Nederlanders willen gestrand Spaans schip gaan bergen of "n bank „Zit-ie even lekker! Bewoners van Het Dorp maken houten speelgoed Antwoordkerk op 20 december weer open OMEGA UITGAAN IN HAARLEM BEKENDMAKING 2000 m2 SHOW IHaranka Blieubelen VAN NIEL CABO SANTA MARIA SINDS SEPTEMBER OP DE ROTSEN Vorige pogingen mislukt Ga over op rundvee, zegt minister tot boeren Toenemende strijd in Noord-Ierland verwacht n HET WITTE WARENHUIS CASH&CARRY LOOP VRU IN EN ÜIT BU Handen en Li ppen VRIJDAG 13 DECEMBER 1968 17 Naar het zuiden interieurs Herinnert u zich deze advertentie nog In enkele dagen tijds hebben wij 3000 draaitop-stofzuigers f135.-verkocht en ontstond er een tekort aan koffiemolens voor f 1messenslijpers voor f 1 en personenweegschalen voor f 1,- De fabrieken konden helaas niet snel genoeg leveren. Daardoor hebben wij veel cliënten teleur moeten stellen. Hiervoor onze excuses. Maar daar laten we het niet bij. We hebben gedaan wat mogelijk is en het onmogelijke gepresteerd. Opnieuw kunnen wij deze fantastische aanbieding doen, zij het in beperkte mate. De draaitop-stofzuiger (nu met stofzakmeter) en met 425 Watt motor en alle drie genoemde artikelen voor het totaalbedrag van f 138.-. Deze aktie werd mogelijk door gezamenlijke inkoop van: BEELDHOUWER ZORGDE VOOR ONTWERPEN Resultaten Ruhaak iets achtergebleven NA BOUW HAD NIEMAND MEER INTERESSE Na ontslag van minister i (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Ver van huis, op het kleine eilandje Boa Vista, behorende tot de groep van de Kaap Verdische eilan den, zwoegt sinds maandag een kleine groep bergers van acht man van Van der Tak's berging uit Rotterdam aan het vlotbrengen van het Spaanse vrachtschip Cabo Santa Maria (4972 brt) van de re derij Ybarra. Het schip strandde daar reeds op 1 september en sindsdien heb ben niet minder dan drie bergingsonder nemingen, een Spaans, een Duitse en een Nederlandse getracht het schip af te brengen. Tevergeefs. Sleepboten moes ten door de ondiepte tot op drie mijl van het gestrande schip blijven, wilden zij niet het lol van de Cabo Santa Maria de len. Nu wil Van der Tak een kans wagen omdat zij die kans als redelijk beschouwt. Kort geleden vloog hoofd-uitvoerder Z. W. S. Moerkerk naar dit afgelegen oord, slechts vijftien breedtegraden ten noorden van de evenaar om een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid het schip vlot te brengen. Hij achtte een redelijke kans aanwezig, kwam terug en legde een bergingsplan voor aan rederij en assuradeuren. Deze gingen op het aan bod in. Toen werd de bergingsmachine op gang gebracht. Enkele vrachtauto's werden volgeladen met bergingsmate riaal zware ankers, pompen, hout voor het maken van bekisting enzo voort, want de Cabo Santa Maria is op het rif ook lek gestoten. Die vrachtauto's reden naar Bordeaux waar inmiddels de sleepboot Tasman Zee van L. Smit Co's internationale sleepdienst was aangeko men om het materiaal aan boord te ne men. Op 29 november vertrok de Tasman Zee van Bordeaux en zette koers naar de Verdische eilanden, waar de sleepboot op 7 december aankwam. Inmiddels was met een vliegtuig een bergingsploeg van acht man onder leiding van de heer Moer kerk op Sal, waar een klein vliegveld is. aangekomen. De bergers werden daar door de Tasman Zee opgepikt en de sleep boot zette koers naar het eilandje Boa Vista waar aan de verlaten noordzijde de Cabo Santa Maria reeds drie maan den geboeid zit. Aan de westzijde van het eilandje, van de noordkant gescheiden door gebergte, ligt 't kleine havenplaatsje