A Het kruisverhoor Auto in water: één dode en één ernstig gewonde POLLE, PELLI EN PINGO «gestipt 7 W mmwmm Panda en de meester*luchtvaartkundige Ons vervolgverhaal Liberalen winnen verkiezingen in Luxemburg d VS niet tegen verkiezing in Berlijn SESgrWIJ ONTVINGEN: fpy pMl MAANDAG 16 DECEMBER 1968 8 door John Rowan Wilson Een horloge a la mode Dit is één van die snoe zige modellen die Tissot tot hét merk maken voor de chique vrouw. Voor de vrouw, die heel veel jaren plezier van haar horloge wil hebben. Goud 218.-; doublé 116.- D A V Y J O N E S f.te. -'-'is 'Mi 1 19) Hij hief zijn handen op in een gebaar van vertwijfeling. „Ik weet niet wat hem plotseling bezielde. Hij scheen niet in staat te zijn welke beslissing ook te nemen". Hartly glimlachte vraag. Trimble legde een hand op zijn arm en zei met een stralend gezicht en op vertrouwelijke toon: „Het zal voor ons werkelijk sen grote opluchting zijn als jij de zaak overneemt. Een ardige man ik had veel persoonlijke achting voor hem. Maar met alle aan een colle ga verschuldigde respect hij was hopeloos, hopeloos". Hartly glimlachte weer. „Hij was erg nuttig als je een niersteen had". „Ja. ja" Trimbles stem klonk wat onzeker. Dreef Hartly de spot met hem? „Ik ben het met je eens dat dat het voornaamste is. In de eer ste plaats zijn we allemaal medici", zei hij gewichtig. „Dat neemt echter niet weg dat hij een slecht voorzit ter was. Te besluiteloos. Tijdens zijn ambtsperiode was het Genoot schap lamgeslagen. Ik weet zeker dat jij voor ons een groot verschil zult maken". Hartly haalde bescheiden zijn schou ders op. Hij dacht er ook zo over. Hij was van plan heel wat dingen te doen en een deel ervan zou men sen als Trimble misschien helemaal niet bevallen. Hij bedacht lichtelijk geamuseerd dat de tijd wel eens zou kunnen komen dat Trimble met wee moed aan de goede dagen van Fro- bisher zou terugdenken. „Het is een enorme verantwoordelijkheid. Nogal intimiderend. Maar ik zal in elk geval mijn best doen". Trimble kneep hem vriendelijk in zijn arm en Hartly had plotseling genoeg van de voor stelling. Er was een grens aan wat je kon verdragen. Hij veranderde van onderwerp. „Wie komen er nog meer?" „Gilling en Maxfield die ken je. En Archie Maclaren. Het is een oud werkpaard op het departement. Hij heeft een dozijn ministers zien ko men en gaan. Een beste kerel maar beperkt. In zijn hart is hij nog steeds een beetje de inspecteur van gezond heid. Hij zou graag eeen Gezond- neidsdienst zien met in volledige dienst zijnde gesalarieerde ambte naren als hij zelf, keurig hiërarchisch gerangschikt. Gelukkig heeft hij niet veel invloed op de minister. Pat- ton heeft me persoonlijk verzekerd, dat volledige vrijheid voor de medi cus volgens hem de hoeksteen van de geneeskunde is. Hij is voor een politicus werkelijk heel ruimdenkend. Hallo Gilling, Maxfield mijn bes te kerel. Neem een sherry. Jullie kennen Rex Hartly toch?" Hij glimlachte ze vriendelijk toe. Iemand had eens gezegd dat Trim ble bij elke bruiloft ceremoniemees ter was en bij elke begrafenis de serste rouwdrager. Hij had de nei- ;ing om bij wat voor bijeenkomst ook, de rol van gastheer op zich te nemen en hij was beroemd om de manier waarop hij mensen aan el kaar voorstelde, die elkaar hun hele leven hadden gekend. Ondanks zijn inspanning liep de conversatie onmiddellijk wat stroe ver, zoals altijd in het