VAN DAG TOT DAG Koning Hoessein zou deel van Jordanië willen afstaan v Athene handhaaft één jaar staat van beleg Amman: „Het is niet waar" Hoover blijft FBI-leider Aftellen voor Apollo-reis begonnen Italiaanse regering benoemt 56 staatssecretarissen Koopstagnatie in economie Mao-griep: 672 doden in VS commentaar op actuele zaken Een programma Volgens Brits blad Observer In Hongkong 22 gevangenen vrij W aarschuwing voor Franse studenten Franse communist wint na verkiezing Vrachtboot „Hera" aan de grond VS laten zeven Noordvietnamese zeelieden vrij Dayan bij Nixon 3 Demonstratie tegen vrijspraak tsl«grammen MAANDAG 16 DECEMBER 1968 Hinderpaal T erugtrekking Explosie in nieuw huis In VS 24 bergbeklimmers vermist Commandotoon Probleem Een van de grootste land in der wereld Brazilië met zijn bijna 90 miljoen inwo ners en een oppervlakte die nagenoeg de helft van het Zuidamerikaanse continent beslaat, is nu geheel en al in handen van een militaire dictatuur. De grote hervormer van Brazilië ore sident Getuilo de Vargas die tweemaal een ambtstermijn vervulde en gedurende de oorlogsjaren van 1939-1945 de enorme potentie van zijn land in dienst van de geallieerden stelde, is er nooit in geslaagd de Braziliaanse democratie zodanig te funderen dat de politieke invloed van het leger kon worden iitgeschakeld We] werd onder zijn bewind jen toestand ge schapen, waarin het leger zich op de ach tergrond hield en slechts als waakhond' fungeerde, om in geval van nood >p te treden tegen een al te vér gaande sociali sering van de Braziliaanse maatschappij Tot op zekere hoogte wilden de militaire kopstukken een economische ontwikke ling in de richting van een rechtvaardi ger verdeling der rijkdommen wel toie reren, maar zij bleven zich verzetten te gen het ontstaan van een mondige onder laag, een toenemende invloed van «tak bonden en een politieke krachtenbunde ling van de massa. Het ontbreken van georganiseerde mid dengroepen in de Braziliaanse maatschap pij heeft allerlei pogingen van onderop om een einde te maken aan de hegemo nie van industriële en agrarische pa- ternalisten schipbreuk doen lijden De communistische partij heeft met de pre diking van haar revolutionaire denkbeel den slechts bereikt, dat een sterke reactie van de heersende klasse met behulp van het leger telkens weer iedere schaduw van democratie kwam veriagen. Tol 1964 een militaire staatsgreep de macht van het leger vestigde en legaliseerde Sindsdien hadden de militaire politici het heft in handen en de president aan de teugel. Costa e Silva, de tweede president die onder militaire voogdij de macht uit. oefent de eerste, Branco, kwam onlangs door een vliegtuigongeluk om het leven heeft de economische sanering van zijn land gekoppeld aan een nauwe ver bintenis met de Verenigde Staten waar tegen grote groepen in de Braziliaanse samenleving bezwaren koesteren. Van ouds bestaat in Brazilië een grote angst voor een te sterke Amerikaanse invioed waardoor de Amerikanen tot voor kort weinig houvast in Brazilië kregen voor hun investerings- en kapitaliseringsplan nen. Brazilië heeft zich bijvoorbeeld altijd standvastig verzet tegen een Amerikaans aandeel in de exploitatie van de enorme olievoorraden, die in de Braziliaanse bo dem zitten. Wel was men gesteld op inves teringen uit Europa, voornamelijk Ne derlandse en Duitse. In het kader van »en grootscheepse modernisering der Braziliaanse strhd- krachten zijn de Amerikanen erin ge slaagd verbindingen te leggen met de militaire kopstukken en hun invloed op de president te vergroten. Costa e Silva heeft zich weliswaar het ngenoegen van de