Sal Rei. Daar werd het bergingsmateriaal gelost. Een groot probleem was hoe al deze zware stukken, waaronder een bergingsanker van vier ton, over het gebergte naar de strandingsplaats te krijgen. De heer Moerkerk had de moeilijkheden van het ADVERTENTIE of uw gehele interieurBij Terstal kunt u terecht Bij Terstal ontvangt u ad viezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Bent u geïnteresseerd, kom dan eens praten over uw 'eigen' interieur. lid distribuantenvereniging goed wonen Wagenweg 1 en 15Haarlem 023-12816 voor de deur parkeren. GRONINGEN De minister van Land bouw en Visserij ir. P. J. Lardinois ver wacht heftige discussies tussen de EEG- ministers over het plan-Mansholt. Hij heeft dit in Groningen gezegd tijdens de vergadering van de Groningse maatschap pen van landbouw Tegen de Groninger boeren zei hij ver der onder andere: „Velen van u zouden •r verstandiger aan doen wanneer zij van de graanteelt over zouden gaan op rund- veemesterij". Een groot voordeel hierbij noemde hij de onbekendheid hiermede: „U kunt zonder meer starten met de nieuwste methodes". Graan en stro telen heeft volgens de minister geen enkel be staansrecht meer. terein reeds ervaren toen hij zijn onder zoek instelde. Een groot gedeelte van de weg moest hij, zittend op een ezeltje, af leggen. De enige vrachtauto van Sal Rei werd gecharterd en in twee dagen gelukte het met grote moeite het bergingsmateriaal over de bergen naar de strandingsplaats te vervoeren. Op maandag 9 december lag alles wat men nodig dacht te hebben om de Cabo Santa Maria te bergen op het strand. Inmiddels had de Tasmen Zee, die bij de berging een onmisbaar instrument zal zijn, Sal Rei verlaten. De sleepboot voer rond het eiland naar de noordkant en ging het vaarwater tussen het gestrande schip en open zee verkennen. Voorzichtig pei lend zette de Tasman Zee koers naar de kust, tussen alle ondiepten en koraalrif fen door. Tot nu toe is het de sleepboot gelukt de Cabo Santa Maria tot op 800 meter te naderen, een afstand die de sleepboten van de drie bergingsmaatschappijen, die pogingen deden het schip vlot te brengen niet wisten te halen. De Tasman Zee zet zijn onderzoekingen voort of de afstand van 800 meter nog kan worden verkleind. Ondertussen zijn de bergers begonnen met de voorbereidende werkzaamheden. Er wordt een zwaar bergingsanker uitge bracht en men zal trachten bekistingen aan te brengen waar het koraalrif de romp van het schip heeft beschadigd. Lukt het de gaten te dichten dan zullen de pompen in werking worden gesteld. En later zal de Tasman Zee te pas moeten komen. Het eerstvolgende springtij is op 19 de cember. Het is echter niet zeker of de bergers dan de dichting van de romp heb ben voltooid zodat een poging tot afsle pen kan worden ondernomen. Een incon venient is dat de bemanning van de Cabo Santa Maria, die nog steeds aan boord was, het schip heeft verlaten zodra de bergers arriveerden. Die zullen dus, naast het bergingswerk ook hun eigen huishouden moeten runnen. ADVERTENTIE voorjgulden! WBmjM (bij de stofzuiger) Cash Carry O Wettig gedeponeerd Reg. nr. 167870 Amsterdam- Jac. v. Lennepstraat 125-135, Volendam: tel. 868 65 (020) Haarlemmerdijk 143, Leeuwarden tel. 2471 50 (020) Utrechtsestraat 54-56, Veenendaal tel. 65095 (020) HaarlemLange Veerstraal 23, tel. 1 6145 (023) Kathammerstraat 19, tel. 3865 (02993) Voorstreek 42, tel. 23926 (05100) Hoofdstraat 29, tel. 12727 (08385) Prinsengracht 151 Amsterdam Telefoon 24 61 43 24 61 44 24 61 45 Lange Hezelstraat 54 Nijmegen Telefoon 