CIOS vrijwel zeker weg uit Overveen m i Programma Hartewensfestival is rond Directeur Raaijmakers: „Het zou om te lachen zijn, als het niet zo treurig was" Arnhem grote kanshebber Kerstbroei in Krelagehuis Speciale regeling voor houders van Cultureel Paspoort ACCOMMODATIE OP LANDGOED DUINLUST VOORZIET NIET IN WERKELIJKE BEHOEFTE Faillissementen piter WOENSDAG 11 DECEMBER 1968 9 WASAUTOMATEN (Van een onzer verslaggevers) OVERVEEN De kans wordt bij zonder groot geacht dat het CIOS, het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders, zoals we gisteren reeds berichtten, Overveen de rug toe zal keren. De verhuizing wordt in de hand gewerkt door de wel zeer enge accommodatie waarin het Insti tuut zich moet bewegen: onder meer een chronisch zalentekort. De heer J. P. Raaijmakers, vanaf het begin als leraar bij het CIOS betrokken en, na enige tijd als zodanig te hebben op getreden, sinds september van dit jaar formeel directeur van het Insti- tuur, zegt hierovgr: „We hebben het gevoel dat de mogelijkheden hier in Overveen te gering zijn om uit te breiden en dat wij door die om standigheden gedwongen zijn te ver huizen. Weet u wat ons daarbij zo nijdig maakt: dat de ruimte er is en dat wanneer er maar wat gebouwen bij zouden komen de plaats hier uit stekend geschikt zou zijn voor de op leiding". Nu lijkt Arnhem de grote kanshebber om het Instituut in de toekomst te huisvesten. Nimmer gerealiseerd Meldingsgebied Woekeren Onhoudbaar i— Op de hoogte Tevredenheid BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Het programma van het Hartewensfestival 1968, dat duurt van vrijdag 27 december tot en met maandag 30 december, is rond. Het biedt voor liefhebbers van alle genres vele attracties en als hoogtepunten kunnen worden genoemd: een op treden van de Parijse chansonnière Barbara, de volledige opvoering van de Shaffy Chantate, de vertoning van Walt Disneys film „Fantasia", jazz- jamsessions en avondconcerten. Reductie T elevisie Radio Compositie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie Marktplein IJmuiden - Telefoon 14262 Twintig: jaar geleden, in 1948, begon het CIOS op het voormalige landgoed Duinlust te draaien. Twintig jaar waar in voor het instituut bitter weinig ver anderd is. Pas in 1962 was er voor de eerste keer sprake van een verruiming van de accommodatie, een verruiming die echter in generlei verhouding staat tot de werkelijke behoefte. De gehele uitbreiding kwam neer op een sportzaal en een gebouw, waarin twee leslokalen en een recreatiezaal zijn ondergebracht. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de sportzaal drieledig zou zijn: met aparte turn- en zelfverdedi gingsruimten. De toestemming, zo ver trouwde directeur Raaijmakers ons toe, was er ook, maar de plannen werden nimmer gerealiseerd, doordat onder meer de bestedingsbeperking om de hoek kwam kijken. Later, zo zegt hij, kwam de gemeente in het geweer en voelde de burgemeester van Bloemendaal er weinig voor de na tuur van het landgoed nog verder aan te tasten. De heer Raaijmakers: „De burge meester heeft een sterke behoudzucht voor bomen, op een overdreven wijze bijna". Bloemendaals burgemeester dr. Peere boom Voller onderschrijft deze opmer king in een gesprek dat wij met hem hadden bepaald niet, en zei dat het CIOS tot volle tevredenheid van de gemeente op het landgoed aanwezig is en dat men wat uitbreiding betreft zeker niet vast loopt op Bloemendaal, maar bij het mi nisterie dat over het natuurbehoud gaat. „Wij krijgen uitbreidingsplannen enkel te zien voor de schoonheidscommissie" zo verzekerde hij ons. De interesse voor het instituut blijft bij het gemeentebestuur bestaan, zo bleek