Nieuwe statuten van VPRO met grote meerderheid aanvaard Geen „Poolse landdag" I Uitbundige toegejuicht „Beach Boys" in Amsterdam moe van maagzuur STRAKKE LEIDING VAN BUITENSTAANDER Priesters vallen mistoestanden" in r.-k. kerk aan Bauhaus trekt veel belangstelling De machtige 200 en drie series St. Laurens kerk in gebruik genomen neem natuur-grijze Romantische film Schuld en Boete Heintje en Wilma niet op t.v. TV-vanavond Negen Muzen Radio-dinsdag TV maandag TV dinsdag 9 Ontspanning Heet •n In advertentie Bestuur B ere muts In Rotterdam: Poging tot moord op consul in Suriname Examens Opmerkelijk Suzanne Piët Tonny heeft een 'nieuwe cocktail ontdekt. Trigito's! Diverse snacks van Smiths. Apart, pittig ja anders! ter kennismaking van l^frvoorl .25 Charles Boost -----.r---nrrr-nnnnnnnnnnnjf. (Van onze corespondent) DEN HAAG De V.P.R.O. staat weer stevig overeind. In een afmattende buitengewone algemene ledenvergade ring zijn de nieuwe statuten met enkele door de oppositie verlangde wijzigingen met 83,5 pet tegen 16,5 pet der stemmen aangenomen. Dank zij de meedogenloos- scherpe vergadertechniek van mr. M. G Kood uit Amsterdam, als „gesprekslei der" aangetrokken, kon de door ruim achttienhonderd V.P.R.O.-leden bijge woonde vergadering in het Haagse con gresgebouw niet ontaarden in de „Pool se Landdag", die velen hadden ver wacht. Geen herhaling dus van de chaos van 22 juni, toen bij een eerste buitengewo ne vergadering in Hilversums Expo-hal de oppositiegroepen elkaar en het be stuur verbitterd te lijf gingen. In sterk gekortwiekte discussies kwamen de te gengestelde stromingen met het bestuur tot een compromis. In het algemeen be sef, dat verwerping van de statuten tot verlamming en vermoedelijk tot verdwij ning van de V.P.R.O. zou hebben ge leid. aanvaardde de oppositiegroep-De Smit de nieuwe structuur met het om streden districtenstelsel. Niet langer vormen vrijzinnig christen dom en humanisme de inspiratiebron nen, waaruit de vereniging voor haar uit zendingen rechtstreeks put. Volgens de nieuwe doelstelling doet zij dat „in kri tische verbondenheid met de door het vrijzinnig christendom en humanisme in al hun schakeringen gevormde traditie". Weliswaar staat de aanduiding „Vrijzin nig Protestantse Radio Omroep" nog vol uit in de nieuwe statuten, maar dit voor al als een eerbetoon aan het verleden zoals de ANWB nog Algemene Neder landse Wielrijders Bond heet. Een zekere ontspanning in de volle concertzaal trad al dadelijk op. toen voorzitter dr. K. H. Roessingh in zijn openingsrede meedeelde, dat een breed samengestelde Contactcommissie het oude bestuur ter zijde zal staan tot de nieuwe bestuursverkiezingen. In die com missie zitten onder meer twee uitgespro ken vertegenwoordigers van de „linkse" oppositie: de socioloog dr. B. P. Hofstede en de tv-deskundige Gijs Stappershoef. Mr. Rood, zelf geen V.P.R.Ö.-lid, had vooraf gezegd zich te beschouwen als „een verkeersagent". Opererend met goed getimede stemverlagingen en spreekvertragingen decreteerde hij ter stond een beperking van de spreektijd tot drie minuten (wat later nog aanzien lijk werd verminderd), een beperking die vcor bestuursleden even onwrikbaar werd gehanteerd als voor de leden. Dat bleek bij de gedachtenwisseling over de naamgeving, waarbij vooral de aanhangers van ae „traditionele" richting heftig in het krijt traden. Het bestuur, dat in de statuten slechts van „omroep vereniging V.P.R.O." wilde spreken, zag met ruime meerderheid een amende ment aangenomen, waarbij