A Het kruisverhoor Puzzel van de week Panda ee de meesterduchtvaartkuiidige n POLLE, PELLI EN PINGO mei Senator Gulden Eeuw ...alleen om de geur al! igestipt DAM PO Ons vervolgverhaal PSEUDO-ARTS IN ARREST Nieuwe drankleus gecritiseerd 13 VRIJDAG 13 DECEMBER 1965 door John Rowan Wilson cHï Vermoedelijke schuldige van aanvaring gevonden verkouden Diverse zilveren vogels Niet voor niets werd Senator Gulden Eeuw het lijfmerk van de Connaisseurs du Tabac. Zo'n edele sigaar van 32 of 35 cent verschaft een echte kenner een puur en onvervalst rookgenot! Puur tabak! m A/we si/uk..ze zus- S£N zeses WN LICHAAM v/eree/Hsen kunnen Kees Stip Kort nieuws B R A M M E T J E F O K VUIAMMMIIUMMMV 17) Sinds de tijd van de jongere Pitt is het niet meer voorgekomen dat de persoonlijk heid van één man een zo diepgaan de invloed op de toekomst van Groot - Brittannië heeft gehad." Ja, dat leek er meer op, dacht hij, terwijl hij de zeep van zich afspoelde en zijn dag dromen voor vandaag een halt toe riep. Het was nu tijd om uit het bad te komen en ijverig weer een steen toe te voegen aan het fundament van zijn grootheid. Hij drooegde zich zorgvuldig af, strooide talkpoeder over zijn mage re, tamelijk behaarde bovenlichaam en ging terug naar zijn slaapkamer. Hij pakte schoon ondergoed en een overhemd en haalde daarna een pak uit zijn kast. Er hingen er twintig en hij had ze altijd graag in dezelfde volgorde, zwart aan de ene kant, dan blauw, dan bruin, dan grijs, lichter en minder formeel wordend naarma te hij de rij langs ging. Hij koos een discreet grijs kamgaren en kleedde zich zorgvuldig. Eer hij zijn jasje aantrok, borstelde hij zijn haar. Hij gebruikte nylon borstels met ivoren achterkanten en gaf precies vijfen dertig streken. Hij had nu nog vijfentwintig minu ten voor het ontbijt en de kranten. Hij hield graag zijn gewicht onder controle en het ontbijt bestond elke dag uit een gekookt ei, een dun sneet je geroosterd brood, een appel en een kop koffie met melk doch zonder sui ker. Hij keek The Times, de Tele graph en The Guardian door, zich bepalend tot het politieke nieuws. „Weer een toespraak van de pre mier," merkte hij op. Zijn vrouw glimlachte vaag en schonk koffie in. „Het gewone recept. De door de partij voorgestane principes. Grote figuren uit ons verleden. Vooruit en omhoog naar ruimere horizonnen." Hij schudde het hoofd. „Daarmee zal hij bij de weifelende kiezer niet veel beriken." „Arme man. Hij moet zo vaak spreken". „Volgens mij zou hij minder moe ten spreken. En als hij het dan toch doet, zou hij iets moeten zeggen. Er een gebeurtenis van maken. Hij be gint een kletskous te worden." „Hij is altijd aardig voor ons. En voor Roger heel behulpzaam." Roger was hun zoon. Het was zo goed als zeker dat hij in het Lager huis zou komen. Patton zuchtte. Zou hij er Muriel ooit van kunnen over tuigen dat er in politiek meer zat dan persoonlijke voorkeur en afkeer? „Hoe dan ook, hij verliest het con tact met de kiezers. Hij denkt in de termen van de afgelopen tien jaar, niet in die van de volgende." Hij ver diepte zich weer in zijn krant. „Curtis heeft een verklaring over transport afgelegd. Een nogal steke lig hoofdartikel in The Guardian. Ze zeggen dat ze lijkt op de op gewarmde restjes van zijn voorgan ger". Hij grinnikte. „Frank zal het niet prettig vinden. Zeker