ons verder uit de woorden van de bur gemeester, waarbij hij zei: „Maar ik hoor nooit meer iets van het CIOS sinds de dood van de vroegere directeur die nogal energiek was. Ik weet eigenlijk niet hoe het daar nu is". In Den Haag blijkt men wel te weten „hoe het daar is", sn, zo lichtte een woordvoerder van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk toe: „Het landgoed is meldingsge bied van de rijksplanologische dienst, en daar moet men, Wil men uitbreiden, tegen aan tornen". Dat er getornd moet worden is wel duidelijk, want het CIOS heeft, zoals al gezegd is, te kampen met een overweldi gend accommodatietekort. Van de 126 uur die per week in sportzalen geplaatst moe ten kunnen worden, kan men voor slechts 40 uur per week uit eigen ruimte putten en dat in de uit 1962 daterende sportzaal. De overige 86 uur geven nogal wat hoofd brekens, die door directeur Raaijmakers bij het opstellen van het lesrooster zeer wel gevoeld worden. Hij zei ons: ,Wat het onderbrengen van lesuren betreft on dervinden we een prettige medewerking van de afdeling sport- en jeugdzaken van de gemeente Haarlem". Die medewerking bestaat er onder meer in dat 20 lesuren elke week kunnen worden ondergebracht in de Prinses Beatrixschool. Voor het plaatsen van de overige uren zwermt het CIOS heel Kennemerland door: In totaal 44 uur per week wordt zoekgemaakt in de gymnastiek- en sport zaal van een judo- en iiu-jitsu-instituut in Overveen, „een accommodatie waar we jaloers op zijn". Voorts heeft men voor dit jaar een aantal uren kunnen plaatsen bij het Kennemerlyceum, maar, zo zegt directeur Raaijmakers, „ze zitten daar ook niet om ons verlegen". Iets verder uit de buurt zijn Sassenheim en Noord wij kerhout, waar de leerlingen ook regel matig naar toe moeten reizen. Om niet steeds op anderen te moeten terugvallen en ook om tijd en kosten te besparen woekert men verder met eigen ruimte. In de recreatiezaal worden de les sen ritmische gymnastiek gegeven; op het balkon van de sportzaal kan men op bescheiden wijze" ook nog wat uren zoek maken en verder wordt in het CIOS- gebouw nog les gegeven op de tweede etage, in de hal waar de slaapkamers op uit komen, „Een lachertje", noemt de heer Raaijmakers tenslotte de voormali ge garage aan de Zanderijvaart, waar wel een beperkte ruimte voor handen is, maar zeker in de winter met verwar mingsproblemen, wegens „accommodatie" nauwelijks sprake is. Een aardige illustratie van het uitzwer men waar het CIOS mee kampt, gaf de ClOS-directeur ons toen hij opsomde waar zijn leerlingen zoal verbleven op de middag dat wij een gesprek met hem hadden: één groep bevond zich in de Beatrixschool in Haarlem, twee groepen verbleven in het gebouw, waar ze theore tische lessen ontvingen, een was er in het Kennemerlyceum, een in de oude ga rage aan de Zanderijvaart, een groep kreeg les in de eigen sportzaal en voorts was er dan nog een groep in Haarlem, waar het CIOS ook nog lessen geeft in een zaal in de Jansstraat. Het is wel duidelijk dat al dit heen- en-weer-gedraaf de opleiding niet ten goede komt. Ook directeur Raaijmakers weet dat maar ai te goed en spreekt dan ook zonder meer van en noodtoestand. De ruimte op de slaapzalen van het instituht is iets plezieriger gewor den, nadat dit jaar besloten werd het leerlingental te drukken en de leerlingen de mogelijkheid te bieden extern te gaan. Het blijft voor de leerlingen echter behelpen en van wat „privacy" is dan ook geen sprake. Het landhuis op landgoed Duinlust in Overveen waar het CIOS nu nog gevestigd is en woekert met de wel zeer geringe ruimte die het instituut ter beschikking staat. Op de foto de directeur, de heer J. P. Raaij makers, die