VAN DAG TOT DAG Britse premier Wilson noemt denkbeeld van coalitie „dom" 4 Goldberg: „China in VN" William Rogers opvolger van Rusk A Israel geeft waarschuwing aan Jordanië commentaar op actuele zaken V olksvertegee woordigi ng Tsjechische leider Smrkovsky tegen reisbeperkingen Noodvoorraden olie in de EEG-landen Kernproef in VS Londen verwerpt beschuldiging van Russen Rus door ruit Gerucht over politiek harakiri onrealistisch Belangrijke kloof tussen partijen Zeven doden bij mijnongeluk in Griekenland Luns wil EEG met Israel laten praten Betoging in Genua Fransman Cassin kreeg Nobelprijs voor de vrede Sargent Shriver VN-afgevaardigde Sovjet-Unie heeft meer geld nodig voor defensie Bonimodehuis DICK BARTELS BONTMANTELS B0NTH0EDEN GR AVATTES NERTSSTAARTEN STOLA 495, Zweedse koning reikt Kawabata Nobelprijs uit ramm WOENSDAG 11 DECEMBER 1968 3 Scranton optimistisch over Midden-Oosten Volgens blad „Al Achram" Honderdachtennegentig jaar gevangenisstraf Dean. Rusk wordt lid van Rockefeller-stichting A larmkreten Dwaas" Wyszinski weer in Polen A nderson Shriver Moynihan Roofoverval in Rome Vergiftigde broches Minister De Block van Economische Zaken heeft vorige week geweigerd, na dere inlichtingen te verschaffen over de voorwaarden en afspraken betreffende de vestiging van een petrochemische in dustrie bij Moerdijk. In de Tweede Kamer is daarover begrijpelijke onrust ontstaan, waarna de oppositie zich heeft beraden op middelen om de regering alsnog te brengen tot meer openheid omtrent dit project, dat weliswaar een zeer belang rijk economisch aspect heeft maar dat bij onvoldoende waarborgen grote gevaren voor de volksgezondheid en de recreatie in deze streek met zich kan brengen. De regering heeft concessies moeten doen om hef bedrijf binnen Nederlandse grenzen te houden, aangezien ook de Bel gen op het vinketouw zaten. Er moet nu zekerheid komen over de vraag of de regering bij die concessies voldoende acht geslagen heeft op de belangen van de bevolking. Namens de oppositie heeft D'66 gisteren in de Tweede Kamer de toestemming van de Kamermeerderheid verzocht om de re gering over het Shell-project vragen te stellen. Men zou mogen aannemen dat alle volksvertegenwoordigers een toe lichting van de regering in deze ernstige aangelegenheid op prijs zouden stellen. Dat is echter niet het geval gebleken, want de r.-k. minister De Block werd in deze aangelegenheid in besctferming ge nomen door de r.-k. fractieleider Schmel zer. die het voorstel van D'66 doorkruiste met een voorstel om de regering een schriftelijke uiteenzetting te vragen. Het gevolg van het aannemen van dit laatste voorstel zou zijn, dat de regering de dans van een openbaar debat zou ontspringen. Blijkbaar zitten er aan het Shell-pro ject toch bedenkelijke kantjes, gezien de weigering van de minister en de haastige pogingen van de volksvertegenwoordiger Schmelzer om zijn geestverwant minister De Block een openbaar debat te bespa ren. Het is een methode die verdenkingen wekt. Bovendien is het wel een opmerke lijke wijze van volksvertegenwoordigen die de r.-k. fractieleider erop nahoudt. De door de oppositie gewenste inlichtin gen betreffen namelijk uitsluitend direc te openbare belangen, belangen die met het wonen en leven in de Moerdijkstreek te maken hebben en voor de behartiging waarvan de parlementaire vertegenwoor digers in de Kamer zitten. Er is nog een mogelijkheid dat de Ka mer toch nog D'66 de gelegenheid zal ge ven de gewenste vragen te stellen, omdat ook in de regeringsfracties de door drs. Schmelzer opgezette val niet onverdeeld werd bewonderd. Opnieuw heeft dit voor val aangetoond dat sommige volksverte genwoordigers solidariteit met hun geest verwanten in de regering stellen boven solidariteit met degenen die hen in de Kamer hebben binnengestemd, zelfs in gevallen waarbij grote algemene belan gen op het spel staan. ,,,w^,.,^,wwwwv/wwvwwwwvwv/wwv/wv/www\/wvwwwwwwwwwwww ADVERTENTIE 1641 JOOST VAN DEN VONDEL RIJMT "TREK" OP "VLEK". DICHTERLIJKE JENEVER IN KLARE TAAL. Wel wis en waarachtig was in die tijd "Vlek" er al. Van 1550 af wordt "Vlek" volgens hetzelfde oude recept uit zuiver graan gestookt. Ook die extra