de omschrij ving „Vrijzinnig Protestants" als een soort souvenir blijft gehandhaafd. (Van onze correspondent) HEERLEN Vierendertig in Limburg werkende r.k. priesters hebben in een pa ginagrote advertentie in de Volkskrant van zaterdag de Nederlandse bisschoppen met klem gevraagd „krachtig in te gaan tegen een aantal mistoestanden in de Ne derlandse rooms-katholieke kerk Zij verzoeken „beleefd en dringend om adhae- siebetuigingen van priesters en leken vanuit het hele land". De priesters, die zeggen het eens te zijn met de vernieuwing in de kerk in de geest van het Vaticaans concilie, hebben critiek op degenen die „volhardend par ticuliere, afwijkende niet-orthodoxe me ningen verkondigen", op de „liturgische verwildering' en op de praktijken van „illegale zielzorg" ten aanzien van de hu welijksbeleving en „in de zielzorg voor homoseksuelen, waardoor tegennatuurlij ke praktijken niet alleen toegestaan, maar bevorderd worden". De priesters vragen de bisschoppen „krachtig in te gaan tegen deze mistoe standen". AMSTERDAM Prinses Beatrix en prins Claus hebben de tentoonstelling „vijftig jaar Bauhaus" in het Stedelijk Museum in Amsterdam bezichtigd. Zij werden rondgeleid door de directeur van het museum, mr. E. L. L. de Wilde. Blijkens een telling van donderdag avond hebben sedert de opening op 29 november reeds 16.538 personen de ex positie bezocht Gezien deze grote be langstelling en het bijzondere karakter van de tentoonstelling is het Stedelijk Museum tot 10 januari, wanneer het Bauhaus plaats moet maken voor een volgende tentoonstelling, ook op woens dagavonden van 19.30 tot 22.00 uur ge opend, uitgezonderd 25 december en 1 januari. Ovedag is het museum geopend van maandag t/m zaterdag van 9 30 tot 17.00 uur en op zondagen van 13.00 tot 17.00 uur. Het heetste onder de vele op de ver gadering aangedragen hangijzers vorm de de organisatie van de V.P.R.O. In zet was het al ut niet invoeren van een districtenstelsel en een ledenraad, waar tegen de groep De Smit krachtig in stel ling was gekomen, omdat naar haar oordeel zo'n stelsel rechtstreekse in vloed van de leden, zo nodig voor de V.P.R.O., onmogelijk zou maken. Jan Kassies kwam daarop namens het bestuur met het argument, dat het on mogelijk is 130 000 leden allen recht streekse inspraak te geven. Over het principe van de invloed van de leden zijn wij het eens, aldus Kassies, en tech- nisch-organisatorisch biedt daartoe het districtenstelsel een goede mogelijkheid. Ook op de voorgestelde indeling in dis tricten was veel kritiek. Dr. Hofstede kwam voorrekenen, dat Nederland buiten de Randstad onevenredig zwaar zou zijn vertegenwoordigd en dat in de le denraad „een Zeeuw viermaal en een Limburger acht maal zoveel waard zou zijn als een Amsterdammer". Daarom werd een amendement-Van Hemert aan genomen, dat een betere vertegenwoordi ging van de districten waarborgt en de ledenraad van de voorgestelde 55 op 96 leden brengt. De groep-De Smit kreeg een amende ment aangenomen, waarin de taak van de V.P.R.O. wordt geregeld. Tegenover het bestuur, dat een meerkoppige direc tie voorstelde, bepleitte hij met succes dat er één enkele directeur van het om roepbedrijf zou komen, die voor het ge hele programma-beleid verantwoording zal zijn verschuldigd aan het bestuur. Restte nog de verkiezing van tv^ee nieuwe bestuursleden. Dat werden prof. dr. J. Sperna Weiland en de grote op ponent van het laatste half jaar: Frans de Smit. HILVERSUM. De VARA en de KRO vanavond. Op het eerste net Achter het