eerder dit jaar als zo danig werd benoemd. Met grimmig cynisme daaraan toevoe gend: „Ja, maar we kunnen jaren la"g zo door blijven draven" Hij rekent voor hoe met twee zalen op eigen terrein, weer vrijwel alle uren zelf zouden kunnen worden opgevangen, „dan zitten we net aan de grens" De problemen met de tot nog toe enige zaal waar het CIOS op kan terugvallen zijn bovendien dat de afmeting van 20 x 15 meter net niet genoeg voor binnen ten nissen is, en voor zaalhandbal te smal. Ook voor de woonaccommodatie van de school, aanvankelijk waren alle leerlin gen intern, heeft de ClOS-directeur wei nig lovende woorden. ..Ze is bepaald on voldoende, nog niet zo lang geleden moes ten 110 leerlingen in zeven zalen worden ondergebracht, een onhoudbare zaak". Om dit probleem aan te vatten heeft de leiding van de school, om ergens te be ginnen, dit jaar het leerlingental wat ge drukt en heeft men aan de leerlingen de mogelijkheid opengesteld op vrijwillige basis extern te gaan. Het gevolg hiervan is dat er nu nog „slechts" 76 leerlingen over de zeven, middelmatig grote kamers verdeeld moeten worden. De heer Raaijmakers: „We proberen dit aantal nog verder te drukken tot zo'n 50 a 55, zodat we één kamer vrij kun nen maken voor bibliotheek en studiezaal Momenenteel moeten de jongens nog op de slaapzalen studeren, waar vaak niet eens genoeg stoelen aanwezig zijn, Zo'n toestand is echt uit de tijd". De eetzalen van het instituut zijn in het souterrain ondergebracht en zijn, zo zegt hij „eigenlijk ook te klein". Volgens de ClOS-directeur zou het een hele ver lichting geven, wanneer de slaapvertrek buiten het gebouw gehouden zouden kunnen worden, bijvoorbeeld in de vorm van lage paviljoenbouw, waardoor ook het landschappelijk schoon niet zou wor den aangetast. „Bovendien", zo zegt hij, ,-^V „zou dan iedereen een eigen ruimte kun nen hebben en niet onderworpen ijn aan de eisen die nu gesteld worden". Nu moeten op de slaapzalen om een bepaalde rust te garanderen de lichten om half elf 's avonds uit, wat natuurlijk niet altijd even plezierig is. „Echt, de studie lijdt onder de bestaan de omstandigheden en er moeten offers gebracht worden", zegt directeur Raaij makers, „maar we hebben hier een fijn stel knapen, ze incasseren het sportief". Alles bij elkaar is het wel duidelijk dat het op het voormalige landgoed niet allemaal koek en ei is, hetgeen men niet enkel in Overveen weet, maar ook in an dere kringen, waar men zich er overigens terughoudend en gereserveerd over uit laat. Het ministerie van Onderwijs en We tenschappen bleek, hoewel dit ministerie eerst sinds kort het CIOS beheert an de heersende noodtoestand volledig op de hoogte. De woordvoerder van het ministerie manifesteerde dit wel heel duidelijk met de opmerking: „Overveen zit inderdaad een beetje beroerd. Ze hebben daar te weinig of niet adequate behuizing en ook de accommodatie is niet zoals die moet zijn". De zegsman deelde voorts mee dat de zaak door een werkgroep bestudeerd wordt en sprak ook over de mogelijkheid dat het CIOS mettertijd een van de ge bruikers kan worden van het Nationale Sportcentrum dat de Nederlandse Sport federatie in Arnhem bouwt. Hij zei hierover: „Die mogelijkheid zou er inzitten. Er is al een bespreking met de NSF geweest en ze zouden met een offerte willen komen". Arnhem lijkt dus een grote kansheb ber om in de toekomst, het sportcentrum is eind 1970 afgebouwd, het CIOS te gaan huisvesten. Overigens blijkt niët enkel Arnhem geïnteresseerd te zijn in de toe komst van het instituut, want, zo zei de ministeriële woordvoerder: ,Er zijn nog meer gegadigden". Hoe meer gegadigden, hoe kleiner de kans van Overveen lijkt