bijzijn van Maxfield. Gilling die met hem binnen gekomen was, merkte dat feit op en vroeg zich af waar dat toch aan lag. Oppervlakkig gezien was Maxfield van de aanwezigen verreweg de meest briljante. Hij was iemand met een brede belangstelling en van gro te verstandelijke gaven die ongetwij feld overal waar een analytische geest van belang was een schitteren de carrière gemaakt zou hebben. Hij had een voortreffelijk rechtsgeleer de of econoom kunnen zijn. Als stu dent waren zijn studieresultaten ver bijsterend geweest. Hij had zijn be voegdheden met verbijsterend ge mak verkregen. Daarna had hij om zich heen gekeken alsof hij niet he lemaal zeker wist wat hij moest gaan doen. De normale klinische praktijk trok hem niet aan. De menselijke kant eiste gaven als medeleven en begrip waar in hij opmerkelijk tekort schoot. Het was onvermijdelijk dat hij research- werk koos. Aanvankelijk ging alles goed. Op grond van enkele bijzonder nuttige ontdekkingen op neurofysio logisch gebied werd hij tot lid van de Koninklijke Sociëteit benoemd en men begon over hem te praten als over een wetenschappelijk fenomeen. Toen hij begin dertig was, droogde de bron echter plotseling op. Hij kreeg moeite met het vinden van bevredigende onderwerpen. Als hij zich tenslotte ergens toe zette, leid de het tot niets. Het scheen dat de creatieve krachten waarover hij had beschikt slechts een kort leven bescho ren waren dat ze misschien niet meer waren geweest dan een uiting van jeugdige vitaliteit. Het grote in tellect waarop hij zo trots was, vond weer geen werk. Hij was terugge keerd tot de klinische geneeskunde en het onvermijdelijke succes bleef niet uit. Hij had alle beschikbare eerbe wijzen een voor een ontvangen: de verheffing in de adelstand, de ere doctoraten, het professoraat. Nu was hij peer en voorzitter van zijn Genootschap. Het grote intellect was er nog, nog steeds gefrustreerd onvol doende geëxploiteerd, verspild En in zijn menselijke contacten bleef Maxfield eigenaardig gereserveerd, alsof hij voortdurend werd afgeleid door een onoplosbaar probleem in hem zelf. Slechts een minuut of twee later kwam door een andere deur de mi nister binnen gevolgd door Maclaren. Patton deed opgewekt en beminne lijk hoewel zijn glimlachje maar schraal was. Hij had een nogal ener verende morgen achter de rug. Hij had zijn persoonlijke assistent ervan beschuldigd een stuk te hebben zoek gemaakt en daarna had hij het in een binnenzak van zijn overjas gevonden. Zijn secretaresse was traag geweest in het raden van zijn wensen en was weinig attent, verdwenen op een ogenblik dat hij haar nodig had. Hij had een geliefkoosd spelletje ge speeld namelijk het aan drie onder- (Wordt vervolgd) DORDRECHT. In de nacht van zaterdag op zondag is tussen Utrecht en Maars sen een auto van de weg geraakt en in het ijskoude water van het Amsterdam Rijnkanaal gereden. De bestuurder van de auto, de 40-jarige uitvoerder W Schijndel uit Maarssen kwam hierbij om. Een 21-jarige mede-inzittende, die 300 meter voor de plaats van het onge luk een lift had gekregen, werd ernstig gewond. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd doordat de auto bij een in haalmanoeuvre slipte. OUDORP. De zesjarige Jolanda Kaandorp uit Alkmaar is zaterdag in Oudorp aan gereden door een auto en om het leven gekomen. Het kind stak onvoorzichtig de weg over. OSSENDRECHT. De 26-jarige mej. A Kotvis uit Zuidzande is zaterdag ver ongelukt, toen de door haar bestuurde auto nabij Ossendrecht uit een bocht vloog en tegen een boom botste. Haar 24-jarige verloofde uit Steenbergen werd ernstig gewond. GILZE RIJEN. Zondagavond is op de weg BredaTilburg bij Gilze Rijen een per sonenauto door de gladheid geslipt en links van de weg tegen een boom ge botst. De echtgenote van de bestuurder de 30-jarige mevrouw Schlappi verloor het leven. ZUNDERT. Bij een botsing tussen twee auto's in Zundert is de 25-jarige H. Ha- vermans om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op een kruispunt Twee personen werden ernstig gewond en vier licht. ADVERTENTIE ■K ■- X v oy EI 1 i If, (iSrl |1!F'' 18. Panda stond wel even verbaasd te kijken van de mededeling van Joris. „B-ben jij Moesj Aviaar?" vroeg hij onzeker. Ik dacht altijd dat jij Joris Goed- bloed heette!" ,Jnderdaad", antwoordde de ander. „Maar Goedbloed klinkt niet. In luchtvaartkringen ligt Aviaar prettiger in het gehoor. Ge moet weten, man neke, dat ik sinds onze laatste ontmoeting hogerop ben geklommen. Ik heb de vleugels uitgeslagen en nu ben ik een vermogend vliegtuigbouwer." „Dus deze fa briek is van jou", stelde Panda vast. „M-maar Inderdaadbaaske, dat hebt ge scherp gezien", sprak Joris goedkeurend. „Iemand met Uw doorzicht zou ik goed kunnen gebruiken als secretaris een baan met vooruitzichten Doch ge wildet vragen wie die andere Aviaar is. Welnu: iemand met mijn fortuin trekt im mer vreemde lieden aan. Armlastigen en gestoorden, zoals die heer. Ik heb hem laten begaan maar nu heeft de grap lang genoeg geduurd. Vraag die dokter, om de namaak-Aviaar even een schokbehandeling te geven. Als ge die opdracht goed uitvoert, kunt ge bij mij in dienst komen." Dat wilde Panda best. Want ei genlijk zocht hij al lang naar een baantje. Hij draafde dan ook ijverig naar de geneesheer BRAVO SCHILDPAD! JE BENT WERKELIJK GEWELDIö IN HET DOEL! DE KLAP HEM OVER WELD1GD 7^^ 2S47-B ASSEN. De 31-jarige heer H. Polak uit Groningen heeft zaterdag het leven ver loren doordat hij met zijn auto tegen een links van de weg staande boom is gereden. Zijn vrouw en twee kinderen werden gewond. ANGERLO. In Angerlo is zaterdag een auto tegen een voor hem rijdende aan hanger van een tractor gebotst. De echtgenote van de bestuurder, de 29-jarige mevrouw M. Y. Jongmans- Bliek (29) uit Doetinchem kwam hier bij om. Haar man liep hoofdwonden op. DEN HAAG. De 26-jarige Joegoslavische gastarbeider M. Omic is zondag om het leven gekomen toen hij door nog on bekende oorzaak met zijn auto van de weg raakte en tegen een boom reed. Het ongeluk gebeurde op rijksweg 4a bij Leidschendam. KRUISLAND. Een automobilist heeft in Kruisland de 63-jarige heer P. D. Gel ten overeden. Het slachtoffer lag op de donkere weg naast zijn fiets. Ver moedelijk was de man onwel gewor den. DORDRECHT. De 57-jarige mevrouw J. Keizer uit Dordrecht is vrijdagavond laat verdronken in een in een sloot ge raakte auto. De auto waarin vier per sonen zaten, raakte in Dordrecht in vol le vaart van de weg af doordat de be stuurder een bocht niet opmerkte. De drie andere inzittenden werden min of meer ernstig gewond. LUXEMBURG (AFP en DPA) Bij de parlementsverkiezingen van gisteren in Luxemburg zijn de liberalen als de grote overwinnaars uit de bus gekomen Ze behaalden volgens de definitieve uit slag 16,58 