zachte jonge jenever "Vlekje". Voor een merk- jenever zSar voordelig; 10.25 per liter. L ANNO 1550 PRAAG, (Reuter en AFP). De voor zitter van het Tsjechoslowaakse Parle ment, Josef Smrkovsky, heeft opnieuw gezegd tegen de door de regering inge stelde beperkingen op reizen naar het buitenland te zijn. Hij zou de progressie ve beweging niet verraden door uit de politiek te gaan. In een vraaggesprek met het Praag- ze avondblad „Vecerni Praha" zei Smr kovsky dat de Nationale Vergadering on derzoekt of de reisbeperkingen legaal zijn. Volgens hem zou de maatregel ver traging tot gevolg hebben gehad voor de terugkeer van Tsjechoslowaken die na de Russische inval zijn uitgeweken. Verwijzend naar berichten volgens welke hij zich uit het politieke leven zou terugtrekken, zei Smrkovsky: „Ik ben niet bereid het front te verlaten dat ik in het begin van dit jaar heb helpen vormen. Ik ben altijd voor eij open politiek geweest, voor een politiek waar bij alle partijleden en het gehele volk op de hoogte kunnen worden gehouden van hetgeen gebeurt". BRUSSEL. De Europese minister raad heeft een richtlijn van de commis sie goedgekeurd, waarbij de zes landen verplicht worden permanent olievoorra den aan te houden, die voldoende zijn voor een binnenlands verbruik van 65 da gen. In geval van moeilijkheden in de olie voorziening zullen de regeringen volledig over die noodvoorraad moeten kunnen beschikken. Aangezien de winning van aardolie uit binnenlandse bron bijdraagt tot het ver zekeren van de voorziening, heeft de Europese raad op voorstel van de com missie beslist de in het eigen land gewon nen ruwe olie uit te zonderen van de ver plichting om voorraden aan te leggen. LAS VEGAS (AP) De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft een kernexplosie laten nemen. De proef had een kracht van 35.000 ton tnt en werd genomen op het proefterrein van Nevada. LONDEN (Reuter en AFP) Groot- Brittannië heeft de Russische beschuldi ging verworpen dat het Verenigd Konink rijk de betrekkingen met de Sovjet-Unie zou hebben verslechterd, en daarbij de inval in Tsjecho-Slowakije als voorwend sel zou hebben gebruikt. Aan de Russische ambassadeur in Lon den, Michail Smirnovsky, werd door mi nister van Buitenlandse Zaken Michael Stewart het Britse antwoord op de Rus sische nota van 2 december overhandigd. PRAAG. (AP) Tsjechoslowaakse grappenmakers hebben een „monument" opgericht voor een „onbekende Russische soldaat", die door een ruit zou zijn ge lopen. Het „monument" is alweer gedeel telijk verwijderd, maar nog steeds komen veel mensen ernaar kijken. De volgende teksten stonden met rode verf geschilderd rond een gebroken ruit van een etalage in het centrum van Praag „Russische cultuur'". „Psychiaters aller landen verenigt u". „Ik kwam, ik zag, ik ging er door heen". „Door een onbekende Russische sol daat". „Onbreekbaar glas van Russisch fabri kaat". TEL AVIV (Reuter). William Scranton, persoonlijk afgezant van de toekomstige Amerikaanse president, Nixon, heeft in Tel Aviv gezegd de kan sen op een vreedzame regeling van het conflict in het Midden-Oosten minder klein te achten dan negen dagen geleden toen hij in het gebied aankwam. Een Israëlische woordvoerder heeft de mededeling van het Iraakse opperbevel in Jordanë tegengesproken, als zou een Israëlisch vliegtuig door afweergeschut zijn neergehaald. Bij een luchtgevecht boven Sjarm el Sjeik is volgens Israel een Egyptische Mig neergeschoten. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN De Britten zitten diep in de put over de nog steeds wankele positie van het pond sterling, hoewel dit internationaal van alle kanten wordt geschraagd. Zij hechten weinig geloof meer in het officiële optimisme dat steeds weer laat weten dat de economische verbetering zich lang zaam voltrekt. Dit is namelijk een verzekering die van bovenaf zo vaak is gegeven zonder dat de belofte op korte termijn werd bewaar heid. want alleen op lang zicht kan er CAIRO (Reuter) Israel heeft koning Hoessein van Jordanië laten weten dat het voortzetting van de Arabische guer rilla-activiteit vanuit Jordanië en de aan wezigheid van Iraakse strijdkrachten op Jordaans gebied niet langer