Brazilaanse massa, maar de sympathie van de legerleiders verworven door zich te verzetten tegen binnenlandse hervor mingen die een grotere democratische mondigheid zouden hebben geschapen De democratische instituties die inderl jd door De Vargas in het leven werden ge roepen, zoals de parlementaire onschend baarheid en de vrije oers. zijn in betrek kelijk korte tijd door het militaire be wind besnoeid. Nu echter is er van vrij heid helemaal geen sprake meer omdal alle vooraanstaande democraten uit r.o'i tieke en perskringen gevangen zijn ge nomen. De militaire dictatuur is met de laatste ontwikkelingen onverbloemd gevestigd. Het grootste en machtigste land "an Zuid-Amerika is op deze hardhandige wijze beveiligd tegen aen eventuele op bloei van progressieve invloeden uit de onderste lagen van de verpauperde Bra ziliaanse massa, die uiteraard een gewil lig oor leende aan revolutionaire inbla zingen van linkse zijde. Voor de Amerikaanse politiek in Zuid- Amerika is deze nieuwe toestand zeer gunstig, aangezien de terke kapitalisti sche concentraties met de steun van het leger nu ongehinderd de Amerikaanse investeerders kunnen binnenhalen De gebeurtenissen in Brazilië zullen niet nalaten grote invloed op het gehele Latijns-Amerikaanse gebied uit te oefe nen, waar overal de heersende klasse gewikkeld is in een steeds feller worden de strijd tegen democratiserende en socia liserende stromingen. De zwakte van so ciale bewegingen, het gebrek aan volks leiders, de compromitterende rol van he communisme en de nauwe verbondenhe» tussen kapitaal en leger voorspellen ol- elders in Zuid-Amerika de nederlaag van een prille en weifelende democratie te gen de militaire dictatuur zoals die zich ook elders in de wereld, zoals in Grieken land, heeft voltrokken. (AA«AAAAAAAAAWMUWtt>*JVMWWW*AfUWAAA« •AAAAAAAAAA/tAA 'hAAAAAAA t Hoezeer de uit de K.V.P. gestapte radi calen (zich als politieke partij P.P.R. noe mend) van mening verschillen met de partij waaruit zij afkomstig zijn, blijkt wel duidelijk uit het vandaag gepubliceerde actieprogramma van de P.P.R. Het ontwerp-programma, dat nog door de partijleden moet worden goedgekeurd maar toch in hoofdzaak wel gehandhaafd zal blijven, laat van vele traditionele op vattingen in principiële aangelegenheden geen spaan heel. Het gaat zelfs in vele opzichten verder dan uiterst links in an dere politieke groeperingen. De reden van deze inderdaad radicale bezempolitiek zal wel voornamelijk lig gen in een heftige reactie op wat het hui dige kabinet, waarin de K.V.P. de boven toon voert, aan behoudzucht en gezapig heid vertoont. De P.P.R.-fractie heeft er varen dat alle hoop op een geleidelijke ombuiging van het beleid der oude con fessionele partijen naar ingrijpende her vormingen als verloren moet worden be schouwd. Zij zet al haar troeven op een bijna revolutionair aandoend programma, dat ongetwijfeld vee] jongeren zal he- zielen maar ook veel traditioneel K.V.P - stemmende kiezers zal afschrikken. Voor ontevreden socialisten en gedesillusio neerde D'66'ers liggen in het strijdplan van de P.P.R. misschien ook wel een aan tal aantrekkelijke nieuwigheden, maar velen zullen er eerder illusies dan reali teit in zien. vw*mm'wW'm'W,UUUMMIWUWWIMMWIMWIIUMIUUMM<WV (Van onze correspondent) LONDEN In een exclusief vraag gesprek met een redacteur van het Britse blad „Observer" zou koning Hoessein van Jordanië hebben ver klaard, dat hij bereid is het gebied ten westen van de Jordaan op te geven, als dit een vredesregeling zou bevorderen. Deze verklaring is gisteren in Amman Tegengesproken De westelijke oever bewoond door