percent van de stemmen, en vergrootten daarmee hun zeteltal van zes tot elf. Winst boekten ook de communis ten (15.45 percent), die voortaan zes in plaats van vijf vertegenwoordigers in de Kamer zullen hebben. Hun vooruitgang is echter kleiner dan was voorspeld. Grote verliezers zijn de socialisten (32,2 percent), die tot dusver over 21 zetels be schikten, maar dit aantal zagen terugge bracht tot 18. De grootste partij bleef die van de christen-socialen (35,30 percent) al moest zij een van haar 22 zetels prijs geven. In het oude parlement werden nog twee zetels bezet door de anti-Duitse on afhankelijke Volksbeweging. Deze partij is onlangs echter ontbonden, waarbij een deel van de leden naar de liberalen ging en anderen een nieuwe partij stichtten onder de naam Nationale Solidariteitspartij. De ze heeft geen zetels weten te veroveren. Op grond van de verkiezingsuitslag spraken Luxemburgse regeringskringen vannacht de mening uit dat de christen - socialen ffn dé libéralen 'waarsëhijnlijlc een regeringscoalitie zullen vormen. Tezamen beschikken ze over 32 van de 56 kamérze tels. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 45 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE boekenboekenboekenbocki boekenboekenboekenboek boekenboekenboekenboeken boekenboeken boeken boeken boekenboeken boekenboe ken boekenboekenboekenboekeL_ boekenboekenboekenboekem bo«kenboekenboekenboekenj boekenboekenboekenboeken W. TEN HAVE N.V. in Amsterdam verzorgt de Carillon-speciaalreeks, waar in de volgende uitgaven zijn verschenen „God alles in alles" van John A.T. Ro binson, bisschop van Woolwich (vertaling mevrouw D. J. ter Linden-Beversluis) „Dichter bij de profeten" (t.v.-serie „Dichterbij" van IKOR-CVK) van K Bouhuis en K.A. Deurloo; .Plaatsbekle ding van God" van Helmut Gollwitzer (vertaling drs. J. G. A. Tielens), waarin de auteur discussieert met Dorothee Döl le, schrijfster van „Plaatsbekleding" „De eerste christenen" van Marcel Si mon (vertaling J. Th. Witvliet). Een aantal lezingen, in het kader van de Mc. Kinsey Foundation Lectures aan de Columbia Universiteit in New York gehouden, zijn onder de titel „Visie, vi taliteit en menselijke factor" bij J. H de Bussy in Amsterdam verschenen. In deze bundel schreef drs'. J. A. van de Kamp, voorzitter van het Nederlands centrum van directeuren, een voorwoord De vertaling is van mevrouw T. E. C. van der Voort-De Jong. De onderwerpen zijn: „Het individu in de onderneming"; ,De beginselen van een onderneming' en „De vitaliteit van een onderneming". In „Twee ambtswoningen" heeft me vrouw J. M. van Walsum-Quispel, echt genote van de vroegere burgemeester van Delft en Rotterdam, haar herinneringen vastgesteld uit de tijd dat zij buigemees tersvrouw was (van 1948 tot 1952 in Delft en daarna tot 1965 in Rotterdam). Waar schijnlijk is mevrouw Van Walsum de eerste die herinneringen ophaalt als bur gemeestersvrouw. De uitgave is van Zo mer Keuning in Wagoningen. Arne Falk-Ronne vertelt in het bij de Uitgeverij G. F. CALLENBACH n.v. in Nijkerk verschenen boek „In het hart van Zuid-Amerika" over zijn reizen naar de Indianenstammen in het gebied tussen de zijrivieren van de Amazone. Ook is deze Deense schrijver in Paraguay, Peru en Ecuador geweest op zoek naar moge- lijkeafstammelingen van de Inca's. De Nederlandse vertaling is van drs. J. C. lijke afstammelingen van de