het CIOS te be houden. Wellicht zal het vertrek naar el ders een teleurstelling zijn voor Bloemen daals burgemeester dr. Peereboom Voller die immers zegt dat het instituut in Over veen bestaat „tot volle tevredenheid van de gemeente". Nog even terug naar het CIOS, waar directeur Raaijmakers zich niet „in volle tevredenheid" hult, maar resumerend over de bestaande noodtoestand zegt: „Het is droevig. Het zou om te lachen zijn, als het niet zo treurig was". BEVALLEN: P. M. L. J. Criens-Bou- man z„ Eridanusstraat 37, IJmuiden; T. van der Bent-Wijker, d., Keetberglaan 126, IJmuiden; P. M. Kluft-Pul, z„ Radar- straat 78, IJmuiden; J. Heilig-van der Zwet Slotenmaker, z„ Le Mairestraat 20, IJmuiden; M. Piras-Wit, d., Princestraat 12, Velsen (noord); E. Cazemier-Kuiper, d„ Waalstraat 34, IJmuiden; M. L. B. W. Jongkind-Moonen, d„ Velserbroekstraat 12, Santpoort; G. van der Kolk-Drost, d„ Kerkweg 34. Santpoort; G. C. E. Brandjes- Pietjes, d„ Hendrik Mandeweg 94, Bever wijk. OVERLEDEN: A. Palsen, 56 jr., echt genote van J. Hoogzaad, Valeriuslaan 49, Driehuis. (Van onze streekredaceie) HAARLEM De jaarlijkse kerst- broeikeuring van de Koninklijke Algeme ne Vereniging voor Bloembollencultuur is bepaald op dinsdag 24 december. Op donderdag 26 (tweede kerstdag), vrijdag 27 en zaterdag 28 december zal het inge- zondene voor het publiek te bezichtigen zijn in het Krelagehuis in Haarlem. In het programma is een prijsvraag voor „vijf-graden-tulpen" opgenomen, vorig jaar waren proeven van „vijf-graden-tul pen" reeds op de kerstshow te zien. Een der kwekers zet de proeven voort, waarvan de resultaten over enkele we ken te zien zullen zijn. Aangezien de proeven drie jaar duren kan het eindre sultaat het volgend jaar tegemoet worden gezien. „Vijg-graden-tulpen" zijn tulpen, waar van de bollen eerst bij vijf graden celsius worden gekoeld, waarna ze direct in de verwarmde kas worden geplant om in bloei te worden getrokken. Het gaat hier om een arbeidsbesparende teeltmethode, onder meer omdat de bollen niet meer buiten hoeven te worden ingekuild. In een broeiproevenbedrijf in het noor delijk deel van Noord-Holland staan al ruim 400 potten met bolgewassen, welke afdelingen der Vereniging in Haarlem zullen tonen, voor de tentoonstelling ge reed. Verder komen particuliere firma's met tulpen, narcissen en hyacinten. An dere bedrijven verzorgen inzendingen cy clamen, freesia's en alstroemeria's. HAARLEM De rechtbank in Haar lem heeft op dinsdag 10 december in staat van faillissement verklaard: Fruijt van Hertog, wonende in Haar lem, Gedempte Oude Gracht 126, rechter commissaris: mr. H. J. M. Cokart. curatri- ce: mej. mr. C. M. Th. Vlek, in Haarlem. Bij vonnis van de rechtbank in Haar lem van 10 december is, na gedaan ver zet, uitgesproken de vernietiging van het vonnis van deze rechtbank van 3 decem ber waarbij Hugo Kersloot, wonende in Aalsmeer, Aalsmeerderdijk, no. 52, in staat van faillissement is verklaard. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st is op 26 november geëindigd het faillissement van Johannes Cornelis Hubertus Bokkelkamp, wonende in Hoofddorp, Rijnlanderweg 693, uitge sproken op 29 augustus 1967. ADVERTENTIE „Net een kerstengeltje hè"! Dacht ik ook. Verleden week ben ik met mama bij oom Loek Anderson ge weest. De beste kinderfotograaf van Velsen zegt mamma. En als je naar de foto's kijkt is het wel zo geloof ik. Wij hebben kleurenfoto's laten maken als kerstgeschenk voor oma en de tantes. Wat ze kosten? Niks duur. 19 gulden, 3 foto's met een vergroting. Gauw laten maken van Uw snoezepoes dan zijn ze voor de 25ste nog klaar. Adres? Kennemer- laan 85 tel. 15962 ijmuiden, U weet wel naast