kan dulden. Dit meldt het Egyptische blad „Al Ach- ram". Volgens dit blad heeft koning Hoessein deze waarschuwing ontvangen via een ambassadeur van een niet nader genoemd westelijk land. ATHENE (DPA) Bij een ongeluk in een bruinkoolmijn in Aleveri op het Griekse eiland Euboea zijn gisteravond zeven mijnwerkers om het leven geko men. Vijftien arbeiders werden gewond. Een explosie in de mijn werd gevolgd door een instorting. CHARLESTON (AFP). Tot niet min der dan 198 jaar gevangenisstraf is de 19- jarige Thomas Charles Fuller veroor deeld wegens moord op vijf kinderen in Charleston in de Amerikaanse staat Illi nois. Op 27 april van dit jaar schoot Fuller met een revolver drie broertjes en twee zusjes van zijn 16-jarige geliefde Edna Cox neer op het erf van de boerderij van hun vader. Hij deed dit uit woede over de weigering van de ouders van Edna om in te stemmen met hun huwelijk. NEW YORK (A.F.P.). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zal na zijn aftreden in janu ari lid worden van de Rockefeller-stich ting. Rusk zal deze functie een jaar lang be kleden. Hij zal zich wijden aan „studie en bijzondere activiteit die hij als belang wekkend voor het nationale welzijn be schouwt". De stichting geeft financiële steun on der meer voor verbetering van het onder wijs en strijd tegen de honger in de wereld en tegen overbevolking. in Groot-Brittanniè een werkelijke tastba re vooruitgang worden verwacht. Vandaar dat er steeds weer alarmkre ten klinken die vaak door onverantwoor delijke geruchten worden veroorzaakt zo als het aftreden van premier Wilson. Door het toenemend besef dat geen van de twee grote partijen in staat lijkt de brandende economische problemen op te lossen wordt er weer gepraat over de noodzaak van een coalitieregering, waarin echter practisch geen politicus gelooft, omdat dit systeem in het Britse twee par tijenstelsel in vredestijd uit den boze ge acht wordt, al brak de „Times" er, zoals het blad in het verleden al vaker heeft gedaan, een lans voor. De algemene mening is dat een coali tie tussen Labour en Conservatieven, ge zien de fundamentele kloof tussen beide partijen, de dingen alleen maar zou com pliceren. Labour heeft wat dit betreft trouwens hard leergeld betaald, toen de coalitie onder de „verrader" Ramsey McDonald in de vooroorlogse crisisjaren niet alleen geen oplossing bood, maar de Labourpar- tij bijna van de kaart veegde. Op hun beurt voelen de conservatieven niets voor een coalitie omdat ze geloven in een spoedige overweldigende eigen overwinning. Gisteravond heeft premier Wilson in het Lagerhuis het denkbeeld van een coalitie als „dom en dwaas" afgedaan. Hij noem de degenen die de wilde geruchten over het pond verspreidden hopeloze amateurs. Hij zei dat de zogenaamde nieuwe crisis (Van onze correspondent) BRUSSEL. Minister Luns heeft gis teren in de EEG-ministerraad een plei dooi gehouden voor het spoedig openen van nieuwe onderhandelingen met Israel over een eventuele associatieovereen komst. GENUA, (AFP). Elf politiemannen en verscheidene betogers zijn gister avond in de Italiaanse havenstad Genua gewond bij heftige botsingen voor het politiebureau. Vijftien mensen werden gearresteerd. De ongeregeldheden begon nen tijdens demonstraties door ongeveer duizend studenten en arbeiders tegen het ingrijpen van de politie in de fa culteit voor natuurwetenschappen. ROME. (AFP). De primaat van Po len, kardinaal Wyszinski, is uit Rome naar Warschau teruggereisd. De kardinaal, die op 6 november in Rome arriveerde, heeft daar enkele bezoeken aan paus Paulus gebracht. volkomen uit de lucht is gegrepen en be schuldigde oppositieleider Heath ervan dat deze uit de moeilijkheden politiek kapi taal probeert te slaan, waartegen de conservatieven woedend protesteerden, hoewel Heath zijn mond hield. Wilson klampte zich opnieuw aan de enige strohalm die hij bezit vast, name lijk dat dankzij de stijgende export de betalingsbalans zich nu definitief bezig is te herstellen. Het is de oude boodschap waaraan weinigen meer geloof hechten. Want ook als het de goede kant uitgaat zal er jaarlijks een enorm overschot no dig zijn om de door de Labour-regering aangegane