Inca's. De Torringa-Timmer. „Een kerk zonder priesters' van Jacques Duquesne is als Ambo-boek in de vertaling van H. van der Burcht en B. SPEKMAN VERSCHENEN BIJ Uitgeverij Ambo in Utrecht. Het boek bevat gege vens uit heel de wereld over „de crisis in het ambt". De schrijver verbindt re portages over de persoonlijke bestaanser- varing van priesters met gegevens over de mogelijkheden van de clerus als groep. In de vertaling van C. Buddingh ver scheen bij A W. SIJTHOFF in Leiden de paperback „Eindpunt Paddington" van John Wain. Het is de geschiedenis van een geleerde die werkt in een topgeheim laboratorium. Met niemand, ook niet met zijn vrouw, mag hij over zijn werk spre ken. De roman Het gouden moeras' van Richard Newhafer. in de vertaling van Dolf Koning bij Uitgeverij Drukkerij HOLLANDIA N.V. in Baarn verseheneh, bevat achtergronden van de wereld van de ontzaglijk rijke mensen in Palm Beach en die van het communistische experiment op Cuba. Pater Luc Grollenberg, bekend door zijn programma's voor de televisie over de bij bel, vertelt in „Nieuwe kijk op het oude boek" (een verkenning van de moderne bijbeluitleg) wat de historisch-critische bijbeluitleg inhoudt en hoe zij van belang kan zijn voor de persoonlijke bijbellezing. De uitgave is van n.v. Uitgeversmaat schappij ELSEVIER in Amsterdam. Bij de uitgever W. DE HAAN in Hilver sum verscheen „Geneesmiddelen", hoe ze ontdekt werden, hoe ze werken en hoe ze worden toegepast, door professor dr. A. M. Ernst en W. A. C. Whitlau. In de serie Wereldakademie zijn bij W. DE HAAN en J. M. MEULENHOFF verschenen: „De structuur van het heel al" van prof. E. L. Schatzman, hoogle raar in de astrofysica in Parijs; „Kli maat en weer" van Hermann Flohn' hoofd van het Meteorologisch Instituut aan de Universiteit van Bonn; „De gou den tijd van de republiek, Nederland in de 17e eeuw" van Ch. Wilson, hoogleraar in de moderne geschiedenis in Cambrid ge; „Lagere diersoorten" van M. Wells uit Cambridge, die een onderzoek instelt op het gebied van de hersenen en het ge drag van de koppotigen. De campagne „Glaasje op? Laat je rijden!" is, zowel met een nuchter als met een beneveld oog bezien, de cham pagne onder de campagnes geweest. Het geniale ligt hierin dat de ont werpers, die tot taak hadden de ver keersveiligheid te verhogen door het alcoholverbruik onder de verkeers deelnemers te beperken, erin geslaagd zijn zowel de verkeersveiligheid als het alcoholverbruik te verhogen. Dat was te danken aan de volstrekt on hollandse aanpak, die suggereerde dat de alcoholverbruiker geen zondaar was, maar een man in een zekere staat van genade die hem recht gaf op een eigen chauffeur. En het was bovendien te danken aan de niet te overtreffen dui delijkheid, waardoor de boodschap tot de verste nevelvelden van breinen met veel glaasjes op doordrong. Geheelonthouders mogen terecht be treuren dat deze actie de geheelont houding niet bevorderde, maar het Verbond voor Veilig Verkeer mocht tevreden zijn. Door onveilige chauf feurs te verwisselen tegen veilige had het de veiligheid van het verkeer in derdaad vergroot. Aangespoord door dit succes wil het verbond deze actie nu voortzetten maar niet in dezelfde vorm. Het wil de oude glaasjes vullen met een nieuwe demo- kratische inhoud. Een uitgebreide voorlichting moet iedereen in staat stellen zelf het aantal glaasjes te be palen dat hij mag op