de City Daaaaaaag groeten van Josje Dat niettegenstaande deze attracties het deelnemeraantal van 625 ver ligt beneden dat van het vorig jaar, ruim duizend, wijt de festivalleiding in de eerste plaats aan de omstandigheid, dat juist dezelfde data gekozen werden voor een jongeren- festival in Groningen en de popshow „De Flight to Lowlands Paradise II" in Utrecht. Bovendien acht de leiding het niet ondenkbaar dat naar een andere vorm dan die van een festival zou moeten worden gezocht. Omdat voor belangstellenden uit de omgeving van Haarlem een totale deelne ming aan de gebeurtenis met inbegrip van maaltijden en logies niet noodzake lijk en te duur is, werd voor hen een regeling getroffen. Zij kunnen dagkaarten zonder maaltijden of losse toegangskaar ten voor de afzonderliike evenementen kopen. Niet in de laatste plaats omdat Haarlem op Den Haag na de meeste Cultureel Pas poorthouders telt, heeft de festivalleiding voor de paspoorthouders van Alkmaar, Hilversum, Amsterdam, IJmond en Haar lem en omstreken een belangrijke rege- ling kunnen treffen, waardoor deze tegen een reductie van circa dertig percent aa een of meer onderdelen of het gehele festival kunnen deelnemen. Er zijn meer veranderingen op het Har tewensfestival 1968. In de eerste plaats wordt het accent meer dan vorige jaren gelegd op de ontmoeting waartoe de deel nemers ruimschoots gelegenheid krijgen, te beginnen met een groot openingsbal, waar de muziek wordt verzorgd door The Names and Faces en CCC Folk and Blues Inc. Voorts zien de deelnemers elkaar tij dens de warme maaltijden in de Stads- doelen of Brinkmann. De Stadsdoelen zijn trouwens als centrum van het festival in gericht, waar kaartjes voor vervoer, maal tijden en concerten kunnen worden ver kregen en op een expositie een kijkje wordt gegeven op de amateurmuziek. In zeven Haarlemse sociëteiten worden workshops gehouden in volksdansen, volksmuziek en jazz. Verder hebben er korte optredens plaats en kunnen de deel nemers er de lunch gebruiken. Hoogtepunt van het festival zijn de twee Hartwensconcerten in het Haarlem se Concertgebouw, waarvan tijdens het eerste zaterdagavond 28 december een gedeelte door de NTS wordt opgenomen. Het optreden van Liesbeth List het Noordhollands Philharmonisch Orkest, Daniel Wayenberg, Thérèse Steinmetz, Rob Hoeke, Silvia Marcovici, John vVil- liams, Ekseption en Barbara wordt op oudejaarsavond tussen tien over half elf en twaalf uur uitgezonden. De regie heeft Fred Bosman. Fokke Duetz heeft een decor van gesti leerde bloemen ontworpen in geel oranje en groen. Het podium bestaat uit drie delen op verschillend niveau op een sto len stelling, die beurtelings gebruikt zul len worden. Het tweede Hartewensconcert op maan dagavond wordt vermoedelijk door de ra dio uitgezonden en be^at voornamelijk (in tegenstelling tot het eerste concert) instrumentale solisten: Vera Beths. Ru ben Lifschitz, Varda Nishry, Christine Cünne en anderen. Tijdens beide concer ten is de presentatie in handen van Pim Jacobs. Het Hartewensfestival 1968 opent vrij dagavond 27 december met een speciaal voor de gelegenheid gecomponeerde Hymne" op het thema van Clarke's „Trumpet Voluntry". Hans P Keuning kreeg de opdracht van de BUMA. Wanneer de deelnemers, die overigens veelal dezelfde zijn als vorig jaar in Haarlem aankomen, ontvangen zij een festivalboek, dat werd verzorgd door Jaques Miltenburg. Tevens ontvangen zij een festivalkrant. Dagkaarten en kaarten voor de avond concerten zijn verkrijgbaar aan de Zak- straat 3 in Haarlem, telefoon 11330 er op de dag zelf in de Stadsdoelen, Gasthuis straat 32, telefoon 14142.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9