niet na de manier waarop ze mijn toespraak in Oxford hebben ontvangen". Zwijgend genoot hij een ogenblik van de herinnering aan zijn triomf. Zijn toespraak in Oxford was voor zijn doen, gedurfd geweest. Hij was zo ver gegaan bepaalde feiten erin te betrekken waarvan het grote pu bliek zich al jaren bewust was maar die geen van beide partijen had durven aanroeren dat Engelands moeilijkheden niet veel te maken hadden met sociale rechtvaardigheid Df imperiale grootheid maar op zui ver commercieel terrein lagen. Hij had enkele nogal vermetele verge lijkingen gemaakt met het huidige Zweden en Gustavus Adolphus. In de wandelgangen had men weliswaar de wenkbrauwen gefronst maar de pers ooral The Guardian, had het goed opgenomen en hem voor ern stige moeilijkheden bespaard. De premier was er zo mee ingenomen dat een van zijn ministers bij de pers in de gunst stond, dat hij be reid was bijna alles te vergeven. „Het is wel eens goed voor Frank Curtis", zei Muriel. „Hij is altijd jaloers op je geweest". „Ach.Patton was plotseling verdraagzaam. „Hij is een politicus". Hij zei het alsof hij er zelf geen was. En in zekere zin verachtte hij politici inderdaad. In zijn hart was hij een bestuursambtenaar. Het par lement met zijn slordige, ondoelma tige wijze van werken en zijn beze ten zijn door traditie verveelde hem, stond hem zelfs min of meer tegen. Maar daar je geen bestuurder op het hoogste niveau kon zijn zonder door de politieke molen te gaan, had hij zich aangeleerd het te verdragen. Hij ging graag bijtijds naar zijn ministerie. Hij kwam daar om negen uur precies en ging aan het werk. Hij genoot van de dagelijkse routine van de dossiers, de besprekingen, de conferenties. Hij was ervan overtuigd dat hij het ministerie grondig veran derd had sinds hij het een jaar gele den van Curtis had over genomen. De zaken waren ordeloos achtergela ten. Binnen 'n maand had hij alles geordend, en nu liep het allemaal als een uurwerk. Hij vleide zich met de gedachte dat zijn ambtenaren hem respecteerden en op hem ge steld waren. Weliswaar was hij niet iemand met bijzondere creatieve of originele denkbeelden en toen hij de post had overgenomen, had hij abso luut geen idee van zijn toekomstige politiek gehad. Dat had hem niet in het minst verontrust. Hij wist uit er varing dat de archieven van elk overheidsdepartement vol zitten met plannen van allerlei soort. Het was niet de taak van de minister nieuwe plannen uit te denken: het was zijn werk de oude ideeën door te nemen er een paar uit te halen, die af te stof fen, te zorgen dat er wat aan ge daan werd en het tegenover het pu bliek te doen voorkomen alsof het zijn eigen ideeën waren. Hij had ook sen bureau voor public relations om raad gevraagd met betrekking tot zijn eigen image. Hij had te horen gekregen dat er nog wel het een en ander te verbeteren viel. (Wordt vervolgd 1 1 2 2 3 3 4 4 5 5 6 6 7 7 3 8 9 9 10 10 11 11 12 12 13 13 14 14 15 15 -pS PUZZEL NO. 50 Links en rechts in het diagram komen woorden van vijf letters. De laatste let ter van de woorden links en de eerste letter van de woorden rechts vormen het begin en het einde van de middelste woorden. Hiervan staat de omschrijving niet in de juiste volgorde. Als men de puzzel goed heeft ingevuld, kan men in de cirkeltjes van boven naar beneden een bekend