, Wringler en de Joegoslaaf Popovich heb ben gistermiddag bij NAC een proeftrai- ning meegemaakt. Vanavond zullen zij met NAC meespelen tijdens een lichtwed- strijd in Den Bosch tegen FC Den Bosch. De spelers hebben deel uitgemaakt van het team van het voormalige Kansas City. Manager John Taylor is met de hoofdza kelijk Duitse spelers naar Europa ge komen om te trachten door onderhande lingen en verkoop van spelers de nadelige gevolgen van het opheffen van de Ameri kaanse beroeps voetbalbond voor zijn club zo gering mogelijk te maken. De kwaliteiten van de Kansas City spelers zullen vooral donderdag aan de kaak worden gesteld, wanneer te Breda 's middags drie uur een wedstrijd wordt gespeeld tussen NAC en het elftal van Kansas City. Bij de training van NAC gistermiddag was ook de RBC-speler Cor van Zandvliet, die al enige tijd onderhan delt met het bestuur van de Bredase ere divisieclub. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Flip Stapper, die het afgelopen seizoen onder contract stond bij Heracles, heeft de hulp van de arbi tragecommissie van de KNVB ingeroe pen naar aanleiding van het feit dat de Almelose club hem, naar zijn mening, be lemmert bij het uitbouwen van zijn toe komst als (semi)-beroepsvoetballer. Stap per heeft de zaak in handen gegeven van de bekende voetballersjurist mr. J. L. Jans sen Van Raay, de raadsman van de ver eniging van contractspelers. Een belang rijke overweging bij het indienen van dit verzoek tot arbitrage was verder dat Hera cles Stapper nooit een contract heeft aan geboden dat in overeenstemming is met de in de afgelopen zomer voor hem ge vraagde transfersom. Om deze redenen weigerde Stapper vdor de nieuwe compe titie weer een verbintenis met de Alme lose eerste-divisieclub aan te gaan. Betreurt Overath dat? „Kijk, laten we goed beseffen waar het tegenwoordig om gaat. Dat is het succes. Daarom, en ner gens anders om, wordt er gevoetbald ten minste als een club geld wil verdienen. Verlies je nu een uitwedstrijd dan komen er de volgende thuiswedstrijd al veel minder toeschouwers. Verlies je tweemaal uit dan komen er nog maar 10.000 in plaats van 50.000. De consequentie is dus: je mag die uitwedstrijd niet verliezen. Sléchts een zege telt. En dan laat je je uiteraard niet meer leiden door overwegingen over aantrek kelijk voetbal. Ook als speler niet. Ik moet bij mijn club mijn geld verdienen. Komen er minder toeschouwers, dan is dat in financieel opzicht voor mij nadelig. Ik vind die hardheid, dat krachtvoetbal, dus logische .zaken. Zelf vind ik het bij voorbeeld ook normaal dat ik altijd weer een enorme mandekking krijg. En je weet ook dat trainers proberen mij meteen uit te schakelen. Toen wij tegen ADO in Den Haag speelden, begon de nummer tien. mijn bewaker (De Zoete), met me twee maal tegen mijn been te schoppen De bedoeling van die opdracht was duide lijk. En nogmaals, ik begrijp het best. Het laat me koud". Ondanks alle begrip erkent Overath de ontwikkeling „afschuwelijk" te vinden. Hij zegt: „Het goede voetbal verdwijnt geheel. Omdat alles om het geld draait. Ik betreur dat als voetballiefhebber. Als voetballer zeg ik: het gaat me niet aan Voor mij is alleen maar interessant: hoe verdien ik in het vak, waarin ik ben terechtgekomen, het meeste geld" (Van onze sportredactie) HAARLEM. „Ik ben geen weg loper", zegt Jaap Houtkooper. Dat blijkt ook wel. Haarlem, dat hem gis teravond contracteerde, is de derde be taalde vereniging van de nog steeds •n Alkmaar wonende doelman. Bij het Amsterdamse De Volewijckers was Houtkooper aan zijn vierde seizoen bezig en daarvoor stond hij zeven jaar lang bij Alkmaar onder de lat. Er varen Jaap Houtkooper is er niet bij zonder rouwig om dat de periode-De Volewijckers na driëneenhalf jaar is afgesloten. Na drie jaar plezierig voet ballen bij de Noord-Amsterdammers deden moeilijkheden met oefenmeester Jacobs hem naar een andere vereni ging uitkijken. Aan het begin van het leizoen was het bijna zo ver, maar ie voorgenomen transfer naar het Belgische Beringen ging op het laatste moment niet door. Daar kwam bij dat