20737 (08800) „Zit ie even lekker", zegt 's lands grootste moppentapper Max Tail leur. Hij zit in één van de dertig speciale stoelen die zijn ontworpen voor rheumapatiënten en die hij gratis heeft aangeboden. Het bijzon dere van deze stoelen is dat zij kun nen worden aangepast aan de li chaamsvorm van de patiënt. Het geld voor de stoelen twaalf mille) is afkomstig van prins Bernhard. Hij had het van een Zwitserse fir ma gekregen om er een goed doel mee te steunen. De prins schonk het geld aan het Max Tailleur Rheu- mafonds. (Van onze correspondent) ARNHEM. Sinds kort wordt er in de werkplaatsen van Het Dorp fraai hou ten speelgoed gemaakt naar ontwerpen van de Elburgse beeldhouwer Jan de Melker. Dat de winkeliers er wat in zien bewijst het relatief grote aantal bestel lingen dat Het Dorp na de Utrechtse jaarbeurs heeft gekregen. Het denkbeeld is van de heer De Mel ker, die vindt dat er n Nederland wei nig verantwoord houten speelgoed te koop is. Hij zocht contact met de bedrijfslei ding van de „Stichting Bedrijven Het Dorp" en bestudeerde de mogelijkheden om de gehandicapte inwoners aan een geregelde produktie te laten werken. De montage van het speelgoed moest gemak kelijk zijn en de decoraties zo beperkt mogelijk. De ontwerpen zijn daaraan aan gepast, zonder dat er concessies aan de kwaliteit zijn gedaan. Van de 115 dorpsbewoners, die op één of andere manier zoveel mogelijk in een arbeidsproces zijn ingeschakeld, werken er nu dertig aan de produktie van het speelgoed. Vijf mensen bedienen de ma chines voor de houtbewerking en 25 men sen houden zich bezig met de afwerking, montage en verpakking. De bedrijfsleider, de heer P. G M. Lücker, zegt dat de produktiviteit per man beperkt is vanwege de lichamelijke handicap. „De geringere snelheid wordt echter goedgemaakt door de kwaliteit, zo dat we zuiver economisch beschouwd een normaal bedrijf zijn. En dat willen we ook zijn. We willen winst maken". De meeste sociale werkplaatsen zijn vaak gedwongen om loonopdrachten van industrieën aan te nemen om de mensen aan het werk te houden. Economisch zijn die loonopdrachten nooit interessant en het werk is vaak geestdodend. In de werkplaatsen van Het Dorp wordt daar om graag gewerkt aan auto's, paardjes, treinen, boten en grote en fraaie poppen huizen, die Jan de Melker heeft ont worpen. „Voor onze mensen is het een experi ment", zegt de heer Lücker. „Slechts één van de dertig mensen, die betrokken zijn bij de speelgoedproduktie, heeft enige er varing in houtbewerking. De meesten ont breekt het af en toe aan de zorg voor het detail. Daarom kijken we niet wat er goed aan een produkt is, maar wat er slecht aan is". ADVERTENTIE ANEGANG 39, HAARLEM TEL 16340 DEN HAAG. In een in Den Haag gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders in de n.v. voorheen Ruhaak en co. is door het bestuur mee gedeeld dat, hoewel de resultaten over 1968 tot nu toe iets minder zijn geweest dan werd verwacht, zij waarschijnlijk toch geen groot verschil met die over 1967 te zien zullen geven. Desgevraagd erken de het bestuur dat hierdoor het dividend in bescheiden mate in gevaar kan wor den gebracht, al kan er nog van alles gebeuren. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Vier jaar en twee maanden nadat dr. P. G. Kunst de Ant woordkerk in Rotterdam-Hoogvliet in ge bruik nam, zal het gebouw opnieuw als kerk in gebruik worden genomen. Op vrijdag 20 december zal de gebeurtenis plaatshebben. Er is weinig reden om te juichen. In de periode tussen de eerste en de tweede opening heeft het gebouw de eerste stadia van verval doorgemaakt De klokkenstoel heeft bruin gezien van roest en vuil. De jeugd heeft sterren in de vensters gegooid. De kerk was in al die jaren voor vrijwel niemand nodig. De Antwoordkerk was de stunt die de actie „Antwoord 64" moest begeleiden, Het was er allemaal om begonnen zo veel mogelijk geld bijeen te brengen ten bate van de kerkbouwplannen. Via de televisie mocht iedereen in het land zien hoe snel men in Hoogvliet een kerk kon bouwen. Het karwei werd binnen één week door ADVERTENTIE Grote Houtstraat 86 - Haarlem Telefoon 10371 - Speciaalzaak sinds 1883 SCHOUWBURG Stadsschouwburg, (Wilsonplein) Vrijda 13 tot en met zondag 15 december 20.15 u. „En ik dan?" Blijspel van Annie M G. Schmidt met o.a. Mary Dresselhuys en Joan Remmelts. Maandag 16 december 20.15 u.: Nederlandse Comedie: „De re visor". Dinsag 17 december 20.15: Ca baret Harlekijn van Herman van Veen. Donderdag 19 december 20.15 u.: Nieuw Rotterdams Toneel: „Plaza Suite". Kleinkunsttheater, (Geb. St. Bavo) Vrijdag 13 en zaterdag 14 december Ca baret „Haarloheim". MUZIEK Concertgebouw, (L. Begijnestraat) Vrijdag 13 december 20.15 u.: Concert N. Ph. O. o.l.v. Henri Arends. Zaterdag 14 december 20.15 u.: Concert Haarlems Jeugdorkest o.l.v. André Kaart. Zondag 15 december 14.30 u.: 3e Concert Kamer muziekserie. Maandag 16 december 20 u: Concert Symphonie-orkest „Haerlem" o.l.v. Marinus Adam. Woensdag 18 de cember 19.30 u.: Concert Christelijke Oratoriumvereniging „Door zang vriend schap" o.l.v. Jan Pasveer. Waalse Kerk, (Begijnhof) Woensdag 18 december 19.30 u.: Openbare Kerstspeel avond (Vereniging voor Huismuziek). Centrale Aalsmeerse Veiling. (van Cleeffkade Aalsmeer) Zaterdag 14 decem ber 20 u.: Weihnachtsoratorium door de Christelijke Oratoriumvereniging o.l.v. Piet Halsema. Hildebrandzaal, (Smedestraat), zondag 15 december 20 u.: Dansen met The No velty Combo. Treslong, (Hillegom) diner sansant da gelijks. Hotel Esplanade (Zandvoort) Dans- en dagelijks 20 u. Cabaret Dancing Caramella Zandvoort dagelijks 20-22 u.: Dansen met Het Hol land Kwintet. Hotel Bouwes (Zandvoort) Zaterdag en zondag dansen met d ansorkest „The Bouncers". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 26) Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie-Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks behalve maandag ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Per manente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuur kundige instrumenten. Geopend op werk dagen behalve op maandag van 10 tot 16 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 16 u. Vleeshal (Grote Markt) „Planorbium", kinetische ijzerplastieken en etsen van Frans Verpoorten. Tot en met 19 januari Tot en met 5 januari. Wandtapijten van de Poolse weefster Magdalena Abakono- wicz. Dagelijks geopend 10-17 u. Zondag van 13-17 u. Galerie-t Bakenessergracht 67 „Groupe Automat' uit Parijs. Licht en Beweging" met Bertholo, Gamara, Guidot, Lanati e.a. Dagelijks geopend van 11-17 en zon dag 14-18 u. Tot 22 december. Galerie Zijlstraat Expositie schilderijen van Agnes van den Brander en Jdein- plastiek van Karei Gomes. Geopend da gelijks van 12-17 u., maandag, woensdag en vrijdagavond van 20-21.30 u. en zon dags van 14.30-17 u. In 't Goede Uur (Niewe Kerksplein) Tekeningen van Harry Prenen tot 31 de cember. Geopend dagelijks van 10-18 en 20-22 u„ zondags van 14-18 en 20-22 u. Electric Centre (Bakenessergracht). Ingebor Lesener met schilderijen, teke ningen en monotypes, Hans