spreekwoord lezen. Hoe luidt dat spreekwoord Links: 1. deel van een wiel; 2. bloemen en bladeren in cirkelvorm opgemaakt; 3. bouwwerk ter regeling van de waterstand; 4. kunstmatige haardos; 5. gang van een paard; 6. glad, effen; 7. modern commu nicatiemiddel; 8. herbergier; 9. uitgesto tene; 10. eetgerei; 11. strijdperk; 12. voor beeld; 13. schuiflus; 14. kinversiersel; 15. onherbergzaam. Rechts: 1. begrip; 2. leger; 3. zoutwa ter; 4. stijl, manier; 5. ongeordende groep; 6. zuidvrucht; 7. kleurling; 8. Nederlands vliegveld; 9. ruim; 10. rumoer; 11. op dracht; 12. ijzeroxyde; 13. neerslag; 14. moderne taal; 15. draagvat. Midden: vuurwapen; schildersgerei; bloem; lijst; kledingstuk; vloerbedek king; adresbriefje aan een pak; wandel laan; kussenovertrek; dicht bij elkaar; geestdrift; familielid; adspirant officier; rangtelwoord; gelooide huid. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons be zit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NO. 49 Horizontaal: 1. monter; 7. robber; 12. aria; 13. orel; 14. nt; 16. inept; 17. pi; 18. twijfel; 19. spatel; 20. ee; 21. re; 22. leve; 24. steel; 26. deen; 28. graniet; 29. offerte; 31. erts; 34. koele; 35. stok; 38. ie; 39. ol; 40. legaal; 42. stoere; 43. ap; 44. abeel; 45. dp; 46. sela; 48. ader; 51. dralen; 52 gor del. Verticaal: 1. mantel; 2. na; 3. trofee; 4. ei; 5. rail; 6. kreupel; 7. rots; 8. or; 9. be raad; 10. bl; 11. ruilen; 15. twee; 17. pere; 23. vaart; 24. sterk; 25. laffe; 27. eerst; 30. terdege; 31. eiland; 32. reep; 33. stapel; 35. stoter; 36. oord; 37. klepel; 41. laan; 42. slag; 46. sa; 47. Ie; 49. do; 50 rd. De namen der prijswinnaars vindt u elders in dit blad. 16. Joris was te laat. Zodra de dokter zag, dat zijn patiënt aanstalten maakte om van de tafel te springen, drukte hij op een knopje. Enkele stalen banden kwa men tevoorschijn en sloten zich om het slachtoffer. ,,Doe toch niets overijld!" riep deze wanhopend. „Ge hebt de verkeerde voor u!" „Dat zeggen ze allemaal", antwoordde de geneesheer. „Maakt u zich maar niet bezorgd, hoor. We zullen u zó van dat geheugenver lies afhelpen." Met die woorden bevestigde hij enkele draadjes aan Joris en trad plechtig achteruit. „W-wacht toch even", sprak de patiënt zenuwachtig. „Ik kan u alles verklaren. Het is een misverstand. HfMaar verder kwam hij niet. De dokter zette het apparaat in werking, en daardoor kreeg Joris een aantal elektrische schokken, die hem de adem benamen IK MOET MIJN HOOR? 6EST0TEN HEBBENHET WAS TOCH EEN FOTO VAN PINGO - OF NIET? EEN FOTO VAN PINGO ZAL DE KAMERSIEREN (Van onze correspondent) HANSWEERT De rijkspolitie te wa ter in Wemeldinge is er na langdurig speuren in geslaagd, het binnenschip te achterhalen dat waarschijnlijk de oorzaak is geweest van de aanvaring van vorige week vrijdag op de Westerschelde bij Hansweert. Bij de aanvaring tussen het Zweedse schip Tasmanic en het binnenvaartschip Marco verdronk het schippersgezin Bee- nen (de schipper, zijn vrouw en baby) van de Marco. De vermoedelijke schul dige is een schipper uit Gent. Deze had de haven van Hansweert verlaten om naar Terneuzen te gaan. Daar hij het te donker vond keerde hij terug naar Hans weert. Op zijn terugweg kruiste hij de vaarroute van de Tasmanic. Deze moest voor de Belg uitwijken met de noodlot tige aanvaring tot gevolg. ADVERTENTIE