Houtkooper in de eerste helft van dit seizoen door Duits uit het eerste elf tal is verdrongen. Hij speelde alleen tegen SVV en Haarlem in het eerste. Dit ondanks het feit dat Houtkooper voor zich zelf het gevoel had beter te draaien dan ooit. „Wij speelden met het B-elftal tegen Ajax B. Nota bene vlak voor de uitwedstrijd van Ajax tegen Fenerbahce toen Ajax met zo veel geblesseerden zat. Al die jongens van het B-elftal roken een kans op zen reisje naar Istanboel. Ze gingen er dus vreselijk tegenaan. Toch ver loren we maar met 1-0 door een on gelukkige terugspeelbal". Er was nog een reden waarom Hout kooper wilde veranderen. „Het was vier jaar vechten om in de midden moot te komen. Dit jaar had het kun nen lukken". Voorgaande jaren lukte dat ook niet, terwijl Houtkooper zich toch weinig te verwijten had. „Vorig seizoen kreeg ik in veertien wedstrij den geen doelpunt tegen. En dat ter wijl wij toch bijna onderaan stonden". Dat schrijft de Alkmaarse loodgie ter toe aan de perfecte samenwerking in de Volewijckers-defensie met cen trale verdediger Dirk de Ruiter. „Die twee man voor je, daarmee moet je goed kunnen werken. Met de vleugel verdedigers ook wel, maar die twee voor je zijn het belangrijkst. Met hen moet je paniekloos kunnen spelen. Als die twee en de doelman elkaar goed verstaan kunnen er geen rare dingen gebeuren". 29-jarige Jaap Houtkooper heeft Bals als zijn grote voorbeeld. „Ik vind hem een van de beste keepers in Nederland. Hij heeft echt verstand van voetbal. Hij maakt het voor een ach terhoede veel gemakkelijker. Ik vind hem beter dan bijvoorbeeld Van Be- veren, die veel meer een lijnkeeper Houtkoper tekent voor Haarlem. Links Gosen. Staande Barry Hughes. is. Bals pakt een bal voor een tegen stander kan schieten of koppen. Een andere doelman kan zo'n kopbal mis schien wel prachtig uit de bovenhoek halen en dan klapt iedereen wel, maar lan denk ik: had hij die voorzet maar gepakt. Dat was beter geweest". Doelman Houtkooper is een ervaren doelman. Zijn routine is zo langzamer hand zwaar gaan wegen. „Niet dat ik mders reageer, maar ik zie nu veel sneller wat er gebeuren gaat. Om een voorbeeld te noemen: bij penalty's duik ik nooit naar de verkeerde hoek. Negen van de tien keer raak ik de bal nog met mijn vingertoppen. Ik heb illeen de onmazzel dat ze hem bij mij bijna altijd te hard nemen. Maar ze moeten hem ook wel zuiver en hard in de hoek schieten, anders heb ik hem". Jaap Houtkooper komt bij Haarlem niet tussen vreemden. Trainer Hughes bijvoorbeeld heeft hij nog als speler bij Alkmaar meegemaakt. Haarlems nieuwste aanwinst heeft een eigen fi losofie over trainers. „Trainers die het halen werken niet in de eerste plaats voor de club, maar voor zich zelf. Zij eisen van hun spelers hon derd percent, maar brengen zelf hon derdentien percent. Als ze zelf alles eisen en zelf maar negentig percent inbrengen gaat het niet op". De totoprognoses van Jaap Hout kooper voor toto 18 luiden: FC Twente—NEC 3 Holland SportMVV 2 VolendamDWS 1 DOS—PSV 2 SpartaGVAV 1 NAC—Go Ahead 3 DFC—FC Den Bosch 2 VitesseHeracles 3 RCH—SVV 2 Helmond SportVolewijckers 1 Blauw WitHaarlem 2 Roda JCGooiland 1 Fortuna VI.Heerenveen 3 PHILADELPHIA. Oscar Bonavena, de Argentijnse zwaargewicht, is er niet in geslaagd de wereldtitel in het zwaar gewicht naar Zuid-Amerika te brengen. De 26-jarige Argentijn verloor dinsdag avond in de Spectrum-arena van Phila delphia met ruim verschil op punten van Joe Frazier. Overigens wordt de „we- reld"-titel van Frazier slechts door de vijf Amerikaanse staten Pennsylvania, New York, Maine, Massachusetts en Il linois erkend. In de andere staten geldt Jimmy Ellis, de vroegere sparringpartner van Cassius Clay, als wereldkampioen. AMSTERDAM Ajax zal op 12 en 19 februari zijn beide wedstrijden uit de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen tegen Benfica spelen. De eerste wedstrijd is in Amsterdam, de tweede in Lissabon. Benfica heeft dinsdag telegrafisch een bevestigend antwoord gegeven op de brief van het bestuur van Ajax, die deze data als voorstel vermeldde. De clubs zijn