Palestijnse Arabieren zou dan volgens Hoessein in de „Observer' een nieuwe staat, Palestina, moeten wor den. Het gebied zou door Israel moeten worden ontruimd. Oost-Jeruzalem zou de zetel worden van de nieuwe autonome staat, die speciale betrekkingen met Jor danië zou dienen te onderhouden. Een hoopvol teken is verder, dat een belangrijke functionaris van het Israëli sche ministerie van Buitenlandse Zaken deze week heeft verklaard, dat de status van Jeruzalem een onderwerp is dat nog steeds voor onderhandeling vatbaar is. Koning Hoessein zei, dat hij zelfs vóór de oorlog van vorig jaar naar wegen heeft gezocht om de westelijke oever gro tere zelfstandigheid te verlenen. De vorst legde er de nadruk op, dat hij geloofde dat, als er een eervol alternatief voor HONG KONG. (Reuter) De autori teiten van Hong Kong hebben 22 gevan genen vrijgelaten die vorig jaar bij on lusten waren gearresteerd. Eerder deze n.aand waren er al vijl vrijgelaten. Er zijn nu nog 370 van de meer dan duizend mensen die waren ge arresteerd na de bomaanslagen in gevan genschap. In West-Berlijn hebben duizenden mensen een demonstratie in de stra ten van de stad gehouden om te protesteren tegen de vrijspraak voor een vroegere nazi-rechter. Met vlag gen, helmen en banieren, trokken de betogers door het centrum onder het roepen van de leuzen: „Nazi's uit West-Berlijn" en „Klatsch. Klatsch, Kiesinger". De laatste leuze sloeg op de klap die de Westduitse kanse lier kreeg van de in Duitsland ge boren Franse vrouw Beate Klars- feld. Meimouw Klarsfeld hield voor het stadhuis een redevoering. een eindeloze strijd zou bestaan, de jonge Jordaniërs, zowel van de oostelijke als de westelijke oever, dit zouden aanvaar den. Koning Hoessein zou, indien de om standigheden daartoe zouden leiden er ge noegen mee nemen de heerser van de oostelijke oever van Jordanië te blij ven het equivalent van hetgeen onder zijn grootvader Abdoella Trans-Jordanië werd genoemd „als de mensen hier dit zouden willen". De Jordaanse koning zei dat er moge lijk andere oplossingen zouden zijn. Maar hij wilde doen uitkomen dat hij bereid is zo ver te gaan. namelijk zijn konink rijk verkleinen, als vrede in dit gebied hierdoor gewonnen zou kunnen worden. Afgescheiden van het persoonlijke of fer dat de koning wil brengen, zou dit een uitdaging betekenen voor de Pales tijnse militanten. Zij zouden moeten kiezen tussen een vreedzame gedemilita riseerde westelijke oever of doorgaan met hun verzet. Dit is slechts één van de grote hinder palen op de weg naar vrede. Een ander Drobleem is of de Palestij nen zullen kunnen terugkeren en hoeveel. Naar schatting zijn er 2,5 miljoen Palestijnse Arabieren, waarvan 700.000 op de weste lijke oever wonen. Zijn de Israëliërs wer kelijk bereid om de westelijke oever op te geven? Zelfs wanneer de bewoners van de westelijke oever een dergelijke regeling zouden aanvaarden, is het de vraag of de Palestijnse commando-orga nisaties dit ook zullen doen. De gematigde Arabische leiders, die een regeling willen, gaan uit van de theo rie dat de kwestie-Palestina en -Israel op de lange duur in de geest van de Libanon zal worden opgelost, waarbij de bevolkingen, de economie en het gehele maatschappelijke leven als het ware in een zouden vloeien. Voor de meerderheid van de Arabische militanten is deze oplossing te subtiel en te weinig dramatisch. Het vooronderstelt een vertrouwen in de beloften van Israel, die op het ogenblik eenvoudig niet be staat. „Het is niet waar, dat koning Hoessein bereid zou zijn het door Israel bezette gedeelte van Jordanië op te geven", al dus meldt Reuter