ADVERTENTIE HOFJUWELIERS opgericht 1800 Anegang 13-15 tel. 10574 - 12475 Gr. Houtstraat 165 Voor uw dinertafel kunnen wij leveren als fazanten, ganzen, ijsvogels en vele andere diersoorten. Kandelaars enkel- en meerlichts, zilv. orchideevaasjes zilveren kurken met en zonder versiering, flessenbakken en flesetiketten, dinerasbakjes enz. ROTTERDAM De Rotterdamse ze denpolitie heeft een 35-jarige verkoper aangehouden, die ervan wordt verdacht zich ten onrechte voor arts te hebben uit gegeven. In deze kwaliteit kreeg hij bij verpleegsters en geestelijken geld en goe deren los. Ook maakte hij zich schuldig aan flessentrekkerij. De verkoper liep tegen de lamp nadat hij een verpleegster, tegen wie hij had gezegd dat hij arts in een kraamkliniek was, ten huwelijk had gevraagd. Uit in formaties van haar vader bleek dat de verkoper loze verhaaltjes vertelde. Ook politiekorpsen elders in ons land hebben belangstelling voor de pseudo-arts. BARNEVELD De Vereniging voor Veilig Verkeer in Bameveld heeft het Verbond voor Veilig Verkeer in een schrijven dringend verzocht om zo spoedig mogelijk te stoppen met de televisie reclame van het verbond „Eén per uur en niet meer dan vier in totaal". De Barneveldse vereniging vindt de inhoud onpedagogisch en ontactisch en in fla grante strijd met de tot dusver gevoerde propaganda: „Bij snelverkeer geen al cohol". Met verbijstering heeft de plaatselijke vereniging kennis genomen van de nieuwe voorlichting via de televisie, om dat hierbij niet gesproken wordt over de hoeveelheid van het glaasje, of over de lichamelijke en geestelijke toestand van de gebruiker. Hoewel de vereniging aan neemt, dat de nieuwe zienswijze verant woord is, meent ze dat deze factoren van zeer ernstige invloed kunnen zijn. ADVERTENTIE Vs S? LAT SA! We HOPEN DATWE6E- U/K £M 6ENOE6 ZUURSTOF- HEB- bsn... we gaan, moy' zun zelfzucht we Rb ZUN OM b€R6AN6. V6R- 6E£T H£M AIIIvJillimu} ©PIB conunicfN De burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht gaan een clubje vormen dat regelmatig bij een zal komen om te overlegen welke projecten in de randstad gemeenschap pelijk kunnen worden aangepakt. Dadelijk na het vernemen van dit bericht heb ik de Utrechtse componist Herman Strategier opgebeld. Niet al leen omdat hij stadgenoot is van 's lands muzikaalste burgemeester, maar ook omdat hij een Nederlandse componist is, wiens werken met graag te door amateurs worden uitgevoerd. En amateurs mag men de andere drie burgemeesters toch wel noemen, ten minste op muzikaal gebied. ,Jk heb een inspirerende gedachte" zei ik. ,Je moet een kwartet schrijven dat de muziekgeschiedenis zal ingaan als ,Het Burgemeesterskwartet". Ook wel genoemd Het Randstadkwartet", op te dragen aan de uitvoerende solis ten: burgemeester Samkalden, viool, Marijnen, altviool, Thomassen, cello en De Ranitz, piano. En ik legde de ach tergronden van mijn gedachte voor hem bloot. Een leuk idee", zei Herman. „Zal ik eens zeggen hoe ik het me voorstel?" zei ik. „Je moet drie stede lijke motieven hebben die je op elkaar kunt stapelen en contrapuntisch uit elkaar gooien, als ik me niet te ruw uitdruk. Voor Amsterdam", mi re do. Een dalend motief. Dubbel zo snel en driemaal zo wuft komt daartegenaan de stijgende lijn van de Haagse vers regel: In Den Haag daar woont een graaf. De naam