buitenlandse schulden af te lossen. Dit lijkt op het ogenblik een niet vakbeweging lijkt de verwachting dat Wil sons tegenstanders, ook in eigen partij en vakbeweging, lijkt de verwachting dat Wil son politiek harikiri zou plegen, eveneens volkomen onrealistisch. In de gegeven omstandigheden zit er voor de belaagde en gewantrouwde Wilson nog altijd niets anders op dan stug door zetten. OSLO (AP). De Nobelprijs voor de vrede is vandaag uitgereikt aan de Franse professor René Cassin. wegens diens werk ten behoeve van de rechten van de mens. De 81-jarige Cassin ontving de gouden medaille en de 70.000 dollar op de 20ste verjaardag van de verklaring van de rechten van de mens. Cassin is een van de belangrijkste opstellers van dit mani fest. SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN (erkend garantiecertificaat) Speciale Kerst - aanbieding Ruime parkeergelegenheid WAGENWEG 126 rood HAARLEM - TEL. 14360 Gesloten Huis op 1ste etage NEW YORK, (Reuter). Arthur Gold berg, voormalig leider van de Amerikaan se delegatie bij de Verenigde Naties, heeft een pleidooi gehouden voor de aanwezig heid van zowel China als Formosa in de V olkenorganisatie. In een vraaggesprek voor de Ameri kaanse televisie zei Goldberg: „De Ver enigde Naties behoren een plaats te zijn waar alle landen van de wereld samenko men, of we eikaars politiek op prijs stel len of niet. Daarom ben ik voorstander van een „twee-China"-politiek in de Na ties". (Van onze correspondent) WASHINGTON. Hoewel geen beves tiging of ontkenning kon worden verkre gen van Nixons hoofdkwartier in New York, is bekend geworden dat de keuze van de aanstaande Amerikaanse president voor de post van minister van Buiten landse Zaken is gevallen op William Ro gers, die onder president Eisenhower mi nister van Justitie was. Ook is te ver wachten dat de huidige ambassadeur in Parijs, Sargent Shriver, benoemd zal wor den tot ambassadeur bij de Verenigde Naties. William Rogers en Nixon kennen el kaar sinds 1952. Toen president Eisen hower in 1955 werd getroffen door een hartaanval, was Rogers de eerste die Nixon raadpleegde voor het geval dat hij het presidentschap zou moeten overne men. Diplomaten en politici in Washing ton waren verrast bij het vernemen van Rogers' aanstelling. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken wist men geen bij zonderheden te vermelden over de nieu we leidsman, behalve dat hij op geen enkel punt van zijn carrière enige erva ring had opgedaan op het gebied van de buitenlandse politiek. Door waarnemers die hem persoonlijk kennen, wordt Dean Rusks opvolger om schreven als „doelbewust", „zelfverze kerd" en als iemand met een „liberaal instinct". Anderen zijn van mening dat zijn aanstelling erop wijst dat Nixon zelf hoopt de belangrijkste invloed uit te oefe nen op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens oncontroleerbare geruch ten zou Rogers de derde zijn geweest aan wie de post werd aangeboden. Nummer één op Nixons voorkeurslijst was de oud- gouverneur van Pennsylvania, William Scranton, die op het ogenblik Nixons di plomatieke boodschapper is in het Mid den-Oosten. Scranton zou om persoonlij ke reden de post niet hebben willen aan vaarden. Tweede op de ranglijst was Ro bert Anderson, die in de regering-Eisen- hower diende als minister van Financiën en als onder-minister van Defensie, Hij wordt nu een waarschijnlijke kandidaat geacht voor zijn oude functie van minis ter van Financiën. Verder is bekend geworden dat Sargent Shriver, die met een zuster van president Kennedy is getrouwd en tijdens diens re gering het „Vredeskorps" organiseerde en administreerde, Nixons aanbod heeft aan genomen om ambassadeur bij de Verenig de Naties te worden. Het is te verwach ten dat hij bij deze beslissing senator Edward Kennedy heeft geraadpleegd. Ambassadeur Shriver wordt geacht eigen politieke ambities te hebben en zijn post bij de V.N. zoj hem in staat stellen nau were contacten te onderhouden met het Amerikaanse politieke leven, dan vanuit Parijs mogelijk was. Voorts wordt vernomen dat gouverneur George Romney van Michigan, die gedu rende korte tijd dit jaar een van de repu blikeinse kandidaten