paleiskringen in Am man citerend, naar aanleiding van het PARIJS. (Reuter en AFP) Het Fran se ministerie van Onderwfjs heeft naar aanleiding van de recente studentenacties gewaarschuwd dat deze niet getolereerd zullen worden. Volgens het ministerie waren bij de jongste incidenten elementen betrokken die niet bij de universiteiten waren inge schreven. Als eerste maatregel zal nu stren ge controle op de toegang tot de univer siteitsgebouwen worden uitgeoefend. Op de faculteit der letteren in Nanterre, waar dit voorjaar de studentendemonstra ties begonnen, zou deze maatregel al van daag worden toegepast. De staf zal uit sluitend in Nanterre geregistreerde stu denten toelaten. PARIJS (Reuter) In een naverkie- zing in een district van Parijs heeft het communistische parlementslid Guy Duco- l°ne zijn gaullistische tegenstander Robert Barberot met 22.939 tegen 17.455 stem men verslagen. Ducolone was bij de algemene verkie zingen van juni, die de gaullisten een grote overwinning opleverden, met een meerderheid van slechts 79 stemmen her kozen. maar de uitslag was ongeldig ver klaard op grond van beweerde knoeierij. bericht in de „Observer". Volgens deze kringen in Amman heeft Hoessein in het vraaggesprek gesproken over plannen voor meer decentralisatie na „de be vrijding van de westelijke oever". Hij zou ook hebben gezegd, dat voor hem en elke andere Arabier de volledige terug trekking van de Israëlische troepen het belangrijkste is. FIGUERA DA FOZ (AP) Een plot selinge storm heeft het Nederlandse vrachtschip „Hera" op de rotsige kust hij Figuera da Foz geslagen. Alle acht de op varenden werden gered. Het 500 ton me tende schip wordt als verloren beschouwd, zo hebben de havenautoriteiten van deze plaats in het centrum van de Portugese kust gemeld. De „Hera" is enkele dagen geleden zon der lading uit Lissabon vertrokken en zou 500 ton papierpulp van Figuera naar Bel gië vervoeren. Door de plotselinge storm werd het schip, dat buiten de haven voor anker was gegaan, naar een ondiep gedeelte ge dreven waar het op de rotsen lek sloeg. De machinekamer en lager gelegen com partimenten liepen vol water. De acht bemanningsleden konden via een kabel de „Hera" verlaten. Niemand werd ge wond. NEW YORK (AP) De gekozen Ame rikaanse president Richard Nixon zal de 73-jarige Edgar Hoover handhaven als directeur van de Federale Recherche (FBI). Hij zou zijn beslissing later dit ;aar bekend maken. Nixon zal binnenkort ook zijn plannen bekend maken voor de Centrale Inlichtin gendienst (CIA). Men weet nog niet of hij de huidige directeur van deze orga nisatie, Richard Helms, op zijn post zal handhaven. ADVERTENTIE KAAP KENNEDY. (AFP) Een dag eerder dan het plan was is vannacht om een uur op Kaap Kennedy het aftellen begonnen voor de start van de Apollo-8, waarmee met Kerstmis drie astronauten de maan gaan omcirkelen. Eventuele mankementen kunnen nu nu nog worden hersteld zonder dat dit de lancering, vastgesteld op zaterdag om 13.51 uur Nederlandse tijd, vertraagt. BRUSSEL (ANP) Een ontploffing in een woning te Zonhoven (bij Hasselt in Belgisch Limburg) heeft van twee mensen het leven geëist en een vijftal mensen gewond. De ontploffing deed zich voor, toen twee zusters geholpen door enkele ken nissen, bezig waren hun zojuist gereed gekomen huis te betrekken Een van de zusters en een buurman werden op slag gedood. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Het nieuwe huis werd vol ledig vernield. MANCHESTER (AP) Twee leraren en 22 schoolkinderen van een middelbare school in Manchester, in de Amerikaan se staat Vermont, zijn niet teruggekeerd van een bergtocht. Reddingsploegen, die worden gehinderd door sneeuwval en la ge temperaturen, zijn gisteren een nieu we speurtocht begonnen. (Van onze correspondent) ROME De nieuwe Italiaanse regering heeft zichzelf aangevuld met maar liefst 56 staatssecretarissen. Er zijn nu 27 mi nisters en 56 onderministers: tien meer dan Italië ooit heeft gehad. Het is nu zo dat, wie voor één van de drie coalitiepartijen alleen maar zitting heeft in Senaat of Kamer zonder deel uit te maken, hetzij van de regering hetzij van het bestuur van zijn partij of van het bestuur van de Kamerfractie, wel een onbeduidend man moet zijn. De reden waarom er zo'n groot aantal staatssecretarissen werd aangewezen is duidelijk. Alle richtingen en stromingen moesten tevreden worden gesteld, maar gemakkelijk was dat ook al weer niet. De zitting van de ministerraad waarbij dit legioen regeerders werd benoemd, SAIGON, (AP) De Amerikaanse re gering heeft zeven Noordvietnamese zee lied n naar hun land laten terugkeren. „Wij hopen dat dit zal leiden tot verdere vrijlating van Amerikaanse gevangenen", zo werd gezegd. Radio-Moskou heeft vandaag bevestigd dat volgens Noord-Vietnam een aantal Amerikaanse piloten omstreeks kerstmis zal worden vrijgelaten. (Van onze correspondent) ATHENE. Voor de zoveelste maal had zich in Griekenland weer enig opti misme opgehoopt met het oog op de toe spraak tot het volk die Papadopulos za terdag zou houden voor vertegenwoordi gers van producenten, wetenschap en pers, zoals op nogal corporati°ve wijze was aangekondigd. Er zou wellicht am nestie worden afgekondigd, een zeker" vrijheid en er zou weer een partij leven starten, te beginnen met de oprich ting van een partij van Papadopulos c.s De Kater dit weekeinde is wel grom geweest in Athene bij het vooruitzicht van weer een laar staat van helee Wan Papadopoulos ging niet verder dan het uitspreken van de hoop dat die staat van beleg in 1969 kan worden verzacht. Voor de twintigste keer teruggrijpend op net beeld van de patiënt in het gips (..een met "foor die nog slechts verveling wekt' zoals het Britse blad „Economist" laatst schreef) zei Papadopoulos dat de pleis- rlaag in 1969 misschien kan worden -d. ««tótóF' Rapadopoulos Voor de ambtenaren had hij nog de speciale verrassing dat zij volgend jaar een speciale scholing zullen krijgen Zijn grandioze knal-effect had hij voor het natst h°waard: volgend iaar 'al de houw voor de sotir, de heiland en redder van Griekenland, waarvoor al een plaats is bepaald. Behalve bij deze religieuze cli max bereikte de anderhalf uur durende rede, die tweemaal op een avond werd uitgezonden nog op twee punten een pa thetische toon. Het was interessant te merken dat het daarbij juist twee aangelegenheden be- trCi die het regime de grootste kopzorg "reiden. Betreffende het onderwijs riep Papadopoulos ..het geld voor de bezetting v n vacante plaatsen is er. wat we nodig hebben is meer ziel, de menselijke animo om in het onderwijs te gaan desnoods met wat minder salaris". Met extra stem verheffing riep hij uit:: „Keert terug". laarmee bedoelde hij niet de honderden leerkrachten die sinds de staatsgreep om oolitieke redenen ontslag hebben gekre gen, waardoor bijvoorbeeld een instelling als ck polytechnische hogeschool in Athe ne praktisch niet meer functioneert (de tudenten zijn zowaar vorige week weer p straat gekomen om hiertegen te pro- "storen) maar degenen die voor een be ier salaris in de industrie of naar het apenland zijn gegaan. Het tweede moment waarop Papado poulos zijn commandotoon verhief was toen hij zich aansloot bij de dringende ooropp dl** dp laat.stp