nieuws over de 200 mach tige mannen van Nederland, op het tweede net drie series en een oude film. nederland 1. Voorafgaande aan het avondprogramma de zesde Teleacles over de BTW. Daarna Jacob de uil, de reclame en het journaal, gevolgd door een van de natuurfilms die Jan Veenman voor de VARA maakt. Dit maal trok hij naar Noord-Afrika, naar Mauretanië en de Rio de Oro om te zien of de bewering waar is, dat daar nog een grote kolonie leeft van de bij na uitgestorven Monniksrobben. Het werd een boeiend reisverslag, waar aan de bioloog dr. A. van Wijngaar den zijn medewerking verleende. Het tweede deel van het voorpro- (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM. Het Amsterdams Concertgebouw heeft in tijden niet zo ge swingd als zaterdagnacht, toen de Ame rikaanse popgroep „The Beach Boys" voor een afgeladen zaal optrad. De in het wit geklede „strandjongens" brachten vrijwel alleen de bekende num mers van hun langspeelplaten, die zich alle kenmerken door een uitbundige on- (Van onze correspondent) ROTTERDAM Zaterdag is de Rot terdamse St. Laurenskerk in aanwezig heid van prinses Beatrix en prins Claus officieel in gebruik genomen. Zeven tien jaar lang is aan de herbouw van de kerk, die bij het Duitse bombardement in mei 1940 werd verwoest, gewerkt. Voor de feestelijke <ebeurtenis bestond bij zonder veel belangstelling. Burgemeester Thomassen zei over de St. Laurens onder meer: „Een kerk als -en teken van oh/.e stad voor hen die erin terugkeren var een reis. Een kerk ook als een teken van de liefde van zijn burgers". ii;n hij verbond daaraan de wens: „Moge deze kerk stad en samenleving nog eeu wen d'enen" De burgemeester bood als eerste ge schenk aan de kerk namens de gemeente ae tekening aan van het fraai gebeeld houwde front voor het nieuwe orgel dat over enkele jaren de kerk zal sieren. De bijeenkomst in de hernieuwde Laurens werd besloten met een Te Deum Laudamus. voor deze gelegenheid gecom poneerd door Hendrik Andriessen. Na afloop van de plechtigheid in de Lau renskerk luidden de klokken van de Rot terdamse kerken. PARAMARIBO Onbekenden hebben een poging gedaan de consul van Bra zilië in Suriname in zijn slaap te wur gen. De consul hield zich bewusteloos tot de daders veronderstelden dat hij dood was en vertrokken. M»n neemt aen dat zij op roof uit waren. De consul is in een ziekenhuis opgenomen GRONINGEN. Kandidaats rechtsge leerdheid A. C. de Ru, Zandvoort; C. H. Fenema, Zandvoort. gecompliceerde vrolijkheid, die in de zaal gemakkelijk overkwam. MIKE LOVE, de solozanger die zich had uitgedost met een beremuts, vertelde onder meer hoe gunstig dit publiek afstak bij dat van een optreden op de vorige avond in Düsseldorf. Quasi verlegen aan zijn witte zijden das frunnikend en intus sen steeds op zijn hand kijkend, waarop hij bij wijze van spiekbriefje de volgorde van de te spelen nummers had geschre ven, praatte hij deze aaneen. Eén van deze nummers, dat een ware ovatie uitlokte, was „God only knows" gezongen door Carl Wilson. „Their hearts were full of spring" een ballad, bewees de klasse van de Beach Boys als vocaal ensemble. Voorzover dat al niet eerder gebeurd was. Een van de laatste en beste nummers was „Good vibrations" een compositie van Brian Wilson, die wel aanwezig was maar niet meespeelde. De Beach Boys lieten een volkomen tevreden publiek achter. VOOR DE PAUZE traden de Neder landse groepen „Gee Bros" en de „Boots" op. Zij wisten in ieder geval beide de aandacht van het publiek vast te houden. Vooral de