was voor het presi dentschap, door Nixon is aangesteld als minister vein Huisvesting en stedelijke ontwikkeling. De gouverneur is een voor stander van de ontwikkeling van privé- initiatief en zelfwerkzaamheid bij het streven naar een oplossing van het getto probleem. In deze functie zal hij vermoedelijk nauw samenwerken met professor D. Pa trick Moynihan, die vandaag door Nixon werd benoemd als zijn adviseur op het gebied van de problematiek van de grote steden. Professor Moynihan, een demo craat die onder president Kennedy onder minister van Arbeid was, staat bekend als een doortastende en uiterst capabele socioloog die zich heeft gespecialiseerd op de vraagstukken van de moderne ste delijke samenleving. Nixon zei in de aankondiging van Moynihans benoeming dat diens nieuwe functie te vergelijken is met de adviseurs functie van professor Kissinger die on langs door hem werd aangesteld als zijn adviseur voor politieke aangelegenheden en betreffende de nationale veiligheid. De Verenigde Staten hebben de pogin gen om China uit de volkenorganisatie te weren geleid sinds de kwestie in 1950 voor het eersl in de Algemene Vergadering van de VN aan de orde werd gesteld. MOSKOU (AFP). De Sovjet-IJnie zal voor komend jaar de Russische militaire begroting met één miljard roebel verho gen tot 17,7 miljard roebel. Dit is in de opperste Sovjet, het uit twee huizen be staande Sovjet-parlement, bekend ge maakt. Vele waarnemers in Moskou hadden een grote toeneming van de militaire uitga ven verwacht in verband met de toegeno men spanning tussen Oost en West als ge volg van de inval in Tsjecho-Slowakije. (Van onze correspondent) ROME. Gistermiddag is in Rome een brutale overval gepleegd op een 65-jarige man die van het postkantoor juist zijn pensioen had gehaald. De man, die uit het postkantoor naar buiten stapte, werd vanuit een langs het trottoir staande wagen aangesproken. Toen hij zich bukte om antwoord te geven werd hij door twee jongemannen in de wagen getrokken en bedwelmd. De auto heeft daarna enige tijd in het rond gereden. Een kwartier later bevond de man zich op bijna dezelfde plaats van waar hij werd gekidnapt. Zijn pensioen, zijn pensioenboekje en alle verdere docu menten was hij toen kwijt. CHICAGO, (Reuter en AFP) Een groot postorder- en warenhuisconcern in Chicago met vertakkingen door heel Ame rika heeft alarm geslagen omdat er een 300 tot 400 Japanse broches de deur uit zijn gegaan die dodelijk kunnen zijn Ze zijn namelijk voorzien van een giftige tropische boon. Zuigen of kauwen op de boon kan noodlottig zijn. In de Zweedse hoofdstad Stock holm vond gisteren de traditionele uitreiking plaats van de Nobel prijzen voor 1968. Yasunari Kawa bata, de eerste Japanse litteratuur prijswinnaar rechts op de foto), verscheen in de kleurrijke traditio nele Japanse feestdracht waarvan de kleurenpracht in contrast stond met zijn ernstige en geroerde ge laatsuitdrukking tijdens de cere monie. De zes Nobelprijswinnaars ont vingen de prijs uit handen van ko ning Gustav Adolf van Zweden (links), die vergezeld was van prin ses Christina van Zweden (midden). De overige Nobelprijswinnaars van dit jaar, allen Amerikanen, zijn: prof. Alvarez (natuurkunde), prof. Onsager (scheikunde), en de profes soren Holley, Horana en Nirenberg, die de prijs voor medicijnen delen. De Nobelprijs voor de vrede wordt zols bekend in Oslo uitgereikt. V.N.-macht. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gaat ermee akkoord dat de V.N.-troepen op Cyprus hun werk tot 15 juni voortzetten. Tokio. Prinse Margaret en lord Snowdon van Groot-Brittannië zullen volgend jaar september een bezoek aan Tokio brengen en daar een Britse week openen. Strijkijzer. Het vleugelloze vliegtuig HL-10 bijgenaamd „Vliegend strijkijzer" heeft voor de tweede maal door een raket aangedreven met een snelheid van 885 kilometer per uur boven een woestijn in Californië gevlogen. Continenten. Het Scripps Oceanografisch Instituut in de V.S. heeft nieuwe be wijzen gepubliceerd voor de stelling dat de continenten aan beide zijden van de Atlantische Oceaan zich lang zaam van elkaar verwijderen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3