van zijn zoon wordt niet onthuld, want op dat punt zijn we gekomen aan het Rotterdamse motief dat beide voorgaande motieven ma gistraal omvat in het thema van „De Rotterdamse Vlag" van Bart Verhal len, de mars die tot volkslied gekroond is in de bewoordingen: En waarom zouden we treuren, de bajes is zo groot. Die bajes moet je er aflaten, dan houd je een motief over dat even als de eerste twee op de tonica staat en evenwichtig terugkeert naar de do minant waarmee het is begonnen. Herman Strategier beluisterde mijn uiteenzetting met de welwillende stilte van een adelaar die vliegles krijgt van een konijn. „En wat doet Utrecht?" vroeg hij tenslptte. „Dat is eenvoudig!" riep ik. „Utrecht is de enige stad waarvan de burge meester een echte pianist is. Zijn taak is het spel van de anderen met speelse arabesken te omranken. En als er er gens gaten vallen, gooit hij ze dicht met noten." Zelfs na deze uitvoerige verduide lijking bleef Herman Strategier het een leuk idee vinden. Hij liet door schemeren dat hij, zodra zijn drukke bezigheden het toelaten, aan het bur gemeesterskwartet gaat werken. Het gerucht daarvan schijnt zijn uit werking niet te hebben gemist. Bij het Amsterdamse hoofdbureau van politie is een violist waargenomen wiens soe pele stokvoëring herinnert aan die van burgemeester Samkalden. In het Euro- poortgebied oefent burgemeester Tho massen zich op een met bullepezen bespannen bulldozer in de techniek van de lagere strijkinstrumenten. Bur gemeester Marijnen, wars van alle Haagse bluf, schijnt met een aardap- pelkist onder de arm het huis van de violist Krebbers te frequenteren. De toekomst zal uitwijzen of hij les neemt bij Krebbers of Krebbers bij hem. On dertussen gaat burgemeester De Ra nitz gewoon door met pianospelen. Moeiteloos draven zijn vingers over het klavier, waaruit de klanken als goudstukken op zijn stad neerdalen. Dat is nodig ook. Want voor Utrecht, dat in het burgemeesterskwartet bui ten de strijkersgroep staat, zal er wel het minst aan de strijkstok blijven hangen. Gevaarlijke tabletten. Bij een sociaal- medische instelling in Kralingen zijn 's nachts ongeveer tweeduizend zenuw- stillende, slaapverwekkende en opwek kende tabletten gestolen, welke bij on deskundig gebruik zeer gevaarlijk voor de gezondheid zijn, vooral voor kin deren. ACS /K 6R N/er /N SCAA6, B/NNEMACHT7/EM M/NUTBN t>£ DOOR6AN6 ONbER WATER 1 i//noen, zhn we ei/EN ReobEcoos als SULLY SY/ces. 1318. Afgelopen was het met zeemans- muziek en zang. Bram stortte zich op het roer en probeerde met volle kracht om bij te sturen. Maar het lukte niet. Bij het prachtigste weer van de wereld, op een volkomen kalme zee, was het goede schip Kokanje eensklaps stuurloos ge worden. „Kan het roer stuk zijn?" vroeg Karo aarzelend. Bram schudde het hoofd. Neeik denk eerder Hij hield op, want hij dacht eigenlijk niets. Meer om zich een houding te ge ven dan omdat hij er iets van verwachtte, boog hij zich over de reling.en zijn kreet alarmeerde zijn vrienden. „Een neteen groot net.we worden als een vis ingehaald, maar er is geen schip in de omgeving te bekennen!" „Van hadden we er toch iets van moe ten merken. We zijn nergens tegenop ge varen, en een hecht schip als de Kokanje valt toch maar niet in stukjes uit elkaar,

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13