tot voor kort nog volkomen onbekende „Boots" leverden opmerkelijke prestaties. Alleen is soms een lach niet te onder drukken. wanneer een blonde jongeman met schorre, negroïde stem geëmotioneerd het tere Yesterday" van de Beatles zingt als een soulnummer. De „Beach Boys" tijdens optreden. hun ADVERTENTIE Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. Ml® Wees goed voor uzelf en uw maag Norac is 'n NORIT produkt Overleden. De Berlijnse operazangeres Margarete Klose is op 63-jarige leeftijd in West-Berlijn aan een hartaanval overleden. Proloog. Het voortbestaan van dt_ tot eel- groep „Proloog is voorlopig verzekerd. Provinciale Staten van Noord Brabant hebben een voorstel van Gedeputeerde Staten aangenomen om aan deze toneel groep over de afgelopen drie jaar een aanvullende subsidie i,e verlenen orr de ontstane tekorten te dekken en vei dei een subsidie van 223 duizend gulden toe te kennen voor het lopende seizoen ADVERTENTIE Tonny More van het Cocktail Trio Atffigüo s gramma wordt gevormd door de ac tualiteitenrubriek van de kerken „Ken merk." Na het nieuws van acht uur gaan we eerst kijken naar de quiz „Per secon de wijzer". „Achter het nieuws" krijgt vervolgens een vol uur om door te praten op een uitzending van eer der dit jaar over de machtsverhoudin gen in ons land. De campagne van NKV-voorzitter Mertens en het aan dringen van de Politieke Partij Radi calen op een parlementaire enquête over deze zaak heeft de macht van de tweehonderd in het brandpunt van de belangstelling geplaatst. Herman Wig- bold laat enkelen van de 200 machtige mannen aan het woord. Na dit uur is het VARA-programma ten einde. Daarna nog een uitzending van het Humanistisch Verbond, waar in is opgenomen een gesprek tussen prof. dr. J. P. van Praag en prof. M. Marcovic over de democratie in het Westen en het Oosten. Het laatste nieuws wordt nog gevolgd door twee Teleacuitzendingen, de zesde les BTW en de derde Exportbevordering. Nederland 2. Na de Fabeltjeskrant en het eerste journaal een KRÓ-avond, die begint met een nieuw avontuur van de Flintstones. Fred sukkelt in slaap en ontdekt als hij wakker wordt, dat de tijd tientallen jaren heeft stilge staan. Niemand kent hem meer. Zelfs zijn vriend Barney schijnt niet meer te weten wie Fred Flintstone was. Ook zijn baas is er niet meer. Rinaldo Rinaldini hierna. Hij komt in de knoei als Cavalcanti hem te pak ken dreigt te nemen. De generaal pro beert de rovers om te kopen en het lijkt hem te lukken. Rinaldo zal hem levend in handen vallen. Gelukkig is Rosalia er ook nog. Het journaal, de reclame en dan opnieuw een boef die op de hielen wordt gezeten. Nu is het een heden daagse, een Amerikaanse beeldhou wer die ervan wordt verdacht zijn mo del te hebben vermoord. Hij neemt contact op met een oude vriend, die een nieuwsprogramma voor de tele visie verzorgt. Die denkt erover hem te helpen. Gelukkig echter zit ook de Newyorkse politie niet stil. „De moor denaar voor de camera" is de onder titel van deze aflevering van „Politie New York.", is gemaakt naar echte dossiers van de politie. Vervolgens een film uit de serie „Bioscoopsuccessen van weleer." In het kader van de Adventsactie wordt tenslotte nog een korte documen taire uitgezonden over ontwikkeling en kadervorming in Latijns Amerika onder de titel „Zuidamerikaans evan gelie." (Van onze filmcriticus) AMSTERDAM. In 1935 werd Dostojevski's „Schuld en boete" twee maal verfilmd, door de Fransman Pierre Chenal en door de Oostenrijkse Amerikaan Josef von