Bishoff en Ton Smits met cartoons van 7 tot 21 de cember. Opening zaterdagavond 20.30 u Geopend dagelijks behalve maandag en woensdag van 14-17 en 19-24 u. Stadskweektuin (Kleverlaan). Gelegen heid tot gratis bezichtigen van de kassen en bloemgewassen woensdag van 14 tot 16 u. en zaterdags en zondags van 10 tot 12 en 14 tot 16 u. Duysterghast (Boulevard P. Loot, gouaches en pastels van Henri Kley. Al leen zaterdag en zondag van 14-16 u. DIVERSEN Waagtaveerne (hoek Damstraat/ Spaarne) Vrijdag en zaterdag 13 en 14 december 20 u.: Alex Campbell. Maandag 16 december 20 u.: Politiek Cultureel Marguérite Lambert. Stadsdoelen (Gasthuisstraat) Zondag 19.30 u.: „Volksdansen". Treslong (Hillegom) Maandag 16 de cember 20 u.: Fons Jansen in „3x An dermaal". Poppentheater Meriljn (Hasselaerplein) Zaterdag 14 december 14.30 u.: Prins Dadeltje. aannemer J. P. van Eesteren uit de grond gestampt. De giften stroomden uit heel Nederland binnen. Toen op vrijdag 18 oktober voor het oog van een hele rij hoogwaardigheidsbekleders een eerste kerkdienst in het fonkelnieuwe gebouw werd gehouden, had Nederland 21 mil joen gegeven. Iedereen mocht de eerste dienst via de beeldbuis meemaken. Daags erop werd de Antwoordkerk ver geten. Het bouwsel was tijdens de tele- visiedienst nog niet helemaal klaar. Er woonden trouwens vrijwel geen mensen in de buurt. De kerk stond midden in een weiland. Een kerkbouw-functionaris zei: „Het project is altijd als fonds perdu beschouwd. Nee, men kan natuurlijk niet zeggen dat we het als weggegooid geld beschouwen". Intussen was de rol van de aannemer van het eerste uur uitge speeld. Architect Rein Fledderus kreeg op dracht zijn ontwerp te vereenvoudigen en vervolgens bleek dat aannemersfirma Spee wel kans zag de totale kosten be neden de anderhalf miljoen gulden te houden. De dienstruimten bleven er tot vijf beperkt. De gereformeerde en de hervormde kerk waren de enigen die nog enige interesse voor het gebouw hadden. Vier jaren gingen voorbij. Beide ker ken stichtten een maatschappij om op ge zamenlijk de kosten te delen. De kerk krijgen ze voor niets. Dat is een onder deel van het „fonds perdu". De kerk heeft in elk geval zin gehad, doordat zij een veelvoud van haar eigen bouwkosten opleverde. Op vrijdag 20 december wordt de ope ning nogeens overgedaan. ADVERTENTIE (Van onze corespondent) LONDEN. Het ontslag van de Noord- ierse minister van Binnenlandse Zaken William Craig door premier Terence O'Neil betekent dat de strijd tussen ge matigden en de militante protestanten in Ulster nu op felle wijze zal worden uit gestreden. Door de verdwijning van Craig is de kans verkleind dat de Britse regering die volgens de constitutie van Noord-Ierland in noodgevallen kan ingrijpen, in actie zal moeten komen. Craig wordt er door O'Neil van beschuldigd dat hij, als hij de kans zou krijgen a la Smith van Rhode- sië, de banden met Groot-Brittannië een zijdig zou willen verbreken hetgeen niet alleen politiek maar ook economisch ernstige gevolgen voor Ulster zou mee brengen. Craig heeft het bij de Noordierse re gering en het parlement verbruid wegens zijn hardhandige optreden tegen de de monstraties voor burgerechten de r.-k. minderheid de laatste maanden op touw heeft gezet. O'Neil en een toenemend aantal pro testanten willen dat de Ierse burgeroor log definitief zal worden geliquideerd en dat een einde wordt gemaakt aan de on democratische politieke en economische achteruitstelling van het r.-k. volksdeel.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17