hebben om nog veilig achter het stuur te kunnen plaatsnemen. Zonder het verbond de testvraag te willen stellen: „Hoeveel waarschuwende vingers steek ik op?" meen ik toch dat het bezig is roet in het drinken te gooien. Een aanwijzing daarvoor is de ge leerde discussie tussen twee deskundi gen, dr. Nelemans en prof. Buikhuizen. De eerste concludeerde uit statistieken dat iemand met 0.4 promille alcohol in zijn bloed 2.10 maal zoveel kans heeft om een dodelijk ongeluk te veroorza ken als iemand met bloedlichaampjes zonder glaasje op. Prof. Buikhuizen daarentegen betoogde dat 0.4 promille nog onschadelijk is, terwijl een gerin ger alcoholverbruik de rijvaardigheid vergroot. Voor de veiligheid heeft het verbond de grens van het toelaatbare op 0.3 gesteld, heel wat lager dus dan de wetgever die 0.8 promille alcohol in het hoofd heeft. Om na te gaan hoe duidelijk zoiets is voor de man die ermee te maken heeft, heb ik een proefpersoon in een proeflokaal opgezocht. Hij stond ge concentreerd te staren naar een bord dat het Verbond voor Veilig Verkeer daar had laten ophangen en waarop 14 glazen stonden afgebeeld met ver schillende dranken. Onder elk glas was het aantal cc alcohol dat het be vatte genoteerd. „Geef me nummer 7 nog maar eens, Kobus", zei de proef persoon tot de kastelein. „Dat is er eentje met 10.5 cc, maar je weet toch niet hoeveel promille dat bij mij is, want ik ga je mijn handelsbalans niet aan de drankneus hangen". „Je hebt ze allemaal al drie keer gehad, Karei", zei de kastelein. „Denk aan je vrouw en kinderen." „Ik doe niet anders", zei Karei, terwijl hij zijn contactsleu tel in de fruitautomaat stak. En voor dat hij in de spelbak stapte zei hij: „Nog een dubbele dertien, Kobus. Dan heb ik gegarandeerd niet meer dan 0.3 promille bloed in mijn alcohol. Kees Stip WASHINGTON (AP). De Verenig de Staten hebben in zeer duidelijke ter men het recht van West-DuitSland beves tigd om haar nieuwe president in West- Berlijn te kiezen. Het Amerikaanse standpunt, zo deelde het departement van Buitenlandse Zaken mee, „is en blijft dat de beslissing voor de plaats van de bondsvergadering moet worden overgelaten aan de Westduitse autoriteiten". MM M/FM4MD IETS doen o/i1 otr te u/nden wat en daar beneden 6EBEURT2 NEE, MENEER carr. weaiM fKN SLECHTS AFWACHTEN. WA MmUTEWAFKb vruchteloos 6E20ER NAAREEN DOOR6AN6 ONDERWATER, 6E BAART DAVVVOÖYCARR OM OP TE STN6EN. 5am Leef ./llwtLLlAm* (C PI 8 <K MOB7 OP6AJ KAART SP£LeflJ, JU0Y, iA/êZ/y/AJ veRLOReu f HTS MfSf bé A\JY2 v\W rtAfW 1320. ACHTER EEN LAWINE van vis sen aan werd het goedschip Kokanje door het reusachtige net aan land getrok ken. Nog steeds was er niemand op het eiland te zien. Bram sloeg de armen over elkaar en zei berustend: „We zullen maar nestig afwachten. Eens zullen ze toch die vis wel uit het net moeten halen. Maar mag ik zeggen, dat ik het een rare boel vind?" „Dat mag", zei Karo, die argwanend rondkeek en zijn staart zorgvuldig binnen boord hield om niet door een vis gebeten te worden. „Errrrg rrraaarrr", zh Tutu, die drif- tig naar een opening zocht om het net te verlaten. Een siddering ging door het schip. Ter wijl nog steeds geen mens zich vertoonde werd het net, met vissen, Kokanje, Bram en al. door een houten kraan opgehesen. „Wat hangt ons nu weer boven het hoofd"? vroeg Bram ongerust.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 8