Sternberg. In beide gevallen betekende hun filmversie van de klassieke uit 1867 stammende Russische roman min of meer een afsluiting van een carrière. Van Chenal die kort daarvoor naam had gemaakt met „La rue sans nom", kwam na diens „Crime et chatiment" met Pierre Blanchar en Harry Baur, weinig opvallende dingen meer uit handen. En ook Josef von Sternberg die op aanzienlijk minder goede krach ten voor zijn „Crime and punishment" beslag wist te leggen (respectievelijk Peter Lorre en Edward Arnold) ver loor na die film die zijn periode zon der Mariene Dietrich inzette, snel aan internationale belangstelling. Men kan vanavond in de serie .bioscoopsuccessen van weleer" Stern- bergs versie van „Schuld en boete" zien, een romantische verfilming met in de hoofrol Peter Lorre, de Duitse acteur uit Fritz Langs „M", die juist in Hollywood was gearriveerd na in En geland onder Hitchcock in „The man who knew too much" gespeeld te heb ben. Lorre maakt van de student Ras- kolnikov een te opzichtig pathologische figuur, een man die voorbestemd is om moordenaar te worden, terwijl het juist de fascinerende opzet van de ro man was de moordenaar te laten groeien in het brein van een super intellectueel die zich boven de bur germoraal verheven waant. Raskolni- kov vermoordt de woekeraarster in de vaste overtuiging dat het voordeel voor hem van ha ir dood hem de uitroeiing van 'n onnut leven excuseert. Eerst in de gesprekken met inspecteur Porfiry (Edward Arnold) die hem van het be gin af aan verdenkt van de moord, maar die hij listig om de tuin tracht te leiden, breekt bij Raskolnikov iets door van schuldgevoelens en van het besef door zijn daad geïsoleerd te staan in de samenleving. Dit machtige verhaal, later in Frank rijk nog eens in gemoderniseerde vorm verfilmd met Jean Gabin als de in specteur en Robert Hossein als de moordenaar, zal ook in de minder ge slaagde vorm die Von Sternberg eraan gaf ongetwijfeld als een indrukwek kend drama op de toeschouwer af komen. HILVERSUM. - Weei is de fans van de twaalfjarige Heintje en de elf- ■arige Wiima een aangekondigd tele visieoptreden door de neus geboord. De arbeidsinspectie sprak weer haar v/eto uit over \b medewerking, die Wil ma Landkroon uit Alkmaar zou ver lenen aan de Gert en Hermien Tim merman-show op 14 januari. In een ander AVRO-programma, de jeugduit zending „Stuif es in" zou Heintje za terdag op bezoek komen: dit gaat niet door omdat vader Simons het bij nader inzien verbiedt. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte muz. 8.00 Nws. 8.11 Gew. Muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymn. voor de huisvrouw. I.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lezing. 10.15 Opera-concert. II.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededel. 12.00 Gevar. progr. 12.22 Wij van het land. 12.26 Mededel. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Actualiteiten. 13.00 Raden maar 14.00 Conciliepostbus. 14.05 Schoolra dio. 14.30 Pizzicato. 16.00 Nws. 17.00 Overheidsvoorlichting. 17.10 Voor de kinderen. 18.00 Volksliedjesprogr. 18.19 Uitz. P.S.P. 18.30 Nws. 18.46 Actuali teiten. 19.05 Licht ensemble. 19.40 Conciliepostbus. 19.45 Godsdienstige lezing. 20.00 Mod. muz. 20.55 Lezing. 21.05 Oude en klass. kamermuz. 21.30 Kunstkroniek. 22.30 Nws. 22.40 Mededl 22.42 Overweging. 22.45 Muz. lezing. 23.00 Kontekst. 23.30 Jazzmuz. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gramm. muz. 7.54 Deze dag. 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Lichte gramm. muz. 8.30 De groente man. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Herh. progr. 9.40 Muz. uit Middeleeuwen en Renaissance 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. 11.00 Nws. 11.30 Kon. Harmonie uit Thorn. 11.55 Beursber. 12.00 Finse kinderliedjes. 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Overheidsvoorlichting. 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radio journaal. 13.30 Spiegel van België. 14.00 De lichte muze. 15.00 Wijs (V). 15.05 Klas. muz. 15.40 Weerklank uit het verleden. 16.00 Nws. 16.02 Brazi- liana. 16.30 Kunstkroniek. 17.00 Big Band Beat 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Mededel. 18.00 Nws. 18.16 Radiojour- Paris vour parle. 18.55 Voor de kleu ters. 19.00 Trefpunt. 19.30 Nws. 19.35 Gevar. progr 22.30 Nws. 22.40 Ra diojournaal. 22.55 Zesdaagse Amster dam. 23.00 Muz. deze eeuw. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. 10.00 Nws. 11.00 Nws. 11.03 Pow Pow. 12.00 Nws. 12.03 Zorro. 13.00 Nws. 13.03 Gevar pl. progr. 14.00 Nws. 15.00 Nws 15.03 Er-Jee-Em-Drie. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix. 17.00 Nws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Gavar. muz. 12.40 SOS-ber. voor schippers. 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuz. 14.00 Nws. 14.03 Gevar muz. 15.00 Nws. 15.03 Kamermuz. 16.00 Nws. 16.03 Beursber. 16.09 Lich te muz. 16.15 Voor oudere luisteraars. 17.00 Nws. 17.15 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paarde- sportuitsl. 18.30 Franse les. 18.32 Gramm. muz. 18.35 Verkeerstips. 18.40 Lichte orkestmuz. 18.45 Sport kroniek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Gramm. muz. 19.00 Nws. 19.40 Lichte orkestmuz. 19.45 Praatje. 19.55 Lichte orkestmuz. 20.00 Opera. 21.10 Boekbe spreking. 21.25 Lichte orkestmuz. 22.00 Nws. 22.15 Literatuur. 22.30 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.10 Klass. muz. 23.30 Nws 23,35 Ligging zeeschepen. Nederland 1 18.40 NTS: Teleac: BTW (les 6). 18.50 De Fabeltjeskrant. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS' Journaal. 19.03 STER: Reclame. 19 06 VARA: Filmreportage. 19.31 IKOR/CVK/RKK: Kenmerk 19.56 STER: Reclame. #20.00 NTS Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 VARA: Per seconde wijzer. 21 05 Achter het nieuws. 22.05 Humanistisch Verbond. 22.30 NTS' Journaal 22.50 Teleac: BTW (les 6 herh.). 23 00 Export (les 3 herh.). Nederland 2 18.50 NTS: De Fabeltjeskrant. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 KRO De Flintstones. 19.28 Rinaldo Rinaldini (feuilleton) 20.00 NTS: Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 KRO: Politie New York (feuill 20.45 Film. 22.15 Zuidamerikaans Evangelie. 22.35 NTS: Journaal. Nederland 1 18.50 NTS: De Fabeltjeskrant. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS. Journaal. 19.03 STER' Reclame. 19.06 AVRO' Julia (feuilleton). 19.31 Sportpanorama. 19.56 STER: Reclame. 20.00 NTS: Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 AVRO: Televizier. 20 45 De Saint (film). 21.35 In kleu." De Pia Beek-Show vanuit Torremolinos. 22.15 NTS Journaal. 23.00 Teleac: Noten en tonen (les 13, herh.). Nederland 2 18.50 NTS: De Fabeltjeskrant. 18.56 STER Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 Scala. 20.00 Journaal 20.16 STER Reclame. 20.20 NTS: Dubbelganger (feuilleton). 20.45 Denk-Beeld. 21.35 Overijssels Philharmonisch Orkest. 22.00 In kleur: Verbinding met Frankrijk 22.20 Journaal.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9