wpk^n uitspaar» C 'iekse produkten „niet omdat zij beter zijn zei Papadopoulos, „maar om dat zij Griekenland in zich hebben, om dat zij Grieks zweet in zich hebben". De zaak is dat de industrie voor de binnenlandse markt in een grote crisis verkeert. In de jaren voor de staatsgreep steeg de binnenlandse produktie met ze ker tien percent per jaar Nu blijft deze, volgens de gegevens van het verbond van Griekse industriëlen, vrijwel gelijk. De to tale verkoop van consumptiegoederen steeg in de eerste zes maanden van dit jaar volgens datzelfde verbond met sl. ichts 0.5 percent. Veel Griekse industrieën werken ver beneden hun capaciteit. De koopstagnatie komt duidelijk tot uiting in het dit jaar verdrievoudigde cijfer van de spaar-de- posito s op de banken Daaruit spreekt wel vertrouwen in de drachme, maar de regering is er toch van teruggekomen propaganda ,te bedrijven met deze be denkelijk hoge cijfers die op een afwach lende houding wijzen. Volgens het verbond van Griekse in dustriëlen lag de particuliere investering het eerste half jaar van 1968 dertien per cent beneden vorig jaar. Vandaar dat ve len een glimlach niet zullen hebben kun nen ond rdrukken toen Papadopoulos zich bij dit onderwerp versprak en in ver» het orerfrem ven ne-t]e^j]iere werd zaterdagmorgen eerst bijeengeroe pen om tien uur des morgens, daarna werd de zitting een uur uitgesteld en ten slotte is men in de namiddag bijeenge komen. Minister-president Rumor zal vandaag in de beide Kamers het regeringsprogram ma uiteenzetten. In het algemeen zijn de verwachtingen van het nieuwe kabinet gunstig. NEW YORK (AFP) De Hongkong- of „Mao"-griep heeft volgens gegevens uit 122 Amerikaanse steden in de week eindigend op 6 december 672 levens ge- eist. Het Amerikaanse centrum voor be smettelijke ziekte is van mening dat het hoogtepunt van de epidemie nog niet is bereikt en dat de ziekte in januari nog verder om zich heen zal grijpen. De ziek te gaat gepaard met hoge koorts en grote vermoeidheid. Ook bekende figuren zijn aangetast zo als generaal Westmoreland, de burge meester van Chicago Richard Daley, de komende vice-president Spiro Agnew. In Californië, Missouri. Illinois, Mary land, Michigan. Oregon New York. Vir ginia, Wisconsin, Vermont en andere sta ten moesten scholen gesloten worden. In Chicago is zes percent van het politie personeel ziek. NEW YORK, (DPA) De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dayan, heeft van de toekomstige Amerikaanse president Nixon de verzekering gekregen dat onder diens bewind geen grote ver andering in de Amerikaanse politiek ten opzichte van het Midden-Oosten zal wor den gebracht. Dat zei Dayan nadat hij een beleefd heidsbezoek had afgelegd in het hoofd kwartier van Nixon in New York. I J Botsing. Twintig mensen zijn gewond, van wie zeven vrij ernstig, bij een bot sing tussen een tram en een autobus in een voorstad van Madrid. Kerstbestand. Twee Britse volksvertegen woordigers, die kortgeleden zijn terug gekeerd uit Biafra, hebben aangedron gen op een kerstbestand in de Nige- riaanse oorlog. Geweerschoten. Een dertienjarige West duitse jongen heeft zijn 38-jarige stief vader vermoord met negen geweer schoten. Ovestromingen. Door een zware regenval zijn in de Dominicaanse Republiek overstromingen ontstaan, die zeker 15 personen het leven hebben geëist. De materiële schade wordt geraamd op 22 miljoen gulden. Diefstal. Dieven hebben in Londen voor ruim 850.000 gulden aan goud en zilver gestolen nadat zij met een hittestaaf een gat hadden gebrand in de kluis van een zilversmid.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3