overeengekomen een eventueel nood zakelijke beslissingswedstrijd op 3 maart, naar alle waarschijnlijkheid in Parijs, te spelen. Zoals bekend tellen bjj een gelijk doelgemiddelde in de kwartfinales de in de uitwedstrijd gemaakte doelpunten niet meer dubbel om tot plaatsing in de volgende ronde te komen. Boris Stenin. de Russische schaats coach, was gisteren bij de trainings wedstrijden op de baan van Heeren veen. Hier drukt hij de stopwatch in naast de Nederlandse coach Leen Pfrommer. HAARLEM Op 18 december is de loting van een nieuw Europees voetbal toernooi, waaraan Nederland deelneemt. Het is het toernooi voor nationale ama teurelftallen, die ook om een Europa Cup spelen. Nederland zal worden ingedeeld in een groep van drie of vier landen. De wedstrijden moeten voor 31 december 1969 zijn gespeeld. Ter voorbereiding op het toernooi zal het Nederlandse ama teurelftal twee wedstrijden tegen Finland spelen. In april in Nederland en op He melvaartsdag in Helsinki. Het elftal zal worden geformeerd uit spelers van het zondagamateurvoetbal en van het zater- dagamateurvoetbaL HEERENVEEN. Stien Kaiser heeft tijdens selectiewedstrijden schaatsen te Heerenveen de 1500 meter afgelegd in 2.33.4. Zij bezette met die tijd de eerste plaats met grote voorsprong op Rieneke Demming, die in 2.37.6 tweede werd. Van de acht gestarte dames kwamen alleen Carry Geijssen en Marie Willems niet on der de 2.40.0. Bij de heren, die op de 5.000 meter uitkwamen, zegevierde Karei te Winkel. Hij had 7.59.1 nodig. De opnieuw sterk rijdende Piet Meijer legde beslag op de tweede plaats in 7.59.4. Jan Bols eindigde als derde in 8.00.2. De uitslagen zijn: heren: 5000 m: 1. Ka- rel te Winkel (Brummen) 7.59.1, 2. Piet Meijer (Katwoude) 7.59.4, 3. Jan Bols (Hoogeveen) 8.00.2, 4. Wim Beukers (Bergen) 8.00.3, 5. Eddy Verheijen (De venter) 8.08.8, 6. Arie Hekman (Balk brug) 8.09.5, 7. Arie Eriks (St. Maarten) 8.12.0, 8. Jappie van Dijk (Ruigahuizen) 8.12.2, 9. Co Giling (Berkhout) 8.13.5, 10. Jorrit Jorritsma (Rotterdam) 8.16.2, 11. Peter Nottet (Loosduinen) 8.17.0, 12. Ron nie Nooitgedagt (Amsterdam) 8.17.0. Dames: 1500 m. 1. Stien Kaiser (Delft) 2.33.4, 2. Rieneke Demming (Ter Wolde) 2.37.6, 3. Willy Burgmeijer (Nieuwveen) 2.38.5, 4. Bep Geijssen (Amsterdam) 2.39.0 5. Elly van de Brom (Amsterdam) 2.39.1. 6. Ans Schut (Apeldoorn) 2.39.4. 7. Carry Geijssen (Amsterdam) 2.42.0, 8. Marie Willems (Pesse) 2.43.1. DUSSELDORP. De Nederlandse ten niskampioen Tom Okker neemt op de door „Sportinformation Düsseldorf" opge stelde ranglijst van 1968 de vierde plaats in. De Australiër Rod Laver, winnaar van Wimbledon, wordt door negentien experts uit de gehele wereld als de beste tennisser van dit jaar beschouwd. Tussen Okker en Laver staan de Amerikaanse amateur Arthur Ashe en de Australiër Ken Rosewall. Bij de dames voert de Amerikaanse Billie Jean King de lijst aan, gevolgd door de Britse Virginia Wade, de Ameri kaanse Nancy Richey en de Britse Ann Jones. Opmerkelijk is hier, dat slechts drie beroepsspeelsters bij de eerste tien voorkomen, te weten Billie Jean King, Ann Jones en de Amerikaanse Rosemary Casals. LONDEN. Het Nederlandse dames tafeltennisteam heeft gisteravond in Crystal Palace in Londen opnieuw verlo ren van de Engelse dames. Evenals in de eerste ontmoeting, enkele dagen geleden in Wellingborough, zegevierden de En gelse speelsters weer met 9-0. Nu won Nederland echter één game. Mieke ten Broek met 21-17 van Heads. De gedetailleerde resultaten waren: ShirleyMary van Ruiten 21-15, 21-8, HeapsMary van Ruiten 21-9, 21-13, HeppellMary van Ruiten 21-14. 21-8, ShirleyVeronique van der Laan 21-7, 21-8, HeppellVeronique van der Laan 21-18, 21-13, HeapsVeronique van der Laan 21-18. 21-14. HeppellMieke ten Broek 21-12, 21-12. Heaps—Mieke ten Broek 21-12. 17-21, 21-11, Shirley—Mieke ten Broek 21-2, 21-14. BRISBANE. Het West-Indische cricketteam heeft in vier dagen van de eerste testmatch tegen Australië met 135 runs gewonnen. De eindscores waren: West-Indië 296 en 353, Australië 284 en 240.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 21